BUITENLAND. Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. dikwijls in 's lands vergaderzaal zich schuldig maakt aan zoo iets „raars" als geestigheid, dan zal men eens zien hoe spoedig over den ernst van het kabinet bedenkelijk gefluisterd zal worden." Op hetzeltde oogenblik misschien kenschetste men in het redactie-bureau van de Standaard de beraadslaging over de kiestabel als „een debat, links door een zwijgen als van bet graf, rechts door onheuglijke felheid, en aan de ministerstafel door min gepaste jokkernij ontsierd. En verder: „De grappen van den minister, die dat dood- spartelen in zijn gevoel van overmacht tamelijk hardvochtig aanzag; en wetende dat hij noch bij de stemming, noch bij de discussie een neêrlaag had te duchten, letterlijkfspeelde met de woede van zijn slachtoffers, bewees dat er een premier is opgestaan, die op niet-e rnstige wijs de ernstigste dingen aandurft." Men zou bijna liefhebberij gaan krijgen in 't pro- feteeren! Wij voorspellen nu dat bij de eerste gelegenheid al» het tegenwoordige kabinet iets voordraagt, dat niet in den geest van een deel der liberalen zal vallen, men onmiddellijk ook aan die zijde de „min gepaste jokkernij", mat en benevens het op „niet ernstige wijs" behandelen van de „ernstigste dingen" op de proppen zal zien komen. Aan de hoogeschool te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer G. J. D. Mounier, van Zierikzee, met een proef schrift bevattende meetkundige beschouwingen. (Reeds onder telegr. ber. vermeld.) Naar wij vernemen heeft de afdeeling Zeeland der jachtvereeniging Nimrod, ingevolge een be sluit genomen in de vergadering van den 20en dezer, opgehouden te bestaan, op grond dat het tegenwoordige reglement in hoofdzaak geheel in strijd is met het doel, dat de leden der atdeeling zich met hun lidmaatschap hebben voorgesteld. De Staats-courant van 23 en 24 dezer bevat de wetten van den 10en dezer (Staatsbl. noe 229 232), houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland en Noord-Holland. Te Zierikzee had Zaterdag de driemaande- lijksche vergadering plaats van onderwijzers in het 2e schooldistrict van Zeeland, onder voorzitter schap van den districtsschoolopziener mr. J. W. A- Schneyders van Greijffenswerth. Na het afdoen der huishoudelijke zaken,— waarbij onderscheidene onderwijzers gelegenheid vonden zich te beklagen dat zij tegenwoordig al meer en gedurig zwaarder met een huns inzienslhopeloos werk van schoolverzuim statistiek worden over stelpt, welk werk, als 't naar behooren verricht wordt, zeer tot schade van 't eigenlijke schoolwerk moet strekken en als 't niet consciëntieus gedaan wordt, zeker te eenenmale nutteloos is, trad i e heer J. Kastelijn, hoofdonderwijzer met verlof uit Nederlandsch Indië, op en gaf in een boeiende rede een schets van den toestand van het lager schoolwezen in Ned.-Indië. Vervolgens gaf dr. P. Schuringa, leeraar aan de hoogere burgerschool, een zeer duidelijke omschrijving en verklaring van den telephon, met de toezegging dat de onderwijzers a. Zaterdag de werking van dezen nieuwen toestel zouden kunnen waarnemen bij gelegenheid der alsdan te nemen proeven. Het Weekblad voor het lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs zal met 1° Januari eene belangrijke wijziging ondergaan. morgen. Malapeyre zuchtte; Fougerel sloeg, toen hij naar het Hotel d'Evreux ging, met zijn stok op de steenen, alsof hij een afwezigen tegenstander dreigde. Het wa3 mooi weer. Op hun wandeling naar Valmeux werd geen woord over het vaandel gesproken. Zij geleken op ouders die het vermij den te spreken van het kind dat zij verloren hebben, 's Avonds, vóór het eten, toen de knecht Malapeyre het glas Madera bracht dat hij gewoon was te drinken, zei de kapitein Dank je, ik zal er niet van gebruiken. En toen de knecht hem verbaasd aankeek, zei Mala peyre zachtjes Ik zal ze niet meer gebruiken. Fougerel liet den knecht heengaan, even verwon derd alof de kerkklok eensklaps omlaag was gevallen; toen zei hij terwijl hij Malapeyre in het gelaat zag Gij beweerdet dat ge niet kondt eten zonder hetgeen ge uw opwekking noemdet? Ja, vroeger, antwoordde Malapeyre. Vroeger, dat was gisteren. Tusschen gisteren en heden is een lange tijd. Dat is waar, zei Fougerel. Aan tafel weigerde Malapeyre ook den wijn die het middelpunt van den disch uitmaakte. De gansche tafel was verbaasd. Men dacht dat de kapitein ziek was. Hij zag waarlijk bleek en was bedrukt, evenals Fougerel. Het hotel verlatend om naar het café te gaan, neuriede Fougerel, maar zonder er bij te deuken, een marsch-air. Gij zingt dat op een begrafenis-toon, zei Malapeyre. Reeds is het Weekblad verzekerd van de vaste medewerking van een aantal mannen, wier namen een goeden klank op het gebied van het onderwijs hebben. Gisteren is te Kieverskerke tot predikant bij de N. H. gemeente beroepen de heer J. G. Ormel, predikant te St Maartensdijk. Aangenomen het beroep naar de N. H. ge meente van Bath en Rilland door den heer J. St. Steekhoven, candidaat der Utr. academie. De luitenant ter zee l6 klasse E. L. Ehnle, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 17en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Wij onderstellen, dat het publiek, hetwelk Zaterdag en gisteren avond de voorstellingen van den heer F. Basch in het Schuttershof alhier heeft bijgewoond, meer over de werkzaamheden van dien prestidigitateur tevreden zal zijn, dan laatst genoemde over de opkomst der Middelburgers. Ofschoon veel van wat men te zien kreeg niet nieuw was, was de wijze van uitvoering als naar gewoonte bevallig en vlug. Uit Kruiningen is een van ongeveer 40 hand- teekeningen voorzien request aan den minister van Waterstaat verzonden tót- aanvraag om een postkantoor. ,C.r.".r 1 De Arnhemsche courant bèvat oyer de eenige dagen geleden door haar,medegedeelde voorspelling van een zachten winter, gegrond op het niet her metisch sluiten der bijenkorven, de volgende op merking-: „Hoever zich het merkwaardig instinct der bijen ook uitstrekken moge, zoo meenen wij toch dat er gegronde redenen bestaan om aan een zoo ver strekkend inzicht niet te gelooven. Alle weersvoorspellingen strekken zich niet verder dan tot de naaste toekomst uit en zulks nog niet eens met volkomen zekerheid. De waarneming van den bijenhouder als juist aannemende, betwijfelen wij zelfs de juistheid der gemaakte gevolgtrekking en gelooven veeleer, dat het niet- hermetisch sluiten der korven het gevolg is van het langdurige natte weder in den herfst, waardoor de bijen niet in de gelegenheid geweest zijn was genoeg te verzame len. De bijen zijn ongetwijfeld in hare soort «eer schrandere dieren, maar van het toekomstige weder weten zij evenmin of nog minder dan een ander, niot minder schrander dier, hetwelk men mensch pleegt te noemen." Een stoomschip, ongeveer ter grootte van de P. Caland, is den 2fcn dezer te Middlesbro te water gelaten voor rekening van de Rotterdamsche Lloijd. Het heet de Overijsel, meet 3000 ton en is bestemd voor de vaart tusschen Nederland en Java. Aan de munt'te Utrecht wordt thans iedere week voor ongeveer f 15000 nieuwe centen aan- gemunt. In Februari zal met het slaan der halve centen begonnen worden. Een detachement mariniers, sterk 110 man, onder bevel van den luit. ter zee Frackers, is gisteren met het stoomschip Prinses Amalia uit Indië te Nieuwediep aangekomen en door een detachement van het wachtschip feestelijk met muziek ontvangen. Door eenige dames te Leeuwarden is het plan opgevat om in 1878 aldaar eene tentoonsteling te houden van voorwerpen van kunst en nijverheid, uitsluitend door Nederlandsehe vrouwen vervaar digd. Zij roepen daartoe ieders medewerking in. De minister van oorlog heeft reeds in de behoefte aan een gebouw voorzien, door de manége daartoe beschikbaar te stellen, welke reeds vroeger met goed gevolg voor dergelijk doeleinde gebezigd is. Volgens een bericht in het Indische blad „de Vorstenlanden" moet ammonia liquida, op de vlam uitgestort wordende, een uitmuntend middel wezen om petroleumbrand te blusschen. Een Chinees in Solo zou het, op raad van een Europeaan, met het beste gevolg toegepast hebben. Het maken van het nieuwe droge dok te Amsterdam zal den 8sn Januari a. aanbesteed worden. Het zal zijn een ijzeren d r ij v e n d dok, lang 122 meter, breed 21,5 meter aan den boven kant, hoog ruim 9 meter, met een draagvermogen van 4000 ton. Het zal uit twee deelen bestaan, die ieder afzonderlijk maar ook als éen geheel gebruikt kunnen worden. Het drijft op luchtkasten en wordt door vier hoog-druk stoommachines met vier centrifugaalpompen uitgemalen. Het ledig- pompen moet in twee uren geschieden. De ligplaats zal zijn aa den noordelijken oever van 'het IJ, ten oosten van de schutsluis Willem III. De Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam heeft op een talrijk bezochte verga dering eenparig besloten den Nieuwsjaarsdag niet als een beursdag te beschouwen en dus geen prijscourant of noteering van effecten op dien dag uit te geven. Een dertigjarige vrouw te Amsterdam is gevangen genomen wegens diefstal van manufacturen uit verschillende winkels. Zij heeft een liederlijken dronkaard tot echtgenoot, die niets uitvoert en haar geregeld mishandelde al» zij hem geen goed maal eten kon opdisschen. Toen haar handenarbeid daarin niet meer voorzien kon, werd zij oneerlijk. (N. v d D.) Tot aanvulling van een bericht in het Jour nal des Débats, omtrent eene inzending van tulpen uit Haarlem op de internationale tentoonstelling te Parijs deelt men mede, dat de inzending wordt gedaan vanwege de te Haarlem gevestigde Bloe- misten-vereeniging. De 23 firma's, wier deelhebbers leden der vereeniging zijn, hebben gelijkelijk bijgedragen tot de kosten der inzending. Een der leden, de heer J. J. Kruyff, heeft welwillend op zich genomen de planting te leiden en «ich te dien «inde met het vereischte hulppersoneel in het begin van November naar Parijs begeven. Het ovaal, geheel zonder eenige tusschenliggende paden, met tulpen beplant, heeft eene grootte van 15 bij 17 meters doorsnede. Het wapen van Haarlem en de woorden „Haarlem Holland", met het daaromliggend veld, worden gevormd van bekende dubbele tulpen Hex rubrorum (rood) en La candeur (wit), terwijl een rand van bruine dubbele tulpen Princesse Alexandra het geheel omsluit. Het perk heeft eene uitmuntende plaats in het park van het Trocadero verkregen en men rekent, wanneer deze tulpen waarschijnlijk gelijktijdig met de opening der tentoonstelling in bloei zullen zijn, dat dan de teekening op een kwartier uur afstands zal zichtbaar zijn. Te Berlijn is het zoo onveilig en zijn de dieven zoo brutaal, dat in de vorige week een dief in het gerechtsgebouw binnensloop en in de kamer van een der rechterlijke ambtenaren zich een officieel costuum aantrok, waarmede hij zich kalm wilde verwijderen toen toevallig een der wachthebbende bedienden binnentrad, waarop de dief werd gearresteerd. Bij gelegenheid van proefnemingen met den telephon in Weenen genomen heeft men ontdekt dat wanneer men kort vóór den om te hooren bestem den telephon een kleine leiding aanbrengt met een tweede instument er aan en dan met beide instru menten gelijktijdig luistert men de woorden van den spreker minstens dubbel zoo krachtig en dui delijk verstaat dan wanneer men slecht aan een telephon luistert. Als men met twee instumenten luistert is het alsof de «preker in onze onmiddelijke nabijheid stond. In het gebouw der opera te Berlijn zijn proeven genomen omtrent de overbrenging van het geluid, speciaal van muziekdoor de telephon^ in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten Boven het orkest waren verscheidene toestellen aangebracht, die door leidingen in verbinding stonden met de zich achter het tooneel bevindende directie-kamer, waar zieh de personen bevonden die dè waarnemingen deden. Het gezang van het mannenkoor kon men vrij duidelijk waarnemen, maar van de orkest-muziek kwamen slechts enkele tonen over. Volgens het gevoelen der waarnemers zal men waarschijnlijk een bevredi gend resultaat, nl. een harmonische werking, verkrijgen door het aanbrengen van geluid-trechters. Daartoe zullen thans proeven worden genomen, zoodat het vooruitzicht bestaat dat we eerlang in de gelegenheid zullen zijn op verren afstand een concert bij te wonen zonder kosten voor de reis of entrée. bbiïenland. Belgrado. Volgens een officieel bericht heb ben de Serviërs Kladnica genomen en zijn de Turken op Nova Varos teruggetrokken. Athene. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot onmiddellijke bijeenroeping der reserve. Konstantinopel. De Serviërs zijn bij het voortrukken op Charkene teruggeslagen. St. Petersburg. Bij ontvangst eener de pu- tatie, die den keizer kwam gelukwenschen, zeide hijWij hebben veel gedaan, maar er blij ft nog veel te doen over. Moge onze heilige onderneming onder Gods bijstand gelukkig worden volbracht. (Van 1623 December.), Middelburg. Ondertrouwd,A. Bosselaar, jm. 27 j., met P. Midavaine, jd. 20 j. J. C. Dhont, jm. 22 j., met C. J. van de Putte, jd. 21 j. BevallenJ. Nachtegaal, geb. Mortier, z. E. J. Keersemaker, geb. van der Wiere, z. E. P. Lahr? geb. Bosdijk, d. J. de Troije, geb. Gilde, z. M. Bosdijk, geb. Vreke, z. A. C. Bros, geb. Bal, z. J. M. van Riel, geb. Murk, d. A. M. Tismeer, geb. van der Eist, d. Overleden: P. S. Wisse, wed', van M. E. van Dalmen, 78 j. S. Frank, d. 1 m. E. J£aat, wed6, van C. Perduin, 55 j. H. P. den Bouwmeester, wed', van M. M. de Ketel, 80 j. A. Klittenberg, wed6 van R. R. Freeman, 62 j. D. Kapteijn, jm. 21 jt H. E. Boasson, jm. 28 j. (Van 1522 December.) Vlissingkn. GehuwdJ. B. H. Venema, jm. 26 j., met A. T. Faas, jd. 17 j. J. G. Kronmuller, jm- 28 j., met J. M. Laport, jd. 31 j. BevallenC. Krijger, geb. Adriaanse, d. M. J. Nobels, geb. Haarzakker, z. J. J. van der Steen, geb. Verspoor, d. R. Hamme, geb. de Beer, d. R. M. F. Lagace, geb. Baels, z. Overleden: J. K. de Kok, vrouw van J. Baljé, 76 j. M. Bok, z. 3 d. C. de Vos, wed', van C. C. Koene, 68 j. P. van Huizen, z, 15 j. T. J. Lem- mens, z. 7 w. J. L. Halffman, z. 3 w. J. de Poorte, d. 3 m. 23 Dec. 's av. 11 n. 41 gr. 24 's morg. 7 u. 38 gr. 's mïdd. 1 u. 41 gr. 's av. 11 u. 42 gr. De waarde en de beteekenis van het artikel in de Whitehall Review betreffende den aankoop van Egypte door Engeland is nog niet volkomen opgehelderd. Veel waarde wordt er in de Euro- peesche pers niet aan gehecht, hoewel het Engel- sehe blad beweert, dat zijn bericht uit goede bron is. De een houdt het voor een louter sensatie- bericht, misschien wel een product der phantasie van eenig redacteur, terwijl een ander het beschouwt als een balletje, opgeworpen om de opinie te Berlijn te vernemen over het denkbeeld dat de suzereiniteit over Egypte door Turkije zou worden overgedragen aan Groot Britannië. Voor 't oogenblik is het duidelijk, dat het bedoelde artikel geen bijzonder vertrouwen ver dient, maar daarentegen blijkt meer en meer, dat de Oostersche quaestie een nieuwe phase zal intreden door eene handeling van Engeland. Vrij algemeen toch is in de laatste dagen in de buiten- landsche pers de overtuiging gevestigd, dat Groot- Britannië zal toonen het ernstig te meenen met de handhaving van zijne belaDgen. Het Engelsche parlement is door de koningin tegen 17 Januari a. bijeengeroepen ter behandeling van „dringende en belangrijke zaken." Volgens hot Memorial diplomatique zal de koningin zelve met alle mogelijke plechtigheid de zitting openen. Alle leden van het hooger en lagerhuis hebben brieven ontvangen om zoo spoedig mogelijk naar Londen te komen. Niet minder dan de regeering is ook de oppositie in de weer; de markies van Hartington heeft de voornaamste hoofden der liberale partij uitgenoodigd tot eene bijeenkomst, teneinde te bespreken welke houding de partij ten aanzien van de Oostersche quaestie zal aannemen. Hoewel met zekerheid niets bekend is omtrent de voorstellen der regeeriug bestaat ook te dien aanzien een vrij algemeen gevestigde overtuiging, in dien zin nl. dat Groot Britannië niet zal af wijken van het beginsel: handhaving der neutrali teit zoolang de Engelsche belangen niet worden geschonden, maar gereed te zijn voor het geval daarvoor gevaar ontstaat. Vandaar dat men van de regeering voorstellen verwacht tot het verleenen van crediet en het nemen van voorloopige maat regelen, om terstond handelend te kunnen optreden tegenover den eventueelen overmoed van Rusland als deze gevaarlijk mocht worden voor de Engel sche belangen. Het Mémorial diplomatique gelooft dat, indien de noodige credieten zijn verleend, het expeditionnaire korps te Malta Gallipoli zal bezetten en terstond zal worden vervangen door een ander korps van 12,000 man, dat reeds bevel heeft ont vangen zich voor inscheping gereed te houden. Gelijktijdig zal een Engelsch-Indisch korps van 75,000 man, onder bevel van lord Napier, te Bombay worden geconcentreerd, terwijl generaal Wolseley, die te Gibraltar door generaal Aquilar zal worden vervangen, het bevel van het bezettings leger te Gallipoli op zich zal nemen. Aan een dadelijke deelneming van Engeland aan den oorlog wordt dan ook niet gedacht. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung beweert, dat er volstrekt geen vrees voor bestaat dat Engeland materieel partij zal trekken voor Turkije. Veeleer gelooft zij, dat het doel van Engeland is, om gedurende de vredesonderhandelingen de handha ving der Engelsche belangen te waarborgen. Zelfs met het oog op de thans genomen besluiten der Engelsche regeering meent de Noorddeutsche de hoop te mogen voeden, dat alle verdere stoornis van den Europeeschen vrede zal worden vermeden. De verwezenlijking van die hoop zal grootendeels van Rusland af hangen. Voor 't oogenblik schijnen de mogendheden, ook Engeland, te hebben besloten, dat er geen termen bestaan voor een tusschenkomst. Duitschland moet van dat besluit reeds in de meest beleefde termen kennis hebben gegeven aan de Porte, terwijl men verwacht, dat Oostenrijk hetzelfde zal doen en teven» als motief zal opgeven het ontbreken van eenigen basis voor onderhande ling in de Turksche nota. Hoewel nu de Times uitvoerig uiteenzet, dat Engeland, in weerwil van zijn afgelegen ligging, zeer goed zijne be middeling kan aanbieden, sehijnt noch de opinie der regeering noch die der natie gnnstig gestemd te zijn voor een dergelijke handeling op dit oogenblik. Verscheidene kamers van koophandel, o. a. die van Manchester, hebben zich tot lord Derby gewend met dringende en uitvoerig gemo tiveerde verzoekschriften om de tot nogtoe gevolgde neutraliteit niet te verlaten. Waarschijnlijk zal dus Engeland evenmin als eenige andere mogend heid op dit oogenblik tot een tusschenkomst be sluiten. Inmiddels heerscht te Pesth vrij algemeen het gevoelen, dat tusschen de beide oorlogvoerende mogendheden, niettegenstaande de krachtige oor- logstoebereidselen, afzonderlijke onderhandelingen zullen worden geveerd en wel door tusschenkomst van generaal Ignatieff van Russische en Mahmoet Damat Pacha van Turksche zijde,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2