Correspondentie, ingezonden Stukken. Zeetij di n ge n. Handelsberichten. Telegraphische berichten, BÏÏITfllTLAffP. AivertentiBn. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. zijn begin als „krullejongen." Vooral de Amster- damsche maatschappij voor den werkenden stand verliest in hem een wakker strijder. Men zal zich herinneren dat de heer Kuiper ook in onze stad, op een der volksvoordrachten van de vereeniging Uit het volk—voor het volk, zich op gunstige en innemende wijze heeft doen kennen. De Amsterdamsche firma's welke tot den gemeenteraad het verzoek gericht hebben om de beurs op Nieuwjaarsdag te sluiten, zijn voornemens op dien dag de beurs niet te bezoeken. Ook zal heden avond eene vergadering van effectenhande laars worden gehouden, met het doel om op Nieuwjaarsdag geen noteering op te maken en de prijscourant der vereeniging niet uit te geven. De eerste veiling der goederen van St. Agatha is afgeloopenzoo voor de massa als voor de per ceelen waren veel liefhebbers opgekomen. De totale inzetsom is 148,455. Het meest golden de perceelen 4 f 22,350, 10 29, 550, 27 66,000. binnenland. Eerste kamer. Alle overgebleven hoofd stukken der staatsbegrooting zijn heden aangenomen. Bij de spoorwegbegrooting werd de handelwijze der directie van den Westfaalschen spoorweg af gekeurd door den heer den Tex, als niet strikt overeenkomstig met de goede trouw. De heeren Coenen en van Rhemen voerden tot verdediging der directie aan, dat deze alleen onvoorzichtig schriftelijk beloofd had de concessie te zullen wijzigen, hetgeen zij later per telegraaf had inge trokken. Big het hoofdstuk Waterstaat werd het post- contract met de maats. Zeeland door den heer Pineoffs sterk gegispt. De overeenkomst zelve keurde hij goed, als zeer aannemelijk5 maar het beginsel van de contröle der vertegenwoordiging moest gehandhaafd blijven. De minister beaamde dit beginsel. De minister van koloniën kondigde aan dat hij nieuwe voorstellen zou doen betreffende den spoorwegbouw in Indië in het begin vau 1878, niet alleen tot voltooiing der bestaande lijnen, maar ook tot voortzetting van den nieuwen aanleg. De kamer is daarna op reces uiteengegaan en zal na hare terugkomst het wetsontwerp tot wij ziging der kiestabel behandelen. Leiden. Aan de hoogeschool alhier is be vorderd tot doctor in de wiskunde, de heer Mounier, geboren te Zierikzee. buitenland. Brussel. Op eene algemeene vergadering der afgescheidene liberale vereeniging is besloten die vereeniging t9 ontbinden. Parijs. De Figaro meldt dat de heer E d'Harcourt, secretaris van den maarschalk-president, zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Berlijn. Aan de National-Zeitung wordt uit Konstantinopel geseind dat de Turksche regee ring bevolen heeft Sofia te ontruimen. De stad is in brand gestoken. Het leger van Suleiman- pacha heeft bevel ontvangen op Adriauopel terug te trekken. St. Petersburg. De Czaar is alhier terugge keerd en met groote geestdrift ontvangen. Eergisteren is alhier te koop aangeboden: Een v huis, erve en tuin, te Middelburg, in de Lange Singelstraat, wijk N n° 192, en een pakhuis en erve aldaar, in de Pijpstraat, wijk N nJ 223. Te zamen verkocht voor 4100. Een huis en erve aldaar, in de Lange Singel straat, wijk N n° 189. Verkocht voor f 2001. Een huis erve en tuin aldaar, in do Korte SiDgelstraat, wijk O n° 290. Verkocht voor 1859.50. Een huis, erve en tuin aldaar, in de Korte Breestraat, wijk O n° 166. Verkocht voor f 1850. 21 Dec. 's av. 11 u. 29 gr. 's morg. 7 u. 28 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 6 u. 32 gr. 22 Een even onverwacht als zonderling bericht uit Engeland dreigt de Oostersche quaestie een geheel nieuwe phase te doen ingaan. Dat bericht bevat niets meer of minder dan het voornemen der Engelsche regeering om Egypte te koopen! De zaak is niet alleen volkomen ernstig, maar moet zelfs betrekkelijk reeds vrij ver gevorderd zijn. Een gisteren avond te Londen verschenen bijzonder nommer der Whitehall Reviero meldt nL, dat in den laatsten ministerraad de inhoud van eene proclamatie is vastgesteld, die de koningin tot haar volk zal richten om het voor te stellen Egypte te koopen. De bij eenroeping van h»t kabinet heeft ten doel de noodige eredieten ter verwezen lijking van dat plan te openen. Het bericht, dat uit goede bron afkomstig is, heeft in Engeland een groote sensatie en alge meene bevrediging verwekt. Het oordeel der publieke opinie over het initiatief der koningin is hoogst gunstig Van meer belang zal het wezen te vernemen hoe de groote mogendheden er over denken. Te nauwernood kan men zich voorstellen, dat zij eene annexatie van Egypte door Engeland klak keloos zouden goedkeuren, zonder deugdelijke waarborgeu voor de vrijheid van het algemeen verkeer door het kanaal van Suez, dat waarschijnlijk het voornaamste motief zal wezen waarom Engeland zich van Egypte wil meester maken. Vooral met het oog op de uitbreiding der Russische macht in Azië, in de richting der Engelsche bezittingen, zou de zekerheid dat genoemd kanaal in geen geval voor de Engelsche schepen kan worden gesloten voor Groot-Brittannie een groote waarde hebben. Een eventueele oplossing toch der Oostersche quaestie in dien zin dat Turkije gedeeltelijk onder de hege monie van Oostenrijk, gedeeltelijk onder die van Rusland kwam zou tengevolge hebben, dat laatst genoemde mogendheid ook het oppergebied over Egypte erlangde, waardoor de Engelsche belangen zeer in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Geen beter middel voor Engeland om dit te voor komen dan zich in tijds meester te maken van Egypte. Gelukt dit plan, dan zullen de Engelschen wellicht de verdere beschikking over het lot van Turkije gaarne overlaten aan de drie noordelijke mogendheden, die het dan onderling wel eens zullen worden over een broederlijke deeiing. 't Spreekt van zelf, dat Engeland geen enkelen stap tot verwezenlijking van genoemd plan zou doen zonder zich vooraf te hebben overtuigd van de gevoelens der andere mogendheden, zoodat men moet onderstellen, dat deze althans in beginsel er hunne goedkeuring reeds aan hebben gehecht Uit een artikel in de Berlijnsche National Zeitung blijkt duidelijk, dat het Engelsche plan te Berlijn bekend was. Naar aanleiding van eenige artikelen in Engelsche en Fransche dagbladen drukt het Berlijnsche orgaan de hoop uit, dat Frankrijk zich niet door Groot-Brittannie, zal laten verleiden tot deelneming aan een oorlog, waaraan het overige Europa tot nogtoe vreemd is gebleven. Maar voegt het blad er bij lord Beaconsfield denkt op 't oogenblik aan geheel iets anders dan aan eene oorlogverklaring aan Rusland, al. aan de bemachtiging van Egypte. Weldra zal over deze quaestie meer licht worden verspreid: mocht het blijken, dat de zaak werkelijk js zooals ze wórdt voorgesteld, dan is het opnieuw bewezen, dat de geheele Europesche politiek door geen ander beginsel wordt geleid dan door dat van het eigenbelang en dat geen enkele kjeinefe ot zwakkere natie in bet minste veilig is voor de veroveringszucht eu de hebzucht der grootere of machtiger mogendheden. De tijd, waarin het recht van den zwakke door machtiger bondgenooten werd geëerbiedigd schijnt voorgoed te hebben plaats gemaakt voor de heerschappij van brutaal geweld en van het geld. Omtrent de bemiddeling der mogendheden wordt uit Pera gemeld, dat de poging door de Porte daartoe aangewend is mislukt. Wat betreft rechtstreeksehe onderhandelingen met Rusland heeft de Porte officieus aan de mogendheden doen weten, dat zij, alvorens daartoe het initiatief te nemen, eerst de voorwaarden van de Russische regeering wenseht te kennen. Ten aanzien van den oorlog moet door den grooten oorlogsraad in Konstantinopel zijn besloten om de operaties ten noorden van den Balkan in zooverre op te geven, dat men zich aldaar uitsluitend zou bepalen tot de verdediging der vestingen. Uit andere bron wordt verzekerd, dat de sultan vast besloten is den oorlog tot het uiterste voort te zetten indien de mogendheden niet tusschenbeide willen komen. Suleyman Paoha is reeds met 10,000 man vau Varna te Konstantinopel aangekomen en vandaar naar Adrianopel vertrokken om het bevel over het leger van Rumelië op zich te nemen. De Turken bezetten een sterke positie in de passen tusschen Sofia en Icbtiman en houden den weg van Slatitza bezet. De Politische Correspondenz verneemt uit Kon stantinopel, dat in een der eerstvolgende zittingen van het parlement door eenige Mahomedaansche vertegenwoordigers het voorstel zal worden gedaan om de regeering te verzoeken vredesonderhande lingen aan te knoopen. Daarentegen zal de Porte weldra eene lichting van 800,000 man bevelen. Men verwacht eene proclamatie van den sultan aan de Servische bevolking, waarin prins Milan vervallen zal worden verklaard van den troon. Het opperbevel over het Russische leger in Oostelijk Bnlgarije is opgedragen aan generaal Todleben ter vervanging van den grootvorst-troon opvolger, die naar St. Petersburg zal vertrekken. De Italiaansche ministercrisis verkeert nog geheel in statu quo. Intusschen heeft de kamer zich gehaast vóór het rece3 de begrooting voor 1878 vast te stellen, zonder het einde der crisis af te wachten. Den heer v. d. B. Het gedicht, hoe gepast en Verdiend misschien ook, durven wij niet op te nemen. Zoowel het getal der persoonlijke feest vieringen als dat der gelegenheidspoeeten is groot. Begonnen wij eenmaal, met die te plaatsen, dan zou een aanmerkelijk deel van onzen inhoud spoedig in dichtmaat verschijnen. Wij zijn daarvoor zeer bang. Red. Mijnheer de redacteur. In de Staats-courant van 19 dezer, n° 297, lees ik in het officieel gedeelte als bijlage van de wet van 9 dezer, Staatsblad n° 211, de overeenkomst, gesloten tusschen den heer ontvanger der registra tie en domeinen te Onderdendam en den heer commissaris des konings in de provincie Groningen, dat aan de firma Schram de Jong C0., aanne mers, in bedeleen zijn gegeven eenige per ceelen grond. Vruchteloos heb ik gezocht in het burgerlijk wetboek en ook in het beknopt Nederduitsch taalkundig woordenboek door P. Weiland naar de beteekenis van het woord bedeleen, waarom het mij aangenaam zou zijn, hetzij door u of door eenig ander taalkundige te worden ingelicht omtrent de beteekenis, waarom ik zoo vrij ben u te verzoeken aan deze een plaatsje in uw geacht blad te willen inruimen. Groede, 21 Deo. 1877. Hammacheb, Oud-Notaris. Omtrent het lot van het stoomschip Friesland is de ongerustheid steeds toenemende. Het tele gram uit Ylissingen aan het Handelsblad, dat het schip te Falmouth binnen zou zijn, blijkt op een vrij algemeen verspreid, doch los gerucht te hebben berust. Daarentegen ontving de reederij te Rotter dam gisteren het volgende telegram Lloyds agent te La Coruna meldt dat thee, tabak, koffie en rotting aan land spoelden, tot eene stoomboot behoorende, welke vermoedelijk bij kaap Corrubebo bij Finistère verloren ging." Het schip had reels in de Middellandsche zee veel door stormen geleden. Na het vertrek op den 4™ dezer van Gibraltar is er niets meer van vernomen. Bij het vertrek uit Indië bevonden zich, volgens opgaaf van de reederij in de N. Rott. ct., aan boord de volgende passagiers.- majoor van Son en 3 kinderen, luitenant van Batenburg, Schuylenberg, Steinmetz, La Gordt Dillié, Laroux en vrouw, Vrees van Nahuys, vrouw en 3 kinderen, Evans, Houeker, E. Tofield, mej. Capell, 25 onder officieren en 24 militairen; de equipage bestond uit 19 schepelingen, terwijl de lading als volgt was samengesteld24,943 balen koffie, 1042 balen tabak, 560 balen peper, 1695 kisten thee, 66 kisten indigo, 59 kisten noten, 43 kisten foelie, 20 kisten gom, 20 kisten sigaren, 6934 blokken tin, 6031 bossen rotting. Van Vlissingen vertrokken de Engelsche brik California, gezagv. Mc. Nully, in ballast naar Shields. IPrlJzesa wasa effecten. Amsterdam21 Dee. 22 Dec. Kfederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Gert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen. 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. laser. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 dito 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. ......5 Loten 1866. ...5 Oblig. Hope C®. Leen. I860. 4} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769.4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltisehe spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-'Tiflis 5 dito dito Jelez Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864. Hongar|}e. Sehatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 6} 6} Obligatiën 1869 ..6 7} 7} 63} 63}} 76A 76^ 99}} 100 104^104^ 100} 98| 98} 91 57} 71} 71} 84} 84} 77} 77} 77} 77}} 135 138} 131 134} 74} 74} 68} 68} 37 105} 105} 86 86} 46} 48} 43} 44 79} 83} 79} 76} - 70} 71 50} 50} 54A 54}} 55 52^- 52} 52 52} 68} 68} 41} 41} 12} 12} 12 12} 49} 49} Egypte. Obl. 1868. Obl. 1873 A.merika.Obl.Ver. Stat.1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pae. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac. Spw. 1 sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 7 pet. 7 9 5 6 9 1021 6 9 9 70^ 70 6 9 101 7 9 62| 62* 7 9 88£ 89 7 9 821 83 7 9 6 9 100} 100} 7 9 7 9 4} 9 QO OO co co 5 9 94 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 December. Metall. f 20.85; dito zilver f 21.97}Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaansche piasters .71; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46}. Amsterdam, 21 December. Metall. f 20.80dito zilver f 21.97}Div. Eng. per f 11.90Eng. Russen per 12.05; Eng. Portugal per t 12.07}; Frans. 47.90Belg. 47.80 Prnis. f 58.95 Hamb. Russen fRussen in Z. R. ƒ1.16}Pool- sehe per fl. Pooische per Z. R. f Spaan sche piasters f.71; Spaansche binnenlandsche f.65; Amerikaansche dollars /2.46}; papier 2.38} Getrouwd P. VAN DER MEULEN met M. C. HENNEFREUND, die tevens, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen dank betuigen voor de bijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Sluis, 20,Deo. 1877. Heden overleed, op bijna éen en tachtigjarigen leeftijd, de heer HUIBERT PIETER DEN BOUW MEESTER. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, G. DEN BOUWMEESTER. Middelburg, 19 December 1877. Heden overleed tot onze diepe droefheid onzen oudsten zoon HENRI in den leeftijd van 28 jaren. Middelburg, E. H. BOASSON. 21 Dec. S. BOASSONvan Witsen. Eenige kennisgeving. Heden ontving ik het droevig bericht, dat mijn echt genoot AREND FREDERIK HENRIJ in den ouder dom van 70 jaren plotseling te Zaandam is overleden. 21 December 1877. D. M. HENRIJvan Diense. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de bewijzen van belangstelling zoo van hier als van elders ondervonden op 21 dezer. Middelburg, E. J. BRIEVE. 23 December 1877. Onder dankbetuiging bericht de DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der Armen dat bij den Penningmeester is ontvangen van af 14 Decem ber van verschillende gevers 11 stel en 18 portiën Soep, zoo ook op 20 en 21 December twee bank noten van f 25 te zamen 50 en 10 moltonnen Dekens, beiden met bijschrift van N N voor de Vereeniging tot het bezoeken der Armen, voorts dat de op 17 December gehouden Nieuwjaars- Collecte heeft opgebracht 528.95 vermeerderd door uacollecte met f 32; onder de collecte bevond zich eeu couvert van S G inhoudende 5 en een pakje voor Arnemuiden dat bij den heer de LIGNIJ is bezorgd. Middelburg, 22 December 1877. Namens de directie, E. P. SCHORER, Voorzitter. W. A. baron VAN LIJNDEN, Secretaris. F. J. STADES, Penningmeester. Voor de armen te Arnemuiden is bij den Heer P. M. DE LIGNY ingekomen17 December uit de Nieuwjaarscollecte f 6; 19 December, door tusschenkomst van den Heer T. AKKER MAN, 1 muntbiljet van f ÏO. Het BESTUUR der Werkman»-Vereeni ging geeft haren hartelijken dank te kennen aan allen die zoo ruimschoots hebben bijgedragen, (waarvan eene lijst in haar lokaal aanwezig is), tot het vervaardigen van een HBKSTBOOM voor de kinderen der leden, hen allen uitnoodigende om dien Boom te komen bezichtigen op Zondag, Maandag en Dinsdag a. s. den ganschen dag en 's avond» van 7—9 uren met de verlichting. Dat voorts alle belangstellenden worden uitgenoodigd tegen betaling van 10 cent ten voordeele van den Concierge. Bij vonnis der Rechtbank te Middelburg van 20 December 1877 is THERESIA LUCIA PRIEM, winkelierster en modiste, te Vlissingen, met ingang van dien dag in staat wan faillissement verklaard, en zijn benoemd: tot Recbter-Commis saris de Heer Mr. Ph. J. CALLENFELS, Rechter en tot Curator Mr. J. W. LASONDER, Procureur, i

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2