N». 50. 121e Jaargang. 1878. 28 Februari. ABME ZEPE! T&ttufyUn. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/in, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adver-tentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iede|g regel meer 0,20. Groote letters wórden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 27 Februari. een buiten-partij. smile's benefiet. Benoemingen en besiuiten, "Kunst nieuws, Marine en leger, .i i a «- .-if De S taats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van 13 dezer (Staatsbl. n<\9) omtrent de vereischten voor de benoeming van eenige ambtena ren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië, bestemd voor de beoefening dei- Indische talen. Mede is opgenomen het koninklijk besluit van 23 dezer (Staatsbl. n« 12) tot nadere wijziging- van dat van 25 Augustus 1852 (Staatsbl. n° 142), bevattende de instructie voor de algemeene com missie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. De minister van waterstaat enz. verwittigt in de Staats-courant de belanghebbenden, dat, te beginnen met 1 Maart 1878, gelegenheid zal be staan tot het overmaken van geldsommen, het bedrag van 250 gulden of van 400 kronen niet te boven gaande, door middel van postwissels tusschen Nederland, ter eene, en Denemarken met uitzondering van IJsland, Groenland en de Deensche Antillen ter andere zijde. Het recht, van den afzender hier te lande voor elke afzonderlijke geldverzending naar Denemarken te heffen, bedraagt 121 cent voor elke 12 gulden 50 cent, of voor elk gedeelte van 12 gulden 50 cent. Uithoofde van de ongesteldheid des konings heeft de beëediging van mr. C. D. Asser als raadsheer in den hoogen raad nog niet kunnen plaats hebben, zoodat de installatie van dien rechterlijken ambtenaar is uitgesteld. Ofschoon de minister van oorlog in de laatste d agen een pijnlijke operatie heeft ondergaandie hem noodzaakte zijn kamer niet te verlaten, heeft hij toch steeds persoonlijk alle zaken blijven be handelen. Zijn toestand verbetert allengs. In de residentie wordt heden verwacht generaal Cialdini, die als buitengewoon gezant door zijn gouvernement belast is met de kennisgeving aan Z. M. den koning van de troonsbeklimming van koning Humbert I van Italië; Naar wij vernemen, zijn de wetsontwerpen betreffende de geldleening 'en tot regeling van het lager onderwijs van den raad van state terug ontvangen bij de departementen, zoodat nu binnen 6. DPESTTXX-iZCjDBTOnsr» door F. W. ROBINSON. II. „Gij moet altijd uw volzinnen eindigen," zei hij berispend. „En als ge maar zeggen wilt dat ge het niet heel onaangenaam zult vinden mij op het bal te zien, is het meer dan waarschijnlijk dat ik nog laat zal komen om u goeden nacht te wenschen." „Hoe vriendelijk," zei ze spottend, „maar ik zal niets van dien aard zeggen." „Heel goed." „Goeden avond, dus." „Goeden avond!" Hij stak zijn hand uit en zij gaf hem de hare en keek hem verlegen aan. Een oogenblik kwam de gedachte in hem op die tq kussen, maar iets in haar blik zei dat hij verkeerd doen en haar beleedigen zou. Het was niet te denken dat hij haar ooit zou weerzien; het was het eind van een aardig vreemdsoortig liefdesavontuur en hij weinige dagen de indiening aan de tweede kamer kan worden tegemoet gezien. (Vadi) Eenigen tijd geleden werd door ons gemeld dat de heer C. Maters, timmerman te Vlissingen, door de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs belast was met het vervaardigen der omrastering met hoofd- en zij ingangen voor de afdeeling „Nederlandsche indus trie". Dit werk, dat 1 Maart gereed moest zijn, is reeds sedert eenige dagen afgeloopen en giste ren is de geheele bezending per spoor naar Parijs verzonden, v waarheen de heer Maters met vijf knechts morgen volgen zal, teneinde voor de op stelling zorg te dragen. Behalve deze opdracht heeft genoemde indus trieel nog verschillende bestellingen voor de tentoonstelling ontvangen, o. a. van de firma Lucas Bols, te Amsterdam, eene uitstalling voor eene likeurstokerij, welk werk ongeveer f 6000 kost. Deze uitstalling wordt geplaatst in eene nagebootste ouderwetsche herberg, waarvan men het geraamte eenige dagen lang achter de groote huizen aan de Loskade alhier opgesteld heeft kunnen zien. Deze herberg is 8 meter lang, 6 meter breed en 11 meter hoog en geheel op ouder- wetschen trant ingericht. Tafeltjes, banken, muren, deze laatste zelfs met de tegenwoordig schaars te vinden leitjes, alles roept de omge ving van een vroeger geslacht voor den geest. De dertien ramen welke, behalve nog vier kleine raampjes, het licht in de herberg verspreiden, zijn voorzien van kleine in lood gevatte glasruiten. De heer Maters heeft bovendien nog een vier- of vijftal gebouwtjes onder handen, bestemd voor de uitstallingen van likeurstokers en boekhande laars in verschillende oorden des lands. Aan de ons bij deze gelegenheid verstrekte inlichtingen ontleenen wij nog de opgave dat de aan Nederland afgestane ruimte eene lengtè heeft van 85.75 meter, bij eene hoogte, van den bodem af gemeten, van 18 meter. Men vindt er vijf hoofdingangen, welke op verschillende wijze ver sierd zijn, doch ieder het Nederlandsche wapen in beeldhouwwerk vertoonen. Te Bergen op Zoom zijn gisteren van de 439 stemgerechtigden voor het lidmaatschap der tweede kamer 339 ter stembus opgekomen. In vergelijking van vroeger bewijst deze op komst dat de onverschilligheid in het vervullen van den kiezersplicht aldaar een weinig begint af te nemen. Niettemin blijven er toch nog veel te veel uit lauwheid of gemakzucht thuis. Ten aanzien van den uitslag veronderstelt men algemeen dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben. wilde haar gevoel niet door eenige buitensporig heid leed doen. „Vaarwel," zei hij. „Vaarwel, mijnheer," antwoordde Zeph. Zij ging heen door het kreupelhout naar de partij, nog eens naar hem omziende en met haar hand wuivende om zijn groet te beant woorden vóór zij tusschen het geboomte ver dween. „Ze is een vreemd meisje," sprak hij in zichzelf, „een mooi meisje voorzeker en boven haar stand verheven. Menig man zou zoo'n meisje vermoor den, zedelijk vermoorden als hij kon. Wat zijn er zwarte duivels in de wereld! Hoe ge makkelijk zou het een van hen, die er goed uitzag, knap en jong was, vallen haar uit haar eerlijk bestaan te rukken en tot kwaad te brengen eer zij het zelve wist! Arme, kleine Zeph het ga u goedWat zou Giraldine er wel van denken dat Dudley Grey met een mooi winkelmeisje te Keston Common praatte Wat zou de wereld vol stijfheid en deftigheid wel van deze geheele zaak zeggen III, Het bal te Grandison had een prachtig succes., Mr. Smile besloot het seizoen op schitterende Men schrijft ons uit Rotterdam: Ire verkiezingsstrijd had hier de laatste dagen een geheel ander karakter aangenomen, dan hij aanvankelijk scheen te zullen hebben. Alle krach ten werden ingespannen om, door den heer van Stolk te steunen, de eandidatuur van mr. Kerdijk afbreuk te doen. De persen van het hier ver schijnende conservatieve blaadje dreigden te be zwijken onder de massa's strooibiljetten, in aller lei vorm, die bestemd: waren om den heer van Stolk bij de kiezers aan te bevelen en Kerdijk te bestrijden. Ook de ultramontanen hadden blijk baar in de laatste dagen order ontvangen om uit alle macht de eandidatuur van den candidaat der kleurlooze kiesvereeniging Rotterdam te steunen. Hier en te Schiedam werd verbazend druk ge werkt onder de katholieke kiezers, en vooral te Schiedam moet door die kiezers in groot aantal zijn gestemd. Het is duidelijk, dat men, met het oog op de zaak van het onderwijs, den invloed van Kerdijk in de kamer vreest. Tegelijkertijd trachtte men bij andere kiezers de gunst te winnen voor den heer van Stolk, door allen nadruk te leggen op zijne hoedanigheid van Rotterdammer. Wel is ook mr. Kerdijk hier geboren en behoort hij tot een Rotterdamsche familie, maar zoo voerde men aan hij ont ving zijne opleiding in den vreemde en woont elders. Onder de fraaie middelen, verder aange wend om Kerdijk stemmen te ontnemen, wordt ook genoemd, dat een paar leden van de nieuwe kiezersvereeniging bij de Israëlietische kiezers(hunne geloofsgenooten) zijn rondgegaan, om hen tegen Kerdijk op te hitsen, door hun voor te houden dat hfj een gedoopte jood is (wat, zoo het een grief is, in élk geval eer zou moeten zijn tegen zijn vader, en niet tegen hem). Waar men in een politieleen strijd, tot zulke wapenen de toe vlucht neemt om den liberalen candidaat te be- nadeelen, krijgt de uitslag eene zooveel te groo- ter beteekenis. De luitenant ter zee 2e klasse C. H. Cornelis- sen, opvolger van wijlen den luitenant ter zee Schouw Santvoort als aanvoerder der wetenschap pelijke Sumatra-expeditie, zal den 8-r Maart a met het stoomschip „Voorwaarts" de reis naar Indië aanvaarden. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Néder- landsch Indië tot off. van gezondh. 2e kl. dr. G. J. L. Daubler, geapprobeerd als arts in het gebied van het Duitsche rijk. wijze. Er was nauwelijks èen staanplaats tus schen de menigte begunstigers die de zaal binnenstroomden om Smile tót September aan staande vaarwel te zeggen. Al 'de dames en heeren, die te Keston waren geweest en al de dames en heeren wier verschillende bezigheden hen hadden verhinderd te Keston te komen, waren daar op dien bijzonderen avond, ter eere van den eigenaar om hem geluk te wenschen met zijn winstgevende onderneming. Kleine Zeph- was de koningin van het balieder erkende dit feit .zonder tegenspraak. Zij had ook een nieuw kleedje voor deze gelegenheid aan, niet het neteldoek van, de buitenpartij, maar een van lief grijs merinos, met scharlakenrood afge zet, en een paar'beste glacé handschoenen en rood satijnen armbanden. Zij kwam vroeg en danste steeds voort, met knappe cavaliers. Daar was een koornkooper, die een winkel in Tottenham had en goede zaken deed en alleen zes opge schoten dochters om voor te zorgen, die zoo bijzonder oplettend voor Zeph was, dat spoedig door velen werd opgemerkt dat „Budds was ingepakt," en het Zeph's schuld zou zijn indien zij hem niet, voor de avond om was, zou „vangen." Budds was een vriend van Smile en een graadje hooger dan de andere Grandison-klanten over het algemeen. Hij was naar Keston gegaan en op het bal gekomen om Smile pleizier te doen, en had een goede portie slechte sherry gedronken om Smile pleizier te doen en was tot over zijn ooren verliefd geworden op Zeph Carrington voor r~.i In de niet meer dan matig bezette concert zaal werd door het bekende „Florentijner strijk- quartet" gisteren avond alhier een zijner schoone uitvoeringen gegeven. „Schoon" is hier het juiste woord, dat alles uitdrukt en ons van verdere uitweiding ontslaat. De eenparige bijval, door alle vereerders der kixnst sédert jaren aan het Florentijnsche viertal geschonken, kan door de uitdrukking onzer bewondering niet verhoogd worden. Wij bepalen ons daarom tot de vermel ding dat het talent der heeren Becker, Masi, Chiostri en Hegyesi ook nu weder zich onverzwakt en in vollen luister openbaarde en bij het kleine publiek warme waardèering ontmoette. Het programma bestond uit het Quartet in G dur, opus 18 n° 2 von Beethoven, een Adagio van Rubinstein, een Scherzo von Cherübeni, en een Presto van Raff, benevens een Quartet in G mol van Yolkmann. Dat een niet grooten aantal vereerders der kunst in een harer reinste en een voudigste vormen hier ter stede deze poging der vereeniging tot bevordering van „goede" voor stellingen op kunstgebied op prijs toonde te stellen, bewijst niet voor de warmte hunner vereering. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein ter, zee W. K. van Gennep, in den avond van den 25en dezer van Madeira naar St. Vincent (Kaap-Yerdische eilanden) ver trokken. Gisteren nacht omstreeks half een uur ont dekte de nachtwacht te Zierikzee in het kolen- pakhuis van W. Baars in de Venkelstraat, een begin van brand, door den rook die uit het dak opsteeg. De extincteur werd terstond aangebracht. Het bleek dat de kolen aan het broeien waren. Door de tijdige ontdekking was men den brand spoedig meester, zoodat de brandweer niet be hoefde ter hulp geroepen te worden. De burge meester en de commissaris van politie waren ter-, stond op de plaats aanwezig. De aanvraag der matrozen.bij het Nederl. loodswezen te Vlissingen J. Kamerman en S. Baljé, om deel te nemen aan de expeditie naar de IJszee, is door den kommandant der expeditie toegestaan. Eergisteren is zekere A. S., te Hengstdijk, in hechtenis genomen als beschuldigd van kinder hij wist waar hij was en welke wonderen liefde en sherry te zamen konden uitrichten. Zeph danste en lachte met den koornkooper, maar hield hem op een eerbiedigen afstand, hoe wel Ben, met wien zij ook danste, haar op zijn gewone jaloersche manier onder handen nam en zei dat zij den ouden Budds aanmoedigde. Zeph lachte en noemde hem een jaloerschen, onaan- genamen jongen, en fladderde van den eenen cavalier naar den anderen, een schepseltje vol licht en leven, dat door dezen langen feestdag eer levendig dan vermoeid was geworden. Indien men haar heel nauwkeurig had gadegeslagen, zou men zich verbeeld hebben dat zij wat rusteloos en al te vroolijk was en toen de uren vervlogen keek zij dikwijls onder het dansen naar de deur, alsof zij halt verwachtte daar een vriend te vin den en half teleurgesteld was hem onder de menigte te missen. Het was twaalf uur toen zij hem in het oog kreeg en haar wangen voelde gloeien. Hij was dan toch gekomen; hij had zijn woord gehouden hij had de moeite genomen zijn weg naar Gran dison te vinden alleen om haar te zien. Zij hield zich alsof zij hem niet bemerkte onder het dansen, en slechts toen zij later door de zaal wan delde, op den arm van haar cavalier geleund het was Budds weer, heet en buiten adem, - keek zij op met een aardig vertoon van verras sing, evenals een voorname reine van 't seizoen onder zulke omstandigheden zou hebben gedaan. „Goeden avond," zei hij heel kalm en ernstig,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1