Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten 0 n d e r w ij s Landbouw. Kunstnieuws. Rechtzaken Koloniën, Burgerlijke stand. Thermometerstand. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 30 jaren. Ala voorloopige bestuursleden zijn gekozen de heeren A. J. Adriaansen, voorzitter, J. L. Guiot, onder voorzitter, M. Ovaa, kassier, en C. L. Ovaa, controleur. Tot commissarissen van toezicht zijn benoemd de heeren mr. M. J. de Witt Hamer, G. Alberts Lz. en mr. P. J. van der Feen. Z. M. de koning heeft Zaterdag het wetsontwerp tot vaststelling der gewijzigde kiestabel onder teekend. De verkiezingen zullen waarschijnlijk in de laatste week van Februari plaats hebben. De tweede kamer zal bij de hervatting harer werkzaamheden in het eind der volgende maand of in het begin van Maart, zeer waarschijnlijk een herzieningontwerp der wet op het lager onderwijs en een ontwerp tot het aangaan eener leening ontvangen. Beide ontwerpen zijn reeds bij den raad van state ingekomen. De heer mr. T. Alting Mees, oud-minister van koloniën, is benoemd tot 'skonings commissaris bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, als op volger van wijlen mr. Pape. Te Antwerpen heeft de heer Frédérikx, de schrijver van de brochure V Avenir du commerce extérieur de la Belgique, in de Société eommerciale et industrielle een conferentie gehouden over de mogelijkheid om voor den Belgischen handel nieuwe uitwegen te vinden. De spreker achtte het wenschelijk, dat alle heffingen ten behoeve van de schatkist, welke de productie belemmerden, vervielen en dat van staatswege maatregelen wer den genomen om den handel voor te lichten, om Belgische kantoren in den vreemde te vestigen, om in éen woord voor den handel alle moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het is waar, op deze wijze lijdt de staat een vermindering van inkom sten, terwijl de uitgaven stijgen, het verlies voor de schatkist kon men berekenen op 6 milli- oen 's jaars, maar wanneer men de te maken onkosten over vijf dienstjaren verdeelde, kon men volgens den heer Frédérikx. tegelijk met de vol tooiing der werken te Antwerpen, de vruch ten plukken van de door hem aanbevolen maatregelen. Twee maatregelen noemde hij in de eerste plaats noodig. Het oprichten van een so-iHé d'exploration, die beschikkende over een kapitaal van 300,000 fr., naar de overzeesche havens agen ten kan zenden, om de gelegenheid van de plaats op te nemen en te onderzoeken, welken werkkring de Belgische handel daar zou kunnen vinden. Vervolgens het stichten van een société <2' impor tation et d'exportation, evenals de andere uitgaande van kooplieden en industrieelen, met een kapitaal van 25 millioen in aandeelen en 25 millioen in obligatiën, welke Belgische kantoren kan vestigen, zich kan belasten met het uitvoeren van Belgische en het invoeren van vreemde producten, stoom- bootlijnen kan in het leven roepen en den handel en industrie voorschotten kan verleenen. De spreker deelde ten slotte mede, dat ver scheidene industrieelen hun instemming met zijn plannen hadden betuigd en dat er reeds aandeelen genomen waren in de société d'exploration, wier kapitaal verdeeld is in 20 aandeelen van 15,000 francs. N,Rott. Ct Volgens telegram uit Suez van 22 dezer, was het stoomschip Djemnach, met de Japansche en Chineesche mail aldaar aangekomen, doch verhin derd het kanaal in te stoomen, doordien er een Eng. stoomboot in het vaarwater aan den grond zit De Djemnah ligt in quarantaine. hooger onderwijs. Benoemd tot curator dei- rijks universiteit te Leiden mr. C. Fock, commis saris des konings in Zuid-Holland. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1560 's jaars, de kapitein der infant. C. F. E. de Jacquier de Lompret Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 8e regiment, tot kapitein 2 klasse, de 1 luitenant G. Blaauw, van het regiment grenadiers en jagers. Door den gemeenteraad van Groningen is be sloten f 6000 jaarlijks uit de gemeentekas te geven, ter bevordering van den bloei der univer siteit, en wel voor een hoogleeraar in de moderne talen en letterkunde. De senaat van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft, op voordracht van de theologische faculteit, tot doctoren honoris causa in de godgeleerdheid benoemd de heeren J. G. D. Martens, hoogleeraar te AmsterdamJ. J. van Toorenenbergen, predt. te Botterdam, en J. Hartog, predt. te Utrecht. Bij beschikking van den min. vanbinnenl. zaken is, namens den koning, aan den raad van Wes tervoort, op eene aanvrage om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, te kennen gegeven, dat zijn verzoek eerst in overweging zaj kunnen genomen worden, nadat een meer doelmatig iplaa voor den schoolbouw zal zijn ingekomen. Curatoren der Amsterdamsche universiteit hebbende volgende aanbevelingslijsten opgemaakt Voor de benoeming van een gewoon hoogleeraar in de wiskunde en de mechanica, de heeren A. J. von Pesch, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, en Ch. M. Schols, leeraar aan de K. M. akademie te Breda voor de benoeming van een gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de oude talen en letterkunde der Germaausche volken de heeren dr. J. Verdam leeraar aan het Gymnasium te Leiden, en J. Bec- kering Vinckers, leeraar aan de Latijnsche school en de middelbare school te Kampenvoor gewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde en de toxicologie de heeren dr. A. Hilger, hoogleeraar aan de uaiversitiet te Erlangen, en dr. A. Michaelis hoogleeraar aan het Polytechnicum te Karlsruhe en voor buitengewoon hoogleeraar in de artsenij - bereidkunde de heeren W. Stoeder, apotheker te Amsterdam, en A. J. Bijk, fabrikant in chemicaliën aldaar. Dinsdag 11. had te Aardenburg de vergadering plaats van de leden van „Welbegrepen eigenbe lang." Daar de heer de Miliano de betrekking van voorzitter niet had aangenomen, werd de heer C. F. Lievens met groote meerderheid als zooda nig gekozen, die de betrekking aannam. Het resultaat der vergadering was, dat er 3400 K. G. klaverguano en 9500 K. G. verbeterde peruguano zou worden aangekocht. Voorloopig' werd 1300 K. G. Chili-salpeter besteld. Een kunstgenot van het zuiverst gehalte werd Zaterdag avond aan een klein publiek bereid, dat in de concertzaal alhier bijeen was gekomen om de uitvoering der vijf Zweedsche quartet-zangers bij te wonen. Aan de vlekkelooze zuiverheid eo gekuischtheid hunner voordracht, aan den fraaien, vollen en helderen klank hunner stemmen,' aan de keurigheid hunner stemvoering, aan de frischheid en afwisseling hunner liederen is reeds herhaalde lijk, ook door ons, hulde gebracht. De uitvoering van Zaterdag bevestigde andermaal deze hulde, door de stormachtige toejuichingen van het pu bliek, welke de zangers beantwoordden door eea paar nommers te herhalen en door ten slotte een paar coupletten van het Nederlandsche volkslied ten beste te geven. Mogen de Zweedsche heeren, wanneer zij zich nog eens hier willen laten hoo- ren, door een beter gekozen avond dan dien van Zaterdag en door minder ongunstig weder, een talrijker publiek vereenigd zien om hunne sclioone, door eenvoud en natuur uitmuntende kunstgaven mede te genieten! Men meldt ons, dat over eenige weken door het Nederlandsch tooneel zal worden opgevoerd het oorspronkelijk tooneelspel Gabrielle, geschreven door den hr. J. J. Schürmann. Mej. Elise Baart zal de titelrol vervullen. Hlb Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd Zaterdag behandeld het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij eene veroordeeling van f 500 boete is uitgesproken tegen den koopvaardijkapitein W., clie den 20" Oct. jl, met zijn vaartuig de haven van Ylissingen uit zee is binnengeloopen, aan boord hebbende eene hoeveelheid buskruit, zonder daarvan de bij de wet gevorderde aangifte te hebben gedaan. De be klaagde was niet voor den hoogeren rechter verschenen, doch had aan den hove eene memorie ingediend welke door adv.-gen. mr. Gregorij uit voerig werd gesproken. De ambtenaar van het O. M. kwam echter tot de conclusie, dat wel degelijk aan de uiterste wacht, in casu te Ylis singen, aangifte van het aan boord hebben van buskruit had moeten geschieden. Daar evenwel uit het vonnis niet bleek welke plaats als de uiterste wacht moest beschouwd worden, requireerde hij de vernietiging van het vonnis, maar verwijzing van den appellant tot dezelfde straf als door de rechtbank was opgelegd De uitspraak is op aanstaanden Vrijdag bepaald. Het Alg. Dagblad van Nederl.-Indië schrijft in zijn mail-overzicht o. a. he plannen om te Kotta-Badja de troepen op den voet van gewoon garnizoen te brengen, welke ten tijde van den val van Sam Alangan en de bijna gelukte onderwerping van Toekoe Bait het eerst opkwamen, schijnen, hoewel de uitwerking van Samalangan's onderwerping op den geheelen Atjehschen toestand minder radicaal geweest is dan verwacht werd, nog niet opgegeven. Het spreekt, dunkt ons echter, van zelfs, dat de in trekkingder buitengewone toelagen niet zal kunnen geschieden, zoolang er geen gelegenheid op Atjeh is om de huisgezinnen der officieren behoorlijk te huisvesten. Tijdens den Fr.msch-Duitschen oorlog bevond zich een Fransch korps in Duitsche krijgsgevan genschap, onder bewaking van een Pruisisch regi ment cavalerie. Op een gegeven oogenblik verdween een der meest vertrouwde militaire geëmploieevden van d'en regiments-oversten, dooh dat was zoo erg niet, maar tegelijk met hem vermiste men ook de geheele regimentskas, inhou dende, naar men verzekert, ruim 75,000 mark. Dat er naar dien man en zijne vermoedelijke bagage ijverig gezocht is, behoeft geen betoog; maar dat hij dezer dagen door een militaire com missie bij een der korpsen te Padang in garnizoen ontdekt is zonder bagage natuurlijk schijnt ongelooflijk, maar is toch waar. De twee weesmeisjes in het armweeshuis alhier, die Zaterdag door een geweerschot getroffen werden, worden in het gesticht zelf verpleegd en door den heer J. B. Haringman heelkundig be handeld Heden deden zich eenige gunstige ver schijnselen in haar toestand voor. De eene, die aan het hoofd werd gewond, schijnt buiten gevaar te zijn. Ook de andere, die in de borst getroffen werd, had heden iets minder koorts en leed minder pijn, doch omtrent den vermoedelijken afloop valt nog niets met zekerheid te zeggen. Zaterdag middag is een stoker van de mail stoomboot „Stad Vlissingen", die boven aan den schoorsteen eenig werk verrichtte, naar beneden gestort. De man scheen zich inwendig gekneusd te hebben. Na voorloopig in het havenstation opgenomen te zijn, is hij des namiddags met een rijtuig naar de stad gebracht. Midden in den sneeuwstorm van Vrijdag avond 11. kwam te Bath het tjalkschip „Twee vrienden," gezagv. van den Berg, op de reede met de noodvlag in top. De twee sloeproeiers Bos en Fabriek begaven zich niet zonder levensgevaar naar dit vaartuig, teneinde hu!p te verleenen. Na 3 uren in storm en sneeuwbuien te hebben gewerkt, was het schip in veiligheid. Het had anker en ketting- verloren, een ontredderde boot, en was geladen met stukgoederen van Brussel naar Botterdam. De raad van onderzoek, samengesteld uit den luitenant-kolonel Kromhout, den majoor Hojel, den onderintendant Frantzmann en de luitenants SmallenbachSmeets, Wirtz en van Hoek, heeft den 2 luitenant der infanterie V. met algemeenestemmen schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, en dientengevolge geadviseerd hem uit den militairen dienst te ontslaan. Met zes stemmen tegen éen werd verklaard, dat er verzachtende omstan digheden waren. Het Nova-Zembla-comité heeft van de firma Baak en Boissevain, wijnhandelaars te Amsterdam, ten behoeve der expeditie naar de IJszee eene hoeveelheid wijn ten geschenke ontvangenruim voldoende voor de behoeften van dezen verken ningstocht. De genoemde firma geeft hiermede een voorbeeld, dat navolging verdient. Volgens de rapporten, omtrent de vertraagde uitreis van het stoomschip Conrad ontvangen, is het reeds den 23" Dec. te Padang aangekomen, doch kon dit bericht wegens de storing der tele graaflijn niet naar Batavia worden geseind. Na het vertrek van Suez op 27 Nov. viel niets bij zonders voor tot op 5 Dec., toen de zuiger van den lagen-drukcylinder brak, vermoedelijk tengevolge van het ruwe weder en het doorslaan der machine op het eerste gedeelte der uitreis. De reparatie vond plaats aan boord en op 9 Dec. werd de reis voortgezet. Uit voorzichtigheid werd daarna met verminderde kracht gestoomd, doch een 8 mijls vaart werd daarbij behouden en de reis van Suez naar Padang, die anders 20 dagen vordert, werd nu in 26 dagen volbracht, zoodat het opont houd slechts weinig meer dan de voor de repa ratie benoodigde tijd is geweest. Als de telegraaf van Padang had gewerkt, zou er hier te lande ook in het geheel geen ongerustheid zijn geweest. De passagiers zijn in de beste gezondheid gede- barkeerd. Het heeft hun aan boord aan niets ontbroken; zelfs ijs werd tot het einde toe ver strekt. De gerepareerde zuiger is te Batavia door een nieuwen vervangen en de Conrad vertrok den 12ei> Januari weder naar Nederland. Dezer dagen hebben de drie beetwortelsui kerfabrieken te Bergen op Zoom haren arbeid geëindigd. Honderden personen waren daardoor zonder werk, doch de meeste mannen keerden tot den veldarbeid en de meeste vrouwen tot de werkzaamheden aan de oesterputten terug. Eene der fabrieken heeft 19 harer paarden voor ge middeld f 475 verkocht. Eenige ingezetenen van Warffum hebben aan de rijks hoogere burgerschool aldaar een stel telephonen met eene aanzienlijke lengte draadge leiding ten geschenke aangeboden, als een blijk van belangstelling in die inrichting van onderwijs. De eigenaar van het hotel „de Zon" te Arnhem, schrijft aan de Arnh. Ct., dat het be richt, door dat blad gemeld en door ons overge nomen van een brutalen diefstal van f 3600 in Engelsche goudstukken, die in dat hotel zou heb ben plaats gehad ten nadeele van een daar logee renden reiziger, voor geheel onwaar moet worden gehouden, Het vermoeden bestaat integendeel, dat de bedoelde gelden onderweg, te Brussel of elders, zijn zoek geraakt of verloren gegaan. Er zijn zware vermoedens gerezen, dat de brand te Nieuwveen is aangestoken. Een herbergier, zijn vrouw en haar broeder, personen van ver dachte reputatie, werden door de openbare meening als daders aangewezen en Woensdag jl. gelukte het der politie slechts met moeite de vrouw uit handen der verontwaardigde menigte te verlossen. De man tras afwezig en de broeder ontkwam bijtijds. Donderdag' werd de vrouw in hechtenis genomen eu onder ketelmuziek naar de stoomboot de Volharding geleid, die haar naar Leiden moest overbrengen. Op die boot kwam ook de man, die geen kwaad vermoedde, te Nieuwveen aan en werd terstond mede in hechtenis genomen. Vrijdag is de broeder, een veehandelaar, die reeds vroeger te Leeuwarden opgesloten is geweest, aangehouden. Men beweert, dat zij de nog niet betaalde herberg, na vergeefsche pogingen hier te lande, bij een buitenlandscbe maatschappij hoog hadden verze kerd de vergoeding werd echter geweigerd en op den terugweg naar huis werd de man gearresteerd. De districts-vereeniging Assen en omstreken, van Eigen Hulp zal aan hare leden kruideniers waren en brandstoffen tegen verminderde prijzen verschaffen. buitenland. Brussel. Aan de Indépendance Beige wordt uit Berlijn getelegrapheerd, dat Engeland de vredesvoorwaarden van Busland slechts in alge meene termen kent. Men vreest, dat indien de bijzonderheden bekend zullen zijn de crisis opnieuw zal uitbreken. JLoi&deii. Lord Derby heeft toegestemd op zijn gevraagd ontslag terug te komen en de portefeuille te behouden. De Times verneemt, dat men te St. Petersburg de vrede reeds voor geteekend houdt. (Van 2027 Januari.) Middelburg. OudertrouwdW. H. de Bruijn van Melis en Mariekerke, jm. 24 j., met S. M. C. Six, jd. 21 j. Bevallen: J. J. Vermaat, geb. Bietvelt, z. A. Louwerse, geb. van de Putte, z. F. E. Burghardt, geb. Zweedijk, z. J. Meijler, geb Ansems, z. F. M. Machielse, geb. Baars, z. C. J. de Bijcke, geb. van Puffelen, z. H. Houtman, geb. van der Jagt, d. T. T. J. Teeling, geb. Halffman, d. E. A. Schellings, geb. Hertogh, z. M. Fiipse, geb. Buijs, d. (levenl.) OverledenM. J. de Warem, wed', van C. Bo blijn, 84 j. C. Willeboordse, wed', van A. Cats- man, 65 j. M. Cornelisse, man van N. Willemse, 60 j. J. Oosterling, jd. 58 j. P. Christiaanse, wed', van S. Jansse, 92 j. J. Ansems, vrouw van J. Meijler, 32 j. A. S. Moorman, d. 8 in. N. Goed hard, wed®, van M. Flissebaalje, 82 j. J. L. de Gardeijn, wed van P. J. Dirksen, 81 j. M. Schuil- werve, wed®, van B. Coenegras, 77 j. S. Gal, wed", van Burgi, 89 j. J. F. C. Schellings, z. 1 d. M. L. Punke, d. 2 j. J. T. Godelijn, z. 6 m. (Van 19—26 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: J. J. Meijboom, jm. 26 j., met T. C. Dommisse, jd. 18 j. Bevallen: E. S. C. van Hecken, geb. Blinkhof, z. J. Berting, geb. Weeland, z. C. P. Weijermans, geb. La Port, d. J. A. Zietse, geb. van IJzerlaaij, d. D. Streefkerk, geb. Swalp, z. C. B. Plouvier, geb. Vernieuwe, d. E. Cornelissen, geb. Naere- bout, d. J. A. Ilemmekam, geb. Beijns, d. A. A. Lindeboven, geb. Badenburg, z. A. E. van der Klift, geb. Engelse, z. C. J. Kuijper, geb. Slee boom, z. L. Polderman, geb. van de Zande, z. P. Verhaaren, geb. Vinok, d. A. van der Wiel, geb. van der Meijden, z. J. C. Daamen, geb. van Kleven, z. C. M. Baljé, geb. Boone, d. F. Gos- schalk, geb. de Hertog, d. OverledenJ. P. Lous, jd. 30 j. H. M. C. Harinck, vrouw van J. K. Oudkerk, 27 j. Goes. BevallenM. P. Kemijnse, geb. de Ligny, z. F. Kroonenburg, geb. Sinke, z. E. Nonnekes, geb. de Hooge, d. J. Baas, geb. Gunst, d. Overleden: J. de Nooijer, wed-, van J. Jobse, 59 j. S. van Luijk, d. 21 m. M. Weezepoel, z. 23 d. M. J. Koens, z. 2 j. C. Thierri, wed", van P. Tijzebaard, 78 j. Zierikzee. Bevallen: P. Aleman, geb. Herre- voets, z. J. Juijn, geb. Kroon, z. L. van Strien, geb. den Boer, z. M. van Enck, geb. Cappelle, z. J. de Jonge, geb. Hanse, z. K. Bakker, geb. de Vos, z. A. Hockwald, geb. Elscot, z. W. Kister, geb. van Almenkerk, z. E. Eindhout, geb. Moe- 1 ijker, d. J. van Westen, geb. Neerhout, d. J. C. J. Voorregt, geb. Verton, d. M. Bavia, geb. Neste laar, d. J. A. Zoon, geb. Vaalbuvg, z. J. van Akkeren, geb. van Dijke, d. M. C. Heuzeveldt, geb. Bibbe, d. M. Voeder, geb. van den Ende, d. Overleden: C. Hack, z. 6 m. C. M. M. Hoes, jd. 58 j. J. Keuvelaar, vrouw van J. Teunen, 68 j. M. de Nooter, wedvan H. van de Vaate, 93 j. J. C. Hasen, wed®, van H. van Oorschot, 77 j. M. van der Wal, wed", van G. Bal, 84 j. 26 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 27 's morg. 8 U. 32 gr. 's midd. 1 u. 35 gr. 's av. 6 u. 32 gr. 's av. 11 u. 31 gr. 28 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 36 gr. 's av. 6 u. 33 gr.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2