TïïTTÊNLAND. Réclames. Zeet ij dingen. Handelsberichten Thermometerstand, Algemeen Overzicht, De Engelsche troonrede. Het gebruik van de stoomfluit. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. kerkelijke hoogleeraren te Leiden: de heeren Gooszen, predikant te Schiedam, en Acquoi, pre dikant te Zalt-Bommel; te Utrechtde heeren Gunning, predikant te 's Gravenhage en Lasonder, pred. te Leeuwarden, en te Groningende heeren Hofstede de Groot, predikant te Kampen en de Kruijf, predikant te Leeuwarden. 's Gravenhage. Benoemd tot voorzitter van den militieraad in Zeeland de heer Snijder, tot plaatsvervangend voorzitter de heer Winkelman, leden der provinciale staten van Zeelandtot lid de heer Lambrechtsen, en tot zijn plaatsver vanger de heer van Eekelen, beide leden van den gemeenteraad van Middelburg. buitenland. Londen. In het hoogerhuig verklaarde lord Beaconsfield, dat de regeering de neutraliteit zal handhaven indien de Engelsche belangen niet wor den bedreigd. Engeland is niet geïsoleerd. Zoo men echter in de hoop, die thans wordt gekoe sterd, mocht worden teleurgesteld, zal de regeering niet aarzelen van het parlement middelen te vragen ter verdediging van Engelands belangen. 17 Jan.'s av. 11 u. 41 gr. 18 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 uJ 43 gr. 's av. 6 u. 39 gr. De troonrede, waarmede de zitting van het Engelsche parlement namens de koningin werd geopend, is volkomen in overeenstemming met de voorstelling die wij in de laatste dagen ons van de plannen der Engelsche regeering hebben gevormd. Zij wil de neutraliteit handhaven en den vrede bewaren zoolang de belangen van Engeland niet worden geschonden, maar zich voor bereiden voor het oogenblik dat die in gevaar zouden kunnen komen, en blijkbaar voorziet de regeering van koningin Victoria, dat iets dergelijks spoedig het geval zou kunnen zijn, indien de vrede niet wordt gesloten. Over het geheel bevat dus het document zooals onze lezers uit het verder volgende tele- graphische résumé kunnen zien weinig nieuws en verspreidt weinig licht over den toestand. Toch is ook deze troonrede weder een merkwaardig staaltje van hedendaagsche politiek. Turkije verlangt vurig naar den vrede; Rusland wenscht oprecht het sluiten van den vrede en Engeland wil niets liever dan het behoud van den vrede. Men zou zeggen, dat de tijd was aangebroken waarin de wolf met het lam zal verkeeren. Allen roepenvrede, vrede, vredeen gaan intussehen elkander op de meest barbaarsche wijze te lijf, of maken zich gereed om te midden van het vredelied gewapend te zijn tegen verraderlijke aanvallen. De ondervinding heeft herhaaldelijk geleerd, dat juist wanneer de mogendheden den mond vol hebben over vrede, de oorlog nabij is. In dat opzicht kan men ze niet het geringste ver trouwen. Timeo Danaos et dona ferentes, en met het voornemen der koningin van Engeland om maatregelen te nemen ter waarborging van de belangen van haar land, valt zeer merkwaardig samen een bericht uit Weenen, volgens hetwelk Oostenrijk-Hongarije en Engeland een gelijklui dende nota tot Turkije en Servië hebben gericht om te protesteeren tegen preliminairen voor een afzonderlijken vrede, die niet de offïcieele zekerheid zou bevatten dat hij geen Europeesche belangen zou schaden. Tevens wordt gemeld, dat Rusland tegen een congres is en dat te Weenen groote spanning en opgewondenheid heerschen. Het schijnt dan ook dat in de laatste dagen Engeland en Oostenrijk eenzelfde lijn trekken en een krachtiger houding tegenover Rusland aannemen, wat door de Neue freie Presse en de Morning Post bevestigd wordt. Uit Pesth meldt men, dat de heer Tisza zeer zenuwachtig is en dat graaf Andrassy in onrust verkeert omdat Adrianopel bedreigd wordt. Terwijl gisteren in de Madeleine te Parijs een plechtige lijkdienst werd gevierd, gewijd aan de nagedachtenis van koning Victor Emmanuel, werd diens stoffelijk overschot te Rome in de kerk van het Panthéon ter aarde besteld. On- noodig te zeggen, dat deze plechtigheid een van de meest indrukwekkende is geweest, die in de laatste jaren zijn voorgevallen. Weldra zullen voorzeker uitvoerige beschrijvingen komen, maar men kan zich reeds eene voorstelling maken van het gebeurde als men, na hetgeen in de laatste dagen werd gemeld, let op de woorden van het telegraphisch bericht omtrent den afloop van de plechtigheid „het schouwspel was inderdaad aan doenlijk." Met het oog op de begrafenis heeft de Fran- sche senaat gisteren, na opening der zitting, be sloten terstond de werkzaamheden te schorsen, teneinde een bewijs van hulde en eerbied te bren gen aan den overleden koning. De kamer hield om dezelfde reden geen zitting. Het huwelijksplan van koning Alfonsus is thans ook met eenparigheid van stemmen goedgekeurd door den Spaanschen senaat, zoodat alle bezwa ren uit den weg zijn geruimd. De ex-koningin Isabella mag niet in Spanje komen, zoodat zij het huwelijk van haar zoon niet kan bijwonen. De Spaansche gezant te Parijs heeft in last haar in 'toog te houden. Voor zoover de troonrede, waarmede de koningin van Engeland de bijeenkomst van het parlement opende, betrekking heeft op de Oostersche quaestie, luidt zij aldus: „Mylords en Mijne heeren! „Ik heb het wenschelijk geacht u vóór den gewonen tijd voor de hervatting uwer werkzaam heden bestemd, bijeen te roepen, teneinde u be kend te maken met de pogingen, welke ik heb aangewend om een einde te maken aan den oorlog, die op het oogenblik het oostelijk gedeelte van Europa en Armenië teistert, en om in den tegen- woordigen stand van zaken, het oordeel van mijn parlement in te winnen en zijn ondersteuning- in te roepen. „Gij weet dat ik, nadat ik te vergeefs getracht had den oorlog te verhinderen, heb verklaard voornemens te zijn in dit geschil, hetwelk ik zeer betreur, de onzijdigheid te bewaren, maar dat ik daarvan zou afwijken, zoodra de belangen mijner staten, welke belangen door mijne regeering zijn aangewezen, door eenig gevaar mochten worden bedreigd. „Tevens heb ik uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat ik oprecht wenschte gebruik te maken van iedere gelegenheid, die zich zou kunnen voordoen, om pogingen aan te wenden tot een vredelievende oplossing van de quaesties die de oorlogvoerende mogendheden verdeeld houden. „De voordeelen door de Russische wapenen in Europa en Azië behaald, hebben de Porte de noodzakelijkheid doen inzien om een einde te maken aan de vijandelijkheden, die een bron van ontzaglijke rampen voor hare onderdanen zijn. Tengevolge daarvan heeft de regeering van den sultan een beroep gedaan op de goede diensten der onzijdige mogendheden, die de traktaten be treffende het Ottomaansche rijk mede hebben onderteekend. „De meeste der mogendheden, aan wie dit ver zoek is gedaan, hebben geantwoord, dat zij meenden daaraan niet te moeten voldoen en hebben van dit gevoelen aan de Porte kennis gegeven. „De Porte heeft daarop besloten een afzonder lijk beroep op mijne regeering te doen en ik heb terstond toegestemd om aan den keizer van Rus land te vragen of voorstellen betreffende vredes onderhandelingen een welwillende ontvangst zouden genieten. „De keizer heeft in zijn antwoord de verzeke ring van zijn ernstig gemeend verlangen, om den vrede gesloten te zien, uitgedrukt en tevens zijné zienswijze te kennen gegeven over de wijze van handelen ter bereiking van dat doel. „Over dit onderwerp worden door mijne tus- schenkomst onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije gevoerd en ik koester het stellige vertrouwen, dat die onderhandelingen ten slotte kunnen leiden tot een vredelievende oplossing van de aanhangige quaesties en tot het einde van den oorlog. „Mijnerzijds zal geen poging worden verzuimd om dit doel te bereiken. „Tot nogtoe en voor zoover de operaties van den oorlog thans zijn uitgestrekt, heeft nog geen der oorlogvoerende partijen de voorwaarden overtreden waarop mijne neutraliteit is gebaseerd en ik ben zeer geneigd te gelooven, dat beide partijen die evenzeer wenschen te eerbiedigen zooveel het hun mogelijk zal zijn. „Zoolang die voorwaarden niet worden geschon den zal mijne houding dezelfde blijven, maar ik kan mij niet ontveinzen, dat zoo de vijandelijk heden, ongelukkigerwijze, nog verder mochten worden voortgezet, eenige onvoorziene omstan digheid mij zou kunnen verplichten zekere maat regelen van voorzorg te nemen. „Deze maatregelen kunnen echter op geen af doende wijze worden genomen, indien men er niet vooraf is op voorbereid. Ik koester vertrouwen in de welwillendheid van mijn parlement en ik reken er op, dat het mij de noodige middelen zal verleenen om dat resultaat te verkrijgen. „De stukken betreffende deze zaak zullen on verwijld onder uwe aandacht worden gebracht." Het overige gedeelte der rede was gewijd aan den hongersnood in Indië, en eenige andere Indische en binnenlandsche aangelegenheden. In n°. 42 der Gartenlaube werd er op gewezen dat hot schelle geluid van de stoomfluit zeer onaangenaam op de gehoorzenuwen werkt en dat, wanneer het gefluit niet geheel kan achterwege gelaten worden, het dan ten minste wenschelijk zou zijn den toon der fluit iets lager te zetten. In de Zeitung des Vereins Deutscher Eisenbahnen komt onder den titel „over het gebruik van de stoomfluit" een artikel voor, dat hoewel op Duitsche toestanden betrekking hebbende, ook voor een groot gedeelte voor Nederland geldt en daarom door ons, voor zooverre het op Neder- landsche toestanden van toepassing zou kunnen zijn, wordt overgenomen. Het luidt aldus. „Wij maken gaarne van de gelegenheid gebruik, die ons het bericht van de Gartenlaube aanbiedt, om ons, ook van het standpunt van den spoorweg ambtenaar, tegen het algemeene misbruik, dat op bijna alle Duitsche spoorwegen van de stoomfluit gemaakt wordt, te verzetten en zoo niet op ge- heele afschaffing, dan toch zeker op beperking van het gebruik der stoomfluit aan te dringen. Om te onderzoeken, in hoeverre dat mogelijk zou zijn, is het noodig, de bepalingen van het Bahn Polizei en Betriebs-Eeglemi nt, zoomede die van het seinreglement, welke op de seinen met de stoomfluit betrekking hebben, na te gaan. In het sein-reglement is in afdeeling IV „seinen van het treinpersoneel" het volgende bepaald De acoustieke seinen van het treinpersoneel worden gegeven a (met de stoomfluit.) Geef acht een matig lange toon. Remmen vast drie korte tonen kort na elkander. Remmen los twee korte tonen kort na elkander. Het Bahnpolizei-Reglement bepaalt in 40: Geen locomotief mag op de stations in beweging- worden gebracht, alvorens het sein „geef acht" is gegeven; in 43. De machinisten moeten de volgende seinen kunnen geven: I Geef acht. II Remmen vast. III Remmen los. In de reglementen voor de Nederlandsche spoorwegen vinden wij dezelfde bepalingen terug; zie art. 38 en 104 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen van 27 October 1875, Staatsblad n°. 183. Het seinreglement van de Maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen, Hoofdstuk treinseinen. Wanneer wij nu tot een onderzoek overgaan, in hoeverre met het oog op de veiligheid van den dienst, het gebruik der voornoemde seinen voor den per sonen-treindienst want daarop heeft het misbruik het meest betrekkingbepaald noodig is, dan kan het afgezien nog van de ondervinding op de Engelsche spoorwegen opgedaan, aan geen twijfel onderhevig zijn, dat het teeken van het vertrek van een per sonentrein door een sein veel meer uit gewoonte, dan wel uit noodzakelijkheid voortvloeit, en dat het ten minste niet noodig is dat teeken dooi de stoomfluit der locomotieven te geven. Wij willen ook de vraag niet stellen, of op alle tusschenstations, waar een personentrein, dikwijls slechts eene minuut stilhoudt, het geven van een bijzonder sein voor het vertrek van den trein eenige waarde heeftwij willen echter, om de heerschende gewoonte niet in eens op te heffen, de bestaande bepalingen blijven in acht nemen, doch wij meenen dat liet doelmatig en zeer goed met de veiligheid overeen te brengen zou zijn, wanneer het teeken van vertrek van een perso nentrein niet door de stoomfluit der locomotief,, maar door een hoornsein werd gegeven, zooals zulks, wanneer wij ons niet vergissen, reeds sedert verscheidene jaren op verschillende spoorwegen geschiedt, zonder dat zulks eenig nadeel op de veiligheid van den dienst uitoefent. Wanneer dit voorstel in toepassing werd gebracht, en ver der bij de personentreinen het sein „geef acht" met de stoomfluit alléén in gevallen van gevaar werd gegeven, dan zouden de seinen met de stoomfluit zeker reeds voor een derde vervallen, juist die seinen, die het onaangenaamst zijn voor het publiek en de meeste aanleiding' tot klachten geven. Dit is evenwel niet voldoendehet zou verder ook zeer doelmatig zijn, dat de seinen met de stoomfluit„remmen vast" en „remmen los" voortaan niet meer gebruikt werden, en dit kan gemakkelijk zonder eenig bezwaar tegen de vei ligheid van den dienst, ten minste indien de trei nen voorzien zijn van doorgaande remmen volgens het systeem Westinghouse, Smith of Steel, daar bij deze toestellen, het remmen van een trein dooi den machinist, zonder hulp der remmers, kan plaats hebben. Daar men door proefnemingen met de zoo even genoemden remmen het eerst in En geland, en later in Frankrijk en Duitschland, ge noegzame ervaringen over hot gebruik dier rem men heeft opgedaan, zal de algemeene invoering daarvan wel alleen nog afhankelijk zijn van de geldmiddelen. Op de stations zou het gebruik van de stoom fluit veel kunnen verminderen, wanneer men bij het rangeeren meer gebruik van paarden maakte; verder zou er ook geen bezwaar bestaan, om zich bij het rangeeren van de boo inseinen te bedienen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Iedereen weet, hoeveel borstdranken, patés en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter ge nezing van eene verkoudheid, catharre of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de Tecrkapsules van GUYOT, kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Teneinde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van don heer GUYOT, in drie kleuren gedrukt op olko flacon, cischen. In de meeste goede apotheken zijn de teerkapsnles van GUYOT te verkrijgen. Krachtige uitwerking van de Injectie en Capsules van Matico, van Grimault Co,. Apothekers te Parijs. De Injectie en de Capsules van Matico, van Grimault Co., Apothekers te Parijs, zijn het plantaardig geneesmiddel, dat het snelst en uit- stekendst werkt bij verouderde vloeiingen, en tevens het meest onschuldig is. Doctor v. d. L., chirurgijn te Rotterdam, drukt zich op de volgende wijze uit in een brief, gericht aan den heer Grimault, dato 21 Maart 1864: „Ik heb de eer u mede te deelen dat de proeven, genomen met de Capsules en de Injectie van Matico, mij voorkwamen gunstig genoeg te zijn uitgevallen om voort te'gaan met het gebruik, en het voor te schrijven aan al mijn patiënten, in plaats van de geneesmiddel mét Copahu en Cnbebe als grondstof, en van de verschillende Injecties, waarvan ik tot dusver gebruik heb gemaakt. v. d. L. Chirurgijn te Rotterdam Uit Brouwershaven wordt gemeld, dat, volgens rapport van den vuurtoren van West-Schouwen, een groote schoener op het Nieuwezand aan den grond geraakt is, met vlaggen in het want. Geen menschen waren aan boord zichtbaar. De sleepboot Rotterdam is met de reddingboot op sleeptouw derwaarts vertrokken. Diusdag ochtend tegen 12 uren zag men zuidwaarts van Zandvoort een schip zonder mas ten op anderhalve mijl afstand in zee drijven. Teneinde te onderzoeken of zich ook menschen op het wrak bevonden, werd de reddingboot uitge zonden. Deze naderde het wrak, roeide er omheen en keerde vervolgens terug met de tijding, dat het een gedeelte van een schip was, geheel ver laten. In den namiddag is het wrak, twee palen Noord, aangedrevenhet schijnt een gedeelte van eene stoomboot te zijn, naam en herkomst onbe kend. Gent, 18 Januari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 30.50; rogge ad 100 kilo fr. 21.gerst fr. 24.haver fr. 25.boek weit fr. 17.paardenboonen fr. 19.50 koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 2,55 per kilo gram; eieren fr. 3.55 per 26 stuks. Vlissingen, 18 Januari, Boter per kilogram f 1.a f 1.10. Eieren per 104 stuks. Amsterdam 18 Januari. Raapolie op zes weken f 43J. Lijnolie f 31). Amsterdam, 17 Jan. 18 Jan. STAATSLEENINGEN. Dfedei'l. Cert. N. W. Sch. 2) pet. 6464) dito dito dito. 3 7677 dito dito dito. 4 100) lOOf België. Certificaten2- Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 56j~§ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 68 68 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 53j) 53f% dito Febr.-Aug. 5 53) 52f dito Jan.-Juli.5 56 56) dito April-Oct. 5 56 55) dito dito Goud. 4 63) 62f Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 74 Fortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49f 49,% dito dito 1876. 6 95£ 95jj- Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 92 f 92) Cert. Inschr. 5- Serie 1854 5 59) 59 dito dito 6e 1855 5 74)- 74| Obligatiën 1862 5 79) dito 1864 f 1000 5 88) 88-) dito 1864 1005 84) 84 dito 1877 dito5 Slf 81f dito 1872 gecons. dito5 80f 80f dito 1873 gecons. dito5 80) 80^ dito 1850 le Leening dito. 4) 81 dito 1860 2e Leening dito. 4) 79) dito 1875 gecons. dito4) 74) 73) Cert. Hope C° 1840. 4 58) 57) dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842/44. 4 58) Obligatie-Leening 1867/69. 4 72)$ 72) dito dito 1859 3 57) 57) Cert. van Bank-Assign 6 41) 41) Span je. Obl. Buit, 1867/75. 1 12j) 12| dito dito 1876 2 28| 28) dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 121 12,% dito dito 1876 2 26 25| Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 9ff 9j) dito dito 1869 6 7f 7) Egypte. Obl. Leeuing 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4) 101) 101) dito dito 1871 5 1021 102) dito dito 1861 6 103; 103) Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leeuing 1875 5 90) INDUSTRIEELE EN FIN AN CIEELE ONDERNEMINGEN. Xeclevl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pot. Ncd. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 105) ,10o) Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java OW. 5 98) 98) dito Zeeland Obl dito gegarand. dito. 4) Duit sell land. ('erf. Rijks bank Adm. Amsterdam. lu6

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3