N». 50. 121e Jaargang. 1878. 11 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent* Advertentiem: 20 Cent per regel. Geboorte^, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel ineer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laïtite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 9 Maart. De Herstemmingen. De Mimtpoort te Middelburg, V- La.\ —-«SKSHSKSKSHS De herstemmingen op aanstaanden Dinsdag geven tot weinig andere standpunten van be schouwing aanleiding dan de zes verkiezingen vóór veertien dagen. Nog altijd ligt het zwaarte punt van den strijd te Rotterdam, waar het actief liberalisme, belichaamd in den heer Kerdijk, te kampen heeft met het kleurloos liberalisme van den heer van Stolk, die voort gaat met zich te laten aanbevelen als „in alle opzichten de liberale beginselen toegedaan", en zich te laten steunen door al wai anti-lihe- raal is. Een tafereel van politieke' onzede lijkheid, zelden overtroffen! Wat de liberale zaak te Amsterdam te winnen heeft hij de verkiezing van den heer van Tienhoven boven die van den heer van Nierop, of omgekeerd, is onzeker. Even twijfelachtig is onze voor keur te Winschoten, waar de candidatuur- Mulder zich staande houdt: tegenover die van den heer de Vos van Steenwijk, welke laatste echter onder de kiezersvereenigingen veld schijnt te winnen. Te Hilversum heeft de katholieke candidaat, de heer Verwer, slechts 17 stemmen boven den anti-revolutionair, ba ron Scbimmelpenninck, gehaaldin Zeven bergen verkreeg de katholiek, de heer Die pen, een honderdtal stemmen minder dan de andere partijen te zamen, en 342 meer dan zijn liberale tegenpartij, mr. van de Werk. Aan eene voorspelling omtrent den uitslag in deze districten durft niemand zich wagen. Alleen te Goes heeft het standpunt van be schouwing zich sedert den 26™ Februari aan merkelijk gewijzigd. Wat weinigen voorzien hadden is gebeurdniet de anti-revolutionair- conservatieve, maar de katholieke candidaat komt in herstemming met den liberaal. De reden van dien uitslag is niet ver te zoeken. Zoo uitstekend beeft de triple-alliantie sinds jaren in het oude kiesdistrict Goes niet gewerkt, of men heeft moeite gehad om den heer van Lijnden, tegenover de hardnekkige verlooche ning van de Standaard, aan de anti-revolutio nairen, en tegenover de vijandige, terughouding van de Tijd, aan de katholieken in het nieuwe district als een vertegenwoordiger hunner richting op te dringen. Vandaar dat het aantal uitgebrachte stemmen geen zuiver licht werpt op het karakter van den strijd. De liberalen telden er 692, doch zijn vermoedelijk niet alle opgekomen. De katholieken brach ten er 622, de triple alliantie 588 hijeen, doch onder deze cijfers schuilen overloopers. Ook de stemmenlijst geeft weinig grond voor eene gissing omtrent den vermoedelijken uitslag der herstemming. Van de 2588 kiezers bleven 635 thuis, alzoo ongeveer 25 pet. Tusschen de opkomst in de verschillende deelen van het district is geen kenmerkend Verschil waar te nemen. Goes had op 243 kiezers 52 thuis blijvers, Bergen-op-Zoom op 439 kiezers 100, Tholen op 84 kiezers 23; van de 314 kiezers in de acht nieuw bijgevoegde gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen bleven er 66 te huis. De verhouding loopt dus niet in 't oogvallend uiteen. Bij deze onzekerheid wordt het voor elk liberaal dubbel plicht al zijn krachten aan te. wenden om den candidaat onzer richting de overwinning te doen behalen. Van 'éene stem kan de uitslag afhangen. En men telle dien uitslag niet gering. Nederland heeft thans het geluk een vrijzinnig ministerie te bezitten, dat met jeugdige kracht de leiding der zaken heeft aangevat. Wie het in dien arbeid steunen l?il? wie het land wil zien vorderen op den weg van den vooruitgang, mag niet verzuimen door zijne stem de regeering te helpen omvin gen van mannen, die met haar denzelfden weg willen betreden. Wel heeft zij thans de meer derheid in de tweede kamer, maar elke stem meer, geeft haar grooter gezag en grooter kracht, Wie deze belangen dierbaar zijn, en hiermede hebben wij odk bet oog óp hen die in partij-inzicht met ons verschillen mogen, doch die, waar het de bevordering van het heil des lands betreft, ongetwijfeld eenstemmig met. ons denken, wie deze belangen dier baar zijn, mogen zich wèl bedenken alvorens hun stem uit te brengen. Wie is, dit vragen wij aan katholieken en anti-revoiutiouairén, de. heer Vermeulen Men kent hem als een ijverig katholiekals een bekwaam leeraar in de wiskundemaar wat weet men van hem als raensch, als openbaar persoon Alleen dat- het hem gelukt is, gedurende-een kort verblijf te Goes tweedracht aan te richten tusschen de burgers van verschillende geloofsbelijdenis. Hij wordt in blaadjes en biljetten voorgesteld als tegenstander van successiebelasting, van verbooging der grondbelasting, van inkomsten belasting van de liberale koloniale politiek, in een woord van alles wat men onder de kleur van „radicaal" meent te kunnen verslij ten maar in waarheid weet men omtrent zijne gevoelens over al deze dingen volstrekt niets. Hij is en blijft alleen goed katholiek. Op zich zelf is dat voor ons geen reden om hem te bestrijden; wij vragen niet naar de geloofs belijdenis van een candidaat, wiens politieke gevoelens ons bekend zijnmaar wij willen het iederen katholieken kiezer, die niet ge woon is als een kind aan een leiband te loopen, gevraagd hebben of alleen het feit dat iemand zijn godsdienst belijdt, hem aanspraak geven kan op een zetel in 's lands vertegenwoordi ging Wat den liberalen candidaat, den heer Bre- dius, betreftaan de felheid waarmede bij bestreden is zou men reeds zeggen dat de tegenpartij zijne bekwaamheid vreest. Allerlei kwaad is van hem verteld en verzonnen, maar naarmate er meer tijd verliep, is duidelijker gebleken dat alles wat verspreid werd laster was en zijne verkiezing door de degelijkste mannen zijner omgeving, die hem het best kennen, ernstig gewenscht wordt. Wat is ex- niet gefabeld over de redenen die hem bewogen zouden hebben zijn ontslag te nemen als school opziener in het lle district van Noord-Brabant! En wat schrijft de heer mr. W. H. E. baron van der Borch in het Nieuws- en advertentie, blad van Bergen op Zoom „Ik ben op dit oogenblik schoolopziener in datzelfde district en ik kan verklaren, dat de heer Bredius is geweest een ijverig, kundig en eerlijk ambtenaar; dat het schooldistrict zeer veel aan hem verschuldigd is en dat zijn naam door schier alle openbare onderwijzers, die hem als schoolopziener gekend hebben, met hoogachting en vriendschap wordt geroemd, „Indien iemand meenen mocht, dat ik niet voldoende op de hoogte ben van wat er vóór mijn tijd in het district is omgegaan, dan noodig ik hem uit bij mij inzage te komen nemen van de stukken, in het archief van het lle schooldistrict aanwezig, waaruit blijkt de werkzaamheid, de kunde en de eerlijkheid van den heer Bredius en tevens hoezeer zijn besluit tot het nemen van izijn ontslag algemeen tot droefheid, bij heeren onderwijzers en andere personen met de zorgen voor het onderwijs belast, aanleiding gaf. „Ten slotte moet ik als onwaar kenschetsen de bewering van een anonym schrijver in de Nieuwe Qoesche eourant, als zou de heer Bredius voor zijn schoolopzienersambt bedankt hebben, omdat hij onaangenaamheden met de- geestelijkheid had. „De heer Bredius heeft indertijd in een in gezonden en geteekend stuk in hét Algemeen Handelsblad breedvoerig de gronden aangege ven, dife hém noopten zijn ontslag hls school opziener te nemen. „Niet uit politieke overwegingen, evenmin om persoonlijke redenen, daar ik den heer Bredius ter nauwernood keu, maar als eerlijk en waar heidlievend man, acht ik mij verplicht te ver klaren dat het bovëngemelde ingezonden ano- nyme stuk bevat onwaarheid en verdachtma- aüg:V i'. Eén ond'erfeekend stuk van dézen aard, j t f "X iïrü'i) 1 en er zijn er meer zoo, zal toch wel vol doende zijn om alle anonyme verdachtmaking als lastertaal te doen beschouwen Wie daarom het district Goes wil doen ver tegenwoordigen door een eerlijk en bekwaam man, een voorstander van den vooruitgang en geen bevorderaar van tweedracht en twist onder de burgers van hetzelfde land, is, naar onze overtuiging, zedelijk verplicht, om geene consideration Dinsdag van de stembus weg te blijven, maar door zijne stem de verkiezing te helpen bevorderen van den heer J. P. BBEDIÜS Jr. Tot ontvanger-griffier van den Krabbendijke- en Monnikenpolder, den Maagspolder en den Mairepolder is benoemd de heer Ph. de Ronde Bresser, terwijl de heer J. A. Be vier de Fouw als zoodanig benoemd is voor den Oostpolder. Van deze betrekkingen is de heer C. C. van den Brink Donderdag in eene vergadering van ingelanden ontslagen. Ct.) De coöperatieve voorschot- en spaarbank-ver- eeniging te Goes telde op 4 Februari 1877 156 en op 5 Februari 1878 168 leden. De omzet der bank (ontvangsten en uitgaven) beliep f 431,049; de zuivere winst f 1561het maatschappelijk kapitaal 9907het reservefonds f 1861, zijnde 167 minder dan verleden jaar tengevolge der kosten, verbonden aan de verandering der statu ten, welke f 306 bedroegen. De bank verleende f 155,329 aan voorschotten. De som der inge brachte spaargelden was./'19,605, zijnde f 9346 minder de som der terugbetalingen f 25,520, zijnde f637 minder dan in het vorige jaar. Bij koninklijk besluit van 8 dezer is bepaald, dat de stembriefjes bij de herstemming van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het höófdkiesdistrict Goes op 12 Maart e. k. in te leveren, zullen geopend worden op 14 Maart daaraanvolgende. De Nieuwe Schiedamsche courant (een katholiek' orgaan) biedt den anti-revolutionairen een accoordje aan. Zij raadt haren geloofsgenooten in Hilversum op den heer Hchiinmelpenninek te stemmen, „indien de anti-revolutionaire partij zich verbindt, voor de katholieke candidaten in Zevenbergen en Goes te stemmen. Mocht dit niet kunnen geschieden, dan blijve de candidaat der katholieken voor Hilversum de heer Verwer." De uitslag te Hilversum zal dus eenigszins als maatstaf kunnen dienen van hetgeen in de beide andere districten geschied is. Aan een ingezonden stuk in de N. Rott. Ct. over de toestanden in Noord-Brabant is het volgende ontleend: „De heer F. Borret, te Klundert, lid van de tweede kamer voor het district Tilburg, is gehuwd met eene zuster van jhr. mr. Verheyetf, te Loon op Zand, lid van de tweede kamer vtxor bet district Tilburg, wiens dochter is gehuwd, met mr. E. van Zinnicq Bergmann, te 's Bosch, rijksadvocaat, zoon van mr. van Zinnicq Bergmann, te 's Bosch, lid van de tweede kamer voor het distriet 's Bosch. „Mr. Lxxyben, te 's Bosch, lid van de tweede kamer voor het district Breda, wiens zuster ge, huwd is met mr. van der Does de Willebois, oud-lid van de tweede kamer voor het district 's Bosch, wiens zoon jhr. van der Does de Wille bois lid is van de gedeputeerde staten van Noord- Brabant, is „geëngageerd" met eeue dochter van jhr. mr. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Nöord-Brabant. „Dr. Vermeulen, onderwijzer aan de R. K. kostschool te Rolduc, in Limburg, candidaat voor dó tweede kamer in het district Goes, is gehuwd met de dochter van B. Borret, broeder van boven- genoemd tweede kamerlid F. Borret. „Jèan Diepen, schoolopziener, lid van de pro vinciale staten en wethouder te Tilburg, candidaat tffi'Or de tweede-kamer in het district Zevenbergen, is gehuwd met de zuster der echtgenoot van laatstgenoemden heer B. Borret, en dus oom van evengenoemden dr. Vermeulen. „Zooals men ziet, woedt in Noord-Brabant niet alleen de godsdienstige onverdraagzaamheid in hevige maté, maar oligarchie en nepotisme doen er evenzeer hun verdervenden invloed gelden; en intussèhen tracht men de kiezers in de districten Goes en Zevenbergen in het gareel te jagen, om genoemde kwalen, welke aan het welzijn des volks knageh, nog té vèrergeren. „Kiezers van Goes en Zevenbergen, ziet dus wel toe Wat ge doet." De provinciale staten van Zuid-Holland zijn gisteren buitengewoon vergaderd geweest, voor namelijk tot het benoemen van een griffier, ter vervanging van jhr. mr. J. Röell, wien op zijn verzoek eervol ontslag verleend werd, nadat hem door gedeputeerde staten, onder toejuiching der vergadering, dank betuigd was voor zijne trouwe diensten. Op de voordracht waren geplaatst: 1° jhr. mr. J. H. van Reenen, commies bij het departement van waterstaat, 2° mr. A. A. Land, commies ter griffie van Noord-Holland, 3° mr. F. H. J, Ta ven raat, adjunct-commies ter griffie van Zuid-Holland, Op den eerstgenoemden werden 24, op den tweeden werd 1 en op den derden werden 40 stem men uitgebracht, zoodat mr. Tavenraat tot griffier benoemd is. (Gisteren in hoofdzaak reeds onder telegr. berichten gemeld). Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Oost-Indië, door middel van het stoomschip Hampton, van de Rotter- damsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13™ Maart a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk den 12™ Maart, des avond«, en de brieven den volgenden dag, 's mor gens vóór 11 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De restauratie van de Muntpoort, na in Juni des vorigen jaars aangevangen, doch door ver schillende omstandigheden vertraagd te zijn, is thans voltooid. Heden vertoont de poort zich weder, van de schutting bevrijd die haar zoo lang verborgen heeft gehouden, in hare nieuwe gedaante aan het oog. De woorden „restauratie" en „nieuwe gedaante" zijn hier in eenigszins bijzonderen zin op te vat ten. Van eigenlijke restauratie is geen sprake, daar onder de oude bestanddeelen der poort slechts zeer weinige bruikbaar waren om een nieuw geheel samen te stellen. Voor den herbouw zijn alleen gebruikt de beide kolommen, éen kapiteel, de twee met wapens versierde vullingsteenen boven den boog der poort en een steen met op schrift in het midden van het fries. Deze stukken, zoomede de in de muren aan weerszijden aanwe zige hardsteenen met zinspreuken, zijn van de daarop aanwezige dikke verflaag ontdaan, zoodat ze zich als nieuw voordoen. Al het overige is nieuw en zoo nauwkeurig mogelijk overeenkom stig bet vroeger uiterlijk der poort, voor zoo ver men het heeft kunnen nagaan, te zamen ge steld. Het werk is op rijkskosten geschied onder toezicht en naar de aanwijzingen van den heer J. Bourdrez, gepensioneerd opzichter van den waterstaat en bouwkundige alhier. Het is hier de plaats om met een enkel woord aan het verleden der inrichtiixg, welker bestaan de gerestaureerde poort in het geheugen terug roept, te herinneren. Bij besluit der staten van Zeeland van den 18en December 1579 werd, na vrij wat gehaspel met

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1