N°. 13. 121e Jaargang. 1878. W oensdag 16 Januari. Dit blad verscMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1--7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 15 Januari. Hoofdagent voor België en Frankrijk:f de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. FEUILLETON. 6. JONKER PAUL. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, De Staats-courant van heden bevat de wet van den 24,n December jl., houdende definitieve vast stelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1878. Door den consul der Nederlanden te Havannah is tot vice-consul der Nederlanden te Sagua la Grande aangesteld J. de Jongh aldaar, ter ver vanging van J. van der Kieft, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking is verleend. Het Vaderland richt eene krachtige opwekking- tot alle meergegoeden om iets te doen tot ver zachting van het lot der vijftig gezinnen, die door het vergaan van het stoomschip Friesland in armoede en rouw gedompeld zijn. Men weet dat de reederij, de Rotterdamsche Lloyd, daartoe reeds pogingen aangewend en onder Rotterdamsche handelsfirma's een betrek kelijk aanzienlijk bedrag opgezameld heeft. In het koffiehuis „hotel Coomans" te Rotterdam werd gisteren voor hetzelfde doel eene som van f 266.53 bijeengebracht. Eene ramp van dezen aard en omvang kan echter slechts door algemeene samenwerking eenigszins gelenigd worden. Gaarne voegen wij daartoe onze stem bij die van het Vaderland. Naar men verneemt, heeft de minister van waterstaat het voorstel gedaan om het verschul digde recht (boven het gewone port) van aange- teekende brieven met aangifte van ingesloten geldswaarde, tot op de helft te verminderen en dus te brengen op 2i cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100. De minister van justitie vraagt door tusschen- komst van zijn ambtgenoot voor financiën mede- deeling van het gevoelen van de ontvangers dei- registratie omtrent een eventueele vermeerdering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. (Vad.) De heer Th. Persant Snoep, geneeskundige te Kapelle, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Wageningen. Zaterdag 11. heeft in den vooroever van den Anna-polder (Noord-Beveland) over eene lengte van 75 a 80 meters een val plaats gehad, waardoor Een vertelling van Hans Warring. IV. „Nu, nuviel Kayser hem in de rede „de bruid schat is het eenige van beteekenis dat gij door een huwelijk kunt winnen. Kies nooit een erkende schoonheid, al schijnt ze u nog zoo bekoorlijk, bevalligof hoe al die mooie benamingen heeten mogen, toeDat betaalt gij ongetwijfeld met teleurstelling en hartzeer." „Het zou mij ook heel onverschillig zijn of zij bij anderen voor schoon doorging maar dat weet ik wel: zij zou mij moeten behagen. Jong, frisch, zacht en bevallig zou ze moeten zijn. Ik zou moeten verlangen naar haren vriendelijken welkomstgroet als ik ver van haar af ben; en haar nabijheid zou weldadig moeten wezen voor mijn hart en mijne zinnen." „Ik beklaag u mijn vriend." „Het zou mij niet mogelijk zijn een vrouw te trouwen, voor wie ik niets gevoel, waartoe niets mij aantrekt al kon haar vermogen mij voor een bankroet bewaren." „Nu, ik verlang voorloopig niets van u dan de slikken p. m. 70 meter zeewaarts in zijn weggevallen, zoodat die Ongeveer nog 20 meters van den dijk verwijderd zijn. In den gekomen val staat van 8 tót 11 meters water. Ct.) In het jongste nommer van „Eigen Haard" wordt medegedeeld dat de bijdragen voor de Sumatra-expeditie tot bijna f 40,000 zijn gestegen, waarbij tweede bijdragen van prins Frederik 1000), A. W. van Eeghen (f 500), J. H. Tu- tein Nolthenius 200), en Th. F. Schill (f 100), eën derde van J. A. Rost van Tonningen (f 100). De stoomvaartmaatschappij Nederland en de handelmaatschappij Java elk f 500, de N.-I. Handelsbank f 300, enz. Bovendien is door den heer G. A. van Vloten te Brussel nog eene tweede bijdrage van 2000 geschonken. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van buitenl. zaken uitge bracht verslag der commissiebelast met het afnemen der diplomatieke examens, op 27 en 28 December jl. te 's Hage gehouden, ter verkrijging van het radicaal voor den rang van secretaris van legatie. Tot het examen werd toegelaten jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, attaché bij het Ned. corps diplomatique, die de vereischte blijken van bekwaamheid heeft gegeven om te worden aanbevolen voor eene bevordering tot gezantschaps secretaris. In de gisteren avond gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissin- gen, zijn herkozen: tot voorzitter de heer F. Wibaut, tot plaatsvervangend voorzitter de heer W. C. van Duuren Dutilh. Daarna is in behandeling gekomen, de in ver schillende dagbladen besprokene „in zee rond drijvende wrakken opruiming." De kamer heeft besloten zich betreffende dat onderwerp te wenden tot de regeering. Uit de discussiën bleek dat de volgende be schouwingen tot het nemen van dit besluit geleid hebben Dat het voldoende door officieele mededeelingen gestaafd is, dat eenigen tijd geleden, in de rich- tinglijn QueensboroWester-Schelde, een of meer wrakken dreven, die geruimen tijd op dezelfde hoogte bleven of terugkwamen, en daardoor voor de scheepvaart gevaarlijk waren, zooals bewezen is door dien een Engelsche, een Belgische, en twee Nederlandsche (de Vlissingsche) stoombooten daarop gestooten hebben. Dat, daar omtrent de wenschelijkheid der weg ruiming geen verschil van gevoelen bestaan kan, dat gij ziet en oordeelt" riep Kayser ongeduldig. „Ik verbeeld mij dat gij juist de rechte man zijt om in het huwelijk allerlei verkeerdheden te doen afleggen, allerlei hoeken te polijsten. Gij ziet er naar uit alsof gij zelf des duivels grootmoeder in een volgzame vrouw zoudt kunnen veranderen." „Ben ik dan zoo'n schoolmeester? Laat mij nu toch gaan Kayser ik wil geen vrouw hebben met verkeerdheden en hoeken „Maar hoor dan toch, eigenzinnige jongen Ik kan geen woord zeggen dat gij niet verkeerd verstaat. Misschien behoort zij niet zoo geheel tot het soort dat gij uw ideaal noemt, misschien is zij wat te stijfhoofdig, te driftig, te grillig. Maar au fond is zij toch een goed meisje en als zij een man kreeg die de kunst Verstond om haar onder den duim te houden „Ik moet naar Elnisleben, Kayser, adieu Ik heb geen tijd te verliezen." „Rijd dan naar den drommel! Gij ondankbare! Ik zal mij nooit meer met uwe zaken bemoeien! Max steeg lachend te paard en reed den straat weg naar Elnisleben op, terwijl Kayser al brom mend de trappen van de stoep opklom. Boven gekomen bleef hij staan om met zijn zakdoek het stof van zijn laarzen af te slaan. Daarna richtte hij zich in zijne volle lengte op, trok zijn vest neêr en greep den blinkenden schelknop. hier de vraag niet te pas komt, of Engeland, België of Nederland geroepen was die taak op zich te .nemen, maar om het groot belang dei- zaak de meest gereede partij behoorde te doen, wat voor de hand lag om te doen. Dat wel niemand van de Nederlandsche regee ring verlangen zou, dat zij er schepen op nahield om in zee ronddrijvende wrakken te gaan opzoe ken maar dat, wanneer als in casu, door Neder landsche loodsen; dergelijke belemmeringen gecon stateerd en aangewezen kunnen worden, het voor de Nederlandsche regeering weinig kost, om aan hare stoomloodsvaartuigen, die den meesten tijd aan den wal liggen, last te geven om in zulk een geval, naar de ontvangen aanwijzing, een onder zoek te beproeven en naar bevind van zaken eenig voorstel te doen of ten allerminste eenige waarschuwing openbaar te maken; dat dit te ge makkelijker is wanneer het aangewezen punt in weinige uren stoomens -te bereiken is. Dat het alleen de bedoeling der kamer is om te bevorderen, dat door het betrokken departe ment instructiën gegeven worden om wanneer in 't vervolg gelijke gevallen mochten voorkomen, daarin, ten bate van de Nederlandsche belangen, zooveel mogelijk te voorzien. rechterlijke macht. Benoemd tot procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, jhr. mr. A. J. Th. H. van den Bergh, thans proc.-gen. bij het gerechtshof te 's Hertogenboschtot proc.- gen. bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch, jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, thans advocaat-generaal bij dat gerechtshof. [Gisteren reeds onder „Tel. ber." gemeld.] Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. A. C. Wesenhagen, thans griffier bij het hof van justitie in Suriname, en met verlof tijdelijk verblijvende in Nederland. notarissen. Benoemd tot notaris ter stand- plaatst de gemeente Winschoten, mr. M. G. L. Jorissen, candidaat-notaris, thans procureur en kantonrechter-plaatsvervanger bij het kantonge recht te Zuidbroek, wonende te Yeendam; ter standplaats de gemeente Scheemda, J. W. Koch, candidaat-notaris te Groningen; ter standplaats de gemeente Middelstum, H. R. Trip, candidaat- notaris te Leek; zijnde tevens aan mr. M. G. L. Jorissen, bovengenoemd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van procureur bij de arron- dissements-rechtbank te Winschoten en kanton rechter-plaatsvervanger bij het kantongerecht te Zuidbroek. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e V. Er verliepen slechts enkele minuten voordat mijnheer Kayser binnengelaten werd, maar die waren toch voldoende om een verandering in zijn gemoedsstemming teweeg te brengen. De ergernis, gedeeltelijk waar en gedeeltelijk voorgewend, over de weigering van Max verdween en maakte plaats voor een zekere beschroomdheid. Hij vroeg zich af hoe Marie hem na de schermutseling van gisteren avond zou ontvangen. Hij wist dat zij de uitvallen tegen haar geslacht niet gemakkelijk vergaf en had reeds ondervonden dat zij hem dagen achtereen zeer koel bejegende, ja zelfs dat zij zich na zulk een tooneel een tijd lang niet liet zien. En toch was er hem van daag meer dan ooit aan gelegen om vrede met haar te sluiten. Hij had haar heden een verzoek te doen, waarvoor hij niet alleen inwilliging hij was eigenlijk wel overtuigd dat hij die zou vinden maar ook een blijmoedige, hartelijke tegemoet koming zonder eenige terughoudendheid ver langde. Hij zag wel in dat hij tot een kleine verontschuldiging zou moeten besluiten, hetgeen hem te moeilijker viel, ómdat hij sedert vele jaren slechts met personen, die in ondergeschikte ver houding tot hem stonden, te doen had gehad, voor wie zijn wil een wet en zijn humeur een onvermijdelijk noodlot was. Maar hij was vast besloten zich in dit geval eenig geweld aan te doen, want niet alleen dat de Reinhard's voor hem persoonlijk de naaste, prettigste en aange naamste kennissen waren, maar ook voor zijn klasse de adelborsten le kl. P. W. Sachse, F. M. van Gelsdorp, W. A. Mouton, W. P. Coolhaas, O. J. E. baron van Wassenaer Catwijck en G. J. Buys, met ingang van den 16en daaraanvolgende, met bepaling dat zij zullen rang nemende 1° boven den luit. ter zee 2e kl. J. M. Baak; de 2® boven den luit. ter zee 2s kl. J. M. Wijersde 3» en 4e tusschen de luits. ter zee 2s kl. R. Rein- ders en H. J. van Bisselick; de 5' en 6e tusschen de luits ter zee 2e kl. A. L. Boelen en jhr. J. F. Coertzen de Koek. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. leeuw Oscar Ohrström, kommandeur-kapitein 2e kl. bij de koninklijke Zweedsche marine. Gisterenmorgen werd de nieuwe openbare school in de kom der gemeente Rilland-Bath door het gemeentebestuur aan den hoofdonderwijzer in ge bruik gegeven. Deze verwisseling van schoollo kalen had plaats zonder eenige feestelijkheid. Tot docent aan het gymnasium te Winscho ten is door den minister van binnenlandsche zaken benoemd de heer J. Hofkamp Leopold, te Leeuw arden. Tot leeraar in de scheikunde aan de H. B. S. te Tiel is benoemd de heer E. H. Meijer, te Assen. Het aantal bezoekers der Rijks-verzamelingen en monumenten was in het jaar 1877 als volgt Het koninklijk kabinet van schilderijen (Maurits- huis) 25053, het koninklijk kabinet van zeld zaamheden 19984, het Nederlandsch museum 9060, het Museum Meermanno Westreenianum 90, het Koninklijk Penningkabinet 374, het Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam 42414, het Rijks- prenten-kabinet te Amsterdam 602, de Rijksver zameling van Moderne Kunst te Haarlem 11910, de Gevangenpoort te 's Gravenhage 17849, het Muiderslot 2511, de ruïne van Brederode 15337. In eene vergadering der ouderlingen-vereeni- ging (klassis Middelburg) op 17 December 1.1. is naar aanleiding der in de synode voorgeslagen nieuwe belijdenisvragen, het volgende besluit ge nomen „De vergadering, eenstemmig van gevoelen zijnde, dat het de roeping der gemeente is om zich in massa te verzetten tegen het dusdanig vernietigen van eene belijdenis, die de betrekking aanduidt tusschen den belijder en zijn God, en het daarvoor in de plaats stellen eener verklaring van gezindheid tot het volgen van menschen, nichtje, dat gisteren avond aangekomen was, wenschte hij de kennismaking met Marie voor te bereiden. Hij hoopte dat zij het jonge meisje vriendelijk zou ontvangen en hij begreep niet dat in dezen wensch reeds een inconsequentie op gesloten lag. Hij had haar pas een paar dagen geleden geschreven dat hij er genoegen mede nam dat zij bij hem kwam; doch alleen onder voorwaarde dat zij geen aanspraak maakte op omgang met menschen of afleiding, en dat zij de rust in zijn huis, die hem tot een behoefte was geworden, op geenerlei wijze stoorde. Nog tot gisteren toe was hij vast besloten geweest om het jonge meisje geen anderen omgang te ver schaffen dan dien zijner oude huishoudster, die de meest geschikte persoon was om haar lichamelijk te verzorgen. Doch sedert was hij er aan gaan twijfelen of hij dit besluit wel ten uitvoer zou kunnen brengen. Het jonge meisje had, bij al haar bescheidenheid, toch een zeker iets over zich, dat achting inboezemde en waardoor bij zich genoodzaakt zag te denken dat zijne uiterst be schaafde buurvrouw een geschikte kennis voor haar zou zijn. Zoo kwam het dus, dat hij thans tegenover liet bevallige dienstmeisje van Marie stond en bij het berichtdat hij de juffrouw in den tuin of in de tuinkamer zou vinden, de kamer van Reinhard binnen ging, die de eerste van de reeks ver trekken was. Hij vond de deur die naar de tuinkamer leidde half open staan, maar de dame die hij zocht was in geen van de beide kamers. Toen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1