Telegraphische berichten. BUITENLAND. Oorlogsaangelegenheden T&m<§Uu. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. I waarachtigheid der verantwoording van verstrekte gelden moeten zij controleeren. Werken, waarvoor minder dan f 3000 is toegestaan, worden opge nomen door een commissie van twee zooveel mogelijk deskundigen, door den resident aan te wijzen. De inspecteurs reizen verder ieder in zijn district alle landswerken af en houden het oog op alles. Ook adviseren zij over de aanvragen der residenten om vernieuwingen of nieuwe wer ken, of deze al dan niet op het werkplan voor de volgende begrooting zullen geplaatst worden. Een fraai staaltje van Indische administratie, is dat, als onze hulptroepen, de Barissans van Madura, op Atjeh een deel van hun soldij laten staan voor vrouwen en kinderen te huis, de uit betaling op Madura niet slechts éene maand, voor het verzenden der lijsten benoodigd, maar behalve die noodige maand nog zes noodelooze maanden ten achter is, omdat „de staten" nog niet klaar zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tussehen half 1 en 1 uur, ontstond door tot dusver onbe kende oorzaak brand in een pakhuis in de Roos- terstraat (ter zijde van de Beestenmarkt) alhier. Achtereenvolgens kwamen verschillende autoritei ten, het bestuur der brandweer, de schutterij, militairen enz. ter plaatse van den brand. Ook waren alle spuiten met uitzondering van de bui tenspuit S) spoedig aanwezighet eerst werd water gegeven door spuit C, terwijl later ook al de andere spuiten aan de blussching deelnamen. Vooral die der militairen, onder directie van luitenant Woutersen, heeft zich krachtig geweerd. Het pakhuis, waarin de brand ontstond, is het eigendom van J. J. Meeuwsen; er bevonden zich lompen, oud ijzer enz. in van J. Montanari, koop man en herbergier. Daarnaast stond een pakhuis met verfwaren, gereedschappen enz. van den stof fenverver H. Spier, en aan de andere zijde een stal van den koopman H. A. Emanuel, waarin zich eenig rij- en voertuigen bevonden, die spoe dig verwijderd werden, terwijl op den zolder evenals op dien van het aangrenzende perceel hooi geborgen was, dat aan verschillende eige naars toebehoorde. Met uitzondering van de genoemde rij- en voer tuigen en eene hoé veelheid hooi, die men uit de perceelen verwijderd had, is alles verbrand. Van de beide vermelde pakhuizen zijn alleen dé muren overgebleven, terwijl het dak en de zoldering van den stal mede veel door het vuur geleden hebben. Te 3 uren ongeveer was het gevaar .vo.or. ..de aangrenzende gebouwen geweken en te 6 i uur was men het vuur geheel mééster, zoodat de spuiten zich siiecessivelijk verwijderden. Spuit C bleef het laatst op het terrein, en toen te circa 8 uur nog een balk in een der verbrand epakhuizen smeulde, werd die uit den muur gebro ken en naar beneden gehaald. Omtrent het bedrag der toegebrachte schade valt nog niets met zekerheid te zeggen. Al de genoemde perceelen en de goederen met uitzondering van het hooi waren tegen brandschade verzèkerddat van H. Spier voor f 1000 en de goederen voor f 500; de goederen van J. Montanari voor f 500, alles bij de Brusselsche maatschappij van algemeene assurantie tégen gevaren van brand; het pak huis van J. J. Meeuwsen voor f 300 met een derde verhooging bij herbouw, en de stal van H. A. Emanuel voor f 500 met een derde ver hooging bij herbouw, beiden bij de onderlinge brandwaarborgmaatschappij alhier. Een.talrijke menigte was van dén brand getuige. Of alles even ordelijk toeging als men wel zou wenschen durven wij niet beslissen, maar wat wij zeker weten is dit, dat onderscheidene spuitgasten afwezig zijn gebleven, waardoor de taak der op- gekomenen niet weinig verzwaard werd. Yelen dier afwezigen, die natuurlijk boetschuldig zijn,, verontschuldigen zich' met de bewering dat zij van den brand niets geweten hebben, wat trou wens ook het geval schijnt geweest te zijn met vele ingezetenen, die niet tot de brandweer in be trekking staan. Daar het alzoo blijkt dat het gewone brandalarm niet voldoende tot de belang hebbenden doordringt, terwijl alleen de autori teiten en de brandmeesters officieel gewaarschuwd worden, zou het wellicht niet ondienstig zijn als voortaan, bij het ontstaan van brand, door het luiden der brandklok of op andere meer krachtige wijze daarvan aan de ingezetenen werd kennis gegeven. Jl. Zaterdag avond vierde de typographisehe vereeniging „Harmonie en Vriendschap" alhier op feestelijke wijze in de kleine, doelmatig versierde ■Zaal van het Schuttershof haar dertigste Kopper- feest,waarbij het harmoniegezelschap „Accelerando" zijne welwillende medewerking verleende. Onderscheidene heeren patroons en enkele andere genoodigden gaven door hunne tegenwoordigheid, en sommigen hunner ook door stoffelijke bewij zen, van hunne belangstelling blijk. De president C. van Karssen bracht in een flinke openingsrede aan allen een welgemeenden welkomstgroet, terwijl later door den secretaris J. M. Janssen een zeer uitgewerkt en belangrijk verslag van de geschiedenis der vereeniging geleverd werd, waarin tot ons genoegen werd geconstateerd, dat zij voortdurend levensvatbaar heid bezit, al is het ook te betreuren dat zoovele die tot het drukkers- of binders vak enz. in betrek king staan, zich niet bij de vereeniging aansluiten. Een en ander werd afgewisseld door muziek en het zingen van een feestzang (door een der heeren patroons gedicht), en gevolgd door de opvoering van een gelegenheidsstukje, op te waardee. en wijze vervaardigd door het lid der vereeniging J. W. Kwekkeboom, hetwelk veel genoegen gaf, niet het minst door de origineele wijze waatop A. Holthuijzen de rol van den landbouwer. Kees Japik uitvoerde. De vrouw van een der leden bood namens de andere vrouwen en meisjes aan de vereeniging een fraaien met zilver gemonteerd en en van een toepasselijk inschrift voorzienen inktkoker aan, ter gedachtenis aan het gevierde jubilé. Na het vertrek der patroons, waarvan som migen eene hartelijke toespraak hebben gehouden, werd de feestviering op zeer gezellige wijze voortgezet met een bal, afgewisseld door liederen en voordrachten, waarna een gemeenschappelijke maaltijd plaats had, die evenals al het overige door scherts en luim gekruid werd. Allen die het goede en nuttige waardeeren stemmen ongetwijfeld in met den wensch, dat de vereeniging nog vele jaren met toenemende kracht en bloei moge blijven bestaan, getrouw aan hare leuze: harmonie en vriendschap. De optische voorstelling, gisteren avond in het schuttershof alhier op uitnoodiging van het bestuur der vereeniging: „Uit het. volk—voor het volk" door den heer Maju uit Amsterdam gegeven, had vele liefhebbers derwaarts gelokt. Vooral werd de werking der liydro-oxygeen gasmicroscoop met veel belangstelling gadegeslagen. Ook de ov/iira opticaeen schijnbaar doorzichtig levend menschelijk aangezicht, was zeer verrassend. Met eene reeks dissolving views werd de voorstel ling gesloten. De Haagsche kroniek der Gr. Ct. maakt gewag van de reis van prins Alexander naar Algiers, die over eenige weken zal plaats hebben. Ten onrechte brengt men dit plan in verband met 's prinsen tegenwoordigen gezondheidstoestand en spreekt men opnieuw over een kwaal, waarmee Z. K. H. zou zijn behebt. Niets is minder waar. De prins is gezond en ontving dan ook in de laatste dagen onderscheidene commissiën en had talrijke conferentiën. De prins heeft echter van zijn verblijf in de Fransche kolonie ten vorigen jare zulke uitnemende resultaten ondervonden, dat hij aan de raadgeving zoowei van de genees- heeren daar ginds als hier, om nog een paar jaren de maanden Februari en Maart in Algerië door te brengen, gevolg denkt te geven. Niet tot herstel, maar tot behoud van zijne gezondheid zal de prins ons dus voor eenigen tijd verlaten. Vermoedelijk zal de residentie dan, voor korten tijd, geen enkel lid van 't vorstenhuis in haar midden hebben. Want men spreekt ook weer van het aanstaand vertrek des kónings. Te Breda wordt een adres aan den Gemeen teraad geteekend, met verzoek den prijs van het gas, die 11 cent bedraagt, te verminderen. Vrijdag jl. werd een soldaat bij het schijf schieten te Vlissingen niet onbelangrijk gewond aan de rechterhand, door het stukspringen van den knop van het geweer. (Rbl.) Voor de restauratie der Groote kerk in den Haag hebben kerkvoogden der Ned. herv. ge meente van een onbekende een bankbiljet van f1000 ontvangen. Te Rotterdam wordt Dinsdag avond in het notarishuis eene vergadering gehouden, ten einde van gedachten te wisselen over het wenschelijke van het oprichten van kamers van arbitrage, die de handelsgeschillen snel en goedkoop afdoen en volgens handelsgewoonten beslissen. Een dorstige nam voor eenige dagen een vat hier van een stoep weg en verdween met het vat en het bier een verkouden jongeling stal 120 dozijn zakdoeken te gelijk en bracht zeniet terug; een venter van groentén liet zijn kar onbeheerd en vond haar later terug op een anderë plaats, minus de groenten; een jongeling van 19 jaren zucht in de cel, omdat hij zich eieren toe eigende, die hem niet toekwamen; een ontslagen bedelaar-kolonist stal laarsjes om weer in de gevangenis te komen, hetgeen hem voorloopig gelukte; een neef nam van zijn oom gouden voorwerpen weg en is daarom in handen der justitie; drie brutale boeven zitten achter slot, wegens diefstal en afzetterij een dief van goede-ren pi een kosthuis en een 17jarige groentelief hebber, die zijn lievelingsspijs van een schuit wegnam, werden ontdekt. En dat alles sedert 1 Januari, alleen in de hoofdstad van Nederland. f v t binnenland. 's Gravenhage. Benoemd tot procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage mr. van den Bergk, thans procureur-generaal te 's Hertogenbosch, en in diens plaats benoemd mr. de Jong van Beek, thans advocaat-generaal te 's Hertcgenboseh. buitenland. St Petersburg. De voorhoede van. het leger van generaal Gourko veroverde Metselik Peikern en Ichtiman. De Turksche pantservloot begon Zaterdag avond Eupatoria te bombardeeren. Eenige gebouwen zijn beschadigd. Brussel. De gemeenteraad heeft met alge meene stemmen een voorstel van den heer Ort aangenomen, om een adres van rouwbeklag aan koning Humbert van Italië te richten. Dit voor beeld zal door andere steden gevolg worden. (Van 613 Januari.) Middelburg. Ondertrouwd: A. Tilroe, jm. 23 j., met T. Andriesse, jd. 22 j. F. H. Koppejan, jm. 21 j., met H. M. Landman, jd. 22 j. A. J. Dek ker, jm. 23 j., met J. W. Dormaar, jd. 21 j. J. Wondergem, jm. 24 j., met A. Schoe, jd. 20 j. Bevallen: P. de Konink, geb. Meeuwse, d. C. Melse, geb. Ton, d. A. Huijbregtse, geb. Janse, z. N. Pluijmers, geb. Dommisse, d. A. J. van Velt- hoven, geb. Arnoldus, z. A. J. Scheijbeler, geb. Maas, d. J. M. Dierikx, geb. van Roozendaal z. H. J. van Loo, geb. van Wulven, d. J. M. van der Perk, geb. Fij, z. P. Reijnierse, geb. Pouwer, z. T. J. Arnoldus, geb. Dobbelaar, z. M. A. Lud- wich, geb. Pols, z. A. Staal, geb. Vendrig, z. C. E. Wortman, geb. Goethals, z. A. de Snoo, geb. Roodhart, d. C. M. Hoögendoorn, geb. van Wijngaarden, z. OverledenA. E. Spier, d. 3 j. A. Wedding, man van C. H. A. Nusteeg, 33 j. J. Govaert, z. 1 m. C. van der Paardt, man van M. P. Dam, 75 j. E. C. Hoest, jd. 43 j. A. M. Moorman, d. 2 j. J. de Munnickvrouw van J. de Kok, 72 j. (Van 512 Januari.) Vlissingen. GehuwdJ. Cadee, jm. 20 j., met C. C. J. Boere, jd. 17 j. C. Eekman, jm. 32 j., met A. Vader, jd. 21 j. J. W. Sandifort, jm. 25 j., met T. Canbier, jd. 24 j. C. R. van Os, wedr. van C. A. Baaijer, 28 j., met C. J. van der Weele, jd. 24 j. Bevallen: N. P. Danckaerts, geb. Braber, z. A. Halffman, geb. Hoelandt, d. M. J. Troost, geb. van den Buse, d. A. J. Bené, geb. Kloeg, z. A. P. Jansen, geb. But, z. C. E. de Reeper, geb. de Groot, d. U. S. Pepers, geb. Barbé, d. Overleden: P. Aarssen, wede. van W. Willems, 51 j. P. Wondergem, man van M. Buck, 66 j. A. Hendrikse, z. 8 m. Goes. GehuwdJ. P. van Eijkeren, j m. 22 j., met J. Hermans, jd. 19 j. Bevallen: C. Weezepoel, geb. Geluk, z. E. Walrave, geb. Geers, z. A. G. van Hoorn, geb. Baden, z. A. M. van Hove, geb. de Jonge, d. J. Duvekot, geb. de Schipper, d. OverledenP. Bakker, jm. 25 j. B. van Boven, wed. van A. Hoogesteger, 76 j. H. E. Dalleu, d. 3 m. A. M. Wolf, d. 11 m. Zierikzee. Gehuwd: C. A. Timmerman, jm. 24 j., met C. W. Kandel, jd. 23 j. P. J. van dei- Werven, jm. 32 j., met H. C. Wessels, wed5, van T. Hagesmijn, 33 j. Bevallen: A. van Wezemaal, geb. Admiraal, d. B. C. Ruselaar, geb. Buskop, z. Overleden: M. A. Frenk, jm. 41 j. J. Versteeg, wedr. 82 j. M. Bolle, d. 17 m. J. J. Trouw, man van N. van den Ende, 54 j. E. J. M. Vrijdaghs, z. 7 m. S. Wijsman, vrouw van G. Verboven, 70 j. E. Geldhof, d. 2 w. 12 Jan.'s av. 11 u. 37 gr. 13 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 39 gr. 's av. 6 u. 39 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 14 's morg. 8 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 44 gr. De begrafenis van den heer Francois Vincent Raspail, den beroemden scheikundige en democraat, lid van de uiterste linkerzijde der Fransche kamer van afgevaardigden, heeft gisteren te Parijs aan leiding gegeven tot een vredelievende republikein- sche demonstratie. Een ontzettende menigte, die op niét minder dan 100,000 personen wordt ge schat, was op de been om den lijkstoet van den humanen en populaircn-afgevaardigde bij te wonen, en toen de kist uit het sterfhuis werd gedragen, weerklonken de kreten: Leve de republiek", en „leve de amnestie!" die echter op een teelcen van de talrijke aanwezige volksvertegenwoordigers werden onderdrukt, doch over den weg dien de stoet passeerde telkens werden herhaald. De lijkwagen was met kransen bedekt. Alles is in de beste orde afgeloopen. Hoewel de zitting der kamer Zaterdag jl. druk bezocht was, waarschijnlijk met het oog op de rede van den heer Grévy, hield deze slechts een korte toespraak. Na zijn dank te hebben betuigd voor het vernieuwde bewijs van vertrouwen, bracht hij aan de kamer hulde voor hare politieke houding, waardoor de wil van het land had ge zegevierd en een moeilijk conflict door de vrede lievende bevestiging van het parlementaire beginsel was overwonnen. Hij hoopte dat de kamer ook verder zich zou laten leiden door den geest van vrijheid, die haar tot nogtoe had gekenmerkt; dat zij even gema tigd en verzoeningsgezind zou blijvende eerbied voor de rechten van allen zou handhaven, en die der republiek zou bewaken; dat zij voor zoo ver haar aangaat de noodzakelijke overeenstem ming tussehen de groote machten van den staat zou bewaren, waardoor alleen de rust, de veilig heid en de arbeid kan worden verzekerd. Op die wijze zal zij den wil van het land volbrengen en het vertrouwen rechtvaardigen dat het in haar stelt. Aan de orde was vervolgens het rapport over de verkiezing van den heer Combes, den tegen- eandidaat van den heer Charles Simon, in het 1" kiesdistrict van Castres. Het rapport concludeerde tot nietigverklaring. De verdediging van den heer Combes was zeer handig, zoodat door zijne voorstelling de feiten ter bestrijding van zijne verkiezing aangevoerd een bijna onschuldig karak ter kregen, en er werkelijk kans scheen te bestaan, dat de akte van beschuldiging tot geen vernieti gend vonnis zou leiden. Toen echter de heer Combes gereed was met zijne verdediging verscheen de minister van open bare werken Freyeinet op de tribune tot aanbieding van een wetsontwerp betreffende den aankoop van verschillende spoonveglijnen tot een geza menlijke lengte van 2615 kilometers, voor een som van ongeveer 500 millioen franken. Dit voorstel, waarvoor de urgentie werd verleend, leidde de aandacht geheel van den heer Combes af; de vergadering verkeerde niet meer onder den gun- stigen indruk zijner verdediging. Nu trad zijn tegenstander, de rapporteur Bai- liaut, op, een vurig welsprekend, onmeedoogend redenaar in wiens mond de feiten een geheel ander aanzien kregen, en wiens hettige taal en scherpe beschuldigingen een geweldig tumult veroorzaak ten, zoodat 20 afgevaardigden tegelijk dreigend de handen naar hem uitstaken. Het standje gaf weder een andere richting aan de belangstelling der kamer en indien, na de bezadigde en kalme rede van den heer Lorois, die de tegenwoordige wijze van handelen ten aanzien van de verkiezin gen afkeurde, de stemming op de gewone wijze had plaats gehad, zou de heer Combes waarschijn lijk nog ongedeerd uit den slag ziju gekomen, doch een zijner vrienden men moet het maar van zijne vrienden hebben beging de dwaas heid geheime stemming te vragen, die tengevolge had, dat de verkiezing van den heer Combes met 180 tegen 139 stemmen werd vernietigd, waarna de zitting terstond werd gesloten. In den senaat was het belangrijkste de verkie zing van een der quaestoren waarover men het nog niet eens had kunnen worden. Bij herstem ming werd generaal Pélissier, de candidaat der linkerzijde, met 111 stemmen gekozen tegen 109 op generaal Espivent van de rechterzijde. Thans hebben van de linkerzijde in het bureau zitting 2 vicepresidenten, 2 secretarissen en 3 quaestoren en van de rechterzijde: 2 vicepresidenten en 2 secretarissen, zoodat deze partij, in plaats van veroveringen te maken, verloren heeft. De inter pellatie van den heer Gavardie is uitgesteld tot Donderdag a. De eisch van Rusland, dat, alvorens tot onder handelingen over den wapelstilstand over te gaan de vredespreliminairen zullen worden vastgesteld, heeft vooral in Engeland een hoogst onaangena- men indruk verwekt. Te Londen worden lang durige ministerraden gehouden en verkeert men in groote spanning over de aanstaande opening van het parlement. De Standard noemt den eisch van Rusland verraad jegens Engeland, terwijl Daily Telegraph nog verder gaat, door Rusland te beschuldigen, dat het geheel Europa door beloften heeft bedrogen, en den czaar, dat hij En geland heeft misleid. De Economist betoogt, dat de toestand van Engeland hoogst moeilijk is en bestrijdt de politiek der regeering scherp.' Zaterdag heeft koning Humbert van Italië den eed van trouw afgenomen aan de troepen van Rome. Omgeven door een schitterenden staf is hij door de talrijke menigte levendig toegejuicht. Daar de koningin van Portugal het verlangen heeft te kennen gegeven om bij de begrafenis van haar vader tegenwoordig te zijn, is deze uitgesteld tot Donderdag, en de beëediging van den koning in het parlement tot den 10'n dezer. Met betrekking tot de aanhangige onderhande lingen over een wapenstilstand beweren sommige correspondenten, dat de toestand van Turkije, ook zelfs na de laatste gebeurtenissen in den Chipkapas bij lange na niet zoo ongunstig is als men zich wel voorstelt. De correspondent van de Nationale Zeitung, die in den regel volstrekt niet Turkschgezind iszegt o. a. het volgende „Van nu tot het voorjaar zullen de Turken tijd hebben twee nieuwe contingenten te lichten en te oetenen, ongerekend nog de burgerweer die zich overal organiseert. Evenzoo zullen zij tijd heb ben talrijke kanonnen te koopen en te ontvangen, misschien ook wel om eenige bekwame officieren voor den generalen staf te engageeren. Turkije kan op die wijze zijn aantal troepen zien toe nemen, terwijl dat van Rusland zal verminderen. „Ilc weet, dat men tegenover de 15 millioen Turken de 75 millioen Russen stelt, maar in Rus land helt de publieke opinie naar den vrede over, terwijl in Turkije vredelievende uitingen van de zijde der regeering met dreigende aanplakbiljetten worden beantwoord, zoodat de regeering reeds genoodzaakt is geweest het Muzelmansche patrio tisme te bestrijden. „Gedurende den winter zullen de Turksche troe- penafdeelingen in dezelfde verhoudingen toenemen als de Russische zullen afnemen, en niets bewijst mij, dat, als de Turken hunne voordeelen goed weten te gebruiken, zij in het voorjaar niet do sterkeren zullen zijn. En onder zoodanige orustan-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2