1 BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Landbouw. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. komst gehouden van bestuurders en leden der in Walcheren bestaande zanggezelschappen. Aan de oproeping was belangstellend gehoor gegeven door devereenigingen van Grijpskerke, Nieuw- en St. Joosland, Serooskerke, St. Laurens, Gapinge, Kittliem en Kleverskerke. Het doel der vergade ring was, bespreking der wenschelijkheid van de oprichting van een Zangersbond, met aansluiting aan doel en streven van de Nederl. Koorvereeni- ging. Algemeen vond bij de aanwezigen sympa thie het voorstel tot in 't leven roepen van een Zangersbond, „Walcheren" genaamd, zijnde een bond van zanggezelschappen, op het platteland van Walcheren bestaande, die bevordering en veredeling van den nationalen volkszang beoogt, en zijn doel tracht te bereiken door onderlinge voorlichting en samenwerking, alsmede door het opwekken van gepasten naijver bij de deelne mende vereenigingen. Over veertien dagen zal een tweede vergadering gehouden worden, ter mededeeling van de ziens wijze der zich reeds aangemeld hebbende of alsnog bij den heer van de Garde zich aan te melden gezelschappen, om daarna definitief te besluiten omtrent het nu gedane voorstel. Men schrijft ons uit Botterdam „De kiesvereeniging „Burgerplicht" hield giste ren eene bijeenkomst, waarin de zaak van het droge dok werd behandeld. Het debat werd inge leid door den lieer A. Plate, een der directeuren van de Amerikaansche stoomvaartmaatschappij. Het tot stand komen van een droog dok achtte hij voor Botterdam eene levensquaestie, en hij verdedigde het voorstel van burgemeester en wethouders aan den raad om dit dok aan te leg gen op kosten der gemeente, op grond dat het eene zaak gold van algemeen belang en de recht streeks belanghebbenden niet bij machte zijn die uit eigen middelen tot stand te brongen, terwijl bovendien de vaart voor 9/10 in handen berust van buitenlanders, van wie men moeielijk bijdra gen kan vorderen voor de oprichtig van een dr.oog dok. De spreker vreesde, dat wanneer deze inrichting niet tot stand kwam, de vaart op en van Botterdam geheel zou verloopen. „In den loop van het debat kwam natuurlijk ter sprake het voorbeeld van Amsterdam, waar door particulieren een droogdok tot stand wordt gebracht. De heer M. Mees deelde mede, dat de helft van het voor 't Amsterdamsche droge dok benoodigde kapitaal door de stoomvaartmaat schappij „Nederland" was genomen en dat boven dien deze maatschappij een deel van de dokgelden had gegarandeerd. Maatschappijen, die dit kun nen doen, zeide de heer Mees, heeft Bot terdam niet, en met de garantie van particulieren zou men niet gebaat zijn, omdat hunne garantie met hun dood zou vervallen. De heer Plate voegde hier nog aan toe, dat de maatschappij „Neder land", zich dit groote offer getroostende, bedon gen had, dat hare schepen steeds vóór zouden gaan. Te Amsterdam was dus in deze zaak het alge meen belang opgeofferd aan het particulier be lang. „Oppositie tegen het voorstel van B. en W. was er in deze vergadering niet. Alleen opperde de heer Jos. Jacobson de vraag of men niet wachten zou totdat men zekerheid had omtrent het welslagen van den Nieuwen waterweg, omdat anders het droge dok wel eens blijken kon over bodig te zijn. Verder bracht deze spreker (koffie- malielaar) de zaak in verband met de plannen om den verkoop van koffie op Java uit te brei den, en opperde de vrees, dat die plannen zouden leiden tot vermindering van de Nederlandsche vaart, waardoor een droog dok minder noodza kelijk zou worden. Zijne denkbeelden werden echter bestreden. Van uitstel wilde men niet weten, noch zelfs twijfel uiten omtrent het wel slagen vgn den Nieuwen waterweg, en de scheep vaart achtte men niet afhankelijk van de Java- koffie. „Een besluit werd door de vergadering niet genomen. Men ging uiteen, na de sprekers ge hoord te hebben, en ieder kon voor zich uit het gehoorde eene conclusie maken." De minister van koloniën, brengt ter kennis dat,- krachtens koninklijk besluit met den lcn September dezes jaars acht jongelingen zullen worden bestemd om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het oppertoezicht van dr. II. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de hoogeschool te ütrecht, te worden opgeleid tot militair apotheker voor de dienst in Oost-Indië, en dat het vergelijkend examen zal plaats hebben te Utrecht, in het pharmaceutisch laboratorium op Dinsdag den 4en Juni 1878 en volgende dagen. De op zegel geschreven verzoekschriften tot deze toelating moeten vóór den lfn Mei 1878 bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen, met bijvoeging der stukken, welke vermeld worden in de Staats-courant van heden, die tevens de ver dachten voor het examen en de voorwaarden der toelating mededeelt. gezantschappen. Bij koninklijk besluit is mr. L. H. Buyssenaerg, op zijn verzoek, eervol ontslagen als secretaris van legatie bij het gezant schap te St. Petersburg en gesteld op nonactiviteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkistis jhr. inr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie, werkzaam bij het departement van buitenlandsche zaken, in dien rang overgeplaatst bij het gezantschap te St. Petersburg, en is jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, thans attaché bij het Nederlandsch corps diplomat kim, bevorderd tot secretaris van legatie. onderscheidingen. Bij koninklijk besluit is de heer P. L. Target, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister der Fransclie republiek bij het Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw. militieraden. Benoemd in den militieraad van Zeeland, voor de lichting der nationale militie van 1878 tot voorzitter mr. J. Snijder, lid der provin ciale staten; tot zijn plaatsvervanger H. P. Win kelman, lid der provinciale staten; tot lid mr. N. C. Lambrechtsen van Bitthem, lid van den gemeen teraad van Middelburg; tot zijn plaatsvervanger mr. A. J. van Eekelen, lid van den gemeenteraad van Middelburg. (Beeds onder tel. ber. gemeld.) staats-courant.. Bij beschikking van den minister van 'binnenlandsche zaken is aan L. C. Cnopius eervol ontslag verleend als tijdelijk correc tor bij de Nederlandsche Staats-courant en het bijblad. V; ministerieele departementen. Bij beschik king van den minisier van waterstaat, handel en nijverheid, zijn bij zijn departement benoemd: tot eersten klerk, de tweede klerk G. P. Mulder; en na vergelijkend onderzoek, tot tweede klerken: J. Engels, te BotterdamII. J. Alers, te 's Gra- venhageJ. G. B. Boucher, te 's Gravenhage E. E. M. Capel, te 's GravenhageF. W. van der Dussen, te Ans bij Luik. Men schrijft aan „de Tijd uit Oud-Ade: „Aan den onderwijzer der bijzondere school is te kennen gegeven, dat, daar hij door het kerk bestuur niet is aangesteld om onderzoek te doen naar huiselijke aangelegenheden der parochianen, hij zoomin als iemand van ouders of kinderen vergen mag hem daaromtrent in te lichten, en hij het bekende model C van de statistieken des ministers als niet ingekomen heeft te beschouwen." De Arnh. Ct. meldt, dat het adres van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, onderwijzer te Aardenburg, onderteekend door 72 onderwijzers, aan den minister van binnenlandsche zaken, om de lastige en tijdroovende invullingslijsten, ingesteld door den ex-ministers Heemskerk in te trekken, bij 's ministers besluit van 15 dezer van de hand is gewezen. De lieer P. J.IIeineman predikant bij de Nederd. hervormde gemeente te Kethel heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Bij het aanhooren der heden alhier door den heer C. N. de Beste, hoofdonderwijzer te Bitthem, gehouden landbouwvoordracht, op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw, hadden wij slechts te kiezen tusschen óf het geven van een uitvoerig verslag óf het slechts vluchtig aanstip pen van enkele der vele besproken zaken. Met het oog op onze beschikbare ruimte moeten wij tot het laatste besluiten. Na een hartelijken welkomstgroet gaf de. spre ker menigen nuttigen wenk, gericht aan het adres van de vele landbouwers, die zich steeds kramp achtig vasthouden aan de leer hunner vaderen en den spot drijven met al wat nieuw heet. Vervolgens betoogde hij de wenschelijkheid dat, waar nog zooveel versnippering van landerijen valt op te merken, meer aaneensluiting mocht plaats hebbendat de korte zeven-jaarsche pacht- termijnen mochten vervangen worden door ter mijnen van minstens veertien, liefst Van een en twintig jarendat iedere poging tot wijziging, nog liever tot afschaffing van de jachtwet, en evenzeer algemeene afkoop van tienden te beschou wen zijn als zoovele schreden op de baan van vooruitgang van den landbouw. Het zoogenaamde drieslagstelsel, de kunstmest, de grondbewerking, het nut van landbouwvereenigingen op het platte land, bovenal onderwijs in den landbouw op de lagere scholen, dit alles werd achtereenvolgens op duidelijke wijze uiteengezet. Het eerste gedeelte der lezing betrof de theorie, het tweede, na de pauze, gold hare zuster de practijk. De hoorders werden toen in kennis gesteld met een tiental proeven, na herinnering aan een reeds voorafgeganen wenk, dat proeven door de landbouwers i n 't k 1 e i n begonnen, o o r d e el- kundig genomen en v e r g e 1 ij k e nd beoordeeld moeten worden. De bedoelde tien proeven, met warmte ter behartiging aanbevolen, warena afschaffing van braakb aankweeking van nieuwe gewassenc aschbemesting van weidend gier- bemesting van weidene kalkbemesting van klaver f bewaring van mestkrachtg Chili-salpeterh guano i aanaarding van aardappelen, en j af snijding van ziek loof der aardappelplant als middel tegen den voortgang der aardappelziekte. De spreker eindigde met den wensch dat alle aanwezige landbouwers, wier getal helaas weder niet groot was, de aangegeven proeven nemen zullen en hun daaraan verbonden opoffering er toe leiden moge, dat dit jaar voor hen meer gezegend zij dan het vorige. Op Donderdag 31 dezer, des namiddags te 1 uur, zal de heer de Beste zijne tweede voordracht alhier houden. Gisteren avond is door het muziekgezelschap Eensgezindheid te Vlissingen eene serenade ge bracht aan Jan de Vlieger, de werkman die wegens vijftigjarigen dienst als timmerman bij de gemeente, gisteren avond van wege de Maat schappij tot Nut van 't algemeen met eene zil veren medaille werd bekroond. Te Hansweert zijn in het jaar 1877 inge klaard 3774 rivierschepen, 553 stoombooten en 1026 vischschuiten; uitgeklaard 3527 rivierschepen, 531 stoombooten en 1053 vischschuiten, alsmede nog een 40tal zeeschepen. De bevolking der gemeente Axel bedroeg op 1 Januari 1877 3263 én op Ulto December van dat jaar 3018 zielen. Te Benswoude is op 45 jarigen leeftijd over leden de heer G. den Berger, O. I. ambtenaar met verlof, vroeger zee-officier en gedurenden vele jaren secretaris van hét marine departement te Batavia. Wie de beminnelijke: hoedanigheden van geest en gemoed, die den overleden sierden, hebben leeren waardeeren, zullen dit bericht onge twijfeld met deelneming lezen. De pogingen, door de sleepboot Hercules gisteren met de stoompomp aangewend om den bij ÏJftiuiden g-ezonken loodskotter N° 8 te lichten, zijn mislukt. Het vaartuig was reeds geheel doör het loopende zand ingesloten, zoodat de zwaarste kabeltouwen als glas afbraken. Door een Zeeuwschen correspondent der N. Botf. Ct. wordt bij liet bestuur der exploitatie maatschappij van staatspoorwegen aangedrongen op het verkrijgbaar stellen van plaatskaartjes naar Delft, aan het station te Goes, waar die, naar het schijnt, niet te krijgen zijn. Troonredestijl noemt men die inkleeding der gedachte waardoor men, ten koste van de dui delijkheid, de eenvoudige en gebruikelijke woorden vermijdt en door omschrijvingen vervangt. Als eene treffende proeve van dien stijl haalt de Tijd uit de jongste parlementaire rede van den heer Wintgens de volgende zinsnede aan: De rede des ministers bracht hem eene fabel te binnen „in welke de vacht van het onschul digste en meest weerlooze schepsel uit het die renrijk dienen moet om een gansch andere, niet zoo onschuldige diersoort te bedekken." De heer Wintgens bedoelde een lam en een wolf. Naar men verneemt, is het maken van het dok der Amsterdamsche droogdokmaatschappij aan den minsten inschrijver, „The Skerne Iron Works te Darlington", niet gegund, maar door de directie opgedragen aan de vijfde inschrijvers, de heeren Mitchel en Co. te New-Castle onTyne, voor de som van f 689,000, of volgens sommigen, bij nadere overeenkomst iets minder en op te leveren in den tijd van negen maanden. Een reddingboot gemerkt „Albert Edward Londen", is aan het Vlie aangespoeld. In de boot lagen zes lijken van mannende ongelukkir gen waren blijkbaar eerst kortelings overleden Niet alleen de provinciale hoofdsteden van België zenden adressen van rouwbeklag aan den koning van Italië, ook andere steden nemen aan die demonstratie deel. De behandeling van het proces tegen den voormaligen kassier der Belgische bank, Kint de Eoodenbeke, wordt zoolang verschoven tot zij waarschijnlijk geheel onmogelijk zal worden. Een van de voornaamste getuigen, de rechter Hauman, die de zaak heeft geïnstrueerd, is overleden en Marie Collart, alias Lolo, gaat naar Londen om in geen geval, zelfs al wordt zij als getuige gedagvaard, naar Brussel terug te keeren. Een justitie als de Belgische is voor sommige invloedrijke schurken goud waard. buitenland. Par|js. Er is hier sprake van een huwelijks plan tusschen den kroonprins van Nederland en de jongste dochter van de koningin van Engeland. Petersburg. Volgens officieel bericht trok SkobelefFs cavalerie den 16™ dezer Philippopel binnen. Eenige Bulgaarsehe woningen werden door de Turken in brand gestoken, doch de brand werd door de Bussen gebluscht. loonden. Daily Telegraph meldt, dat- groot vorst Nicolaas verklaard heeft, dat hij met de Turksche gevolmachtigden slechts te Adrianopel wil onderhandelen en hij onmiddellijk overgave dier stad geëischt heeft. De gevolmachtigden hebben toegestemd en aan den Turkschen bevel hebber is last tot ontruiming van Adrianopel gegeven. 18 Jan. 's aV. 11 u. 36 gr. 19 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u, gr. av. 6 u. 40 gr. De behandeling van het adres van antwoord op de troonrede van hare Britsche majesteit heeft in beide huizen van het Engelsche parlement aanlei ding gegeven tot uitvoerige discussies betreffende de Oostersche politiek der regeering en den toestand van het oogenblik, zonder echter, even min als de koninklijke rede, veellicht te versprei den. Nadat in het hoogerhuis lord Granville, in het lagerhuis de markies van Harrington de politiek der regeering hadden aangevallen als inconsequent, Turkscligezind enz., en de vervroegde bijeenroeping der kamers alsmede het voornemen tot het aanvragen van credieten hadden afgekeurd, werd de regeering verdedigd, respectievelijk door lord Beaconsfield en sir Staffort Northcote. Beide zeiden ongeveer hetzelfde en maakten variaties op het oude, welbekende themaneu traliteit tot zoolang' de belangen van Engeland bedreigd worden. De regeering is getrouw geble ven aan hare politiek en Engeland staat niet alleen. Busland en Turkije, niet Groot-Brittannië hebben het Europeesche congres verbroken. Indien de door de regeering gekoesterde hoop mocht worden verijdeld, en het vooruitzicht dreigend worden zou de regeering, die verplicht is de be langen van Engeland te verdedigen, niet aarzelen een beroep te doen op het parlement. De bijeen roeping der vertegenwoordiging wordt hierdoor gerechtvaardigd, dat ieder oogenblik eene veran dering in den toestand kan voorkomen, de regee ring zou dan behoefte kunnen hebben aan het advies en den steun van het parlement, maar dit kan niet zoo spoedig worden bijeengeroepen, daarom is het thans opgeroepen om aanwezig te zijn, voor 't geval het noodig mocht wezen. Voor 't oogenblik echter heeft de regeering nog geen voorstellen te doen, maar zal daarmede wachten totdat de voorwaarden van Busland aan de Turksche onderhandelaren zullen zijn bekend ge maakt. Van die voorwaarden zal afhangen hoe de regeering verder zal handelen. De stroom van den oorlog nadert reeds landstreken waar Enge- lands belang bij betrokken is, en zoo de kamer geen vertrouwen in het ministerie stelt, moet zij een ander aanwijzen dat zij haar vertrouwen kan schenken; heeft echter het kabinet haar vertrou wen niet verbeurd, dat zij het dan ook de mid delen verschafte om zich dat vertrouwen meer en meer waardig te maken. Ziedaar het kort begrip van hetgeen namens de regeering werd gesproken en over het alge meen in het land een gunstigen indruk heeft ge maakt, omdat men er uit heeft begrepen, dat de regeering geen oorlog wil indien hij niet hoogst noodzakelijk mocht worden. De heer Gladstone was vooral voldaan over de verklaring, dat de regeering geen voorstellen zou doen zoolang de voorstellen van Busland haar niet bekend waren. Het ontwerp-adres van het hoogerhuis werd aangenomen, over dat van het lagerhuis zouden de discussies tot gisteren avond worden verdaagd, tengevolge van de aanbieding van een amende ment van den heer Mitchell Henry om de ver plichting van het parlement te erkennen tot een zoo spoedig mogelijk onderzoek der nationale eischen van de bevolking van Ierland. Verscheidene'Iersche afgevaardigden ondersteunden het amendement, welks lot gisteren avond wel zal zijn beslist. Ook in Weenen is de kalmeerende taal dei- koningin van Engeland niet zonder invloed geble ven. Een telegram uit de Oostenrijksche hoofdstad meldt dat de onrust, verwekt door een verkeerde opvatting der laatste diplomatieke nota's van OostenrijkHongarije, door de Engelsche troonrede is bedaard, doch dat de gereserveerde houding van Engeland de onzekerheid der Oostenrijksch Hongaarsche regeering zal verhoogen. Hieruit blijkt dus opnieuw, dat er overeenstemming be staat tusschen de politiek van beide rijken. Eindelijk kreeg gisteren de heer Gavardie in den Franschen senaat gelegenheid om de regeering te interpelleeren over de onwettigheid der gemeen teraadsverkiezingen en de benoeming van maires, die nog geen jaar buiten functie waren geweest. Tot bewijs van zijne grieven voerde de interpel- lant eenige wetsbepalingen aan. Hij erkende echter tevens, dat zij wel niet rechtstreeks waren ge schonden, maar men verdraaide de beteekenis er van. Eensklaps begon hij over het oude stok paard der rechterzijde „het maatschappelijke ge vaar" te spreken, wees op de demonstratie bij de begrafenis van den heer Baspail en beweerde dat de heer Gambetta de gematigde republiek had vermoord. Over deze uitdrukking werd hij echter door den voorzitter berispt. Hij werd beantwoord dooi den minister-président Dufauro, die het betreurde, dat de publieke opinie zich niet beter rekenschap geeft van den toestand. Hij verdedigde de han delwijze der regeering, zoowel ten aanzien van de gemeenteraadsverkiezingen als van de benoemingen van maires als volkomen wettig, doch de heer Gavardie bleef zijne uitlegging der wet als de ware beschouwen. Hij wilde echter geen votum uitlokken, maar deed een beroep op het conser vatief gevoel. Daarmede was de zaak uit. De heer Krantz bracht verslag uit van de werkzaam heid der commissie van 18 leden tot het onderzoek der quaesties betreffende de uitvoering van groote

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2