No. 31 12ie Jaargang. 1878. Woensdag 6 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C*. te Brussel en Parijs. Middelburg, 5 Februari. 21. FETJILLET02ST. JONKER PAUL. Benoemingen en besluiten Kerknieuws. Kunst nieuws» Marine en leger. Land bouw. .TTT' In de gisteren avond te Zierikzee gehouden vergadering van de districtsafdeeling Schouwen-— Duiveland der vereeniging „Eigen Hulp," werd het bestuur met nog twee leden aangevuld, en voorts besloten een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering op 9 dezer, alsmede met het aankoopen van levensbehoeften op den reeds met goed gevolg betreden weg voort te gaan. Volgens het Vaderland is er in het thans bij den raad van state aanhangige wetsontwerp op het lager onderwijs geen sprake van, dat de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs uit die wet verdwijnen zullen. Uit Leiden bericht men dat bij het dep. van binnenlandsche zaken in bewerking is een wets ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen van de wet op het hooger onderwijs (in verband met het leerprogram voor de gymnasia). Bij onderteekende advertentie wordt de heer mr. L G. Greeve, kantonrechter te 's Gravenhage, als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in het district Hilversum aanbevolen. De heer de Savornin Lohman heeft verklaard het lidmaatschap der tweede kamer niet te willen aanvaarden en dus voor de candidatuur in het district Zevenbergen bedankt. Officieus is het bericht ontvangen, dat te Krui- ningen geen postkantoor zal worden gevestigd. Het hulpkantoor zal evenwel een besteller meer krijgen en gedurende een grooter aantal uren voor het publiek geopend zijn. (G. ct.) Uithoofde van het algemeen belang der zaak, laten wij hier volgen wat in een ingezonden stuk in de Nieuwe Goesche courant geschreven wordt over de in ons nommer van 28 Jan. jl. medege deelde afschuiving van den pas herstelden zeedijk van den Thoornpolder. .Stijl en redeneering blij ven natuurlijk voor rekening van den, ons onbe kenden, inzender. „Bij gelegenheid dat de vooroever van den Thoornpolder tot eene lengte van p. m. 400 meters den 26cn Nov. 1877 geheel wegzonk, met eene inkeping in den dijk der zeewering, werd zulks in de dag- en weekbladen alom medege deeld en door bekenden met zorg gadegeslagen; Een vertelling van Hans Warring. XI. Op dienzelfden morgen stond Hanna, eenige uren vroeger, voor het venster van haar kamer in de villa Kayser en keek peinzend naar buiten. De voorspelling van haar oom was uitgekomen het mooie weer dat weken lang geduurd had, was geheel omgeslagen. Een gure wind dreef de donkere wolken, waaruit nu en dan een fijne motregen nederviel, voor zich uit en schudde de toppen der lindeboomen, die in een halven cirkel om het grasveld voor het huis stonden. Hij deed de slanke stamrozen, waarop de eigenaar zoo trotsch was, als riet buigen en zweepte zelfs golfjes op in den kleinen vijver, die anders zoo glad als een spiegel onder de breedgebladerde waterplanten rustte. Het waren dagen die beter bij den herfst dan midden in den zomer schenen te passen, sombere akelige dagen. Maar het was niet alleen het nare weer dat Hanna stiller en ernstiger gemaakt had. Zij was van zelf werd aan het werk getogen èn de 'noodige voorziening gemaakt, terwijl intusschen tot waar borg een Inlaagdijk bestendigd werd om bij onver hoopte doorbraak den polder en daarmede ook anderen te mogen behouden. Gelukkig werkte alles mede om een en ander tot een gewenscht einde bestendigd te zien en achtte men. algemeen het gevaar als geweken, doch deskundigen bleven de zaak wegens diepgang onder den wal als zor gelijk beschouwenen wat gebeurt er op den 25pn Januari jl. Bij opgaanden Noordwesten wind en hoogen golfslag sloeg een groot gedeelte van de aangebrachte verdediging weg, zoodanig dat alsnu ieder oogenblik de doorbraak kan wor den verwacht. Thans zwijgende bladen, wellicht uit onbekendheid. „Wat nu te doen zoo vraagt ieder. De beide landlieden, wonende in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des gevaars, zijn met have en inboedel gevlucht. Belangstellende inge zetenen van Wissenkerke zien met groote zorg den verderen loop te gemoet, temeer daar bij een onverdacht invloeien vele bewoners van den Thoornpolder ten prooi der golven zouden kunnen worden, en de materiëele schade Zonder over drijving mag men den Thoornpolder beschouwen als den sleutel van het zuidelijk en westelijk gedeelte van het eiland Noord-Beveland, zoodat indien deze niet behouden wordt, de schade en de gevolgen niet te berekenen zijn; van daar, dat men vurig verlangt en hoopt dat de water staat met kracht zich er mede zal bemoeien om zoo mogelijk voorzieningen te maken, waardoor de bewoners van Wissenkerke en omstreken met wat meer gerustheid den gang der zaken zullen kunnen te gemoet zien." De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de laatste steigerwerken voor de opstelling van den bovenbouw der spoor wegbrug over de Waal bij .Nijmegen eerlang verwijderd zullen zijn, en, in verband daarmede, op een nader aan te kondigen tijdstip, de sleep dienst aldaar zal ophouden; en dat te gelijker tijd de waarschuwingspost aan de Waalkade te Nijmegen zal worden opgeheven. Het Weekblad voor het notaris-ambt meldt dat de minister van justitie, door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van financiën, mededeeling van het gevoelen van de ontvangers der registratie heeft gevraagd, omtrent eene eventueele vermeer dering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. nog pas sedert kort in het huis van haren oom en toch had zij in dien korten tijd meer beleefd en meer ondervonden dan in geheel haar vorig leven. Het kwam haar voor dat zij tot nu toe als een slaapwandelaarster rondgedoold had, dat zij nu eerst ontwaakt was en dat zij nu eerst was begonnen te leven. En toch was er over dit pas ontluikende zieleleven reeds een ijskoude wind gegaan. Eenige uitdrukkingen van haren oom, in verband met hetgeèn zij dien- avond bij de Eeinhard's gezien en opgemerkt had, hadden haar tot nadenken gebracht. Hoe had zij kunnen gelooven dat die ernstige man, wiens handelsbe langen zoo ingewikkeld en uitgebreid waren, en die zooveel oneindig belangrijker zaken aan het hoofd had, haar, zulk een onbeduidend meisje, meer dan eén oppervlakkige aandacht kon .schen ken Zou hetgeen zij voor liefde gehoildén had niet. de gewone, niets beteekeiiende galanterie zijn geweest, die hij aan ieder meisje bewees Had zij niet opgemerkt dat ook Paula zich over zijne oplettendheden mocht verheugen en-had haar oom haar niet lachend verteld, dat hij.de zorg voor zijn pupil weldra in andere handen hoopte over te geven En zij had zulke dwaze gedachten gekoesterd, gedachten, die zij hoopte dat nie mand vermoedde en die zij zich zelve nauwelijks durfde bekennen Dit denkbeeld vervulde haar ook nu weder toen zij voor het venster van haar zitkamer stond en naar de regenachtige lucht keek. Hetgeheele landschap was als in een nevelsluier gehuldgeen politie. Eervol ontslag verleend aan mr. f. de Mopper, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, met dankbetuiging voor de door hem in verschil lende betrekkingen bewezen diensten. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te St. Oeden- rode J. J. Fabius, thans in dezelfde betrekking te Steenwijk. landmacht. Bij kon. besluit, is de kapitein J. M. Boombergen, van het 5e reg. infanterie, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. posterijen. Eervol ontslag verleend aan den surnumerair der posterijen jhr. C. J. Radermacher Schorer, op zijn verzoek. Door het kiescollege te Wilhelminadorp is beroepen tot predikant de proponent de heer F. van Gheel Gildemeester. j.De heer C. Giltaij P. Az. die den 4 Juni 1843 zijne kerkelijke loopbaan als pred. te Krabbendijke intrad, en sinds 27 Febr. 1853 te 's Heer Arends- kerke voortzette, zal alzoo eerlang op een 25 jarigen dienst bij laatstgenoemde gemeente mogen terugzien. De vereeniging „De vrije gemeente" te Am sterdam hield Zondag ochtend te half- elf hare eerste openbare godsdienstige samenkomst in het lokaal Concordia op de Schans, bij de Leidsche barrière. De zaal heeft voldoende ruimte voor 800 personen, terwijl de vrije gemeente omstreeks 350 leden en evenveel begunstigers telt. Voor het publiek was eene afgezonderde ruimte open gelaten, waar omstreeks 200 personen plaats kunnen vinden. Alles was bij deze eerste bijeenkomst meer dan bezet en een groot aantal belangstellen den konden geen toegang erlangen. De voorganger, de heer P. H. Hugenholtz Jr sprak over de woorden van Jezus: „Vrees niet, gij klein kuddeke." In Arti et Amicitiae te Amsterdam is than8 tentoongesteld -eene schilderij van den Duitschen historieschilder C. Otto, getiteld „de stervende Christus." Het Handelsblad zegt dat het stuk groote ver diensten van kleur en verlichting heeft. „De kunstenaar beschikt over een rijk palet en het was geen al te groote overmoed, in het vaderland van Rembrandt dezen Christus ten toon te stellen." geluid liet zich hooren, behalve het geruisch vau den wind en het eentonige druppelen van den regen op de kozijnen. Een diepe neerslachtigheid maakte zich van haar meester. Het kwam haar voor dat het leven, dat voor haar lag, nietig en treurig was en niet de moeite waard door leefd te worden. En zij had niemand bij wien zij troost kon zoeken niemand van wien zij kon veronderstellen dat hij oprechte deelneming voor haar gevoelde. Bijna werd de zwaarmoedigheid haar de baas; maar zij onderdrukte haar moedig. Eensklaps verliet zij het venster zij wilde werken bezig zijn. Zij besefte dat werken de beste troost is voor alle bedroefde zielen. Maar wien bracht haar arbeid nut aan? Als zij maar iemand had om voor te zorgen, voor wien zij onontbeerlijk was? In 'teerst had zij gehoopt dat zij zich bij haar oom nuttig zou kunnen maken, maar zij had in zijn geheele huis houding geen open plaatsje kunnen vinden er waren goed gedresseerde bedienden en in over vloed; zij was hier, evenals overal, overtollig. Er werd aan haar deur geklopt men kwam haar roepen voor het ontbijt. Schielijk liep zij naar haar slaapkamer om haar haar glad te strijken en toen zij voor den spiegel kwam schrikte zij van haar bleek gelaat, maar niemand, meende zij, zou die verandering opmerken, niemand zou er zich over verontrusten. Haar oom had reeds plaats genomen aan de tafel toen zij de ontbijtkamer binnenkwam en Mad. Nilsson geeft thans te St. Petersburg voorstellingen, waarbij zij een honorarium ontvangt van 7.500 franken per avond. In April a. zal zij, met den bariton-zanger Faure samen, ia Hamlet optreden, waarbij zij weder 7.500 franken en haar partner 5000 franken per voorstelling zal genieten. Voegt men bij .die 12,500 fn. de kosten voor het verder personeel, de buitengewoon prachtige versieringen enz., dan vraagt men zich af tot welke fabelachtige hoogte de toegangprijzen wel opgevoerd moeten worden, om zulke uitgaven goed te maken. Men ziet echter hieruit dat de Russen, ondanks den oorlog, nog niet te arm geworden zijn om buitensporige dingen te doen. De offic. van gezond. le kl. F. H. L. Roessingh van Iterson, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 15e" dezer op nonactiviteit gesteld. Naar men verneemt bestaat er aan het ministerie van oorlog plan om de krijgsschool voor officieren van Breda naar den Haag te ver plaatsen, welk plan voornamelijk het gevolg is van gemis aan plaatsruimte te Breda, nu de militaire academie weder een grooter aantal cadets te herbergen heeft. Door den minister van oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoens-hospitaal te Bergen op Zoom, vermoedelijk met 1 Mei a. s. Aan de maatschappijen van landbouw is dooi de vereeniging t. b. v. d. landbouw in Holland's noorderkwatier een ontwerp-adres aan den minister van waterstaat enz. gezonden, waarin aangedron gen wordt op de instelling, aan zijn departement, van een afzonderlijke afdeeling voor den landbouw. De gronden daarvoor aangevoerd zijn de volgende „De landbouw is het hoofdbestaan van een groot deel van het Nederlandsche volk, hetgeen door vele vroegere regeeringen niet in het oog is gehouden, en waarin eerst sedert korten tijd verandering is gekomengetuige de oprichting der landbouwschool. Zijn de afdeèlingen nijverheid en landbouw gescheiden, dan zou men een bekwaam persoon, met de practijk en theorie van den landbouw bekend, aan het hoofd van laatstge noemde afdeeling kunnen plaatsen, die den minis ter op alles wat er op landbouwgebied te doen valt kon inlichten en bij wien zoowel maatschap pijen als particulieren hunne wenschen en belangen keek even van zijn hord op, om haar goeden morgen toe te knikken. „Kom, kind!" zei hij, „ik heb geen tijd om lang te wachten; want ik moet naar Reinhard en naar Elnisleben. Waarschijnlijk zal ik in de stad lang opgehouden worden en ik kom misschien niet voor van avond thnis. Als gij lust hebt kunt gij medegaan; ik ken een paar families in de stad, waar gij een visite kunt maken." „Dank u, oom, ik blijf liever thuis." „Ook goed, doe zoo ge wilt! Geef me uw glas eens aanGeen wijn Dat is een rare smaak! Neem dan ten minste een stukje van dien patrijs! Ook geen eetlust? Wat drommel, die meisjes kan toch geen verstandig menschooit begrijpen. Dan heb ik toch liever een jongen. Die zou hier toetasten dat het een lust was om te zien. „Het spijt mij, oom, dat ik n dat genoegen niet doen kan," zei Hanna lachend. „Waar houdt ge dan eigenlijk van, van taarten, confituren? Daar ligt mijn zakboekje, schrijf het maar opDan zal ik alles medebren gen wat gij verlangt." „Het is heel vriendelijk van u, beste oom, maar ik geef niet veel om zoetigheid." „Nu zooals gij wilt. Veryeel je niet te veel terwijl ik weg ben! Misschien komt juffrouw Reinhard naderhand, dat wil zeggen als het ons gelukt haar te overreden om heen te gaan. Ik vrees dat de fabriek geen zeer veilig verblijf meer voor haar is

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1