N°. 57. 121e Jaargang. 1878. Vrijdag 8 Maart. ARME ZEPH! a Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers rijn verkrijgbaar a 5 Cent. AdnertentienÖO Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz;.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Gröote letters^ worden berekend naai plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel ep Parijs. Middelburg, 7 Maart. 0 Benoemingen en besluiten. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. f v £e:I r .7 v.r f -A De Btaats-courant bevat een koninklijk besluit van den 23en Februari li., (Stbl. no 13) bepalende de wijze van toelating en bevordering van at tachés bij het Nederlandschecorps diplomatique, en zulks met intrekking der koninklijke besluiten van 13 December 1860 (Stbi._ po 74) en 14 Mei 1870 (Stbl. no 77). Blijkens een op 6 dezer aan het departement van buitenlandsehe zaken ontvangen telegram van den consul der Nederlanden te Koningsberg, zijn drie stoomschepen in genoemde haven binnenge- loopen en is de scheepvaart weder vrij. St.-Ct De Standaard geeft nu weder aan de Goesche anti-revolutionairen den raad om zich bij de aan staande herstemming streng te onthouden. Door zoo met ièderen dag van advies te veran deren wil het .anti-revolutionaire hoofdorgaan zijne geestverwanten zeker, oefenen in zelfstandig heid. Welke waarde toch heeft men te hechten aan zulk een raadgever Het is echter niet éérlijk, het te doen voorko men alsof men, door onthouding, de verantwoor delijkheid van zich afschuift. Ieder kiezer die thuis blijft, wetende dat er eene keus gedaan moet worden tusschen twee candidaten wier richting beide afwijkt van de zijneloopt gevaar feitelijk mede te werken tot, en dus aanspra kelijk te zijn voor, de verkiezing van den- gene, wiens gevoelens hij het verderfelijkst acht. Te Holten is een paar ondertrouwd, dat zelfs de kosten niet kon betalen voor het zegelen der stukken vereischt. De ambtenaar van den bur gerlijken stand had geen vredé met het certificaat van onvermogen door den burgemeester aan den bruidegom verstrekt, maar de minister van finan ciën stelde hem in het ongelijk. Rechtens zal de ambtenaar dan ook wel onge lijk hebben, maar zijn tegenstand is toch wel te begrijpen. Hoe kan een huisgezin gedreven wor den, wanneer, bij het oprichten er van, zelfs geen enkele guldens kunnen worden gemist? Zulke huwelijken zijn overantwoordelijkmag de over heid ze niet verbieden, zij moest zich toch ont houden van iets te doen om ze te bevorderen. (Arnh. Ct De 25jarige herinneringsdag der herstelling van FEXJILLETON". 10. door i F. W. ROBINSON. IV. LIEFDE IN 'T BOSCH. „Wat!" riep Zeph, verontwaardigd in zijn ge laat ziende en zich daarna afkeerend om het hare met beide handen te bedekken. Een oogen- blik stilte, eenige schreden meer op den straat weg en daarop een hartstochtelijke uitbarsting van tranen, die elke gedwongen bedaardheid van haar kant en zelfbeheersching van den zijnen wegnam. Al zijn boosheid en onvriendelijkheid waren verdwenen en diep medelijden met haai en haar verdriet bezielde hem. Hij had haar nooit vroeger bedroefd gezienhij dacht dat zij niet zoo vatbaar voor indrukken was, een bekoorlijk meisje, maar uitdagend, koelen slim. „Zeph, lieve Zeph, schrei niet!" „Ik had het kunnen verwachten," snikte zij; „ik heb voorzien dat gij mij zoo zoudt beleedi- gen; ik ben dwaas geweest." „Lieve Zeph, ik bedoelde niet u te beleedigen," rieP bij„ik ik kan niet verdragen dat gij de katholieke hiërarchie in Nederland is ook door bisschoppelijke mandementen herdacht. In dat van den heer Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, leest men o, a. het volgende „Door de herstelling der hiërarchie werd voor ons de laatste herinnering aan een lang en treu rig verleden uitgewischt; de katholieke kerk in Holland ontving met de bisschoppelijke hiërarchie weer haar vaste plaats in de gewone orde der kerk. Wonderbaar heeft God zijn kerk in Neder land in de dagen der vervolging behoed. Maar de dagen van haar bloei, de dagen, waarin de inner lijke schoonheid der vlekkelooze bruid hier openbaar werd, beginnen met den dag, waarop de pans van Rome de oude orde herstelde en aan de kerk haar vaste kerkvoogden hergaf. Yan toen af werd het kerkelijk leven geregeld naar de orde, die, de eischen van het recht eerbiedigend, de liefde bevestigt en versterkt, en de kracht van het geloof vruchtbaar maakt naar Gods heilige wet. Scholen voor de Christelijke jeugd rezen op geestelijke instellingen, waarin zij, die naar hooger volmaaktheid streven, een woonstede vonden en wij allen een voorbeeld, werden gestichtnieuwe parochieën getuigden van den vooruitgang des geloofs, nieuwe kerkgebouwen spraken van de altijd levende kracht der oude' belijdenis. De bisschoppen van Nederland vereenigden zich plech tig in een provinciaal conciliein dé diocesane synoden werden dé genomen besluiten tot nut en. stichting van allen vastgesteld en uitgebreid." consuls. Benoemd tot consul der Nederlanden te Port-Elisabeth C. Tennant Jones aldaar. onderscheidingen. Verlof verleend aan N. H. A. Janssen, consul van Nicaragua te Rotterdam, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Mej. C. de Nocker heeft te Hamburg onder veel toejuiching de partij van Hanna in het ora torium die Jahreszeiten vervuld. De luitenants ter zee 2e kl. D. J. W. A. G. Coops, J. A. Kloek en W. A. Palm, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, zijn op nonactiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder weer naar die bals zoudt gaan en u onder die menschen zoudt mengen; gij zijt te goed voor hen. Schrei niét. Ik was jaloersch. Ik heb u lief en kan dit niet langer verdragen." Hij sloeg zijn armen om haar heen en kuste haar tranen weg, en Zeph liet toe dat hij haar liefkoosde en troostte. De waarheid was hem in een oogenblik van opgewondenheid ontsnapt en hij had haar gezegd dat hij haar lief hadHij zei niets meer, hij werd niet welsprekend over zijn liefde, zooals de helden deden in de Stuivers magazijnen die zij la»; maar de bekentenis was hem ontsnapt en een gevoel van onuitsprekelijke vreugde was op den bodem van haar vol jong hart neergedaald. Die man had haar lief en hoe wel zij nog schreide en hij nog trachtte haar te troosten, het waren nu vreugdetranen door zijn bekentenis opgewekt. Toen zij dicht bij Feneturcb-straat kwamen, zei ze zacht: „Mag ik alles aan vader vertellen, Dudley Dudley ontwaakte uit zijn droom en zei haastig: „Neen, neenvertel uw vader nog niets." „Hij weet dat ik met een vriend naar Epping ben gegaan." „Wat zei hij „O, heel weinig. „Gij kunt op u zeiven passen, Zeph, dat weet ik,,' zei hij, „maar ik zou gaarne iets meer van nw nieuwen vriend willen weten." Als ik hem nu van avond mocht vertellen en bijna even gelukkig maken als ik zelf ben „Hem wat vertellen?" bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 5™ dezer te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aangekomen. Aan boord is alles wel. De arrondissements-rechtbank te Roermond heeft op de klacht van den heer Raemaekers, uitgever en verantwoordelijk redacteur van het weekblad „De Volksvriend", rechtsingang verleend tegen de heeren Gebr. Romen, uitgevers van de Maas- en Roerbode, naar aanleiding van een in December 1877 in dat blad opgenomen artikel: „Onthul lingen." Heden middag is in het kanaal alhier drijvende gevonden een lijk in vergevorderden staat van ontbinding, dat na opgehaald te zijn herkend werd als dat van een 14jarigen knaap, die sedert den 2en Januari jl. vermist werd. De vrouw van een werkman te Zierikzee heeft zich Dinsdag, na voor h^ar man en kinderen bedaard het, middageten té hebben gereed ge maakt, door ophanging van hét levën beroofd. Een '70jarig metselaar fe -te Leiden aan feene hersenschudding overleden, .tengevolgè van een val over een touw, dat door oen jongen u i t aardigheid des avonds dwars over den grond in eene nauwe steeg gespannen was. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Dinsdag morgen is, bij het kustlicht te Borsselen op een reddingboei aan wal gedreven het lijk van een. matroos, die tusschen de 20 en 25 jaren oud kan geweest zijn. Men kon duidelijk zien, dat hij slechts kort geleden, waarschijnlijk ten gevolge van doorge stane koude, bezweken was. Zijne kleederen waren ongemerkt en bevatten niets, waaruit zijne afkomst kon afgeleid worden. Zij bestonden in een duffelschen jas, een gestreept boezeroen, een lichten wollen broek, waarin een portemonnaie met 2 Fransche koperen munten en eeA zakmes, een blauwbaaien onderbroek en lichte grijze kousen, terwijl men slechts éene laars vond. (G. Ct.) Weder hebben eenige industrieelen getoond, hoezeer de Nederlandsehe expeditie naar de IJszee zich verheugen mag in de belangstelling van ons volk. De heer H. A. van Beuningen te Utrecht schonk 25,000 KG. steenkool, d. i. de geheele voorraad waarvoor de „Willem Barendsz" plaats heeft. De firma Daniel Visser en Zonen te Schie dam gaf 650 liter jenever. Gebroeders yan Wijk „0, dat weet ge wel," zei Zeph blozend, „want ge hebt nu toch zeker geen gekheid met mij gemaakt?" „Neen, Zeph," antwoordde hij, „daar is geen gekheid in dit alles. Wij zijn uit de sfeer der begoocheling in die van gewichtige feiten en diepe waarheden overgegaan. Maar ik moet er ernstig over nadenken ik heb veel voor mijn rekening, meisje." „Zult gij geheimen voor mij hebben?" vroeg zij. „Nu niet een." „Zult gij het mij dan zeggen als wij elkaar weer ontmoeten?" „Ja, de volgende keer." „O Dudley, ik hen nu vreeselijk gelukkig," fluisterde zij. „Ik ben soms ongerust en onge lukkig geweest en gij zijt dikwijls o zoo vreemd geweest. Het was zoo heel, heel moeilijk u te begrijpen." „Hoe dat?" „Gij waart somber en nadenkend en dan weer vol gekheid en en liefde als een man die niet wist of hij om mij gaf of niet," antwoordde zij. „0, ik wist maar al te goed hoeveel ik om u gaf, Zeph." Zij reden van Feneturch-straat naar de achter straten van Soho en namen toen afscheid op den hoek der straat waar Zeph's vader woonde. „Goeden nacht lieveling." „Goeden nacht, Dudley," antwoordde zij„ik zal nooit weer naar de Grandison-kamers gaan. Nooit weer." C°. te Leiden schonken der expeditie 16 stuks zware wollen dekens en 20 paar wollen „faro" kousen. Door deze algemeene belangstelling ran groot en klein krijgt de expeditie oneindig meer een nationaal karakter dan ze zou hebben gehad indien de regeering reeds dezen eersten tocht voor hare rekening genomen had. Van den paus wordt de volgende anecdote verhaald. Toen Leo XIII nog' gezant van den pauselijken stoel te Brussel was, werd hij op een diner gevraagd, dat ook door een markies werd bijgewoond, die er steeds op uit was anderen onaangenaamheden te zeggen. Na het dessert liet hij den legaat een tabakdoos zien, welks dek sel met het portret van een zoo laag mogelijk gedecolleteerde Venus versierd was. De prelaat bekeek het portret met blijkbaar welgevallen, keek toen den markies uitvorschend aan en zeide: „Zeer mooiIs dit het portret van de markiezin Dat de nood niet alleen bidden, maar ook spaarzaamheid leert, blijkt uit het officieele be richt door sultan Abdoel Hamid over zijne uit gaven uitgegeven. Onder het laatste jaar der regeering van sultan Abdoel Aziz had deze nit zijn privaatkas 3 millioen florijnen uitgegeven. Abdoel Hamid gaf in het vorige jaar slechts 1,800,000 florijnen uit. Het budget voor het paleis en den harem eischte ten tijde van den oom 9,514,650' florijnen, terwijl de neef met de kleinig heid van 6,149,250 florijnen is uitgekomen. Het verzet van verscheidene mogendheden tegen' de bevestiging van kardinaal Simeoni in de betrekking van staatssecretaris bij den heiligen stoel, uit rrees voor eene politiek in strijd met de tegenwoordige belangen, heeft den paus aan leiding gegeven, den kardinaal uit genoemde be trekking te ontslaan. In zijn plaats is daarop benoemd kardinaal Franebi. De Itaiiaansche bladen verheugen zich in een schandaaltje. Men beschuldigt nl. den minister van binnenlandsche zaken Crispi van bigamie. Algemeen bekend is dat hij jaren lang geleefd heeft met een Fransche dame, Rosalie genaamd, die hij. te Parijs tijdens zijne ballingschap had lèeren kennen,-en die-hem, als betrokken in den aanslag van ,Orsini,_ het leven heeft gered. Crispi heeft haar zelf later aan den koning en de toen malige kroonprinses als zijne vrouw voorgesteld; zij vergezelde hem op den tocht naar Marsala en in het album der 1000 deelgenooten aan dien tocht komt zij als „mevrouw Crispi" voor. Het huwelijk moet te Malta door een katholiek priea ster zijn ingeschreven, doch burgerlijk niet rechts geldig zijn. Nu is de heer Crispi verleden jaar te Napels met een andere dame burgerlijk ge trouwd en bij die gelegenheid heeft de procureur- „Dat is goed, als het u belieft; ge zijt een goede Zeph," riep hij. „En het was mijn plan niet te gaan, heusch," voegde zij er bij, „omdat gij altijd zoo zuur zaagt als ik van de bals met u sprak. Vergeeft ge mij dat ik er u van avond meê geplaagd heb, Dudley, wilt ge?" „God zegen u, kind, ja." Hij bukte en kuste haar zooals hij zelfs een klein kind zou geklist hebbenen toen wenscbte hij haar nogmaals „goeden nacht" en spoedde zich voort. Met iedere schrede werd zijn hart meer bezwaard door een geval van zelfzucht en zelf vernedering, en de donkerheid op zijn pad werd dichter en drukkender. Naar het einde van dit alles zoo lichtvaardig en zorgeloos als het begonnen was zag de advocaat zijn weg niet duidelijk aangewezen. V. BESLUITELOOSHEID. Als Dudley Grey, de rechtsgeleerde, iemand geweest wa* zooals de meeste mannen, had deze geschiedenis niet behoeven geschreven, te worden, of men zou het vervolg gemakkelijk hebben kun nen gissen. Daar is niets nieuws in een toevallige ontmoeting, een man die huiten zijn sfeer gaat om een amourette, en een arm meisje dat tot kwaad verleid, mogelijk ten val gebracht wordt.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1