BUITENLAND. AivertentiSn. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen Handelsberichten Burgerlijke stand, Thermometerstand, Algemeen Overzicht. I)e maan en het weder. Graanmarkten enz Prijzen van Effecten. 40Jarige ïïnwelijksvereeniging ÜAHKTWEM (ABOlltlEfiTEilj. r - 611 gedelegeerden bijeenkomen, om over den wapen stilstand te onderhandelen. Londen. Volgens Dailay News is generaal Radetzky door den Shipkapas, dien de Turken wegens de hevige koude ontruimden, den Balkan overgetrokken. Rome. Koning Victor Emmanuel lijdt aan eene ontsteking van den rechter long en heeft hevige koortsen. Parijs. De uitslag der gemeenteraadsverkie zingen is zeer. gunstig voor de republikeinen. (Van 30 December 1877 tot 6 Januari 1878.) Middelburg. Ondertrouwd: A. Schuit, jm. 23 j met C. Sinke, jd. 19 j. A. Brakman, jm. 26 j., met J. J. Brakman, jd. 25 j. E. C. de Zeeuw, jm. 31 j., met C. P. Eens, jd. 29 j. Bevallen: M. van Velden, geb. Fock, z. H. de Keijzer, geb. Douw, z. J. M. van kinschoten, geb. Riegen, d. M. de Vos, geb. Caljouw, d. OverledenP. Poppe, man van C. M. La Maere, 53 j. J. Snoep, wed', van A. Kos, 97 j. A. Baalt, jd. 68 j. J. van Meerendonk, z. 4 j. W. R. Boogaert, z. 8 m. A. C. Kleijn, z. 14 j. J. M. Verstelle, d. 6 w. D. P. van Loo, z. 2 j. J. M. Ponte, jd. 55 j. (Van 29 December 1877 tot 5 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: E. A. Goor, jm. 26 j., met S. M. Cavee, jd. 21 j. BevallenC. Groenenberg, geb. Broodman, z. J. Eoelofs, geb. Christiaanse, z. N. van de Woestijne, geb. Looise, d. C. T. Roos, geb. IIol- lebrands, d. A. M. Teileman, geb. Abeelen, d. C. E. Ghijs, geb. Speckens, d. P. T. Beniest, geb. Renier, z. J. II. Naerebout, geb. Kramer, z. M. O. Rekkers, geb. Rottier, z. M. Gijselman, geb. Jonasse, z. C. M. Timmerman, geb. Streefkerk, d. A. Ballieul, geb. Dedrie, z. M. H. Stegers, geb. van Deïst, z. Overleden: H. E. van der Star, d. 10 m. A. Stroo, z. 7 d. J. J. Naerebout, man van M. Vis ser, 32 j. Zierikzee. Bevallen: T. Bolle, geb. Fluijt, d3. (tweel.) J. Wansink, geb. Lokker, d. L. van dei- Werf, geb. Hanse, d. A. de Bruijne, geb. Bartels, d. J. Ringelberg, geb. Douw, z. (levenl.) Overleden: P. Wetting, d. circa 1 j. E. van Ast, vrouw van J. Goudswaard, 44 j. J. Bakker, wedv van J. de Vriese, 70 j. 6 Jan. 's morg. 8 u. 3D gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 43 gr. 's av. 11 u. 43 gr. 7 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 41 gr. Toen de regeering van den sultan besloot eene vertegenwoordiging voor het Turksehe rijk in het leven te roepen heeft men vrij algemeen gelachen om een maatregel, die men meende dat niet veel meer dan een wassen neus zou wezen. Nu echter de vertegenwoordigers van het rijk der Halve maan te Stamboel aan het werk zijn blijkt, dat zij volstrekt niet zoo onbeduidend zijn als men had verwacht en dat de regeering meer gezag en invloed aan hen toekent dan men had durven voorspellen. In de vorige .week heeft de kamer op zeer scherpe wijze de leiding der militaire aangelegen heden veroordeeld, niet alleen die van het leger, maar ook van de vloot, welke laatste enorme schatten heeft gekost en tot nogtoe niets ten bate van het land heeft gedaan. Voorts werd bij de behandeling van het wetsontwerp'op de troonrede een stellig votum van wantrouwen uitgesproken, daar de kamer eene zinsnede aannam, waarin werd geconstateerd, dat de agenten van het uit voerend gezag noch op politiek noch op militair gebied hun plicht hebben gedaan. De generaals, die na de overwinning bij Plevna op 30 September aan het hoofd van het leger stonden: Meliemet Ali, Sitlyman en Osman Pacha hebben hun plicht gedaan, maar aan de bevelen uit Konstantinopel is het te wijten, dat zij niet meer hebben kunnen doen; door allerlei verkeerde orders was het onmogelijk, dat zij goed gebruik konden maken van den tijd, die nog, voor de aankomst der Rus sische garde is verloopen. Tefecht daarom wierp de kamer een blaam niet op die generaals, maar op de militaire autoriteiten te Konstantinopel. Het gevolg van dat votum. en ziedaar een afdoend bewijs voor het gezag der kamer is geweest, dat de schoonbroeder van den sultan Mahmoud Damat Pacha, op wien als grootmeester van de artillerie de kamer het voornamelijk gemunt had, zijn ontslag heeft aangeboden, hetwelk onmiddellijk door den sultan is aangenomen. Op politiek gebied werd het voorbeeld van Mahmoud Damat Pacha door den grootvizier Edhem Pacha, gevolgd, doch dit ontslag is door den Grooten heer niet aangenomen. Mahmoud Damat Pacha heeft verlof gevraagd aan den sultan om persoonlijk in de kamer te mogen gaan antwoorden op de tegen hem gerichte beschuldi gingen. Over de voorstellen der regeering tot het ver kenen van een buitengewoon oorlogscrediet van 50 millioen piasters is een zeer levendige discussie geopend, die nog niet is geëindigd, zoodat het volstrekt niet zeker is of in dezen de regeering het verlangde zal verkrijgen. Met betrekking tot het ontslag van Mahmoud Damat Pacha verdient opmerking, dat hij een voorstander was van den oorlog tot het uiterste, zoodat zijne aftredingjuist op het oogenblik waarin sprake is van onderhandelingen van een wapenstilstand of den vrede van groote beteekenis mag worden geacht. Men beweert nl. dat hij sedert zijn verblijf in de Balkan-streken van opinie zou zijn veranderd en een sterk voorstander ge worden van een afzonderlijken vrede met Rusland, terwijl Edhem Pacha nog even oorlogszuchtig is gebleven. Uit het heengaan nu van den eenen minister en de handhaving van den ander, wil men opmaken, dat de Porte nog niet geneigd is tot onderhandelingen over een afzonderlijken vrede over te gaan. Intusschen wordt uit Konstanti nopel gemeld, dat de Porte door tuschenkonist van Engeland een wapenstilstand aan Rusland heeft gevraagd, na van den heer Layard het antwoord van laatstgenoemde mogendheid te hebben ontvangen op het eerste voorstel tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen. Gelijktijdig wordt gemeld, dat prins Gortsclia- koff aan de opperbevelhebbers der Russische legers in Europa en Azië de voorwaarden voor een wapenstilstand heeft medegedeeld. Te Weenen werd beweerd, dat zij wat betreft Europa in hoofdzaak neerkomen op bezetting van Bulgarije door de Russen tot zoolang over het lot van die provincie zal zijn beslist of ontmanteling van Roestsjoek en Silistra. Evenwel kan men op dergelijke berichten volstrekt niet aan, daar zij weinig meer dan onderstellingen zijn. De vraag is nu maar of Rusland een wapenstilstand zal toestaan door tusschenkomst van Engeland of wel dat het zooals wel te verwachten is zal vasthouden aan den eisch, dat Turkije zich rechtstreeks tot de Russische generaals zal richten. Hoewel een telegram uit Konstantinopel van den 6cn dezer meldt, dat de Russen zonder slag of stoot Sofia hebben bezet, wordt van Russische zijde nog niets daarvan medegedeeld. Een officieel telegram van den 3en uit Bogot, waaiin melding wordt gemaakt van verschillende gevechten op den weg van Sofia geleverd, die ten gunste van de Russen uitvielen, doen echter veronderstellen dat ze reeds meester van die stad zullen zijn. Hoe het intus schen met de Russische troepen gelegen is kan men hieruit opmaken, dat in hetzelfde o f f i c i e e 1 e telegram wordt geconstateerd, dat in den nacht van 28 op 29 December jl. het detachement Dau- deville op den berg Babagora door een sneeuw storm werd overvallen, tengevolge waarvan 10 officieren en 810 soldaten door de hevige koude ziek werden en 53 soldaten doodvroren Zondag a. zullen in Frankrijk openbare gebeden worden gehouden voor de werkzaamheid der ka mers. De aartsbisschop van Parijs heeft bij de uitschrijving daarvan de gelegenheid waargenomen, om de meerderheid der natie, die zich niet aan de clericale overheersching wilde onderwerpen de les te lezen, hoewel hij het bestaan van het clerica- lisme loochent en beweert, dat zij die daarover spreken slechts vijanden der kerk, menschen met slechte bedoelingen zijn. De gemeenteraadsver kiezingen van gisteren zullen waarschijnlijk op nieuw toonen, dat de natie van die menschen het meest gediend is. Volgens een opstel in de Middelburgsche cou rant van 31 Dcc. 11., gesteund door het getuigenis van twee Fransche geleerden, zal de maan vol strekt geen invloed uitoefenen op het weder. Ik zal de laatste zijn die het hoofd verheft tegen de wetenschap ik hoop nooit te belmoren tot degenen, die maar al te vaak de wetenschap van aanmatiging beschuldigen en hare uitspraken op grond dier beschuldiging afwijzen. Waarom Ik houd alle wetenschap voor het kind der erva ring, hetzij die ervaring van geestelijken, hetzij ze van zinnelijken aard is. Geloofs-ervaiing heeft voor mij dezelfde kracht als zinnelijke ervaring, mits de eerste het gevolg zij van het redelijk geloof en de laatste niet ontaard zij in zinsbedrog, Zoolang echter de wetenschap zich steunen moet op onderstellingen (hypothesen), op theorieën, op redeneering, hoe logisch ook, zoolang schenk ik haar geen volkomen vertrouwen. Er is een tijd geweest toen men geen geloof sloeg aan het verschijnsel der „saamgepakte" bliksemstralen, bliksem in den vorm van vuur klompen en kogels; de ervaring heeft haar be staan bewezen. Men heeft halstarrig ontkend dat het inslaan van den bliksem vergezeld ging' van zwavelstank de ervaring heeft het tegendeel bewezen. Zoo leert de ervaring dat het niet goed is bv den wingerd te snoeien bij wassende maan, om dat hij dan gevaar loopt van dood druppen. Op deze ervaring berust ook eommiger gewoonte om zich het haar alleen bij afnemende maan te laten snijden. Al deze opmerkingen nu vinden haar grond in het Verschijnsel, dat ieder waar nemen kandat de maan eene taak vervult bij onze ebbe en vloed, geen kleine bij de zooge naamde spring- en doode tijen. Dit nu dan zoo opgemerkt zijnde, zoo vraag ik: is de invloed, zekere invloed, beperkte invloed, of hoe hoog of laag men dien invloed schatten wil, dien de maan op het weder zal uitoefenen, louter volksdwaling Met de zekerheid voor zich dat in de meeste gevallen weêrsveranderingen samenvallen met de verwisseling van de schijngestalten der maan, vooral met het oog op vorst en dooiweder, wind en sneeuw, zal het toch wel bewezen zijn dat het volk, de landman, de schaapherder, de zeeman, in dezen met de ervaring te rade gaan. Hieruit af te leiden dat de maan de beheer - scheresse van weer en wind zou wezen, zou echter te stout zijn; doch dit is zeker dat eene meer dan 30jarige waarneming mij geleerd heeft, dat al wat er geschreven is uit naam der wetenschap niet altoos waarheid was. Ik heb kogelvormigen bliksem gezien, zwavel of phosphorstank bij onweder geroken en op gemerkt dat kort vóór het wisselen der maans- gestalten, weersverandering kwam; soms veran derde het weder, soms was het alsof het eene poging beproefde om te veranderen. Ebbe en vloed staan in zeker verband met de maan; ebbe en vloed kunnen zeer goed op den wind inwerken en de wind oefent invloed uit op de vochtigheid. Wij hebben dus een schakel en we kunnen dus gerust aannemen dat de maan niet geheel en al zonder invloed is op het weder, zonder daarom de zon van hare opperste macht te berooven. Aardenburg Jan. '78. G. P. Roos. Van hier vertrokken naar Vlissingen het bark schip Regina Maris. Binnengekomente Vlissingen het stoomschip Maas, gezagv. van der Hoeve, van Rotterdam, met de volgende passagiers: le kl. de heer H. Robinson2e kl. de heer S. Sternberg, benevens 20 passagiers 3e klasse, en vertrokken de stoom boot Cleaclon, gezagv. Smith, in ballast naar Sunderland. De gezagvoerder van het stoomschip Blyth, te Londen van Malaga aangekomen, rappor teert den 27'" Dec. op 40° 26' NBr. en 9° 47' WL. eene groote hoeveelheid wrakstukken te zijn gepasseerd, bestaande uit kajuitsschotten, gedeelten van hutten, verscheidene kisten en de zijde van eene boot, wit geschilderd met bruinen rand, ver moedelijk van eene groote stoomboot. Rorterdam, 7 Januari. De aanvoeren waren klein. Rogge 10 cent lager; afwijkende soorten tarwe goed als voren te plaatsenoverigens onver anderd. Over 't geheel werden weinig zaken gedaan. Amsterdam, 7 Januari. Raapolie op zes weken f 44j-. Lijnolie 31-f. Amsterdam, 5 Jan. 7 Jan. Vetiert. Cert. Werk. schuld. 24 pet. 63| 64 Certific. dito dito3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploit. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam. 3 België. Cert. bij Rothschild. 24 Frankrijk. Inschrijvingen. 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5- serie 5 Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 1864 5 Loten 1866 5 Obl. Hope C". Leen. 1860. 44 Certific. dito4 Inscr. Stieglits C». 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito44 dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel. 5 dito dito CharkowAzow. 5 Polen. Schatkistobligatiën. 4 Aand. Warschau-Bromb. 4 dito dito Weenen 5 Oostenrijk. Oblig. metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 1860 5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbilj. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Oblig. 1868 7 Oblig. 18737 Amerika. Obl.Ver.St. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona,-St. Peter. 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl. St.Paul. Pac.Sp.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 44 Oblig. 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 7 Januari. Metall. 20.874dito zilver f 21.824 Riv- Eng. per f 11.90Eng. Portugal per f Spaansche piasters f 47.85Amerikaansche dollars (in goud) f 2.464. Amsterdam, 5 Januari. Metall. 20.874; dito zilver f 21.824Div. Eng. per f 11.874 5 Eng. Russen per f 12.024 Eng. Portugal per f 12.074 5 Frans, 47.90 Belg. f 47.80 Pruis. 58.95 Ilamb. Russ. fRussen in Z. R. 1.184Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R.ff Spaan sche piasters f 47.85Spaansche binnenlandsche f 2.35; Amerikaansche doll, f 2.464; papier/ 2.39. van MARINUS PIEREN, arbeider, en CORNELIA DE KORTE. Oost-Souburg, hunne dankbare 8 Januari. kindeeer. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde echtgenoot, vader en behuwdvader, de WelEd. heer A. G. OGTEROP, Genees-, Heel- en Verloskundige alhier, in den ouderdom van bijna 55 jaren. Pijnacker, Wed. A. OGTEROP, 4 Januari 1878. geb. Tak. Heden overleed zacht en kalm, mijne geliefde echtgenoote A. H. C. AALBREGTSEin den ouderdom van ruim twee en zestig jaren. Zuidzande, 4 Januari 1878. H. LE GRAND. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze veelgeliefde oudste dochter ALIDAin den aan- valligen leeftijd van 3% jaar. Middelburg, N. H. SPIER. 5 Januari 1878. M. SPIER—Andriesse. Middelburg, 7 Januari 1878. DIAKENEN der Nederduitsche hervormde ge meente alhier, berichten met hartelijke dankzeg ging de ontvangst van 64.50, opbrengst collecten Waalsche kerk, 4e kwartaal 1877, bereidvaardig ten behoeve hunner armen afgestaan. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter. C. VERHAGE, Secretaris. J. P. DE WAGENMAKER, Kassier. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot en vader ondervonden, betuigen wij onzen welmeencn- den dank. Vlissingen, Wed. H'. PLUGGE—Ivelle. 7 Januari 1878. J. A. PLUGGE. Bij akte verleden voor den Notaris L. L. WOU- TERSEN, den 22™ Juni 1877, is opgericht de naamlooze vennootschap „Schroef-Stoomboot- Maatschappij Tubalkain", gevestigd te Middelburg, De inhoud dier akte en van het daartoe betrek kelijk koninklijk besluit is opgenomen in de Nederlandsche Staats-courant van den 5en Ja nuari 1878, no. 4. Waarvan aankondiging ingevolge art. .38 al. 3 wetboek van koophandel. Allen die iets te vorderen hebben vanof ver schuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer G. B 0 S M A N A z., worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 15 Januari e. k. ten kantore van den Notaris B. A.VERHEIJ, Lange Delft II n". 7. Aan belanghebbenden van de Week- en Hagelijksche Markt wordt ter kennis ge bracht, dat diegenen, welke met hunne voertuigen (groentekarren), stallen, enz. op de Markten cn andere openbare plaatsen Koopwaren te koop stellen of rondventen, hunne veranderingen veer tien dagen vóór het ingaan van elk kwartaal moeten opgeven bij den Marktmeester. Zij worden ook herinnerd, om stiptelijk het verschuldigde marktgeld bij den aanvang van elk kwartaal, uiterlijk binnen veertien dagen ten kantore van den heer Gemeente-Ontvanger te voldoen, zullende men bij gebreke van dien, art. 28 der verordeningen op het Marktwezen de onkos ten niet ontgaan. Middelburg, 7 Januari 1878. De Marktmeester, P. C. TEVEL. 7öf 76f 1004 1004 104^ 104A 107 107 1004 99f 1004 lOOf 92 92 574 57-4 724 73 854 86-4 71+4 78+ 77+4 784 136| 1384 1334 1354 76 76f 564 56 f 69f 69f 39 394 106 1064 861 861 494 43+ 43-4 804 804 80 764 494 84 80 774 69| 49| 46 f- 554 54H 524 55-4 54f 52 B 1134 94-g 1134 1134 68 684 414 12| 124 50 m 68 «A 124 12tV 491 - looi 63A 634 83dj 83 f - 824 1004 - V) 5? n - 93|

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3