BUITENLAND. Telegraphische berichten. Réclames. Handelsberichten Thermometerstand, Algemeen Overzicht, Uit Rome. Graanmarkten enz Pr if g en van Effecten. verspreiden, dat de paus wel ongesteld maarniet overleden was. Zaterdag avond eindelijk deelde dit ultramontaansehe blad aan zijne lezers mede, wat de gebeele wereld Donderdag avond reeds wist!" (Hbl.) Twee scheepstimmerlieden te Willemsoord hebben een kunstig model van een ziekensloep vervaardigd, zooals in den Atjeh-oorlog gebruikt werd, om zieken of verwonden van den wal naar een der ziekensebepen over te brengen. Op aan vrage van het „Boode Kruis" werd dit model vervaardigd om naar de Parijsche tentoonstelling opgezonden te worden. In een algemeene vergadering van verveeners te Dedemsvaart is de prijs der turf bepaald op f 50 per dagwerk of 19 cent per ton. 2 groote zilveren lepels, 16 eierlepels, 1 mos terdlepeltje, I groote en 1 kleine vork, 1 pijp- uithaler met zilveren puntenz. Al die voorwerpen van edel metaal werden te Amsterdam in twee maanden tijds bij de vuilnis gevonden. Men behoeft dus niet te vragen hoe groot het getal zal wezen van de niet vermelde voorwerpen, van minder waarde, die eveneens door onze dienst meisjes langs denzelfden weg uit onze inboedels Worden verwijderd. Het is althans niet te onder stellen, dat mijnheer óf mevrouw zoo roekeloos met hun zilver zullen omgaan, en in de mindere klasse wordt zoo zeldzaam tafelzilver gebruikt, dat het uit deze gezinnen wel niet afkomstig zal wezen. Die enkele cijfers doen een eigenaardigen bük werpen op de zorg, welke de dienstbare stand aan den dag legt voor de belangen van zijne meesters. Bleef het maar altijd bij zilveren lepels en lepel tjes! Hoe menig stuk van zijn goeden naam verliest men door dezelfde tusschenkomst. (Arnh. Cl.) Door den gemeenteraad van Breda is uit eenige zijner leden eene commissie benoemd tot voorbereiding en regeling van de in den loop van dit jaar aldaar te vieren feesten bij gelegenheid van het öOjarig bestaan der Kon. Mil. academie. Zij zullen de eigenlijke feestcommissie uitmaken en later zullen regelingscommissiën worden be noemd. In een bericht uit Tiel wordt met lof mel ding gemaakt van eene uitvinding van den heer G. van Soelen, horlogemaker aldaar„de lucht druk-klok" namelijk. De samenstelling dezer klok is van dien aard, dat door een enkel toestel, op onbepaalde afstanden, in gemeenten, hotels, ma gazijnen enz. de juiste tijd wordt aangegeven. Met zeer weinig kosten kan, bij genoegzame deel neming, die toestel veel gemak en nut aanbrengen. Onder het kórps zeeofficieren wordt thans eene poging aangewend om den voorgenomen tocht naar de Noordpoolstreken geldelijk te steu nen. Al achtten de meeste marine-officieren het doelmatiger de expeditie uit te stellen tot er geld genoeg was om een stoomschip uit te zenden, nu eenmaal tot een zeilschip besloten is, willen zij ook voor deze expeditie op kleine schaal blijk geven van sympathie. Het hoofdcomité van het Boode kruis heeft besloten weder f 5000 beschikbaar te stellen voor de zieken en gekwetsten te Konstantinopel. Aan de stoomtimmerfabriek van Gebrs. Dijkerman, te Breda, is iu aanbouw een ver plaatsbaar houten gebouw van twee verdiepingen, verdeeld in tien zoo groote als kleine vertrekken. Het gebouw wordt door genoemde firma tot op 1 Maart e. k. ter bezichtiging gesteld, en dan afgebroken, om naar Tilburg te worden vervoerd, waar het tot woonhuis van een fabrikant moet dienen. Belangstellenden bij den bouw van verplaats bare woningen wordt de bezichtiging aanbevolen. Met de herstelling van de St. Bavokerk te Haarlem schijnt het thans ernst te zullen worden. Men is bezig den grooten steiger in elkander te plaatsen, die dienen moet om de groote ramen van het hooge koor te kunnen vernieuwen. Deze steiger zal ongeveer 29 meters hoog zijn en ruim 3000 gulden kosten. Het geheele werk zal in 10 jaren afgeloopen Zijn; door de commissie wordt gerekend, dat jaarlijks 13,000 kan verwerkt worden. „De nieuwe versiering boven de deuren van het prachtige koperen hek, dat het koor van de kerk scheidt, moet zeer goed met de oude, vóór de Hervorming bestaan hebbende, overeenkomen. De heer Cujjpers heeft het model voor deze versiering geleverd, zonder eenige aanwijzing of teekening van het vorige kunstwerk gezien te hebben, aan gezien men daarvan nergens eene af beelding heeft kunnen vinden, totdat voor korten tijd onder oude papieren de afbeelding van het oorspronke lijke bij een kunstlievend genootschap is terug gevonden. De internationale vereeniging tot bevorde ring van de Zondagsrust, thans gevestigd te Genève, heeft een prijsvraag uitgeschreven, ten einde op duidelijke, bevattelijke wijze de nadeelen in het licht te stellen van het verrichten van arbeid op Zondag. Aan het best gekeurde ant woord, geschreven in het Duitsch, Fransch, Engelsch, of Italiaansch, is een premie van 2000 franken toegezegddaarenboven zullen nog andere geldelijke belooningen worden toegekend aan zoo danige geschriften, die het naast aan het beste komen. Uiterlijk 10 December 1879 moet het antwoord aan het hoofdbestuur der vereeniging toegezonden worden Do Berliner Wespen stelt in haar laatste nommer Paus Pius IX voor aan de poorten des Hemels, waar Petrus hem opwacht: „Wie zijt gij?" „Ik ben de Onfeilbare." „Gij vergist u. Onfeilbaar is erslechs éen, en die is hier al lang. Doch dwalen is mensche- lijk, kom maar binnen!" buitenland. Athene. Door de Coumondoures is aan de kamer medegedeeld, dat de regeering het leger heeft teruggeroepen teneinde den steun der mo gendheden te verwerven. Eonden. Er heerscht in de arsenalen buiten gewone bedrijvigheid. De conservatieve pers is zeer oorlogszuchtig gezind. Petersburg. Het Bussische regeeringsblad bevat eene circulaire van Gortschakoff over de bezetting van Konstantinopel door de Bussen. 11 Feb.'s »y. 11 u. 34 gr. 12 's morg, 8 u. 34 gr. midd. 1 38 gr. 's av. 6 u. 38 gr. De verrassingen in de Oostersche quaestie zijn nog niet ten einde. De Engelsche vloot is nog niet te Konstantinopel aangekomen. Gisteren is dat in de zitting van het Engelsche lagerhuis bevestigd door sir Stafford Northcote, die ver klaarde, dat het vertrek der vloot naar Konstan tinopel een wijle was vertraagd, doch voorloopig kon hij hierover niet meer zeggende opinie en de bedoelingen der regeering bleven evenweldezelfde. Zijdelings wordt deze duistere mededeeling eenigszins opgehelderd. Het besluit nl. der Engel sche regeering om haar vloot naar Konstantinopel te zenden heeft aan Oostenrijk, Frankrijk en Italië aanleiding gegeven om van den sultan machtiging te vragen ook hunne vloten de Dardanellen te doen instevenen, en Busland deelde aan de mogend heden zijn voornemen mede, om, in weerwil van de vredelievende verklaringen van lord Derby, over te gaan tot de bezetting van Konstantinopel indien de Engelsche vloot voor die stad verscheen. Het gevolg van het besluit der Engelsche regee ring zou dus zijn geweest een gemeenschappelijke bezetting van Konstantinopel door de groote mogendheden. Wat gebeurde nu echter? De bevoegdheid van Groot Britannië om zijn vloot naar Konstanti nopel te zenden ontleende het aan een firman van den sultan in December ji. gegeven, toen Turkije nog met Busland in oorlog was, maar de Porte had steeds het recht om die machtiging in te trekken bij eenvoudige opzegging aan den kom- mandant van het Engelsche eskader in de baai van Besika. Uit vrees nu voor een Bussische bezetting schijnt de Porte van dat recht te heb ben gebruik gemaakt, tengevolge waarvan het gedeelte der Engelsche vloot, dat reeds de Dar danellen was ingegaan, zich weder naar de baai van Besika heeft begeven. Voor het oogen'olik verkeeren de Oostersche zaken in statu quo, doch lord Derby gaf gisteren in het Engelsche hoogerhuis als zijne meening te kennen, dat de moeilijkheden betreffende de zen ding der vloot naar Konstantinopel spoedig uit den weg zullen zijn geruimd, met het oog op de aanvraag van de drié andère mogendheden en het vernieuwde verzoek van Engeland om tot dien maatregel te worden gemachtigd. Het schijnt dus, dat het kabinet van St. James in zijn opgevat plan blijft volharden en eene gemeenschappelijke bezetting"van Konstantinopel onvermijdelijk acht. Intusschen heerscht in de hoofdstad van hot Ottomannische rijk de grootste verwarring. Terwijl een gedeelte van den di van slechts uitkomst ziet in een nadere aansluiting bij den overwinnaar en daarom ijvert voor een of- en defensief verbond met Busland, hoopt een ander nog op een oorlogs verklaring van Engeland aan den czaar, als een gevolg van de te Londen heerschende oorlogzuch tige neigingen. De aftreding van den president van den ministerraad, vroeger minister van bui- tenlandsche zaken, Server Pacha naar het heet tengevolge der wijfeling van liet kabinet in binnen- en buitenlandsche aangelegenheden gepaard met eene uitnoodiging door den sultan aan grootvorst Nicolaas gezonden, om eenige dagen te Konstantinopel te komen doorbrengen, doet onderstellen, dat het denkbeeld tot aansluiting bij Busland, zooal niet de overhand heeft behou den, toch veld wint. De overbrenger van die uitnoodiging zou niemand anders zijn dan Server Pacha in persoon. Tot gemachtigden voor het sluiten der vredes- preliminairen zijn van Bussische zijde aangewezen generaal Ignatieff en de heer Nélidoff en van Turksche zijde Savfet Pacha en Sadyk Pacha. Te Konstantinopel zijn twee Bussische hoofd officieren aangekomen cn door den sultan ontvan gen, waarna zij naar Montenegro zijn vertrokken om bij de grensbepaling van het grondgebied hunne medewerking te verleenen. Waarschijnlijk zal daardoor het geschil tusschen Montenegro en de Porte worden vereffend. Laatstgenoemde wilde nl. geen wapenstilstand op den grondslag van het uti possidetis aannemen, maar een gedeelte van het door de Montenegrijnen bezette grond gebied door hen doen ontruimen, waarin deze niet wilden toestemmen en daarom de vijandelijkheden hervatten. Wat betreft de geschillen met Griekenland, hoopt men te Konstantinopel, dat zij langs diplo- matieken weg zullen worden opgeruimd. Met groote belangstelling wordt te Berlijn de behandeling der interpellatie over de Oostersche quaestie te gemoet gezien. Prins Bismarck wordt heden in de hoofdstad verwacht en, daar de in terpellatie ongetwijfeld met zijne voorkennis en goedvinden is aangekondigd, verwacht men, dat eindelijk volkomen licht zal worden verspreid ove de betrekkingen tusschen de drie keizerrijken. Nadat de Fransche kamer gisteren de verkie zing van den heer Livöis te Boulogne sur Mer had goedgekeurd, werd een gedeelte van het bud get van Marine aangenomen. Een wetsontwerp tot het verleenen van een crediet van 10,000 franken, om de begrafenis van den beroemden physioloog Claude Bernard op kosten van den staat fè doen plaats hebben, werd terstond be handeld en aangenomen, na een lofrede van den heer Gambetta over den overledene. De senaat verwierp het voorstel van den heer Schoelcher tot opheffing der rottingstraf in de bagno's en kende de urgentie toe aan het wets ontwerp betreffende de colportage. Bij de samen stelling dér bureaux werden vijf leden der linker zijde en vier der rechterzijde tot voorzitters verkozen. Te Bome gaan tot nogtoe de zaken naar weusch, doch omtrent den vermoedelijken duur van het conclave kan men niets zeggen, wantterwijl sommige beweren dat de nieuwe paus reeds zoo goed als met zekerheid is aangewezen, meenen anderen, dat het conclave niet spoedig met zijn keus zal gereed zijn. Omtrent de lijkplechtigheden voor Pius IX worden uitvoerige bijzonderheden medegedeeld. Op uitdrukkelijk verzoek van de gezanten der buitenlandsche mogendheden zullen alle formali teiten en geheel het ritueel, zooals vroeger ge bruikelijk was, worden toegepast. In den morgen van den 8" dezer begaf kardinaal Pecci, begeleid door de klerken der apostolische kamer en de protonotarissen, zich naar de kamer waar het lijk van den paus op een eenvoudig bed tusschen vier kleine waskaarsen lag. Het gelaat van den paus had zijne gewone uitdrukking behouden en had een verheven kalmte. Na het gebed en de besprenging met wijwater door kardinaal Pecci, las de deken der proto notarissen op de knieën in het Latijn de akte van erkenning van het lijk. Kardinaal Monaco de la Valetta, vicaris-generaal van den paus, liet aan de deuren der kerken eene bekendmaking aan het volk en de geestelijkheid aanplakken, betreffende den dood van den paus en gaf bevel de groote klok van het Yaticaan te luiden, waarop onmiddellijk door de klokken van alle kerken in Bome werd geantwoord. Des avonds is het ijk gebalsemd door inspui ting in de aderen van een arsenicum-oplossing waarin het geheele lichaam eerst eenige uren was gelegd. De ingewanden zijn er uitgenomen en in een urn gesloten. Vervolgens is het lijk ge kleed in de witte soutane met een rood zijden gordel voorzien met gouden eikels, witte kousen, geborduurde calot en pantoffels, benevens het herderlijke kruis. Zoo is het neergelegd op het zelfde bed dat intusschen van rood damasten overtreksels was voorzien en nu door twee garden werd bewaakt. Ter zijde van het bed lagen acht penetentiariussen op de knieën te bidden. Den volgenden dag werden de prinsessen Al- tieri, Giustiniani, Orsini, de hertogin Marino Gal- lese, de markiezin Sachetti, de gravin Machi en andere dames uit de hooge kringen, benevens een aantal leden der Boomsche aristocratie toegelaten om de pantoffel van den heiligen vader te kussen. De geheime kameraars deden bij deze gelegen heid dienst in de antichambres. Te 1 uur des namiddags werden de vertrekken afgesloten om toebereidselen te maken voor het transport. In strijd met de gewoonte werd than3 het lijk niet langs een omweg, maar langs een geheime trap die naar de kapel van het Heilige sacrament leidt ■in de basiliek van St. Pieter gebracht. Het trans port geschiedde door edel-wachten en geheim- kameraars, benevens door eenige jongelieden van dén Boomschen adel, die om de eer hadden ver zocht bijstand te mogen verleenen. Zondag, Maandag en heden zou het lijk in die kapel zijn tentoongesteldafgesloten door een traliewerk Waar echter de voeten door heen steken, teneinde de bezoekers in de gelegenheid te stellen die te kussen. Door verplaatsbare afsluitingen kan men den aandrang der menicte regelen. Heden zou het kapittel van St. Pieter den lijkdienst bedie nen; morgen, Donderdag en Vrijdag geschiedt dit door de kardinalen in de Sixtijnsche kapel; Vrij dag wordt de lijkrede uitgesproken door mon seigneur Nocella, terwijl Zaterdag de mis Spiriti sdneti zal worden gecelebreerd en monseigneur Mercurelü de rede de ponteflee eligendo zal uit spreken. Aan den avond van dien dag zal het conclave voor het eerst bijeenkomen. Overeenkomstig de gewoonten heeft de secretaris van staat geene bevoegdheden meer en draagt het gezag over aan den kardinaal-kamerling. Tijdelijk zijn de kardinaals de Pietro, Pecci en Bilio met het bestuur in de kerk belast. Eerstgenoemde, die in Bome zeer gezien is, was bij afwezigheid van kardinaal Amat, deken van het collegehij en de kardinaal-kamerling Pecci oefenen grooten invloed uit. Beide zijn gematigde mannen. Kardi naal Simeoni daarentegen, die thans slechts de func ties van prefect van het Apostolisch paleis uitoefent, heeft weinig invloed. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) De Pho^plittrzure Kalkstroop van de heeren GBIMAULT Cie., Apothekers te Parijs, is niet alleen een geneesmiddel, hetwelk men door ervaring steeds tegen borstziekten, hoesten, ver koudheid, zinkings aanwe' dt, maar tevens een heelmiddel der hoogste oudheid. Men behoeft slechts dit p eparaat in zijn gebruik met andere van dien aard te vergelijken, om het een welver diende voorkeur te schenken, hetgeen de geneeshee- ïen dan ook doen. Door den invloed dier stroop vermindert de hoest, het akelig nachtelijk zweeten houdt op en de zieke herkrijgt weldra zijn ge zondheid en vorige gezetheid. Rotterdam, 12 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd 1289 runderen142 vette, 54 nuchtere kalveren38 schapen496 varkens 68 biggenrunderen le qual. 882" qual. 70 3 qual. 52; kalveren 1 qual. 115; 2e qual. 95; schapen 95 cent. Vlissingen, 12 Februari. Boter per kilogram f 1.20. f a 1.15. Eieren f 5.20 per 104 stuks. Amsterdam, 11 Feb. 12 Feb. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2j pet. 64 f 64j dito dito dito. 3 76| 761 dito dito dito. 4 100| 100 België. Certificaten21 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 711 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 56f Italië. Cert. Aclm. Amsterd. 5 70 70 öostenrljk. Obl. Mei-Nov. 5 53j 521 dito Febr.-Aug. 5 54 52 j dito Jan.-Juli.5 561 5ö| dito April-Oct. 5 551 54-$ dito dito Goud. 4 631 61 f Polen.. Obl. Schatkist 1844. 4 75 741 Portug. Obl. Btl. 1853 1869. 3 50$ 49J dito dito 1876. 6 97 961 Busland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 941 93| Cert. Inschr. 5 Serie 1854 5 63j 62 dito dito 1855 5 771 75f Obligatiën 1862 5 83 81 dito 1864 f 1000 5 891 871 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 841 83$ dito 1872 gecons. dito5 82 j 81 dito 1873 gecons. dito5 831 811 dito 1850 1 Leening dito. 41 821 dito 1860 2 Leening dito. 41 811 80| dito 1875 gecons. dito 41 751 73f Cert. Hope C 1840. 4 61j 601 dito 2,3,4" Leen. 1842 44. 4 621 Obligatie-Leening 1867/69. 4 73j 711 dito dito 1859". .3 611 601 Cert. van Bank-Assign-. .6 44 43 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 1?£ 121 dito dito 1876 2 281 281 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12$ dito dito 1876 2 251 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 81 81 dito dito 1869 6 6f Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4j 991 dito dito 1871 5 1011 dito dito 1861 6 102| 103 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 951 dito Leening 1875 5 INDUSTRIEELE EN FINANCIEEIE ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 100 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 1051 105$ Ned. Ind. Haudelsb. Aand. 1271 127} Stoomvaarten. Java Obl. .5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito41 101 101 Duftschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 114 112 SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 107f 107 J Ned. Ind. Spoorw. Aand. 97$ Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 134 N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 741 74§ dito dito 2 Hypoth. 241 24 Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 681 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 431 43 Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 52f 51 Warscliau-Weenen dito. 481 Busland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 „111 1081 dito Hypoth. Obligatiën. 4j 87|- 861 dito dito dito 4 781 Baltische Spoorweg. Aand. 3 47 45 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 821 81J Jeles-Griasi dito5 85 Jelez-Orel dito f 1000. 5 5 85 Kiew-Brest Aand5 n 59 48

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3