N». 48. Ï21e Jaargang^ 1878. 26 Februari. ARME ZEPH! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Gróote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laefite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 25 Februari. FEUILLETON". V4!>T- De Standaard schrijft heden het volgende: „Juist door zijn zwenken naar links en zijn breken met de ultramontanen, had van Lijnden uitnemend goed zijn plaats in ons gelid kunnen innemen, en ons veel nader dan vroeger treden, indien hij op dat éene punt, voor ons het hoofd punt, t. w. in de schoolquaestie, openlijk zijn ongelijk beleden had. „Nu hij dat niet deed, kan natuurlijk geen be tuiging, hoe welgemeend ook, van Christelijke sympathie en anti-revolutionairen zin, of ook van ijver tegen radicalisme en verzet tegen ultramon- tanisme, haten. „Heemskérk's schoolwet lag ook voor zijn reke ning „Immers, als man van eer had hij, indien hij die wet afkeurde, van tweeën éen moeten doen: öf Heemskerk moeten beletten zulk een ergerlijke schoolwet, bespotting van heel onzen strijd, in te dienen; óf wel kloek en manlijk uit h'et kabinet moeten treden. „Nu hij daarentegen geen van deze beide aan dorst en alzoo bleek óf 't met Heemskerk eens te zijn, öf, erger nog, zijn portefeuille bóven onze heiligste belangen te stellen, mógen we hem die belangen niet weer toevertrouwen, eer althans op dat éene punt de band met Heemskerk even open lijk verbroken is, als die openlijk werd gelegd. „Onthouding is daarom het eenige wat onzen vrienden te Goes overblijft. „Liever een kans verspeeld dan éen beginsel Ofschoon wij de standvastigheid waardeeren waarmede de Standaard haar verzet tegen de candidatnur van den heer van Lijnden volhoudt, kunnen wij toch niet nalaten onze verbazing uit te spreken over de hier andermaal verkondigde leer dat de heer van Lijnden, door het afgeven eener enkele verklaring van gevoelens in zake de schoolwet, welke de anti-revolutionairen zou te vreden stellen, voor hen weder een aannemelijk candidaat zou worden. Van tweeën een toch. Of de heer van Lijnden heeft zich geen rekenschap gegeven van de beteekenis van het schoolwets- ontwerp, tot welks indiening hij medewerkte, maar dan is hij geen ernstig man en kan hij ook geen candidaat zijn voor de anti-revolutionairen, die van hun ernst en hun nauwgezetheid van ge weten altijd zoo hoog opgeven; öf de heer van Lijnden heeft het schoolwetsontwerp volkomen goed begrepen en er mede ingestemd; het is in dat geval de vrucht geweest zijner overtuiging; 4. DOOR F. W. ROBINSON. II. EES BEITEN-PABTIJ. Maar Frank Amoore vertelde niets van hun avonturen toen de beide jongelieden aan de woning van de douairière gravin Bareblades kwamen, en Dudley scheen het spoedig te verge- ten door de betoovering der aanzienlijke dames en de opgewondenheid van een soirée dansante, met meer champagne aan het souper. Hij dacht niet meer aan zijn belofte om Zeph den volgen den Dinsdag te ontmoeten en vergat misschien Zeph er bij. In ieder geval, hij vertelde niet aan Frank hoe ver het met zijn vrijerijtje gegaan was en voor dezen lag de Fiiskstraat den vol genden dag een heel eind ver, en een week latei- zoo goed als bij de tegenvoeters. Maar Dudley Grey? Wel, toen de Dinsdag kwam, dacht hij aan zijn afspraak; hij dacht er aan in de club, op zijn kamers in het hotel Clement, in het hospitaal waar Frank officier van gezondheid was, maar hij noemde den naam maar hoe kan hij'dat bezwaar dan ooit wegne men, door eenige maanden later zijne overtuiging eenvoudig te herroepen? Op wetenschappelijk gebied hebben wij in den laatsten tijd in dit opzicht door orthodoxe god geleerden wonderlijke sprongen zien maken. Op dit gebied is echten zulk eene herroeping van zooveel' beteekenis nieter wordt daarmede enkel een naam bedorven, een slecht voorbeeld gegeven en een treurig licht geworpen op den ernst van sommige wetenschappelijke overtuigingen van onzen tijd. Maar waar moet het met de open bare eerlijkheid heen, wanneer de leer opgaat dat een staatsman, eenvoudig door op een blad papier te herroepen wat hij vóór weinige maanden ge daan heeft, dat verleden ongedaan kan maken, ja dat hij daarna zelfs nog als vertegenwoordiger gelden kan van eene partij, die zich den eeretitel van de C hristelijk-historische toeëigent? De strijd tegen de candidatuur voor het lid maatschap der tweede kamer van den oud-minis ter Brocx wordt door het Handelsblad met on verminderde hevigheid voortgezet, ook tegen een hij de redactie ingekomen brief van den heer Goeman Borgesius, tot verdediging zijner aanbe veling van dén heer Brocx. Misschien vinden wij later aanleiding op dezen strijd terug te komen. Als de ernstigste liberale tegen-eandidaat in het district Winschoten schijnt beschouwd te moeten worden de heer D. Mulder Dzn., lid dei- provinciale staten, die ook door het Handelsblad ondersteund- wordt, echter onder opmerking dat de tijd ontbroken heeft, voor hen aan wie ten opzichte van den heer Brocx de oogen zijn open gegaan, om zich over een anderen eandidaat te verstaan. Teneinde bij de verkiezing in het kiesdistrict Hilversum versnippering van stemmen zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de heer dr. H. van Cappelle de kiezers verzocht op den heer mr. L. G. Greeve te stemmen. De heer dr. P. J. F. Vermeulen, te Rolduc, wordt bij advertentiën in de Ter Neuzensche courant voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen aan alle katholieke kiezers te Bergen- op-Zoom, Goes en Hulst. Een dezer adverten tiën, meer bijzonder gericht tot de kiezers .te HulstClinge, Grauw, Hontenisse, Hengstdijk, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk, is door 134 katholieken onderteekend. Eerst uit de mailberichten loopende tot 17 Ja nuari jl. is in Nederland kennis bekomen van het volgende belangrijke bericht: niet van, het meisje dat zijn hart vervulde, in weerwil van de lauwe pogingen die hij deed om haar te vergeten. In de club na het diner dacht hij zelfs meer en ernstig aan deze omstandigheid en haalde zijn schouders op over de gedachte die hem hinderde. „Ik meen het niet kwaad met haar, dat weet de Hemel ik zou haar voor niets ter wereld henadeelen, zei hij in zichzelf, „maar ik ben benieuwd of zij er zal zijnNa nog vijf minuten over zijn koffie te hebben zitten mijmeren, hield hij weer een alleenspraakje. „Het kan voor zoo'n gevoelig meisje als Zeph goed zijn dat ik haar aanraad niet meer naar dat danshol te gaan. Waarlijk, dat kan het," en vol van dit edel besluit ging Dudley Grey op weg om Zeph het modemaakstertje op te zoeken. Hij was tien minuten voor den bepaalden tijd op den hoek der Friskstraat; hij was altijd een nauwgezet man, maar hij herinnerde, zich niet ooit zooveel vóór zijn tijd te zijn geweest als bij deze gelegenheid. Hij moest hard geloopen of zich in den afstand vergist hebben en die tien minuten begonnen hem vreeselijk te vervelen in de sombere straat waarin hij dwaalde. 'tWas een vreeselijke straat. Toen het acht uren sloeg en hij geen spoor van het meisje ontdekte wenschte hij vurig dat hij een andere en fatsoenlijke straat mocht hebben genoemd. De menschen keken te veel naar hemde winkels waren alledaagsch en het goed voor de glazen uitgestald de moeite van het kijken niet waard. De kruideniers-jongen „Tot gouverneur van Atjehen onderhoorigheden is benoemd de tijdelijke militaire en civiele bevel hebber kolonel K. van der Heijden. -Bij wijze van voorloopigen maatregel en in afwachting eener definitieve organisatie, wordt het civiel bestuur in Atjeh en' .onderboorigheden op gedragen aan een hoofdofficier der landmacht als gouverneur, terwijl deze tévens belast zal wezen met het militair kommando aldaar." Uit dezen maatregel -schijnt te blijken dat de Indische regeering den oorlog in Atjeh als ge ëindigd en het oogenblik aangebroken schijnt te beschouwen om in het veroverde land een gere- gelden toestand in het leven te roepen. Deze gissing wordt niét weersproken door de bijvoeging dat dé benoeming van kolonel van der Heijden slechts „voorloopig en in afwachting eener definitieve organisatie" heeft plaats gehad. Op dezelfde wijze toch is door militaire gouver neurs op Sumatra's Wèstkust het burgerlijk en militair gezag uitgeoefend, jaren lang nadat ook daar de oorlogstoestand voor een geregelden staat van zaken plaats gemaakt had. De Ylissingsche courant meldt dat eenige aan deelhouders der „Vlissingsche zeevisscherij" onte vreden zijn over de exploitatie dier onderneming, dewijl de vischsloep „de Zeeuw" altijd haar lading op andere plaatsen aan de markt-'brengt dan te Ylissingen. Het gevólg hiervan moet ge weest zijn dat de kabeljauwen uit „de Zéeiiw" Maandag jl. te Maassluis verkocht zijn voor f 1.50, terwijl te Vlissingen zeker een veel hooger prijs ware te bedingen geweest. Nog eéne grief der aandeelhouders, van welke de Vliss. Ct. zich de tolk maakt, was dat eenige van die goedkoope kabeljauwen aan sommige leden der commissie tegen den prijs van nog geen f 2 verzonden zijn, met voorbijgang van de andere aandeelhouders, die nog geen cent rente van hun kapitaal genoten hebben, maar ook wel van zulk een buitenkansje hadden willen profiteeren. Wij maken van deze huishoudelijke zaak mel ding omdat de Yliss. Ct. in het gebeurde een bewijs ziet, dat zij in der tijd gelijk had met te beweren dat de visch uit de Vlissingsche visch sloep ook te Vlissingen verkocht behoorde te worden, en wij ten onrechte die meening als een teeken van „bekrompenheid en gebrek aan door zicht" gekenmerkt hebben. Het behoeft echter geen betoog dat het voor gevallene, indien het juist is voorgesteld, alleen bewijst dat eene visscherij, of welke andere onderneming ook, zich benadeelt wanneer zij hare waar verkoopt op plaatsen waar zij niet den hoogst mogelijken prijs bedingen kan. Is de Vlissingsche markt voor haar voordeeliger, dan knikte hem toe alsof hij doorzag waarom hij op den hoek bleef drentelen, vrouwen met manden waschgoed liepen hem tegen het lijf, de politie agent kwam wel zesmaal langs hem voorbij en nam hem telkens van het hoofd tot de voeten op hij werd korzelig en onpleizierig en hoos, en voelde zich niet op zijn gemak. Te kwart over acht werd hij rampzalig, te half negen ongerust to kwart voor negen woest; en toen er eén klok in de verte negen uren sloeg, ging hij heen, "met eenige leelijke woorden op de lippen en liep slecht gehumeurd naar zijn club. Hij was een gek. Hij had ook moeten begrij pen dat hij op het woord van een onnoozel modemaakstertje niet had moeten vertrouwen en zich niet door haar laten uitlachen, en haar mis schien aan haar vrienden en kennissen laten ver tellen hoe zij den „dandy," die verleden Dinsdag te Grandison was geweest en getracht had haar tot een samenkomst over te halen,had „beetgenomen." Ja dat was hetwant toen hij uit de Friskstraat ging, liep hij tegen den dikken, hollen Ben aan, die boosaardig lachte en hem nakeek tot hij uit het gezicht was. Dat was de grap, en hij was er het slachtoffer van. Zoo zij het! Zoo gaat het in het leven, als een mensch buiten zijn sfeer gaat om avonturen na te jagen of iemand goed of kwaad te doen. Hij was buiten zijn baan getreden alleen om den wille van het meisje om haar vriend en raadsman te zijn en zoo was hij voor zijn moeite beloond geworden 't Was een mooie grap en hij zou ze geheim is het een bewijs van verkeerde exploitatie, indien zij die markt voorbijgaat. Geeft een vreemde markt heter prijzen, dan is het weder een bewijs van verkeerde exploitatie indien zij, uit voorliefde voor de plaats harer vestiging, die vreemde markt niet opzoekt. Eene nij verheids onderneming is geen philantropische instelling, maar een middel tot winstbejag. Bereikt zij dit doel, dan bezorgt zij haren ondernemers voor deel, verzekert haar eigen voortbestaan en be voordeelt daardoor ook weder indirect de plaats waar die ondernemers gevestigd zijn'. Een arm werkman uit de gemeente Eede moest den 14en dezer voor de rechtbank te 's Gra- venkage verschijnen als getuige en kreeg f 14.60 voor reis- en verblijfkosten. Men bedenke nu dat die man Woensdag om 2 uren 's morgens te voet naar Breskens kuierde om daar hij tijds te zijn, en Vrijdag diezelfde wandeling in omgekeerde richting terug maakte, dat hij drie dagen zijn daggeld heeft gemist, dat hij twee nachten heeft moeten logeeren, dan vra gen wij of daarin niet voorzien dient te worden. Toen de man voor de rechtbank dan ook de opmerking maakte, dat hij 't voor dat geld niet doen kon, kreeg hij van den voorzitter tot antwoord, dat deze zulks volkomen begreep, maar dat hij de wet niet gemaakt had. 't Gevolg van een en ander is dat van misda den geene aangiften geschieden en de meeste menschen niets willen zien, als zij hang zijn daar door met de justitie in aanraking te komen. Zou dat de bedoeling van den wetgever zijn? (Wbl, v. Z. VI. W. Deel.) De provinciale stoomboot Wester-Schelde, welke jl. Vrijdag tengevolge van dikken mist eerst 's middags van Vlissingen naar Ter Neuzen ver trok, is voorbij Borsselen door den toenemenden mist uit het vaarwater geraakt en op de Suiker plaat aan den grond gekomen, in de nabijheid van den Zuid-Bevelandschen wal, alwaar de boot Zaterdag avond nog was zittende, evenwel in goeden staat. Dewijl de boot hoog op de plaat zit, wordt er een hoog tij vereischt om vlot te komen. Een gedeelte der passagiers zijn met de sloep aan den wal van Zuid-Beveland afgezet, terwijl de overigen Zaterdag morgen door de Belgische loodssloep van Ter Neuzen zijn afge haald en aldaar aan wal gebracht. Een negental aan boord zijnde koeien zijn ook Zaterdag avond te Ter Neuzen aangebracht. De dienst op de Wester-Schelde wordt alsnu door eene stoomboot verricht, daar eene der booten aan de werf in reparatie ligt. houden. Hij was blij dat hij er niets van had gezegd aan Frank Amoore. Frank zou het gauw begrepen en hem uitgelachen hebben. Dagen daarna evenwel hinderde en ergerde het verbreken van Zeph's belofte hem. Waar om kwam zij eigenlijk niet? Zij had vast plan te komen toen hij het haar vroeg. Was zij bang voor hem? Zag zij kwaad in hem of vreesde zij het voor "zich zelve? Had zij ge dacht dat hij er niet zou zijn, of had zij hem geheel vergeten, of ging ze uit met „dikken Ben," of was zij ziek, of was zij tegen haar wil opge houden? Hij was een i j del man op zijn be daarde manier niet heel ij del, zelfs niet als ijdel hekend bij zijn vrienden; maar meer dan eens kwam de gedachte bij hem op dat het iets heel bijzonders was dat Zeph haar woord niet had gehouden. Hij was zooveel beter dan de Grandison-ploertenhij was een gentleman en zij verspeelde nog al wat door haar woord te verbreken. Al deze gedachten doorkruisten gedurende twee of drie dagen zijn brein, met de opmerking dat Zeph heel mooi en eenvoudig en origineel was, en „karakter" had en hij hield er van karakter» te bestudeeren, en toen verdween zij langza merhand uit zijn gedachten en begaf hij zich weer in zijn eigen wereld, waar Geraldine was en waar hij als een zeer knap jong mensch be schouwd werd, die zich eerlang naam zou maken. Een advertentie in de courant bracht hem weer de oude gedachte te binnen. Het was in

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1