N°. 3T. 121e Jaargang. 1878 W oensdag 13 Febraari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite O. te Brussel en Parijs. GEMEENTE-BELASTINGEN. GEMEENTE-BELASTINGEN. Middelburg, 12 Februari. FEUILLETON. JONKER PAUL. MIDDEL Suppletoir kohier n° 2 voor de plaatselijke belasting op de honden voor 1877. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het suppletoir kohier n° 2 voor de belasting op de honden over het jaar 1877 door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd en ter invor dering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den llen Februari 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Suppletoir kohier n" 2 voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1877. De burgemeester en, wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het suppletoir kohier n° 2 voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over het jaar 1877, door gedeputeerde staten van Zeeland is goedge keurd en ter invordering aan den gemeente ont vanger uitgereikt. Middelburg, den 11™ Februari 1877. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Gisteren morgen had in de concertzaal te Goes eene bijeenkomst plaats van liberale kiezers uit het nieuw gevormde district Goes. Aan de op roeping, door een vijftal Goesche ingezetenen gedaan, was gevolg gegeven door 57 personen uit Bergen op Zoom, Tholen, Goes en omstreken. Nadat het doel der vergadering was uiteengezet, werd namens de kiezersvereeniging Burgerplicht, uit Bergen op Zoom, medegedeeld dat het bericht in de dagbladen, als zou de heer J. P. Bredius door haar reeds als definitief candidaat geprocla meerd zijn, voorbarig was. De vereeniging zou zich integendeel geheel vereenigen met den candi daat, die op deze bijeenkomst zou worden gepro clameerd. Daarna werden een zestal personen voor het eventueele candidaatschap genoemd, nl. de heeren J. P. Bredius van Bergen op Zoom, mr. W. A. van Hoek van Middelburg, L. E. Uytten- hooven, controleur van 's rijks belastingen, te 's Hage, N. R. H. Guljé, oud-lid der kamer, te Breda, J. M. Kakebeeke van Goes, en mr. M. J. 26. E«n vertelling van Hans Warring. XIV. Het was niet noodig geweest dat hij dit zeide, men kon de blijdschap op zijn gezicht lezen. Marie die aan tafel meer dan eens den uitroep„wat zijt gij toch een materialist wat een erge mate rialist!" had moeten onderdrukken, voelde zich door deze warme, innige blijdschap weer met hem verzoend. Zij reikte hem lachend hare hand, die hij niet alleen hartelijk drukte maar met eerbie dige vereering aan de lippen bracht. Toen zij weer begon te spelen - haar lievelingstuk, de Sonate Pathétique van Beethoven bleef hij naast haar staan en keek haar aan op een wijze die hare wangen donkerder kleurde. Zij voelde dat zij slechter speelde dan ooit te voren. In haar hart verweet zij zich de verstoordheid die zij zoo even gevoeld had. „Ik ben een zottin," zei zij bij zich zeiven „dat ik van een man van zijn leeftijd en van zijn levenservaring, idealismus verlang. Laat hij dan de Witt Hamer van Middelburg. Nadat elk der heeren was aanbevolen, en omtrent de béide laatstgenoemden de bepaalde verzekering was af gelegd, dat zij eene eventueele candidatuur niet zouden aannemen, werd tot stemming overgegaan. De uitslag was, dat de heer J. P. Bredius jr. 46, de heer W. A. van Hoek 5 en de heer Uytten- hooven 2 stemmen verwierf. Eerstgenoemde werd dus als candidaat geproclameerd. (6r. Ct.) De gemeenteraad van Kapelle heeft benoemd tot secretaris en ontvanger dier gemeente den heer W. van Dam, te Goes; tot secretaris-ontvanger van het armbestuur van Kapelle en van Eversdijk den heer J. Oele. Ook de Nieuwe Rotterdamsche courant keurt den officieel ter kennis der burgerlijke autoritei ten gebrachten wensch van den minister van oorlog, om geraadpleegd te worden alvorens aan officieren opdrachten van staatsburgerlijken aard gedaan worden, (zie M. Ct van 11 dezer) af. Zij ziet daarin, behalve eene verkorting van de staats burgerlijke vrijheid der officieren, ook een inbreuk op de waardigheid der burgerlijke autoriteiten. Een en ander maakt, naar haar inzien, eene op heldering dringend noodzakelijk. De bedoeling der aanschrijving houdt de N. R. Ct. echter voor beter dan zij schijnt. Zij veron derstelt dat de minister met de opdrachten, waar van hier sprake is, vooraf bekend gemaakt wil worden, „teneinde, wanneer er zich bezwaren mochten voordoen, voortvloeiende uit de belangen van den militairen stand, persoonlijk tusschen beide te kunnen treden en daardoor stuitende handelingen van de zijde der (ondergeschikte) militaire autoriteiten te kunnen voorkomen." Deze uitlegging lijkt ons meer aan het hand boek der inleg kunde ontleend. Heeft de minis ter de Roo echter die bedoeling gehad en mag men vertrouwen dat hij er de man niet naar is om op het wijde veld der „bezwaren, voortvloeiende uit de belangen van den militairen stand", naar middelen te zoeken om iedere opdracht van staats burgerlijken aard te verijdelen, dan blijft het toch even bedenkelijk om die bevoegdheid te zien toegekend aan ieder volgend minister van oor. log, met misschien minder vrijzinnige begrippen. In navolging van anderen hebben ook hier on geveer 30 gepensioneerde onderofficieren en min deren van het leger hier te lande, ingevcdge de wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. n° 129) en vroegere wetten uit den dienst ontslagen, een adres aan den koning ingediend, waarin zij te kennen ge ven, dat zij deelen in de ongunstige tijdsomstan- de genoegens van de tafel wat te hoog schatten en er te veel waarde aan hechten ik zal nooit vergeten dat die zwakheid duizendmaal goed ge maakt wordt door zijn rechtschapenheid en goed hartigheid. Hanna heeft gelijk. Het kan niet moeielijk zijn met dien man gelukkig te worden." Een half uur later waren dé drie meisjes weer alleen. De lampen beneden in de zaal waren uitgedraaid, de luiken en deuren gesloten en het geheele huis lag daar stil en donker als verborg het in al zijne vertrekken niets dan vrede en rust. XV. De uren van den nacht verstreken langzaam, gelijk alle, die in angst en zorg doorgebracht worden. Het was reeds bijna middernacht en nog had geen der drie meisjes zich ter ruste begeven. Zij hadden haar angst niet kunnen verbergen en waren overeengekomen elkaar in dien nacht niet te verlaten. Zij zaten dicht bijeen in de zitkamer van Hanna en luisterden van tijd tot tijd of eenig gedruis in de verte haar ang stig vermoeden kwam bevestigen. Zij hadden de lamp niet durven opsteken, uit vrees dat het schijnsel van het licht uit haar kamer de opmerk zaamheid van den een of anderen ronddolende op het huis zou kunnen vestigen, een vrees die door de nabijheid der fabriek alleszins gerechtvaardigd scheen. Er viel slechts een flauw schijnsel uit de slaapkamer, waar achter zorgvuldig gesloten gor- hedein, die aanleiding en grond gegeven hebben tot de wet van 29 Mei 1877 (Stbl. n° 114), daar hunne financieele zorgen door het voortdurend stijgen der prijzen van de'eerste levensbehoeften schier met eiken dag toenemen. Daar zij den druk hiervan nog meer gevoelen nu, te laat voor hen, de nieuwe wet de militaire pensioenen tot een billijker cijfer heeft opgevoerd, en wel in dier voege dat daarbij respectievelijk den kor poraal en soldaat een even h'oog bedrag is ver zekerd als thans door den vroeger gepensioneer den adjudant-onderofficier en sergeant-majoor genoten wórdt, verzoeken de adressanten den koning om ook hunne pensioenen meer in over eenstemming te brengen met de eischen des tijds, en alzoo alsnog op hen van toepassing te ver klaren de gunstige bepalingen der voornoemde wet van 29 Mei 1877. Yan het adres is afschrift gezonden aan de beide kamers der staten-generaal en aan den minister van oorlog. De Staats-courant van heden bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficie ren en manschappen der landmacht in N. I., onder beheer der weeskamer te Batavia gekomen, die zuiver ƒ250 of minder bedragen en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. Op dien staat komen o. a. voor J. D. Avon tuur, geboren te Middelburg, overleden 15 Nov. 1874, voor f 4.05; P. L. Buijs, geb. te Vlissin- gen, overl. 11 September 1874, voor f 44.26g W. Harten, geb. te Kruiningen, overl. 27 Aug. 1874, voor f 8.83; Th. Lievens, geb. te Hoofd plaat, overl. 31 Jan. 1875, voor f 9.32; G. Steers, geb. te Bergen op Zoom, overl. 28 April 1874, voor f 1.32F. Yernack, geb. te Gent, overl. 25 Februari 1875, voor f 2.58 E. C. Venneman, geb. te Gent, overl. 31 Dec. 1874, voor f 3.33. Door den heer S. Farncombe Sanders, te Breda, zijn de na te noemen voorwerpen aan het Neder- landsch museum ten geschenke toegezenden, als een groen glazen flesch met inschrift, door van Heemskerk gegraveerdeen paarsch glazen flesch een bronzen vijzeltje, 1605een ivoren portret van Oldenbarneveldt in antieke lijst; een geschil derd portret in antieke lijst; een gezicht op het kasteel te Medembliken eene kopie naar een portret van Lambert Melissen. Staats-cour Men schrijft ons uit Utrecht: Op de jongste vergadering van het district Utrecht der vereeniging Eigen Hulp, bleek uit de medédeelingen van het bestuur o. a. dat het dijnen een nachtlichtje brandde, in de kamer waar zij zaten. Maar dat zwakke schijnsel was toch voldoende om de bleekheid van hare gezich ten en hare angstige spanning te doen zien. Zoo verging uur op uur onder pijnlijk stilzwijgen. Af en toe stond een van drieën op om zachtjes het venster te openen en beter te luisteren. Maar er was niets te vernemen, behalve het zachte ruischen van den nachtwind door de bladeren, of het ver wijderde geblaf van een hond. Het was zóo stil buiten dat de slagen van de fabrieksklok duide lijk tot haar doordrongen, toen zij twaalf uur sloeg. „Pas twaalf uur fluisterde Hanna, „zal er dan nooit een einde aan dien nacht komen?" „Wij hebben de donkere uren ten minste wel dra achter den rug," sprak Marie eveneens zacht. „Na middernacht komt de maan op over een uur is het licht buiten." „Misschien hebben ze daar juist op gewacht," voerde Hanna moedeloos aan. „Verlies den moed toch niet!" sprak Paula troostend. „Ieder uur, dat zij voorbij laten gaan is winst voor ons. Als onze militaire helpers met den nachttrein in Elnisleben aankomen, kunnen zij met het aanbreken van den dag hier zijn. „Dat duurt nog drie uur, een lange tijd waarin veel gebeuren kan," zei Hanna. Zij vervielen wederom in een lang stilzwij gen, terwijl ieder meende haar hart te hooren kloppen. Niets dan het tikken der pendule op district thans 404 leden telt. Men kon zich niet geheel vereenigen met de ontwerp-statuten der spaar- en voorschotkas, door het hoofdbestuur toegezonden. Vooral art. 9 leverde bezwaar. In sub d en f wordt gesproken van disconteeren van wissels en van het koopen en verkoopen van effecten. Deze werkzaamheden, meent men, kunnen aan het doel der vennootschap niet bevorderlijk zijn. Het doel der vennootschap is aanmoediging tot sparen, niet winstbejag. Aan het disconteeren van wis sels is altijd risico verbonden, daaraan mogen de spaarpenningen van de leden niet worden bloot gesteld. Ook deed het bestuur verslag omtrent de werk zaamheden der commissie belast met het samen stellen van een reglement voor het zieken- en ondersteuningsfonds. Als beginsel is aangenomen, dat niet alle leden lid van dat fonds kunnen worden, maar alleen zekere categorie toe te laten. De commissie stelt voor dat ongehuwde leden niet meer dan f 800, gehuwde niet meer dan 1200 bezoldiging mogen hebben om lid te kunnen worden. Volgens het ontwerp-reglement voorziet ieder deelnemer zelf in alle onkosten, terwijl hij de baten geniet, zoo van zijn inleg als van eene matiger prijsberekening. Zorgvuldig vermeden is alles, wat tot eene bus inrichting leidt. Onderlinge financieele hulp werd mede niet wenschelijk geacht. Hoe philantropisch ookligt daarin eene on billijkheid, en geeft ze tot misbruik maken aan leiding, daar A betaalt wat B en C noodig gehad hebben. Elk deelnemer behoudt ook het volle recht op de door hem gestorte gelden. Daarna werd voorlezing gedaan van het rapport der commissie, benoemd om te onderzoeken of het wenschelijk zou zijn eene afdeeling voor den aankoop van levensmiddelen op te richten. De conclusie van deze commissie is, dat het zeer wenschelijk is, dusdanige afdeeling te vestigen. De commissie was van oordeel dat het niet goed zou zijn, al dadelijk een winkel te openen, maar liever een magazijn te houden, waaruit de leden hunne waren kunnen betrekken, terwijl later, wanneer een voldoend kapitaal zal voorhanden zijn, een winkel kan worden opgezet. Op deze wijze heeft de voorloopige combinatie ook reeds met succes gewerkt; het bleek toch uit het verslag dier combinatie, dat zij van 1 December af tot 1 Februari eene zuivere winst van f 38 had behaald, niettegenstaande de waren tegen lagen prijs verkocht worden en van uitmuntende qualiteit zijn. den schoorsteen verbrak de stilte en af en toe een fluisterend woord of een half onderdrukte zucht. „Die spanning is haast niet meer uit te houden," zei Paula eindelijk opstaande en naar het venster gaande. „Het mag erg zijn een ge vaar te gemoet te gaan dat ons zelve bedreigt, maar het is nog honderd maal erger „St!" viel Marie haar op eens in de rede „hoort gij niets?" Ademloos luisterden zij allen. De maan was opgekomenzij stond nog wel niet hoog genoeg dat zij haar konden zien, maar de volslagen duis ternis, die er tot nutoe geheerscht had, was reeds verdwenen en het geheele landschap lag in een flauwe schemering voor haar. En als hadden de stralen van het opkomend gestarnte met de duisternis ook de stilte verjaagd, liet zich nu in de verte een gedruis vernemen, dat in den be ginne zeer zacht was en op het ruischen van afgelegen waterstroomen geleek, doch van liever lede toenam, gelijk het bulderen van een nade renden storm. Het was een dof, verward gebrom, onverklaarbaar voor eiken oningewijdemaar voor de drie luisterenden schrikverwekkend dui delijk. „Dat zijn zij. Dat zijn zij," riep Hanna en wrong van angst de handen. „En ik begon reeds te hopen dat de arme verblinden nog tot het besef der ellende waren gekomen, die zij op het punt zijn op hunne eigen hoofden te doen nederkomen,"

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1