Tïïitenlahs. Telegraphische berichten. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Rechtzaken. TÜmdjt**. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prezen van Effecten. Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd in de vorige week behandeld de zaak tegen P. van L., die, met behulp van den sleutel van haar kleerkast, uit het bureau van den landbouwer M. te Hengst dijk, bij wien zij diende, een rijksdaalder heeft ontvreemd. Het hof veroordeelde haar tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Daarna is behandeld de zaak tegen J. J. van Roozendaal, arbeider te Baarland, die zich in den tijd van 14 dagen aan een zevental crimineele diefstallen heeft schuldig gemaakt. De besch. beweerde, dat onbeantwoorde liefde hem tot die feiten gebracht had; maar de adv.-gen. van der Hoeven wees er op, dat, welke parten de liefde ook somtijds speelt, zeker nog nooit zulke uiterst vreemde gevolgen er van zijn voorgekomen en requireerde 4 jaren gevangenisstraf. Door den heer Rauch, inspecteur van politie te Vlissingen, is gisteren avond eene vrouw op heeterdaad betrapt, terwijl zij op hare kamer als kaartlegster fungeerde. Terwijl zij de toekomst voorspelde aan een vrij groot aantal jonge dametjes en vrouwen, trad de inspecteur, verge zeld van een agent, de kamer binnen en legde beslag op de kaarten. Men kan zich voorstel len welk een ontsteltenis deze ongenoode gasten onder de toekomst-onderzoeksters teweeg brachten en hoe akelig zij op dat oogenblik het tegen woordige gevonden moeten hebben. Daar van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakt is, zul len zij later nog wel eens bijeen moeten komen, maar dan aan het bureau van politie om getui genis der waarheid af te leggen. Het schijnt dat de tegenwoordige verlichting nog maar altijd onmachtig blijkt om zulke middeleeuwsche bijge- loovigheden uit te roeien. Een commensaal, te Amsterdam bij iemand inwonende, werd door zijn hospes sedert eenige weken belast met de betaling der gelden voor het zieken- en weduwenfonds. De vrouw moest in het onderhoud van het huisgezin voorzien, daar de man, ernstig ongesteld, niet in staat was te werken, waardoor zij geen tijd had om de betalingen zelf te doen. Een 14 dagen geleden overleed de man, en zij vervoegde zich eenige dagen later ten kantore van het weduwenfonds, om de gelden, waarop zij thans door het overlij den van haar man aanspraak had, te ontvangen. Hoe groot hare teleurstelling was, toen men haar mededeelde dat men haar wegens wanbetaling als lid geschrapt had, laat zich begrijpen. De com mensaal had het hem ter hand gestelde geld zich toegeëigeüd en verteerd, waardoor de arme vrouw eene schade lijdt van f 110. Bij later onderzoek is gebleken, dat dezelfde persoon zich ook ten nadeele van zijn patroon aan oneerlijke hande lingen heeft schuldig gemaakt. Hij heeft het hazenpad gekozen en is tot dusverre nog niet ontdekt. Door d# te Gorredijk gevestigde afdeeling der Friesche werklieden-vereeniging, is opgericht eene „Coöperatieve sociëteit," uitsluitend toegan kelijk voor hare eigen leden en voor die van het Multapatiorsbond. Sterke dranken worden er niet geschonken. Het doel isgezellig samen zijn met geringe vertering. Vrijdag avond liep een slagersknecht te Amsterdam met een mand met vleesch langs de Heerengraeht, en was genoodzaakt zich even te verwijderen. Zonder kwaad vermoeden zette hij zijn mand neer op een bordes en nam haar een oogenblik later weer op den schouder. De slager was al een grachtje verder, toen hij eenige be weging in zijn mand meende te bespeuren, wat een oogwenk later zich zoo duidelijk herhaalde, dat hij zijn mand van den schouder wierp om toch eens te zien wat het was. Nog vóór zijn mand op den grond stond wipte er met groote snelheid een gele smoushond uit, die met een stuk vleesch in den bek als de wind het hazenpad koos. Door den gemeente-bouwmeester van Zwolle zijn plannen voor een nieuw gemeente-ziekenhuis ingeleverd, bestemd voor 64 gewone zieken en 36 lijders aan besmettelijke ziekten, waarvan de kosten or f 120,000 worden geraamd. Men' zou bijna gaan vreezen, dat de „Spoor wegdieverijen" aanstekelijk gaan werken. De heer C. W. M. te Leiden deelt in het Utrechtsch Dagblad mede, dat hem uit Utrecht den 5en dezer eene photographie werd toegezonden, onder kruisband en tusschen twee kartonbladen. Te Leiden werd hem alleen het karton bezorgd. Een of ander postbeambte had dus, door kunst gevoel gedreven, de plaat voor zich gehouden. Op eene prijsvraag voor een gebouw ten dienste van het Koninklijk instituut van ingenieurs rijn achttien antwoorden ingekomen. De com missie van beoordeelaars heeft besloten den raad van bestuur te adviseeren: de als premie uitge loofde som van f 500 ten volle te bestemmen om, indien^ daartoe de mogelijkheid blijkt, door aankoop eigenaar te worden van het ontwerp, afkomstig van den heer J. A. van Beek, te Utrecht. Naar men verneemt, zal de heer Brunner, predikant bij de Herv. gemeente te Lobith, eer. lang als mederedacteur van den Javabode naar Indië vertrekken. Dezer dagen werd te Rhenen een slager tot collectant bij de hervormde gemeente benoemd. Toen hij voor de tweede maal dienst deed, col lecteerde hij ook een paar zwarte handschoenen, aangezien hij die niet rijk scheen te zijn. In de afgeloopen week is te IJmuiden de eerste manufactuurwinkel geopend. Hij behoort aan den heer Drukman. Dat de man het druk moge hebben. (ÏJm. Ct.) Voor den Nederlandscben Noordpooltocht zijn weder ten geschenke aangeboden: hard glas (dek- glazen, lampenglazen en verder glaswerk) door de firma Jeekel Mijnssen Co. te Leerdam, het af drukken van 1000 clichés, die van de reis mochten worden meêgebracht, door de firma Wegner Mottu, photograaf te Amsterdam, bonten Noord- poolwanten door den heer J. de Passé, hand schoenmagazijn, en eindelijk rolpens door den heer van Ellekom te Amsterdam. Te Berlijn kwamen in de vorige week zeven reusachtige kisten aan, bestemd voor prinses Charlotte. Zij bevatten de huwelijksgeschenken der koningin van Engeland aan hare kleindochter. De militaire academie te Berlijn wordt naar Lichterfelde verplaatst. Van hoeveel beteekenis dit feit is kan men reeds hieruit opmaken, dat de directie der BerlijnPotsdam—Maagdenburger spoorweg met het oog daarop tegen 15 Mei a. 22 nieuwe treinen heeft georganiseerd, terwijl daaren boven het voornemen bestaat ook een paarden- spoor aan te leggen van Lichterfelde naar Berlijn. Dat de oppositie tegen het voorstel tot verhooging der tabaksbelasting in Duitschland van zekere kracht is kan men hieruit opmaken, dat alleen uit Elberfeld een adres tegen het voor stel aan den rijksdag is gezonden, voorzien met 10,000 handteekeningen. In eene vergadering van Parijsche hotelhou ders is besloten gedurende de tentoonstelling de vreemdelingen niet af te zetten, maar zich aan vaste en matige prijzen te houden. Indien dit heilige voornemen wordt nageleefd zullen geuoemde heeren zich den dank van alle reizigers verwerven. Te Windsor heeft in de vorige week een wedren volgens de oude manier plaats gehad, nl. dat ruiters dwars door het veld over heggen en slooten op een naburigen kerktoren aanrennen. De afstand, die in dit geval de beide heeren mochten afleggen, was 4 mijlen. Het bedrag der weddenschap 6000. Een der heeren, lord Char les James Ker, viel reeds in het begin van zijn paard, de ander bereikte gelukkig het doel. buitenland. Lomlen. Daily News verneemt nit Berlijn, dat prins Gortschakoff aan de mogenheden ken nis heeft gegeven, dat, aangezien Engeland be sloot zijn vloot naar den Bosporus te zenden, naar het beweert ter bescherming van de Chris tenen, Rusland voornemens is met hetzelfde doel Konstantinopel te bezetten. Volgens een telegram in Daily Telegraph wei gerde de Porte aan de Engelsche vloot vergunning te verleenen om naar Konstantinopel te stevenen, omdat de Russen alsdan de stad waarschijnlijk zouden bezetten. Rome. Het is thans vast besloten, dat het conclave hier zal worden gehouden. (Van 310 Februari.) Middelburg. Ondertrouwd: E. J. Kögeler, jm. 27 j., met T. Arendse, jd. 28 j. J. Schipper, jm. 29 j., met A. F. Tapper, jd. 24 j. H. M. den Bouwmeester, jm. 22 'j., met S. J. P. C. Hainan, jd. 22 j. J. L. de Trope, jm. 21 j., metT. Poort vliet, jd. 19 j. Bevallen: E. M. Goote, geb. Landman, d. F. Boasson, geb. Lehmaus, z. E. H. Cohen, geb. Bannet, d. P. C. Hildernisse, geb. Ingelse, z. G. C. van der Weele, geb. de Vos, z. A. van Wezel, geb. van Dijke, d. C. Willemsen, geb. Weegman, z. M. Dekker, geb. Gies, z. W S. Krijger, geb. Koster, z. J. P. Gillissen, geb. Grootjans, d. Overleden: D. J. van den Boomgaart, jd. 76 j. H. Spier, z. 6 m. M. J. C. van der Harst, vrouw van G. H. de Haan, 33 j. A. C. E. Ansermet, jd. 70 j. S. R. Scherppingh, d. 7 m. A. Wondergem, wed', van A. Lampers. 60 j. G. de Waard, jm. 44 j. M. Buijs, vrouw van E. Flipse, 34 j. D. de Pree, wed', van H. Blom, 64 j. J. Remigius, wedr. van M. E. Marijnes, 80 j. J. Geervliet, z. 7 m. Pi Reijnierse, z. 28 d. (Van 29 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: N. M. van Leuven, jm. 24 j., met A. J. Saaij, jd. 21 j. BevallenP. H. Clowting, geb. Gillissen, z. C. Pieterse, geb. van Tatenhove, z. E. M. C. Labio, geb. Bernard, d. M. A. Dommisse, geb. Arents, d. M. Barten, geb. Chibout, d. Overleden: C. Jobse, wed. van C. Laernoes, 81 j. A. A. Geysen, z. 13 j. M. L. J. E, Aspeslagh, d. 4 m. A. Tresier, jd. 64 j. K. F. Vlam, man van A. Michorst, 71 j. S. Naerebout, vrouw van L. van der Eyk, 76 j. Goes. Gehuwd: V. Boel, jm. 31 j., met M. C. R. Hopmans, jd. 35 j. M. Doornebos, jm. 26 j., met J. Ardon, jd. 18 j.. Bevallen: F. P. Reijerse, geb. du Boo, z. J. B. Touw, geb. den Boer, d. J. A. Dronkers, geb. Moeliker, z. E. Duvekot, geb. Zuijdwegt, z. J. M. van Riet, geb. Ossewaarde, z. OverledenM. J. Krijger, d. 5 m. Zierikzee. GehuwdA. de Munck, jm. 25 j. met D. F. van Dijk, jd. 21 j. Bevallen: F. Prommel, geb. Slobbe, d. J. van Schendel, geb. de Wit, z. W. C. Guinée, geb. Schouten, d. E. J. S. Robijn, geb. Le Sage ten Broek, z. OverledenC. Kloote, vrouw van D. van der Kreke, 58 j. J. de Rooy, jd. 79 j. D. de Blok, z. 1 j. C. Berrevoets, z. 1 j. 9 Feb. 's av. 11 u. 31 gr. 10 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's av. 6 u. gr. 's av. 11 u. 36 gr. 11 's morg. 8 n. 37 gr. 's midd. In. gr. 's av. 6 u. 31 gr. De definitieve beslissing over het wetsontwerp tot het openen van een crediet van 6 millioen aan de Engelsche regeering was voor deze een belang rijke triomf. Na de aanneming in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming, was er wel geen twijfel aan of ook de derde lezing zou een gunstig resultaat opleveren, doch met eene meer derheid van 204 stemmen had lord Beaconsfield zich waarschijnlijk wel niet durven vleien. Dit resultaat is voornamelijk te danken aan eene scheu ring tusschen de Whigs en de radicalen in de liberale partij. In zijne niteenzetting der regeeringspolitiek gaf sir Northeote o. a. te kennen, dat Engeland eischt den vrijen doortocht door de Dardanellen voor alle naties, een betere administratie in alle Turksche landen, veiligheid van den handelsweg op Indië. Vooral wenscht Engeland een duurzamen vrede, waardoor een einde wordt gemaakt aan de onrust der laatste jaren. Zoowel de markies van Hartingtonals de heer Gladstone keurde de politiek der regeering goed. Ten aanzien van de militaire maatregelen ver schilden zij echter van gevoelen. Eerstgenoemde zag er de noodzakelijkheid niet van in, maar verklaarde er toch zijn steun aan te zullen ver leenen, terwijl de heer Gladstone de noodzakelijk heid stellig ontkende en er daarom, met zijne getrouwe aanhangers, tegen stemde. In dit op zicht zijn echter alle liberalen het eens, dat de regeering in geen geval den oorlog aan Rusland moet verklaren om het overgebleven gedeelte van Turkije te redden. Overigens heerscht in de Oostersche berichten een chaotische verwarring. Vandaar dat herhaal delijk telegraphische berichten komen, waarvan men niets begrijpt en die dan ook later blijken niet waar te zijn geweest of eene verkeerde voor stelling te hebben gegeven. Zoo heeft b. v. groote sensatie gemaakt het bericht, dat een of- en defensief verbond tusschen Rusland en Turkije zou zijn gesloten, voorname lijk met het oog op de nieuwe grensregeling en den doortocht der Dardanellen. Een telegram uit Konstantinopel van eergisteren verzekert echter, dat zoodanig verbond niet bestaat, hoewel de meerderheid van den tegenwoordigen ministerraad er gunstig voor gestemd is. 't Zal echter de vraag wezen of Rusland er ooit ernstig over gedacht heeft, daar de voordeelen er van voor die mogendheid minst genomen wel zeer twijfel achtig zullen zijn. Een tweede bericht, dat thans ook reeds is gebleken geheel onwaar te zijn, was dat twee Fransche oorlogschepen naar den Bosporus waren gezonden. Het wordt uit Parijs ten stelligste tegengesproken. Eindelijk is thans opgehelderd het zonderlinge bericht, dat de definitieve vredesonderhandelingen te Odessa of te Sebastopol zouden worden ge voerd. Volgens het officieele. Russische regeerings- oorgaan is de zaak deze: In de voorwaarden voor een wapenstilstand, zooals die in Novemberjl. aan het Russische hoofdkwartier waren opgegeven, was bepaald dat de onderhandelingen over de vredespreliminairen in een van genoemde steden zouden worden gevoerd. Vandaar dat men meende, dat dit ook nu het geval zou zijn, doch de czaar heeft bepaald, dat nu die preliminairen te Adria- nopel zijn geteekend, ook de verdere onderhande lingen aldaar zullen worden gevoerd. Tengevolge van gevaar voor een strijd tusschen Griekenland en Turkije was reeds aan Italiaansche oorlogschepen bevel gegeven naar den Piraeus te stevenen, doch daar dit gevaar geweken is werd dit bevel ingetrokken. De Grieken kruipen nl. geheel in hun schulp. De hoofdtroep van het Grieksehe leger is reeds uit Thessalie te Lamia aangekomen en de opperbevelhebber beeft zijn ontslag genomen. Intusschen wint de opstand in de Turksche grensprovincies veld. De opstandelingen inEpirus hebben hun afval van Turkije en hunne aanslui ting bij Griekenland uitgesproken en eene oproe ping tot hunne landgenooten alsmede tot de Albaneesche Christenen gericht om de wapenen op te vatten. Het schijnt dat de Garibaldianen voorne mens zijn het initiatief te nemen om de Grieken te helpen. Men beweert, dat Menotti Garibaldi zich tot dat einde naar Athene zou begeven, terwijl zijn vader door ongesteldheid genoodzaakt is te Caprera te blijven. Men zou hieruit opma ken, dat de grijze, halflamme volkstribuun anders nogmaals het zwaard zou willen trekken voor de onderdrukte vrijheid. Waarschijnlijk zal hij echter de beide mannen, met wier namen de zijne verbonden is: koning Victor Emmanuel en paus Pius IX, niet lang overleven, want Giuseppe Garibaldi is ziek en de laatste berichten omtrent zijn toestand luiden ongunstig. Omtrent de conferentie is niets naders bekend dan dat Rusland het voorstel daartoe officieel beeft aangenomen, onder voorbehoud evenwel, dat sommige punten der vredes-preliminairen geen onderwerp van discussie zullen uitmaken, waar schijnlijk de zoodanige waarbij geen Europeesche belangen betrokken zijn, maar die alleen betrek kingen tusschen de beide oorlogvoerende partijen treffen. Omtrent den tijd wanneer en de plaats waar de conferentie zal worden gehouden is nog geen bepaald besluit genomen. Over het eventueele resultaat heerscht nog aanmerkelijk verschil van gevoelen. Terwijl eenerzijds uit Weenen wordt gemeld, dat meu nog ernstig vreest voor een onvoldoende oplossing, is het officieuse Ber- lijnsehe opgaan de Norddeutsche Allgemeine Zeitung van oordeel, dat, na de laatste vredelie vende verklaringen der Engelsche regeering en de inlichtingen betreffende hare toekomstige poli tiek, men mag vertrouwen dat de Oostersche quaestie tot geen nieuwe verwikkelingen meer aanleiding zal geven. Weldra zal omtrent den waren staat van zaken meeer licht worden verspreid, daar zoowel inden Duitschen rijksdag als in de Oostenrijksche kamers interpellaties zijn aangekondigd betreffende de politiek der regeering ten aanzien der Oostersche quaestie en van de vredespreliminairen. In den Duitschen rijksdag, waar de verschillende fracties zich tot die interpellatie hebben vereenigd, is zij tegen Woensdag a. aan de orde gesteld, en vrij algemeen is men van gevoelen, dat prins Bismarck, tot wien zij eigenlijk is gericht, zal overkomen om aan de discussies te bunnen deelnemen. In de Oostenrijksche kamer is Zaterdag een groote stap gedaan tot oplossing der quaestie over het Ausgleich, door de aanneming in derde lezing van het wetsontwerp, regelende de aflossing der schuld van 80 millioen aan de bank en van het statuut voor de nationale bank, laatstge noemd ontwerp met 131 tegen 74 stemmen. Ver volgens is een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over het toltarief. Terwijl de Fransche senaat het niet onbelang rijke besluit nam om aan het door de kamer aangenomen wetsontwerp betreffende den staat van beleg de urgentie toe te kennen, verwierp laatstgenoemde de verkiezing van den heer Pey- russe in Gers mét 264 tegen 210 stemmen en verdaagde zij de discussie over die van den heer Sens te Arras voor acht dagen. Te Genua en te Milaan hebben demonstraties plaats gehad ten gunste der afschaffing van de wet op de waarborgen voor den pauselijken stoel. In eerstgenoemde plaats moest zelfs de gewapende macht de orde herstellen. De republikeinen te Rome organiseeren gelijksoortige demonstraties. Over het geheel heerscht aldaar spanning. De regeering heeft de vrijheid van het telegraphisch verkeer beperkt en verscheidene depêches voor het buitenland bestemd doen aanhouden. Men verze kert, dat de door Pius IX nagelaten bul aanraadt het conclave te Rome te houden en het recht van veto te betwisten aan de mogendheden, die het pausdom hebben prijs gegeven. De gezanten van Frankrijk, Duitschland en Spanje zullen desnoods hiertegen protesteeren. Het galjootschip „Prins Sr.", gezagv. vanlngen, vertrok na geëindigde reparatie van Vlissingen naar Lissabon (geladen met stukgoederen). Rotterdam, 11 Februari. De aanvoeren waren over 't algemeen ruim, alleen bruine boonen weinig. Tarwe 25 a 50 cent lagerrogge 20 cent lager zomergerst 25 cent lagererwten, puike qualiteit, 20 cent booger; witte boonen 25 cent lager; overigens langzaam prijshoudend. Amsterdam 11 Februari. Raapolie op zes weken f 43J Lijnolie f 31 j. Amsterdam, 9 Feb. 11 Feb. STAATSEEENINGEïr. Mederl. Cert. N. W. Scb. 2$ pet. 64$ 64$ dito dito dito. 3 76$ 76$ dito dito dito. 4 100$ 100$ België. Certificaten2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 71$ Hongarije. Obl. Goudleen. 5 57 56$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 70 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 53-$ 53$ dito Febr.-Aug. 5 54j- 54 dito Jan.-Juli.5 56$ 56$ dito April-Oct. 5 56$ 55$ dito dito Goud. .4 63$ 63$ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 75$ 75 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50$ 50$ dito dito 1876. 6 97 97 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 94=1% 9di Cert. Inschr. 5e Serie 1854 5 64 63$ dito dito 6" 1855 5 78 77$ Obligatiën 1862 5 °3$ 83 dito 1864 f 1000 5 89$ 89$ dito 1864 1005 87$ dito 1877 dito. 5 85$ 84$ dito 1872 gecons. dito5 83$ 82$ dito 1873 gecons. dito5 83$ 834- dito 1850 lf Leening dito. 4$ 83$ dito 1860 2' Leening dito. 4$ 82 81$ dito 1875 gecons. dito. 4$ 76$ 75$ Cert. Hope C° 1840. 4 61$ dito 2e, 3S, 4e Leen. 1842/44. 4 62$ Obligatie-Leening 1867/69. 4 73$ 73$ dito dito 1859 3 61$ 61$ Cert. ran Bank-Assign 6 44

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3