N°. 12. 121e Jaargang. 1878. 15 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad-ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk:: de firma Havas, Laffjte C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 14 Januari. Spoorwegdieverijen. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Landbouw. Ku nst nieuws. Marine en leger. Rechtzaken, Koloniën. In het jaar 1877 zijn te Ter Neuzea gearriveerd, om aldaar aan het spoorwegstation telossen en te laden, 141 zeeschepen, meerendeels Engelsche stoomhooten. Wijders zijn aldaar gepasseerd en het kanaal opgevaren 489 zeeschepen, naar Gent en ook enkelen naar iniBelgië aan het kanaal gelegen plaatsen bestemd, en 4258 binnenschepen. In het jaar 1876 bedroeg het getal binnengeko men zeeschepen voor het spoor 159; zeeschepen, voor Gent enz. bestemd, 494, en binnenschepen 3794. De Staats-courant van 13 en 14 dezer bevat onder anderen de wet van 11 Dec. jl., Staatsblad n" 247, waarbij de hoedanigheid van Nederlander wordt verleend aan dr. Johann Georg Voegler, conrector aan het gymnasium te Middelburg, ge boren te Gross-Zimmern (groothertogdom Hessen), wonende te Middelburg. In hetzelfde nommer is opgenomen de wet van 23 Dec. jl., houdende vaststelling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1878. De opper-ceremoniemeester maakt in de Staats courant bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen, voor den tijd van drie weken, te weten: eene week middelbaren en twee weken lichten rouw, ingaande den 14"™ dezer, wegens het overlijden van Z. M. Victor Emmanuel II, koning van Italië. Bij den burgemeester van Middelburg is weder ontvangen de gewone j aarlijksche gift van f 500, om te laten verwerken aan de verfraaiing en ver betering van het plaatsen op de wandelwegen der gemeente. Bij koninklijk besluit van 12 dezer is de com missaris des konings in de provincie Zeeland ge machtigd tot bijeenroeping van de., staten dier provincie in de laatste dagen dezer maand in buitengewone vergadering, teneinde daarin aan de orde te stellenhet ontslag van mr. A. It. Arnt- zenius, als griffier der staten en de benoeming van zijn opvolgeren de vaststelling van regelen op het omkaden en bemalen van laag gelegen gronden. [In ons vorig nommer reeds onder „Tel. ber." gemeld.] Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indië doormiddel van het stoomschip Torrington, van de Rotter- damsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Vlissingen op den 16en Januari a. is bepaald. St.-Ct Een bij het departement van koloniën ontvangen en in ons vorig nommer in hoofdzaak medegedeeld, telegram van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië, van 11 dezer, bevat het bericht dat de ex-radja van Simpang-Olim, Toekoe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, na de inneming zijner versterking te Panteh-Siram, werd melding ge maakt in de Staats-courant van 18 Juli 1877, n° 165), zich aan het Nederlandsch gezag onder worpen heeft. De gezondheidstoestand in Groot-Atjeh wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd. Uit de verhooren voor de commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee is gebleken, dat bij de afmaking van rundvee, door longziekte aangetast of daarvan verdacht, niet altijd de noodige voorzorgen worden genomen tot voorkoming van verbreiding der besmetting. Naar aanleiding hiervan zijn op last van den minister van binnenlandsche zaken aan de burgemeesters voorschriften gegeven, om in acht te nemen ingeval rundvee na onteigening wordt afgemaakt. Uit Noordwijk schrijft men aan de N. Rott. Ct.: Haar aanleiding van het dezer dagen in de Arnhemsche courant voorkómende omtrent spöor- wegdiefstallen, kan dienen, dat men ook hier daarvan niet verschoond blijft. Een trommel, goed met touwen verzekerd uit Arnhem verzonden, is, nagenoeg van haren geheelen inhoud beroofd, alhier aangekomen. «,im Men leest in het Weekblad de Amsterdammer De Amsterdamsche droogdok-maatschappij heeft reeds het maken van een ijzeren droogdok aanbe steed. Het was te vermoeden, dat bij de gedrukt heid, die in de ijzerfabricatie heerscht, debuiten- landsche gegadigden talrijk zouden zijn, ook dat een hunner in dezen wedstrijd de overwinning zou behalen. Zoo geschiedde heteene Engelsche firma werd aannemer voor f 560.000. Het doet ons leed, dat dit werk in ons'vaderland door vreemdelingen zal worden uitgevoerd, doch met bijzonder veel genoegen vestigen wij er de aan dacht op, dat in éen opzicht de Nederlandsche mededingers niet voor de buitenlandsche aannemers behoefden onder te doen. De firma Bosch Eeitz, te Helder, wilde op zich nemen het werk binnen 11 maanden tijds af te leveren, terwijl de firma Skern Iron Worlcs te Darlington 44 weken vroeg. (De maatschappij „de Schelde" vroeg 14 maanden en f 738.000). Vergelijkt men den spoed, waarmee de binnen- en buitenlandsche aannemers zich in staat achtten dit werk te voltooien, dan komt men tot de bemoedigende slotsom, dat de be schuldiging, als zou de Nederlandsche industrie zooveel langzamer werken dan de Engelsche ot Duitsche, geen recht van bestaan heeft. Terwijl sommige buitenlandsche firma's 2 jaar tijd voor de samenstelling, en van 8 tot 11 ton gouds bedongen, vroegen de vijf Nederlandsche firma's respectievelijk 11, 12,14 en twee harer 24 maanden voor de voltooiing, ofschoon de prijs der levering bij hen niet hooger liep dan van f 725,000 tot f 776.000. Men meldt aan het „Hbl.", dat afwijzend is beschikt op de door de Zuid-Ooster-spoorweg- maatschappij aan de regeering gevraagde verlen ging van den termijn, gesteld voor de voltooiing van de spoorweglijn Tilburg's Bosch—Nijmegen, welke termijn in December 11. was geëindigd. De Coöperatieve Verbruiks-vereeniging van spoorwegambtenaren te Utrecht, heeft gedurende het afgeloopen kwartaal aan de leden geleverd voor een bedrag van f 3076,69, waarmede f 99,57 zuivere winst werd behaald, zoo, dat ieder lid 2,1 pet. van het bedrag der door hem gekochte waren, kon worden te goed geschreven. De prijzen der artikelen zijn allen, de een meer, de ander minder beneden den gewonen winkelprijs. De heer mr. C. Vosmaer maakt in den Ned. Spectator bekend, dat hij en „Flanor" sedert 1864 een en dezelfde persoon zijn. Alle „Vlugmaren", met deze onderteekening sinds dien tijd in het weekblad opgenomen, zijn, met zeldzame uitzon deringen, van zijne hand. Voor velen is deze mededeeling niet nieuw. Er werden echter ook wel eens andere namen voor „Flanor" uitgegeven. In elk geval wordt door deze bekendmaking eene nieuwe bres geschoten in het anonymiteits- stelsel der Nederlandsehe periodieke pers, over welke wij ons verheugen. De opbrengst der rijks-middelen over het jaar 1877 heeft 5,400,000 meer bedragen dan de raming, maar ruim een millioen minder dan die over 1876. Deze vermindering is het gevolg van eene ruim twee millioen lagere opbrengst der successie- en overgangsbelasting, waartegenover de accijnsen, voornamelijk ten gevolge der ver hooging van de belasting op het gedistilleerd, een millioen meer opleverden. De rijksmiddelen stegen in 1873 met 24, in '74 met 4, in '75 met 24, in '76 met 4 millioenen; over 1877 is voor 'teerst daling merkbaar, en zelfs indien men de lagere opbrengst van het successierecht als toevallig beschouwt en dus aanneemt dat die zich later zal herstellen, dan nog blijft de slotsom over het afgeloopen jaar buitengewoon ongunstig. Dit verschijnsel kan zijne verklaring vinden in den algemeen ongunstigen toestand van handel, nijverheid eri geldmarkt. In Engeland wordt ten minste hetzelfde waargenomen. li., zake de feestelijke herdenking der Unie van Utrecht, die in 1879 zal plaats hebben, vernemen wij dat de door de hoofdcommissie aan alle gemeentebesturen in Nederland gerichte uitnoodi- ging, om haar in het oprichten van een blijvend gedenkteeken behulpzaam te zijn, welwillend is beantwoord geworden door de besturen dei- gemeenten Arnhem. Baarn, Boskoop, Breukelen, Delft, Eemnes, Enkhuizen, Groningen, Purmerende, Eenswoude, Eijssen, Stavoren, Tietjerksteradeel, Utrecht, Ylaardingen, IJselstein en Zonnemaire, alwaar sub-commissiën gevormd zijn of op het punt staan van samengesteld te worden, die alle hunne instemming met en hunne medewerking tot het voorgenomen doel hebben toegezegd. (U. D.) In het Brusselsche blad l'Etoile beige komt een advertentie voor, waarin zekere J. A. Vignix van zijn „officieele agentuur" spreekt, voor het verschaffen van plaatsen bij de militaire admi nistratie in onze O.-Ind. bezittingen. De minister van koloniën heeft reeds vóór twee jaren ver klaard dat in het buitenland geen officieele werf- bureaux bestaan. Dit zal thans nog wel het geval zijn. onderscheidingen. Vergunning verleend aan jhr. mr. Victor de Stuers, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur in de orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Neder landsch-Indië tot officier van gezondheid 2" klasse dr. A. Jager, genees-, heel- en verloskundige te Baiersbronn (Wurtemberg). Gewijzigd het kon. besluit van 27 Juli jl., waarbij aan den majoor M. A. Raphels, van den plaatselijken staf, op grond van art. 42, een pensioen ten bedrage van f 1496 werd toegekend, en bepaald, dat dat pensioen zal bedragen f 1600 's jaars. Het Nutsdepartement Groningen heeft begrepen, waaraan het hapert bij de mindere klasse. Ge durende de wintermaanden deed het warme spijzen uitreiken aan de kinderen der openbare lagere scholen; het gevolg was dat slechts 23 van de 2221 kinderen de school verzuimden. Zonder te kort te willen doen aan het edel streven van anderen, zal ieder wel willen toegeven, dat men het met dissolving views, prentenboeken, chocolade of krentenbrood nimmer zoover zal brengen als de Groningers met hun warm eten. Fad.) Dr. J. H. Hisgen is benoemd tot privaat docent in de hoogduitsche taal en letterkunde aan 's rijks universiteit te Utrecht. De vereeniging „Welbegrepen Eigenbelang" te Aardenburg is thans tot stand gekomen en telt 27 leden. Tot leden van 't bestuur zijn gekozen de heeren de Milliano te Waterlandkerkje, J. de Bruijne de Die te Heille en G. A. Vorsterman van Open. De vereeniging heeft tot doel door onderlinge samenwerking het aankoopen van gewaarborgde meststoffen en gewaarborgd zaaigraan mogelijk te maken. Ieder kan lid worden, tegen betaling van een entree van f 2.50. De jaarlijksche bijdrage is bepaald op f 1. Minstens driemalen per jaar wordt er eene ver gadering te Aardenburg gehouden, om te bepalen welke hoeveelheid meststoffen er noodig zijn en welke zaaigranen. Bij het opgeven van de hoeveelheid meststof of zaaigraan moet het bedrag daarvan gestort worden in handen van den penningmeester, met eene verhooging van 10 pet. voor de onkosten van contröle, vervoerkosten enz. Bij elke bestelling wordt door de bestellers eene commissie benoemd van twee of meer leden, om te zorgen voor den aankoop, het vervoer, de contröle en de verdeeling der aangekochte mest stoffen. Zooveel mogelijk zal de aanvoer plaats hebben per scheepsgelegenheid te Sluis, alwaar ook de toewijzing van ieders aandeel zal geschieden. Er wordt niets aangekocht, dat niet onder waarborg staat van 't proefstation te Wageningen. De tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, in het gebouw der Teeken-academie in den Haag, zal dit jaar aanvangen op 20 Mei en tot en met 30 Juni d. a. v. voortduren. De in zending der kunstwerken moet geschieden tusschen 23 April en 4 Mei; na dien tijd worden geen inzendingen door de commissie meer aangenomen. Het gemeentebestuur der residentie heeft een som ter beschikking van de commissie gesteld, teneinde daarvoor éen of meer schilderijen als een bijzon dere onderscheiding voor den kunstenaar aan te koopen en aan het Haagsch museum van moderne kunst af te staan. Met den 21en dezer worden de scheepsklerken M. J. Rambonnet en D. G. Krol van der Hoek geplaatst, respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Anna Paulowna en Admiraal van Wassenaer. De luitenant ter zee le klasse C. Hoffman wordt met den 21=® dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen en belast met de waarneming der betrekking van adjudant bij den benoemden divisie-kommandant, den kapt. ter zee W. K. van Gennep. Naar wij vernemen zal de onlangs ter te.' rechtzitting der rechtbank alhier van valsch getuigenis verdachte en in hechtenis genomen getuige A. P. uit Philippine, den 31 dezer voor het hof te 's Hage terecht staan en zal hij a. Woens dag uit het huis van arrest en bewaring alhier worden overgebracht. In de terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage van Zaterdag jl. werd 0. a. behan deld de zaak van d. M. appellant van een vonnis der rechtbank te Middelburg, van 20 Dec. jl, waarbij hij wegens bedelarij, na vroegere veroor deeling voor hetzelfde wanbedrijf, veroordeeld was tot 3 maanden gevangenisstraf, met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht na het ondergaan dier straf. Door den procureur-generaal werd vernietiging van het vonnis geëischt op grond van informaliteit. Het hof bevestigde echter het vonnis van den eersten rechter Vad.) De Indische comptabiliteit heeft weder eene schrede voorwaarts trachten te doen door de uitvaardiging van een nieuw reglement op het beheer der openbare werken. De residenten heb ben in dit nieuwe reglement een weinig meer directe bemoeienis met het inzenden der plannen en het uitvoeren der werken. Doch hetgeen voor hen nieuw en een niet geringe arbeid zijn zal, is de maandstaat, die de residenten omtrent alle werken geregeld zullen moeten inzenden, een staat, die bijna met een maandelijksche verantwoording gelijk staat. De verstrekking van gelden aande ingenieurs geschiedt voortaan telkens voor een maand en niet voor ieder werk afzonderlijk, maar aan elk ambtenaar voor alle werken, waarbij hij betrokken is. De verstrekte gelden worden niet meer na afloop van het werk, maar geregeld driemaandelijks verantwoord. De inspecteurs (drie in getal) moeten alle werken van meer dan f 3000 opnemen. Zij moeten voorts letterlijk voor alles waken. Art. 40 van het besluit bevat een lijstje van verkeerdhedendie kunnen voorkomen worden en waartegen de inspec teurs moeten wakenook de juistheid en

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1