N°. 10. 121e Jaargang. 1878 Zaterdag 12 Januari. Dit Mad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar 'plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. Van den 9 dezer af is de prijslijst van effecten opnieuw aanmerkelijk vergroot. Tevens is de volgorde der effec ten in overeenstemming gebracht met die van de officieele prijscourant der Amsterdamsche beurs. Door deze uitbreiding en wijziging, welke geschied zijn in overleg met ver schillende effectenhandelaars, zoo hier als te Vlissingen en Goes, vertrouwen wij aan het ons gebleken verlangen van vele onzer lezers te voldoen. Middelburg, 11 Januari. Victor Emmanuel II. FEIJILLETOK. JONKER PAUL. De Directie der Middelburgsche Courant. RIJKSBELASTINGEN. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan dep ontvanger dei- directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 8 Januari 1878, invorderbaar verklaarde kohier der grond belasting voor het dienstjaar 1878, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dien aangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 10 Januari 1878. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Drie mannen, Cavour, Victor Emmanuel en Garibaldi, hebben het vereenigd Italië gesticht. Van een vierden, Napoleon III, die in het werk een bijna even groot aandeel genomen heeft, doch van wiens leven Italië slechts eene épisode uitmaakt, kan hiergezwegen worden. Om den arbeid van Cavour, den grootste der drie, te be Een vertelling van Hans Warring. IV. „De arme kerel is erg toegetakeld," ging Max voort, „maar de dokter geeft toch lioop dat hij hem in een paar weken weer op de been zal helpen. Hij moet zich geweerd hebben als een leeuw, voordat het hun gelukt is hem op den grond te krijgen. Ten minste het stuk van de zweep, dat hij nog krampachtig Vasthield, getuigde van de kracht der slagen die hij uitgedeeld heeft. Wie weet of wij niet door een of ander litteekcn, dat hij aan de booswichten bezorgd heeft, op het spoor gebracht worden waar wij hen moeten zoeken." „En al ontdekt gij die nu werkelijk, zijn uwe machines toch reddeloos verloren," zei Marie droevig. „En het ergste is dat na deze daad van geweld alle veiligheid voor ons ophoudt. Het geen eens gebeurd is, kan en zal zich dikwijls herhalen. Wij moeten nu op alles, op het ergste voorbereid zijn." „Niet, indien we er in slagen om de misdadigers te ontdekken en onschadelijk te maken," ant schrijven, zijn thans, 17 jaren na zijn dood, houw- stoffen genoeg-voorhanden, doch ér zou een lijvig boekdeel voor noodig zijn. Het, leven van dhr. 'derde, Garibaldi, lijkt Op een roman, waarvan het laatste hoofdstuk nog niet gesloten is. Dat van den koning-eerlijk-man, den re-galantuomo, zooals zijne onderdanen hem om zijne onwankel bare trouw aan de grondwet genoemd hebben, is eergisteren afgesneden, op een oogenblik dat den Hinken, krachtvollen man, naar allen schijn, nog jaren levens konden voorspeld worden. Van zijn persoon in hoofdtrekken eene schets te ont werpen, teneinde duidelijk te maken welk eene figuur door zijnen dood aan de heelden-galerij van het hedendaagsch Europa ontvalt, is het doel van dit opstel. Het is een eigenaardig en in veel opzichten aantrekkelijk karakter, dat van Italië's eersten koning. Men zou hem den Hendrik IV. van onze eeuw kunnen noemen. Evenals .deze, de eenheid van zijn land had te handhaven 'tegen over Spanje 's kuiperijen, zoo had Victor Emma nuel Italië te stichten tegenover Oostenrijk-s in vloed en vijandschap. Evenals de Bearnees, was hij een geweldig jagergeen jaar ging voorbij waarin hij niet, in zijn stamland Piemont, zijn tegen alle vermoeienissen gehard lichaam voor de verweelielijking van het hofleven ging scha deloos stellen. Zelfs moet deze te vergedre- vene liefhebberij hem de ziekte op den hals ge haald hebben, welke oorzaak van zijn dood ge worden is. Hij was, als Hendrik IV, een der moedigste mannen van zijn landzijn onstui mige dapperheid, welke meer op die van den vrij buiter dan op die van den veldheer geleek, bezorgde hem in 1849, in het gevecht hij Goito, een Oostenrijkschen kogel in het dijbeen en ver loochende zich evenmin in den veldtocht Van 1859. In liefde voor het schoone geslacht deed hij voor den eerste der Bourbons even weinig onder, als in eenvoud en gemeenzaamheid van manie ren. Zijn morganatisch huwelijk met eene schoone vrouw van burgerlijke afkomst, door hem tot markiezin van Mirafiore verheven, was eene daad, den galanten Hendrik waard en stelde hem bloot aan menigen schimpscheut zijner vijanden. Wat zijne manieren aangaat, geen vorst van onzen tijd heeft hem geëvenaard in afkeer van alles wat naar étiquette en hoofsche verfijning zweemt. Wie ooit in Italië van een extra-trein gebruik maakte Victor-Emmanuel nieteen coupé in een gewonen trein was voor zijne reizen voldoende en toen hij, na afloop der schitterende feesten, welke in No vember 1873 te Turijn bij de onthulling van Cavour's standbeeld gegeven waren, huiswaarts keerde, kon men den koning het hoofd buiten zijn rijtuig zien steken en den koetsier toeroepen, woordde Max. „De wet straft dergelijke gewel denarijen zeer zwaar en wanneer een paar dei- hardste schreeuwers er slecht afkomen, zullen de anderen bij tijds weder tot rust, orde en bezinning komen. Ik zal terstond na het ontbijt-naar Elnis- lehen rijden om het aan te geven en een streng onderzoek te doen instellen." „Max, laat de zaak rustenGij zult door uw strenge handelwijs de gemoederen nog meer ver bitteren." „Kunt gij dit wezenlijk in ernst van mij ver langen, mijn kind?" riep hij op een toon van verbazing en verwijt. „Ik herken mijn moedig zusje van vroeger bijna niet meer in u. Richt het hoofd op, Marie. Wij zijn in ons recht; recht en billijkheid zijn aan onze zijde. Het zou zwakheid zijn om zich door ongunstige omstan digheden, die binnen kort veranderen zullen, te laten nederbuigen." „Ik wenschte dat gij de fabriek verkoopen kondt, Max. Ik zie hier geen heil voor ons. Ach, konden wij samen weer naar het vaderland terugkeeren „Dat zou ik nu niet willen, zelfs al Icon ik het zonder verlies doen," antwoordde hij vastberaden. „Zou ik moeten vluchten, lafhartig in den steek laten hetgeen ik begonnen ben, omdat ik moeilijk heden op mijn weg vind Dat is juist de grootste prikkel voor mij en ik zal al mijne krachten inspannen om ze te overwinnen. Gij weet, ik ben vasthoudend van a?.rd, en zoo ooit zal ik dat nu bewijzen. Ik sta geen vinger breed van mijn dat hij wat aan moest rijden, want dat paen anders den trein naar Florence zou 'missen Van Berlijn naar Rome reisde hij in zijn gesloten salonwagen, aan éen stuk door en liet zich nergens zienom aan de autori teiten, op de plaatsen waar hij doortrok, geen gelegenheid tot het afsteken van complimenten te geven. In spijs en drank was hij eenvoudig als een monnik. Zijn eigen kok trok op zijn reizen naar vreemde hoven steeds met hem mede, om de geliefkoosde nationale gèrechten, zonder welke de koning niet leven kon, voor hem gereed te maken. Aan de gastmalen der keizers van Oosten rijk en Duitschland at hij geene hete, gebruikte hij slechts een enkele beschuit als hij wat al te flauw begon te worden, en beantwoordde hij de uitgebrachte feestdronken met een champagneglas vol water. Als Hendrik IV had hij, hij schijnbare lichtzin nigheid, een scherpen blik in het kiezen zijner ministers en eene soort van instinct, dat hem steeds deed inzien waar zijn eigen gevoelen of zijne voorliefde voor die zijner raadslieden moesten zwichten. Sully was vaak aan Hendrik IV on aangenaam; maar wie meenen mocht dat de stoutmoedige en onstuimige Cavour, de strenge Ricasoli en in later jaren de mannen der Itali aansche linkerzijde somtijds Victor Emmanuel geen moeilijke oogenblikken bezorgd hebben, zou zich vergissen. Hendrik IV was mogelijk sluwer, misschien minder oprecht godsdienstig dan Victor Emmanuel, dien men in 1865 te Turijn uit zijn rijtuig zag stappen en op de trede nêerlcnielen, op het oogenblik dat een priester voorbijkwam, die een stervende het laatste oliesel ging toedienen. Hij is dan ook, in tijds voorzien van de genademiddelen zijner kerk, overleden en de paus, die in 1869 reeds, hij eene ziekte des konings, herhaaldelijk naar zijn toestand liet vragen, heeft ook nu zijn „beroover" niet uit deze wereld laten gaan, zonder hem teekenen van hartelijke deelneming te geven. Deze eerbied tegenover het katholieke geloof en zijne priesters lag in de traditiën van het Savooische vorstenhuis. Al zijne voorvaderen waren óprechte geloovigensommige zijn zelfs in een reuk van heiligheid gestorven of werkelijk heilig verklaard; maar tevens lieten zij met kracht hun rechten als wereldlijke heerschers gelden. Van daar die eigenaardige verhouding, welke in het buitenland zoo slecht begrepen is, tusschen Pius IX en zijn vervolger. Het zachtzinnig gemoed van den ouden kerkvorst kon zich niet geheel afkeeren van den koning dien hij als een dei- trouwste zonen zijner kerk kende, en het politiek doorzicht van een Antonelli kon niet toelaten, dat tusschen het Catholicisme en een zijner hechtste recht af; en ik zal tot in het uiterste mijn best doen dat elke onwettige handeling onverbiddelijk gestraft worde. Dan zullen zij spoedig genoeg inzien dat zij zickzelven en niet mij in het verderf storten." Onder het spreken was hij opgestaan en toen Marie naar hem opzag ontwaarde zij op zijn- gelaat een uitdruk king van vastberadenheid en wilskracht; de laatste weken hadden wel de sporen van zorgen op zijn ernstig, edel voorhoofd gegrift, wel had zijn donker haar in den laatsten tijd aan de slapen een zilveren glans gekregen, maar hij stond daar pal en onwrikbaar voor haar, een steun in nood, waarop zij, dat voelde zij vol vertrouwen en gerustheid kon bouwen. Zij stond ook op en ging aan zijn zijde staan, legde haar hoofd tegen zijn schouder en omvatte met hare beide handen zijn arm, met een gevoel van behoefte aan be scherming, dat zij nooit te voren zoo sterk ge kend had. „Zult gij liet te hoven komen vroeg zij zacht.' „Elk verlies dat gij lijdt vervult mij met angst en schrik. Bij eiken nieuwen slag denk iknu is het uit dat werpt hem reddeloos ter neder. Zeg mij, Max is u door het vernielen uwer ma chines groote schade toegebracht „Zeker geen geringe schade, maar die zal ik te hoven komen," antwoordde hij kalm. „Het treft gelukkig voor mij dat mijn beide groot ste schuldeischers een goede vriend en een lief hebbende zuster zijn. Kayser al haalt gij ook de schouders oVer hem op, omdat hij tus- Telg van tevens de legitimiteit tevens haar steunpilaren, het huis van Savoije, eene onherstel bare vijandschap zou ontstaan. Gelijk Hendrik IV voortschreed van Navarre tot Frankrijk; zoo bracht Victor Emmanuel het van Piemont tot Italië. Niet door den dolk van een tweeden Ravaillac zou de koning van Italië getroffen worden, maar in de 57 jaren levens die hem, even als aan Hendrik IV, geschonken werden, is hij zeker door dezelfde vijanden, door Jezuïeten, Oostenrijkers en Spanjaarden, niet minder heftig verfoeid en ter dood gedoemd dan de overwinnaar der Ligue. een der oudste vorstenhuizen, maar meest roekelooze schender aller oprecht geloovig zoon der kerk en ergste beroover; dapper soldaat en voortdurend slag'enverliezerman van zijn woord, re galantuomo, maar hij het wisselen van hond genootschappen niets raadplegend dan zijn oogen- blikkelijk belang; eenvoudig van manieren, tot ongemanierdheid toe, maar aan alle hoven de harten voor zich innemenderondborstig tot op de grens der ruwheid, maar de moeilijke rol van constitutioneel koning tegenover de Italiaansche partijleiders, geboren diplomaten, onverbeter lijk volhoudende; vervolger der Jezuïeten, maar vereerder van den stelregel dat het doel de middelen heiligtwaarlijk, op den overleden koning van Italië zijn, meer dan op iemand anders, de woorden ondoyrmt ei divers van toepassing, waarmede Montaigne de geheele menschheid ken schetst. Onwillekeurig aarzelt men in het oordeel dat men over hem heett uit te spreken. Die aarzeling zal echter niet bestaan bij den Italiaan, die slechts bedenkt wat hij zijnen koning, naast de andere stichters der nationale eenheid, te danken heeft. Beschouwen wij daarom zijn leven nader in bijzonderheden. Wordt vervolgd.) Men meldt ons: „Aan de Veendamsche courant wordt uit Almelo geschreven „Het volgende feit heeft hier nog al de aan dacht getrokken. De notaris V., resideerende te Hengelo, heeft van den officier van justitie aan zegging ontvangen, zich voortaan te onthouden van te dezer stede op bepaalden tijd en plaats zitting te houden. Deze aanschrijving geschiedde naar aanleiding der wet op het notarisambt, volgens welke aan iedere notaris een bepaalde standplaats wordt aangewezen, waar hij verplicht is niet alleen zijne woonplaats te hebben, zijn kantoor te honden en zijne akten te bewaren, maar ook daar zijn werkelijk en gestadig ver blijf te houden {résider.) De notaris heriep zich schenbeiden tegen de wellevende maatschappelijke vormen zondigt Kayser heeft mij reeds meer dan eens het bewijs zijner grootmoedige, oprechte vriendschap gegeven en dat geeft mij gegronde hoop dat hij geduld zal oefenen als het noodig mocht zijn. En gij, Marie! Ik zou waarlijk on dankbaar en dwaas zijn, als ik de zaken pessi mistisch ging inzien. Hij die zulk een zuster, met zulk een onveranderlijke goedhartigheid, zulk een trouwe liefde als gij mij steeds bewezen hebt, bezit, die zou zich aan zondige lafhartigheid schuldig maken als hij niet geloofde aan het over wicht van het goede en schoone in het leven, al pakken zich ook eens donkere wolken boven zijn hoofd samen." Hij sprak met een warmte, die anders niet aan zijn kalmën, koelen aard eigen was; hoogst zel den werden er dergelijke woorden tusschen lien gewisseld. Zij wisten dat zij in alle omstandig heden des levens op elkander konden rekenen, maar waren niet gewoon teerhartige gesprekken te voeren. „Daden, geen woordenDat was de leuze van Max, en Marie wist dat hij die ook na leefde. „Hetgeen gij zegt klinkt geruststellend," zei zij, „maar toch kan ik mijn vrees niet onderdrukken. Ik kan zoo moeielijk aan uw gerustheid gelooven en hen hang dat gij, om mij te sparen, den waren stand van zaken voor mij verborgen houdt. „Ik zou al heel lichtzinnig moeten wezen, indien ik de zware verantwoordelijkheid, die op mij rust,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1