N°. 30. 121e Jaargang, 1878, Dinsdag 5 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Z o n- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adverténtien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C*. te Brussel en Parijs. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 4 Februari, 20. JONKER PAUL. li iW-OV GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 6en Februari 1878, des namiddags te half twee uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den leB Februari 1878. De burgemeester voornoemd, SC HO EER. Donderdag den 7en Februari 1878van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem". en wethoud. van Middelburg, SC HOR ER, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De gtmeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a. des namiddags te half twee uur een open baren zitting houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukkenbegrooting der commissie van bestuur over den Middelburg-Vlissingscben straatweg. Voorstellen van burgemeester en wet houders a betrekkelijk de opheffing der stads wisselbank; b tot aanleg van bet Damplein; c nopens het adres van den heer Wibaut, bouwter rein aan de Loskaai; d tot onderhandschen ver koop van gemeentegrond in de Armeniaansche Schuitvlotstraate betrekkelijk" een adres van het bestuur der Godshuizen aan gedep. staten van Zeeland, tot opname van gelden voor eenige verbeteringen in het gasthuis. De ijverige Westfèilisehe Kohlen-Ausfuhr Verein heeft alle havendirectiën en spoorwegmaatschap pijen uitgenoodigd tot eene bijeenkomst te Ham burg op 9 Februari a., ter bezichtiging van de daar aanwezige inrichtingen tot overlading van steenkolen uit de wagons onmiddellijk in vaar tuigen, en ter bespreking van de eischen voor dergelijke inrichtingen. Op voorstel van den hoofd-ingenieur in Zeeland heeft de minister van waterstaat dezen gemach tigd den ingenieur H. E. de Bruijn en den haven meester C. C. Vermeer, heide te Vlissingen, op te dragen die bijeenkomst hij te wonen. Bij Provinciaal blad n°. 19 is bekend gemaakt dat de voorjaars paarden- en veemarkt te Ter Neuzen voortaan, krachtens besluit van den FEUIZLILETOIET. Hem vertelling van Hans Warring. XI. „Zoo moest gij ons niet wegsturen, mijnheer," begon thans de tweede der goede arbeiders, Jürgot. „Wij behooren niet tot diegenen die weinig arbeiden en toch veel loon verlangen. Wij willen geen bekorting van den werktijd. Maar alles wordt duurder „Dat kan ik beter beoordeelen dan gij. Ik twijfel er aan of iemand onder u met zulke zware zorgen te kampen heeft als ik." „Wij zouden met een kleine loonsverhooging tevreden zijn," vervolgde Jürgot. „En ik moet n zeggen, dat ik niet bij machte ben u de kleinste zelfs toe te staan „Onze eisch is niet onbillijk of onrechtmatig," zei Lassmann. „Op dit oogenblik welGij zult het zelf moeten toestemmen dat ik, in een tijd waarin alle zaken stil staan, en mijne inkomsten geringer zijn dan ooit te voren, mijne uitgaven niet kan vermeer- gemeenteraad, zal gehouden worden op den laat ste n Woensdag in Mei, in plaats van op den eersten Woensdag dier maand. In de plaats van den heer Th. Persant Snoep, die tot gemeente-geneesheer te Wageningen be noemd is, heeft zich zijn broeder, de heer II. Persant Snoep, tot dusverre te 's Gravenpolder, als geneeskundige te Kapelle (Zuid-Beveland} ge vestigd. Zaterdag jl. is aan de werf der Kon. maatschappij „de Schelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek te Vlissingen, de kiel gelegd voor een ijzeren zeilaak, genaamd „Mercurius", groot 150 ton, bestemd voor de Rijnvaart en voor rekening van den heer Carel Peters Hoynck te Lobith. Ten vervolge van het in ons nommer van 20 Jan. jl. medegedeelde aangaande het Zangersbond „Walcheren", vernemen wij dat 6 zangvereni gingen, nl. die te Nieuw- en St. Joosland, St. Laurens, Serooskerke, Gapïnge, Kleverskerke en Grijpskerke, zijn toegetreden, en dat in eene jl. Zaterdag gehouden vergadering de statuten van bet Bond zijn vastgesteld, waaraan reeds een begin van uitvoering is gegeven. Aan het langdurig kiezers-proces in de gemeente IJzendijke heeft de stemming op 29 Jan. jl. een einde gemaakt. 135 kiezers waren opgekomen. De heer Bekaar verkreeg 71 stemmen en de heer F. Temmerman 61, terwijl 3 briefjes in blanco waren. Opmerking verdient het, dat de voorstanders van den heer Wijffels, ten wiens gunste de lange strijd gestreden is, hunnen eandidaat totaal heb ben losgelaten, en bij een, ter elfder uur rondge zonden strooibriefje, dien vervangen hebben door den heer Temmerman. Wblv. Z. VI.) In de Staats-courant van 3 en 4 dezer zijn opgenomen de statuten der Coöperatieve Verbruiks- vereeniging van bet district Vlissingen en omstreken der vereeniging: „Eigen Hulp". De nieuwe bronzen centen, welke wij beden voor het eerst in handen kregen, onderscheiden zich door een net en duidelijk model. Ze zijn wat kleiner en lichter dan de koperen centen. Aan de eene zijde ziet men het waarde-merk „1 cent" in een lauwerkrans, aan de andere zijde den staanden leeuw met den pijlbundel en het zwaard, te midden van het randschrift „Koningrijk der Nederlanden," wat beter staat en zinrijker is dan de groote W der oude centen. Een gekartelde rand omgeeft het geheele stuk. deren. Ik herhaal u, gij verlangt het onmogelijke van mij." „De tijden zullen weer heter worden." „Dat moeten wij afwachten. Dan zal het altijd nog vroeg genoeg zijn om uw verlangen in over weging te nemen." „In mijn huis is ziekte en ellende, mijnheer. Moet ik zonder hijstand huiswaarts keeren?" „Ik beklaag u, Lassmann, ik beklaag u oprecht. Het spijt me zeer dat juist gij het zijt, die onder de gevolgen van uw dwaas besluit moet lijden. Ik herhaal u heden, wat ik indertijd gezegd hebSchept u voor zulke buitengewone gevallen een bijstand, die op wederzijdsche medewerking gegrond isGij kunt niet van mij verlangen dat ik, ter wille van dit eene geval, de loonen van al mijne arbeiders zal verhoogen." Op deze woorden volgde een langdurig stil zwijgen. De werklieden keken somber voor zich en schenen niet te weten wat zij doen moesten. Max was naar het venster gegaan en keek naar buiten. "Op eens liet zich weder de schorre stem van Chartin hooren: „Gij mocht u wel tweemaal bedenken eer gij ons met zulk een antwoord liet heengaan. De tijden zijn voorbij toen de patroons ongestraft de arbeiders konden villen en trappen. Thans ver dedigen wij ons zeiven. Als in het Wildunger district de kogels der werklieden de fabrikanten inschikkelijker gemaakt hebben, kan dat hier ook geschieden, en daar men reeds begonnen is de machines te vernielen, zie ik niet in waarom men Ook te 's Gravenhage heeft zich eene commissie gevormd voor de viering van de Unie vün Utrecht, waarvan de heer jhr. mr. F. G. A. Gevers'Deijnoot, Gra.viïtneester, het eere^voorzitterschap heeft aan vaard, bestaande uit de heeren: 0. baron van Wassenaer van Catwijck, voorzitter, mr. J. A. H. baron van Zuijlen van Nyevelt, secretaris, A. baron Calkoen, penningmeester, dr. P. Ch. L. Wijnmalen, mr. L. E. Lenting, dr. L. R. Beijnen, luitenant- generaal N. Mae-Leod, mr. C. J. E. graaf van Bijlaudt en dr. J. Th. Mouton, leden. Boyendien zijn plaatselijke commissiën tot stand gekomen te Arnhem, Deventer, Haarlem, Delft, Alkmaar, Woerden, Ylaardingen, Yianen, Rijssen en in èene menigte andere gemeenten. Van de Zeeuwsche gemeenten vonden wij tot dusverre alleen nog vermeld Axel, Grijpskerke en Meliskerke, waar het college van burg. en weth. de taak van plaatselijke commissie op zich hebben genomen, en Zonnemaire, waar twee raadsleden, de heeren D. Hocke Gz. en J. Slierendregt, zich als zoodanig geconstitueerd hebben. Men schrijft uit de residentie aan de Amst. Ct. „De onpartijdigheid gebiedt te erkennen, dat de werkzaamheid en werkkracht van den nieuwen minister van oorlog allen lof verdienen. Hij is gewoon uit eigen oogen te zien en alle zaken onvermoeid tot in de kleinste bijzonderheden na te gaan. Zijne aanmerkingen op en wijzi gingen in de stukken, welke hem worden voorgelegd, getuigen van groote zaakkennis, die weinig ge vonden wordt bij titularissen die voor de eerste maal een ministerieele portefeuille aanvaarden. Door ruim 40 aanzienlijke ingezetenen van 's Gre- velduin-Cappelle, Raamsdonk, Waspik, Sprang, Besoyen, Vrijhoeven-Cappelle, Drongelen, Dussen en Meeuwen, wordt hij onderteekende advertentie in de „Prov. N.-Br. en 's Hert. Ct." aan de kiezers in het district Zevenbergen, ter voorkoming van stemversnippering bij het gemis van kiesvereni gingen, als eandidaat voor het lidmaatschap dei- tweede kamer aanbevolen de heer mr. R. van de Werk, subst.-officier van justitie hij de rechtbank te Rotterdam. De minister van financiën maakt in de Staats courant bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 aspirant-landmeters van het kadaster, in de maand Mei a., te 's Gravenhage een examen zal worden gehouden. Zij, die tot dat examen, waarvan het program ma is vastgesteld bij koninklijk besluit, dd. 10 November 1874, opgenomen in de Staats-courant van 21 daaraanvolgende, wenschen te worden toe- zich bij de fabrieken zou ophouden Neem u in acht, mijnheer Max Reinhard! Gij kunt, eer gij het weet, een zeer stil en geduldig man worden." Hij had nauwelijks uitgesproken of de forsche gestalte van Kramer drong zich tusschen hem en zijn patroon en diens ijzeren .vuist omklemde zijne schoudersdoch Max wenkte dat hij hem los zou laten. jpGij hebt gehoord," sprak hij toen tot de an deren, „welke bedreigingen uw kameraad tegen mij uitgesproken heeft. Gij zult mijne getuigen tegen hem zijn. En nu zal ik mijn laatste woord tot u zeggen: Wanneer gij u niet hadt laten ver blinden door kwaadwillige inblazingendan badt gij reeds moeten inzien dat ik niet behoor tot die werkgevers, wier eenig streven is rijk te worden, al ware het ook ten koste van de ar moede hunner werklieden. Dan hadt gij moeten inzien, dat ik het hoogste gedaan heb wat in mijn vermogen was, toen ik ondanks den volslagen stilstand van zaken, de fabriek op den tot nogtoe aangenomen voet aan den gang hield, en eerst aan vermindering van werkkrachten ben gaan denken, toen ik bij een deel mijner arbeiders kwaadwilligheid ontmoette. Ik ken de ergste onruststokers onder u zeer goed en die zullen nooit meer werk bij mij vinden, zelfs al kwamen zij er mij om smeeken. Zij moeten hunne woningen ontruimen om plaats te maken voor betere werk lieden. Maar ik ken even goed mijne bruikbare en vlijtige arbeiders" en hierbij wendde hij zich naar den kant waar Lassmann en Jürgot stonden, gelaten, wórden, uitgenoodigd zich vóór 25 Aprij a., met overlegging van dé vereischte stukken tot den minister te wenden^ Men schrijft uit Limburg Op de rivier de Maas hebben thans voor de visscherij hoogst nadeelige handelingen plaats. Bij manden vol drijven de visschen dood of bedwelmd op het water. Dit ongehoorde feit wordt op de volgende wijze uitgevoerdMet een bootje begeven zich eenige mannen meestal, om voor 'toog der politie onopgemerkt te blijven, dicht bij de overvaarten op 't water, en laten een zoogenaamde groote kardoes in de rivier met een geweldigen knal ontploffen, zoodat de visschen, die zich in den omtrek bevinden, groot en klein, alle oogenblikkelijk gedood worden en boven komen drijven. Niet alleen, dat op deze wijze ontelbare jonge visschen, die nog in de periode van hunne ontwik keling zijn, vernietigd worden, maar men kan al die visschen ook niet meester worden, zoodat ze voor het meerendeel met den stroom wegdrijven en in 't water liggen te verrotten. Yoor eenige dagen zijn er op de hiervoren be schreven wijze in de nabijheid van Roermond nog vele visschen gevangen. De helsche werktuigen, waarmede dit geschiedt en die op de wijze van torpedos werken, worden door de schippers meegebracht uit Luik. Indien dit zoo blijft voortduren, zal de visch- vangst op de rivier de Maas weldra weinig meer te beteekenen hebben. Het is hoog noodig, dat het openbaar gezag tnsschenbeide trede. NR. ct.) De Staats-courant van 3 en 4 dezer bevat de wetten van 26 Januari jl. (Staatsbl. no. 2 en 3), a tot onteigening van eigendommen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Winterswijk naar de Pruisische grenzen in de richting van Bocholten b houdende goedkeuring van de over dracht in eigendom, bij wijze van ruiling, aan de gemeente 's Gravenhage van den voor de verbree ding der Lange Pooten benoodigden rijksgrond. Men meldt aan de Arnh ct. dat de minister van waterstaat enz. thans niet ongeneigd is aan de zuid-oosterspoorwegmaatschappij verlenging der concessie te verleenen en over het verder uitvoeren der nog onvoltooide werken in nader overleg te treden. De tusschenkomst van gedeputeerde sta ten van Noord-Brabant en van de besturen der gemeenten in die provincie met dat van Nijmegen, schijnt nog al tot die gunstige wending hij gedragen te hebben. Het bevreemdt echter, dat gedeputeer- „en die kunt gij uit mijn naam heioven dat het gebeurde vergeten zal worden, als zij terstond tot hun plicht terug willen keeren. Meer kan en wil ik voor het oogenblik niet beloven. Maar als gij bedenkt dat ik billijk en rechtvaardig met u handel, terwijl er zulk een zware last op mijne schouders rust, zult gij u, dunkt mij, wel op mij kunnen verlaten, dat ik in betere tijden nog beter voor u zal zorgen." „En met die onzekere beloften denkt gij ons aan bet lijntje te houden?" vroeg een van Char- tin's makkers spottend. „U heb ik geen beloften gedaan," antwoordde Max kalm. „Gij drieën behoort niet meer tot mijne werklieden; met u en uw gelijken heb ik niets meer te maken." „Ho, ho, dat zullen wij zien. Gij hebt u ge weldig misrekend, als gij denkt dat wij bedaard zullen blijven en kalm toezien als men ons met voeten treedt. En als gij, bij dat voorgenomen wegzenden uwer werkliedenop uwe nieuwe machines rekent, moogt ge wel op uwe hoede zijn. Als men die eenmaal uit den weg geruimd heeft kan men het ook ten tweede male doen." „Het zal u ditmaal moeielijker vallen, want zij zijn reeds aangekomen en dus gemakkelijker te verdedigen. Verder waarschuw ik uDe wet straft samenscholingen, vredebreuk en roofzuch tige aanvallen met groote gestrengheid. Gaat nu heen. Ik heb u verder niets te zeggen." Het scheen dat de drie brutalen zich tegen dit bevel wilden verzetten; maar Kramer opende de

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1