N°. 40. 121e Jaargang. 1878. Zaterdag 16 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentienj 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk; de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Jaardag van Z. M. den koning. Middelburg, 15 Februari. FEUILLETON JONKER PAUL. ZO t De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de verordening van algemeene plaat selijke politie, maken bekend: dat ter gelegenheid van den jaardag, van Z. M. den koning op den 19 n Februari a. het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op de Groote markt, bij uitsluiting van alle andere plaatsen en zulks van 7 tot 11 uren des avonds, alsmede dat de verkoop van vuurwerken eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 15en Februari 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De „triple-alliantie" zal zich bij de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer in het verdubbelde hoofd-kiesdistrict Goes waarschijnlijk weder in vollen luister vertoonen. Niettegenstaande de heer van Lijnden door de Standaard plechtig en herhaaldelijk als een „afgevallen lid" van hare partij is nitgestooten en niettegenstaande de Tijd met niet minder plechtigheid, maar met nog meer toorn, hem voor een onmogelijk eandidaat der katholieken verklaard heeft, zullen hoogstwaarschijnlijk katholieken en anti-revolu tionairen, met niet minder eenparigheid dan op den heer Saaijmans Vader, op den conservatieven oud- minister hunne stem uitbrengen. Voor de katho lieken, die in het nieuwe district eeue zeer beduidende partij vormen, zijn reeds bepaalde instruction in dien geest uit het hoofdkwartier ontvangen. Wat de Goesche conservatieven en anti-revolutionairen betreft, niettegenstaande de klove, welke bun beginselen van die der ultramon- tanen scheidt, in dit bijzondere geval nog ge paard gaat met een particulieren wrok tegen den heer van Lijnden, den afbreker hunner recht bank, bezitten zij echter over 't algemeen te wei nig zelfstandigheid om hunne samenwerking met de katholieken twijfelachtig te doen zijn. De heer mr. E. Fokker is heden beëedigd als griffier der staten van Zeeland en heeft zijne nieuwe betrekking aanvaard. Heden is door den burgemeester dezer gemeente aan de alhier woonachtige oud-militairen H. Olt- 29. Een vertelling van Hans Warring. XVI. Zij stapten flink voort. Marie kon goed met hem in den pas blij ven. Toen zij den tuin hereikthadden en de schoone, lieve villa voor hen lag, vroeg hij: „Hoe bevalt u mijn huis wilt gij er gaarne in wonen „Zeer gaarne, want het bevalt mij zeer goed, maar de eigenaar bevalt mij nog beter." Een blijde glimlach overtoog zijn gelaat. Even daarna bleef hij echter staan en zag haar vol ernst aan. „Maar gij kunt toch niet loochenen dat hetgeen ik u kan aanbrengen u ook aangenaam is. Mijn huis, mijn tuin, mijn rijtuig en paarden, dat alles behoort u, niet waar Als ik een arme drom mel ware geweestzoudt gij nooit over mij gedacht hebben. Gij zoudt er voor bedankt hebben om ontberingen met mij te deelen fiê?" Als Marie de geschiedenis van zijn huwelijk niet gekend had, zou die wantrouwende manier hof, C. Boomsma en C. Wolf uitgereikt het eereteeken, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van den 8™ Sept. 1877 n° 20, ter zake van eervolle ver meldingen in de jaren 1881 én 1833. De Staats-courant bevat de volgende opgave van gesneuvelde of na verwonding overleden militairen, behoorende tot de expeditionaire macht in Atjeh, sedert den 21en Augustus 1877. J. B. van Lij, geb. te Ixelles (België), L. C. Seynaeve, geb. te Bisseghem (België), G. Werner, geb. te Beggingen (Zwitserland), fuseliersJ. van den Bos, geb. te Monster, hoornblazerE. Geens, geb. te Fremeloo (België), korporaal; P. Lam- brich, geb. te Oberlahnstein (Pruisen), sergeant majoor; J. Rosenthal, geb. te Grehenroth (Prui sen), korporaal; J. G. Dörfer, geb. te Gross- Kundorf (Saksen), J. Verschoor, geb. te Leeuwar den, fuseliers; H. J. Jonker, geb. te Amsterdam, kapiteinC. W. E. Sehneegans, geb. te Alten- kirchen (Pruisen), sergeantA. de Bruin, geb. te Utrecht, M, W. Martens, geb. te Amsterdam, H. Plueuier, geb. te Asselbern (Luxemburg), L. Vancan, geb. te Canne (België), M. Deprost, geb. te Brussel (België), C. L. Bouehaut, geb. te Assenede (België), P. J. E. Pickaerts, geb. te Meche- len (België), B. G. Wijnhamer, geb. te Sumedang (Oost-Indië), A. de Munnik, geb. te Leiden, L. Nijboer, geb. te Apeldoorn, fuseliers; G. J. van Ewijk, geb. te Ecbteld, mineur le klasse. De Staats-courant behelst een koninklijk besluit van den 9en dezer, betreffende het overmaken van gelden door middel van postwissels tusschen Nederland en Denemarken. De minister van binnenlandsehe zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor bet verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, voor de eerste maal in het loopende jaar zullen ge houden worden op Woensdag 24 April aanstaande en volgende dagen dat zijdie een dezer examens wensehen af te leggen, zich uiterlijk vóór 3 April bevorens behooren aan te melden bij den school opziener van het district waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuig schriften van bun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. St.-Ct De minister van waterstaat, handel en nijver heid verwittigt de belanghebbenden van spreken misschien op dit oogenblik haar toorn nog opgewekt hebben. Maar de woorden die Hanna gesproken had, klonken haar in de ooren en stemden haar zacht en toegevend. „Ik heb mijn leven lang geen rijkdom gekend en er ook niet naar verlangd," sprak zij kalm. „Mijne behoeften zijn zoo eenvoudig en mijne liefhebberijen zoo weinig kostbaardat ik er voor het vervolg ook wel buiten kan. Ja, ik verlang niet eens op een anderen voet te leven dan tot nogtoe. Waarom zou ik hebzuchtig reikhalzen naar geld, dat voor mij „O, vergeef mij; vergeef mij! Vergeet wat ik gezegd heb. Gij zult dikwijls geduld met mij moeten hebben, want ik ben een lastige brompot. En denk ook niet dat ik dwaas genoeg ben om aanspraak te maken op een liefde die niets be geert dan „een hut van klei, aan 't eind dei- aarde Ik ken mij zeiven en mijn leeftijd. Het leven leert iemand bescheiden over zich xelf te oordeelen en dus „Ik wil in deze echter van geen bescheidenheid hooren," viel Marie hem half lachend, half boos in de rede. „Iedere man kan aanspraak maken op de oprechte genegenheid der vrouw die zijn oprecht, welgemeend aanzoek aanneemt. Ik voel dat ik aan dien éisch kan voldoen is u deze verzekering genoeg „Ik dank uik zal uwe woorden nooit vergeten," antwoordde hij zacht. „En wanneer zal het zijn? Bedenk dat ik niet veel tijd te verliezen heb „Niemand heeft tijd te verliezen, en ik ook 1° Dat ingevolge koninklijk besluit van 16 Ja nuari 1878, n° 2, (Staatsblad n° 1), te rekenen van,, 16 Februari e. k., het opklimmend recht der aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde boven het port, in verhouding tot hun gewicht, voor elke honderd gulden of.gedeelte van hon derd gulden van de aangegeven ...waarde zal be dragen. A Voor eene verzending onder, een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan vijftien cent geheven. 2" Dat het geven van een bewijs van ontvang voor aangeteekende brieven, 'twelk tot dusver geschiedde door het stellen der handteekening van den belanghebbende in een daartoe strekkend register, mede te rekenen van 16 Februari e. k., zal plaats vinden door de onderteekening vaneen ontvang-bewijs, voorkomende op het formulier van kennisgeving aan de geadresseerden. De onderteekening van dit ontvang-bewijs ge schiedt op het postkantoor in tegenwoordigheid van den ambtenaar met de afgifte der aangetee kende brieven belast. Het is tevens volstrekt noodig dat de volmachten tot afgifte van aan geteekende brieven, die op het bovenbedoelde formulier van kennisgeving zijn afgedrukt, voor taan met de meeste nauwkeurigheid door de lastgevers worden ingevuld, vermits, hij gebreke daarvan, de afgifte der brieven moet worden ge weigerd. (St. Ct Op de staatsbegröoting voor 1878 is bij art. 18 van hoofdstuk YI (dep. van marine) een som van f 120,000 uitgetrokken voor een zeil-exercitie- vaartuig, bestemd tot instructie-vaartuig voor een der beide opleidingsschepen voor jongens. Er zullen twee' dergelijke schepen gebouwd moeten worden, waarvan èen bestemd om de brik „Ternate" te vervangen, die thans als exercitie vaartuig bij de „Admiraal van Wassenaer" gebruikt wordt, doch waarop, wegens 30jarigen ouderdom niet langer te rekenen is dan nog 2 jaren. De bouw van 't eerste zeil-exeroitie-vaartuig is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de Kon. maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, die de levering in den tijd van 8 maanden heneden de raming heeft aangenomen, zoodat nog vóór de behandeling der begrooting voor 1879, waarop de gelden voor het tweede vaartuig zullen wor den aangevraagd, het eerste schip te water zal zijn gelaten. (Fad.) Multatuli (de heer Douwes Dekker) hield Woensdag avond voor een talrijk publiek te Utrecht eene voordracht over het geluk en de wegen om dat te bereiken. Op zijne eigenaardige manier, d. i. al causeerende, behandelde hij ver niet, wanneer er sprake is van gelukkig 'te worden." „GoedLaten wij dan zeggen over vier weken vindt gij dat goed?" „Ja." Eer zij er op bedacht was had hij haar hoofd in zijne beide banden genomen niet hartstoch telijk, maar teeder en zacht en haar op voor hoofd en mond gekust. En toen zij, hierdoor eenigszins ontsteld, met een hooge kleur haar hoed weder recht zette, hoorde zij haastige, lichte voetstappen het pad afkomen. „Dat is Paula," fluisterde zij schielijk. „Neem mij niet kwalijk dat ik mij verwijder Ik zal straks in een betere stemming zijn om haar te ontmoeten." Zij sloop op zij af achter een boschje, en toen zij op het huis toetrad, hoorde zij Paula met hare heldere stem haar voogd vroolijk „Goeden morgenwensehen. Zij zag niet dat een spot achtige blik haar verdwijnende gestalte volgde en dat Paula haar voogd met een veelheteekenend lachje aankeek: „Goeden morgen, jonker Paul!" zei deze. „Vlug en frisch als of er niets gebeurd was, niettegen staande den slapeloozen nacht!" „Uw verschijnen verjaagt alle bezorgdheid. Gij ziet er zoo frisch, zoo opgewekt en blijmoedig uit er staat zulk een onmiskenbare zegevie rende trots en blijdschap op uw gelaat te lezen, dat men, er zeker van kan zijn een goede tijding van u te vernemen." volgens verschillende onderwerpen, o. a. ook de mogelijkheid der inlijving van ons land bj Duitsch- land, waarbij hij de denkbeelden ontwikkelde, reeds vroeger door hem voor het publiek van den Haag ontvouwd. „Wat dé lagere staatkunde aangaat, zoo besloot hij, la haute politique is reeds lang uit de wereld herinner ik u aan een ge zegde van een man uit de oudheid. Die man, een inwoner van Sparta, of Althene, dong bij de ver kiezing van ambtenaren naar een der vacante plaat sen. Toen hij vernam, dat zijn mededinger was geko zen, riep hij uit: „Ik dank de goden, dat er zoo veel menschen bekwamer zijn dan ik". Dat gezegde geldt ook van mij. Ik sta, ik erken het, beneden de ministers, beneden de volksvertegenwoordi gers, beneden een adjunct-bibliothecaris, ja bene den een brievenbesteller. Maar toch en ik herinner hier aan mijn gezegde, dat sarcasme de uitdrukking kan zijn van de grootste smart het spijt mij, dat mijn vaderland mij niet beeft kunnen gebruiken. Dat spijt me voor mij, maar ook voor mijn vaderland". Dat deze rede een levendigen indruk onder de toehoorders teweeg bracht, bleek niet slechts uit de toejuichingen waarmede zij ontvangen werd, maar ook uit een tweetal protesten, die des morgens na de voordracht reeds bij de redactie van het Utr. Dagblad waren ingekomen. De een schreef, dat de heer Douwes Dekker den indruk gaf, dat hij wel met goede bedoelingen, maar niet met veel menschenkennis was werkzaam geweest daardoor was hij als ambtenaar onbruikbaar ge bleken en hadden hem zooveel teleurstellingen getroffen. Ten onrechte beklaagde hij zich nu, en moest hij zich niet willen wreken, door de God heid te ontkennen. Een ander vroeg, waarom zijn wandel steeds zoo weinig in overeenstemming was geweest met zijn woord, en waarom hij over dingen ging spreken, terwijl hij zelf zijne onbe kwaamheid vooropzette, om er een oordeel over te uiten. Tot het doen van proefritten werd dezer dagen door de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij bij de heeren Merryweather Sons, te Londen, een tramweg-locomotief besteld, in vorm gelijk aan die, waarvan te Parijs en te Kassei met goed ge volg op den openbaren weg gebruik wordt ge maakt. Er zijn daarbij eenige verbeteringen aangebracht, welke aan den ingenieur-werktuig kundige der Maatschappij doeltreffend gebleken waren. De heer Beynes, te Haarlem, houdt zich bezig met het vervaardigen van een model-rijtuig, ongeveer als zijne tramweg-rijtuigen, die daar worden gebruikt, eu verder ingericht om zoowel door een tramweg-locomotief als door paarden te „Gij zijt een uitstekend gelaatkundige, mijn waarde jonker. Gij kijkt door jas en vest heen i» iemands hart en ontwaart den zonneschijn, die daar binnen verborgen is." „Dus vergis ik mij niet hebben partijen de wapens neergelegd en vrede gesloten „Nog beter dan datantwoordde Kayser. „De oorlogvoerende machten hebben een ver drag gesloten, waardoor hunne belangen voortaan dezelfde zullen zijn. Volgens menschelijke be rekening zal het een verbond zijn dat tot het welzijn van alle belanghebbenden uitvalt.' „Wat doet mij dat een genoegen!" riep Paula uit en drukte hem hartelijk de hand. „Dat is waarlijk een gebeurtenis waarvan men de schoonste verwachtingen mag koesteren. Gij hebt uwe morgenuren goed besteedik wensch u geluk. Gij hebt niet alleen als een verstandig man voor uw eigen geluk gezorgd, maar tevens als een uitstekend patriot en schrander staatsman gehandeld. Alle oneenigheden zouden spoedig bijgelegd zijn, als uw voorbeeld navolging vond." „Gij schijnt veel lust te hebben, jonker Paul, om alle politieke, kerkelijke en nationale geschil len op die manier bij te leggen. Gij past het grondbeginsel der staathuishoudkunde, dat die gene, die met goed gevolg voor zijn eigen bezit tingen zorgtook den volksrijkdom vermeerdert, ook toe op hét geluk, op het huiselijke, zoowel als op het volksgeluk, en leidt daaruit de plichten af die er voor u als goed staatsburger uit voort kómen niet waar

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1