N°. 21. 121e Jaargang. 1878. V njdag 25 Januari. r V- f Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentienr2ö Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma PIavas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 24 Januari. Benoemingen en besluiten Marine en leger, TSmdjfr». Thermometerstand.' -wry 6 a Heden namiddag zijn alhier de biljetten geopend, waarbij is ingeschreven voor de provinciale geld- leening ad 100,000, in aandeelen van ƒ.1000, tegen 4 pet. 'sjaars, ten behoeve van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen, zijnde deze leening een gedeelte van de leening van hoogstens 170,000, tot het aangaan waarvan door de staten van Zeeland bij besluit van 9 November jl. besloten is. Elf biljetten waren ingeleverd, tot een geza menlijk bedrag van 150 aandeelen groot f 1000 te wetendoor de Vlissingsche Handelsbank voor S aand. a f 999.50; door Isaac Boasson Zonen voor 4 aand. a f 950; door A. van der Burght en C. J. de Vulder van Noorden, te Tholen, voor 10- aand. a 942.50 en 15 aand. a f 880; door N. van Danj, te Rotterdam, voor 5 aand. a 800; door de Vlissingsche Handelsbank voor 3 aand. a f 945, 7 aand. a 947.50 en 5 aand. f 940 door van der Leijé en Comp. voor 10 aand. a f 951door van den Broecke Lnteijn Schouten voor 5 aand. a f 999, 1 aand. a f 980, 10 aand. a f 950 en 4 aand. a f 900; door J. A. Tak en c° voor 20 aand. a f 1000 en 2 aand. a 980 door N. Gr. Bos voor 2 aand. a 960 en 2 aand. a f 980door F. Gr. Sprenger, voor 20 aand. a f 967.70; door J. A. Zip voor 3 aand. a 970, 2 aand. f 965, 5 aand. a f 960, 6 aand. a /951.25 en 6 aand. a 950. De toewijzing door gedeputeerde staten zal later aan de belanghebbenden worden medege deeld. Men schrijft ons uit Schouwen-Duiveland De postkar, die tweemaal daags van Zierikzee naar Haamstede moet rijden, en natuurlijk ook tweemaal per dag terugkeeren, kan het is moeilijk te gelooven, maar toch is het de zuivere waarheid het sinds geruiinen tijd niet verder brengen dan tot Ren esse, omdat de weg van Renesse naar Haamstede, bekend als „de Hooge Zoom" zoo afschil wol ijk slecht is, dat het paard met de kar er niet door kan. Te Renesse wordt de klepper afgespannen en draaft hij met den postillon en het brievenpakket op zijn rug naar Haamstede, of van daar naar Renesse, of wel de postillon doet het te voet, maar dan, zou „de schoolmeester" zeggen, natuurlijk niet zoo gauw als hij anders te paard het doet. Pakjes maar dat is bijzaak worden hem bestendig nage dragen of nagekruid. De weg van Renesse naar Haamstede is een uur lang, en nog in denzelfden toestand als waarin onze voorouders hem in het jaar zooveel hebben aangelegd. Hij bestaat namelijk uit enkel duinzand, vermengd met slootaarde. Voor f 25,000 ware hij geheel met klinkers bestraat. Aan begrinten is niet te denken. Te vergeefs hebben beide gemeenten getracht, vooral met het oog op den postdienst, voor het beklin- keren een rijkssubsidie te verkrijgen. Toch weet ik zeker, dat als de staat de helft der aanlegkos- ten voor zijne rekening nam, de twee plaatsen gaarne de overige helft zouden betalen, maar sulk een sommetje is nog te groot om afgenomen :e worden van de winst, die er jaarlijks van de josterijen in de schatkist vloeit. Elders vliegt Ie stoomwagen met de brievenpakketten langs le staatsspoorwegen; hier nog de postillon, de :ar en het paard, ook de onderdeelen van den ïederlandschen postdienst, die in 't zaïid blijven teken. Moet dat nog langer zoo blijven? In de Dinsdag jl. gehouden vergadering van oofdingelanden van het waterschap Schouwen is esloten tot het aangaan eener leening van f 75,000 iet het gemeente-crediet te Amsterdam, onder oorwaarde dat die leening zal ingaan 1 Januari 378 en afgelost worden in 34 jaren, zullende 3ze gelden moeten strekken tot buitengewone jverwerken aan het district Flauwers, teneinde pn nu nog bedreigden zeedijk van dat district eer te beveiligen. Voorts is besloten den grooten watermolen pu- liek te verkoopen en gunstig beschikt op een adres van het gemeentebestuur te Duivendijke. om aan de Ossesluis eene los- en laadplaats te bouwen, hoofdzakelijk tot vervoer van beetworte len, verbindende die gemeente zich tot bet maken van het geheele werk, onder goedkeuring en de noodige reserve van het bestuur des polders. Een adres der gemeente Haamstede en Burgh tot verbetering van den Meeldijk is gesteld in handen van liet dag. bestuur. ZN.) Te Brussel is eene brochure verschenen „Quelques mots sur le canal de Terneuzen," waarin wordt beweerd, dat de voorwaarde, waarop de régeering van Nederland concessie zal verleenen tot verbreeding van het kanaal van Neuzen, misschien zal zijn: verkoop der lijnen van den Grand central. De schrijver herinnert dat in 1852, toen de Nederlandsche regeering aan een Belgische maat schappij vergunning gaf tot den aanleg van een spoorweg van do Belgische grenzen naar den Moerdijk, zij zich het recht voorbehield de lijnen, na twintig jaren in exploitatie te Zijn geweest, aan te koopen. Van de zijde van België werd echter bepaald dat Nederland van dat recht geen gebruik zou kunnen maken alvorens zich met de Belgische regeering te hebben verstaan, die harer zijds verplicht zou zijn gelijktijdig het overige gedeelte der lijnen op Belgisch grondgebied te koopen. Men onderstelt nu, dat de beer Kappeijne van de Coppello, die in 1873 voor den aankoop van het Nederlandsche gedeelte van den Grand central stemde, gunstig gestemd zal zijn voor eene over eenkomst op bovengenoemden grondslag. Men vreest echter dat de heer Malou daartoe niet zal willen medewerken. Ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de opvarenden op den verongelukten loodskotter No 8, is de rederijkerskamer „Vriendschap en Vergenoeging" alhier voornemens in de volgende maand eene voorstelling in den Schouwburg te geven. Gaarne voldoeh wij aan. het tot ons gericht verzoek om de aandacht onzer lezers op dit menschlievend voornemen te vestigen. Tot lid der provinciale staten in Noord-Holland is te Amsterdam verkozen de heer A. Bruinier met 466 stemmen tegen den heer Siepman van den Berg, (heide liberalen) met 408 stemmenals lid van den gemeenteraad de heer mr. W. Heine- ken met 701 stemmen tegen 523 stemmen op den heer Buys (een meer aristocratisch getint liberaal); als lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage jhr. G. J. G. Klerck, met 431 stemmen tegen 184 op den heer Metzelaer. (Gisteren reeds ge deeltelijk gemeld). Uit het verslag over het jaar 1877 der coö peratieve verbruiksvereeniging van spoorwegamb tenaren te Utrecht opgericht in December 1874, blijkt dat die vereeniging op 1 Januari 1878 125 leden telt, tegen 103 op 1 Januari 1877 en 73 op 1 Januari 1876. Er werd in het geheel gedurende bet jaar om gezet voor f 10816.21, waarmede een zuivere winst na aftrek van alle kosten werd gemaakt van f 456,33. Het kapitaal der vereeniging was op 1 Januari 1878 groot f 1311.78 op 1 Jan. 1877 f 974,29 en op 1 Jan. 1876 f 464.29. De heer Lenting, lid der tweede kamer, verklaart in de Zntfensche courant dat de „veelal door groote juistheid en belangrijkheid uitmuntende" mededeelingen, welke dat blad uit den Haag ontvangt, niet van hem afkomstig zijn. De redactie der courant bevestigt in eene noot dat zij hare Haagsche berichten niet van den heer Len ting ontvangt. Blijkens berichten uit Moskau, overwintert het Engelsche handelsvaartuig Louise te Tobolsk. Van hoe groot belang deze nieuwe handelsweg voor den handel van Siberië is, blijkt reeds hier uit, dat de Eugehchen b. v. suiker a 5 roebel het pud verkochten, terwijl de over Irbit inge voerde den Siberiërs op 14 roebels kwam te staan. Men betwijfelde in den beginne, of dat 'vei werkelijke suiker kon zijn, omdat die in Moskou roehei kost. Van hunnen kant laden de Engelschen thans koren, en wel tot fabelachtig lage prijzen. Zou êr geen uitzicht zijn, ook voor ons land, om in Siberië thans nieuwe handelswegen te openen of te exploiteeren NJR. Ct.) rechterlijke macht. Op verzoek eervol ont slag verleend aan mr. R. P. Cleveringa Jz. als kantonrechter te Appingadam. De luitenant ter zee 2e klasse W. E. Hazenberg, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 14en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse W. A. Mouton wordt, met den eersten Februari a., geplaatst aan boord van Zr Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden. Door het bestuur der Vereeniging tot weezen- verpleging in Zuid- en Noord-Beveland zijn de eerste stappen gedaan tot het houden eener verloting ten voordeele dier instelling. Naar men verneemt, is tegen den tweeden ondernemer van personenvervoer van 's Heeren- hoek naar Goes en terug, op vaste tijdstippen, proces-verbaal opgemaakt, wegens het uitoefenen van dezen dienst zonder vergunning van de bevoeg de autoriteit, terwijl de eerste ondernemer derge- lijkeu dienst vervult krachtens concessie. (G. ct.) Behalve de scheuren in den muur onder de viaduct in het open havenfront te Amsterdam, die telkens met een soort van specie worden aange vuld, doch even spoedig opnieuw openbarsten, merkt men thans op éen plaats ook een uitzetting op, welk stuk binnen eenige dagen er geheel zal uitvallen. Bij acclamatie is op voorstel van den heer van Rhijn door den gemeenteraad van Delft be sloten, het traktement van den burgemeester te verhoogen tot f 3000. De man uit Biesland, die in December te Maastricht zoo deerlijk door bonden werd toege takeld toen bij na 't slachten van vee en dus met bloed besmet, in een stal lag te slapen, is herstellende en er bestaat, tegen alle verwachting, reden om spoedig zijn volkomen genezing tegemoet te zien. Hij wordt nog steeds in 't burgergasthuis te Maastricht verpleegd. Uit de regeling van den herijk der maten en gewichten voor 1878 blijkt, dat niet gelet is op de verleden jaar geuite wenschelijkheid, om in iedere gemeente de gelegenheid tot herijken open te stellen, zoodat de ingezetenen van 's Heer Arendskerke weder naar Heinkenszand moeten, even als eenige andere gemeenten naar hunne naburen. Het klinkt wel eenigszins vreemd, dat in eene gemeente van ongeveer 3000 zielen de ijker geen zitdag moet houden. Ct.) Het Aesthetisch genootschap te Rotterdam heeft een plan ontworpen, dat door den burge meester, door den voorzitter van de academie voor beeldende kunsten en van de ambachtschool aldaar terstond in bescherming is genomen. Het genootschap wil namelijk eenige jongelieden van aanleg, onder leiding van een bevoegd per soon, in staat stellen de wereldtentoonstelling te Parijs te bezoeken. Het verwacht daarvan voor den goeden smaak en de industrie vrucht te zien. Om de gelden, voor dit plan noodig, te beko men zal het genootschap eene buitengewone uit voering geven, waartoe niet-leden tegen betaling van f 3 toegang zullen bekomen. Laatstleden Maandag nacht is dezelfde Amsterdamsche nachtwacht, die verleden jaar haast in zijn huisje is gestikt, weder, tengevolge van de kolendamp, in half bewusteloozen toestand in zijn huisje gevonden. In het belang van 's mans gezondheid en in dat van een zorgvuldiger bewa king van het aan zijne zorgen toevertrouwde kwartier is hij nu uit den dienst ontslagen. Hoe noodig het is, in alle zaken het „hoor en wederhoor" toe te passen, blijkt uit het vol gende. Onlangs werd «aan de Arnhemsehe courant geschreven dat een „gepatenteerd veearts" aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht tien paarde koppen ten' geschenke had aangeboden, doch dat ze door deze geweigerd en vervolgens door de école vétérinaire te Brussel beleefd en erkentelijk aangenomen waren. Natuurlijk werd dit gedrag van het bestuur der Nederlandsche inrichting zeer afgekeurd. Het Utr. Dagblad deelt echter nu mede dat de brief van den „gepatenteerden veearts" aan den directeur aldus luidde: „Wel Edelen Heer daar ik voor uedelen 10 stucks paarde koppen van ver schellende oun- derdomen En daar Er ook hij zijn zoo genoepd Schaapen Koppen En allen zuiver ont daan van het vl^es En heellen maal ik vend het een prag- tigen rij En zijn van allen geslagten paarden ik wel Uedelen se Kado zenden als u het behaagd En goed vend." Misschien zal men het nu eenigszins begrijpelij k vinden dat het den directeur niet behaagde en hij het ook niet goed vond, dit geschenk toegezonden te krijgen. Denman is geantwoord, „onder dank zegging voor het vriendelijk aanbod," „dat de veeartsenijschool van dergelijke zaken zóo over vloedig voorzien is, dat er niet de minste behoefte aan bestaat, en dat de directeur persoonlijk ze in het geheel niet kon afwachten." De directie van het Victoria-theater te Berlijn had het, men zou bijna zeggen bespottelijke, voornemen opgevat om het tweede gedeelte van „Göthe's Faust" op te voeren. Zij heeft echter dit plan laten varen, daar de kosten bij de zui nigste berekening op ongeveer 60,000 Mark ge schat worden. Nu zal in het voorjaar „De reis om de wereld in tachtig dagen" weder ten tooneele worden gebracht, met een nieuw tafereel door een Fransch schrijver er ingevoegd, waardoor het theatrale effect zeer wordt verhoogd. Waar schijnlijk zal de directie daarmede beter zaken maken dan met het 2= gedeelte van den Faust. Een van de meest gezochte publieke ver makelijkheden zijn tegenwoordig wel de cirques Terwijl Carré te Amsterdam en Rentz te Brussel, het publiek vermaken, is de plaats, door laatst genoemde pas te Berlijn verlaten, reeds weder ingenomen door het cirque van den heer Herzog, die in sommige opzichten zijn voorganger alweder overtreft. De voorstellingen in de hoogere rij kunst van deu heer Herzog en zijn schoone vrouw, de gymnastische toeren van de gebroeders Syl vester en de Ikarische spelen van verscheidene leden der familie Sylvester overtreffen «alles wat men van dien aard te Berlijn heeft gezien. Daar enboven trekt het cirque Salamonsky te Berlijn ook steeds een groot aantal bezoekers en wordt vooral de pantomine: „Het huwelijk bij den smid te Gretna Green" bijzonder geroemd. Het eindigt met een steeplechase, waaraan de meeste heeren en dames van bet gezelschap op fraaie paarden met groote koenheid deelnemen. Eergisteren avond werd het door den keizer bezocht, bij gelegenheid eener benefice-voorstelling voor het gevierde zusterpaar Emilie en Clotilde Loisset. De bekende obelisk „de naald van Cleopatra" is thans te Londen aangekomen. De keizer van Duitschland koestert alweer reisplannen, natuurlijk in verband met militaire manoeuvres. Hij wenscht in het najaar naar Straatsburg te gaan om het 15° legerkorps te zien manoeuvreeren. Te Parijs hebben groote manifestaties plaats ter eere van den zich thans aldaar bevindenden Afrika-reiziger Stanley. Aan een banket, door het Aardrijkskundig genootschap gegeven, werd door 250 personen deelgenomen. 23 Jan. 's av. 11 u. 41 gr. 24 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 n. 42 gr. 's av. 6 u. 39 gr.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1