Telegraphische berichten. BUITENLAND. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Hulp" medicijnen te leveren, doch onder voor waarde dat de leden in 2 afdeelingen zullen wor den gesplitst, waarbij de eerste afdeeling meer betaalt. Evenals te 's Hage, zoo hebben ook op verscheiden andere plaatsen, o. a. Dordrecht, Zwolle enz., de apothekers zich bij contract on derling verbonden niet voor verminderd tarief aan „Eigen Hulp" te leveren. De stoommeelmolen met annexe gebouwen, staande bij het spoorwegstation te Roermond, die sedert het faillissement der firma ïhijssenLinsen stil heeft gestaan, is in publieke veiling voor f 126,000 toegewezen aan den heer Simons, te Nuys c. die voor gemeenschappelijke rekening de exploitatie der meelfabriek zullen voortzetten. De laatste opvoering van: Een beroemd proces, in het Grand Theatre te Amsterdam was een ware triomf voor Victor Driessens en zijn gezelschap. De hoofdvertooners wei'den in den loop van den avond negenmaal teruggeroepen, het regende bloemen en Victor Driessens werd met een prachtigen lauwerkrans vereerd. Maandag voormiddag te ongeveer kwart voor 11 uur bevond zich een der brugwachters op de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dor drecht en hield zich onledig met eenig werk tus- schen de rails te verrichten, toen op die rails aankwam de trein, die te 10 u. 40 m. van Rot terdam moest arriveeren. Vermoedelijk heeft de man in de meening verkeerd dat de trein zich op het tweede stel rails bewoog, althans ooggetuigen verzekeren dat hij niet de minste moeite deed den trein te ontwijken, waarvan het ongelukkig gevolg is geweest dat hij, op vreeselijke wijze verminkt, onmiddellijk den geest moet hebben gegeven, althans toen men dadelijk ter hulp snelde vond men den man reeds overleden. Men deelt aan het U. D. het volgende mede De afzet van de steen- en pannenfabrieken in de provincie Utrecht is in de laatste maanden voor de groote steden vrij wat minder dan de vorige jaren; het schijnt, dat de groote bouw- lust, te Rotterdam, Amsterdam en 's Hage, eenigs- zins heeft opgehouden, hetgeen begrijpelijk is, daar in deze drie gemeenten bijna 3000 nieuw gebouwde perceelen zonder huurders zijnde vraag voor het platteland blijft tamelijk levendig en de verkoop is in 't algemeen niet minder dan de laatste jaren, ook omdat de steen fabrieken veel van hun fabricaat leveren voor openbare werken, waardoor die voor het defen siewezen een eerste plaats bekleeden. Met het oog op de aanhoudende ongeregeld heden en dientengevolge plaats hebbende arres tatiën van mineurs, zijn te Utrecht maatregelen ter voorkoming genomen. Om vooral het twist- maken en verzet tegen agenten van politie in hun dienst te keeren, loopen des avonds patrouilles van de mineurs. Te Amsterdam worden thans groote hoe veelheden bloemkool per spoor uit Italië aange voerd, welke weldra door kropsalade en andere groenten zullen gevolgd worden. Het handelshuis Cirio heeft daartoe met de Italiaansche spoorweg maatschappijen overeenkomsten gesloten, voor het vervoer van duizende wagonladingen groenten. Dat deze concurrentie den Hollandschen groente boeren niet naar den zin is, spreekt van zelf. De gedenkschriften van wijlen den beroemden diplomaat, prins Mettemich, zullen eerlang worden uitgegeven in het Fransch, Duitsch en Engelsch. De oorspronkelijke uitgaaf in het Duitsch wordt bezorgd door den heer Klinkwström en zal 8 deelen beslaan. Prins Richard Mettemich ziet thans het werk na, om die passages er uit te lichten die met het oog op nog levende personen behooren weg te blijven. In het proces-Lambertini-Antonelli is door de rechterlijke macht te. Rome het getuigenver hoor toegelaten, tengevolge waarvan ongeveer 100 getuigen zijn opgeroepen, waaronder ver scheidene monniken en priesters. Met spanning wordt de verdere loop van het proces tegemoet gezien, want het publiek vleit zich heel wat schan dalen te zullen hooren, en geconstateerd te zien dat de beste vriend van Pius IX een echte don Juan is geweest. Op het plein der Tuilerieën te Parijs wordt druk gewerkt aan de maatregelen tot oplating van den ballon captifdie een inhoud van ruim 25,000 kubieke meters heeft en tijdens de wereld tentoonstelling zal worden opgelaten. Er worden stellages opgericht en diepe uitgravingen gemaakt. Te Besanqon bestaat sedert eenige dagen een grève onder de bakkersknechts, tengevolge waarvan de hulp van militaire bakkers is inge roepen. De knechts eischen afschaffing van het nachtwerk en vermeerdering van arbeidsloon. Het gebruik van de telegraaf is in Noor wegen zoo sterk ontwikkeld, dat die voor alle omstandigheden wordt aangewend. De bewoners der kusten geven thans door de telegraaf aan de visschers kennis van de nadering van banken of scholen visch bij de riviermonden. Tengevolge hiervan is de vischvangst in den laatsten tijd uitstekend geweest. De Golos,-—goed dat een St. Petersburgsch blad zelf zoo iets meldt, bevat eene depêche uit Jassy dat de typhus onder de gewonden aldaar in Januari en Februari in kracht is toege nomen. Het aantal lijders is tot 19 percent gestegen, terwijl het vroeger slechts 5 percent bedroeg. Alle wagons op de lijn TratesteJassy zijn besmet en de desinfecteerende middelen kunnen niet op zoo groote schaal worden aan gewend dat zij voldoend resultaat opleveren. Langs de geheele lijn van Simnitra naar Tratesti liggen lijken in de open lucht te vergaan. Het wordt daarom noodzakelijk geacht, dat de Rus sische troepen uit Rumenie en Bulgarije niet door Simnitra, Trateste en Jassy trekken, maar over de Zwarte zee worden getransporteerd. Hoe belangstellend in Berlijn de discussies over het wetsontwerp tot vervanging van den rijkskanselier x werden te gemoet gezien blijkt hieruit, dat de toegangsbiljetten tot de tribune voor het publiek reeds allen zijn uitgereikt en er geen enkele meer te bekomen is. Die voor de loge van afgevaardigden, zijn, evenals bij de debatten over de Oostersche quaestie, onder de verschillende fracties verdeeld. Uit verschillende handelingen is reeds ge bleken, dat de nieuwe paus een zeer energiek en doortastend persoon is. Daaromtrent wordt ook nog het volgende medegedeeld. Om in het Vati- caan plaats te maken moesten eenige kardinalen, die aldaar verblijf hielden, hunne woningen ont ruimen. Dit beviel de heeren niet en zij maakten geene aanstalten om te vertrekken. De kardinaal kamerling Pecci, die de vertrekken der heeren gesloten vond, liet die met geweld openbreken en de meubels overbrengen naar de nieuwe voor de kardinalen bestemde woningen. Een dezer heeren kwam zich bij den kardinaal-kamerling over deze handelwijze beklagen, doch de kardinaal Pecci zond hem, zonder eenig ander antwoord, naar het klooster St. Ambrogio om daar geeste lijke oefeningen te houden. Overigens kenmerkt de nieuwe paus zich, zooals reeds meermalen is gemeld, door zuinigheid. Tot de ambtenaren der kanselarij zeide hij o. a. „Ik weet, dat gij in de eerste maand na de verkiezing van een paus recht hebt op dubbel traktement, maar wij leven van de penningen der armen." Inmiddels ontving Leo XIII in de eerste vijf dagen na zijne verkiezing reeds 3 millioen franken, waaronder een millioen van Fransche kardinalen. In de Frankfurter Zeitung wordt door een financieele knutselaar voorgesteld om, in plaats van eene tabaksbelasting, eene belasting op het gebruik van tabak in te voeren in dien zin, dat ieder die rookt, pruimt of snuift zichjn het begin van het jaar een permissiebiljet voor 3 Mark zou moeten koopen. Hierdoor zou men van 10 millioen rookers, enz. in Duitschlandterstond de 30 millioen hebben, die de regeering verlangt. Ieder zou dan natuurlijk, evenals jagers hun jachtakte, steeds zijn rookakte in dan zak moet hebben. BINNENLAND. 's Cfrawenliage. De minister van koloniën heeft eene memorie aan de tweede kamer inge diend, waaruit blijkt dat de regeering overwe gende bezwaren heeft tegen den inhoud der over eenkomsten met de Indische spoorwegmaatschappij Zoodra op de eene of andere wijze de contracten vervallen zullen, zal de regeering den aanleg van staatswege voorbereiden der in de concessie ge noemde lijnen. Reeds dadelijk zal een voorstel gedaan worden om de lijn Sidhoardjo—Madioen door te trekken tot de residentie Soerakarta. Alvorens te be sluiten tot den aanleg van den spoorweg tusschen Tjilatjap en Djokjokarta zullen waarschijnlijk nog gedetailleerde opnamen dienen vooraf te gaan. BUITENLAND. Brussel. Volgens een dépêche in de Indé- pendance zal het congres hoogst waarschijnlijk te Berlijn bijeenkomen, waarop door Rusland zeer wordt aangedrongen. Petersburg. Het Journal de St. Petersbourg verklaart stellig overtuigd te zijn dat het vredes- tractaat geen inbreuk maakt op de Europeesclie, in 't bijzonder niet op de Engelsche belangen. 5 Mrt. 's av. 11 u. 44 gr. 6 's morg. 8 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Lager onder-wijs. De hoofdstrekking van het nieuwe wetsontwerp op het lager onderwijs hebben wij reeds per tele graaf vrij uitvoerig medegedeeld. Bij de toelichting wordt het voorloopig verslag over het ontwerp-Heemskerk op den voet gevolgd en bij de behandeling der verschillende hoofdpun ten tot leiddraad genomen. De minister stelt voorop, dat de voordracht overeeqstcmt met de denkbeelden, in dat voorloo pig verslag ontwikkeld. De grondwet legt aan de overheid stellige ver plichtingen op, aan welker volkomen vervulling zij zich onder geen voorwendsel onttrekken mag. Voor allen, die het behoeven, moet door hare ge stadige zorg de gelegenheid om lager onderwijs te ontvangen, nergens ontbreken. Dat onderwijs, hetgeen door omvang en gehalte aan al de eischen des tijds behoort te beantwoorden, moet gegeven worden in scholen, welke, geregeld en bekostigd door het openbaar gezag, toegankelijk zijn voor de belijders van alle godsdienstige gezindheden zonder onderscheid. Het is de plicht van den openbaren onderwij zer zich te onthouden van het verkondigen van leerstellige begrippen omtrent den godsdienst en zich zorgvuldig in acht te nemen voor het kwetsen der godsdienstige begrippen van anderen door woord of daad. De staatsschool stelt zich ten doel burgers te kweeken van het gemeenschappe lijk vaderland; zij laat het onderwijs in de kerk leer der onderscheidene gezindten aan de be dienaren van den godsdienst over. Zoodanige openbare school heeft de grondwet gever in 1848 gewild en de groote meerderheid der natie heeft telkens, wanneer zij er toe opge wekt werd, hare voortdurende gehechtheid aan de toen aangenomen beginselen ondubbelzinnig aan den dag gelegd. De regeering heeft er naar gestreefd die beginselen met getrouwheid in dit wetsontwerp toe te passen en zij heeft alzoo in dit opzicht de grondslagen der wet van 1857 on voorwaardelijk geëerbiedigd. Aanspraak op het uitsluitend recht van onder wijs te geven, schrijft de staat zich niet toe. Onder de noodige wettelijke waarborgen is dus ook het niet openbaar onderwijs vrij. Die vrijheid verschaft het middel, waarvan zij zich kunnen bedienen die geen vrede hebben met het onzijdig karakter, dat de openbare school tegenover de leerstellige begrippen der verschillende gezindten bewaren moet. Het bijzonder onderwijs, dat neutraal gegeven wordt, heeft geen aanspraak op geldelijke ondersteuning van overheidswege. Des te meer zou elke ondersteuning van rijkswege van het bijzonder onderwijs, dat niet neutraal is, inbreuk kunnen maken op de onzijdigheid, welke de staat in alle opzichten jegens het bijzonder onderwijs moet in acht nemen. Dit verkort den plicht van den staat niet, om voor het openbaar onderwas al te doen wat noo- dig is om het zoo goed mogelijk te maken. De klacht, dat wanneer voor dezen tak van pu- blieken dienst aanzienlijke uitgaven worden ge daan, er onrecht geschiedt, bijaldien zij gedwon gen worden mede in de kosten bij te dragen, die voor zich van de openbare school niet weten willen, kan niet als gegrond worden erkend. Veeleer schijnt het een axioma, zonder hetwelk men zich geen geregelden staat denken kan, dat het betalen in de algemeene lasten een verplich ting is welke op alle burgers rust, ook al keurt een deel hunner sommige uitgaven af. Eerst als de wetgever zelf gevoelt en verklaart, dat het stelsel der gemengde school aan een godsdienstige bevolking niet past, is het billijk dat hij met financieele opofferingen van den staat in de gewe tensbezwaren voorzie. Gevaar voor den gods dienstzin der natie heeft echter de grondwetgever van de gemengde school niet gevreesd en de er varing heeft dit niet gelogenstraft. Zoo het stelsel, in 1848 omhelsd en in de wet van 1857 toegepast, teleurstellingen gebaard heeft, het is niet geweest omdat de openbare school het opkomend geslacht van den godsdienst ver vreemd heeft. Dat verwijt kan niet zonder groote onbillijkheid tegen haar worden ingebracht en zou veel minder grond hebben dan de klacht, dat het gebruik, soms van de vrijheid van het bijzonder onderwijs gemaakt, meer dan tot be vordering van echte godsvrucht gestrekt heeft om kerkelijke tweedracht, waar deze tot bedaren scheen te zijn gekomen, weder aan te wakkeren. Het is derhalve ongerijmd van de voorstanders der openbare school, gelijk de grondwet deze ge wild heeft, te vergen, dat zij zullen toestaan, dat rijksgeld aan het ondermijnen van rijksinstellingen worde ten koste gelegd. Is menigeen, op grond van individuëele en subjectieve zienswijze, niet te vredenmet de openbare school, daarvoor is in naam der gewetensvrijheid, volledige vrijheid van onder wijs daar; maar inrichtingen, waarbij men het verdeelen bedoelt van hetgeen de wet begeert vereenigd te houden, hebben op onbelemmerd aanzijn, niet op begunstiging recht. Om deze redenen is in dit wetsontwerp het ondersteunen van bijzondere scholen uit de pu blieke kas als niet geoorloofd beschouwd. Opleiding der onderwijzers. Hetisnoo- dig de kweekscholen zooveel doenlijk te bevor deren. Maar dit moet geleidelijk geschieden, lettende op de beschikbare middelen en krachten. Daarom is niet een minimum van het aantal kweekscholen in de wet opgenomen. Ditzelfde is het geval met de kweekscholen voor onderwijze ressen, Ook moet er althans bij sommige der rijkskweekscholen van beiderlei soort gelegenheid zijn om zich bekwaam te maken voor het tweede examen, waardoor de rang van hoofdonderwijzer verworven wordt. De wet moet hier intusschen niet in bijzonderheden treden, maar de uitvoering overlaten aan een algemeenen maatregel van inwendig bestuur. Daar voor 't overige, naar het in deze voordracht aangenomen stelsel, het lager onderwijs door de wetgever consequent als ge mengd rijks- en gemeentebelang wordt behandeld, behooren er geen andere openbare kweekscholen te zijn, dan die, gesticht en onderhouden door het rijk of door de gemeente. Geldelijke onder steuning van zoodanige kweekschool moet van de omstandigheden afhankelijk worden gemaakt. Het daartoe betrekkelijk art. (12) van het ont werp luidt aldus: Art. 12. „Van rijkswege worden kweekscholen van onderwijzers opgericht eu onderhouden. De inrichting dezer kweekscholen wordt bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur ge regeld. Indien een kweekschool van oüderwüzers door eene gemeente wordt opgericht en onderhouden, kan daarvoor een bijdrage uit 's rijks kas worden verleend, doch tot geen hooger bedrag dan van de helft der kosten, zoo van oprichting als van onderhoud, en mits de kweekschool in alles aan de voor de rijkskweekscholen gestelde vereisch- ten voldoe. In gemeenten, waar hiertoe geschikte gelegen heid bestaat, worden van rijkswege normaallessen tot opleiding van onderwijzers ingesteld en be kostigd. Het geven van dergelijke lessen kan aan alle bevoegden worden opgedragen. De gemeenteraad kan op gelijke of andere, bij plaatselijke verordening te regelen, wijze ter op leiding van onderwijzers voorzieningen treffen." Hieruit blijkt, dat ook de normaallessen en de opleidingsklassen in stand gehouden worden. Wordt vervolgd.) De aan onverschilligheid grenzende kalmte, waarmede het bericht van het sluiten van den vrede algemeen is ontvangen, bewijst voldoende hoe weinig gewicht er aan wordt gehecht. Een parig zijn dan ook de organen van alle landen het eensdat het moeilijkste nog komt bij de regeling der Oostersche aangelegenheden door de diplomatie. „De vrede is geslotenlaten wij hopen, dat wij ook spoedig vrede zullen hebben", zegt de Berlijnsche National Zeitung. Of de verdere regeling zal worden opgedragen aan een congres te Berlijn, of aan eene conferentie te BadenBaden, is nog een open quaestie. In strijd met hetgeen daaromtrent is gemeld heeft de Times een telegram uit St. Petersburg ontvan gen, waarin wordt bericht, dat prins Bismarck het voorzitterschap heeft aanvaard van een con gres, dat te Berlijn zou bijeenkomen en waaraan de kanseliers van de drie keizerrijken zouden deel nemen. Uit Weenen wordt dit bericht zijdelings bevestigd, door eene mededeeling, volgens welke graaf Andrassy van gevoelen is, dat het congres of de conferentie tegen den 20en dezer zal kunnen bijeenkomen. In dien zin verwacht men morgen of overmor gen eene mededeeling van hem omtrent de verdere politieke houding der regeering, bij gelegenheid der indiening aan de crediet-aanvraag van 6 mill, pond sterling. Uit verschillende bronnen afkom stige berichten komen hierin overeen, dat in het programma van graaf Andrassy voorop staat: zoo mogelijk handhaving van den vrede. Oosten rijkHongarije eischt echter, dat in Bosnië en de Ilerzegowina het Ottomanische gezag gehandhaafd blijft, en het wil alle middelen aanwenden om op vredelievende wijze voldoening te verkrijgen voor dien eisch. Mochten echter die provinciën van Turkije worden afgescheiden, dan zal Oostenrijk— Hongarije overgaan tot de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. Zelfs wordt beweerd, dat het einddoel der politiek van graaf Andrassy is de annexatie van genoemde Turksche provincies bij Oostenrijk en dat hij voor dat plan de sanctie van het congres of der conferentie hoopt te ver werven, in het belang van het Europeesch even wicht. Tegen eene bezetting verwacht de Hongarische Correspondenz geen verzet, daar Rusland meer malen er toe heeft uitgelokt en Turkije en Servië er wel niet tegen zullen opkomen. Merkwaardig op dit oogenblik is, dat er weer zoo weinig notitie van Engeland wordt genomen. Het wapent zich voortdurend, bluft op zijn groote krachten en uitstekende militaire organisatie en intusschen laat men het stil praten, terwijl de handelingen van Oostenrijk, dat tot nogtoe heeft stilgezeten en thans eerst met een matige crediet- aanvraag voor den dag komt, bijna aller aandacht tot zich trekt. De eenige vertrouwbare en uitvoerige mede deeling omtrent de vredesvoorwaarden is een telegram uit Syra van den 4en dezer, bevestigd door een telegraphische mededeeling aan het Russische gezantschap te Parijs. Volgens eerst genoemd telegram dan zou generaal Ignatieff onmiddellijk na het sluiten van den vrede naar St. Petersburg vertrekken, in gezelschap van een gezant der Porte, die waarschijnlijk in opdracht zal hebben den czaar namens den sultan te ver zoeken de betrekkingen met hem weder te her stellen, of om de ratificaties van den vrede uit te wisselen. Voorts wordt in dat telegram gemeld, dat hoewel de vredesvoorwaarden nog niet geheel bekend zijn, de volgende als vrij zeker kunnen worden aangenomen. Eene oorlogsvergoeding (van 100 mill, roebels) waarvan 3/4 moet worden gekweten door den afstand van Batoum, Kars, Ardahan en Bayazid, met inbegrip van het dis trict van laatstgenoemden naam. Erzeroum wordt aan Turkije teruggegeven. De quaestie der scheepvaart van de oorlog3- en handels-marine door de Dardanellen wordt aan gehouden. Ten aanzien der scheepvaart op den Donau wordt het statu quo ante helium gehand haafd. Adrianopel en Salonika blijven aan Turkije. Het nieuwe vorstendom Bulgarije zal ten zuiden worden begrensd door een lijn uitkomende aan den Archipel een weinig boven Salonika. In dit opzicht zijn echter de inlichtingen niet juist, en men betwijfelt of de grenslijn wel tot aan de zee zal doorloopen. Aan de Zwarte zee en den Donau zal Bulgarije zich uitstrekken tot boven Varna en Kustenjê. Het boven deze punten gelegen grondgebied, nl. de Dobroedsja, alsmede de delta van den Donau zullen aan Rumenie worden afge staan, in ruil tegen Bessarabie, dat tot den linker oever van de Pruth weder aan Rusland komt. De grenzen van Servie en Montenegro worden uit gebreid, evenwel zonder dat zij aangrenzende landen worden. Tusschen de beide landen wordt een streek land vrijgelaten, teneinde aan de Porte de gelegenheid te laten tot communicatie met Bosnië en de Herzegowina. Geen enkel Turksch schip wordt aan Rusland overgegeven. De sultan en de czaar hebben elkander reeds per telegraaf de hand gedrukt en de beste wen- schen geuit voor hun duurzame vriendschap- pel ij k e betrekkingen. Quiconque est toup, aghse en loup. In den Duitschen rijksdag was gisteren aan de orde de eerste lezing van het wetsontwerp tot vervanging van den rijkskanselier, eü gaf al dadelijk aanleiding tot een verklaring van den Beierschen minister-president van Pfretschner, waaruit weder voldoende bleek, dat de inwendige verhouding tusschen de deelen van het gioote

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2