N°. 1. 121e Jaargang. 187831 Dinsdag 1 Januari. n. Dit Wad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feest Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien j 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite 0°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort eén BIJVOEGSEL. VEEMARKT TE MIDDELBURG, Middelburg, 31 December 1877. verwarmingstoestellen in de 3" klasse-wagons der Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Kunstnieuws. Marine en leger. Koloniën. Rechtzaken, T&tr'ufyt*. f - I Donderdag den 3en Januari 1878van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOEEE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 10™ dezer tot vereeniging der gemeenten Rilland en Bath (Staatsblad n°. 227). In hetzelfde nommer der Staats-courant is op genomen de wet van den 23en dezer (Staatsbl. n». 290), houdende vaststelling van hoofdstuk VII A der staatsbegrooting over het dienstjaar 1878. Het Provinciaal blad van Zeeland n°, 120 bevat het besluit van gedeputeerde staten van 28 Dec. n*. 22, waarbij wordt medegedeeld het plan voor eene geldleening ten laste der provincie, groot f 170,000, tegen eêne rente van hoogstens 5 pet. Over eene onzen lezers bekende zaak, de voor genomen exploitatie namelijk van den Zuid- Oosterspoorweg door de Grand-eentral-Belge maatschappijschrijft men aan de Arnh. Ct. het volgende „De directie van den spoorweg TilburgBosch Nijmegen, genaamd de Zuid-Oosterspoorweg, heeft dezer dagen aan den minister van waterstaat ge vraagd, om, bij voltooiing van dien spoorweg, de exploitatie te mogen overdragen aan den Grand- central-Belge, die thans onder anderen exploiteert den spoorweg Antwerpen-—Tilburg. Door die over eenkomst tusschen de maatschappij van den Zuid- Oosterspoorweg en den Grand-central-Belge, zou eerstgenoemde maatschappij tevens de noodige gelden krijgen, om den spoorweg af te bouwen. „De minister van waterstaat heeft geweigerd om de exploitatie door den Grand-central-Belge te doen plaats hebben, zoodat de toekomst van den geldeloozen Zuid-Oosterspoorweg donker is. „Ik meen, dat de minister zijn recht van weige ring grondt op het reglement op den dienst der openbare middelen van vervoer van 24 November 1829 (Stbl. no. 79.) Toen dit reglement werd gemaakt, bestonden hier te lande nog geen spoor wegen en men behoeft het reglement slechts te lezen, om in te zien, dat het eigenlijk is gemaakt voor diligences, trekschuiten en dergelijke zaken. „De minister Heemskerk had bij de staten* generaal een wetsontwerp ingediend op de over dracht van spoorweg-concessiën, maar ongelukkig heeft de minister van waterstaat dit wetsontwerp ingetrokken, en door niets vervangen, zoodat het zeer twijfelachtig is, of de minister zijne weigering zal kunnen volhouden." Met het oog op hetgeen in onze nommers van 5 en 19 December jl. over deze zaak geschreven werd, behoeven wij niet te zeggen dat de minister, naar ons inzien, in 'slands belang gehandeld heeft met de exploitatie te voorkomen dezer op Nederlandsch grondgebied gelegen spoorweglijn, door eene bui- tenlandsche maatschappij, welke bovendien niet in alle opzichten, wat hare exploitatiemanieren be treft, te goeder naam bekend staat. Het reglement van 24 November 1829 kon natuurlijk niet van spoorwegen gewagen, omdat die toen nog niet bestonden; doch zoolang het niet ingetrokken is blijft het reglement toch ook op dat „openbaar middel van vervoer" toepasselijk, en als zoodanig is het dan ook altijd beschouwd. In elk geval vatten wij niet hoe de intrekking van een wetsontwerp, dat nog niet door de staten-generaal behandeld was, van eenigen invloed kan zijn op de al- of niet-toepasselijkheid van een bestaand reglement. Een inzender in 't Nieuws van den Dag dringt aan op het plaatsen van waterstoven of andere spoorwegen. Hg. deelt voorbeelden mede, van de ellende, tengevolge van "het missen dier toe stellen, door bejaarde vrouwen en door kinderen op eene reis ondervonden, welke hijzelf in eene coupé 2e klasse medemaakte. Het ware inderdaad te wenschen dat de spoor- wegbesturen menschlievend genoeg waren om hierin te voorzien, te meer dewijl, - blijkens de sta tistiek, het grootste gedeelte der opbrengst van het passagiersvervoer door de reizigers 3e klasse wordt geleverd. Voortaan zal de Nieuwe Amhemsche courant verschijnen onder den naam van „de Re- p o r t e r." Wij geven in overweging om dit blad voortaan in de wandeling „de Taalbederver" te noe men. Onbewimpelder verloochening van onze moedertaal is toch zeker niet denkbaar, dan dat een dagblad tot titel een onverstaanbaar vreemd woord uitkiest, waarvoor de Nederlandsche uit drukkingen voor 't grijpen liggen. Naar 'wij Vernemen is de derde zeeofficier, die aan de voorgenomen Noordpool-expeditie deel zal nemen, de luitenant ter zee 2e klasse jlir. H. M. Speelman. Men weet dat de luit. ter zee le kl. A. de Bruijne en de luit. 2e klasse L. r. Koole mans Beijnen de beide andere Poolvaarders zullen wezen. Voorts zal waarschijnlijk nog een dierkun dige den tocht medemaken, wien zoo mogelijk ook de geneeskundige zorg zal worden opgedra gen voor de kleine bemanning, welke in 't geheel uit 12 personen bestaan zal. Een tweetal leden van het loodspersoneel te Hellevoetsluis hebben mede het verlangen te kennen gegeven om mede te gaan. Het vaartuig wordt voor 18 maanden gepro viandeerd, doch de reis zal, als alles goed gaat, veel korter duren. In het laatst van Mei a. zal men vertrekken tot het doen van een tocht naai de Westkust van Spitsbergen, tot het bezoeken Van die kust tot Amsterdam-eiland, om daarna Beren-eiland aan te doen en vervolgens langs het pakijs naar Nova-Zembla te stevenen, en te trachten Barends-ijshaven en, kan het zijn, den mond van de Yenisei te bereiken. Deze reis wordt ondernomen met het doel1° vorming van zeelieden, wien men later, zoo noo- dig, het uitbrengen van een wetenschappelijk station zou kunnen toevertrouven en die 2° na plaatselijke kennis van den nieuwen handelsweg naar de Siberische rivieren verkregen te hebben, op de nieuwe Moskovische handelstochten ge bruikt zouden kunnen worden; 3° het doen van geografische bepalingen en van land- en kust- verkenningen; 4° het verkrijgen van kennis van den toestand van het pakijs in de zee, het eerst door Barends bevaren, van ijsnavigatie en van plaatselijke toestanden, voor zoover die op een korten zomertocht van drie of vier maanden kan worden opgedaan, ook all voorbereiding van eventueel latere oprichting van wetenschappelijke stations of Siberische handelshuizen5° het doen, voor zoover mogelijk, van meteorologische en andere natuurkundige waarnemingen. Deze omschrijving van het doel zal misschien hen, die het nut van de onderneming in twijfel trokken, thans nog bewegen ook het hunne tot het welslagen er van bij te dragen. Wij wekken daartoe ten ernstigste öp. De commissie uit den gemeenteraad van 's Gravenhage tot onderzoek van een rioolstelsel heeft zich tot den geneeskundigen inspecteur in Zuid-Holland gewend met de vraag, of hem stellige bewijzen bekend zijn van het schadelijke van het afvoeren van „hemel- en straatwater" in de stadsgrachten, en zoo niet, welke de gronden zijn, waarop de theorie, die de schadelijkheid daarvan aanneemt, is gebouwd. De inspecteur heeft hierop geantwoord, dat feiten, welke dien schadelijken invloed, dien hij ook aanneemt, bewijzen, hem niet bekend zijn en dat het stellig bewijs van zulk een invloed ook niet zal kunnen-worden geleverd, daar de invloed van deze of gene omstandigheid op ge zondheid en levensduur van een bevolking niet afzonderlijk kan worden aangetoond. Zijn conclusie was dan ook, dat het loozeu van de rioolstoffea ia de grachten, ook als de faecaliën j d Vbulten worden gehouden, met het oog op de gezondheid ten sterkste moet worden ontraden. Met door anderen uitgesproken gevoelens werd deze meenmg van den inspecteur gestaafd. osrDEKSCHEiDiNGffiïT. Vergunning verleend aan mr. P. F. Hubrecht, secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van comman deur in de orde van de kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonkenen aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. A. Wagner, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van (le zilveren medaille, behoo- rende tot de militairé orde van den H. Hendrik, hem door Z, M. den koning van Saksen toegekend. leher. Op verzoek in rang overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie de kapitein L. F. van Otterloo, van den generalen staf. Te Haarlem is benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Ned. taal aan de H. B. school met 3jarigen cursus ae heer W. O. Swaving te Oegstgeest, voor den tijd van 1 jaar. (Yad.) Te 's Hertogenbosch is op plechtige wijze, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, de gemeentelijke ambachtsschool ingewijd. Vijf studie beurzen werden ingesteld, waarvan één door den commissaris des konings, jhr. Bosch van Draken- stein, éen door den heer Bosch, pres. van het Nutsdepartement en drie door het departement zelf. Door de toegetredenen tot de vrije gemeente te Amsterdam zijn de volgende reglementaire bepalingen aangenomen. Openbare bijeenkomsten zullen plaats hebben eiken Zondag, voormiddags te half elf uur, in het gebouw Concordia, aan de Leidsche barrière. Leden, zoowel vrouwelijke als mannelijke, zullen het stemrecht bezitten. Zij, die geen leden zijn der vrije gemeente, doch haar door bijdragen steunen, hebben toegang tot de openbare samenkomsten. Het godsdienstonderwijs voor de kinderen der leden zal alleen worden opgedragen aan weten schappelijk gevormde mannen. De kerkelijke viering van den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag alsmede van den Hemel vaartsdag zal opgeheven worden. Collecten worden in de samenkomsten geweerd. De Hervormingsdag zal op den 31™ October door de vrije gemeente kerkelijk worden gevierd en de laatste Zondag des jaars zal een dag zijn, geheel aan het familieleven gewijd. Het voorstel betreffende de al-of niet toediening van den doop werd ter beslissing aangehouden tot eene vergadering in het laatst van Januari. Tot voorganger der gemeente werd met groote meerderheid ds. P. H. Hugenholtz Jr. verkozen, die deze benoeming aanvaardde. De heer C. Rogge, predikant bij de N. H. gemeente te Waterlandkerkje, heeft voor het beroep naar Waarde bedankt. Door den kerkeraad en de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te 'sGravenhage is een bewijs van onpartijdigheid en verdraagzaamheid gegeven tegenover de modernen. Aan een gods dienstoefening in een kerkgebouw verre de voor keur gevende boven die in een ander lokaal, heeft ds. Hoevers het gebruik der kloosterkerk gevraagd voor den oudejaarsavond en is dit ver zoek toegestaan, zoodat aldaar onder zijn leiding op dien avond ook een godsdienstoefening zal gehouden worden. De heer W. F. G. Nicolaide componist o. a. van het oratorium Bonifacius, herdenkt op den len Januari 1878 zijne 25jarige werkzaamheid als leeraar aan de koninklijke muziekschool te 's Gra venhage, waarvan 13 jaren als directeur. De luitenant ter zee 1' klasse A. F. J. Frackers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 23en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Blijkens de aangebrachte Indische Mailberich ten, loopende tot den 23™ November jl., was de weersgesteldheid op Java, tengevolge van het eindelijk vallen van den eersten regen, veel verbeterd. De vrees voor hongersnood, althans voor schaarschte van rijst, welke in de residentie Samarang eenigen tijd geheerscht heeft, was ge weken, daar de rijst in dat gewest reeds voor ƒ4.50 per picol (62.5 kilo) door de opkoopérs wordt verkocht. In een telegram van den waarnemenden militairen tevens civielen bevelhebber te Atjeh, gedagteekend Kotta-Radja 13 November, wordt o. a. het volgende medegedeeld: „Hooge water stand in de rivier heeft een gedeelte der omstre ken van Kotta-radja onder water gezet. De rust bleef ongestoord. Gezondheidstoestand tamelijk gunstig. Berri-berri nog veel voorkomende." Voor het gerechtshof te 's Gravenhage, 2e kamer werd Vrijdag behandeld de zaak tegen W. J. d. R., appellant van een vonnis der recht bank te Middelburg van 16 Nov. 11., waarbij hij, ter zake van diefstal van een zilveren horloge ten nadeele van den kleermaker v. d. K. te Vlissingen, was veroordeeld tot een celstraf van 183 dagen. De advocaat-generaal mr. Gregory requireerde de vernietiging van het vonnis op grond van een verzuim in den vorm, doch ver- eenigde zich overigens met de uitspraak des eersten rechters. Door de hoogleeraren Donders en Bosscha werd Zaterdag jl. in de afdeeling „Natuurkunde", der koninklijke academie van wetenschappen ge sproken over den telephoon, welk werktuig door beide als zeer merkwaardig wordt beschouwd en steeds merkwaardiger resultaten belooft, naarmate het meer bekend en bestudeerd zal worden. De heer Donders deelde wetenschappelijke beschou wingen mede over de trillingen der plaatjes, die in den telephoon het voornaamste element tot overbrenging van het geluid uitmaken, en die, daar ze van metaal zijn vervaardigd, aanleiding geven om de goudvliezen, die tot nogtoe in den phonautograaf tot het registreeren der trillingen van geluiden werden gebezigd, door metalen plaatjes te vervangen. De hoogleeraar gaf verder een uiteenzetting van de door hem verkregen resultaten; tot het registreeren der trillingen van de plaatjesdit registreeren was hem in tele phoon A (waarin gesproken wordt) gelukt, doch in telephoon B (waardoor gehoord wordt) nog niet. De merkwaardige nauwkeurigheid en gevoe ligheid van het werktuig toonde hij door voorbeel den aan, evenals het mogelijke om de vinding aan physiologische onderzoekingen dienstbaar temaken, door b. v. electrische schommelingen, die tot nog toe alléén door het gevoel konden worden waar genomen, ook te doen hooren. De mededeebngen van prof. Bosscha bestonden in becijferingen, omtrent de kracht van de stroomingen in het uig. o Kinderdijk, Rotterdam, Am- ik en Keulen trachten een gere- tussehe.n Amsterdam en Emmerik -oepen. De maatschappij zal met een actiënkapitaal van v. E b w\| cc VOe si mmmmmn or de Nieuwjaftrsbedeeling te ipgebracht 340.75. bet land van glas-industrie o en als 'tware do geheelé j en spiegelglas voorziet, is ehe nijverheid de Belgische iardiging van gebogen glas

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1