Ingezonden Stukken. Ze e t ij d i n ge a Handelsberichten. A&vertentiên. Geluk te Bronswijk! 8 mi\M722.508 MM. N. HEISS, Hoofdcollecteur. te BBfVWSWIJK, Laugerhof, N° 8. Oorlogsberichten. Graanmarkten enz. m 100* 124 124 494 64 6*4 Uillotiiig yan OBLIGATIËN. ^panscfa m (^owmisafaaL ZIEGELAAR VAN DM BERGH, ïïeerengracht 551. Amsterdam. Brunswijksche Lands-Loterij Mocht dit werkelijk;het geval zijn, dan zal dns veel afhangen van de eischen van Rusland, en bleken deze in strijd te zijn met de Engelsche belangen dan wordt een krachtig optreden van Groot-Britannië door sommige organen als hoogst waarschijnlijk geacht. Een belangrijk artikel over deze quaestie heeft de Berlijnsehe Volks-Zeitung geleverd, die aantoont dat Engeland steeds zoo lang mogelijk iederen oorlog vermijdt, maar ook, wanneer het eenmaal tot den oorlog besluit, dien met zeldzame kracht en volharding doorzet- In 1853 liet het ook een jaar voorbijgaan eer het besloot, tot deelneming aan den oorlog, om aan den overmoed van Rusland paal en perk te stellen. Tot zulk eene onderneming als toen zou het thans niet behoeven over te gaan. Indien het Turkije maar rijkelijk van geld, wapenen en munitie voorziet kan dit over een voldoende dappere legermacht beschikken om zijn vijand het hoofd te bieden, en daar de winter een einde maakt aan de operaties is er tijd genoeg om tegen het voorjaar gereed te zijn. Ongeveer in gelijken zin spreekt ook de Parijsche Temps, die eveneens doet uitkomen, dat de invallende winter Engeland in de gelegen heid stelt te beraadslagen en in tijds te handelen. Uit een en ander kan men dus wel besluiten, dat Rusland voortaan oök nog rekenschap zal moeten honden met een anderen factor dan zijn eigen belang, te meer daar het niet onwaarschijnlijk is, dat, zoo Engeland besluit met zijn financieele en militaire krachten in te grijpen in den strijd, ook Oostenrijk zal worden medegesleept tot een actieve houding. In Frankrijk krijgt de toestand met iederen dag een beter aanzien. De verkiezing van voorzitters der algemeene raden heeft getoond, dat ook in die colleges de republikeinen de meerderheid hebben verkregen. In 1876 waren van de 90 voorzitters 39 republikeinen, bij de verkiezingen in de vorige week is het aantal van laatstgenoemden tot 50 gestegen, zoodat de meerderheid verplaatst is, een gunstig voorteeken voor de verkiezingen van leden vaü den senaat, die in het laatst van het volgend jaar moeten plaats hebben, zoodat het vooruitzicht bestaat dat aldaar ook in den senaat eene meerderheid aan de republiek zal worden verzekerd. Omtrent de Italiaansche ministerie-crisis zijn geen nadere berichten ontvangen. Eindelijk bestaat er vooruitzicht op eene op lossing van het reeds zoolang in Denemarken bestaande conflict tusschen de regeering en de kamer. Laatstgenoemde heeft toegestemd het voorloopige budget te verlengen tot 31 Maart 1878 en bij de discussie daarover is gebleken dat er eene scheuring in de meerderheid der linkerzijde is ontstaan, waar sommige leden geneigd zijn tot verzoening met het ministerie. Den 19™ dezer bestormden de Servische troepen het défilé St. Nicolaas en zijne vestingwerken. De wederzijdsche verliezen waren nog niet bekend. Op denzelfden dag veroverde een Servisch detache ment de Turksche vestingwerken aan de brug van Tschetina, verwoestte de brug en verstoorde daar door de verbinding tusschen Niseh en Lerkowatz. Tengevolge eener omtrekkende beweging van de Serven verlieten de Turken de posida van Babina Glava, die door de Serven werd bezet. Aan den Donau en den Javor was alles rustig. 36 dorpen in de omstreken van Adlie hebben zieh aan prins Milan onderworpen. Prins Karl van Rumenië heeft zich weder naar zijn hoofdstad begeven en zal waarschijnlijk in 't vervolg slechts nu en dan een bezoek brengen aan zijne troepen. Het leger van Sulayman trekt van de Lom terug. Uit Kamarli wordt gemeld, dat mist en sneeuw de operaties verhinderen. Baker Pacha heeft de hoogten bezet die de wegen beheerschen langs welke de Russen een omtrekkende beweging zouden kunnen ondernemen. Een gedeelte van de voor Erzeroum bestemde versterkingen is naar Adrianopel gezonden, alwaar het ministerie van oorlog 120,000 man hoopt te kunnen concentreeren. Eene poging der Turken om bij Laschnitza de Drina over te trekken is mislukt. De Turken moesten het eiland Roejoeklitsch ontruimen. De derde klasse der Servische militie heeft bevel ontvangen zieh marschvaardig te houden. Voor Nisch is reeds belegeringsmateriaal aangekomen. Uit Erzeroum wordt gemeld: de plaatsen Zavachabra, Topdagh en Azizies hebben belang rijke versterkingen ontvangen, daar de vijand voornemens is een aanval er tegen te ondernemen. In het dal van Olti hebben cavallerie-bewe- gingen plaats. De koude is zeer gestreng. Naar men verzekert zal Midhat Pacha wor den teruggeroepen en is de sultan met dit denkbeeld volkomen verzoend. Zooals gewoonlijk zal ook nu de put worden gedempt als het kalf verdronken is. Alvorens in den Turkachen ministerraad het besluit is genomen om den oorlog tot het uiterste vol te houden is aan Suleyman Pacha de vraag gesteld, of hij zich sterk genoeg gevoelde en over voldoende krachten beschikt om ook zonder de bedekking der Bulgaarsche vestingen den weg naar Adrianopel te verdedigen. Suleyman Pacha moet hierop bevestigend hebben geantwoord. 7- Volgens een bericht uit Erzeroum bevindt het gros van het Ruasische leger "zich aan gene zijde van de Orghandi. Tien bataljons Russische infanterie moeten van Alexandropol naar Kars zijn gezonden. De bovelhebber der divisie van Bajazid, generaal Tergukasoff, zal met twaalf bataljons naar Batoum marcheeren. De Russen blijven blijkens een nader bericht zich te Onzoun Ahmed concentreeren. De kozakken hebben Olti bezet. Het weder is goed. De National Zeitung heeft een telegram ont vangen meldende, dat den 21en dezer bevel is gegeven tot ontruiming van Sofia. Er liep toen eeu g e r u e h t, dat die stad door de Turken zou zijn verbrand. De Montenegrijnen verwachten ieder oogenblik de overgave van Antivari. Prins Nicolaas is te Cettinje aangekomen. De Sultan heeft het aanbod der kweekelingen van de militaire academie om hen naar het tooneel van den oorlog te zenden aangenomen. Te Kon- stantinopel worden alle mogelijke maatregelen genomen voor een krachtige verdediging van den Balkan De sultan heeft den 8jarigen zoon van Osman Pacha tot sergeant benoemd en hem aan zijn per soonlijken dienst verbonden. Uit Sistowa wordt gemeld, dat de Russen den Balkan niet zullen overtrekken voordat alle leem ten in het leger zijn aangevuld, waarmede nog eenige tijd zal heengaan. Het is thans besloten dat noch de Serven, noch de Rumenen mede zullen oprukken naar Adrianopel. Bedel een. De uitdrukking ter bede preaariois in ons burgerlijk recht niet vreemd. In art. 1996 van het Burgerl. Wetb. toch wordt gezegd, dat een huurder, bewaarder,vruchtgebruiker en alle anderen, die het goed van den eigenaar ter bede onder zich hebben, dit niet door verjaring kunnen ver krijgen. Dit ter bede beteekent tot wederopzeggens toe. Als we dus iets in bedeleen verkrijgen, wil dit niets anders zeggen dan dat het ons tot wederopzeggens toe ter leen is gegeven. Dat het woord bedeleen of leen ter bede deze beteekenis heeft in de akte door den heer Hammacher (M. Ct. van Maandag jl.) bedoeld, blijkt zonneklaar, omdat de tijd waarvoor de per- ceelen in bedeleen zijn uitgegeven, niet bepaald is, en de overeenkomst alzoo door opzegging van eene dier partgen ophoudt. Bedeleen is niets anders dan eene samen stelling van leen ter bede. Met evenveel recht kan men spreken van bede bezit. Ons wet gevend Nederlandseh is aardig genoeg. Bij het onderzoek in de afdeelingen der kamer werd de vraag gedaan, waarom de bedoelde per* eeelen in bedeleen in plaats van eenvoudig in huur zijn gegeven. Bij de behandeling van het wetsontwerp, waarin deze uitdrukking voorkomt, ant .voordde de minis ter van financiën hierop eenvoudig, „dat de vorm om perceelen gronds, klein, en bestemd om daarop gebouwen te stellen, in bedeleen te geven, vroeger in gebruik was bij het departement van oorlog. Gelijk men weet, geldt het hier gronden vroeger behoorende tot de vestingwerken in Groningen en krachtens de wet van 1874 overgegaan tot het domein." Dit is alles wat er over de getroffen overeen komst gezegd is. De verwijzing naar het depar tement van oorlog stelt de beteekenis van bedeleen, leen ter bede leen tot wederopzeggens toe, buiten twijfel. Of het, nu de grond aan het domein behoort, niet beter ware geweest hem voor een bepaalden tijd te verhuren, in plaats van in bedeleen te geven, behoeft geen punt van bespreking meer uit te maken. Zierikzee, 23 December 1877. J. F. Van Vlissingen vertrokken in ballast naar Sunderland de Engelsche stoomboot Biddick, gezagv. Liddie. Te Vlissingen aangekomen het stoomschip W. A. Seholten, gezagv. Janzen, van Rotterdam. Binnengekomen te Vlissingen het schip Telanak, gezagv. Lusink, van Java bestemd naar Middelburg, aan boord hebbende als passagiers mevr. de wed. Hamer met drie kinderen. Mede binnengekomen het schip Curagaogezagv. Packet, van Klein Amsterdam (Curagao) als bijlegger voor stormweder. Te Vlissingen loopt het gerucht dat het stoomschip Friesland met een groot Fransch oorlogschip in aanvaring zou zijn geweest, dat beide schepen gezonken en van het Fransche schip slechts enkele manschappengered zouden zijn. De gronden voor dit gerucht worden niet opgegeven. De sleepboot President Kind, gezagv. Bolle, is Woensdag middag van Antwerpen vertrokken om het stoomschip Friesland op te zoeken. Zij zal Falmouth aandoen voor orders, van daar uit kruisen en Ferrol of een andere haven binnenloo- pen om orders per telegraaf uit Rotterdam te ontvangen. Gezagvoerder Bolle is in die vaart wel bekend, hebbende vroeger een stoomboot op Bordeaux gevoerd. De sleepboot zal 14 dagen uitblijven. Rotterdam, 24 December, de aanvoeren waren onbeduidend en ook bijna geen koopers aanwezig noteering alsvoren. Gors, 24 December, heden was er bijna geen aanvoer van granen. De prijzen bleven ineen doen. Rotterdam, 24 December. Ter markt van heden waren aangevoerd 757 runderen89 vette, 5 nuch tere kalveren161 schapen288 varkens27 biggen; runderen; le qual. 87; 2<> qual. 72,3e qual.54; kal veren le qual. 110; 2e qual 90; schapen 90 cent. Vlissingen, 24 December. Boter per kilogram f 1.45 a f 1.40. Eieren f per 104 stuks. Amsterdam, 24 December. Raapolie op zes weken f 44*. Lijnolie f 32. zen wam effecten. Amsterdam22 Bec. 24 D«e. Sffederï. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat.Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 SSelglë. Cert. bij Rothschild. 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 E&uslaiid. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C\ 1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872.5 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. 5 Loten 1866. ..5 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4* Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4* dito dito. 4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Sehatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie mefal. in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten I8605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr.Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Hgypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerika.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pae.Spw.l' sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 ÜrazSllë. Oblig. 18634* Obl. 18655 2* pet. 63*4 76A 100 104^ 63f 99H 93* 711 84* 77*4 138j 134| 74| 101* 99| 91* 57A 714 77* 77* 137 134 75 68| 105* 49 43* 79* 83* 68* 1051 86* 48* 44 79* 83* 79* 76J 71 504 54*4 55 524 52* 48* 50* 544 54* 52* 112* 68* 67* 414 124 12* 494 6* 7* 70 101 62A 89 83 88* 94 41* 70 1004 62 824 82* 1004 35 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 December. Metall. ƒ20.87*; dito zilver f 22.Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaansche piasters f.71; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46*. Amsterdam, 22 December. Metall. 20.85dito zilver f 21.97*Div. Eng. per 11,90Eng. Russen per 12.05; Eng. Portugal per 12.07*; Frans, f 47.90Belg. 47.80 Pruis, 58.95 Hamb. Russen fRussen in Z. R. ƒ1.16}Pool- sehe per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .71Spaansche binnenlandsche .65; Amerikaansehe dollars 2.46*papier 2.38*. Heden overleed onze geliefde jongste dochter ruim 2 maanden oud. Rotterdam, C. H, PILAAR. 22 December 1877. N. A. PILAARWouterjen. Eenige kennisgeving. Het PAROCHIAAL ARMBESTUUR der R, C. gemeente albier, geeft dankbaar kennis dat de jaarlijksche collecte, gehouden Vrijdag den 21™ dezer, heeft opgebracht de som van 237.26. Middelburg, 24 Dec. 1877. Namens het Bestuur, A. H. VAN AGTEN, Voorzitter. F. J. LARSEN, Secretaris. ®roote en kleine kapitalen zijn be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK C", Agenten van de Rotterdamsche Hypotheekbank. Middelburg, 24 December 1877. Met hartelijken dank maken DIAKENEN der Nederduitsche hervormde gemeente alhier bekend) dat zij gisteren in de Koorkerk hebben gecollec teerd 1 pakje met opschrift: „wintercollecte," inhoudende 1 tienguldenstuk. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter. A. BRUIST, waarn. Secretaris. J. P. DE WAGEMAKER, Kassier. De COMMISSIE tot ondersteuning van behoefti- gen te Westkapelle meldt met dankbaarheid de ontvangst eener gift van f 1© door tusschenkomst van dhr. T. AKKERMAN, bezorgd bij den heer JOH, LIEVENSE aan de Pottemarkt te Middelburg. De Commissie vindt zich gedrongen tevens den wensch te uiten, dat meerdere giften op bovenge melde mogen volgen; want weder verkeert een aantal daglooners te dezer plaatse, wegens volsla gen gebrek aan werk, in nijpende armoede. Vraagt men deze: „waarom toch in den zomer niet het voorbeeld der mieren gevolgd?" dan is schier algemeen de wedervraag: „hoe zou ik dat moeten aanleggen „Bedenk eensdes zomers een dagloon van hoogstens 1 (en dit nog niet eens onafgebroken). Als ik daarvan, bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen, met vrouw en kinderen leef, na eerst nog een gedeelte te hebben afgezon derd tot aanzuivering der huishuur en meer, dat den vorigen winter, bij gebrek aan werk, onbe taald moest blijven, dan kan ik, met den besten wil, voor den winter niets overhouden. Zelfs des zomers is 'taltijd: op en tekort." Daar de Commissie dit niet kan tegenspreken, zag zij zich gaarne weder in staat gesteld om het lot dier armen eenigszins te kunnen verzachten. Westkapelle, 21 December 1877. De Commissie voornoemd, P. MINDERHOUT AZn. P. DE-VOS. De BURGEMEESTER van Colijnsplaat, brengt ter kennis dat van de geldleeuing van f 150OO voor de begrinding vaD den Nieuwen- eD Vond- langenweg, zijn uitgeloot de Obligatiën N° 15 £7, 168, 1141 en 12©, aflosbaar na den len Januari 1878, ten kantore van den Ontvanger dier gemeente. De Burgemeester voornoenmd, J. H. BIJBAU. Belasten zich met koop- en verkoop van alle ter beurze van Amsterdam, Parijs, London en Madrid verhandelbare fondsen. Koopen Coupons tegen de hoogste koersen. Geven 80 °/0 a 90 Voorschot op ter Amster- damsche beurs verhandelbare Effecten tegen boven de koers van de Nederlandsche bank. Koopen Wissels, Coupons, Effecten en andere Spaansche Geldwaarden. i3 en blijft mijne oude spreuk, onder welke ik weder de door de hooge Regeering goedge keurde en gewaarborgde, belangrjjk vergroote aanbeveel. Deze bevat 44,000 prijzen, tot een bedrag van waaronder event, van 4:50,000, zeker van 300,060, 150,000, 80,000, 60,006, j 2 wan 4:0,000, 36.000 enz., welke in weinige maanden moeten uitkomen. De eerste trekking begint den 17en Januari 1878, waartoe ik ©rigineele loten verzend 1/1 1/2 1/4 1/8 voor f 9.85 f 4.68 2.34 1.17, tegen inzending van het bedrag. Ik zend ieder deelnemer gratis het officieele - plan, terwijl ook prijslijsten en prijzen spoedig verzonden worden. De fortuin begunstigde reeds dikwijls mijne firma (eene der oudste in dit vak) rijkelijk, daarom zijn geen kwakxalverigc aanbevelingen dezer zoo gunstig bekende loterij noodig. Terwijl ik voor het mij sinds jaren geschonken ver trouwen vriendelijk dank zeg, verzoek ik mij dit, daar de aanvraag om loten reeds sterk is, door spoedige bestellingen opnieuw te bewijzen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3