N°. 55. 121e Jaargang. 1878. Woensdag 6 Maart. ARME ZEPH! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. lijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiem 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma/Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 5 Maart. FEUILiLiETOISr. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, In de gisteren avond gehouden vergadering der Middelburgsehe Werkmansvereeniging werd door den directeur, den heer P. Krijger, het twaalfde jaarverslag uitgebracht, dat aanving met de me- dedeeling dat hij, na elf jaren deze betrekking te hebben waargenomen, die wenschte neder te leggen, uithoofde van toenemende werkzaamheden van anderen aard. Uit bet verslag blijkt verder dat het besluit der algemeene vergadering van 5 April 1876, om de genees- en heelkundige behandeling weder voor de helft ten laste der leden te brengen, reeds op het ledental van invloed is geweest, zoodat dit thans 142 bedraagt. Het aantal be gunstigers verminderde van 64 tot 58. Op de vergadering van 5 Oct. jl. is eene bij voeging in het reglement aangenomen, waarbij bepaald werd dat door de leden der vereeniging, bij overlijden van een hunner, drie maanden lang 2j cent per week en per hoofd zal worden gestort ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen, waarvan de overledene kostwinner was, welk bedrag aan de belanghebbenden wekelijks zal worden uitgekeerd. Een voorstel tot het houden van een wedstrijd in verschillende vakken, onder leden der vereeni ging, is niet tot uitvoering gekomen wegens ge ringe deelneming. Yan eene daartoe benoemde commissie wordt alsnog verslag afgewacht omtrent de middelen om aan de leden beter en goedkooper brood te verschaffen. De sociëteit en de bibliotheek zijn in goede orde en blijven aan haar bestemming beant woorden. De wekelijkscbe zangoefeningen, ónder leiding van den heer van Veltboven, worden door 21 personen gevolgd. Op de teekenschool wordt steeds door de heeren J. A. en M. Ovaa onderwijs gegeven aan leden en kinderen van leden, waarvan met graagte en met veel vrucht gebruik wordt gemaakt. De teekeningenin het afgeloopen winterseizoen vervaardigd, zijn van heden af nog voor acht dagen ter bezichtiging gesteld. De afdeeling tot het beoefenen der uiterlijke welsprekendheid telt 8 leden, die wekelijks, onder leiding van een der begunstigers, zich oefenen en van tijd tot tijd uitvoeringen geven. Den 27en Januari werd door den beer mr. M. J. de Witt Hamer eene volksvoordracht gehouden, 9. door F. W. ROBINSON. IV. LIEFDE IN 'I BOSCH. „Wel, wat ziet ge er in eens bedroefd uit „Ik voel mij bedroefd," bekende hij treurig. „Heb ik iets gezegd dat n bedroefde? Ik ik weet dat ik soms scherp ben, en ruw en dartel, maar gij weet nu wel hoe ik het meen. Wat is het „Niets, Zeph," antwoordde hij, „slechts een aanval van somberheid, waaraan ik nu en dan lijd. Wilt ge mij vergeven?" „Wat moet ik u vergeven „Ik geloof niet dat het goed van mij was u hier te brengen," bekende hij, „Waarom niet „Gij zijt jonger dan ik en de menschen zouden zeggen dat ik een schurk en ellendeling was en dat gij Zeer dwaas waart." „Ik geef er niet om wat de menschen zeggen," hernam Zeph, terwijl zij haar lief hoofdje schudde, „indien het de waarheid niet i»." behelzende eenige mededeelingen over onze staats instellingen. Op den tweeden Kerstdag is een kinderfeest, met een fraaien kerstboom, samengesteld uit hij- dragen van leden, begunstigers en ingezetenen, gevierd, dat aan de 110 kinderen, die er aan deel namen, groot genoegen verschafte. De genees- en heelkundige behandeling, met gratis-levering van geneesmiddelen en 50 pet. in de verpleegkosten, alsmede de geldelijke onder steuning hij ziekte waren aan de leden weder van veel dienst; 15 leden genoten gezamenlijk gedu rende 60 weken en 1 dag de ondersteuning van f 3 's weeks. Bovendien werd voor 2 leden bij overlijden de ondersteuning van. f 30 aan de achtergelaten betrekkingen uitgekeerd. De slotsom van het verslag is dat de financieele toestand der vereeniging eenigszins is verbeterd, dat zij aan haar doel beantwoordt en zich op den weg van vooruitgang bevindt. Een inzender vestigt in de Nieuwe Goesche courant andermaal de aandacht op de noodzake lijkheid om spoedig maatregelen te nemen tot beveiliging van den Thoornpolder. Hij schrijft o. a. het volgende: „De onrustbarende toestand waarin de zeedijk van den Thoornpolder in Noord-Beveland verkeert, staat weldra verwisseld te worden met nog erger, namelijk de doorbraak zelve. In de laatste weken toch is de veege toestand nog zeer verergerd door den stormvloed, wiens golven de overblijf selen van den dijk zoodanig hebben afgebeukt. dat nóg slechts èen steile rand is overgebleven waarvoor een afgrond van water staat, die, bij de naderende springvloeden en Maartsche stormen, de geschokte en verzwakte zeewering zal doen bezwijken." De heer H. J. Dronkers, die zijn ontslag geno men heeft als commissaris bij het bestuur der brandweer alhier, is in eene gisteren avond ge houden vergadering der Vereeniging van brand meesters tot eerelid benoemd. De plaatselijke commissie, welke zich te Zierik- zee gevormd heeft voor de herdenking der Unie van Utrecht, bestaat uit de heeren mr. J. Manritsz Ganderheijden, voorzitter, mr. B. C. Cau, secretaris, R. Koole, thesaurier, jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, H. G. Mulock Houwer, G. A. de Looze, jhr. J. L. de Jonge, F. J. van de Ven en J. A. Moolenburgh. In het tijdperk van vier weken, 27 Januari tot 23 Februari jl., zijn, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetast: in Gelder- „Maar die „goede menschen" kunnen iets dat onwaar is zoo op waarheid doen gelijken dat de wereld met helsche hardheid over zoo iets oordeelt." „Ik ik begrijp u niet goed," zei ze verlegen, „gij zijt zoo vreemd van daag." „Dit is een dag voor mij om altijd aan te denken. Is het een gelukkige dag voor u ge weest, Zeph?" „Ja," bekende zij openhartig, „een van de ge lukkigste uit mijn leven." „Het is ook een der gelukkigste voor mij geweest en toch wenschte ik dat ik hem nooit beleefd had.' Zeph keek hem weer strak aan. Zijn droeve stemming was nieuw voor haar. Daar lag smart, ja Verslagenheid o.p zijn gelaat. „Zeg mij waarover gij denkt. Dit is alles zoo vreemd voor mij, Dudley." „Onderstel dat wij elkaar van daag voor het laatst ontmoetten, zoudt ge dan bedroefd zijn vroeg hij eensklaps. „Dezen dag elkaar voor het laatst ontmoeten herhaalde zij en alle kleur stierf van haar gelaat weg en liet haar wit, koud en strak. „Ja zoudt ge bedroefd zijn?" „Niet indien het op uw verlangen was." „Zoudt ge dan gaarne „vaarwel" zeggen?" „Meer dan gaarne indien gij het kondt," antwoordde zij op denzelfden scherpen toon. „Ik bedoelde niet dat i k bet gaarne zou zeg gen," merkte hij op, „maar het zou beter voor ons beiden zijn, voor land 1, in Zuid-Holland 66, in Noord-Holland 5, in Friesland 6 runderen, totaal 78. In het vorige tijdperk van vier weken waren 63 runderen door die ziekte aangetast. Gisteren, 4 Maart, was het juist 25 jaar geleden dat paus Pius IX de brève uitgaf, waarbij de Roomsch katholieke hiërarchie in Nederland her steld werd. De gevolgen van dit feit zijn niet uitgebleven. Vóór 25 jaar kende men het ultra- montanisme slechts bij naam thans zijn de namen ultramontaan en katholiek, zooals dr Schaep- man onlangs in een lezing te Utrecht verklaarde, eensluidend. De goede oude pastoors, die met hun protestantsche collega's op goeden voet ston den, ten platten lande gezellige avondjes met hen doorbrachten en daardoor de toenadering van Roomschen en on-Roomschen onder het publiek bevorderden, zijn verdwenen; jonge ij veraars, die hun kracht zoeken in isolement, zijn voor hen in de plaats getreden. Het mandement der bisschop pen heeft den strijd tegen de openbare lagere school aangebondenhet Zuiden is vervreemd van het Noorden, het liberaal-katholicisme ligt vertreden en vernederd ter aarde ja, op welk gebied heeft Rome sinds dien tijd niet als geheel, als eenheid, als kerk, zijn invloed doen gelden? Wanneer wij ons dan het feit van 4 Maart 1853 herinneren, is het niet dan met smart, al blijven we hopen dat ook onder de katholieken de dagen van het nltramontanisme geteld zullen zijn, zoodra zij beginnen te begrijpen dat men een vroed en vroom katholiek .kan zijn, zonder de staatkunde van Rome's priesters te deelèn. En die dag zal komennog 25 jaar verder, en wie weet of, waar wij hopen„het daghet in het oosten," men dan, aan de verhouding van burgers tot burgers, van roomschen tot onroom- schen denkende, niet van uit het Zuiden des lands zal kunnen getuigen: „het is dag," want van de Schelde tot aan de Lauwerzee, aan gene zijde van den Moerdijk zoowel als aan deze, heerscht dezelfde geest, „het vaderland bij allen, boven alles." (Zutf. Ct.) rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. E. Boas, thans rechter in de arrondissements-rechtbank aldaar. hooger onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei a., aan A. J. van Pesch als hoogleeraar aan de polytechnische school, geneeskundig staatstoezicht. Op verzoek Hij eindigde den zin niet, en zij vroeg hem niet dit te doen. Eenige minuten zaten zij zwij gend naast elkaartoen sprong hij op en bood haar zijn hand om op te staan. Zij nam zijn hand niet aan maar zij sprong op zonder zijn hulp en zij gingen langzaam samen naar den straatweg. „Gij zijt spoedig beleedigd, Zeph," zei hij eindelijk. „Ik ben niet beleedigd," antwoordde zij. „Ik geloof het wel." „Wat heb ik gedaan om beleedigd te worden vroeg zij. „Niets," zei hij„en ik bedoelde u niet te be- leedigen. Ik dacht aan u, en alleen aan u niet aan mijzelf, dat weet God." „Ik geef het op u van daag te begrijpen," ze! Zeph; val mij als het u belieft niet meer met raadsels lastig." „Ik houd niet veel van raadsels, Zeph, maar het leven is een raadsel voor mij geworden." „Wenscht ge my te doen verstaan dat gij ge noeg hebt van mijn gezelschap vroeg ze nog heel hoos, „is het dat wat gij bedoelt?" voegde zij er bij en haar oude spreektrant kwam weer boven, alsof zij eensklaps tot haar vroeger leven terugkeerde. „Gij zijt me van daag dierbaarder dan gij ooit geweest zijt," barstte hij met hevigheid uit, en toen was hij stil om harent- en zijnentwil. Zeph dacht dat hy nu van liefde zou spreken, zijn gehechtheid aan haar zou bekennen, en dat hij eervol ontslag verleend aan Th. Persant Snoep, arts te Wageningen, als lid van den geneeskun digen raad voor Zeeland, en in zijne plaats tot lid van dien raad benoemd dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke. (Reeds onder Tel. her. gemeld.) marine. Op verzoek eervol nit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse C. Moll, dienende bij het eskader in Oost-Indië, en zulks met den laatsten der maand waarin hij zal kunnen worden vervangen. nederlandsche bank. Voor den tijd van zeven jaren benoemd tot president-directeur hij de naamlooze vennootschap „de Nederlandsche bank" mr. W. C. Mees (Reeds onder „Tel. her." gemeld.) leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 2275 's jaars de kapitein van den plaatselijken staf P. J. Kuipers, thans op non activiteit. Overgeplaatst in zijn rang hij het regiment grenadiers en jagers de kapitein J. H. P. van Goens, van het 4e regiment infanterie. posterijen. J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, benoemd en gecommitteerd om Neder land en zijne koloniën te vertegenwoordigen op het in de maand Mei a. te Parijs te openen in ternationaal postcongres, terwijl de heer C. W baron Sweerts de Landas Wijborgh, vroeger in specteur der posteryen en tegenwoordig directeur van het postkantoor te Rotterdam, is aangewezen om hem als tweeden gevolmachtigde ter zpde te staan. (Reeds onder „Tel. ber." gemeld). koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Qost-Indischen ambtenaar W. P. Le Congé, laatstelijk opziener 2" klasse bij het boschwezen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande. Een inzender in het weekblad „de Christelijke school", spoort zijne lieve vrienden aan tot ge trouwe invulling der veelbesproken staten over het schoolverzuim (legaat-Heemskerk), omdat die staten een straf' zijn voor de zonden der onder wijzers die zich zonder verzet onderworpen hebben, toen eenige jaren geleden de god-onteerende wet van vaccine-dwang werd ingevoerd. Dit is eene verklaring, waaraan tot dusver zeker nie mand dan genoemde Christelijke inzender ge dacht heeft! De luitenant ter zee 2e klasse W. L, baron van Verschuer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 5eB dezer op nonactiviteit gesteld: van haar de verklaring wachtte harer diepe, innige liefde voor hem; maar hij scheen liever somber voort te wandelen dan openhartig, waar en eerlijk te zijn zooals het behoorde. Indien hij waarlijk zooveel om haar gaf, »ou hij zeker nu spreken als hij ten minste niet te voornaam en te trotsch was indien hp haar zóo lief had als hij haar had doen gelooven door de oplet tendheid die hij haar bewees. Hij had er haar langzamerhand toe gebracht haar eigen kring te vergeten en haar vienden te verwaarloozenhij had haar een nieuw leven en heerlijke uitzichten gegevenhij had haar uitverkoren en uit haar stand gerukt en haar bijna door zijn manieren geleerd laag neer te zien op de genoegens van haar vroeger leven. Hp had haar tot een trotscher, en zp had zelfs, gedacht tot een gelukkiger vrouw gemaakt, en nu was deze plotselinge omkeer ge komen en zij had ontdekt dat er wolken en duisternis rondom haar waren, waar zij dien eeuwigen zonneschijn verwacht had die niet tot deze aarde behoort. En toch hadden deze laat ste woorden weer den glimlach op haar lippen en de blijdschap in haar hart teruggebracht; hij kon, door zoo hartstochtelijk en oprecht te spre ken, den weg tot scheiding niet gebaand hebben of haar moede zpn geworden. Hij zou nu misschien wel spreken; intusschen was zij een te trotsch meisje om de onrust te toonen die zij natuurlpk in haar hart voelde. Want het was zoo ver gekomen dat in het heiligdom van Zeph Carring- ton's hart, Dudley Grey haar afgod was gewor-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1