7 UT, «ÊLISISSj Hoofdcollecteur, te S5S&UM&WIJ&, Laugerhof, N° 8. Zeet ij dingen. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Handelsberichten Thermometerstand. BUTT E H L AND. Algemeen Overzicht. I jf r D 18 Geschiedkundige herinnering van vóór drie eenwen. Graanmarkten enz Pryzen van Effecten. A&vertentiën. SÏ84j si (id>r. Polak Comp. Geluk te Brunswijk! Brunswijksche Lands-Loterij 8 illLLM 722,500 MARK, den 17™ Januari 1878, waartoe ik Orlgtneele loten verzend 1/1 1/2 1/4 1/8 voor gebouwen, rijtuigen, meubelen enz. Zoo is dezer dagen aan de Ned. fabriek van gebogen glasruiten te Dordrecht opgedragen de levering der gebogen spiegelruiten, benoodigd voor het in aanbouw zijnde groote badhotel te Ostende, daar die ruiten in België niet gemaakt kunnen worden. De minister van financiën heeft voor deze fabri catie in Nederland den vrijen in- en uitvoer dei- spiegelruiten verleend. Als bijdrage voor de Histoire anecdotique van den tegenwoordigen minister van oorlog ontleenen wij de volgende vertelling aan eene Haag- sclie kroniek in het Handelsblad. De kommandant X van een onze regimenten zou een soldaat naar de provoost gezonden hebben met deze woorden: „Nu ga jij naar de provoost hoor, en ik ga naar de komedie De sarrende toon, waarop 't laatste gezegd werd, deed den soldaat woedend worden en gaf hem den onchristelijken wensch in den mond„ga jij voor mijn part naar de hel „Nu 8 dagen provoost beval de kommandant, en ging naai de komedie. De soldaat in quaestie vroeg eenige dagen later om in Oost-Indischen dienst over te gaan. Dit werd hem door den kommandant geweigerd op grond van zijn strafboekje. Toen wist de soldaat zijne zaak voor den min. van oorlog te doen brengen en deze gelastte de jongste straf van 't boekje uit te wisschen, om dat die onbehoorlijke uitdrukking aan den mindere ontlokt was door het onbetamelijk gezegde van den meerdere. De man werd overigens op zijn verzoek naar Indië overgeplaatst. 30 Dec. 's av. 11 u. 50 gr. 31 's morg. 7 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Een enkele lichtstraal breekt nog door de don kere wolken heen, die aan het einde van het afgeloopen jaar den politieken horizont van Europa bezwangeren. Turkije heeft Engeland uitgenoo- digd bij den czaar pogingen aan te wenden tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen, en Engeland heeft zich bereid verklaard aan dat verzoek te voldoen. Hiervan is door de Engel- sche regeering- bij een oificieele nota kennis gegeven aan de dagbladen. De Engelsche regeering zal zich dus in het be lang van vredesonderhandelingen tot den czaar wenden en heeft bereids hare vertegenwoordigers te Berlijn, Weenen, Parijs en Home van dat voor nemen kennis gegeven. Het eerste gevolg hiervan zal wezen, dat Rusland zich zal moeten verklaren en men zal dus te weten komen wat het eigenlijk wil. De indruk door het besluit van Engeland ver oorzaakt, is zeer verschillend. De Engelsche bladen zijn er algemeen mede ingenomen en juichen de houding der regeering toe. Zij meenen dat de Porte niet beter kan doen dan de behartiging der belangen van Turkije aan Engeland over te laten. In dat geval zou echter Groot-Brittannië niet alleen als bemiddelaar optreden, maar als zaakwaarnemer van de Porte. De Morning Post dringt er daarom op aan, dat de regeering zich zal bepalen tot een verzoek aan Rusland om vredesonderhandelingen. De inhoud der mededee- ling aan de Engelsche bladen en de inlichtingen te Parijs omtrent de plannen der regeering van Engeland ontvangen, komen daarin overeen, dat zij zich zal bepalen tot een eenvoudig voorstel aan den czaar om vredesonderhandelingen te willen aanknoopen. Voorloopig zal dus alleen de quaestie worden gesteld of Rusland zal willen onderhandelen. Over de grondslagen waarop, zal nog geen melding worden gemaakt. Misschien dat Engeland te dien aanzien later zijn gevoelen kenbaar maakt. Voor zoover men tot nogtoe kan oordeelen is noch in Rusland noch in Duitschland de opinie gunstig omtrent de nieuwe handeling. De te Brussel verschijnende Russische Nord betwijfelt zoozeer de oprechtheid van Turkije, dat zij moei lijk kan gelooven aan de welgemeendheid van zijn verzoek aan Engeland. Waarom vraagt het blad wendt de Porte zich niet rechtstreeks tot Rusland, zooals verscheidene mogendheden haar hebben aangeraden, maar in plaats van dit te doen of zich althans tot een der meest neutrale mogendheden te richten, doet zij een beroep op de goede diensten van de zoodanige wier neutra liteit het meest dubbelzinnig is. De Porte denkt misschien zegt de Nord verder dat de voor standers van den vrede en die van een feitelijke alliantie met Turkije ongeveer tegen elkander opwegen en dat door een vertooning, alsof zij geneigd was vrede te sluiten, in het Engelsche parlement de balans zal overslaan ten gunste van een oorlog tegen Rusland. Deze berekening zal echter wel falen en Rusland zal zich door derge lijke manoeuvres niet van zijn gedragslijn laten afbrengen. Het heeft de wapenen opgevat om de Christenen te bevrüden en dit werk moet ge heel en definitief worden volbracht; de mogelijk heid tot eene herhaling van de oude Turksche onderdrukking moet worden afgesloten. Slechts indien de Porte en Engeland dit wel begrijpen kan de poging tot bemiddeling eenige kans van slagen hebben. Omtrent de opinie in Duitschland laat deNord- deutsche Allgemeine Zeitung zich ongunstig»* en blijft aandringen op rechtstreekse^-" de delingen tusschen de Porte, "en Berlijnsche blad onderstelt dat I van Engeland door Rusland zal wj' en alsdan de bemiddeling zal 4" tusschenkomst, die Rusland nie; zijne zending te vervullen. H! merking, dat juist in zijn vorig officieus orgaan in een uit oorlog tot bet uiterste heeft v noegen verklaarde het kennis van het voornemen der bei partijen om den strijd tot hi te zetten, en natuurlijk is de: strijd met het bemiddelingsvc De vrees voor de gevolge I mislukken der pogingen van Engeland, heeft zich ook terstond te Weenen doen gevoelen, waar men meent, dat de regeering van Groot Britannië het verzoek van de Porte heeft aangenomen, met het doel om een rechtstreekschen wapenstilstand te ver hinderen, licht te doen opgaan over den toestand en Rusland te noodzaken de vredesvoorwaarden te formuleeren. Lijdt echter Engeland een échec, dan zal het waarschijnlijk verder moeten gaan en tot tusschenkomst besluiten. Oostenrijk is in- tusschen reeds besloten zijn gereserveerde houding te handhaven. Gelukkig bestaat er reeds eenig vooruitzicht, dat Engeland's pogingen niet geheel zullen mis lukken, daar, tengevolge van de pogingen van graaf Audrassy en de rapporten van Mahmoud- Damat-Pacha over den toestand van het leger, de Porte moet hebben afgezien van haar voornemen om den eisch tot handhaving der integriteit van het grondgebied als eene conditio sine qua non voor vredesonderhandelingen te beschouwen. Op grond hiervan wordt de vrede zelfs mogelijk geacht. Terwijl over het algemeen de zaken zich in Frankrijk gunstig ontwikkelen, heerscht zekere spanning, die nadeelig werkt, over de militaire „samenzwering", die met het oog op een coup dé Hat schijnt te hebben bestaan, en het stilzwijgen hetwelk te dien aanzien door de regeering wordt bewaard. Men is natuurlijk bevreesd, dat derge lijke manoeuvres te eeniger tijd zullen1 wórden herhaald, zoodat indien de regeering niet in tijds krachtige maatregelen neemt, hoogstwaarschijnlijk de kamer daartoe het initiatief zal nemen. Hoezeer het tegenwoordige kabinet alle pogin gen aanwendt om goed te maken wat zijn voor ganger heeft verzuimd, blijkt o. a. uit het voorne men van den minister van onderwijs enz. om te Versailles een standbeeld op te richten voor den heer Thiers, aan welke onthulling het karakter van een nationaal feest zal worden gegeven. Daarenboven heeft de minister aan den heer Victor Hugo het grootkruis van het legioen van eer doen aanbieden. De dichter, hoewel hoogst erkentelijk voor de bedoeling van den minister, heeft zijn besluit, of hij de onderscheiding zal aannemen, in beraad genomen. Uit Rome wordt gemeld, dat de decreten tot benoeming van het nieuwe ministerie geteekend zijn. Binnengekomen het barkschip vice admiraal May, gezagvoerder J. K. Annokkee, geladen met koffie en tabak. Kapt. J. van Dorp, voerende het schip Willem Beukelszoon, te Vlaardingen binnen, heeft ten kantore van den reederij gedeponeerd: een red dingsboei met de naam Friesland, Rotterdam; een pak tabak gemerkt Banteng M. Blijkens manifest en cognossement zijn te Soe- rabaija in dato 6 October in het stoomschip Fries land geladen: Banteng M 1012 pakken tabak. Bovendien zijn ter hoogte van Oporto een aantal wrakstukken drijvende gevonden, vermoe delijk van de Friesland afkomstig. De 31 December van het jaar 1577 voor het eerst in Zeeland, te Middelburg, als de laatste dag- des jaars aangenomen. Gelijk bij de Israëlieten de jaartelling van de schep ping der wereld, bij de Mahomedanen die van de vlucht van hunnen profeet Mahomed nit Mekka naar Medina, en bij vele heidensche volken weder eene andere jaartel ling in gebruik is, zoo vangen de Christenen hunne tijd rekening aan met Christus geboorte. Doch hoezeer de laatsten in bet burgerlijke leven het jaar wel veelal bij den 1 Januari begonnen, zoo maakten zij evenwel ook niet weinig gebruik van Paaschjaren, welke met den ver anderlijken feestdag van Paschen aanvingen, totdat zulks bij staatsbesluiten., vooral op bet einde der 16e eeuw, afgeschaft en op eenparigen voet gebracht werd. Op voorgang der Romeinen bedienen zich alle beschaafde volken van Europa van zonnejaren, volgens de instelling- van den vreedzamen koning Numa Pompilius in 12 maanden verdeeld, van welke Januari de eerste is. Niet alle Christen- natiën evenwel, ofschoon zij hunne jaartelling eenpariglijk van Christus geboortetijd rekenen, hebben zich altijd stiptelijk gehouden aan het gebruik, om het jaar zelf met den 1"> Januari te doen aanvangen. Hoezeer toch ook deze dag, naar kerkelijke verordening, de besnijdenis van Christus herinnert, zoo werden ook andere ge beurtenissen, welke door de Christelijke kerk op haren Stichter betrekkelijk gemaakt waren, tot aanvangspunten van het jaar aangenomen, zoo als 25 Maart, 25 December, en vooral de Paascli- dag. Het jaar met Paschen te beginnen, reeds vroeg in gebruik, en bekend onder den naam van Paasch-stijl, ook wel Fransche en Vlaamscho-stijl geheeten, doch doorgaans Hof-stijl of stijl van Holland genoemd, ter onderscheiding van den stijl van Utrecht en den Roomschen-stijl, volgens welken het jaar met den 25en December en den len Januari aanving, was hij verscheidene vorsten, zooals van Frankrijk, Brabant, Vlaan deren, Holland en Zeeland, in zwang. Daar nu, volgens dezen Hof-stijl, de eerste Paaschdag de eerste dag des jaars, en de laatste van dat jaar de dag vóór Paschen in een volgend jaar was, zoo vloeide, omdat het Paaschfeest telken jare niet op denzelfden tijd invalt, hieruit de ongeregeldheid voort, dat de jaren niet altijd even lang waren, en dat zulks een verschil van wel 34 dagen kon opleveren. Karei IX, koning van Frankrijk, was de eerste, die in 1563 beval, dat deze onvoegzame jaartelling niet langer zoude gevolgd worden, aan welken last eerst gedeelte lijk, doch met den len Januari 1567 algemeen in dat rijk werd voldaan. Twaalf jaar later gaf Filips II, koning van Spanje, bij edict van den 16™ Juni 1575, een gelijk bevel aan Don Lonis de Requesens voor de Nederlandsche gewesten, waaraan aanvankelijk slechts hier en daar, doch na de strenge ordonnantie van den lei April 1580 alom werd gehoorzaamd. In Zeeland was intus- schen Middelburg de eerste plaats, waar men goedvond om op den 31en December 1577 het jaar te besluiten en met den len Januari 1578 een nieuw aan te vangen. Aldaar toonde meu alzoo den wijzen maatregel der overheid te eerbiedigen, dië geen ander doel had dan eene willekeurige jaartelling, als slechts verwarring en schade ver oorzakende, te doen wijken voor eene tijdreke ning, welke tot bevordering eener vaste regelmaat in de maatschappij alleszins dienstig is. Wolfaartsdijk. J. van dek Baan. Eenige ingezonden stukken en andere bijdragen moeten heden wegens plaatsgebrek blijven liggen. Rotterdam, 31 December. Heden geen aanvoer en weinig koopers ter makt, alleen werden klei nigheden van den zolder aan benoodigden tot bestaande prijzen verkocht. Vlissingen, 31 December. Boter per kilogram f 1.40 a f 1.25. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 31 December. Raapolie op zes weken 441. Lijnolie 32. Amsterdam, 29 Dec. 31 Dec. Sfederl. Gert. Werk.schuld. 24 pet. 64 63 j-| Certific. dito dito3 76f4 774 dito dito dito4 100 99f Aaud. Handelmaatschappij. 5 103-J f dito exploit. Ned. Staatssp. 106 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam. 3 99j 99j België. Cert. bij Rothschild. 24 Frankrijk. Inschrijvingen. 3 694 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 91 j 914 Certific. Inscr. ty serie 5 56f Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 71f dito 1000 1864. 5 85 84f dito L. 100 18725 77^ 76f dito L. 100 18735 77f 76-Hr Loten 1864 5 138 1344 Loten 1866 5 133f 1314 Obl. Hope C». Leen. 1860. U 75 74 Certific.dito4 Inscr. Stieglits C°. 2e a4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 68jf 684 Certificaten6 Aand. spoorw. Gr. Maatsch. 5 106 1054 Oblig. dito44 86f 85f dito dito4 774 Aaud. ICiew-Brest5 49| 49 dito Baltische spoorweg 3 44- 43|- Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 78| dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel. 5 794 dito dito CharkowAzow. 5 76| 76 Polen. Schatkistobligatiën. 4 704 Aand. Warschau-Bromb. .4 dito dito Weenen .5 50 50 Oostenrijk. Oblig. metal. in zilver Januari/Juli 5 54,'j 54f Obligatiën dito April/Oct. 5 54f^ 54 dito in papier Mei Nov. 5 52f 51 f. dito dito Febr./Aug. 5 51jjj 51f Aand. Nation, bank 3 111 Loten 1860 5 924 924 dito 1864 „112 Hongarije. Schatkistbilj. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 674 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 41| 41f Spanje. Obligatiën Bnitenl. 3 12f 12f Oblig. Binnenlandsche 3 12 12 Portugal. Obligatiën 3 50 491 Turkije.Inschr. Alg. schuld. 5 6 6 Obligatiën 1869 6 7f 7 Egypte. Oblig. 1868 7 Oblig. 18737 Amerika. Obl.Ver.St. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam. 704 Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 101 Certific. Chic. N. W7 63 63f Oblig. Madison Ext7 89 89 J- dito Winona-St. Peter. 7 82f 82f dito N. W. Union7 824 824 dito Union Pac. Hoofdl. 6 100 f Obl. St.Paul. Pac.Sp.Psec. 7 - dito dito dito 2csec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 44 87f Oblig. 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 31 December. Metall. f 20.80dito zilver f 21.824 Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per* f Spaansche piasters f .71Amerikaansche dollars (in goud) 2.464- Amsterdam, 29 December. Metall.20.824; dito zilver 21.90Div. Eng. per f 11.90 Eng. Russen per f 12.05Eng. Portugal per f 12.07 Frans, f 47.90; Belg. f 47.80; Pruis, 59. Ilamb. Russ. f Russen iu Z. R. f 1.154Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f fSpaan sche piasters f .71Spaansche binnenlandsche .65; Amerikaansche doll./* 2,46; papier/2.384- S sgj Jg pa* Ondergeteekende wenscht zijnen begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, veel Heil en Zegen. L. GULINCK. Begunstigers uit stad en land!! 'k Bied U mijn Heilgroet door de krant Dat leed noch smart U wedervaar' En ik ruimschoots uw gunst ervaar. Vlissingen. H. LOOIS, Handel in Koloniale waren en gerookte artikelen. Aan vrienden en begunstigers zoo binnen als buiten de stad, het compliment van den dag. W. COMPTER, 1 Januari 1878. fU Aiurateiir Station. wenschen allen hunne vrienden én bekenden, bij den aanvang' van het jaar Zegen en Voorspoed Vlissingen, 1 Januari 1878. Op morgen, den tweeden dezer, hoopt de eer zame JAN JANSE MEIJERSrustend landbouwer te Serooskerke (Walcheren) zijn zes en tach tigste» jaardag te vieren. Mocht ons voor slechts vijf maanden het verlies treffen van het afsterven onzer moeder, heden werd opnieuw ons kinderhart getroffen door het afsterven van onzen veelgeliefden vader, schoon-, behuwd- en behuwdscho on vader, JAN MELIS, in leven Mr. Timmerman alhier, in den ouderdom van 61 jaren. Aagtekerke, Uit aller naam, 30 December 1877. K. MELIS. Algemeene kennisgeving'. Heden overleed ons geliefd tweelingzoontje JOHANNES GERHARDUS, in den jeugdigen leeftijd van ruim 4 jaren. Middelburg, 31 December 1877. J. H. W. VAN MEERENDONK. J. VAN MEERENDONK— Arnoldus. De ondergeteekende betuigt zijnen har tel ijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen op 29 December jl. JOH. VAN DER LEIJÉ. is en blijft mijne oude spreuk, onder welke ik weder ds door de hooge Regeering goedge keurde en ge w aarborgde, belangrijk vergroote aanbeveel. Deze bevat 44,000 prijzen, tot een j bedrag- van waaronder event, van 4150,000» zeker van 300,000, 150,000, 80,000, 60,000,1 2 van 40,000, 36.000 enz., welke in I weinige maanden moeten uitkomen. De eerste trekking begint voor f 9?85 f 4.68 2.34 f 1.17, tegen inzending van het bedrag. Ik zend ieder deelnemer gratis het officieele i plan, terwijl ook prijslijsten en prijzen spoedig- verzonden worden. De fortuin begunstigde reeds dikwijls mijne firma (eene der oudste in dit vak) rijkelijk, daarom zijn geen kwakzalverige aanbevelingen dezer zoo gunstig bekende loterij noodig. Terwijl ik voor het mij sinds jaren geschonken ver trouwen vriendelijk dank zeg, verzoek ik mij dit, daar de aanvraag om loten reeds sterk is, door spoedige bestellingen opnieuw te bewijzen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2