Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger, Rechtzaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Vlissingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Dijk; te Veen de opzichter J. Provoost; te Wou- drichem de opzichter J. C. J. Huisers. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 10en dezer (Staatsblad n° 226) tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1877; het koninklijk besluit van den llen dezer (Staatsblad nn 266) betrekkelijk den herijk van de maten en gewichten in het jaar 1878; de wetten van den 13ea dezer (Staatsbl. n08 267, 271, 273, 275, 276 en 285) respectievelijk houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1878 (hoofdstuk I, uitgaven in Nederland)tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1876; tot wijziging der begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1876 (hoofdstuk I, uitgaven in Neder land); tot bekrachtiging van credieten door den gouv.-gen. van Nederlandsch-Indië geopend boven de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1876, vastgesteld bij de wet van 4 December 1875 (Staatsblad n° 235) en gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1876 (Staatsblad n° 155) tot be krachtiging van credieten door don gouv.-gen. van Nederlandsch-Indië geopend boven de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1877, vastge steld bij de wet van 17 November 1876 (Staatsbl. n° 229) en gewijzigd bij de wet van 30 Mei 1877 (Staatsblad n° 133), en die houdende voorzieningen omtrent het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. aoTARissEK. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen: ter standplaats de gemeente Borger, J. W. van Roijen, candidaat-notaris, thans burgemeester der gemeente Nijeveen; ter stand plaats de gemeente Beilen, mr. J. Beckeringh van Loenen, candidaat-notaris, advocaat, alsmede bur gemeester aldaar; ter standplaats de gemeente Zuidwolde, jhr. mr. R. O. van Hol the tot Echten, candidaat-notaris en advocaat te Assen. tblegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren de telegrafist 2e klasse W. G. Papenkamp. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederl.- Indië tot officier van gezondheid 2e kl. dr. J. A. Palme, geapprobeerd als arts in het gebied van het Duitsche rijk. Tot kerkelijken ontvanger der Nederd. hervormde gemeente te Zierikzee in plaats van wijlen den heer P. Kijn, is door kerkvoogden dier gemeente op 19 dezer benoemd de heer S. G. Nauta van der Grijp aldaar. Onze twijfel aan de gegrondheid van het bericht omtrent dr. A. Euyper 's weigering om het beroep bij de N. H. gemeente te Oostem aan te nemen, dewijl daar geen post- of telegraaf bureau was, is gerechtvaardigd. De Standaard verklaart dat alleen redenen van gezondheid tot die weigering aanleiding hebben gegeven. Bovendien doet de Standaard opmerken dat krachtens het kon. besluit van 17 Aug. 1870 (Stbl. no. 256) de oprichting van een telegraaf kantoor in eene gemeente slechts eene geldquaestie is. Indien de gemeente aan het rijk gedurende tien jaren waarborgt de kosten van instandhou ding, berekend hoogstens tegen 800 's jaars, heeft zij recht op de oprichting van zulk een kantoor. Tegen deze geldquaestie nu bestond» naar de Standaard verzekert, te Oostem geen bezwaar. Aan de regeering is echter niets gevraagd en zij heeft dus ook niets af te wijzen gehad. In de eerste Nutsvergadering van dezen winter te Woerden is door mej. Betsy Perk een drama, getiteld „Tempelwijding te Jeruzalem306 jaren na Christus, voorgedragen. Het herhaald applaus getuigde van de ingenomenheid met stuk en voordracht. Uit den Haag schrijft men aan het Utr. D., dat de minister van oorlog, de heer de Roo van Alderwerelt, blijk willende geven van zijne ingenomenheid met de koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederl. leger en haar nuttigen werkkring, aan gemelde vereeniging uit eigen fondsen eene jaarlijksche bijdrage van twee duizend gulden toegezegd heeft, dus juist het bedrag der schadeloosstelling, die hij als lid der tweede kamer ontvangt. De arrondissements-rechtbank alhier heeft M. B., brugwachter te Wemeldinge, schuldig verklaard aan diefstal (suikerpenen) op den openbaren weg zonder geweld of bedreiging, en hem, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf, alsmede in de kosten. P. B., particulier alhier, maakte zich onlangs schuldig aan diefstal van 10 a 12 liter uien ten nadeele van den landbouwer L. van Wijkhuizen Te dier zake stond hij voor de rechtbank alhier terecht, die hem aan het ten laste gelegde feit schuldig verklaarde, doch in de geringe waarde van het ontvreemde, alsmede in de gedeeltelijke bekentenis van den beklaagde, termen vond tot aanneming van verzachtende omstandigheden en hem veroordeelde tot eene maand cellulaire gevan genisstraf, alsmede in de kosten. r.jo. Met 1 Januari a. zal in de gemeente Ove- zande eene belasting op de honden geheven worden. Een treurig staaltje hoezeer de kerkelijke aangelegenheden in Pruisen met de politiek ver bonden zijn, levert het verzoek om ontslag van den president der evangelische synode, dr. Her mann, die het niet eens kan worden met de beginselen der nieuwe Synodal-Ordnung. In ver hand met die quaestie spreekt men over de moge lijke aftreding van den minister van eeredienst dr. Falk en zelfs over meerdere wijzigingen in het kabinet, en men hoopt door de benoeming van een nieuwen president èn de piëtistische hofpartij èn dr Falk tevreden te stellen. Dit zal echter moeilijk kunnen geschieden, en zoo moge de hemel weten welk een invloed de aftreding van den president der synode nog uitoefent op de aange legenheden in Pruisen. In Posen is een ultramontaansche agitatie op 't getouw gezet tot het stichten van vereenigingen van Christelijke moeders. Deze vereenigingen, die in Frankrijk en België een grooten omvang hebben gekregen, staan onder onmiddellijke leiding van geestelijken en hebben ten doel de katholieke moeders en door haar de kinderen met den geest van het ultramontanisme te vervullen. Men hoopt door die vereenigingen aan de geestelijkheid een nieuw middel in de hand te geven om op de opvoeding invloed uit te oefenen, nu de school aan het toezicht der kerk is onttrokken. Naar aanleiding van een bericht dat de Turken, die te Plevna krijgsgevangen werden ge maakt, met Indische ropijen van 1876 met het beeld van koningin Victoria betalen, ontvangt de Westfaliache Zeitung van iemand die 2 maanden geleden van Soerabaia is teruggekeerd, de mede- deeling, dat zoowel in Soerabaia als in Batavia en op andere plaatsen door de Mahomedaansche priesters sedert het uitbreken van den oorlog gelden worden ingezameld voor de Turken. In de tempels zijn afzonderlijke offerbussen ge steld en de priesters gaan van huis tot huis om den sultan als den opvolger van Mahomed en het hoofd van den Mohamedaanschen godsdienst voor te stellen. De opbrengst van de collecte wordt, met de gelden die in Britsch-Indië worden bijeengeza meld, regelmatig naar Konstanfinopel gezonden. De verzending geschiedt meestal over Mekka, nadat te Singapore het bedrag in Engelsche munt is om gezet. Ziedaar de wijze waarop de Turksche sol daten in het bezit vau genoemde mnut waren ge komen. Zooals men weet behoort dynamiet tot nogtoe tot de vreeselijkste en sterkste ontplof bare stoffen. Naar het Londensche belietristische orgaan „Mayfair" meldt, is er echter onlangs een nog verwoestender ontplof bare stof ontdekt, waarvan de naam van „Ontplofbare gelei" is gegeven, omdat zij veel overeenkomst heeft met de gelei die uit kalfspooten wordt gemaakt. De nienwe uitvinding heeft de wereld te danken aandenzelf den persoon die haar de dynamiet heeft geschonken. Dynamiet is een mechanisch mengsel, dat 75 percent nitro-glyeerine en 25 percent van een soort van ab- sorbeerende aarde bevat. Een gebrek der dynamiet is, dat als zij vochtig wordt, de nitro-glyeerine en de absorbeerende aarde zich van elkander scheiden. De gelei die de heer Nobel onlangs heeft uitgevonden, bestaat uit 94 of 95 percent nitro-glyeerine en 6 of 7 percent collodium-katoen, zoodanig vermengd om een gelei-achtige zelfstan digheid te verkrijgen. Deze is taai, doch kan tot patronen of kogels worden verwerkt en ge makkelijk met een mes of schaar worden gesneden. Ook verzekert men, dat zij niet het minste ot geringste aan zweeting onderhevig en ondoor dringbaar is voor water, dat geen harer ontplofbare eigenschappen vernietigt. Zij wordt op dezelfde wijze als dynamiet aangestoken en is minstens 50 percent sterker. Men klaagt wel eens over gebrek aan liefde voor de kunst en aan de weinige opofferingen die velen er voor over hebben, 't Schijnt elders al niet veel beter te zijn dan bij ons. Te Bordeaux althans, een der grootste en rijkste steden van Frankrijk, is den len dezer de opera wegens gebrek aan deelneming gesloten, omdat het staatssubsidie met 15,000 franken werd verminderd. J. van den Hoek, te Middelburg, voor f 10480 H. Hage, te Middelburg, voor 10437; J. Verknyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 10379Iz. van Male Dz., te Breskens, voor f 10245. Leverancie van eikenhout F. Clercx, te Boxtel, voor 3647; J. H. van Hoogerwouw, te Boxtel, voor 3490; Wilh. Giesen, te Doesburg, voor f 3061; G. Kemperman, to Silvolde, voor ƒ2968C. Mol, te Breda, voor 2736; B. H. Clercx, te Boxtel, voor 2929. Leverancie van ijzer: Gebroeders Boudewijnse, te Middelburg, voor 604.40; wed®. J. C. Masses zoon, te Goes, voor 587; A. Jacobse Boudewijnse, te Middelburg, voor f 572; Agelink van Rentergem en C°., te Middelburg, voor 560.42E. S. Stokvis zonen, te Rotterdam, voor 553.90. Leverancie van straatklinkers: R. Janssen F. van der Loon, te Nijmegen, voor 3876; Gebroeders Boudewijnse, te Middel burg, 3876; J. Holm, te Middelburg, voor ƒ3800; P. Monjé, te Breskens, voor 3776; H. C. van den Ende, te Zierikzee, voor 3760. Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur alhier aanbesteed: het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw eener dubbele draaibrug over do marinesluis te Vlissingen. Voor dit werk werd het minste inge schreven door de maatschappij „Prins van Oranje," te 's Gravenhage, voor 14730. Eergisteren zijn alhier te koop aangeboden: Een huis en erf op den Wal, wijk A n° 6. Ver kocht voor 2265.30. Een huis en erf op de Groote Markt, wijk C n°. 9, is opgehouden op 5500. De Staats-couraut vermeldt den volgenden staat van inschrijvers voor de aanbesteding van het maken en inhangen van houten deuren voor het buitenhoofd aan de voormalige marinesluis te Vlissingen. Begrootingsom 56,500. Ingeschre ven door W. D. vanMourikDz"., te Drumpt, voor 56,361; E. Hanson, te Amsterdam, voor/60,800; J. Galman, te Amsterdam, voor ƒ54,700; J. P. Cornelissen, te Amsterdam, voor 54,860J. Smit Az., te Nieuw Lekkerland, voor 65,120B. Janse, te Amsterdam, voor ƒ53,860; J. Verkuyl Quak- keiaar, te Vlissingen, voor ƒ63,789; K. van Wijn gaarden IJz., te Sliedrecht, voor 55,980G. Dek ker, te Sliedrecht, voor ƒ59,600. binhenland. Eerste kamer. Bij de behandeling der staatsbegrooting werden geen algemeene beschou wingen gehouden. De hoofdstukken I tot VIII werden, na eenige discussie over bijzondere punten, aangenomen. De min. van .binnenl, zaken beloofde, op eene vraag van den beer Pineoffs, een onderzoek in te stellen naar de werking van het handelsverdrag met Liberia, waar onze handel achtergesteld wordt. Bij justitie werd een wettelijke regeling van het beheer der kerkelijke goederen in uitzicht gesteld. Het onderwerp van de vervalsching der levens middelen zal bij de departementen van binnen- landsche zaken en van justitie elk op zijn terrein geregeld worden. De min. van binnenl. zaken opende het uitzicht op eene vermeerdering der bezoldiging van de burgemeesters en gemeente secretarissen, wegens de toeneming hunner werk zaamheden voor het rijk. De herziening der administratieve wetgeving staat hiermede in ver band. De uitvoering der wet op het hooger onderwijs zal met gematigdheid en in verhouding tot de financieele en onderwijskrachten des lands plaats hebben. Bij hoofdstuk financiën betoogde de heer van Voorthuijzeu dat eene verhooging van belasting, in de richting der directe heffingen en meer be paald eener inkomsten-belasting, als het meest veerkiachtige middel, onvermijdelijk was. De minister was het met deze denkbeelden in't alge meen eenB, doch erkende de onvermijdelijkheid eener income-tax nog niet. De draagkracht des lands, zeide hij, is groot, mits de last goed aan gebracht worde. Bij oorlog zeiden verschillende sprekers, dat zij met vertrouwen de voorstellen der regeering zouden afwachten en inmiddels op zuinigheid rekenden. De min. verklaarde aan de liberale beginselen getrouw te zullen blijven en de hoofdlijnen der detentie wettelijk te zullen voordragen, daarbij met de fiinancieele kracht des lands te raden gaande en alle overdaad en weelde vermijdende. Morgen voortzetting. 20 Deo. 's av. 11 u. 31 gr. 21 's morg. 7 u. 29 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's av. 6 u. 30 gr. Bij het afdeelingsonderzoek van de eerste kamer over hoofdstuk IX der staatsbegrooting werd het postcontract met de Maatschappij Zeeland in alle afdeelingen ernstig ter sprake gebracht. Vrij algemeen werd het afgekeurd, dat de staat tot aanzienlijke geldelijke verplichtingen was verbon den geworden, zonder voorafgaande goedkeuring van de vertegenwoordiging. Men stelde er prijs op van het gevoelen ook der eerste kamer bij deze duidelijk te doen blijken. Na de verklaringen hierover, ook door de thans opgetreden regeering afgelegd, dat overeenkomsten als de bovenbedoelde niet behooren te worden gesloten zonder vooraf gaande wettelijke vaststelling der aan zoodanige overeenkomsten verbonden uitgavenvertrouwt men, dat dit door deze regeering streng in acht genomen zal worden. Wat het contract zelf betrefthet nut van een geregelde rechtstreeksche postverbinding tnsschen Nederland en Groot-Britannie word algemeen erkend in het belang van den Nederlandsehen handel. De voordeelen van het contract worden dan ook wel gewaardeerd. Alles komt echter aan op de uitvoering van de overeenkomst. Nu deze niet bij de wet is bekrachtigd, vertrouwt men dat door deze en eventueel opvolgende regeeringen met rechtvaardige gestrengheid zal worden ge waakt voor de behoorlijke naleving van het contract in het belang eener goede en geregelde postver binding. Evenzeer vertrouwt men dat do regee ring zorg zal dragen, dat door eèn goede en doel matige spoorwegaansluiting, zoowel Amsterdam als Rotterdam eu de overige deélen van het rijk, als gevolg van dit contract, behoorlijk zullen worden gebaat. Zitting van Woensdag 19 December. Voorzitter de heer Engelsman Kleijnhens. (De burgem. afwezig door ongesteldheid.) Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en daarna goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van het overigden van den heer P. Fret, hoofdonderwijzer aan de school A (lager onderwijs), en doet de noodzake lijkheid uitkomen om tengevolge daarvan, te voor zien in het bestuur over de thans vacante school. Hij leest een concept-besluit voor, waarvan de strekking is om de scholen A en B te vereenigen, onder het bestuur van den hoofdonderwijzer A. Sitzen. Met algemeene stemmen wordt het con cept-besluit goedgekeurd. Op een verzoek van de gemeente Nieuwleusen, om adhaesie te verleenen aan een harerzijds aan de tweede kamer gericht adres, tot wijziging van art. 242 der gemeentewet, in dien zin, dat de gemeente vrijheid gegeven worde, om de opcenten op de grondbelasting, voor de gebouwde en onge bouwde eigendommen te mogen opvoeren tot 50. Wordt na eenige discussie met 7 tegen 6 stem men besloten om geen adhaesie te verleenen. Uit eene aanbeveling van regenten over het gasthuis, tot benoeming van een lid in dat eollege, bestaande uit de heeren C. L. Domburg en C. A. Kalbfleisch, wordt eerstgenoemde, aftredent regent, met 10 stemmen herbenoemd. De heer F. C. Stewart Schultz wordt met 12 stemmen herbenoemd als regent over het weesbuis. Met den aftredende was op het dubbeltal voorge dragen de heer P. G. de Veij Mestdagh. Op een verzoek van den heer M. van Doeselaar, om het kommieshuisje aan de voormalige Duinpoort van de gemeente te koopen, benevens een strook gronds, benoodigd voor de verbouwing van zijn huis aldaar, wordt gunstig beslist en daarbij be paald dat het huisje voor 150, de grond tegen 4 de M1 aan den adressant wordt afgestaan. Van denzelfde is een verzoek ingekomen dat de gemeenteraad besluiten moge 1° dat de Singel leidende van den Middelburgschen straatweg naar het badhuis, zoodanig verbeterd worde dat hij geschikt wordt en blijft ten gebruike voor rijtuigen en voetgangers2° dat de zandweg tegenover de algemeene begraafplaats, voerende tot het duin en de badplaats, bestraat moge worden. 3° Dat de steenenbeer, achter de bomvrije kazerne, worde opgeruimd en in plaats daarvan een dijk aan te leggen om den toegang uit de stad naar de badplaats langs die zijde mogelijk te maken en 4° Om de ondersteuning van den raad te verlee nen aan het door hem tot de bevoegde macht te richten verzoek om vermindering van zijne pacht som te verkrijgen. Door de commissie van fabricage is gunstig op het verzoek geadviseerd, met wijziging in zoo verre van punt 2 dat de weg zou loopen van af den grintweg aan de uitwatering, onder langs den dijk, tot aan het badhuis. Het dagelij ksch bestuur heeft zich met het advies der commissie vereenigd en stelt den raad voor om op het adres gunstig te besluiten. Over het tweede punt van het ver zoek worden zeer uitvoerige discussies gevoerd en ten s'otte goedgevonden: 1° de verbetering van den Singelweg, met algemeene stemmen 2° met negen tegen vier stemmen, bet beklinkeren van den weg onder langs den dijk tot het badhuis. (Hieraan wordt de bepaling vastgeknoopt, dat burg. en weth. vooraf zich verzekeren zullen, dat die weg een publieke weg zal kunnen worden, en dat de aanvrager bouwt volgens hem op te leggen voorwaarden); 3» het wegruimen van den steenen beer enz. af te wijzen om de hooge kosten, met algemeene stemmen4° met acht tegen drie stemmen, om den aanvrager te ondersteunen wan neer hij zich tot de bevoegde macht wendt om vermindering te verkrijgen van zijne pachtsom. Wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt op het verzoek van den heer J. de Groot, om eene wijziging te brengen in het plan der aansluitings muren van de door hem nieuw gebouwde woningen en de straat in plaats van aan de Zuidzijde, langs den Oranjemolen, te leggen aan de Noordzijde, aansluitende aan de geprojecteerde hoofdstraat, door het terrein „de Prinsentuin". De voorzitter deelt mede dat, naar aanleiding van het in de vorige zitting genomen besluit, om in plaats van het uitzetten van geld op prolon gatie, 8000 van de leening af te lossen, door gedeputeerde staten het verlangen te kennen ge- Gisteren heeft het polderbestuur van Walcheren alhier in het openbaar aanbesteed: Zeewaarts verlengen der hoofden nos. 26 en 27. Nieuw aanleggen der hoofden nos. 34 en 35 op het noorderstrand der Noord wateringH. Hage, te Middelburg, voor ƒ12168; J. Verkuijl Quak kelaar, te Vlissingen, voor 11714Iz. van Male Dz., te. Breskens, voor ƒ11448. Maken van glooiing van gesorteerden doornik- sehen steen aan de West watering: 's Gravenhage. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den 2en luitenant Yoorbeijtel, bij het 2* bataljon rustende schutterij in Zeeland. BMTEKLAH». St. Petersburg. De Russen hebben Ardanut- sen veroverd. Bucharest. De czaar heeft in een telegram aan de vorstin van Rumenië den wensch geuit, dat hij spoedig een voordeeligen en roemvollen vrede mocht kannen sluiten.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2