BUITENLAND. Telegraphische berichten. Réclames. Handelsberichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Land bouw. Kunst nieuws, Koloniën, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Prijzen van Effecten. oud man, de hersenschimmen van een droomer, die van zijn tijd niets begrijpt, beteekenis, alleen omdat een koningskroon en een ministerstitel ze dekt Toch wordt het plan, zeker als een „teeken des tijds", met grooten ernst en ophef, door conser vatieve bladen den volke voorgehouden. Misschien zelfs zal prof. Vreede weder van die gelegenheid gebruik maken om de krijgsklaroen te steken en, in het Fransch of Nederlandsch, Nederland zijne roeping voor te houden om de heerschappij der zedelijkheid en der gerechtigheid in de diplo matie weder in te voeren. Indien men van meening is dat men, door altijd op den loer te liggen naar gelegenheden om moord en brand te schreeuwen over onze bedreigde zelfstandigheid, de eerbiedwaardigheid daarvan verhoogt, dan vergist men zich, naar ons inzien, zeer. ministerieele departementen. Op verzoek eervol ontslag verleend als commies bij het depar tement van financiën aan mr. J. baron d' Aulnis de Bourouill, benoemd hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht. Benoemd tot commies bij het departement van financiën A. Moll, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen, met bepaling tevens dat hij de aanspraken behoudt op vaceerende betrek kingen bij de administratie der registratie en domeinen, welke hij in zijn tegenwoordigen rang van ontvanger heeft; §n mr. A. Beaujon, thans adj unct-commies. belastingen. Benoemd tot ontvanger dei- directe belastingen en accijnsen te Dirksland c.a., P. Visser, thans ontvanger voor Sluis, St. Anna ter Muideu en Retranchementen tot ontvanger te Sluis c. a. C. J. Ruwalda, thans surnumerair bij de administratie der dir. bel., invoerrechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Amsterdam. spoorwegen. Benoemd tot rijks opziener le klasse op de spoorwegdiensten O. R. I. Viveen, thans 2e klasse; en tot rijks opziener 2e klasse J. A. A. Jonkergouw, thans 3e klasse. telegraphie. Op verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, aan den opzichter le klasse bij de rijks telegraaf A. L. Wachter. Onze gewezen stadgenoot, de heer d'. W. Kap- teijn, heeft heden middag te éen uur het hoog leraarschap in de wiskunde aan de hoogeschool te Utrecht aanvaard met het houden eener rede over: „Den invloed van A. L. Cauchy op de ontwikkeling van Ge iuaiin_iuft ii ;-<Ui v, o t en schappen." Augustin Louis Cauchy, den 21™ Augustus 1789 te Parijs geboren en den 23^ Mei 1857 al daar overleden, was een van de grootste mees ters der wiskunstige wetenschap van onzen tijd en heeft als zoodanig op de leer- en werkmetho den, vooral op het gebied der mathematische analysis, een belangrijken invloed uitgeoefend. Reeds in 1815 werd hg voor zijne Mémoire sur la théorie des Ondes door het Fransche Instituut bekroond en het volgende jaar tot lid der acade mie van wetenschappen benoemdeene onder scheiding welke slechts bij groote uitzondering aan geleerden op zoo jeugdigen leeftijd te beurt valt. Zijne verdere meest bekende werken zijn: Cours d'annalyse (1821); Legons sur le calcul differencialLemons sur les applications du calcul infinitesimal a la geometrie (1828)Exercices ma- thématiques (1829)Sur Vapplication du calcul des residus (1827); Memoire sur la dispersion de la lumière (1836)Exercices d'analyse et de phy sique mathématique (1839). Cauchy was eerst hoogleeraar aan de poly technische school, later leeraar aan de Jezuïeten school en eindelijk hoogleeraar in de mathematische sterrekunde aan de hoogeschool te Parijsdoch jn 1852 weigerde hij den eed van trouw aan Napoleon af te leggen, zoodat hij als ambteloos burger stierf. In zijne politieke gevoelens was hij clericaal en legitimistischhij vergezelde Karei X in 1830 in ballingschap en hield zich met den ex-koning langen tijd te Praag op, waar hij den hertog van Bordeaux les inde wiskunde gaf. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Tiel, dr. van Gennep te Brummen. Ter benoeming tot hoogleeraren aan de Amsterdamsche universiteit zijn door burgemees ter en wethouders aan den raad voorgedragen de heer mr. P. Du Rieu, bibliothecaris te Leiden en dr. J. Rutgers, conrector aan het gymnasium te 's Gravenhage. Naar men verneemt is door het gemeentebestuur van Ouwerkerk besloten om voor rekening der gemeente een weegbrug aan te koopen tot het wegen van beetwortelen en andere landbouw- artikelen. {Zier. N.) Het Florentijnsche strijkkwartet deed zich Donderdag avond te Haarlem hooren voor de leden der Haarlemsche Bach-Vereeniging met hunne dames. Het bestuur der Bach-Vereeniging had „den Florentijners" eene verrassing bereid. Toen de pauze zou beginnen, bood de voorzitter hun een kunstig bewerkt diploma der vereeniging aan, waarbij zij tot eere-leden der Haarlemsche Bach- Vereeniging werden benoemd. Hij verzocht hun, dat lidmaatschap te willen aanvaarden als een bewijs der waardeering van het kunstgenot, dat zij nu reeds drie jaren achtereenvolgens aan de leden der vereeniging verschaft hadden. De heer Jean Becker betuigde zijn dank, ook namens zijne drie kunstbroeders, met de woorden, dat hij, hier waar hun zoo dikwijls het „Leve Florence in de ooren had geklonken, van harte antwoordde met een „Leve Haarlem!" In een Belgischen brief in de Amst. Cour. wordt bericht, dat de heer Victor Driessens ont slag heeft genomen als directeur van het Vlaamsch tooneel te Antwerpen, omdat het hem verboden was geworden met zijn gezelschap in Nederland te gaan spelen. Dit laatste scheen in het belang van de kas noodig te wezen. Onze Rotterdamsche correspondent maakt ons opmerkzaam op een drukfout, in zijn brief in ons nommer van Vrijdag begaan. Daarin wordt nl. gesproken van „een onzer beschaafd ste, in plaats van, gelijk geschreven was,-een onzer begaafdste letterkundigen." Wij herstellen de fout gaarne. Dat er letter kundigen zouden zijn, wier beschaving te wenschen overlaat, is iets wat men althans niet klakke loos neerschrijven mag. De beschikking van den minister van koloniën, waarbij de civiel-ingenieur A. E. Kempees is gesteld ter beschikking van den gouverneur-ge neraal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot aspirant ingenieur bij den waterstaat en de openbare werken daar te lande, is, op zijn ver zoek, ingetrokken. Ter gelegenheid van 's konings jaardag zal a. Dinsdag avond door de Vereeniging van onder officieren van het garnizoen alhier in het Schut tershof eene tooneelvoorstelling gegeven worden, gevolgd door een bal. De generaal-majoor inspecteur der artillerie bracht dezer dagen een bezoek aan de artillörie- instructie-compagnie te Schoonhoven. Aan het Handelsblad wordt nu dienaangaande geschreven, dat dit „naar men verneemt" in ver band „zou kunnen staan" met een „mogelijke" verplaatsing van die inrichting. Voorzichtiger correspondent ware zeker moeilijk te vinden. Dagbl Onlangs werd gemeld dat mr. I. W. I. baron de Vos van Steeuwijk aangeboden heeft, om aan het genootschap tot bevordering van landbouw in Drcnto een aotn Tan f 2500 te schenken, met de bepaling dat die som gedurende circa 1; eeuw op saamgestelden interest zal worden uitgezet en dat voor het alsdan verkregen kapitaal eene Drent- sche paardenstoeterij zal moeten worden opgericht. Naar 3 pet. rente, zal deze som van f 2500, na verloop van 150 jaren, aangegroeid zijn tot f 210630; naar 4 pet. rente, zal het bedrag, na afloop van dien termijn, geworden zijn f 897300kan het genootschap gedurende 150 jaren 5 pet. rente daarvan genieten, dan zal het een kapitaal van f 3,769913 verkregen hebben. Bij het graven van fundamenten voor een te bouwen woning te Nijehaske in de zoogenaamde Schans is ter diepte van ongeveer li meter een degen gevonden, die kenteekenen van hoogen ouderdom draagt. De inscriptie is moeilijk te ontcijferen; waarschijnlijk is de degen afkomstig uit den Spaanschen tijd. Volgens den Limburger Courier, zijn op een kantoor in de nabijheid van Heerlen twee val- sche gouden tienguldenstukken ter betaling aan geboden. In de vergadering van den gemeenteraad van Utrecht is aangenomen het voorstel tot het aangaan eener geldleening, groot f 300,000 a 4 pet., ter bestrijding van buitengewone uitgaven en ter aflossing van het nog resteerende kapitaal van f 170,000 der geldleening, groot f 200,000, in 1864 aangegaan tegen 5 pet. Insgelijks is aangenomen het voorstel tot wijziging van art. 1, lett. d en e, der verordening voor de heffing van jaarmarkt- gelden, zoodat thans door de ondernemers van draaimolens voor eene standplaats zal moeten betaald worden ƒ150 en voor die van schop stoelen f 25. De meest bevolkte stad der aarde is Londen met 3,489,000 inwoners. Daarop volgen Parijs met 1,989,000 en Peking met 1,700,000 inwoners. De vierde plaats wordt ingenomen door Berlijn met 1,045,000, en de vijfde door New-York met 1,028,000 inwoners. In Afrika heeft Kaïro de meeste inwoners (349,000); in Zuid-Amerika Rio de Janeiro (274,000) en in Australië Melbourne (212,000). De kleinste staten zijnMonaco, 15 vierk. kilom. en 5700 inw.; San Marino, 61 vierk. kilom. en 7300 inw.; Lichtenstein, 178 vierk. kilom. en 8320 inw.Andorra, 400 vierk. kilom. en 12,000 inwoners. Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft te Anzin, bij Valenciennes algemeen rouw verwekt. Een grijsaard van 74 jaren, Monnier genaamd, onderscheidde zich in weerwil van zijn hoogen leeftijd door een schandelijke losbandigheid en behandelde zijne vrouw en kinderen met toene mende ruwheid. Zelfs dreigde hij hen met den dood. De politie hield sedert eenigen tijd een wakend oog op hem, waarom hij onlangs zijn land verliet, doch vóór zes weken terug keerde. Zondag jl. overlaadde hij zijne vrouw en kinderen weder met beleedigingen en scheld woorden. Den volgenden dag kocht hij een revolver van groot kaliber, waarop zijne vrouw de politie waarschuwde, daar hij vrouw en kin deren dreigde te dooden. De commissaris van politie gaf een agent last zich terstond naar de woning van den woestaard te begeven, doch zoo dra deze den agent in het oog kreeg loste hij een schot op hem. De agent, aan het hoofd ge troffen, viel dood neder. Nu snelde de commis saris Dumonchy, die den agent spoedig gevolgd was en het schot hoorde, toe; de vrouw van Monnier snelde het huis uit en waarschuwde den heer Dumonchy niet te naderen, doch ter nauwer- nood was de waarschuwing gegeven of een tweede schot knalde en de heer Dumonchy viel, in de borst getroffen, dood neder. Van alle zijden snelde men nu toe, de gendarmerie rukte aan, maar Monnier had zich gebarricadeerd en schoot naar alle richtingen zonder verder iemand te raken. Het gebouw werd afgezet, toen men eensklaps een dikken rook zag uitslaan en begreep dat de ellendeling het huis in brand had gestokendaar het niet zeer soliede was en er veel gezinnen in woon den waren de schrik en angst algemeen. Opnieuw knalde een schotde deur werd opengeloopen en de moordenaar lag in een plas bloed op den grond; hij had zich zeiven gedood. De brand was spoe dig gebluscht. Groot is het medelijden met de beide ongelukkige slachtoffers van hun dienstplicht en vooral met de door hen nagelaten weduwen en weezen. Bij den prefect van het departement der Seine bestaat het voornemen, de bibliotheek dei- stad Parijs, die in het jaar 1871 verwoest werd, te vernieuwen en daarin een zoo volledig moge lijke verzameling op te nemen van administra tieve bescheiden. In verband hiermede heeft die prefect aan de commissarissen des konings in de verschillende provinciën van -ons rijk geregelde toezending verzocht van een exemplaar der druk werken welke vanwege de gewestelijke besturen worden uitgegeven. buitenland. Londen. De Times ontvangt een telegram uit Pera, volgens hetwelk men daar algemeen gelooft dat grootvorst Nicolaas met een deel van het Russische leger Konstantinopel zal binnentrekken, maar ais gast en vriend van Turkije, mot toestemming van den sultan. De Russische regeering gelooft dat dit door En geland niet als eene reden tot oorlogsverklaring beschouwd kan worden, vooral dewijl de Engel- sche oorlogschepen voor Konstantinopel liggen in strijd met de wenschen van de Porte. 15 Feb. 's av. 11 u. 50 gr. 16 's morg. 8 u. 44 gr. 's midd. 1 h. 50 gr. 's av. 6 u. 46 gr. In de Oostenrijksche hoofdstad is de publieke opinie nog vrij pessimistisch gestemd over den gang van zaken in het Oosten. Men stelt weinig vertrouwen in de conferentie en vreest, dat de bezetting van Konstantinopel door de Russen eene neuiraliteitsverklaring van de zijde der Porte zou ten gevolge hebben, die zich naar Azië zou verplaat sen. In dat geval zou de Engelsche vloot onge twijfeld zoo stelt men zich voor de Zwarte zee binnenstevenen, waarop de Russen zich over den Balkan zouden moeten terugtrekken om hun linie van aftocht te dekken, terwijl intusschen de Oostenrijkers Transsylvanie zouden bezetten. Wat er gebeuren zal in geval van conflict is eigenlijk moeilijk te' voorspellenmen kan daar over lang phantaseeren zonder zich misschien nog een juiste voorstelling te hebben gemaakt, maar voor het oogenblik schijnt er veeleer weder eenige kans op een vredelievenden afloop dan op een spoedig conflict te bestaan. De houding der Russen nl. en misschien oefenen de Engelsche oorlogschepen in dit opzicht een heilzamen in vloed uit is iets meer gematigd. De heer Layard heeft nl. aan lord Derby medegedeeld, dat, indien het Engelsche eskader voor Konstan tinopel verscheen, de Russische troepen de o m- streken der stad zouden bezetten, om, evenals de vloot is gekomen ter bescherming der Engel sche onderdanen, die van Rusland te beveiligen. Die bezetting zou een bepaald vriendschappelijk karakter hebben. Er is inderdaad geen eigenaar diger wijze van vriendschapsbetuiging dan onder de mogendheden, die in staat zijn uit loutere vriendschap elkander de keel dicht te knijpen. Hoe dit zij, indien de Engelsche vloot maar op de reede blijft en de Russische troepen in het land rondom de stad, dan kan een conflict nog wel worden vermeden. Vooralsnog heeft de Porte ook geen plan het veld te ruimen. Het gerucht, dat de ministerraad het plan zou hebben bespro ken om naar Broessa te vertrekken, wordt uit Konstantinopel bepaald voor onwaarheid verklaard. Zelfs indien de Russen de stad bezetten zal de sultan er blijven. De verschillende interpellaties, die gisteren weder in het Engelsche lagerhuis tot de regeering zijn gericht, hebben niet veel licht verspreid. In ant woord op eene vraag van den heer Leuis ver klaarde de heer Boïirke, dat Engeland zich niet kan belasten met rechtstreeksche bescherming der Polen, die zich te Konstantinopel bevinden, tegenover Rusland. In dit opzicht kan de En gelsche regeering alleen haar goede diensten aanbieden en haar zedelijken invloed bij Rus land aanwenden. Sir Stafford Northcote deelde voorts mede, dat 1400 Russische matrozen naai den Donau zijn gezonden, maar dat zij in Bul garije zouden zijn doorgedrongen heeft hij niet vernomen. Voorts verzekerde hij, dat Duitsckland geen verlof had gevraagd om oorlogschepen de Dardanellen te doen passeeren en dat de regeering van Rusland tot nogtoe niet had geantwoord op het protest der Engelsche tegen de bezetting van Konstantinopel. Een paar dagen geleden waren te Londen onrustbarende geruchten in omloop omtrent mili taire maatregelen van de Deensche regeering, met h'et oog op een eventueele poging van Rusland om de- Baltische zee alleen toegankelijk te stellen voor de oorlogschepen van de langs haar oever gelegen mogendheden. Dit gerucht was slechts gebaseerd op een vraag van den minister van oorlog aan de gepensioneerde officieren of zij, des noods, bereid zouden zijn weder in actieyen dienst te treden. In de zitting van het Folkething van eergisteren heeft echter de minister van buitenlandsche zaken uitdrukkelijk verklaard, dat de regeering de hoop op het behoud van den algemeenen vrede volstrekt nog niet heeft opge geven, en dat hij al zijn krachten aanwendt om te voorkomen, dat Denemarken in de buitenland sche verwikkelingen betrokken zou worden. Voor het oogenblik bestond er zeide hij - geen enkele reden om die hoop te verminderen. Alles wat omtrent de blokkade der Baltische zee was verteld en alle andere geruchten verdienen geen het minste geloof. Terstond na zijn aankomst te Berlijn heeft prins Bismarck eene conferentie met den keizer gehad, die een uur duurde. Men onderstelt dat de interpellatie over de Oostersche quaestie Dins dag a. aan de orde zal worden gesteld. Tengevolge van den plechtigen lijkdienst gisteren in de Notre Dame te Parijs gehouden hebben de Fransche kamers geen zitting gehad. Uit Rome wordt gemeld, dat gisteren aldaar 55 kardinalen aanwezig waren, terwijl nog vier worden verwacht. De 'eerste van de drie diensten, die, volgens de voorschriften, in de Sixtijnsche kapel moeten worden gehouden heeft gisteren plaats gehad; morgen zou de laatste worden uitgevoerd. Over het algemeen hebben de leden van het conclave goedgevonden dit Maandag te openen, terwijl in alle opzichten de bestaande voorschriften zullen worden nageleefd en in de schikking der cellen geen verandering zal worden gebracht. Evenwel is het waarschijnlijk, dat de uitslag der verkiezing niet van het balkon van het Vaticaan, maar in den St. Pieter zal worden afgekondigd. Vrij algemeen verwacht men de verkiezing van een kardinaal die in geen enkel opzicht een sterk geprononceerde richting of partij is toegedaan. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Krachtige uitwerking van de Injectie en Capsules van Matico, van Grimault Co,. Apothekers te Parijs. De Injectie en de Capsules van Matico, van Grimault Co., Apothekers te Parijs, zijn het plantaardig geneesmiddel, dat het snelst en uit- stekendst werkt bij verouderde vloeiingen, en tevens het meest onschuldig is. Doctor v. d. L., chirurgijn te Rotterdam, drukt zich op de volgende wijze uit in een brief, gericht aan den heer Grimault, dato 21 Maart 1864: „Ik heb de eer u mede te deelen dat de proeven, genomen met de Capsules en de Injectie van Matico, mij voorkwamen gunstig genoeg te zijn uitgevallen om voort te gaan met het gebruik, en het voor te schrijven aan al mijn patiënten, in plaats van het geneesmiddel met Copahu en Cubebe als grondstof, en van de verschillende Injecties, waarvan ik tot dusver gebruik heb gemaakt. v. d. L. Chirurgijn te Rotterdam Amsterdam, 15 Feb. 16 Feb- ST AATSLEENINGEN. IVederl. Cert. N. W. Sch. 24 pet. 64| 644 dito dito dito. 3 761 761 dito dito dito. 4 99f 100 België. Certificaten. 24 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 551 551 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 701 70 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52| 52$ dito Febr.-Aug. 5 521 52f dito Jan.-Juli.5 551 55# dito April-Oct. 5 54f 55 dito dito Goud. 4 62| 651 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49f 50 dito dito 1876. 6 - Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 .5 93 931 Cert. Inschr. 5" Serie 1854 5 63 63 dito dito 6e 1855 5 76j 761 Obligatiën 1862 .-5 811 dito 1864 f 1000 5 89| 891 dito 1864 1005 85f 85# dito 1877 dito5 841 84# dito 1872 gecons. dito5 82f 82j dito 1873 gecons. dito 5 82$ 82 dito 1850 le Leening dito. 4)- 811 dito 1860 2' Leening dito. 44 80J 80# dito 1875 gecons. dito. ..44 75 751 Cert. Hope C» 1840. 4 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 72# 721 dito dito 1859 3 601 691 Cert. van Bank-Assign 6 431 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 1213 dito dito 1876 2 28| 281 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12# dito dito 1876 2 25# Turkije. Obl. Alg.Sch. 1865 5 8f 8# dito dito 1869 6 61 Egypte. Obl. Leening 1876 6 27 261 Spoorw. dito 1876 5 491 Vereen. Staten. Obl. 1876 41 100 dito dito 1871 5 1011 1011 dito dito 1861 6 102f Brazilië. Obl. Londen 1865 5 96 96 dito Leening 1875 5 931 INDUSTRIEELS EN EINANCIEELE ONDERNEMINGEN. IVederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 1001 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 105# 1051 Ned. Ind. Handelsb. Aand. 127 Stoomvaartm. Java Obl. 5 98J dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4j Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. 156* Oostenrijk. Aand. Nat. B. SPOORWEG-LEENINGEN. IVederl and. Maats. t.Expl. St.-Spw. AandpCt. 1071 1071 Nëd. Ind. Spoorw. Aand. - Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 134 134 N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 741 dito dito 2" Hypoth. 241 24j

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2