N». 38. 131» Jaargang. .1878. 14 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestd-argen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 13 Februari. FEUILLETON". JONKER PAUL. De Staats-courant bevat de wet van den 26en Januari 1878, houdende goedkeuring van eenige artikelen van het tusschen Nederland en Zwitser land op 19 Augustus 1875 te Bern gesloten ver drag van vestiging en handel, zoomede van het additioneel protokol van 24 April 1877. Bij Provinciaal hlad van Zeeland no. 21, zijn medegedeeld de hij beschikking van den minister van hinnenl. zaken aangewezen onderkiesdistricten in de hoofdkiesdistricten Middelburg, Goes en Zierikzee, voor de benoeming van leden der tweede kamer. Die verdeeling is voor het hoofdkiesdistrict Middelburg als volgt: Middelburg, Ylissingen, Yeere, Oostkapelle, Domburg, Vrouwepolder, Serooskerke, Aagtekerke, Grijpskerke, Westkapelle, St. Laurens, Meliskerke, Zontelande, Biggekerke, Oost- en West-Souburg, Koudekerke, Eitthem, Nieuw- en St. Joosland, Arnemuiden, Groede, Breskens, Nieuwvliet, Cad- zand, Oostburg, Eetranchement, Zuidzande, Schoon- dijke, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Water landkerkje, Sluis, (gemeenten Sluis, St. Anna ter Muiden en Heille), Aardenburg, (gemeenten Aar denburg, St. Kruis en Eede), Axel, Zaamslag, Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Koewacht, Overslag, Philippine, Westdorpe, Zuiddorpe, Boschkapelle. Voor het hoofdkiesdistrict Goes: Goes, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke, Kattendijke, Wolpkaartsdijk, Baarland, 's Graven polder, Ellewoutsdijk, Oudelande, Hoedekenskerke, Ovezande, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Driewe gen, Nisse, Borsselen, Kapelle, Wemeldinge, Kloe- ringe, IJerseke, Krabbendijke, Kruiningen, Schore, Waarde, EillandBath, Kortgene, Wissekerke, Colijnsplaat, Kats, Tholen, Oud Vossemeer, Poort vliet, St. Maartensdijk, Scherpenisse, St. Annaland, Stavenisse, St. Philipsland, Bergen op Zoom, Woensdrecht, (gemeenten Woensdrecht en Huij- bergen), Ossendrecht, (gemeenten Ossendrecbt en Putte), Hontenisse, Össenisse, Graauw en Langen- dam, Hengstdijk, Stoppeldijk, St. Jansteen, Clinge, Hulst. Voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee: Zierikzee, Haamstede, Noordwelle, Eenesse, Serooskerke, Burgh, Eikerzee, Ellemeet, Brou wershaven, Zonnémaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouwe, Dreischor, Oosterland, Bruinisse, 27. Een Tertelling van Han» Warring. XV. „De treinde treinIk zie hem," riep Paula. „Hij kronkelt zich als een slang langs de tuinen. Daar zijn de redders. Vat moed Hanna! Marie droog uwe tranenNu is hij gered Zij omarmden elkaar en weenden van blijdschap. Maar er moest nog een pijnlijk uur verloopen voor dat de redders werkelijk verschenen. En in dien tijd bekroop haar meer dan eens de vrees dat zij te laat zouden komen. „O waren zij er maar! waren zij er maar!" En Paula, bij wie moed en vertrouwen weder teruggekeerd waren nu de hulp zoo nabij was, antwoordde bemoedigend en vol hoop en hare heldere stem klonk de angstigen opwekkend in de ooren. „Het schieten moet ^beneden in Elnisleben te hooren zijn het zal bun verkondigen, hoe noodzakelijk hun hulp is," zei zij. „Stellig zullen zij geen minuut laten verloren gaan en de zeker heid dat de hulp komt opdagen, zal onzen armen Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland, Melissant, Middelharnis, Sommelsdijk, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Her- kiugen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Stad aan 't Haringvliet. Als mede-redacteur van het weldra te Botter dam uit te geven nieuwe dagblad zal o. a. optre den de heer W. J. N. Landré, tot dusverre aan de redactie der Middelburgsche courant verbonden. Ofschoon het ons natuurlijk leed doet onzen medewerker te verliezen, een leedwezen dat gedeeld zal worden door ieder die hem in zijn verschillende bemoeiingen ten opzichte der alge- meene belangen öp prijs leerde stellen, verge zellen hem echter, op zijne verdere loopbaan in de Néderlandsche dagbladpers, onze beste wenschen. De Haagsche kroniekschrijver der Groningsche courant heeft in een zijner vorige brieven mede gedeeld dat er bij de afdeeling „Geneeskundige dienst" van het ministerie van oorlog feiten zijn voorgekomen, die tot eene gerechtelijke instructie aanleiding hebben gegeven. Hij komt thans in de volgende bewoordingen op deze zaak terug „Ik wil niet, dat onschuldigen zullen worden verdacht van minder eerlijke handelingen en al mag ik nu - met het oog op onze strafwet geen namen noemen, ik wil toch het terrein der algemeenheden verlaten, om nu feiten te noemen. De zaak is deze: een hoofdambtenaar van het departement, die steeds het volle vertrouwen van den chef van den geneeskundigen dienst genoot, wordt verdacht van zoowel bij de aanstelling van vreemde officieren van gezondheid voor Oost- Indië, als bij de uitrusting van deze officieren zich aan zeer lakenswaardige handelingen te hebben schuldig gemaakt, en bij aanbestedingen voor den geneeskundigen dienst een deloyale concurrentie in de band gewerkt te hebben, alles om daardoor persoonlijk geldelijk voordeel te genieten. Nu dit aan 't licht gekomen is, heeft de minister van oorlog zonder aanzien van personen bande lende de zaak in handen van den officier van justitie gesteld en dezer dagen zijn een aantal leveranciers en handelaren gedagvaard, waarvan er sommigen wel een weinig gecompromitteerd zullen worden, indien het tot een openbaar proces in deze gansch niet prettige zaak komt. Van daar dan ook, dat men de vervolging den kop tracht te doen indrukkeniets dat zeer te betreu ren zou zijn. De heer de Eoo van Alderwerelt heeft toch steeds tegen de misbruiken van oorlog uitgevaren, en terechtdoch thans zelf in staat om de misbruiken te keeren, is aller oog met belegerde tot dappere volharding aansporen. Nu mogen we niet meer jammeren nu ben ik zeker van een gunstigen afloop." Zij had de dikke takken van den notenboom als ladder gebruikt en was zoo naar boven ge klommen om beter te kunnen rond kijken. Daar stond zij omhuld door gebladertewaar boven haar schoon hoofd uitstak, terwijl hare armen omhoog naar de takken reikten. Van de fabriek klonken de schoten- en dreunden de worpen steeds korter na elkaar. Het kraken van het houtwerk en het geschreeuw, dat elk behaald voordeel bege leidde, klonk steeds harder en onheilspellender. „Wat klinkt dat verschrikkelijk! Is er nog niets te zien "Paula niets o God als zij maar niet te laat komen." „Moéd, houd moed! als ik ze maar eens zie, dan zijn ze ook in een paar minuten hier." „Wélke troepen zouden het zijn. Infanterie?" „Neen, cavalerie dragonders." Zij keerde haar gelaat af, want zij vreesde dat hare vriendinnen, ondanks het flauwe schemerlicht, haar blozen zouden opmerken. „Hoe weet ge dat, Paula?" vroeg Marie. „Door den landraad. Er was sprake van de benoodigde stallen; die zijn tot zijn beschikking gesteld. Alles werd per telegraaf afgedaan." „Misschien heeft Bichard, mijn .jongste broer, wel het kommando," zei Marie. Er kwam geen antwoord, maar Paula keek vorschender dan ooit in de richting van Elnisleben. „Nog altijd niets te zien, lieveling?" reden op hem gevestigd en ik zou het dus zeer betreuren, indien hij zich door persoonlijke consi deration van het rechte spoor liet hrengen. Ik verwacht dit echter geenszins." Te Rotterdam heeft zich een vereeniging ge vestigd tot verbetering van armenzorg. Zij stelt zich tèndoel1° gezonde begrippen omtrent armenzorg te verspreiden2° particuliere armenzorg zooveel mogelijk te eentraliseeren en een bureau voor algemeenen onderstand te vormen, teneinde op afdoende wijze aan behoeftigen hulp te verschaffen3° bedelarij en misleiding tegen te gaan; 4° instellingen tot voorkoming van ar moede te steunen of op te richten. Zij gaat uit van het beginsel dat alleen die ondersteuning, welke verbetering van den toestand der behoeftigen op den duur betoogt, als gezonde armenzorg te beschouwen is. Bedeeling met ge regelde toelage of het voortdurend verstrekken van kleine giften is, als stelsel, af te keuren en moet slechts bij uitzondering plaats hebben. Door het zesde internationaal congres van ge neeskundigen, dat in het volgende jaar te Amster dam bijeenkomt, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de volgende heeren: Voorzitter: prof. Donders, te Utrechtalgemeen secretaris dr. Guye, te Amsterdamledendr. van C.appelle, referendaris in den Haagdr. H. Fabius, te Am sterdam prof. Hertz, idemprof. Heynsins, te Leidenprof. Huët, idemprof. Huizinga, te Groningenprof. W. Koster, te Utrechtdr. Ra- maer, te 's Hageprof. Rosenstein, te Leiden prof. Sanger, te Groningen; prof. Snellen, te Utrechtprot. Stokvis, te Amsterdamprof. J. W. E. Tilanus, idem, en dr. Zeeman, idem. Mededeelingen en opgaaf van vragen worden uiterlijk op 1 Juni e. k. bij den algemeenen secretaris ingewacht. Binnen weinige dagen kan men, volgens den Haagschen correspondent der Rotterdamsche Ct., tegemoet zien eene suppletoire Indische begrooting, voornamelijk voor de groote spoorweg- en haven plannen. Zij zal vergezeld gaan van de memorie van antwoord op het verslag over de door den minister van Bosse gehandhaafde overeenkomsten met de Indische spoorwegmaatschappij. Zij zal tevens gepaard gaan met een Indiseh-Nederlandsch financieel plan, waarin belastingen voor het over- zeesch gewest en voor het moederland zullen voorkomen. Voor Indië de veelbesproken, doch eenigszins getemperde belasting op personeel en bedrijf van Europeanen en vreemde oosterlingen te, beffen, voor Nederland vooreerst de successie- „Neen, maar geloof mij, het kan nu nog slechts een paar minuten duren." Wederom zwegen zij een poos. Daarna zei Marie: „Wij zullen natuurlijk allemaal inkwartiering krijgen, niet waar „Ja wel! Ik heb gezorgd dat op Fleurmont huis en hof voor de ontvangst bereid zullen zijn. Al komen er nog zooveelZij zullen mij welko me gasten zijn." „Als onze lieve jongen komt, moet hij natuur lijk bij ons logeeren," zei Marie. „Uw huis, zal, vrees ik niet in den besten staat zijn om logés te ontvangen. Kayser en ik hebben ons aangeboden om den officieren kwartier te geven!" „Misschien komt er maar een, Paula." „Wel mogelijkMaar op dien eenen leg ik beslag, hoort gij? Ik wil hem hebben. Hij zal de mijne zijn „St! Hoort gij niets? Wat is dat?" „Dat is paardengetrappel. Zij komen; zij komen Men hoorde in de verte een zonderling donde rend gedreun, dat elk oogenblik nader en nader kwam. Het duurde niet lang of ook de twee andere meisjes onderscheidden den hoefslag van een menigte paarden, die in snellen draf aankwa men. Maar zij hoorden het slechts nu en dan want meestal werd het overstemd door het razend getier van den verbitterden strijd. En nu ontwaarden zij hen, die lang verbeide belasting in de rechte lijn tot dekking van de uit de geldleening van 40 a 50 millioen voort te vloeien lasten. Ook justitie, maar vooral binnen- landscbe zaken en oorlog zullen hun contingent leveren.'Wat van de beide laatstgenoemde depar tementen zal uitgaan, is tamelijk wel na te gaan. De schoolwet natuurlijk, eu de wetsontwerpen, welker indiening door den heer de Roo reeds is toegezegd. Van 4 Maart tot 12 April zal er in de openbare zitting niet veel uitgevoerd kunnen worden, weinig of niets meer dan wat uit de nalatenschap van het vorige kabinet is over gebleven. Het onderzoek van de nieuwe wets ontwerpen van grooten omvang zal tijd kosten. De laatste helft van April, de maand Mei en half Juni veel langer houdt men de heeren niet bij elkander zullen dus de bloeimaanden voor den parlementairen arbeid van dit zitting jaar moeten zijn. Men leest het volgende in bet Handelsblad: Behalve de medegedeelde bijdragen voor den Noordpooltocht, heeft de commissie nog ontvangen van de Maatschappij van landbouw-nij verheid te Kuilenburg, onder directie van den heer van Hoyte- ma, 12 bussen elk met 8 Eng. ponden mixed ve getables of scheepskost. Ook het bestuur der Amsterdamsche verbruiksvereeniging, welke zich ten doel stelt de levering van onvervalschte levensbehoeften, gaf een bewijs van belangstelling in deze koene onderneming door op zeer voor- deelige voorwaarden de benoodigde suiker te bezorgen. Met imvordoold genoegen niaLeii Y* lj wedsi ge wag van deze bewijzen van belangstelling der burgerij in de nationale onderneming, maar mogen een waarschuwend woord niet onthouden, opdat het doel niet worde voorbijgestreeft. De voe ding aan boord van de Willem Barents, die voor officieren en manschappen dezelfde zal wezen, is door de leiders der expeditie met de uiterste zorg ontworpen en vastgesteld op de grondslagen, welke wetenschap en ervaring aan geven, als eene eenvoudige, gezonde scheeps kost, dienstig voor krachtige gestellen en de bijzondere eiscben, welke bij lievige koude tot de instandhouding der gezondheid gevorderd worden. Daarvan mag niet worden afgeweken. Zij, die dus op deze wijze van hunne belangstelling in onze IJszeevaarders willen toonen, zullen hunne vrien delijke bedoelingen verwezenlijken, door geene voedingsmiddelen of versnaperingen aan te bieden, waarvan de samenstelling bun niet volkomen bekend is en bet best doen zieb eerst om inlich tingen te wenden tot den magazijnmeester van levensmiddelen der marine te Amsterdam, den redders. De eene helm na den anderen ook uit de vallei op. De eerste verdwenen reeds achter het boschje, dat den dijk begrensde, terwijl het einde van den troep nog in het dal verborgen was. „Ik kan niets meer zien," ze! Marie, „het sche mert mij voor de oogen. De geheele omtrek schijnt mij in nevel gehuld te zijn. Kijk nog eens Paula! Zijn ze reeds aan dezen kant van den dijk „Ja! daar komt de eerste ruiter het boschje uit hij heeft harder gereden dan de anderen hij blijft op den straatweg wachten. Hij is het ik herken hem." De zondie juist opging, stond achter Paula het konden dus niet hare stralen zijn, die haar verblindden. Iets moest haar evenwel toch be letten te zien, want zij wreef haastig met de hand over hare oogen. „Wien herkent gij Wie is het riep Marie vol belangstelling. „Wie het is Nu, natuurlijk de officier antwoordde Paula en beschermde weder hare oogen met de hand. „O, als het Richard toch eens wasIk heb hem in zoo lang niet gezien. Is hij nog jong, Paula? Span uwe oogen eens goed in! Hoe ziet die eerste ruiter er uit?" Paula's hart ging onstuimig op en neder. Als Marie niet zoo vervuld was geweest van andere dingen, had zij de ontroering van het jonge meisje, wier gelaat met een donkeren blos over dekt was, moeten opmerken,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1