Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Kunst nieuws. Rechtzaken. Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. „De vrouwen tot een werkzaam leven aan te moedigen, in welken stand ook geboren, daarvoor streed en leed Mina Kruseman; en bewonderens waardig is het, in haar eigen brieven op te mer ken hoe een werkzaam, denkend leven den mensch ontwikkelt; want naarmate haar leven vordert, naar die mate toont zich in haar werk ook haar kennis en vooruitgang. Krachtig is haar leven en krachtig haar wil; door niets laat zij zich ontmoedigen, zelfs de laagste intriges kunnen kaar niet verslaan. Met het doel voor oogen, gaat zij voor niemand uit den weg. „Het moge waar zijn, dat hare uitingen over ons land en over sommige personen nu en dan scherp zijn, en heftiger dan wij ze zouden gebrui ken, maar haar werk laat ons zien wat hare ondervindingen waren, en dan werd Mina Kruseman ook niet gespaard door velen, die over haar een afkeurend vonnis uitspraken. Wie rechtvaardig oordeelt moet zeggen, dat zij krachtig is opge treden, en krachtig streed voor het groote doel dat zij zich stelde, de ontwikkeling en werk zaamheid der vrouw, in nuttigen, zelfstandig ma kenden arbeid. „En waarlijk, wij vrouwen van Nederland mogen ook haar, evenals vele anderen, daarvoor erken telijk zijn, want haar doel is heilig. „Over Mina Kruseman werd te dikwijls gesproken op eens anders gezag; men moet om haar te beoordeelen niet uitgaan van wat men alledaagsch noemt; men heeft hier te doen met eene buiten gewoon begaafde vrouw. „Ik, die haar ken, en meermalen het genoegen had haar in onzen kring te ontvangen, heb ook van haar gezien, dat kennis en groote begaafdheden de handigheid niet uitsluiten in de gewone huiselijke bezigheden, want ook daarin was zij volkomen op haar plaats." rechterlijke macht. Benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te 's Hertogenbosch jhr. mr. E. F. van Rijckevorsel van Kessel, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten voor de kantons 's Hertogenbosch Heusden„ Waalwijk en Oss. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Schagen c. a., A. de Reus, thans ontvanger derzelfde middelen te Schagen c. a. landmacht. Bij koninklijk besluit is de kolonel H. J. W. Westenberg, van den staf der artillerie, bevelhebber in de 3" militaire afdeeling, op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 2045 'sjaars. Benoemd: bij den generalen staf, tot kolonel, de luitenant-kolonel L, P. van der Beek, van dien staf; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoorbevelhebber in de 3e militaire afdeeling, de kolonel P. Heitz, kommandant van het 8e regiment infanterie; tot kommandant van het 8e regiment infanterie, de kolonel J. M. A. van Hellenberg Hubar, van den generalen staf, die, in verband daarmede, in zijnen rang wordt overgeplaatst bij genoemd wapen; In hunnen rang overgeplaatstbij den generalen staf, de majoor F. M. B. Alewijn, van het Is regi ment veldartilleriebij het le regiment veldartil lerie, de majoor C. D. H. Schneider, van den generalen staf. Bij koninklijk besluit is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der Landmacht benoemd tot off. van gezondh. le kl., de off. van gezondh. 2e kl. F. L. Philipsen. Bij koninklijk besluit is de luitenant W. J. J. Brantsma, van het 2® regement huzaren, op zijn verzoek, zonder bezwaar der sphatkist, op non toen hij bemerkte dat er ook in haar hart liefde voor hem ontstond en ze alleen gelukkig scheen in zijn gezelschap, toen sloeg hem die waarheid ter- neer, al deed hij zijn best er wijsbegeerte tegenover te stellen. Het was in het Epping-bosch dat die waarheid meer op den voorgrond trad, in het droge herfst weer vóórdat de regen en koude kwamen. Zij waren samen uitgegaan; het was Zeph's laatste vacantiedag van de veertien die de heeren Dan gler, Dapper en Smart haar hadden toegestaan. Zij waren overeengekomen dat zij dien dag buiten zouden doorbrengen. Zeph stelde nu volkomen vertrouwen in haar metgezel en zou met hem naar het eind van de wereld zijn gegaan. Onze jongelui hadden sinds weken samen over een picknick gepraat, maar Dudley had eerst op 't laatst moed genoeg voor dit avontuur. Zeph had geen enkele reden gezien tot overwegyig of aarzeling nu zij vertrouwen in elkaar stelden, had zij zich niet meer over de „convenances" en gewoonten der beschaafde of onbeschaafde wereld bekommerd. Dudley was haar „vriend," die haar met zich nam en haar met alle achting behan delde als zij uitgingen, en nu zij eenmaal ver trouwen in hem stelde, was dit onbegrensd. Zij kende niet éen voorschrift dat haar verbood waar dan ook met Dudley Grey heen te gaan en zij ging naar het Epping-bosch zooals zij naar een komedie of concert zou zijn gegaan, zonder aan etiquette bij dezen tocht te denken. Dit Epping- nitstapje was een dag van zeldzaam geluk voor hen. j activiteit gesteld, in afwachting van nadere be; schikking. waterschappen. Benoemd tot dijkgraaf van den Frederica-polder, provincie Zeeland, J. F. van Romputot voorzitter van het bestuur der water- keering van het calamiteuze waterschap Walzoor- denprovincie ZeelandA. G. V. Hombach. (Reeds onder tel. her. vermeld.) De luit. ter zee 2e kl. K. W. H. Goetz, die nende aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer, wordt met den laatsten Maart a. op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden. - Na op hartelijke wijze van de cadetten en het overige personeel der Kon. mil. academie afscheid te hebben genomen, is de generaal-majoor van Willis eergisteren van Breda naar den Haag vertrokken om de functiën van inspecteur van het wapen der infanterie te aanvaarden. Naar men in de Précurseur leest, worden te Antwerpen pogingen in het werk gesteld om eene opera ten gehoore te brengen van Henri Con science en K. Mirx, getiteld„De dichter en zijn droombeeld". De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden onder meer de volgende veroordeelende vonnissen uitgesproken. L. K., wed. W. v. d. H., oud 57 jaren, wonende te Wissekerke, ter zake van diefstal tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. M. N., wed. J. Z., arbeidster te Sluis, ter zake van bedelarij tot 8 dagen cellulaire gevangenis straf en opzending naar een bedelaarsgesticht na het einde der gevangenisstraf. Dezelfde wegens diefstal tot eene maand cellu laire gevangenisstraf. P. B. C., oud 49 jaren, schaapherder te Water landkerkje, ter zake van diefstal tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. J. D., oud 19 jaren, te Sint Kruis, wegens diefstal tot eene maand cellulaire gevangenisstraf. M. de R., oud 18 jaren, arbeidster te Sint Kruis, ter zake van diefstal, tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. Van zeer goed ingelichte zijde verneemt het Haagsche Dagblad omtrent het ongeluk in de duinen onder Wassenaar op 24 Februari jl., het volgende. Telkens nadat aan het strand bij Scheveningen is gevuurd, worden denzelfden dag de verschoten projeetilen, langs het strand en in de duinen, door de militairen opgezocht en nagenoeg alle terug gevonden. Slechts enkele projeetilen, die bv. in het zand der duinen zijn gedrongen en op dat oogenblik niet te vinden zijn, blijven daar liggen tot zij later worden ontdekt. Worden die pro jeetilen door burgers terug gevonden, dan wordt hun daarvoor een zekere som uitbetaald. Enkele burgers nu houden zich meermalen onledig met die bezigheid, niettegenstaande op de daaraan verbonden gevaren meermalen, o. a. bij publicatie, is gewezen. Nog verdient vermelding, dat de met buskruit geladen granaat, die het ongeluk heeft veroor zaakt, van geen ontstekingsmiddel schokbuis als anderszins was voorzien, zoodat alleen is Het was een heldere, warme herfstdag, met een overblijfsel van den zomer er in, en zij hadden het groote, groene woud voor zich alleen nadat zij van den beganen weg op de zijpaden en tus- schen het kreupelhout hadden gedoold. Het was, Arcadië, met de zorgen en verantwoordelijkhe den van het leven op zij gezet in die buitenwe reld, waartoe dit vreemde paar niet langer be hoorde. Het was een wereld afgescheiden van „hoeden garneeren" en „mutsen opmaken" voor de «en, van droge studie en wetboeken voor den ander. Voor beiden een feestdag om met gouden letteren aan te teekenen. En dan de „picknick voor twee" waarvoor Dudley had gezorgd, dat in een mandje naar Epping werd meegenomen. De koude vogel, de sneedjes ham, de Fransche appelen, de salade, de champagne, en het pleizier dat zij hadden over het bezwaar om dit alles te verorberen, het schertsen en lachen en het verbijsterend genot dat zij in elkair's gezelschap smaakten, dit alles was een geluk zóo groot als zij nooit weer in hun onbedachtzaam leven hadden. Het was vijf uur in den namiddag toen zij er over spraken om naar het station op te wandelen en Zeph met verbazing naar de lucht keek. „Het zal gauw donker zijn, Dudley; laat ons naar buis gaan." „Laat mij mijn sigaar uitrooken, Zeph, en zing nog eens voor mij eer wij gaan," zei hij. Zij keek oplettend naar hem. (Wordt vervolgd), aan te nemen, dat een moedwillige of toevallige aanraking van het buskruit met vuur, het sprin gen van de granaat heeft te weeg gebracht. De heimelijke invoer van geraffineerd zout in Noord-Brabant uit België, geschiedt volgens de Bredasche Ct. het meest door de bewoners van „Rucphen's Heike", een streek, die eene hoogst belangrijke studie levert voor de geschiedenis der rechterlijke macht, eene streek die het middel punt mag heeten van begrippen, niet te huis behoorende in eene welgeordende maatschappij, eene streek, waar nog altijd bij velen een zonder ling begrip bestaat omtrent het mijn en dijn. Dit Heike, gelegen tusschen Roosendaal, Oudenbosch, Etten, Leur, Hoeven, is een terrein van groote uitgestrektheid, rijk aan hulpbronnen die den sluiker steunen, onuitputtelijk in bij-en zij wegen; dit terrein is bewaakt door 2 kommiezen. 't Is niet te verwonderen, dat de krachten van 2 per sonen schipbreuk lijden op de geroutineerde, aan eengesloten troepen van 40 a 50 man. Wordt er eene aanhaling van b. v. 1000 kilogram zout door 2 kommiezen op éen punt gedaan, de vereeniging ter bevordering der belangen van den smokkel handel voert op 't zelfde tijdstip het tiendubbele pp andere plaatsen in. Vele vonnissen op den frauduleusen invoer van geraffineerd zout zijn gewezen èn te Breda, èn te Tilburg, èn te Eind hoven, èn te 's Bosch, maar al de kilogrammen in die vonnissen vermeld, zijn slechts een korrel in 't oneindige aantal kilogrammen door St. Wil- lebrord's woelige bewoners geïmporteerd. Men zende daarom naar die streek een vijftigtal flinke kommiezen, en al heeft men daardoor wel niet de onmogelijke zoutwet verbeterd, men heeft dan toch getracht het zedelijke te bevorderen want het zijn niet alleen mannen en vrouwen, die zich op den sluikhandel toeleggen maar ook kinderen van beider kunne, beneden de tien jaren, worden daartoe dienstbaar gemaakt. Woensdag middag passéerde door het Noord- zee-kanaal het oorlogschip Atjehkommandant H. E. Bunnik, diepgaande 60 dM. Dit is het eerste oorlogschip met zulk een diepgang, dat langs het Noordzee-kanaal naar het Nieuwediep vertrokken is. Het had des ochtends te 8 uren de reis van Amsterdam aanvaard en was te éen uur in zee. De makelaar in effecten H. A. E., te Am sterdam woonachtig, is dezer dagen in arrest genomen en naar de gevangenis overgebracht, onder verdenking van ten nadeele van anderen aanzienlijke geldsommen bedriegelijk verduisterd te hebben. Te Berlijn bevindt zich tegenwoordig een go oche laar die, volgens de Duitsche bladen, bijna ongeloof lijke toeren verricht. De heer Arbie legt b. v. bij een der heeren uit het publiek een briefje onder de kraag van zijn jas, en laat hem uit vier deelen Duitsche klassieken een uitkiezenaan een ande ren heer verzoekt hij een bladzijde open te slaan, een derden om op de opengeslagen bladzijdeneen vers te kiezen en een vierde om uit dat vers een plaats naar welgevallen aan te wijzen. Is dit geschied, dan opent de heer Arbie het onder de jaskraag liggende briefje en zie, daar staat de naam van den schrijver, de aangewezen blad zijde, het vers en het citaat dat door verschil lende personen is aangewezen. Het mooiste van de zaak is, dat het citaat ook reeds vooraf ge drukt was en om de verbazing van het publiek ten top te voeren, neemt de heer Arbie twee drukcilinders, haalt een blad schoon papier en deze primitieve pers drukt de vooraf geradene plaats in groote letters op het papier. Zoo verschijnen op een tooverspiegel de roode en witte rozen van de huizen York en Lancaster en het publiek ziet de roode roos verbleeken, terwijl de witte in purper overgaat. Uit een met aarde gevulde beker groeien bouquetten en in een ge- heimzinnigen koffer verdwijnen personen, enz. De verrassingen overstelpen het publiek en ten slotte toovert de kunstenaar op een tafeltje een aantal traaie en nuttige voorwerpen te 'voorschijn, waarin linnen, necessaires, garnituren, ornamen ten, sommige zelfs van zekere waarde, die onder het publiek worden verloot, zoodat menigeen met een waarde van meer dan tienmalen den intrée- prijs naar huis gaat. Men meldt uit Nice van den 18on, dat H. M. de koningin van Wurtemberg aldaar is aange komen en eenige dagen verblijven zal. De carnavalsfeesten zullen dit jaar te Nice zeer luisterrijk zijn. Het comité, waaraan de organisa tie van die feesten is toevertrouwd, bestaat uit den maire en de aanzienlijkste personages van de vreemde bezoekers in dit seizoen. Als eere presidenten vindt men daaronder Z. K. II. den prins van Oranje, den maire van Nice en den hertog van Castries; als werkelijk president den burggraaf Vigier. In een te Philadelphia verschijnend blad, de Public Ledger, kwam onlangs een brief voor van den keizer van Brazilië aan den predikant Flet cher te Cincinnati, meermalen een reisgenoot des keizers, waarin deze, van Nederland en Zwitser land gewagende, verklaartdat deze landen hem op zijne laatste reizen in Europa bovenal belang inboezemden. „Deze twee kleine volken", schrijft don Pedro., „moeten, in hun kamp tegen eene zoo moeielijke natuurhun moerassen en bergen, steeds de hoogachting en bewondering wegdragen vau ieder, die volharding lief heeft." t Geen zonderlinger natie toch dan de Fran sche. Een van de meest reactionaire en Ion katholieke organen in Frankrijk is de Figaro, en juist dit blad veroorlooft zich met sommige zaken en personen den spot te drijven, op eene wijze, die hier ongetwijfeld velen tot verbazing, sommi gen tot een ergernis zouden zijn. Zoo spot het blad in de eerste plaats over kardinaal Hohen- lohe en beweert, dat hij eene pianino in het con clave had willen meenemen, waarop een Itali- aansch collega zou hebben gezegd„Als je te veel Wagnersche muziek speelt, verdrijf je bij slot van rekening den heiligen geest nog." Omtrent den nieuwen paus vertelt Figaro, dat hij na den dood van Pius IX, in hoedanigheid van kamerling bevel had gegeven, den volgenden dag na vier uren geen dames meer in de sterf kamer te laten. Toen hij een kwartier na dien tijd nog eenige dames daar vond, zeide hij tot den ceremoniemeester op strengen toon„Als ik beveel, eisch ik gehoorzaamheid. Ik ben geen Pio nono. De arme Pio nonozegt de Figaro verder hij hield zoozeer van onschuldige scherts en moest dikwijls zulke bittere aanhooren. Zoo bracht eens een hooggeplaatst persoon een bezoek aan Rome, en toen hij alles nauwkeurig had bezichtigd kwam hij bij den paus om diens zegen. „Hebt gij alles gezien?" vroeg Pius vriendelijk. „Zeer veel," was het antwoord, „doch een» zaak had ik gaarne nog gezien." „Wat dan?" „Een c o n c 1 a v e." De dood van pater Secchi is voor de katho lieke wereld een groot verlies, daar hij een van de geleerdste leden van den clerus was. Hij was lid van de orde van Jezus en had zich voorna melijk toegelegd op de studie der astronomie} waaraan hij de betrekking van directeur van het collegio Romano te danken had. Zijn meteorolo gische en magnetische onderzoekingen worden in de geleerde wereld op hoogen prijs gesteld, doch boven alles muntte hij uit door zijn spectraal- analytische onderzoekingen van de zon en de vaste sterren. Evenals Palmieri schonk Secchi groote opmerkzaamheid aan de uitbarstingen van den Vesuvius en de daarmede verbonden verschijningen. Angelo Secchi, waarlijk een lumen in coelo, had den .ouderdom van 60 jaren bereikt. De heer von Eichel Stracber had aan de stad Eisenach een terrein geschonken om daarop een schouwburg te bouwen, doch de gemeenteraad zag zich genoodzaakt voor het geschenk te be danken, daar de gemeentelijke financies een zoo danige uitgaaf niet gedoogden. De heer von Eichel laat nu op eigen kosten een theater voor de stad bouwen. De Engelsche regeering heeft te Dundee 50,000 zandzakken besteld. binnenland. 's Clravenhage. De lichting voor de militie is in 1878 bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor de zeemilitie. Het aandeel voor de provin cie Zeeland bedraagt 549 man. Benoemd tot burgemeester van St. Kruis, de heer Hennequin en tot burgemeester van Aagte- kerke de heer Peper. buitenland. Londen. Volgens een telegram uit Weenen zijn de Russen nog voornemens Konstantinopel binnen te rukken met ot zonder toestemming van de Porte. In het laatste geval zal Engeland zijn gezant uit St. Petersburg terugroepen. Konstantinopel. De regeling der grenzen van Bulgarije is oorzaak der vertraging van de vredesonderhandelingen. Men verwacht de onderteekening van het vredestraktaat tegen Dinsdag. Te Tchekmedje en San Stefano staan 40,000 man Russische troepen. 28 Feb.'s av. 11 u. 48 gr. 1 Mrt. 's morg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 53 gr. 's av. 6 u. 52 gr. Woensdag is aan het centraal-bureau der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht o. a. aanbesteed, het wijzigen en vergroo- ten van het haltegebouw en het leggen van sporen en wissels te Rilland, ten behoeve van den spoor weg van Roosendaal naar Vlissingen. Minste inschrijver was de heer A. D&verveldt, te Wouw, voor f 5461. Met betrekking tot het leenings-ontwerp in verband met dat betrekkelijk het successierecht, stippen wij nog het volgende aan. Uit den considerans van het ontwerp blijkt, «Kt de leening bestemd is, behalve tot dekking van het tekort over 1878 (op 9 millioen na waarvoor schatkistbiljetten blijven uitgetrokken) en van de spoorweguitgaven over dat jaar, ook Int dekkino- van de nog met met juistheid te bepalen tekorten over 1876 en 1877 en van nog te doene uitgaven voor spoorwegen en andere openbare werken. De minister zegt in ziin me morie van toelichting, dat de maatregel mets

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2