Telegraphische berichten. BÏÏITEÏTLAÏT Gemeenteraad van Middelburg. Gemeenteraad van Viissingen, Algemeen Overzicht r w 1 ■0 BINNENLAND. 's Cri'avenhage. De eerste kamer zal mor gen beraadslagen over de verschillende aanhangige wetsontwerpen waaronder dat tot herziening dei- kiestabel. 's CJravesiliage. Benoemd tot ontvanger dei- directe belastingen enz. te Texel, M. P. Troelstra, thans ontvanger voor Sas van Gent, Philippine en Westdorpe. BUITENLAND. Brussel. Volgens het blad le Bien pnblic heeft de Duitsche regeering alle tractaten be- 'trefïende de spoorwegtarieven met België opge zegd, op grond dat de regeering hare vrijheid wil behouden om de binnenlandsche tarieven te herzien. Londen. Volgens een telegrafisch bericht uit Rome aan de Times, heeft de Italiaansche vloot bevel ontvangen om naar den Levant te vertrekken. Madrid. Woensdag is het huwelijk van koning Alfonsus voltrokken. Petersburg. Volgens officieel bericht van Gourko werd bij Philippopel een strijd gevoerd tegen de geheele legermacht van Suleiman, door' dezen zelf aangevoerd en 40,000 man sterk. Na den strijd op 17 dezer was Suleiman's slagorde gebroken en het leger in twee deelen gescheiden. De eene helft vluchtte in het gebergte, terwijl de andere helft, onder Suleiman, in de richting van Chaskoi vervolgd werd. Zitting van Woensdag 23 Januari. Voorzitter de heer Schorer. De heeren Damme en van Berlekom, die bij den aanvang afwezig waren, komen tijdens de resumtie der notulen ter vergadering. De voorzitter wenscht de leden in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar geluk, in de hoop dat 1878 voor Middelburg een goed en gelukkig jaar moge worden. Zeer gewichtige voorstellen aangaande de geldmiddelen, onderwijs, openbare werken en andere takken van beheer zullen weder aan de beraadslagingen van den raad onderwor pen worden. Waar deze zullen strekken tot ontwikkeling der gemeente, zoowel op stoffelijk gebied als op dat van het verstand; waar deze van het beginsel uitgaan, dat handel en nijverheid nimmer genoeg in de hand gewerkt kunnen worden, en dat goed onderwijs de aller voornaamste bron voor welvaart is, zoodat hier in Middelburg, bij goed lager onderwijs, geene inrichting van opvoeding mag ontbreken, die tegenwoordig als vereischte voor'beschaafde lieden wordt beschouwdzal de gemeenteraad die ongetwijfeld met ingenomenheid begroeten, vooral wanneer het mocht gelukken door goed en zuinig beheer in alle takken van administratie den druk der lasten op de ingezetenen te verlichten. Daar toe riep de voorzitter de welwillende medewerking der leden in. De vergadering gaf door toejuiching hare in stemming te kennen. Tegen het aangenomen amendement van den heer Snijders (zie ons nommer van gisteren), om aan den gewezen kommies W. F. Cornel us nog vier jaren wachtgeld te verleenen ad f 143.50 per jaar, hebben gestemd de heeren van Eekelen, Luteyn, Lambrechtsen van Ritthem, Liebert, Tak, Snouek Hurgronje en de voorzitter. Een drietal brieven van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goedkeuring van de ge- meentebegrooting voor 1878 en van twee raads besluiten tot verkoop van grond en van boomen, worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een adres van den heer F. Wibaut, te Ylissingen, stellen burgemeester en wethouders voor, aan den adressant te kennente geven, dat hem, onder behoud van alle overige bepalingen der overeenkomst van 17 Sept. 1875 betreffende den koop van een terrein op de Los- kade, een uitstel gegeven wordt van vijf jaren, dus tot 1 Jan. 1883, om de verklaring af te leg gen omtrent het al of niet aanhouden van den grond. Zoolang er echter op bedoelden grond niet gebouwd wordt volgens de bestaande bepa lingen, behoudt de gemeente hot recht dien te gebruiken voor het doel dat haar geraden mocht voorkomen. Dit voorstel wordt om advies gesteld in handen der financieele commissie. De suppletoire kohieren no. 2 van de plaatsel. directe belasting op de inkomsten, ad f 241.86, en van de belasting op de honden, ad f 24, wor den zonder bedenking goedgekeurd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot verkoop aan C. Polderman c. s. van gronden, bebouwd of onbebouwd, thans door hen in erfpacht bezeten, voor een gezamenlijke koopsom van f 2200. Onder den verkoop wordt begrepen de helft van de sloot die het verkochte terrein scheidt van de eigendommen der gemeente Middelburg. Naar aanleiding van het besluit van den raad van 25 April jl. betrekkelijk het onderhoud van het gedenkteeken op het graf van wijlen mr. R. W. graaf van Lijnden en de daartoe uit het oprich tingsfonds aan de gemeente uit te keeren gelden, berichten burgemeester en wethouders dat dooi de commissie voor de oprichting bij den gemeente ontvanger eene som van f 574.80) is overgestort. Zij stellen voor die gelden te aanvaarden en te beleggen op een van de grootboeken der nationale schuld en de renten van het aan te koopen kapi taal te bestemmen tot onderhoud van bedoeld gedenkteeken. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. Aan de kamer van koophandel en fabrieken alhier wordt op haar verzoek eene verhooging der haar voor 1877 van gemeentewege toegekende toelage verleend, ten bedrage van f 46.22, ter voorziening in het bij die instelling bestaande tekort. De rekening van commissarissen der wisselbank over 1877, door de commissie uit den raad on derzocht en in orde bevonden, bedraagt in ont vang en uitgaaf f 8264.83, met inbegrip van een goed slot van 216.36. Het eindcijfer der reke ning van het reservefonds der bank is f 30,181.111. Beide rekeningen worden zonder bedenking goed gekeurd. Vervolgens is aan de orde het (gisteren reeds door ons in zijn geheel medegedeelde) voorstel van burgemeester en wethouders tot opheffing der wisselbank. Nadat de beraadslaging hierover was geopend, gaf de heer Snijders te kennen, dal hij wenscht zijne stem te kunnen uitbrengen op de beste gronden. Wel is waar zijn in het voorstel tal van argumenten aangevoerd, doch hij heeft be hoefte aan meer, nl. dat zij door cijfer# gestaafd worden, voor zoover daaromtrent geen geheim houding is voorgeschreven. Omtrent verschillende punten van het voorstel wenscht hij ingelicht te worden en teneinde die inlichtingen zelf te ver krijgen, stelt hij voor de behandeling van dit voorstel aan te houden tot de volgende vergade ring. Hij heeft daarvoor ook nog een anderen grond. Het voorstel heeft hem verrast, maar hij gelooft dat het ook 't publiek en belangstellenden verrast heeft. Eerst gisteren heeft de agenda van deze zitting in de courant gestaan, dus de inge zetenen hebben geen gelegenheid gehad om van hunne belangstelling te doen blijken. Op deze gronden vraagt spreker uitstel van behandeling. De voorzitter merkt op, dat éene omstandigheid uitstel moeilijk maakt, nl.de langdurige ziekte van den kassier der wisselbank en het bezwarende voor den adjunct-kassier om voortdurend als kassier te fungeeren uithoofde van zijne andere betrek kingen. Wat echter het zwaarste is moet het zwaarste wegen, zoodat, indien de vergadering uitstel der behandeling verlangt, burgemeester en wethouders zich daarbij zullen neêrleggen. Wat evenwel eene door den heer Snijders verlangde opgaaf van cijfers betreft, deze is moeilijk te geven, te meer daar geheimhouding, met het oog op de saldohouders, is voorgeschreven. Het resultaat der cijfers blijkt bovendien steeds uit de jaarverslagen. De goede saldo's zijn reeds tot f 200 gedaald, waaruit volgt dat de bank in een toestand van opdrogen verkeert en de clientèle verloopt. De heer van Hoek gelooft, dat er in het alge meen, als een lid uitstel van behandeling vraagt, overwegende redenen moeten bestaan om zoodanig verzoek niet in te willigen. Maar hij deelt niet het argument van den heer Snijders, die zegt dat het voorstel van burg. en weth. hem verrast heeft. Bij het raadplegen van zijn memorie zal hij zich wel herinneren, dat herhaaldelijk en nog onlangs bij de behandeling der gemeentebegrooting gesproken is over het wenschelijke der opheffing van de wisselbank, welke instelling niet meer in onzen tijd behoort. Dit alleen is z i. reeds een motief om tot de opheffing te besluiten. De quciestie van cijfers is slechts subsidiair en komt alleen te pas bij de liquidatie. De heer Snijders, repliceerende, stelt voorop dat het geheugen van den heer van Hoek sterker is dan het zijne, doch zegt dat hij niet gewoon is zich op zijn geheugen te verlaten; hij raadpleegt de aanteekeningen die hij gewoon is in de ver gaderingen voor zichzelven te maken, alsmede de „Handelingen van den gemeenteraad," waarin het bier gesprokene tamelijk nauwkeurig voorkomt. Verscheidene jaren geleden heeft hij reeds gevraagd, of de bank door eene kleine rente niet hervormd zou kunnen worden. Thans heeft hij voor zich liggen het verslag van het verhandelde in de zitting van 24 October jlwaarin hij wel leest dat de heer Dronkers gesproken heeft over in krimping van het kapitaal der bank en ook de heer Fokker over de bank het woord heeft ge voerd, maar nergens leest hij iets van een voor stel tot opheffing. In het voorstel van burg. en weth. vindt hij dan ook geen antwoord op de vraag van den heer Dronkers. Wat de mecledeeling van cijfers, met inacht neming natuurlijk der verplichting van geheim houding, betreft: hem is niets bekend van de grootte der saldo's en niets van de oorzaken van achteruitgang der bank, en meer andere vragen zou hij nog wenschen te doen, doch hij begrijpt dat dit in eene openbare vergadering niet wen- schelijk zou zijn. Maar in plaats van over eene inrichting als de wisselbank, die zooveel geld voor de gemeente heeft opgeleverd, klakkeloos la mort sans phrase uit te spreken, wenscht hij gelegenheid tot een nader onderzoek alvorens zijne stem uit te brengen. De voorzitter merkt op, dat burg. en weth. op de vraag van den heer Dronkers in de zitting- van 24 October jl. niet een bepaald categorisch antwoord hebben toegezegd, maar hij zich bereid heeft verklaard de zaak der wisselbank bij bur gemeester en wethouders ter sprake te brengen, die dan met commissarissen zouden confereeren. En aan deze toezegging is voldaan en dus indirect aan den heer Dronkers geantwoord. In tegenspraak met het gevoelen van den heer Snijders, doet de voorzitter verder uitkomen, dat in het voorstel van burgemeester en wethouders wel degelijk de oorzaken zijn aangegeven voor de vermindering der clientèle: overvloed van bankpapier, de gemakkelijke aanvulling der kas sen door beleening- en diseonteering, de mindere behoefte aan kas-saklo's, enz. Vermiudering van saldo's is het natuurlijk gevolg van de verminde ring van clientèle. Zeker is het, dat de achter- uitgang der bank niet aan de ambtenaren te wijten is. Daar het voorstel reeds sedert acht dagen voor de leden ter inzage heeft gelegen, achten burg. en weth. de zaak voor afdoening vatbaar verlangt de vergadering echter uitstel, dan hebben burg. en weth. daartegen geen overwegend bezwaar. De heer Dronkers herinnert, dat hij sinds lang tot opheffing der wisselbank gezind was, doch dat naar zijne meening die niet geschieden mocht op een eenvoudig voorstel va* een lid dezer ver gadering, maar een voorstel daartoe moest uitgaan van burgemeester en wethouders, in overleg met commissarissen. Zoodanig voorstel is nu ingeko men. En burgemeester en wethouders, én com missarissen én de directeur zijn het allen eens dat de bank opgeheven moet worden. Overigens merkt spreker op, dat de lieer Snij ders over het hoofd ziet het verband tusschen het gesprokene bij de behandeling der bcgrooting over de wisselbank en den post der geldleoning van f 50,000, waarvoor hij, spreker, de rente wilde vinden uit de renteloos in de wisselbank liggende gelden. De heer Snijders, met verlof der vergadering voor de derde maal het woord voerende, merkt op dat niet een der vorige sprekers de tweede door hem gemaakte bedenking wedcrlegd heeft, dat nl. de belangen van een aantal ingezetenen door de opheffing der wisselbank zullen geschaad worden, terwijl zij door te late publiciteit niet in de gelegenheid zijn geweest van hunne bezwaren tegen het voorstel te doen blijken. Wordt de behandeling uitgesteld en blijkt het dat belang hebbenden op het behoud geen prijs stellen, dan kan hij, spreker, als hij van de wenschelijkheid der opheffing overtuigd is, gerust zijne stem uitbrengen. De heer van Hoek verklaart dat liij, hoezeer niet geheel het gevoelen van den heer Snijders deelende, het voorstel om de beslissing aan te houden wil ondersteunen. Dit voorstel wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Lambrechtsen van Ritthem en van Berlekom. Naar aanleiding van den ongunstigen uitslag der beide aanbestedingen van het onderhoud dei- plantsoenen en wandelwegen, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, dat onderhoud onder eigen beheer te doen geschieden door twee vaste arbeiders, bijgestaan door den tuinman der gemeente. Vooraf deed de voorzitter, op eene bemerking van den heer van Berlekom, de toezegging dat spoedig zal voorzien worden in den ongunstigen toestand van het veel begane pad van de voor malige Langeviele-barrière naar het Zand. Tevens deelde de voorzitter mede, dat eerstdaags aan de ingangen van alle wandelwegen bordjes zullen geplaatst worden, waarbij het plantsoen aan „de zorg van het publiek" wordt aanbevolen. Daar evenwel politietoezicht toch dringend noodig blijft, zullen de te benoemen kantonniers tevens als buitengewone agenten van politie aangesteld worden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat de bewaarder van het kadaster alhier, naar aanleiding van de opmerking- door een lid in een vorige vergadering gemaakt betreffende het voorstel tot vernieuwing- der kadastrale leggers, zich onmiddellijk tot den minister van financiën heeft gewend, teneinde te vragen of het waar is dat die vernieuwing van rijkswege zal geschieden, iets waarvan hem niets bekend was. Eet antwoord van den minister wordt nog ingewacht. Van dr. A. A. Fokker is onder dankbetuiging ten geschenke ontvangen een afdruk van een op stel in het Ned. tijdschrift voor geneeskunde, ge titeld „Losse bladen uit de geschiedenis van het chirurgijnsgilde te Middelburg. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot den publieken verkoop van eenige onbruik bare voorwerpen en gereedschappen van de ge- meente-fabricage. [De verder in dit verslag niet vermelde punten hebben wij gisteren reeds medegedeeld.] De zitting wordt gesloten. Zitting van Woensdag 23 Januari. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Mortier en Wibaut met, de heer Verkuijl Quakkelaar zonder kennisgeving. De voorzitter opent deze eerste vergadering in dit jaar met een welkomst groet aan de leden, hun Gods beste zegeningen toewenscliende. Is ingekomen het rapport van de commissie over den beerput. De voorzitter deelt van dit rapport alleen mede het voorstel, dat de commissie aan het slot daar van heeft gedaan, behelzende in hoofdzaak 1° dat de straatreiniging en het ophalen van den beer, na afloop van het tegenwoordige pacht-contract, dooi de gemeente onder eigen beheer genomen worde; 2° een directeur te benoemen die met de uitvoe ring is belast en op de hoogte is van de compost- bereiding3" den tegenwoordigen beerput voorloo- pig te bestemmen voor proefnemingen op kleine schaal. Op voorstel van den voorzitter wordt de behandeling aangehouden tot een volgende vergadering. Op een verzoek van C. de Bruge om afstand van gemeentegrond bij den ingang der St. Jacob- straat wordt gunstig beschikt en dientengevolge aan hem afgestaan 4) M. gemeentegrond ad f 4 per M., nadat vooraf verklaard was dat die strook gronds voor den pnblieken dienst niet meer noodig' was. Het tweede suppletoire kohier van den hoofde- lijken omslag wordt met algemeene stemmen vast gesteld; nadat vooraf met algemeene stemmen afgewezen was een verzoek van den heer Clasink om van de zesde in de vijfde klasse te worden gebracht, en met 7 tegen 3 stemmen mede afge wezen was een verzoek van A. Ivoppejan om vermindering van zijnen aanslag, op grond dat bij de ambtshalve verhooging van de 8; tot de 9" klasse niet in aanmerking genomen is de korting, hem toekomende voor de acht kinderen die hij ten zijne laste heeft. De afwijzing geschiedde omdat adressant die omstandigheid in het be-1 schrijvingsbiljet niet had vermeld en omdat de tijd tot reclame verstreken was. Eene verordening regelende de keuring van het brood en meel op onbepaalde tijden, en bepalende de intrekking van vroegere verordeningen op het keuren en wegen van brood wordt voorgelezen en zonder bemerking met algemeene stemmen goedgekeurd. De verordening bepaalt in hoofd zaak" dat het brood zal zijn samengesteld alleen uit ingrediënten die daarvoor noodig zijn, zonder eenig bijmengsel van schadelijke bestanddeelen. Dat minstens viermalen 's jaars op onbepaalde tijden een microscopisch of scheikundig onder zoek zal plaats hebbendat het brood der bak kers voorzien moet zijn van een bij de politie bekend onderscheidingsteekenen dat de winkels der bakkers voorzien zullen moeten zijn van be hoorlijke schalen en gewichten, benevens strafbe palingen op het niet naleven der verordening. Op voorstel van den voorzitter wordt aan bur gemeester en wethouders machtiging verleend om eenige leermiddelen van den overleden hoofdon derwijzer P. Fret, van zijne weduwe over te nemen; alsmede om aan den hoofdonderwijzer Sitsen, vergoeding te geven voor de verwarming van een vierde schoollokaal, terwijl hem slechts de kosten voor drie lokalen vergoed zijn. Met 9 tegen 1 stem wordt de heer Pot herbe noemd tot lid der commissie voor de zeemans en visscliersbeurs. Door den voorzitter worden de navolgende mededeelingen gedaan: dat de goedkeuring van gedeputeerde staten is ingekomen a op den ver koop van grond aan de heer Doeselaar, b op de heffing eener belasting op het gemaal en het gedistilleerd; e op de gemeenterekening voor 1876; d op de begrooting voor 1878; e op de beschikking over den post van onvoor ziene uitgaven op de begrootiug van 1877 f op de vaststelling van het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vi dienstjaar 1877. Geschiedt voorlezing van eene ingekomen van den minister van waterstaat enz., meded dat de minister evenals zijn ambtsvoo afwijzend moet beschikken op het verz vergoeding voor de gemeentein de van de verandering der lading- en lospk mestspecie, tengevolge van het maken schutsluis in den mond der voormalige haven. Eene verordening op het gebruik van b verkoophuis, vroeger opgemaakt en bel wordt in deze vergadering met algemeene s vastgesteld. Worden met algemeene stemmen inge de bepalingen eener verordening van 12 A 1867, houdende verbod van invoer van bes: Ten slotte wordt met algemeene stemmi gekeurd de belooning der arbeiders waterkeeringen te verhoogen als volgt: - de arbeiders opgeroepen worden zonder noodig is dienst te doen f 0.50, wanneer z moeten doen f 1 voor iederen nacht. De vergadering wordt daarna door de zitter gesloten. Naarmate het oogenblik der beslissii Oostersche quaestie nadert wint ook de ging veld, dat Turkije zal worden prijs aan de genade of ongenade van Rusland eischen van zijn overwinnaar zal moeter gen. Engeland wordt blijkbaar opzette' kend. Het officieuse „Journal de Saint Petei heeft een scherp artikel tegen de Engels» tiek gericht, waarin het recht van Enge in de voorwaarden voor den wapenstil den vrede gekend te worden, wordt best het eventueel mislukken van de onderhart aan de Engelsche politiek wordt toeges Zoo verbitterd is het ^Russische orgaan, zelfs van beleediging van de zijde van 1 spreekt. Hetzelfde blad bevat een brief van Gladstone aan een hoog geplaatst pe: Moskou, aan wien de voormalige liberale schrijft, dat de laatste theatrale wendir lord Beaconsfield en de bijeenroeping parlement getuigen dat Engeland den oc wil. Bulgarije zegt hij verder mo worden bevrijd van de Turksche adminilj de vrede moet op een beteren grondsla, conferentie van Konstantinopel worden Werkelijk heeft in Engeland niet i vredelievende stemming de overhand, m ge ns een telegram uit Londen, heerscht leden van het parlement, zelfs onder tieven groote ontevredenheid, omdat niets zijn bijeengeroepen. Over het alg men van gevoelen, dat de rede van lord field kan worden geresumeerd in de bek spraakwordswords, wordsIn de ki tories moet groote verslagenheid heer wat betreft de geruchten omtrent eene van Egypte, de regeering moet daartoe plan hebben gehad. Van de zijde van Engeland kan mei aannemen, dat de Porte niets te ho; Al ware het, dat het zich mocht 'verzet eene, zij het ook tijdelijke bezetting van tinopel door de Russen, 't zou de vraag het in staat zou zijn die te verbind» de Russische troepen steeds voortrukke scliien voor de poorten der Turksche zullen staan eer Engeland een besluit 1 nen nemen. De Porte blijft evenwel tw het voornemen van Rusland om tot bezetting over te gaan, en Server P: aan de vertegenwoordigers der vreemd» heden opgemerkt, dat een tijdelijke wellicht in een voortdurende zou kui gaan onder het voorwendsel de goec herstellen of te handhaven. Engeland zou echter de eenige mogei die reden had om zich te verzetten. D' Duitsche pers is gunstig voor de bez Konstantinopel door de Russen gestem men opmaakt dat de Duitsche regeerin voornemen van de Russische daartoe en er geen bezwaar tegen heeft. En wat betreft, graaf Andrassy verloochent zij: tieke geslepenheid niet*. Men verzekert regeering der OostenrijkschHongaarse chie zal weigeren officieel van de Russ stellen kennis te nemen. Daardoor ontj moeilijkheid om die voorwaarden, buitei onderteekenaars van het traktaat vai onbekend met de beslissingen der reg Engeland, te behandelen. Aldus geheel overgelaten aan zijn dreigt ieder oogenblik de toestand in nieuwe rampen aanleiding te zullen g Muzelmansclie fanatisme in de lioofdsts vluchtelingen als't ware overstroomd is top en doet voor eene uitbarsting vn de Christenen, die, dank zij de goede 1 van Rusland, met een algemeenen moo worden. In dat geval echter zouden de Russische troepen, maar ook de oo van alle mogendheden tusschenbeide mc ter bescherming van hare onderdanen. De zitting van den Franschen senai ren belangrijk omdat de verkiezin levenslang senator aan de orde wa door de linkerzijde was voorgesteld de Lefranc en van de rechterzijde de herl Aanvankelijk scheen de kans gunst candidaat der linkerzijde, die 129 s< kreeg, tegen 128 op den heer Decaze stemmen op andere candidalen waren Bij de beslissing echter of de berst stond zou plaats hebben of wel to worden uitgesteld, behaalde de reen 144 tegen 131 stemmen de overwi haar voorstel tot uitstel werd aang< een ongunstig teeken voor de eind Ook ditmaal zullen de constitutionele als het er opaan komt, met de rechtjB stemmen. Voor den senaat kan men betering verwachten van de verkiell laatst van het jaar. Met een pracht en luister die her! de dagen van vroeger grootheid en teren het huwelijk van koning Alfonsv met princes Mercedes de Montpensier draal van Notre Dame van Anthocha, d

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2