Telegraphische berichten. Kerknieuws, Marine en leger, Staten-Generaal. Tevens is besloten, dat weder vrijstelling zal worden gevraagd van de verplichting tot het doen rijden van bijwagens. De regeling der tarieven en verdere exploitatie is opnieuw aan het bestuur opgedragen. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal Vrijdag 1 Maart, des namiddags te Bi uur, een openbare zitting houden. De garancine-fabriek te Zierikzee met al de daarbij behoorende gebouwen en machinerieën is in de concertzaal aldaar op 27 dezer in het openbaar verkocht en aan den hoogsten bieder, den heer J. van der Linden, toegewezen voor de som van f 9753.50, die dit bod heeft gedaan voor den heer W. A. Ochtman en eenige andere inge zetenen. De uitslag van den verkoop verwekt vrij algemeen blijdschap, daar deze belangrijke zaak, die voor de gemeente steeds een bron van wel vaart was, in stand blijft. Bij koninklijk besluit van den 24'" Februari 1878, n° 24, is de jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten, verbonden aan het vacante ont vangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Sas van Gent c. a.met ingang op den len Mei 1879, verhoogd van f 700 tot op f 800, met bepaling dat de ontvanger daarvan jaarlijks minstens f 700 moet besteden tot bezol diging van klerken en van den gemachtigde voor de 'accijnsen te Westdorpe. De minister van financiën brengt, naar aanlei ding van art. 13 der wet van 30 Mei 1877 (Staats blad n° 117), ter kennis van belanghebbenden, dat de kadastrale metingstukken, betrekkelijk de gemeentelijke indeeling van een gedeelte van het Sloe en van den daarin gelegen Calandspolder, ten kantore van de bewaring der hypotheken en van het kadaster te Middelburg, goedgekeurd zijn ingekomen, en dat dus de termijn van drie maan den, binnen welken de bij bedoeld artikel 13 genoemde verklaringen en suppletoire borderellen ten genoemden kantore moeten worden aangeboden, ingaat met de dagteekening van de Staats-courant, waarin deze aankondiging is opgenomen. De Staats-courant bevat een staat van nalaten schappen, in den loop van het jaar 1876 beschik baar gekomen bij het departement van marine of het korps mariniers, welke aan genoemd departe ment, of aan de hoofdadministratie van het korps mariniers te Amsterdam, kunnen opgevraagd worden bij gezegeld adres, onder overlegging der stukken, in de Staats-courant opgegeven. Op dien staat komen o. a. voor: J. Avot, marinier le klasse, geboren te Groede, den 30™ Juli 1876 verdronken, bedrag f 141.89; J. M. Duijnhouwer, marinier 26 kl. geb. te Scherpenisse, 14 Oct. 1876 in het hospitaal te Willemsoord overleden, bedrag f 146.83 J. De ons gisteren per telegraaf medegedeelde verkiezingseijfers blijken, behoudens enkele onbe duidende verschillen, juist te zijn geweest. Volgens de Standaard is tegen de stemming in het district Zevenbergen vèrzet.aangeteekend, de wijl uit het onderkiesdistrict Waspik 105 stem briefjes waren ingezonden zonder onderteekend proces-verbaal, welke briefjes niettemin als geldig zijn beschouwd. Gedeputeerde staten hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor de betrekking van griffier der staten van de provincie Zuid-Holland1° jhr. mr. J. H. van Reënen, commies bij het dep. van waterstaat, handel en nij verheid2° mr. A. A. Neen geen schurk. God verhoede dat! maar on getwijfeld als een groote dwaas. IV. LIEFDE IN 'T BOSCH. Zeph Carrington hield haar woord bij deze gelegenheid en ontmoette Dudley Grey, 't Was het begin van een nieuw leven voor beiden en toch van een oude geschiedenis die eiken dag gebeurt. Liefdeshistories van dien aard komen ieder oogenblik voor en comedie, klucht- en treur spel zijn er het gevolg van, het treurspel het meest, als men naar de gruwelen in onze straten oordeelt. Dit was ook het begin van een treur spel, in zijn soort, hoewel niet voorzien, en daar was geen booze gedachte in het hart van man of vrouw. Ieder ging even blind en zorgeloos voort, niet denkend aan den dag van morgen en aan de gevolgen van dezen kwalijk passenden omgang. Het meisje was jong en ijdel en vol vertrouwen, de man op avonturen uit en zonder bedrog. {Wordt vervolgd). Land, commies ter provinciale griffie van Noord- Holland, en 3° mr. F. H. J. Tavenraat, adjunct commies le kl. der provinciale griffie van Zuid- Holland. De Haagsc'he correspondent der Zutfensche courant schrijft o. a. het volgende „Naar ik verneem, zal de tweede kamer juist op den dag der herstemmingen in de residentie terugkomen. De schoolwet is nu ook van den raad van state terug, zoodat hare indiening schielijk kan verwacht worden. „Aan het departement van oorlog zal echter de wetgevende arbeid wel eerst wat stilstaan; want de ziel van dat departement, de heer de Roo, is vrij ernstig ongesteld. De minister lijdt aan een hevige ziekte aan de kaak, die hem naar alle waarschijnlijkheid geruimen tijd zal verhinderen zijne gewone werkzaamheden te vervullen. „In de muzikale wereld is er op dit oogenblik in de residentie veel beweging. De eerste artisten van Europa treden hier achtereenvolgens op. In Februari is Brahms hier de gevierde man geweest, in Maart verwacht men Anton Rubinstein. In de Fransche opera is de „Aïda" van Verdi reeds achtmaal opgevoerd voor eivolle zalen, terwijl gisteren avond Mad. Derivis in de „Carmen" jen grooten triomf behaalde. In 1876 is die rol hier met veel succes vervuld door Mad. Ambre, die daarna eenigen tijd het tooneel heeft verlaten, maar nu, naar ik verneem, voor het volgende jaar weder is geëngageerd." De gemeenteraad van Amersfoort heeft tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aldaar benoemd den heer J. C. Rolandus Hagedoorn, officier van gezondheid bij het regi ment rijdende artillerie. Het is niet bekend of het oordeel van den minister van oorlog over deze benoeming is gevraagd. Naar aanleiding van een verzoek van een groot aantal belangstellenden, hebben kerkvoogden en notabelen der herv. gem. te Tholen besloten de beide predikants-traktementen elk met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op ruim f 1300. Bij kon. besluit is de 2e luitenant J. Vos, van het 5e regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië. De officier van admin. 3' kl. J. C. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 15™ Maart a. op nonactiviteit gesteld en vervangen door den offi cier van admin. 3® kl. J. P. van Goethem. De rederijkers-vereeniging „Ons genoegen" alhier, die gisteren in hetSchuttershof hare 20® buiten gewone vergadering met dames hield, had zich een zware taak opgelegd door de opvoering van het tooneelspel „Julius von Sassen", door W. J. de Koning. Over het algemeen werd die taak bevredigenddoor sommige medewerkers zelfs verdienstelijk volbracht. Het nastukje „De neef uit Oost-Indië", van J. M. Sinderam, werd vlug afgespeeld en bracht meermalen de lachspieren der hoorders in beweging. Uit de koninklijke fabriek van bedden en matrassen der firma D. J. Pennock alhier wordt heden naar de tentoonstelling te Parijs verzonden een ressort volgens het nieuwe stelsel, door deze firma in toepassing gebracht, nl. met staande veeren als in de gewone ressorts, doch die in plaats van door touwen of zeelen, verbonden zijn door 'spiraalveeren en koperen haken. Daar het binnenwerk met de bak eveneens door koperen haken is verbonden, kan alles gemakkelijk uit elkander worden genomen. De bak is geheel vervaardigd van eiken, opgelegd met mahoniehout. Op deze ressort ligt een uit wol en paardenhaar vervaardigde matras, bekleed met blauw gebloemd damast, omboord met blauwe zijde, zoodat hét geheel er keirrig uitziet. De toenemende sympathie, welke de voor genomen tocht naar het Noorden van den „Willem Barendsz" ondervindt, toont dat groot en klein die mannelijke onderneming steunen wil, en aan onzë handelaars de nationale eer en de roem onzer driekleur nog dierbaar is. In de laatste dagen boden de volgende firma's hun bijstand aan. De heer Smit, kruidenier in de Leidschestraat te Amsterdam, bood eenige kisten Amerikaansch vleesch aan. De firma Saltet C0., zeepfabrikant te Zwolle, bood al de zeep voor de expeditie aan. De firma Schagen. van Leeuwen C"., azijn- fabrikanten te Delft: de azijn. De heeren Noothoven van Góor, boekhandelaren te Leiden, eene schoone collectie boekwerken. De heer Bouvy, apotheker te Amsterdam, bood de geneesmiddelen en chemicaliën gratis aan. De koninklijke fabriek van waskaarsen voorzag de expeditie geheel en al van stearine-waskaarsen. J. B. Groen Gz., te Amsterdam, twee kistjes koortsbitter enz. De heer C. G. van der Heyden, schoenma kersbaas te Waalwijk en aannemer van schoenen voor het leger,, heeft de vorige week een paar laarzen moeten maken als monster, voor de be manning der Noordpoolexpeditie. Het zijn klompen, met leder overtrokken en met hooge kappen, alles met wol gevoerd en zoo ruim, dat men er met vijf paar kousen in kan. Zijn wij wel ingelicht, dan zal er op last der hooge rechterlijke autoriteit een onderzoek plaats hebben omtrent het ontzettend onheil, dat door het ontploffen van een granaat onder Wassenaer is teweeggebracht. Mag hier al in zekere mate gedacht worden aan het spreekwoord „als het kalf verdronken is vult men den put," toch zouden wij er ons over verheugen, indien als gevolg van dat onderzoek meer voorzorgs maatregelen ter voorkoming van zulke onheilen in onze duinen mochten worden in het leven ge roepen. Vad De heer mr. P. Verloren van Themaat, secretaris der ridderlijke Duitsehe orde Balije van Utrecht, is aangewezen om tijdelijk de betrekking van rentmeester-generaal dier orde waar te nemen. Door eenige fabrikanten te Hilversum is be sloten met ingang van 1 Mei 1879 geen kinderen beneden de 14 jaren in dienst te nemen, die niet goed kunnen lezen en schrijven, alsmede om door geldelijke belooningen den leerlust bij de kinde ren hunner werklieden aan te moedigen. - De Amsterdamsche beurs was Dinsdag mid dag weder het tooneel van ergerlijke uitspat tingen. Een „rul" in Peruanen was oorzaak dat onge veer kwart vóór drieën een sterk gedrang ontstond, waardoor sommige grappenmakers de gelegenheid schoon zagen om hun afgezaagde tactiek van gooien, duwen en smijten in.practijk te brengen. Ongelukkig raakte de bende verzeild tegen een bekend schuitenvoerder, die, en terecht, toornig werd over de ongepaste manier om iemand van zijn standplaats te dringen, en de vrijheid nam, een paar klappen uit te deel en, die zoo goed werden geappliceerd, dat menig „gokker" van daag waarschijnlijk met een gevoelig souvenir naar huis is gegaan. Het lawaai werd, zoo mogelijk, nog erger. De beurspolitie (die veel te klein is: twee man toch zijn aangewezen om de orde te bewaren) rukte aan en het gelukte haar, geholpen door eenige beursbezoekers, den woedende, die nog steeds als maile Jan onder de hoenders rondsloeg, tot be daren te brengen en te beduiden dat hij beter deed stil naar huis te gaan. Onze klappen-uitdeeler voldeed gelukkigerwijze aan deze uitnoodiging en de zaak liep zonder verdere onaangenaamheden af. (A. Ct.) De heer Goeman Borgesius schreef onlangs in een brief aan het Handelsblad, tot verdediging- der candidatuur van den heer Brocx, de woor den: „Gij machtig Handelsblad!" De zetters van het Handelsblad lazen uit het zeer onduidelijke schrift de woorden„Gij moe- d i g Handelsblad De redactie, haar commen taar op het stuk waarschijnlijk naar de drukproef schrijvende, bouwde op dat woord moedig eene geheele redeneering, van de vraag uitgaande of er al dan niet een buitengewone moed noodig was voor een liberaal blad om eene liberale can didatuur, door liberale kamerleden ondersteund, te bestrijden. Nu komt echter de beer Borgesius de drukfout aan het licht brengen en knoopt aan de veronder stelde „moedigheid" weder een paar gevolgtrek kingen vast. En dat alles tengevolge van een onduidelijk geschreven woord - Zondag werden te Londen de vensters inge worpen bij den heer Gladstone. De man dje het deed werd onmiddellijk gevat en de menigte, wetende hoe onmiddellijk en gestreng verzet ge straft wordt, liet den man, die zich verweerde, door twee agenten medenemen. Den volgenden morgen werd hij vooy de politie-rechtbank ge bracht. Hij werd veroordeeld tot de betaling van 42 schadeloosstelling en f 24 boete voor het breken van het glas, en daar hij dat geld niet betalen kon, tot twee maanden dwangarbeid. Omdat hij zich tegen de politieagenten verzet had werd hij tot drie maanden dwangarbeid veroor deeld, zoodat hij reeds den dag na het begaan van het' misdrijf met vijf maanden „imprisonment 'with hard labour" getuchtigd werd. In het Panopticum van de gebroeders Cas- ton te Berlijn bevinden zich beelden van de belangwekkendste persoonlijkheden. Adèle Spitze- der heeft thans tegen die ondernemers een proces ingesteld, omdat zij haar beeld in het „vertrek van misdadigers" naast dat van zekeren Kirst hebben gesteld. BINNENLAND. Verkiezassgen. Cfoes. Aantal kiezers 2588uitgebrachte stemmen 1953, van onwaarde 27. Op den heer Bredius werden 692, Vermeulen 622, v. Lijnden 588 stemmen uitgebracht, Herstemming tusschen de beide eerstgemelden. 's dravenhage. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen den llen Maart a., des namiddags te half vier uur. 's dravenhage. Benoemd bij den generalen staf tot kolonel de luitenant-kolonel van dei- Beek; tot generaal-raajoor, bevelhebber in de 3e militaire afdeeling, de kolonel Heitz. Benoemd tot dijkgraaf van den Frederika- polder de heer van Rompu; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Walsoorden de heer Hombach, BUITENLAND. Londen. Volgens de Standard kan Engeland onmogelijk de door Rusland gestelde voorwaar den goedkeuren en zal hij het zwaard moeten trekken indien Rusland geen concessiën doet. In de arsenalen wordt met dubbele krachten gewerkt. Ook het materieel voor de militaire spoorwegen wordt in gereedheid gebracht. Konstantlnopel. Volgens gerucht heeft Rusland eene wijziging in de Grieksche grenzen voorgesteld. Het wetsontwerp betrekkelijk een geldleening ten laste van den staat bevat de volgende be palingen Art. 1. De minister van finantiën wordt ge machtigd tot de te geldemaking bij openbare in schrijving van schuldbekentenissen, aan toonder, ten laste van den staat, waarvan de rente ad vier ten honderd in het jaar, betaalbaar zal zijn te Am sterdam, in de hoofdplaatsen der provinciën (met uitzondering van Noord-Holland) en te Rotterdam, op halfjarige coupons, verschijnende 1° Juni en 1° December. Die tegeldemaking, waarvan de voorwaarden, voor zoover zij niet bij deze wet zijn geregeld, door genoemden min. worden vastgesteld, geschiedt voor zoodanig nominaal bedrag als noodig is tot verkrijging eener som van hoogstens f 44,000,000. De schuldbekentenissen worden vóór de uitgifte door de algemeene rekenkamer geregistreerd. Art. 2. De schuldbekentenissen bij het voor gaande ar.tikel bedoeld, worden na voorafgaande openbare uitloting voor haar nominaal bedrag afgelost. Die loting en aflossing geschieden jaarlijks voor de eerste maal in het jaar 1879, minstens zoo na mógelijk ten beloope van een half ten honderd van het nominaal bedrag der uitgegeven schuld bekentenissen, vermeerderd met het bedrag der door de verplichte aflossingen vrijgevallen rente. Het plan van aflossing wordt op de schuldbe kentenissen afgedrukt. Tot vroegere of meerdere aflossing dan het plan aanwijst blijft de staat ten allen tijde bevoegd. De afgeloste stukken worden ter vernietiging bij de algemeene rekenkamer overgebracht. Art. 3. De rente der schuldbekentenissen loopt niet verder dan tot aan den dag van aflosbaar stelling. Het recht tot opvordering van het kapitaal der aflosbaar gestelde stukken vervalt 10 jaren na den dag van aflosbaarstelling.. Art. 4. Indien de staat een gedeelte der bij deze wet bedoelde schuldbekentenissen inkoopt, blijven de nommers dier stukken deelen in de lotingen, welke tot aflossing der schuld worden gehouden. Art. 5. Aan makelaars en commissionairs in effecten wordt wegens de hun toegewezen inschrij vingen voor de bij deze wet bedoelde schuldbe kentenissen een vierde ten honderd van het nomi naal bedrag dier inschrijvingen toegekend. Art. 6. Van de tegeldemaking der bij de wet bedoelde schuldbekentenissen wordt eene rekening afgelegd, die na door de algemeene rekenkamer te zijn opgenomen en gesloten, aan de staten- generaal wordt medegedeeld. Indien bij de voorwaarden van die tegeldema king over het tijdvak, waarin de stortingen te dier zake geschieden of, wegens vervroeging dier stor tingen, eenig grooter rentegenot wórdt toegekend dan in verhouding tot het bedrag der stortingen verschuldigd wezen zou, wordt ook het bedrag van dat meerdere als rente ten laste van een be trokken begrootingspost verevend. Art. 7. Aan de le afdeeling (interessen, lijf renten, tontines, enz.) van het Vile hoofdstuk A der begrooting van staatsuitgaven voor het dienst jaar 1878, wordt toegevoegd een nieuw art. 11 bis, met de omschrijving: „Kosten vallende op de uitgifte, daaronder be grepen het loon van makelaars en commissionairs en interesten van de 4 pets. schuldbekentenissen ten laste van den staat," voor welk artikel wordt uitgetrokken een bedrag van een millioen vijf honderd vijf en twintig duizend gulden. De som van de le afdeeling wordt daardoor verhoogd tot f 27,988,622.83, en die van het ge heele hoofdstuk tot f 28,698,022.83. Art. 8. Aan art. 1 der wet van den 23™ De cember 1877 (Staatsblad n» 301), houdende aan wijzing van de middelen tot dekking der staats uitgaven voor het dienstjaar 1878, wordt de vol gende post toegevoegd 15°. Uitkeermg uit de zuivere opbrengst eener door den staat gesloten geldleening ter somma van acht millioen drie honderd vijftigduizend gulden. De verdere bestemming van de opbrengst der bij deze wet vastgestelde geldleening wordt gere geld bij de wet. De som, waarin volgens art. 3 der in dit arti kel vermelde wet door uitgifte of beleening van schatkistbiljetten kan worden voorzien, wordt verminderd tot negen millioen gulden. Art. 9. Deze wet is verbindend met den dag harer afkondiging. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij voorshands het volgende Terwijl het benoodigde bedrag niet onbelang rijk is, meende de regeering, om het welslagen van den maatregel zoo veel mogelijk te verzeke ren, zich nopens de wijze van uitgifte der leening naar de vermoedelijke voorkeur van kapitalisten en beurslieden te moeten voegen. Na raadpleging met deskundigen bepaalde zij daarom hare keus tot eene vier percents obliga- tieleening, met coupons, die, om niet uitgegeven

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2