Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. n. Kunstnieuws. Marine en leger, Land bouw. ISmdjfe». Verkoopingen en aanbestedingen, T met loffelijke beginselvastheid, van die zijde, als candidaat verloochend b 1 ij f t. De katholieken tracht men te vangen onder de versleten vlag van het bond aller anti-liberale partijen, alsof niet de tijd, dat die vlag iets werkelijks voorstelde, sinds lang voorbij was. En den conservatieven maakt men wijs dat de heer vp Lijnden een der hunnen is, den nog zoo kort geleden tijd vergetend toen de conservatieven in en buiten de kamer alle verwantschap met het ministerie van Lijnden met verontwaardiging, als iets verschrikkelijks, van zich wezen! Ten deele mislukt dan ook de toeleg. Door katholieken is een eigen candidaat genoemd, dr. Vermeulen, leeraar in Limburg, door zijn vroeger verblijf te Goes bekend. Onwaarschijn lijk is het niet dat de onverzettelijke tegenstand van de Standaard en de meest gezaghebbende anti-revolutionairen een deel hunner Goesche geestverwanten zal terughouden van het stem men op den heer van Lijnden. Maar dat maakt het onverkwikkelijke schouwspel, dat Goes ons aanbiedttoch niet veel beter. Zoolang de verkiezing nog in aantocht is: een tafereel van boerenbedrog, onwaarheid en veinzerij. Loopt zij af met de zegepraal van den heer van Lijnden: een doorslaand be wijs, dat in 't Goesche district eene gezonde deelneming van de meerderheid der kiezers aan het verkiezingswerk, gegrond op eigen overtuiging en door behartiging voor het lands belang geleid, behoort tot de dingen die ver te zoeken, maar niet te vinden zijn. Onze slotsom isde kans op minstens drie van de zes openstaande zetels is voor de liberale partij zeer groot. Zij zal dus bij de verkiezing niet licht iets te verliezen, misschien zelfs te winnen hebben. Maar voor het land moeten wij, nog vóór de stembus gesproken heeft, de verkiezing van 26 Februari als een teeken beschouwen, dat ons politiek leven in vele opzichten te wenschen overlaat. - De Standaard geeft, op grond dat haar door de anti-revolutionaire kiezersvereeniging te Goes geene of zeer onvoldoende inlichtingen verstrekt zijn, zoowel omtrent haar eigen programma als omtrent de gevoelens van den heer van Lijnden van Sandenburg, aan de anti-revolutionaire kie zers in genoemd kiesdistrict den raad zich aan staanden Dinsdag van stemming te ont houden. Deze raad van het anti-revolutionaire hoofd orgaan is gegrond op beweegredenen, welke wij hier verkort laten volgen: «Dat de heer van Lijnden 1° zonder openlijke herroeping van zijn aandeel aan Heemkerk's schoolwet, als candidaat van de anti-revolutio nairen kan noch mag gesteld worden. „En 2" dat de heer van Lijnden blijkt, op dit alles afdoende punt geen afdoende verklaring ge geven te hebben, waarmeê men voor den dag kan of durft komen. „Dit zeggen we te veiliger, daar hij eerst een schrijven had ingezonden, waarbij hij in zeer vage termen zich uitliet en nog den moed had te verwijzen naar zijn parlementair verleden. „Uit dit laatste feit blijkt voldingend, dat de heer van Lijnden ook nu nog de man wenscht te zijn die hij als minister was, en zulk een man nu kan de Christelijk-historische richting niet vertegenwoordigenzoolang die richting zich zelve eeren wil. „Ook wij waardeeren hoogelijk van Lijnden's talenten, maar eischen dan ook, dat hij in de niet spoedig te vergeten dat zijn vriend hem zoo lang had laten wachten. „Wat zijt ge aan den gang geweest, Dudley," zei hij, „Bij Jupiter, ik heb u nooit zoo iets zien verzinnen." „'t Was door de champagne die wij aan het diner hadden, Frank." „'tWas het mooie meisje met haar groote oogen, gij huichelaar, riep Frank." „Ja ze is mooi,' zei Dudley, „ik woonde een twist bij tusschen haar en haar minnaar en kwam zoo later in gesprek met haar." „En daarna tot twee dansen. Ik zal die lan ders nooit vergeten," zei Frank met een. lach die door de straat klonk, „en gij arm in arm met drie timmerlui, ieder grijnzend tegen zijn vis-a-vis voor hij naar zijn plaats terug ging. 't Was een scène uit een komedie!" „Het was koddig," merkte Dudley,peinzend aan. „Wat zouden de Bareblades zeggen?" riep Frank uit. „Wat zou Geraldine denken van haar cavalier die zich zoo zonderling heeft aangesteld „Zij zou onbedaardelijk lachen." „Mag ik het haar dan vertellen, Dud „Zeker moogt ge." Wordt nrvolj/d). kamer kome door kiezers die denken gelijk hij denkt, en dat men niet onze eenvoudige Beve- landsche boeren op het dwaalspoor leide, als kon van Lijnden hun man zijn. „Nog eens zij herhaald, dat we hierbij noch de anti-revolutionaire kiezersvereeniging, noch Het Zuiden in dezen hard vallen, en zeer goed weten dat alleen de heer Vader bewerker van deze zaak is; een zaak, die we daarom publiek en beslis- telijk, zij het ook met leedwezen, in hem moeten afkeuren, wijl de heer Vader steeds sterk gepro nonceerde conservatieve sympathieën had, en zeer goed weet dat de heer van Lijnden als minister juist de conservatieve belangen in den steek liet. „Maar wat hiervan ook zij, éen ding ligt op onzen weg en in onze roeping, t. w. het duidelijk voor heel het vaderlandseh publiek te maken, dat niet de anti revolutionaire partij in den lande als zoodanig voor deze Goesche practijken aan sprakelijk kan worden gesteld. „Het is uit dien hoofde, alsook om de getrou wen in Goes zelf nog bij tijds te waarschuwen, dat we ons hiermee algeheellijk van de verant woordelijkheid voor deze candidatuur losmaken en de kiezers, die nog aan Groen's vlag trouw willen blijvenuitnoodigen om door vol strekte onttapuding van de stembus, tegen deze onware candidatuur te protesteeien." De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrct Haarlemmermeer, ter aanvulling der plaats, opengekomen door het overigden van den heer van Heemstra, zal plaats hebben op den 19™ Maart a. en de herstemming, zoo die noodig is, op den 2en April d. a. v. De heer P. J. v. d. Mandere, burgemeester van Kapelle, is benoemd tot ontvanger-griffier en tot secretaris-ontvanger van het calamiteuze water schap „Willem Anna", in plaats van den heer J. J. C. E. v. d. Bilt, overleden. In de Donderdag avond door de vereeniging „Gemeentebelang" te Kruiningen belegde verga dering tot het stellen van een candidaat voor een lid der 2e kamer waren een twintigtal kiezers opgekomen. Verschillende leden namen deel aan het debat. Na- zeer geanimeerde discussiën werd met bijna algemeene stemmen 17 waren er voor, en 2 blanco - tot candidaat geproclameerd de heer J. P. Bredius jr. {G. Ct.) De heer Eerens, voorzitter der kiezersvereeni ging te Zevenbergen, beantwoordt de tegen die vereeniging door de Bredasche courant ingebrachte beschuldigingen (zie M. Ct. van 20 dezer) in het Vaderland op de volgende wijze: „De liberale kiesvereeniging voor het district Zevenbergen bestaat eerst sedert den llen dezer maand. Eerst dien dag is in het reglement van de vroeger bestaan hebbende kiesvereeniging te Zevenbergen de bepaling opgenomen, dat de can- didaten der vereeniging de liberale beginselen moeten belijden. „Dat de vereeniging leden telt, die niet in alle opzichten met de liberale partij meegaan, is mo gelijk, maar zeker is 't, dat geen der leden tijdens de stemming lid was van een kiesvereeniging van andere richting. Overigens is in de vergadering op de meest uitdrukkelijke wijze onmiddellijk vóór de stemming herinnerd, dat het in deze de keuze van een liberaal candidaat gold." Heden morgen zijn behoorlijk bemande vaar tuigen uit de haven van Vlissingen vertrokken om te beproeven het Fransche sloepschip, van Bordeaux naar Gent met wijn geladen, dat onlangs in de Wielingen door een Engelsche stoomboot overzeild is, op te sporen en zoo mogelijk naar binntn te sleepen. Dit vaartuig is drijvende ge zien en alzoo gevaarlijk voor de scheepvaart op die hoogte. rechterlijke macht. Benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Goes, mr. L. A. Bijbau, advocaat aldaar. (Eeeds onder „Tel. ber." gemeld.) schutterijen. Eervol ontslag verleend aan de na te melden offieieren bij de rustende schut terijen, op hun verzoek, in de provincie Zeeland 3e bataljon, aan J. Beenhakker en L. van Duy- venbode, beide als 2e luitenant. Voorts benoemd: in de provincie Zeelandle bat. tot 2e luit. mr. L. A. Bijbau, thans schutter; 3e bat., tot 2e luit. D. A. Noppen, thans schutter. (Eeeds onder „Tel. ber." gemeld). Donderdag avond heeft de kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam met groote meerderheid aangenomen het 2e motief van het bekende voorstel-van Eonkel, luidende dat de bediening der sacramenten door moderne predi kanten eene ontheiliging van het sacrament geacht moet worden. De verdere uitvoering van het voorstel is, met instemming van den voorsteller zeiven, tot gelegener tijd verdaagd, omdat toch het beginsel zelf; waarom het eigenlijk te doen was, is aangenomen. {Heraut.) Naar men aan het Utr. Dagblad uit Amsterdam meldt, heeft de directie van het Ned. tooneel be sloten mej. Elise Baart te ontheffen van de rol van Galrielle, waarin zij te Amsterdam zou de- buteeren, en welke rol, haar opgedragen, minder geschikt bleek voor eene debutante. Haar is thans, naar men zegt, opgedragen de rol van Marie in Beijerman's „Uitgaan," waarin men hoopt dat zij in de volgende maand zal debuteeren. Het schroefstoomschip l6 klasse Atjeh, komm. kapt. t. z. K. C. Bunnik, liggende in het marine dok te Amsterdam, is door den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine, J. van Gogh, geïnspecteerd, is daarna naar de reede ge sleept en zal spoedig via IJmuiden naar 't Nieuwe- diep vertrekken. {St.) Bij kon. besluit is de 2e luit. J. A. Willems, van het 6e reg. infanterie, in zijn rang en ouder dom in dien rang overgeplaatst bij de infanterie van het leger in N. I. De scheepsklerk J. D. Ising, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit, gesteld. De heer Vorsterman van Oijen uit Aardenburg hield heden de door de afdeeling Walcheren van de Maatschappij van landbouw en veeteelt aan gekondigde voordracht. Het auditorium was, jammer genoeg, zeer klein; het bestond voor een groot deel uit onderwijzers. In eene met den gloed der overtuiging uitge sproken improvisatie gaf de spreker tal van nut tige, practische wenken, in plaats van eene aan eengeschakelde rede over een bepaald onderwerp. Zijn doel was aan te toonen: de noodzakelijkheid voor den landbouwer om kennis te vergaren. Even als voor de oprichting eener fabriek is ook voor het landbouwersbedrijf in de eerste plaats kapi taal noodig. Daarvoor schaft men zich land en werktuigen aan, koopt men grondstoffen om te verwerken, maar dat alles baat niet veel zonder kennis. Die kennis moet steunen op de erva ring der wetenschap, niet bloot uit „receptenboeken" verkregen worden. Zonder een geleerde te zijn, dient de landbouwer eenigermate bekend te wezen met scheikunde, welke hem in staat stelt te onderzoeken welke stoffen in de plant, in de lucht en in den grond aanwezig zijn. Dat onder zoek is noodig teneinde geen teleurstelling te ondervinden in de verwachting omtrent de op brengst van den akker, teneinde te weten hoe en waarmede men den grond bearbeiden en be mesten moet, om zich zooveel mogelijk een goeden opbrengst te verzekeren. Eenigszins meer uitvoerig stond spreker stil bij het kiemvermogen van het zaad en gaf hij middelen aan de hand om de zaadverbastering tegen te gaan. Bij herhaling wees hij op het groote nut van het proefstation te Wageningen, waarvan hij het gebruik allen landbouwers ten sterkste aanried, en wel op grond van de in de streek zijner woonplaats reeds opgedane ervaring, dat bedrog in zaden, meststoffen enz. daardoor aan het licht gebracht en het lijden van nadeel voorkomen wordt. Ten slotte gaf hij den raad om bij het gebruik van kunstmest, of beter gezegd hulpmeststoffen, oordeelkundig te werk te gaan, met inacht neming van de gesteldheid van den grond. Wat voor den eenen akker nuttig en noodig is, zou voor den anderen zeer nadeelig kunnen zijn. Daarom neme men proeven in het klein om zich te overtuigen of hetgeen de wetenschap leert voor eigen grond al of niet toepassing verdient. Men wachte zich voor slaafsche na volging, maar evenzeer, gelijk zoo vaak geschiedt, voor stelselmatig afkeuren: men moet zich door proefnemingen, mits doelmatig aangewend, overtuigen. Het gesprokene werd nu en dan op het bord aanschouwelijk voorgesteld. Een warm applaus van de aanwezigen aan het einde der voordracht toonde den spreker hoezee? zijne hoogst belang rijke voordracht op prijs werd gesteld. Met een zestal schepen is schipper yan Gelder, van Middelburg, bezig het. te Hansweert gezonken schip Fortuna te lichten, waarin men spoedig hoopt te slagen. Naar de Goesche courant meldt is er een betrekkelijk vrij'groot tekort bevonden in de kas van den thar.j ontslagen gemeente-ontvanger van Krabbendij'ke, die zich op het oogenblik in het huis van arrest alhier bevindt. Dij het nederleggen zijner betrekking als burgemeester van Utrecht heeft mr. N. P. J. Kien aai?.' den luit.-kol. kommandant en verdere officie r/én van het Utrechtsche bataljon schutterij, een {geschenk alsmede een schriftelijken afscheidsgroet gezonden. L Dit geschenk bestaat uit een sierlijken antieken ■iristallen beker met zilver gemonteerd in oud- ■Holl. stijl en inschrift„aan heeren officieren bij wet bataljon Utrechtsche Schutterij", »mr. N. Ijl?, J, Kien, oud-kapitein bij dat bataljon, Januari 1878"; op den beker zijn in medaillons het prov. en stedelijk wapen aangebracht. Een inzender vertelt in de N. Eott. Ct. het volgende staaltje van Nederlandsche volksma nieren „Heden middag bij aankomst van trein 1.45 bevond zich aan het Beursstation een Franschman, die in zijne moedertaal inlichtingen zocht te verkrij gen en daartoe eenige menschen aansprak, terwijl hij tevens werd achtervolgd door eenige zoogenaamde commissionairs. Een daar aanwezig heer hielp den vreemden reiziger beleefd terecht en beide ver wijderden zich in de richting van het postkantoor. Een der commissionnairs, gebelgd waarschijnlijk dat zijn prooi hem was ontsnapt, achtervolgde beide heeren, en overlaadde den beleefden Hollan der met de laagste scheldwoorden, terwijl hij zelfs brutaal genoeg was den heer persoonlijk aan te randen. Beide heeren zochten hun toevlucht in het postkantoor, waar de aldaar gestationeerde politieagent hen eindelijk van het sujet verloste. De Fransche reiziger zal waarschijnlijk wel in de meening hebben verkeerd dat hij in de binnen landen van Afrika beland was in plaats van in de tweede stad van Nederland." Te Arnhem had Dinsdagavond een ergerlijk tooneel plaats. Een oud man, die van zijn werk naar huis terugkeerde, ontmoette een viertal beschon ken artilleristen en ontving eensklaps een sabelslag op het hoofd, waardoor hij ineenzakte. Ook de drie andere militairen trokken daarop hunne sabels en brachten hem nog eenige wonden aan het hoofd, het gezicht en den arm toe. Twee der lafaards zijn door de politie gearresteerd. De verwonde is onder geneeskundige behandeling. De heer mr. C. G. Berger van Hengst te Utrecht heeft voor de benoeming als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam bedankt. Van alle artikelen van verbruik is vooral voor melk zuiverheid een groot vereischte, in het bijzonder wanneer het als kindervoedsel wordt gebruikt. Het onderzoek met den melkweger is onvoldoende, niet alleen omdat het slechts de verhouding aangeeft tusschen het melk- en water gehalte, maar zelfs dit niet eens wanneer de melk vermengd is met zelfstandigheden, die de speci fieke zwaarte verhoogen. Ter voorkoming van gevaar voor ongesteldheid door de aanwezigheid van organische stoffen in de melk, moet deze worden gekookt tot een temperatuur van 120 graden celsius, omdat eerst dan alle lagere orga nismen worden gedood. Een groote moeilijkheid nu hierbij is het overkooken der melk, welk be zwaar op practische wijze wordt overwonnen door een thans in Duitschland uitgevonden melk - kooker. Deze ijzeren pan bevat een deksel met gaatjes, omgeven door een hoogen randmidden in het deksel bevindt zich een open buis of hals. Kookt nu de melk overdan spuit zij door dien hals als een fontein, stroomt door het zeef- vormige deksel weder in de pan terug en kan niet in het vuur loopen. Door deze inrichting kan men de pan met melk gerust op het vuur laten staan, terwijl alle schadelijke organismen door het felle kooken worden vernietigd. Den 20,n dezer des namiddags te Ij uur werd de groote loge der Vaticaansche basiliek geopend en door den kardinaal-diaken de verkie zing van paus Leo XIII aan de wachtende menigte verkondigd. Omgeven door het college van kardinalen verscheen de nieuwe paus, die met luide toejuichingen werd begroet en terstond den zegen uitsprak. De klokken van alle kerken verkondigden de plechtige gebeurtenis. Op den eersten dag der stemming, den 19™ Februari, hadden twee stemmingen plaats. Bij de eerste waren de stemmen verdeeld op de kardinaals Pecci, Bilio en enkele op Nina. Bij de tweede gingen de stemmen van Bilio en Nina op den kardinaal Martinelli overterwijl Pecci 28 stemmen kreeg, zoodat de meerderheid van 2/3 nog niet was bereikt. Bij de stemming op den 20™ kreeg kadinaal Pecci 36 stemmen. Nog slechts vijf stemmen ontbraken aan zijne verkie zing. Toen hij na de volgende stemmen de ver eischte meerderheid, 47 van de 62 stemmen had verkregen bogen kardinaal Franschi en zijne aanhangers de knie voor kardinaal Pecci, welk voorbeeld door de aanhangers van kardinaal Segur werd gevolgd. Laatstgenoemde deelde den nieuwgekozen paus mede, dat hij hem een millioen franken als Pieterspenning zou overhandigen, die het Fransche episcopaat, had besloten hem aan te bieden. BUITENLAND. Kongiantinopel. Bij de onderhandelingen over de vredesvoorwaarden eischte Eusland afstand der zes grootste Turksche pantserschepen. Op het verzet van den sultan hiertegen heeft Eusland dien eisch ingetrokken, na de belofte van den sultan, dat hij geen schepen aan Engeland zou overdoen. Het vredestractaat Zal waarschijnlijk weldra worden geteekend. Gisteren is te Gapinge te koop aangeboden: 74 aren tiendvrij bouwland, liggende in de gemeente Vrouwepolder. Verkocht voor 1725.50. 93 aren 30 centiaren tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor ƒ1450.-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2