Benoemingen en besluiten Ond erwijs Kerknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger, Koloniën, De liberalen in het kiesdistrict Winschoten, dat een dubbel district is geworden, zullen waarschijn lijk den heer mr. B. D. H. Teilegen, hoogleeraar te Groningen, tot candidaat stellen, indien hij de candidatuur wesscht te aanvaarden. Bij gelegenheid dat te Brouwershaven door het departement Schouwen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de 300e verjaring van den ge boortedag van Jacob Cats gevierd werd, Meld de heer J. Th. Oosterman in eene vergadering van dat departement te Brouwershaven eene voor lezing, getiteld „Jacob Cats als volksdichter ver dedigd". Deze toespraak is thans bij den uitgever H. Lakenman te Zierikzee in druk verschenen. Men vindt daarin, met een grooten rijkdom van aan halingen uit de geschriften der meest bevoegde beoordeelaars van vroeger en later tijd, de aan spraken van Cats op den naam van volksdichter en tevens van een zeer merkwaardig man op staatkundig-, maatschappelijk- en wetenschappelijk gebied uiteen gezet. De medegedeelde bijzonder heden uit zijn levensloop en omtrent zijne werken konden, uit den aard der zaak, weinig nieuws bevattendoch sluiten zich uitmuntend bij het geheel aan. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Ber- likum, gemeente Menaldumadeel, M'. G. van Gey- teubeek, candidaat-notaris te Roordahnizum; binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Boznm, gemeente Baarderadeel, mr. J. Klaasesz. de Boer, candidaat-notaris, secretaris der gemeente Ferwerderadeel, kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Berlikum en advocaat te Ferwerd, zijnde hem tevens eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ber- -likmnbinnen bet arrondissement Heerenveen, ter standplaats Joure, gemeente Haskerland, H. J. W. Teriet, candidaat-notaris te Heerenveen. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. H. Onnen, met ingang van 30 Maart a,, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid l6 kl., de officier van gezondheid 2" kl. F. van Leeuwen, van gemeld personeelen de officier van gezondheid le kl. J. de Wit, van dat personeel, op nonactiviteit gesteld, in afwach ting van nadere beschikking. Benoemd tot leeraar in de scheikunde en natuur lijke historie aan de hoogere burgerschool te •Breda, dr. D. R. Scheffer te Sappcmeer; tot leeraar in de Hoogduitsche en Nederlandsche talen aan de H. B. school te Sneek, dr. B. Symons te Rotterdam. Tot hoofdonderwijzeres aan de meisjesschool voor M. U. L. O. en de later daaraan te verbinden meisjesschool voor gewoon lager onderwijs te Sneek is benoemd mejuffrouw C. M. II. J. Gersen te Leiden. Op 28 dezer is door bet kiescollege der Herv. gemeente te Noordgouwe, ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol emeritaat aan ds. J. H. van Lamsweerde Schiiller verleend, beroepen de heer P. Knuttel, predikant te Oos- terdijk. Op het 12tal waren geplaatst de hoeren A J. Adriani, te HoomsterzwaagR. Beunt, te Oosterhesselen; L. W. de Griend Dreux, te Hoog woud; dr. W. F. C. J. van Heel, te Roermond; de gevolgen denk aan de eene zijde die warme, hartstochtelijke natuur, die aan geen zelfbeheer- sching gewoon is, met dat Fransche bloed in de aderen cn die ongetemde levenslust in het ge moed en aan de andere zijde koelheid, afwij zing ijskoud nadenken! - Pas op Max, zie toe wat gij doet! Dat kan een huwelijk worden, waarin mannelijke trots en mannelijke waardigheid, moed en achting voor u zeiven te gronde gaan." Onder deze alleenspraak had hij een klein poortje in den tuinmuur bereikt, 't welk hij met een sleutel schielijk opensloot. Hij haalde ruimer adem, toen hij van den dorren, kalen, stoffigen rijweg in den lommerrijken netten tuin kwam en omringd was door een weldadige stilte en koelte. Onder een groep breedgetakte lindeboomen ston den sierlijke stoeien die tot uitrusten noodigden, en eenige voorwerpen, die op tafel lagen, bewezen dat deze plaats kort te voren bezet was geweest; een lichte stroohoed met blauw lint, een werk doosje met klein, keurig naaigereedschap, waar naast eenig vrouwelijk handwerk lag, waarbij men onwillekeurig moest denken aan de handige vingers, die er aan gewerkt hadden. Uit het werkdoosje stroomde hem een zachte geur van viooltjes tegen, toen hij zich' bukte om dit kunstwerk van paarl- moer, staal en zijde te bewonderen. Eensklaps richtte hij zich verrast opde avondwind voerde hem zachte tonen toe. Een fraaie stem zong een lied, waarvan de ernstige, zachte melo- P. Knuttel, te Oosterdijk; H. L. Krom, te Drei- schorA. A. van Meurs, te DeldenII. Munten dam, te MadeL. R. Oldeman, te Schermerhorn C. Reijers, te EllewoutsdijkSpema Heijland, te Bergeijk, en H. Felders te Renesse. Zestaldr. van Heel, Knuttel, Krom, Muntendam, Reijers en Sperna Heijland. Drietal: Knuttel, Krom en Muntendam. Nadat Zondag der vorige' week de lieer P. II. Hugenholtz te Amsterdam afscheid genomen had van zijne gemeente, hield eergisteren de heer P. R Hugenholtz zijne afscheidsrede. Hij koos de woorden van zijn tekst Lukas IX: 62. Hij legde zijn hoorders uit, hoe hij, nadat hij tevergeefs gepoogd hacl den ondragelijken toestand in de Ned. herv. kerk ten goede te keeren, niet alleen gedrongen, maar eerder gedwongen was zijn ontslag te nemen. Hij was blijde in zijn broeder den man te zien, die aan het hoofd eener nieuwe en vrije gemeente, zijne beste krach ten kon besteden. Met een hartelijk afscheids woord aan zijne leden en een woord van dank aan allen, die hem hunne liefde betoond hadden, werd deze plechtigheid gesloten. De heer Liitge, predikant teNederhorst den Berg, weigerde in den loop van het jaar 1877 het kind te doopen van Nanne Bobbeldijk en Oukje Mantel, omdat de vader die zich met den kleine aanmeldde, bezwaren had tegen de beantwoording van vraag 2 van het doopformulier. Nadat de predikant een gesprek met de echtelieden had, waarbij hem bleek, dat zij hét durfden wagen vrijzinniger te denken dan hij, heeft dekerkeraad met ds. Liitge aan liet hoofd, de familie Bobbel dijk officieel in den ban gedaan, onder mededeeling dat hun kind niet zal gedoopt "worden, tenzij er een getuige optreedt om de vragen van het formulier te beantwoorden. Het stuk waarbij hun een en ander werd medegedeeld, was onder- teekend door ds. H. A. J. Liitge, do ouderlingen B. Portengen en M. Oudshoom, en de diakenen W. Brouwer en B. van de Beek. Het stadsconcert, Zaterdag avond te Utrecht gegeven, was schitterend. De symphonie C. Moll op 68 van J. Brahms werd onder zijne leiding uitstekend uitgevoerd: het geheele orkest was in geestdrift door de aanwezigheid van den grooten meester, terwijl de voordracht zijner neue Liebesliecler, voor gemengd koor, waarbij hij zelf met den lieer v. d. W. de vierhandige pianopartij vervulde, onder directie van R. Hol uitstekend afliep. In de pauzeering werd den heer Brahms, bij monde van den decanus, het eerelidmaatscliap van 't Collegium aangebodendaarbij vereerde het Collegium hem eene verzameling photographieën der kunstschatten van liet Mauritshuis. In de portefeuille is dit inschrift geplaatst: „Aan den toondichter Johannes Brahms worden ter herin nering aan het stadsconcert van 26 Jan. 1878 deze afbeeldingen, naar meesterstukken der Hol- landsclie schilderschool, aangeboden door bet Collegium Musicnm Ultrajectinum." Vanwege het studentenkorps en het korps zangers en zan geressen ontving de componist nog prachtige lauwerkransen. Lecocq, de componist van de beroemde Fille de Madame Angot, heeft eene opéra-comique doen opvoeren in het theater de la Renaissance te Parijs, met woorden .van de bekende librettisten Meilhac en Halévy. Het stuk heet le Petit Due en heeft een piepjongen hertog de Parthenay tot held, die met een even jong vrouwtje getrouwd is, doch door de wederzijdsche ouders nog' wat te kinder achtig wordt geoordeeld om reeds de genoegens van het huwelijksleven te mogen smaken. Zijne vrouw wordt dus in een klooster gestopt en hij naar het leger gezonden, teneinde daar de noodige rijpheid te verkrijgen om later als man en vrouw die zijn oor streelde. Hij was nog te ver van het huis verwijderd om de woorden te kunnen ver staan of de zangeres te herkennen. Maar hoe meer hij naderde, des te rijker en voller klonken hem de tonen tegemoet en bij die avondstilte maakten zij zooveel indruk op hem, dat hij er inwendig door ontroerde.- Thans herkende hij „het Ave Mariavan Schubert en toen hij aan de vensters van de zaal bleef staan om te luisteren, verstond hij duidelijk de woorden: "Wir sohlafen rullig bis zutn Morgen Ob Menschen noch so grausam sin<l, O Jungfrau, hör'der Jungfrau sorgen, O Mutter, hör'dein be-teud Kind! Het was een heerlijke, lieve stem, die dat cou plet zong, zij bracht hem het beeld voor oogen van het mooie meisje, dat hij heden wedergezien had en aan wie hij sedert hun eerste ontmoeting meer gedacht had dan hij zichzelven wilde beken nen. De zangeres daar binnen kon even goed de schitterende jonge erfgename zijn, die hij van daag had leeren kennen, maar bij den toon van die stem namen zijne gedachten volstrekt niet die richting. Hij was vast overtuigd dat niet zij, maar Ilanna gezongen had en dat hij llanna bij zijn zuster zou aantreffen. De onuitsprekelijke liefelijkheid van die stem was zoo volkomen in overeenstemming met haar geheele verschijning, dat hij er geen oogenblik aan kon twijfelen. in eer en deugd te mogen leven. Het hertogje weet echter middel om, als eene boerin verkleed, in het klooster en bij zijn vrouwtje door te drin gen. Hij wordt ontdekt, door de nonnen de deur uitgesmeten, en komt in het kamp aan. Maar nu is de beurt aan liet hertoginnetje, dat uit het klooster weet te ontsnappen en'op het slagveld haar jongen held opzoekt. De muziek, welke Lecocq bij dezen tekst ge schreven heeft, munt door geestigheid, frischheid en vroolijkheid van het beste gehalte uit. De decoratiën zijn prachtig en bet theater de la Re naissance behoeft, zegt men, zes maanden lang er niet aan te denken om een nieuw nommer op zijn repertoire te brengen. Volgens aanschrijving van den minister van oolog aan de kommandanten der divisiën infan terie, o. a. van het 3e regiment, mogen bij het reg. grenadiers en jagers niet meer dan 450 mili ciens van de lichting van 1877 en bij de regi menten infanterie per regiment van de lichting van 1877 niet meer dan 500 miliciens voor bet blijvend gedeelte onder de wapenen gehouden worden. De hiervoor te bestemmen miliciens zullen tegen 30 September a. in het genot van onbepaald verlof behooren te worden gesteld, terwijl de overigen in het begin van Mei a. dat verlof verkrijgen. Blijkens bij de regeering ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederland ach Indië is door eene commissie ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curaeao voorloopig f 3300 in 'slands\kas gestort. Verleden Vrijdag ondervonden de reizigers in een wagon 3e klasse van den spoortrein, die te 5 uren 50 m. van Arnemuiden was vertrokken, tusscken die plaats en het station 's Heer Arends- kerke dat de glazen aan beide zijden onmiddellijk na elkander als met een slag werden verbrijzeld, waardoor een der passagiers een stuk glas tegen het gezicht vloog. Bij den een scheen het, alsof zeker hard voor werp door de ramen werd geworpen, terwijl een ander de werking van den bliksem of wel van de telegraaf door losrukking van den draad voor onderstelde. De heer G. J. van der "Weel, opzichter der gemeentewerken te Goes, is benoemd tot directeur der stadsreiniging, te Dockum. De volgende weervoorspelling is door het Londensch bureau van de „New-York-Herald" ontvangenLage barometerstand, vergezeld van regen, sneeuw eu zware Z.-W. tot N-.W.-stormen kunnen op de Engelsche kust omstreeks 28 Janu ari verwacht worden. Te Doesborgk is een spaarbank opgericht, welke belangeloos door de lieeren J. Wijd oogen en J. H. Geerlings wordt beheerd. Een begrafenis op het Oosterkerkhof te Amsterdam is Zaterdag morgen geschorst op last van de justitie; het lijk zal geschouwd worden wegens het vermoeden dat de dood is gevolgd op het gebruik van geneesmiddelen, die door een onbevoegde te Buiksloot waren voorgeschreven. Binnen kort zal bij het Engelsche parlemen t een wet op den invoer-van vee inkomen. Reeds heeft de Cobdenclub een commissie benoemd om op dit onderwerp het oog te houden. In die commissie heeft o. a. onze vroegere landgenoot mr. D. J. baron Mackay zitting. Het presidium is opgedragen aan den oud-minister Forster. De andere leden zijn de heeren: Milner Gibson, oud- Hij bleef buiten tot dat het lied uit was. Daarop hoorde hij hoe de zangeres van de piano opstond en hoe Marie haar bedankte. En toen hij schielijk de trap opliep, kwamen de beide meisjes liem gearmd op bet balkon te gemoet, gevolgd door mijnheer Kayser. X. „Zoo, zijt gij daar eindelijk", zei Kayser terwijl hij Reinhard hartelijk de hand schudde. „Gij hebt u geen waardigen broeder uwer znster betoond. Wij hebben langer dan een half uur op u ge wacht." „Plicht gaat voor alles, zooals gij weet. Ik wilde eerst het sluiten der fabriek afwachten." „Er is toch uiets voorgevallen?" „Volstrekt niets. Ik zie dat gij mijn zuster het genoegen gedaan hebt juffrouw Kayser mede te brengen." „Ja!" zei Marie opgewekt „eu ik weet ook al dat ik u niet meer aan elkaar bohoef voor te stelleu daar gij reeds zonder mij kennis hebt gemaakt." Max boog en reikte Hanna de hand. Toen hij voor haar stond eu zijn oog op haar liet rusten, maakte haar geheele verschijning, de blik, waar mede zij naar hem opzag, het lachje om haar mond en de bevallige beweging met haar hoof dje minister, en Jacob Bright, Peter Rylands en T. C. Potter, allen leden van het parlemeut. De zaak is ook voor Nederland van het grootste belang. Men klaagt terecht over de lauwheid der Amsterdamsche burgerij bij verkiezingen voor den gemeenteraad, de prov. staten of de tweede kamer. Voor kerkelijke verkiezingen bestaat meer leven. Ten minste is dit gisteren het geval geweest bij de verkiezing van leden van den Ned. Isr. kerkeraad. Op bet Jonas Daniël Meijerplein heerschte de grootste agitatie. Vigelantes met kiezers reden af en aan, personen, die er als kiezers uitzagen, werden op straat, tot zelfs op de Heerengracht en in de Amstelstraat, aangehou den om allerlei overredende praatjes voor candi- daten aan te hooren. In de gangen van het gebouw trachtte men kiezers over te halen hun biljet voor dezen of genen in te vullen ofte veran deren. Het was een levendig en opgewekt tooneel. {Hbl). Volgens de Tablettes d' tin Spt etaleur heb ben de regeeringen van Nederland, België en Denemarken aan den koning van Zweden de vraag gesteld, of hij zou medewerken tot het plan van Rusland en Duitschland, om den doortocht van den Sond aan alle vreemde oorlogsschepen, zonder machtiging van éen van beide, te beletten. Het gouvernement van Stockholm zou nog niet geantwoord hebben. Het bruidskleed der jonge koningin van Spanje was versierd met een overvloed van Brus- sêlsche kant met een reusachtigen sleep van de zelfde kostbare stof. Dit geheele work is door eene Brusselsche fabriek binnen tien dagen, na dat men er de teekening voor ontvangen had, afgemaakt, wat als een wonder van vlugheid beschouwd wordt. De japou was gegarneerd met volants van point d'Alenconde sleep bestond uit oud Brusselsch kantwerk, bedekt door eene me nigte kanten, leliën en bloemen van allerlei grootte, die er, op de manier van point d'Alencon op ge werkt waren. Voor de groote stierengevechten, die bij het huwelijk van koning Alfonsus te Madrid ge geven zijn, heeft mén reeds geruimentijd geleden een aantal stieren moeten „opvoeden". Dit ge schiedt door de stieren, wanneer ze nog zeer jong zijn, met koperen ballen op de horens, in het renperk te laten, waar ze door kleine jongens op alle mogelijke manieren geplaagd en gesard worden. In 't begin geven ze hier niets om, laten zij zich door slaan en schoppen wel bang, maar nauwelijks driftig maken en moet men ze, door het voorbeeld van een paar oude osseu, met bellen om den hals, moed geven. Ten laatste gelukt dit en beginnen zij lastiger van humeur te worden. Met roode vlaggetjes, scherpe pijltjes en stekelige hallen voltooit men dan het werk en doet hen op die manier den graad van drift en woede krijgen, dien een stier moet bezitten om aan het Madridsche publiek te behagen. Pe troonsbestijging vau koning Humbert I van Italië zal, volgens gebruik, aan de verschil lende hoven worden medegedeeld bij eigenhandige brieven des konings en door bijzondere gezanten. Koning Alfonsus van Spanje ontvangt bij deze gelegenheid tevens het grootkruis der Annonciata- orde, dat hem door generaal de Sonnaz zal wor den aangeboden. Generaal Cialdini gaat naar Berlijn, generaal Dellarocca naar Parijs en Brussel, generaal Pasi naar Petersburg, generaal de Labatie naar Stokholm en Kopenhagen, prins Thomas van Savoye naar Lissabon, naar den zwager des konings. Voor de andere hoven zijn de gezanten nog niet benoemd. Op kerkelijk gebied heerscht ook tegen woordig in Duitschland veel leven, en de vrije gemeente van „broeder" Hugenholtz zooals uit Breslau aan de Volks Zeitung wordt ge schreven, vindt veel sympathie onder de aanhau- zulk een aangenamen indruk op hem, dat hij al zijn bloed naar zijn hart voelde stroomen. Hij gaf er zich geen rekenschap van waarin die betoo - vering bestond; maar hij voelde toch zeer goed dat zij niet alleen in hare schoonheid lag, maar dat alles aan haar de hoogste eischen van zijn smaak bevredigde. „Ik had wel gewild dat gij er bij waart ge weest Reinhard, toen deze beide jonge dames elkaar een weinig op den tand voelden," sprak Kayser vroolijk. „Zij hebben beide getoond goede diplomaten te zijn. Eerst was het zacht sonde e- ren, gepaard met het voorzichtig verzwijgen dei- eigen meening. Daarna werd men warmer en kwam meer onverholen voor zijn gevoelen uit- Enten slotte was het jubelende overeenstemming-, ik kan u zeggen dat de zuiverste harmonie in alles heerschte. Elk woord van de eene vond weerklank in het gemoed der andere. En ik heb bij dat gesprek ook geprofiteerd. Ik heb er door geleerd dat Beethoven grooter is dan allen die voor eu na hem geleefd hebben, dat Heyse de held van den dag- is voor alles wat vrouw heet, dat een zacht hemelblauw Wtrdt vi rvilfd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2