N°. 28. 121e Jaargang. 1878. 2 Februari. Nationale Militie. Dit blad verscMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon* en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regeL Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz, van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk.: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. LOTIKTO. Middelburg, 1 Februari. 18. JONKER PAUL. Spoorwegdieverijen. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19'n Augustus 1861 (Staatsblad n° 72); Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben op de bovenvoorzaal van het raadhuis, Vrijdag den 8 n Februari 1878, te beginnen des voormiddags te 10 uren dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de- loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied bij gedeputeerde staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hunnen vader óf voogd; dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang; dat op Dinsdag den 19°" Februari 1878, des voormiddags van 10 tot 12 uren, in de boven- achterzaal van het raadhuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, be doeld. in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij die op zoodanige vrijstellingen aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschijnsn, vergezeld van tiree bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen. Middelburg, den 1" Februari 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat, ingevolge art. 2 der wet van 26 Januari jl. (Staatsblad n" 5), de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten generaal in elk der hoofdkiesdistricten Winschoten, Hilver sum, Amsterdam, Rotterdam, Goes en Zevenber gen moet plaats hebben; heeft bepaald: 1° dat die verkiezing in elk dier hoofdkiesdistricten zal geschieden op Dinsdag 26 Februari e. k.2" dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 12 Maart daaraan volgende. De minister van financiën maakt bekend dat eerlang zal worden overgegaan tot uitgifte van FETJILXuOSTOJSr, Een vertelling van Hans Warring. X. „Uw mededeeling geelt mij toch wel zorg en groote zorg ook. Richard heett dus weer schulden gemaakt? Waar zal dat eindigen, Marie, als hij maar altijd op uw goedheid ver trouwt en voortgaat met meer uit te geven dan hij mag?" „Daar ben ik niet bang voor, Max! Uit zijn brief spreekt zooveel diepgevoelde dankbaarheid, zulk een oprecht berouw over het gebeurdedat er geen herhaling van zal plaats hebben daar ben ik van overtuigd. Gij moet zijn brief lezen. Nog nooit heeft zijn eerlijk, goed hart zich zoo duidelijk geopenbaard, als bij deze gelegenheid. De ernstige geest die uit zijne woorden spreekt heeft mij tot tranen geroerd. Hij maakt toespe lingen die mij zeer tot nadenken gestemd hebben." Zij haalde uit de andere kamer een open brief en gaf dien aan haar broeder. Terwijl hij hem las, keek zij over zijn schouder en wees nu en dén op een zin, waarop zij in 't bijzonder zijn bronzen stukken van een cent, 'geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad n° 43) en het koninklijk besluit van 18 April 1877 (Staatsblad n"> 84). Die pasmunt zal aanvankelijk alleen bij de betaalmeesters te 's Hertogenbosch, Breda, Mid delburg, Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond van den 16" tot en met den 25sn van elke maand, Zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kantooruren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minder dan twintig cent, voor ieder op aanvraag ver krijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, voor minstens de helft bestaande in Nederlandsche koperen centen. Aan andere betaalmeesters-kantoren zullen bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen centen, tot het doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen geslagen naar de wetten van 28 September 1816 (Staatsblad n°. 50.) en 26 November 1847 (Staatsblad n°. 69) blijven wettig betaalmiddel zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Gravenhage, den 29en Januari 1878. (St. Ct De minister vau financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 aspirant-land meters van het kadaster, in de maand Mei e. k., te 's Gravenhage eén examen zal worden gehouden. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich vóór 25 April e. k., met overlegging van de vereischte stukken, tot den minister te wenden.- De Staats-courant behelst het verslag der com missie, in 1877 belast met het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, teekenen, boetsee- ren, gymnastiek, land- en tuinbouwkunde. Men deelt ons mede dat den 11" dezer van hier naar Breda verzonden is een kist, inhoudende verschillende artikelen en ook een pakje, geadres seerd aan den heer N. G. cadet aan de konink lijke militaire academie, inhoudende 50 sigaren en 10 postzegels a 5 cent. Bij aankomst te Breda droeg de kist de blijken van geopend te zijn en werd het bedoelde pakje daaruit vermist. Naar wij vernemen heeft de heer W. Loeff, aandacht vestigde. Tusschenbeide glimlachten beiden onder het lezen en toen Max de brief weer dicht vouwde zei Marie: „Er valt niet aan te twijfelen dat er nu geen sprake is van een zijner vluchtige hofmakerijen. Uit ieder woord blijkt dat het een ernstig ge meende, ware liefde is en dat hij op een derge lijke wederliefde hoopt, zoo hij er al niet zeker van is. Als dit het geval is zullen wij er spoedig meer vau hooren." „Het komt mij voordat er omstandigheden bestaan, die voorloopig geheimhouding noodzake lijk maken," zei Max bedenkelijk. „Uiterlijk tegen het einde vau het jaar hoopt hij openlijk met ons over zijn liefde te kunnen spreken. Nu ik wensch den lieven jongen van harte geluk „Zij moet of van voorname geboorte zijn, of zeer rijk," zei Marie terwijl zij weder in den brief keek. Dat maak ik uit deze passage ten minste op hoor maar. „Alleen een vurige, innige liefde en het edele, grootmoedige karakter dei- vrouw, kan een man er in doen berusten, om de ontvangende niet de aanbrengende te zijn." „Jadat schrijft hij en daarin geef ik hem ge lijk. Noodzaken echter de omstandigheden tot een rijk huwelijk, zelfs zonder liefde, dan wordt vrees ik, een trotschen man een ougeneeselijke wonde toe gebracht, die zeer noodlottig kan worden voor zijn huwelijksgeluk. Hoe ziet gij mij zoo vra gend aan, Marie? Een arm meisje kan zonder gevaar voor haar huwelijksgeluk een rijken man huwen, want er ligt voor haar niets vernederends tegen 1 Maart a., zijn ontslag aangevraagd als secretaris der gemeente Koudekerke. Woensdag hield de schippers-vérèeniging „Schut- tevaer" hare jaarlijksche algemeene vergadering in de Nieuwe Stadsherberg te Zwolle. Ruim 70 leden waren aanwezig, waaronder 24 afgevaardig den der afdeelingen Amsterdam, Apeldoorn, Bols- ward, Dedemsvaart, Enkhuizen, Gorredijk, Gro ningen, Heerenveen, St. Annaland, Hoogeveen, Joure, Smilde, Sneek en Wildervank. De oprichter der vereeniging, de 80jarige heer Schuttevaer, was mede tegenwoordig. Een gedicht uit Bergen-op- Zoom, te zijner eer vervaardigd, werd voorgelezen. Vervolgens is verslag gedaan van hetgeen in het vorige jaar in het belang der schipperij was ver richt en daarop kwamen een groot aantal voor stellen in behandeling. Het voorstel der afd. Bergen-op-Zoom, strekkende om op het Walcher- sche kanaal bij Vlissingen een stoomsleepbootje in de vaart te brengen, zal ondersteund worden. Ook tot vervulling van den wensch der afd. Ameland, ter verkrijging eener betere ligplaats voor schepen, niet eene haven, maar een dam, waarachter die kunnen liggen, zeide de ver eeniging hare medewerking toe. Voorts werd o. a. aangenomen een voorstel der afd. Enkhuizen, inhoudende het verzoek tot het bekomen van een mistklok op den Noorderleidam van ketKrabbengat. De aanwezigen besloten, den minister van waterstaat per telegram hunne ingenomenheid met zijn optreden kenbaar te maken, met aanbeveling van de belangen der vereeniging. Bouwkundigen, geschikt en bereid zich te be lasten met het .toezicht van rijkswege op de ge bouwen voor onderwijs, en met de verdere werk zaamheden, betreffende de onder het departement van binnenlandsche zaken ressorteerende rijksge bouwen, worden door den minister van binnen landsche zaken verzocht zich vóór 15 Februari a. bij gezegeld adres tot zijn departement te wenden, met overlegging van al zulke bescheiden en ge gevens als zij tot ondersteuning van hun verzoek of aanbeveling van hun persoon of werk dienstig zullen achten. Aan de betrekking is eene jaar lijksche toelage van ƒ3000 tot f 4000 verbonden, benevens vergoeding van bureau-, reis- en ver blijfkosten. St.-Ct Bij kon. besluit is ingesteld eene commissie tot onderzoek: a nopens de grondslagen waarop aan weduwen en weezen van alle burgerlijke rijks ambtenaren, pensioen zou kunnen worden verleend b nopens de grondslagen van het bestaande weduwen- fonds der ambtenaren van algemeen bestuur. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren in om de ontvangende te zijn. De man toch is uit den aard der zaak verplicht voor zijn gezin te zorgen." Onder het spreken boog hij zich over haar heen, om haar op het voorhoofd te kussen, daarna scheidden zij.Toen Max voor dat hij zich ter ruste begaf, de straat opging om te zien of in de fabriek en in het dorp alles rustig was, dacht hij nog eens na over het gebeurde van heden en duidelijker dan ooit zag hij in, dat hij niet nog een wezen te meer, dat hij lief had, in zijne zorgen mocht betrekken. „Het zou waanzin zijn, als ik aan mijn zwak heid toegaf waanzin om een huis op zulke wankelende grondslagen te bouwen. Moet ik haar, die ik lief heb, misschien over eenige jaren gebukt en vervallen zien onder den laat der zor gen, die zij aan mijn zijde te wachten heeft 'tls altijd beter moedig afstand te doen, dan zich aan langdurig leed bloot te stellenIk zie het in, mij blijft alleen de keus tusschen een ongehuwd leven of een rijk huwelijk." XI, De nieuwe machines waren onder militair ge leide veilig en wel op het fabrieksplein aange komen; maar zij stonden nog ingepakt evenals zij gekomen waren en voorloopig was er ook nog geen kans ze in dienst te stellen; want de strijd tusschen de werklieden en den werkgever was een jhr. mr. C. Hartsen Jbzn., directeur der Holland- sche sociëteit van levensverzekeringen; dr. P. van Geer, hoogleeraar te Leiden A J. van Pesch, hóogleeraar aan de polytechnische school te Delft, thaus benoemd te Amsterdam. Bij den raad van state is in behandeling een ontwerp van wet, betreffende de heffing van het recht van successie in de rechte lijn. Aan het door de Gartenlaube, medegedeelde over teerpillen als geneesmiddel, ontleenen wij nog het volgende. „Gebruikt men de pillen bij een lichte verkoudheid, die bij gepaste voorzorgen ook van zelf verdwijnt, en neemt men er dan niet te veel van, dan zul len zij gewoonlijk geen kwaad doen en is men maar al te geneigd om aan dat gebruik de gene zing toe te schrijven. Maar het gedurende eenigen tijd voorgezet gebruik moet de ernstigste gevolgen na zich slepen. De eerste prikkeling treft de maag. Is het zachte slijmvlies door overmatig gebruik van alcohol genoegzaam verhard, dan kan hij misschien wel tegen dat „van binnen teren," maar een gezond slijmvlies wordt eindelijk zoo geprikkeld, dat ontstekingen moeten ontstaan. Verder zijn ziekten van de nieren en van andere organen vaak het gevolg van hét gebruik van teer; huiduitslag en overprikkeling van het zenuw gestel deden zich mede niet zelden voor. Bij uitwendig gebruik tegen dauwworm in zijn onder scheiden vormen is de teer van uitmuntende werking maar ook daarbij is voorzichtigheid plicht, want te rijkelijke inwrijving heeft, door opzuiging naar binnen, gevaarlijke darm- en nierziekten en zenuwtoevallen veroorzaakt. Voor inwendig ge bruik moet zij onvoorwaardelijk worden afge keurd. „Reeds lang heeft de geneeskunde aan teer, die zeer goed te vervangen is, een plaats ontzegd in de rij der inwendige geneesmiddelen; de leek behoort dat goede voorbeeld te volgen." Tot leden der commissie van het te houden examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen en van het kasdaster zijn benoemd, de heerenW. van Konijnenburg referendaris bij het departement van financiën, tevens voorzitterdr, A. T. van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-IIolland in 'sGra venhage D. H. Montenburg en C. E. Last, contro leurs der directe belastingen en van bet kadaster, respectievelijk te Zutfen en Zwolle. Het examen zal worden gehouden in het provinciaal gouver nementsgebouw te Arnhem op den 18 Februari e. k. en volgende dagen. nieuwe phase ingetreden. Het scheen dat men overtuigd was dat de middelen, die men tot nog- toe gebruikt had, niet doeltreffend waren geweest en dat men andere wapenen te baat moest nemen om den gehaten Pruis gevoelig te treffen of nog liever bet veld te doen ruimen. Sedert eenige dagen was de arbeid in de fabriek gestaakt. De bel, die de werklieden 'smorgens opriep, had te vergeefs geluid. Niemand had er zich aan ge stoord. Zoodoende was de strike uitgebroken en daardoor leed de eigenaar natuurlijk groote schade. Het waren sombere, droevige dagen voor Rein- hard. Hij had den slag langzaam zien aankomen en was toch niet in staat geweest hem af te wereii. De nieuwe machines, die hem in staat zouden ge steld hebben de onrustigste en oproerigste gezellen af te danken en alleen diegenen te houden die hij als bezadigd en vertrouwbaar liad leeren kennen, waren te laat gekomen. Nu ook dezen zich had den laten medesleepen tot openlijk verzet, had hij zulk een afscheiding niet meer in zijn macht. Hij moest nu afwachten of zij wellicht door nadenken weder op den goeden weg zouden terug komen, maar hij had er weinig verwachting van. Hij wist zeer goed dat de ontevredenheid over de loonen slechts tot voorwendsel dienen moest en dat de ware reden lag in den haat tegen de natie waar toe hij behoorde. In dezegeheele streek heerschte al sedert lang een geest van ontevredenheid en weerbarstigheid tegen alles wat Duitsch was. Do geheele bevolking en die bestond grootendeels uit fabrieksvolk scheen besloten te hobben om

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1