1b tri ten land" Telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Réclames. Zeet ij dingen, Handelsberichten Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Belgische brieven, Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. voortgezet, is thans de 28' aflevering verschenen, loopende tot bladz. 2061 en tot het woord Af- z w oeg en. Men heeft dus de eerste letter nog lang niet af. Naar aanleiding' hiervan houdt een correspondent der Arnh. Ct. de volgende bespiegeling „De eerste aflevering van het boek verscheen in 1864, en is in deze 13 jaren tijds door 27 andere gevolgd, in 't geheel 13 van de letter A, 9 van de letter O en 6 van de letter G. Nu neem ik de „woordenlijst" (uitgave van 1872) voor mij de woorden daarin vermeld moeten natuurlijk alle hunne beurt hebben in het woordenboek zelf. Zij beslaan in de lijst 922 kolommen, en de in deze 13 jaren afgewerkte (afgezwoegde, om met het woordenboek te spreken) woorden vullen 119 daarvan. Iets meer dan 1/8 gedeelte van het gansche werk is dus gereed. Zelfs indien men aanneemt dat voortaan veel sneller voortgewerkt wordt dan tot nog toe, zoó financieele overwegin gen dat niet verbieden, dan zouden er nog een goede zeventig jaren vereischt worden vóórdat de laatste punt op de laatste bladzijde van dit taalkundig monument kan worden gezet. En waar zijn wij dan, arme inteekenaren Zonder ons in noodelooze akeligheden te verdiepen, kunnen we gerust aannemen dat onze oogen althans dan te ver weg zullen zijn om al de, met kleine letter gedrukte, citaten te kunnen lezen." Den 18tn dezer komen in den aeclimatatietuin te Brussel een groep Eskimos, bestaande uit zes personen: vader, moeder, twee kinderen en twee bloedverwanten, met eene verzameling dieren uit de poolstrekenrendieren, witte beren, Lapland- sehe honden en een volkomen uitrusting voor hunne jachten, visseherijen enz. Hunne woning, een soort tent, zal worden opgeslagen op de open plaats voor de restaurant. Als er nu wat sneeuw wilde komen zou men zich te Brussel een uitstekende voorstelling kunnen maken van het leven op Lapland. De aankomst van het cirque-Bentz was de vorige week de groote gebeurtenis van den dag te Brussel. Een extra-trein, bestaande uit Duitsche rijtuigen, bracht het talrijke personeel en de 132 paarden, benevens de hondendromedarissen, 5 olifanten enz. aan het station van de Allée- Yerte aan, waar een detachement van 20 soldaten der guides de paarden opwachtte, die zonder bezwaar naar de voor hen bestemde stallen zijn overgebracht. De wagen met giraffen is niet medegekomen en schijnt hier of daar onderweg te zijn blijven staan. De aankomst van het uit 100 personen bestaande personeel en de tent leverde een eigenaardig tooneel van verwarring op dat door tal van nieuwsgierigen werd bijgewoond. De hoofddirectie der telegraphie te Berlijn is voornemens den telephoon op groote schaal voor den dienst der posterij toe te passen. De proeven met de onderaardsche leiding zijn echter tengevolge van het straatrumoer en de vele zich kruisende leidingen niet voldoende geslaagd, daar het geluid niet behoorlijk kon worden vernomen. Daarom is besloten eene speciale leiding boven den grond te maken en zijn daartoe reeds voor bereidende maatregelen genomen. Volgens eene mededeëling in de Weser-Zei- tuhg zijn de dochters van Richard Cobden met de verzameling en regeling der correspondentie van wijlen huh vader zoover gevorderd, dat een spoedige uitgave kan plaats hebben. Te Weenen is de bekende spiritist nar. Slade nog slechter ontvangen dan te Berlijn. De politie derOostenrijkschehoofdstad heeft hem uitgenoodigd binnen drie dagen de residentie te verlaten. Hij was zoo beleefd zelfs nog eerder te vertrekken. buitenlakd. Petersburg. Maandag bombardeerde een Turksch pantserschip Arapa, doch berokkende weinig schade. Konstantlnopel. Met eenparigheid van stemmen verwierp de kamer eene voorgestelde motie, waarbij de regeering uitgenoodigd werd tot het doen van mededeelingen omtrent een wapen stilstand, op grond dat zij de regeering in hare handelingen niet wilde belemmeren. 14 Jan. 's av. 11 u. 44 gr. 15 's morg. 8 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 6 u. 46 gr. Tijdens de regeering van koning Victor Emma nuel hebben het Vaticaan en de clerus zelden een waardiger houding jegens de monarchie aange nomen dan thans. Tot nogtoe werden de vorsten uit het huis van Savoie begraven in den grafkelder te Superga bij Turijnen terstond na den dood des konings deed zich de vraag voor, of het lijk van Victor Emmanuel daarheen zou worden getransporteerd of in de hoofdstad zou blijven. Daargelaten den naijver tusschen Rome en Turijn in dit opzicht, had de quaestie een politieke beteekenis. De eerste koning van het vereenigde Italië, die Rome tot de hoofdstad van zijn rijk had verheven beweerde men behoorde ook daar te worden begraven. Met die zienswijze hebben koning Humbert en zijne ministers zicli vereenigd en besloten, dat de overleden koning zal worden begraven in de kerk van bet Panthéon. Niet alleen beeft het kapittel dier kerk terstond verklaard, dat het er een hooge eer in zal stellen de stoffelijke overblijfsels van koning Victor Emmanuel te bewaken, maar de kerkelijke autoriteiten hebben ook, op last van den paus, alle moeilijkheden betreffende de begrafenis uit den weg geruimd. In de positie, waarin zij tegenwoordig ten aanzien van de monarchie verkeert, kon de kerk geen beter houding aannemen. Op deze wijze zal zij medewerken den partijbaat zooveel mogelijk te kalmeeren en de inwendige rust eu vrede te bevorderen. Tot nogtoe hebben zich reeds 2700 deputaties aangemeld om de begrafenis bij te wonen en de toevloed van vreemdelingen is reeds sedert een paar dagen zoo groot, dat bijna alle treinen te laat aankomen. De plechtigheid zelve zal geheel het karakter van een nationale demonstratie verkrijgen. Merkwaardig is het op te merken hoe levendig het buitenland deelneemt in de onverwachte catastrophe te Rome, en zooals onze lezers uit achterstaanden brief van onzen Belgischen correspondent zullen zien, is zij voor de Belgische liberalen een gewenschte aanleiding tot een politieke demonstratie. Dat koning Leopold om eenige bijzon dere reden zou nalaten een vorstelijk vertegen woordiger naar de begrafenis van wijlen koning Victor Emmanuel te zenden is bijna onaannemelijk. De overleden koning zal zeker in hooge mate de sympathie van zijn Belgischen collega, wiens constitutioneelen zin algemeen bekend is, hebben genoten. Dat uit Weenen en Berlijn vorstelijke vertegenwoordigers worden gezonden is duidelijk. De aartshertog Reinier was met koning Victor Emmanuel na verwant en de zending van den Duitschen kroonprins heeft een anti-clericale be teekenis, die vooral geschikt is om een diepen indruk in Frankrijk te maken. Zijne zending gaat wel degelijk gepaard met nevenbedoelingen. Of andere hoven, die óf niet in nauwe verwant schap staan tot het vorstenhuis van Savoie, óf geen speciale bedoelingen er mede op bet oog kunnen hebben, eveneens vorstelijke vertegenwoor digers zullen zenden is nog niet bekend. Omtrent de onderhandelingen over den wapen stilstand wordt thans gemeld, dat de Porte is teruggekomen op haar besluit om Mehemed Ali Pacha als onderhandelaar te zenden. Daartoe zijn thans aangewezen Namik Pacha en Server Pacha, die naar het Turksche hoofdkwartier zijn vertrokken in afwachting, dat de Russische opper bevelhebber de noodige instructies uit St Peters- burg zal hebben ontvangen om de onderhande lingen te kunnen openen. Hoewel Midhat Pacha nog altijd in het buiten land vertoeft, zal hij ongetwijfeld door zijne vrienden wel op de hoogte worden gehouden van de publieke opinie in zijn land en in zooverre verdient de aandacht wat de Londensche corres pondent van de Temps meldt omtrent eene ont moeting' met den voormaligen grootvizier. Deze was nl. van gevoelen, dat de wapenstilstand niet zal wordeii gesloten vóór de opening van het Engelsclie parlement, en dat een schijn van hoop voor de Turken voldoende zou wezen om hen te doen hesluiten den strijd geruimen tijd voort te zetten. Niet alleen voor de Turken, maar ook voor de Engelsehen zelve is het gelukkig, dat de tijd van spanning, die ditmaal aan de opening der Engelsclie kamers voorafgaat, ten einde loopt en men weldra zal weten wat Europa van de zijde van Groot-Brittannië te wachten staat. Allerlei geruchten en berichten toch houden kunstmatig de gemoederen'in opgewekt® toestand. Op be vel uit Londen.zoo wordt uit Malta geseind is de admiraal Hornby met zijn staf aan boord van den „Sultan" naar den Levant vertrokken, terwijl het transportschip „Jumna" komende met 1067 Engelsclie .soldaten uit Indië en de „Eufraat" met 1142 soldaten bestemd naar Indië, bevel heb ben ontvangen voorloopig te Malta te blijven. Te Londen liep eergisteren het gerucht, dat lord Beaconsfield voornemens is een crediet van 10 millioen pond sterling te» vragen. De zitting der Fransche kamer leverde gisteren niets bijzonders op. Zij bevestigde drie verkie zingen, nl. die van den heer Septenville, van de rechterzijde, in Somme, en die van de heeren de Mahy en Larcey van de linkerzijde. De dis cussie omtrent de verkiezingen van de heeren de Rainneville, te Abbeville, en Lamothe, te Ville- franche, waaromtrent de commissie van rappor teurs tot vernietiging heeft geadviseerd, is tot Vrijdag aangehouden. Met het oog op de aanstaande verkiezingen van maires door de gemeenteraden, heeft de minister van binnenlaiidsche zaken aan de prefecten eene circulaire gericht, om hen aan te sporen tot de meest mogelijke welwillendheid jegens de maires en tot vlugge behandeling van de gemeentelijke belangen, met inachtneming van meer eenvoudig heid en vrijzinnigheid dan tot nogtoe werdeu toe gepast. De geruchten omtrent op handen zijnde wijzi gingen in het kabinet worden ten stelligste tegen gesproken. Brussel, 14 Januari. Met groot leedwezen heeft men hier opgemerkt, dat het hof het niet noodig acht het voorbeeld van de hoven te Weenen, te Berlijn en elders te volgen om een prins van den bloede naar Rome te zenden, teneinde bij de begrafenis van koning Victor Emmanuel tegenwoordig te zijn. Zou het clericale ministerie invloed op de kroon hebben uitgeoefend, of bestaat er een andere reden? Ik hoop het weldra te weten, maar, in afwach ting van opheldering daaromtrent, heeft de heer Ortslid van den gemeenteraad van Brussel als mede van de kamer van afgevaardigden, en oud-voorzitter van de gestorvene doctrinair- liberale vereeniging, het initiatief genomen tot eene demonstratie die een grooten weerklank in het land zal vinden en welke dezen handigen man, die zich herinnerde ridder der orde van den heiligen Lazarus te zijn, zekere populariteit zal verschaffen, waaraan bij met het oog op zijn doctrinaire denkwijze, groote behoefte heeft. Ternauwernood was heden de zitting van den gemeenteraad geopend of de heer Orts nam het woord en zeide het volgende: „De eenheid van Italië zoowel als de onafhan kelijkheid van België zijn het werk der nationale souvereiniteit geweest; de eenheid van Italië is echter in België het voorwerp van ongepaste protestaties geweest ten aanzien van den roemrijken koning dien Italië verloren heeft. Deze protes taties waren niet de uitdrukking van het gevoelen van het verstandige en verlichte volk. „Er hebben echter personen aan deelgenomen, die in het bezit waren van een politiek mandaat de regeering heeft toegezien. Thans is de gele genheid gekomen om uit naam der liberale opinie te antwoorden. „Ik stel aan den gemeenteraad van Brussel voor: 1° Een adres van rouwbeklag aan den koning van Italië te zenden. 2" De gemeenteraden der provinciale hoofd plaatsen uit te noodigen zich met deze manifes tatie te vereenigen. De gemeenteraad vereenigde zich terstond met dit voorstel en benoemde onmiddellijk eene com missie, bestaande nit de heeren Orts, Allard, Demeur de 1' Eau, Weber en Vautier, om een ontwerp-adres samen te stellen, 't Behoeft wel geen vermelding, dat de heer Orts het reeds geheel gereed in den zak had, zoodat de commissie het slechts behoefde goed te keuren. Het is in goed gekozen bewoordingen gesteld. „Sire „Sedert eeuwen waren door roem en lijden België en Italië als zusters verbonden zusters door de overleveringen van een groot te zamen doorleefd verleden, zusters door den kunstroem, zusters eindelijk door het langdurig martelaar schap. „Italië en België zijn tegenwoordig nog zusters, want hare onafhankelijkheid heeft eeuzelfden oor sprong, de nationale wileenzelfde bescherming de constitutioneele en liberale monarchie. De eene handhaaft wat de andere heeft gesticht. „Tusschen zusters is een familierouw een onge luk dat men deelt. „Wij gelooven daarom bet recht te hebben onze droefheid te vereenigen met de smart van uwe majesteit en van uw volkbeiden hebben door den dood een vader verloren. „Ja, SireVictor Emmanuel kanzonder vleierij, de vader van Italië worden genoemd, want hij heeft dit land door zijne moed, zijn vast beradenheid en zijne wijsheid iü het leven geroe pen door het de eenheid te verschaffen. „1789 had in Europa de burgermaatschappij geseculariseerdhet koninkrijk Italië seculariseert de politieke maatschappij. „Uwe majesteit zal, wij zijn er levendig van overtuigd, het werk van uw vader voortzetten. Deze overtuiging mag het gelukkige volk koeste ren, dat in Leopold II de waardige opvolger vindt van den stichter der dynastie. „Neem, sire, welwillend de eerbiedige en sympa- tieke hulde van den gemeenteraad van Brussel aan. „Ontvang onze beste wenschen voor den voor spoed van het vereenigde en vrije Italië onder den populairen seliepter van bet buis van Savoie." Dit adres werd bij hoofdelijke stemming een parig aangenomen. Terstond na deze beslissing verklaarde de heer Auspach, dat het college van burgemeester en wethouders zich belastte met de uitvoering vau het tweede gedeelte van liet voorstel van den heer Orts, om nl. de gemeenteraden der provinciale hoofdplaatsen uit te noodigen zich aan te sluiten hij de manifestatie waartoe de raad had besloten. Men kan er wel zeker van zijn, dat alle steden, die een liberaal bestuur hebben, het voorbeeld van Brussel zullen volgen tot groote ergernis der clericalen, die er niets tegen kunnen doen. De heer Orts heeft een meesterlijken zet gedaan. La Croix, een zuiver ultramontaansch orgaan houdt op te bestaan. De heer Laureut, de be roemde hoogleeraar in het burgerlijke recht aan de universiteit te Gent, heeft sommige uittrek sels uit zijne werken openbaar gemaakt om te antwoorden op de beleedigende aanvallen van la Croix, en deze, in plaats van sclmld te beken nen, heeft liet voorbeeld van den schorpioen ge volgd en zich zelf gedood: Requiescat in pace. T~ Oever-verdediging1. Aan de voor-oevers der zeedijken onzer polders hebben van tijd tót tijd onrustbarende afschui vingen plaats, waarbij dan de oever, ja soms een gedeelte van den dijk zelf in de diepte weg zinkt. Men weet dat soortgelijke rampen (oudtijds „grondbrexemen" en „grondbraken" genaamd, en die nog steeds als „oevervallen" bekend staan,) - veroorzaakt worden door wielingen en stroomin- gen, waardoor de onderzeesche oever al meer en meer wordt weggeschuurd, zoodat die eindelijk, geheel steil geworden, plotseling wegzakt en in de diepte verdwijnt, waarbij allicht een 20 el water wordt gepeild ter plaatse waar men weinige uren te voren nog gaan kon. Daar nu de sterke schuringen der stroomen langs de oevers veelal veroorzaakt worden door zandbanken, die zich in de vaarwaters zetten, langzamerhand opwassen en 'zich ook in de rich ting naar de oevers uitbreiden, zoo wordt daar door op die plaatsen de bedding der zee vernauwd, het water wordt gedrongen naar den oever, al waar de stroomschuring steeds heviger wordt en de bovenvermelde verwoestingen aanricht. Tot dusverre heeft men zich slechts bepaald om de aangevallen oevers te verdedigen dooi' kunstwerken die veel geld kosten. Terwijl men meestal lijdelijk blijft aanzien dat de zandbanken, die aanleiding tot de rampèn geven, zich blijven vergrooten en uitbreiden. VraagWaarom wordt er ten minste niet eens beproefd om zoodanige zandbanken op te ruimen dooi' eenig graafwerk Met een twintigtal manschappen konde toch in eene week al heel wat grond versmakt worden, waarbij de stroom zelf zeer zou behulpzaam wezenen, mocht dit niet helpen, dan heeft men de stoombaggermolenswaarmede groote zandmassas kunnen worden opgeruimd, zooals op de Merwede voor Gorinchem is gebleken; en waarmede men nu, onder anderen, wederom met kracht bezig is op de Lek bij Schoonhoven. Het spade-werk, waarvan wij straks spraken, vereischt geen noemenswaardige kosten, maar ook zelfs die van den stoornbaggermolen zijn niet te vergelijken bij de groote uitgaven die gedurig voor oever-verdediging gevergd worden. V. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen beeft bevorderd als de Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende verge telheid geraakt de bewonderenswaardige werking der teer op de longen, en de slijmdeelen in liet algemeen, lieeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijkt dat een der beste behande lingen tegen Asthma bestaat in de aanwending' der Teercapsules van Guyot. In dé meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting, wij voegen er echter hij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige ver lichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd liet gebruik der Teercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cent per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte teercapsules van Guyot bekomt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyot eischen, die zicli op elke flacon moet bevinden Depot te Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Rue. de Seine en in de meeste Apotheken. Het Engelsclie stoomschip Claribanta is heden in het droge dok te Vlissmgen gezet. Goes, 15 Januari. Ruimen aanvoer van alle artikelen. De prijzen blijven eender met goeden vraag. Rotterdam, 15 Januari. Ter markt van heden waren aangevoerd 1042 runderen; 152 vette, 8 nuchtere kalveren337 schapen519 varkens 59 biggenrunderen U qual. 862e qual. 70 3= qual. 52kalveren le qual. ll'O2e qual. 90; schapen 95 cent. Middelburg, 15 Januari. Raapolie fpatent olie flijnolie f 33J. Vlissingen 15 Januari. Boter per kilogram f 1.10 a f 1.05. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 14 Jan. 15 Jan. ST AATSLEENINGEN. IVeiïerl. Cert. N. W. Sch. 24 pet, 64A dito dito dito. 3 77 <7 dito dito dito. 4 lOOy 100, België. Certificaten24 614 Franltryk. Origin. Iusclir. 3

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3