N°. 20. 121° Jaargang. Donderdag 24 Januari. 18T8. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 23 Januari. Het ontwerp-plan tot heffing van den hoofdelijken omslag in de gemeente Zierikzee, naar een progressieve tax. JONKER PAUL. 2.1 In weerwil van de zes honderd zeventien duizend gulden, die onze gemeente op het Grootboek heeft, en de vele duizende guldens, die zij jaarlijks uit de zelkasch delft, wordt er een hoofdelijke omslag geheven van 22,000, en bedragen de liefelijke opcenten op de personeele belasting er niet minder dan 55. Eene hoofdelijke belasting of een andere uit te schrijven en er wetten of verordeningen bij te maken, die men met geen droge oogen kan lezenis zeker gemakkelijker dan ze gelijkmatig door al de aangeslagenen, armen en rijken, te doen dragen. Niettemin moet dit de eerste voorwaarde van iedere belasting zijn. Toch is, al zijn de tijden voorbij, waarin men de breede schouders van boer en werkman alleen bestemd achtte om de lasten te dragen, het nog in onze dagen bijna algemeen zeker, dat de mingegoeden, naar evenredigheid van het weinigje dat ze- hebben, het meest en de meergegoeden, van hunnen overvloed, het minst betalen. Zoo was het reeds de plebejers hebben het ondervonden in het oude Rome. Zoo is het nog in de moderne staten. Zoo was het zelfs in het denkbeeldige rijk van Laboulaye's bekenden „Priwe-caniche," wiens minister rondweg zeide, dat het volk geschapen was om belasting te betalen. Ieder, die wil trachten dien toestand te verbeteren, verdient den dank van elk wel denkende. dien dank te brengen aan Wat Zierikzee betreft, hebben we de heeren J. J Blankert, D. B. P. Zuurdeeg en J. 0. Pilaar, die in hunne betrekking van raadsleden, daartoe door verschillende omstandigheden geleid, aan burgemeester en wethouders, zooals indertijd door u is medegedeeld, een plan hebben in gediend tot heffing van den hoofdelijken omslag volgens een progressieve tax. De door hen ingediende stukken, door den eerstgenoemde ontworpen, bestaan uit een tabel aanwijzende het bedrag, dat in Zierikzee, wegens hoofdelijken omslag en gemeente-op- centen op de personeele belasting, door belas- In verband tot de voor korten tijd door ona gele verde opstellen over den hoofdelijken omslag te Middelburg en te Goes, ruimen wij ook aan deze beschouwingen van onzen Zierikzeeschen medewerker de plaats onzer hoofd artikelen in. Eed. FEXJXLiL.Earoasr- 13. Een Tertelling van Hans Warring. VI. „Welk een beschuldiging tante! Gij gaat niet heel nauwgezet met waarheid en billijkheid te werk, wanneer het er op aan komt den gekaten „Prussien" iets ten laste te leggen. Zouden zijne maatregelen den opstand en de weerbarstigheid veroorzaakt hebben Ik geloof dat wij allen weten, dat de weerbarstigheid en ontevredenheid reeds bestonden voordat mijnheer Reinhard zijn toevlucht tot zekere maatregelen moest nemen om zich te beveiligen. Men heeft zijne machines ver nield moest hij dan misschien kalm blijven afwachten totdat men ook zijn huis en zijn fa briek kwam verwoesten?" „Wat vaart gij dadelijk uitEen woord tegen die indringers is genoeg om u in 't harnas te jagenJ!' „Alle onbillijkheid maakt mij boos. Gij kiest tingschuldigen van alle klassen wordt opgebracht, met opgave tevens van wijk eü nommer waar ze wonen en van het percentsgewijze bedrag der betaald wordende plaatselijke belasting} een tabel waarnaar de aanslagen van den hoofdelijken omslag zouden kunnen worden geregeldeen voorstel tot wijziging der verorde ning op de,heffing en een memorie van toelichting. Ik hoop dat het mij gelukt is in het vol gende staatje, aan hun belangrijken arbeid ontleend, een overzicht van de bestaande en de voorgestelde regeling te geven. Klasse. Belastbaar inkomen. Verschuldigd percentsge wijze bedrag volgens de: Bestaande regeling met inbegrip van 55 opcenten op de perso neele belasting: laagst hoogst ontworpen regeling zonder de opcenten op de per soneele be lasting. 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 15 18 17 16 15 14 13 12 11 10 .9 - 8 7 6 5 4 3 2 1 f 100 200 300 400 600 800 1000 1250 1500 1750 2000 2500 3C00 3500 4000 4500 5000 6000 7000 8000 9000 10,000 12,500 15,000 17,500 20,000 50,000 3,7/, 0 3.3 3.6 4,1 4,1 3,8 3.4 3.1 3.5 3.2 3.7 3,4 3.6 3,4 3.7 3,4 3.6 3.7 3,4 3,4 3.2 3.8 3,6 3,6 3.3 3,1 2,8 19,7/, 11,6 8.2 12,8 15,1 9.4 6,6 4.3 5,1 "4,3 6.5 5 4,1 3.6 4.1 3.4 3,6 3,9 3,4 3,4 3.2 3,8 3,6 3,6 3.3 3,1 2,8 l,5/;io 2 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 2.8 2.9 3 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 3.7 3.8 3.9 4 4.1 4.2 .4,3 4,4 4,'5 4.6 4.7 r: 4.8 4.9 5 Het totale bedrag van den hoofdelijken om slag bedraagtvolgens de bestaande regeling 22,034.371/s, volgens de voorgestelde regeling ƒ26,726.221/,. In de 6e, 5 e, 4e, 3e en 2e klasse komen thans geen aangeslagenen voor. juist het beste middel om te maken'dat ik dubbel vriendelijk tegen den heer Reinhard zal zijn. Ik zal mij verplicht gevoelen hem voor uwe on rechtvaardigheid schadeloos te stellen." „Zoo is het goed, jonker Paul," zei Kayser, die deze woordenwisseling met blijkbaar welgevallen bad aangehoord, „zoo is het goed. Men moet als het noodig is voor zijne vrienden partij trekken. Overigens heeft tante Sidonie zoo groot ongelijk niet. De stijfhoofdige knaap had door eenige toe gevendheid den geheelen twist kunnen bijleggen." „Dat geloof ik niet. Want de ware oorzaak ligt niet in de lage werkloonen die zijn niet lager dan zij vroeger geweest zijn maar in den man zelf. Men wil hem weg hebben dat moet ieder onpartijdige inzien. Ik zou hem minder achten als hij anders gehandeld had. Ieder recht schapen, eerlijk man moest hem steunen, maar die zijn er helaas niet veel. In ieder geval zal hij in mij een trouwe buur vinden, die hem alle hulp verleentwaarover zij te beschikken heeft." Zij had druk en met fonkelende oogen gespro ken en niet gemerkt dat de oude knecht binnen gekomen was om een kaartje te brengen. Er vloog een donkere blos over haar gelaat toen zij den naam las, die er op stoDd. „Mijnheer Reinhard," zei zij, terwijl zich een Volgens dit ontwerp zou-dus het totaal bedrag van den hoofdelijken omslag met 4000 ver meerderen, dat zeker in vergelijking van andere gemeenten geen bezwaar is. Men heft name lijk te Middelburg, bevolking 16000 zielen, 73000, Goes, 6000 28000, Assen, 6800 26000, Sneek, 9000 6-3000. Daarentegen stellen zij voor, de opcenten op de personeele belasting van 55 op 32 te brengen, dat eene vermindering van f 4300 zou geven. Onder de verbeteringen in de verordening op de heffing behoort stellig de bepaling dat de personen, die in de gemeente hun hoofd verblijf houden, en wier zuiver inkomen ƒ100 of meer 'sjaars bedraagt, aan de belasting onderworpen zijn. Thans is dat ongelukkig zoo niet. Om iets te noemen, een zoon, die bij zijn vader inwoont en een ruim, een middelmatig of een klein zelfstandig bestaan heeft, betaalt aan den hoofdelijken omslag geen cent. Als het waar mocht kunnen zijn dat de voorgestelde heffing werd verworpen, dan is het toeh zeker te hopen dat deze bepaling aan de tegenwoordige ver ordening zal worden toegevoegd. Voor de ontwerpers zou dit dan gewis eene kleine voldoening zijn. Bovendien is het naar mijne meening noodig dat er in de verordening bepaald wordt, dat burgemeester en wethouders het recht hebben van den belastingschuldige te vorderen, dat hij de deugdelijkheid zijner inkomsten-opgaaf met eede bevestigt. Ik weet wel dat een vorige regeering zulk eene bepaling, elders voorgesteld, geweigerd heeft goed te keuren, maar als de regeering voortgaat met de gemeenten door allerlei wet ten tot belangrijke uitgaven te dwingen, dan is het zeker haar plicht om de besturen in het maken van hoofdelijken-omslag-verorde- ningen niet te heiemmeren. De vraag blijft, wat zou het tegenwoordige ministerie doen? „De progressieve tax zegt de memorie van toelichting;— wordt door velen veroordeeld, maar ook door velen verdedigd." „De veroordeeling schijnt haren grond te hebben in den ongelijkmatigen aanslag, waar door de een meer dan de ander zou worden getroffen." „De verdediging vindt haren steun in de overweging dat de draagkracht in eene grootere verhouding toeneemt, naarmate het vermogen aanwast." verlegenheid van haar meester maakte die anders aan haar zelfbewuste persoonlijkheid vreemd was. „Wij zullen hem natuurlijk ontvangen. Jean, het zal ons zeer aangenaam zijn." De ontroering van Paula was noch haar voogd, noch haar tante ontgaan. Maar .terwijl zij den eerste genoegen deed als een blijk van groote belangstelling, die hem de vervulling van zijn wensch scheen te beloven, bracht zij de arme tante Sidonie bijna van haar stuk. „Dat is te erg Paula, bepaald te erg. Eerst gisteren zijt gij thuis gekomen en zijt het nu al met dien man eens Zonder aanmoediging van uw kant zou hij dezen stap niet gewaagd hebben." „Ik acht het beneden mij om op uw lage be schuldiging te antwoorden," antwoordde liet jonge meisje, dat thans weder volkomen bedaard was, „maar ik ben zoo vrij u er aan te herinneren dat ik verlang dat mijnheer Reinhard in mijn huis beleefd en fatsoenlijk ontvangen worde hoeda nig uw meening over hem ook zijn moge!" Terwijl zij sprak hoorde men reeds de voet stappen van den gast in de aangrenzende kamer, daarop opende Jean de deur en de verwachte 'bezoeker overschreed den drempel. Het lezen van Victor Bonnet's artikelen over de belasting-quaestie in de Revue des deux Mondes heeft mij niet van het onvruchtbare en het gevaarlijke eener progressieve tax kun nen overtuigen. Het ontwerp is gesteld in handen van de heeren mr. Fokker, Moolenburgh en Schneiders. Al moge het nu waar zijn, dat zij juist alle drie door de voorgestelde heffing meer zouden moeten betalen, toch twijfelen wij geenoogen- blik of het rapport, dat zij, naar wij hopen, spoedig zullen uitbrengen, zal de onpartijdige uitdrukking zijn van hun gevoelen. Aan iedere gulden belasting, van de laagste klassen, heeft iemand eens gezegd, kleeft een zweetdroppel van hem die ze opbrengt. Eer we dus onze stem onthouden aan een voorstel, dat bestemd is om eene belasting werkelijk door ieder naar zijne krachten te doen dragen, is het plicht ons vooraf eens te bedenken. Ter gelegener tijd zullen de Zierikzeenaars, die met het plan instemmen, zeker niet in gebreke blijven daarvan openlijk te doen blijken. Van de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg geven wij morgen het gewone verslag. Voorheden bepalen wij ons tot de volgende korte mededeeling Het voorstel van burgemeester en wethouders tot opheffing der wisselbank, hetwelk in zijn geheel hierachter op de gewone plaats der raads- verslagen is opgenomen, zal in de eerstvol gende vergadering behandeld worden. Tot dit uitstel besloot de meerderheid der leden naar aanleiding van een voorstel van den heer Snijders. Het amendement van den heer Snijders, waar over in de vorige zitting de stemmen gestaakt hebben, strekkende om aan H. F. Cornelus, ge wezen kommies bij de plaats, belastingen alsnog voor vier jaren wachtgeld te verleenen ten be drage van f 143.50, is met 10 tegen 7 stemmen aangenomen. Aan den heer mr. J. Ermerins is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Op een verzoek van V. Boel om verlenging van erfpacht of aankoop van een gedeelte terrein aan de Lazarijstraat, is afwijzend beschikt. Een door burg. en weth. voorgedragen plan tot aanleg van het Dam-plein zal voor de leden en ook voor de belangstellende ingezetenen op de griffie ter inzage gelegd worden. Blijkens mededeeling van den voorzitter is het voornemen om in het midden van den Dam een soort van plateau, ongeveer 15 centimeter boven de straat, met eene middellijn van 28 meter, te maken en VIII. Zelfs tante Sidonie moest, hoewel tegen haar zin, bekennen dat zijn manier van binnenko men echt gentlemanlike was. Er lag iets in de verschijning van Max Reinhard dat alle vrouwen voor hem innam. Dit was niet het gevolg van zijn schoon, mannelijk gelaat en zijner groote, goed geproportioneerde gestalteten minste dat was het niet alleenmaar er lag in zijn hou ding zulk een ernstige, kalme waardigheid en in zijn glimlach zooveel vriendelijkheid en zachtheid, dat men in hem den man erkende die sterk ge noeg was om de zwakheden van anderen met geduld te verdragen. Men voelde dat achter de fijne beleefdheid van den man van de wereld, waarmede hij de vrouwen bejegende, een gevoel van ware achting verborgen was, die hem steeds het juiste midden deed houden tussclien ydele galanterie en lompe verwaarloozing. Ook tante Sidonie moet dit gevoeld hebben, want toen hij vóór baar stond met den hoed in de hand en zijn edel, ernstig gelaat eerbiedig voor haar gebogen, verdween de uitdrukking van gedwongen beleefd heid en maakte plaats voor oprechte vriendeljk- heid. Het voordeel, dat de bezoeker door zijn per soonlijkheid behaald had, ging echter bijna weder verloren door het onverstandige en, zooals zij

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1