N°. 58. 121e Jaargang. 1878. Zaterdag 9 Maart. ARME ZEPH! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 8 Maart. 11. FEUILLETOW. Benoemingen en besluiten. 0 n d erwijs. Marine en leger. COL Het Handelsblad komt in eene beschouwing over de toelichting, door den minister van finan ciën bij zijn ontwerp tot het aangaan eener leening geleverd, tot deze slotsom: „De mogelijke overschotten uit Indië ter zijde gelaten, moet, voor de behoeften van Nederland zelf, in een bedrag van ongeveer 33} millioen worden voorzien, d. i. ongeveer driemaal de gewone Indische bijdrage, welke voor de drie jaren 18761878 ons is ontvallen. Hetzelfde bedrag nagenoeg, althans weinig minder, is in die jaren voor spoorwegaanleg bestemd, zoodat eigen lijk de toestand deze is, dat we van 1876 af (dus sedert tot aanleg van het tweede spoorwegnet werd besloten), niet meer op de oude wijze, uit aanwezige gelden, de nieuwe verbindingen konden tot stand brengen. „Uit dit oogpunt beschouwd, is zeker de stand van zaken al zeer weinig verontrustend. Wanneer men een blik slaat op de talrijke leeningen, die andere staten in de laatste kwart eeuw hebben moeten sluiten, om hun ingezetenen in het genot van spoorwegen te stellen, kan het voor ons land zeker niet als een ramp worden aangemerkt, dat wij tot dezelfde handelwijs eerst onze toevlucht behoeven te nemen, nadat er 150 millioen, zonder verhooging van rentelast, voor het groote ver- keermiddel van den modernen tijd zijn ten koste gelegd." Natuurlijk maakt het Handelsblad hieruit de gevolgtrekking dat het onverstandig zou zijn, uithoofde eener ongegronde bezorgdheid voor onzen financieelen toestand, den verderen aanleg en de voltooiing van ons spoorwegennet te ver tragen. Uit ditzelfde oogpunt beschouwen wij alle uitga ven, welke tot verbetering der gemeenschapswegen van handel, nijverheid en verkeer voorgesteld worden. Zulke uitgaven zijn, direct en indirect, productief. De rente van het kapitaal, dat er voor besteed en misschien opgenomen moet wor den, is in de toekomst verzekerd. Op het voorhoofd van het ingediende school- wetsontwerp ontwaart de Standaard drie merken, die aantoonen dat de minister Kappeyne: 1° den moed zijner overtuiging niet bezit 2° misbruik maakt van zijne overmacht, 3° evenwel nochtans, en desalniettemin, voor zijne eigen vrienden beducht is. dook F. W. KOBINSON. BE SLUIT EL O O SHE IS. Voor Dudley Grey was de geheele zaak nieuw. Hij was een ijverig studeerend jongeling geweest, trotsch en ingetogen; reeds vroegtijdig was hij verloofd met eene dame, die hij hoogachtte en ook meende te beminnen, totdat deze wilde, vreemde hartstocht hem overheerscht en getoond had wat ware liefde was. Hij wist dat zijn bloedverwanten en vrienden op dit engagement aangedrongen, en hem gezegd hadden hoe goed het was zich te verzekeren van de liefde van Geraldine de Courcy, een deftige, aanzienlijke dame, die hem vijftienhonderd pond 'sjaars als bruid schat zou meebrengen en die nog verwonderlijk veel te wachten had. Hij was een geluksvogel met de liefde van freule de Courcy te winnen, zei iedereen, en daar zij een schoone vrouw was, slechts twee jaar ouder dan hij, had hij er nooit berouw van gehad, of iets gezien waarom hij het Wonderlijker zielkundig raadsel dan het gemoed van onzen premier, als al deze dingen juist zijn, is zeker nog nooit ter oplossing gegeven. Volgens onze ingewonnen informatiën is, tot op het oogenblik van het afdrukken dezes, alhier nog niets bekend van toegebrachte schade aan de zeeweringen door den sinds gisteren woedenden storm, ook niet in den Thoorn-polder. Op een bevolking van 3,865,456 zielen, op 1 Jan. 1877, telde Nederland 115,560 kiezers, of 299 op de 10,000 zielen. Het getal der meerder jarige mannelijke Nederlanders bedroeg 975,500, van wie dus ongeveer 12 pet. kiezers zijn. De aanstaande komst van Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden, als eere-voorzitter van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldten toonstelling te Parijs, wordt door de dagbladen aldaar aangekondigd. Z. K. H., die vergezeld zal worden door een talrijk gevolg, zal zijn intrek nemen in het Grand-Hotel. Appartementen zijn daar voor den prins afgehuurd op de eerste ver dieping, op den hoek van de Place de l'Opéra en van den Boulevard des Capucines gelegen. In die zelfde appartementen was de keizer van Brazilië laatstelijk gelogeerd. Z.-H.) legek. Bij koninklijk besluit is1° de officier van gezondheid 1' klasse J. D. van Hemert, van het personeel van den geneeskundigen dienst der lanclmacni, op aijik, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1560 'sjaars; 2° aan genoemden officier van gezond heid lf klasse de rang verleend van eersten offi cie? van gezondheid 2e klasse. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de deta cheering van den kapitein J. C. F. baron van Heerdt, van het wapen der artillerie in Neder- landsch-Indië bij het leger hier te lande, overeen komstig zijn verzoek, zal eindigen met 1 April 1878. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct-commies bij het departement van water staat, handel en nijverheid mr. W. Vissering, te Leiden. Volgens een brief van den minister van binnen- landsche zaken aan het gemeentebestuur van Amsterdam, heeft de wijziging in de verordening der universiteit gebracht, bij de regeering geen anders wenschte, totdat zijn philosophie omver geworpen werd door een winkelmeisje. Wat nu gedaan moest worden was moeilijk te zeggen. Hij was uit vrije verkiezing in de ver zoeking gekomenhij had geen kwaad bedoeld hij was aangetrokken geworden door het gezichtje en de manieren van een vrouw die hij, zooals hij dacht, gemakkelijk vaarwel zou kunnen zeg gen als hij wildeen die vrouw had hem haar gansche hart geschonken en in hem geloofd met een kracht en een hartstocht, welke een geheele ommekèer in zijn leven hadden gebracht. Wat nu te doen Hij dacht over dit alles op zijn kamer dag aan dag, avond op avond, terwijl zijn werk niet vorderde en zijn hersenen door de waarheid gedrukt werden. Twee goede vrouwen vervulden zijn geest en hij moest het hart van een van beide breken welke zou het zijn Hij had zijn woord aan de freule verpand; zijn belangen, zijn toekomstige positie in de wereld, zijn eer stonden op het spel; maar hij beminde Giraldine de Courcy niet meer. In haarstegen- woordigheid gevoelde hij dat hij een huichelaar was, neergedrukt door een leugen zoo zwaar als een molensteen. En toch hij zou zijn toekomst vernietigen als hij Zeph Carrington huwde; zijn vrienden zouden hem uitlachen een of twee, zooals Frank Amoore, zouden hem beklagen omdat hij zoo dwaas was. En Zeph zou misschien geen geschikte vrouw voor hem zijnen Zeph's betrek kingen en vriendenGoede hemelin zulk gezelschap te geraken en tot schoonvader een bedenking ontmoet. Voortaan zullen dus ook de buitengewone hoogleeraren zitting hebben in den senaat en in de faculteiten en derhalve met het onderwijs in examenvakken worden belast. In Juni en Sept. a. zal te Leiden door de hoogleeraren der letterkundige faculteit weder een openbaar vergelijkend examen in de letteren worden gehouden van jongelieden, die mochten verlangen in aanmerking te komen voor begeving van éen der vijfj aarlij ksche beurzen van ongeveer f 2400, voor studiën in de rechten, letteren, ge neeskunde of wijsbegeerte, gesticht door dr. L. A. Buma te Makkum. De synodale commissie van de Ned. herv. kerk heeft besloten, de synode niet buitengewoon samen te roepen tot benoeming van een kerkelijk hoogleeraar te Utrecht, om te voorzien in de vacature, veroorzaakt door het bedanken van dr. Gunning, zoodat de commissie van voordracht eerst in Juni zal vergaderen en de benoeming eerst in Juli zal geschieden. De luitenant ter zee 2e klasse J. D. A. Neder- burgh wordt met den 21e" dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht dat op Maandag 18 Maart 1878 in die inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. D ft A li 1 M M A A Heden is de zaak van C. Dekker, bediende der Associatie Cassa, voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling gekomen. De dagvaarding luidt: Dat hij, tegen genot van eene jaarlijksche bezol diging van f 1200 in vasten dienst zijnde van de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap „de Associatie-Cassa", herhaaldelijk geïnde gelden niet verantwoord, doch bedriegelijk voor zich gehouden heeft; dat hij op die wijze tot op 21 Januari 1878 ten nadeele van voornoemde „Asso ciatie-Cassa" heeft achterwege gehouden en ver duisterd verschillende gelden tot een bedrag van 16,169.73, althans tot een bedrag van f 11,838.94) (Vice-)president mr. van Wensen, (subst.-)officier van justitie mr. Steehman, verdediger mr. S. Katz. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 4en Maart 1878 zijn de na volgende vonnissen in strafzaken gewezenA. II. B., D. H. d. B., P. K. wegens het te zamen en in ver man te krijgen, die vijf en dertig schellingen per week in een gieterij verdiende. Arm te zijn voor heel zijn leven, tér wille van een begoocheling die zou verdwijnen en hem het slachtoffer laten van een mésaillance neen, dat kon niet Hij wist dat hij verliefd was op Zeph; maar hij wilt niet hoe verschrikkelijk veel hij van haar hield, totdat hij besloten had van haar te scheiden en zich langzamerhand aan de betoovering van haar bijzijn te onttrekken. Hij werd ontrouw aan zijn beter ik door deze poging, nu hij zag dat het meisje tot hem opzag als tot een halven God, en hem hooger schatte dan hij verdiende. Deze taak om zich langzamerhand los te maken zulk een gemakkelijke zaak voor wereldlin- gen was een reuzenwerk voor Dudley Grey en ging zijn zedelijke kracht te boven. Hij kwam trapsgewijze tot het bewustzijn zijner zwakheid; de tranen in Zeph's bogen, het-trillen van haar stem bij een toevallig woord of iets dat maar zweemde naar veronachtzaming, de verrukking als hij weer zichzelf was en er uitzag alsof hij haar liefhad, dit alles bleef hem bij en maakte hem besluiteloos. Hij kon haar niet ongelukkig maken terwijl zij op hem vertrouwde hij durfde haar nog niet te zeggen dat hij dit niet verdiende. Hij moest nog wat wachten. Sedert het tochtje naar het Eppingbosch was zij ook zeer veranderder was niets meer over gebleven van het vroolijke, schalksche meisje, met wie hij in de Grandison-kamers geschertst had. Zij was toen een klein coquet, ij del, be- eeniging maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners te Vlissingen, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. W. d. P., D. d. P., voor het aanwenden van pogin gen om wild te bemachtigen door middel van wild strikken, veroordeeld in eene. geldboete van f 40. A. d. B., voor het als bewoner van een huis te Vlissingen niet schoonhouden van hare voor hare woning aan de openbare straat liggende goot, veroordeeld in een geldboete van f 0,50 of een dag gevangenisstaf. C. J. C., H. de J., voor het spelen met muntspeciën op de openbare straat te Vlissingen, wat den tweeden beklaagde betreft na binnen de laatste twaalf maanden, de overtreding voorafgaande, voor eene gelijke overtreding tot straf te zijn verwezen, veroordeeld ieder in eene geldboete de eerste van f 1, de tweede van f 2, of een dag gevangenisstraf. C. S., voor het geven Van een openbaar bal te Vlis singen, zonder schriftelijke toestemming van den burgemeester, veroordeeld in een geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. F. J. V., B. S., C. v. d. B., voor het uitoefenen van het beroep van muzikant in een herberg te Vlis singen zonder vergunning van den commissaris van politie te hebben bekomen, te zamen en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder in een geld boete van f 3 of gevangenisstraf van een dag. M. C. H. en J. C. K., beide te Vlissingen^- beklaagd van 1" het als tapster te Vlissingen niet branden van een licht boven de voornaamste deur harer woning éen uur na zonsondergang; en 2° het als tapster van sterken drank aan kennelijk beschonken personen drank te binnen de laatste twaan -muviuofcii ding voorafgaande voor gelijk feit tot straf te zijn verwezen, veroordeeld, wegens het eerste feit in eene geldboete van f 2 50 en wegens het tweede feit in eene geldboete van 3 of gevangenis straf van twee dagen, voor iedere boete gevan genisstraf van éen dag. H. C. d. W., voor het als tapper te Vlissingen laten tappen van sterken drank aan een kennelijk be schonken persoon, na binnen het laatste jaar, deze overtreding voorafgaande, voor eene gelijke vrij willig de boete te hebben betaald, veroordeeld in eene geldboete van ƒ3 of drie dagen gevangenis straf. P. F. v. G., voor 1° het tusschen tien uren des avonds en zes uren des morgens laten losloopen zon der toezicht van een hond op de openbare straat te Vlissingen en 2° het niet ten allen tijde voorzien van zijn hond met een behoorlijk sluitenden hals band, den naam en de eerste letters van den voor- haagziek nufje, begeerig naar genot na de werk uren, dat geen genoegen in huis vond, maar haar pleizier daar buiten zochteen „luchthartig" meisje wie het toeval zou bewaren of ten val brengen, naarmate een goede of booze genius zijn invloed over haarzou doen gelden. Nu was zij nadenkend en ernstig geworden, trotsch op haar verovering en vol liefde, aan niets anders in het leven denkend dan aan den man die be sloten had haar te verlatenen jong en onschul dig genoeg om onvoorwaardelijk in hem te ge- looven. Zij was zoo vreeselijk gelukkig in dit halve engagement, dat hij bang voor haar werd en het met iedere ontmoeting moeilijker voor hem was zijn hart van haar af te trekken. Hij moest het aan den tijd overlaten; hij kon niet haastig en wreed handelen, zoo redeneerde hij, en bedoelde hiermede misschien dat hij nog niet van de kleine Zeph kon scheiden. Voor een achterdochtiger en minder vertrou wend meisje dan Zeph Carrington, zou zijn han delwijze ernstigen twijfel gewekt hebben. Zij zagen elkaar altijd in het geheim. Hij ontweek haar huis en haar vader. Het was uitgemaakt, dacht zij, dat voor een poos en om „familie omstandigheden" niemand weten zou dat zij. zulke intieme vrienden waren gewordende volle waarheid zou later volgenals Dudley het sein zou geven om licht op den nevelachtigen voetwaarop zij met hem stondte laten vallen. Hij sprak niet op deze wijze over de toekomst; integendeel, hjj vermeed zorgvuldig

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1