BUITENLAND. Telegraphische berichten. Berichten betreffende bet Oosten. Ze e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Koloniën, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. 6. K. en J. S., te Domburg, wegens het te zamen en in vereeniging rapen van hout aan den voet der duinen te Domburg, in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf; P. J., te Middelburg, wegens het als voerman van een met een paard bespannen kar niet steeds bij hetzelve blijven in staat om het te besturen en te geleiden, in de kom der gemeente Domburg, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf; W. G., te Westkapelle, wegens het buiten nood zaak schellen aan eene woning aldaar, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf; J. de V., te Ritthem, wegens het laten loopen van koeien op een waterkeerenden dijk onder Ritthem, hoewel geen 16 jaren oud, met oordeel des onder scheids gepleegd, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. Woensdag jl. werd voor het gerechtshot te 's Hertogenboseh behandeld de zaak tegen 1° P. J. Sweens, vroeger rector aan de kapel van Onze Lieve Vrouw in het Zand te Roermond, thans te 's Hertogenbosch, en 2° H. F. Mottu, kapelaan te Roermond, als aangeklaagd van het houden van niet bij de wet geoorloofde processiëu, appellanten van een vonnis der arrond.-rechtb. te Roermond, waarbij was verklaard dat zij gehandeld hadden in strijd met de wet en zij veroordeeld werden ieder in de helft der kosten. Mr. Brouwers, lid der tweede kamer en burgemeester van Roermond, verdediger van de beklaagden en namens hen bij volmacht verschijnende, bleef volhouden hetgeen door de beklaagden in eersten aanlog was aange voerd. Daarop concludeerde de procureur-generaal tot bevestiging van het vonnis des eersten rechters. Mr. Brouwers antwoordde daarop in een zeer uit gewerkt pleidooi en concludeerde, dat het den hove mocht behagen het vonnis a quo te vernie tigen en, doende wat de eerste rechter had be- hooren te doen, de beklaagden te ontslaan van alle rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op den 24en December a., des voormiddags te tien uren. Een talrijk publiek woonde deze terechtzitting bij. Men is zeer nieuwsgierig de uitspraak te vernemen. Men leest in het overzicht van het Alg. Dagblad Een zwaar verlies heeft het onderwijs in Indië geleden door den onverwaehten dood van den heer M. Burgersdijk, directeur der Soerabaijasche H. B. school en van de daar kortelings geopende burgeravondschool. De overledene was een ge boren onderwijsman. Reeds als officier wijdde hij zich aan de opleiding der manschappen. Hij was eerst 35 jaren oud en laat eene weduwe en een kind achter. Buitengewoon groot was de stoet die hem ten grave bracht en diepgevoeld oe woorden op het kerkhof gesproken. Ten opzichte van de voedingsmiddelen op Java zijn de berichten uit sommige streken van Midden- Java ongunstig en heet het, dat de bevolking zich reeds met allerlei vervangingsmiddelen voor rijst voedt. De door de xegeering uitgegeven staten, ingevuld met onbepaalde omschrijvingen, als „niet al te gunstig" „vrij voldoende", maken niemand wijzer. Uit andere streken verneemt men ook, dat de teelt der tweede producten overdreven is geworden en men nu overvloed van surrogaat voedingsmiddel heeft, dat nagenoeg geen waarde bezit. Nog stippen wij een ander bericht aan, volgens hetwelk in Toeban, toen de rijst f 12 de pikol begon te kosten, uit Indramajoe overvloedig over zee werd ingevoerd; een bewijs, dat zij gelijk hadden, die den uitvoer niet wilden verbieden. Het heeft nu in verschillende streken geregend; doch nog niet overvloedig. De droogte of regen is zeer lokaal verdeeld. Zoo is hier nog steeds sedert 30 Juni geen druppel gevallen, maar te Buitenzorg regent het geregeld, terwijl het wederom hooger op in de Preanger in nog langer tijd dan hier niet geregend heeft. De invloed der regens doet zich echter verder gevoelen dan de plaats zelve, waar zij vallen. Zij doet het water in de rivieren en daardoor in de putten een weinig toenemen en verwekt op verren afstand een lichte nachtdauw. Men leest in de Penang Gazette van 29 Septemb.: De berichten uit Atjeh zijn bijzonder gunstig voor de Hollanders. De Rajah's van Samalangan en Merdoe hebben zich onderworpen, en thans hebben alle staten van eenig gewicht op de Noord-, West- en Oostkust het Nederlandsch gezag erkend. Het is waar, dat Gighen weder geblokkeerd wordt tengevolge van de dubbelzinnige houding van den Radjah, die een der eersten geweest is om zich te onderwerpen. Algemeen is men van gevoelen, dat de voornaamste taak der militaire macht thans voleindigd is en dat nu nog aan het burgerlijk gezag de taak blijft opgelegd om de betrekkingen met de Atjehneezen te bevestigen." t iiFfT'Hrnjfrn Aan de hoogere burgerschool te Goes is een telephon aangekocht. De gisteren daarmede geno men proeven voldeden zeer goed. Op een afstand Van 50 meters, van een der voorvertrekken naar de plaats, kon men elkander goed verstaan. Ge woon, doch duidelijk spreken is voldoende, harder spreken werkt zelfs nadeelig. Eenige personen te Goes, die zich Vöorloöpig als leden vau „Eigen Hulp" hadden aangemeld, hebben hun lidmaatschap opgezegd, aangezien van het oprichten eener afdeeling Goe3, om ver schillende redenen, nog geen quaestie kan wezen. Het Deensche stoomschip „Nordlysch", kapt. Dresscher, van Riga met graan voor Antwerpen, strandde Dinsdag morgen nabij de Haaks. Onmid dellijk werd de sleepboot Stad Amsterdam met de reddingboot uit Nieuwediep naar de plaats des onheils gezonden. Daar gekomen, zag men het Deensche schip reeds onder water; de equipage, uit 24 man bestaande, was in het tuig gevlucht, terwijl de woedende, schuimende golven al hooger en hooger stegen en de bemanning met een wissen dood dreigden. Maar de reddingboot, door een tiental dappere zeelui bemand, daagde ter hulp. Weldra was de reddingboot het reeds gezonken schip op zijde; men gnnde elkaar geen tijd; men dacht niet na, alle 24 opvarenden sprongen uit de masten in het kleine vaartuig, en allen schenen gered. Helaas, het mocht zoo niet zijn. De reddingboot, overladen door het groot aantal menschen, werd door een golf omgeworpen. Het meerendeel der zeelieden kon zich aan het omgekantelde vaartuig vasthouden, totdat de sleepboot hen opnam. Verscheidene kwamen echter om. Van het Deen sche schip verloren zeven, een machinist, drie stokers en drie matrozen, het leven. Van de reddingboot verdronk een roeier en de bootsman. Nog twee roeiers werden bewusteloos te Nieuwe diep aangebracht; door snel aangewende ge neeskundige hulp hoopt men hen in leven te houden. De bootsman Dirk Stein was eerst onlangs tot chef van de reddingboot benoemd en deed als zoodanig zijn eerste reis; hij en do andere dooden waren oppassende lieden en laten vrouwen en kinderen achter. Die betrekkingen hebben een zwaren slag ondervonden en zullen zeker niet te vergeefs op de hulp hunner medemenschen rekenen, die niet anders kunnen dan het doel toejuichen, waarvoor die dapperen hun leven lieten. Vad.) Gisteren avond is de koolteer-fabriek bij de voormalige Zaagpoort, te Amsterdam, afgebrand. Reeds meermalen trof die fabriek deze ramp, zoodat zij in de assurantie geen plaats meer kon vinden. De brand is gebluschthij bepaalde zich tot de fabriek alleen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Den 10en dezer is te Weert een paard afge- maakt wegens kwaden droes. In diezelfde week brak de longziekte uit bij een .veehouder onder de gemeente Bezog en Terblijt. Dertien schijnbaar gezonde, doch hoogst verdachte ruuderen zullen nu ook, op last van den minister van binnenlandsche zaken en op advies van den districts-veearts, wor den onteigend en geslacht. Het aangetaste rund was nu twee maanden geleden gekocht te Gulpen, van een veehandelaar, die vrij geregeld de Zwolsche veemarkt bezoekt. binnenland. Eerste kamer. Het afdeelingsonderzoek der «taatsbegrooting is afgeloopen; deze zal morgen behandeld worden. Tweede kamer. De minister van binnenl. zaken verdedigde het ontwerp tot wijziging der kiestabel en betoogde dat dit in hoofdzaak aan het vorig ontwerp gelijk was. Alleen omdat er nu een zesde lid noodig geworden was, moest een nieuwe voordracht ingediend worden, waarbij zoo veel mogelijk de bestaande indeeling behouden moest blijven. Deze leidende gedachte lichtte de min. in bijzonderheden toe. De beschuldiging van partij-berekening wierp hij van zich, ook wat Noord-Brabant betrof. Mocht daar een protes- tantsch lid gekozen worden, dan zou daardoor het bewijs geleverd zijn dat de minderheid er tot dusverre onderdrukt was. De vrees der bestrijders is echter dat de kiezers vrij naar de stembus zullen gaan, in plaats van onder geestelijken in vloed te blijven. Ook van overijling is geen sprake, wel van spoed, met het oog op de verkiezingen. De regeering zal nooit haar eigen partij naar de oogen zien, maar zal ook geen steun zoeken daar waar bewezen diensten duur betaald moeten wor den. De heeren van der Hoeven, Haffmans, Mackay Bichon en Wintgens antwoordden op deze rede. Men kwam op tegen het onrecht, den katholieken vooral in Noord-Brabant en Limburg aangedaan. De invloed der geestelijkheid bij de verkiezingen werd erkend, doch als geoorloofd voorgesteld tegenover den invloed, die elders door schreeuwers en door leiders van kiezersvereenigingen uitgeoe- lend wordt. Had men vroeger dit kabinet met sympathie begroet, door deze wet werd het vertrouwen zeer geschokt; maar op dit despotismus zal natuurlijk reactie volgen. De minister had de hoofdzaken laten liggenzich op kleinigheden beroepen en zich voorgesteld als de vermoorde onschuld. Bij deze wet werd een intellectueel middel punt, als den Haag, achtergesteld. De heer Wintgens waarschuwde het kabinet nogmaals tegen eene politiek a outrance. Hij zou steeds een onafhankelijk standpunt bewaren en ook krachtig tegen allen inbreuk der clericalen op het staats- gebied opkomen. Deze wet, betoogde de heer Haffmans, is "een partij werk. Niet de algemeene geest des volks beslist over de verkiezingen, maar wie over de agglomeratie der kiezers beslist. Hij verweet de liberale partij haar stilzwijgen en eenzijdigheid, waardoor op de publieke opinie de indruk gemaakt werd eener door kunst en vliegwerk verkregen meerderheid. In antwoord aan den heer van der Hoeven verklaarde de min. nog dat waar de katholieke partp als zoodanig zich op den voorgrond plaatst, het de grondwettige plicht der regeering is daar tegen te strijden. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, werd eerst een amendement van den heer Viruly, om Leiden tot een enkelvoudig en Haar lemmermeer tot een dubbel district te maken, verworpen met 56 tegen 18 stemmen. Daarna werd het wetsontwerp onveranderd aangenomen met 45 tegen 31 st. De kamer is op reces gescheiden. 19 Dee. 's av. 11 u. 39 gr. 20 's morg. T u. 30 gr. 's midd. 1 a. 36 gr. 's av. 6 u. 36 gr. Zo als te verwachten was heeft de veranderde toestand in Frankrijk in het buitenland een gun- stigen indruk gemaakt. Ware het niet dat juist op dit oogenblik de Oostersche quaestie en de onderhandelingen over het bemiddelings-verzoek van Turkije, voornamelijk de aandacht tot zich trokken en de pennen in beweging brachten, waarschijnlijk zouden dan de buitenlandsche organen nog uitvoeriger zijn in hunne beschou wingen over het einde der Fransche crisis. Om de positie van een blad, dat als een officieus orgaan erkend is, verdient het oordeel der Provincial Correspondenz niet over het hoofd te worden gezien. Voor de buitenlandsche betrekkingen van Frankrijk zegt het Duitsche blad is de verandering in zijne regeering beteekenisvol. Men verkeerde nl. tot nogtoe in onrust en onzekerheid, dat zekere neigingen en pogingen misschien een steun zouden vinden in de buiten landsche politiek van Frankrijk. Deze ongerustheid en onzekerheid nu kunnen als uit den weg geruimd worden beschouwd door de gevoelens van het nieuwe Fransche ministerie en de houding van de voor naamste personen die er deel van uitmaken. Vooral opmerkenswaardig is deze taal van het officieuse Berlgnsche blad in verband met de herhaalde verzekeringen van het Fransche kabinet van 16 Mei, dat alle geruchten omtrent minder goede verhoudingen met het buitenland leugen achtig waren, en ook met betrekking tot de aan vankelijke weigering van maarschalk de Mac Mahon, tijdens de eerste opdracht aan den heer Dufaure verstrekt, toen de president der republiek weigerde een anderen minister van buitenlandsche zaken te nemen. Hij betoogde toen, dat de leiding der buitenlandsche zaken noodzakelijk ïn dezelfde handen moest blijven om in dezelfde richting te worden gevoerd, maar thans blijkt, dat het voor Frankrijk wel degelijk van belang was een andere leiding aan de buitenlandsche belangen te geven. Het Journal Officiel van gisteren bevat, behalve 83 benoemingen betreffende het personeel der prefecturen, ook nog eenige andere benoemingen, waarbij verschillende hooge ambtenaren bij de ministeries zijn aangesteld. Het belangrijkste bericht met betrekking tot de oostersche quaestie is voor 't oogenblik wel, dat het Engelsche parlement tegen den 17en Januari a. is bijeengeroepen. De gewone tgd om de werkzaam heden te hervatten is in Februari, doch volgens de Standard heeft de regeering besloten het par lement drie weken vroeger bijeen te roepen, ten einde aan zijn oordeel maatregelen te onderwer pen, die met het oog op den veranderden toestand der Oostersche aangelegenheden noodzakelijk schy- nen, en supplementaire credieten te vragen voor de uitbreiding der militaire krachten van Engeland, tengevolge van den toestand, waarin Europa thans verkeert. De Times keurt den maatregel der regeering af en ziet niet in, dat de tegenwoordige gebeurtenissen eene verandering in de politiek van Engeland tengevolge moeten hebben. Misschien - zegt het blad zal de regeering aan het parlement aantoonen, dat de Engelsche belangen bedreigd worden, maar het land zal, hoewel het ontevreden is over de eischen van Rusland en het verraad van Servië, niet gelooven dat er gevaar bestaat. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de onder handelingen tusschen de ambassadeurs en de Turk. sche ministers volstrekt niet het karakter hebben van onderhandelingen over grondslagen eener be middeling. De quaestie der bemiddeling moet rechtstreeks tusschen de mogendheden worden uitgemaakt en niet tusschen hare vertegenwoor digers te Konstantinopel. Duitschland moet heb ben voorgesteld, dat Rusland, na zich eerst met de andere mogendheden t» hebben verstaan, recht streeks vrede zal maken met Turkye. Ten aanzien van het gevoelen der Oostenrijksch- Hongaarsche regeering wordt aan de National Zeitung het volgende bericht: De Turksche cir culaire werd Vrgdag jl. aan graat Andrassy ter hand gesteld. Deze bracht den 15cn een bezoek aan den Turkschen gezant Essad Bey, aan wieu hij te kennen gaf, dat de keizerlijke mogendheden niet konden terugkomen op de besluiten der conferentie van Konstantinopelde Oostenrij ksche re geering twijfelde daarom aan het succes van een voor stel der mogendheden bij Rusland op den grondslag der circulaire. Graaf Andrassy had bijgevolg indirect maar duidelijk het verzoek van Turkije afgeslagen. Wat Duitschland betreft, zegt de Norddeutsche All- gemeine Zeitung, dat het daar het niet rechtstreeks bij de Oostersche quaestie belang heett, zijn gereserveer de houding ook niet behoeft te verlaten, te meer daar het niet zeker is, dat Turkije voornemens is een vredelievenden weg in te slaan. Uit Weenen wordt gemeld, dat de buitenland sche politiek in de budget-commiSsie der Oosten- rij ksche delegatie is besproken. Graaf Andrassy heeft een lange redevoering gehouden en een groot aantal diplomatieke stukken voorgelezen. De zitting was geheim, maar de commissie heeft aan twee harer leden opgedragen, in overeenstemming met de regeering, een verslag op te maken. De Times heeft eene depêche uit Pera ont vangen, waarin wordt bericht, dat Turkge alleen aan Engeland het verraad van Servië wijt, want dat alleen op voorspraak van Engeland de Turken niet naar Belgrado zijn gerukt en niet opnieuw den oorlog aan Servië hebben verklaard. Turkge heeft aan Engeland gevraagd zich onmiddellijk te willen verklaren of het op zijne ondersteuning kan rekenen bij de atwijzing van het verlangen der Russen, om den doortocht der Dardanellen te openen. Zonder dien steun zal de Porte genoodzaakt zgn zich aan de eischen van Rusland të onderwerpen. Zondag jl. werd te Pesth eene meeting ge houden, waaraan 6000 personen deel namen, ter bespreking van de Oostersche quaestie. De afge vaardigde Helfy betoogde, dat vóór alles moest worden verhinderd, dat Rusland de plaats van Turkije zou innemen in het opperbestuur over de Slavische stammen. Zijne redevoering werd her haaldelijk afgebroken door den kreet„Oorlog met Rusland Op voorstel van den heer Eoetvoes werd besloten eene deputatie van 25 personen aaa den heer Tisza te zenden, teneinde hem bekend te maken met de gevoelens van de vergadering. De politie weigerd# aan de deputatie den toegang tot het minsiterie, waarin alleen de heer Helfy werd toegelaten, doch het hoofd der politie gaf hem te kennen, dat de minister hem niet kon ontvangen, daar hij door een volksoploop was vergezeld. De heer Helfy verzocht de menigte uit een te gaan. Deze riep: „Leve Turkije! Weg met Tisza!" Men sloeg een paar vensters en een lantaarn in, waarop de politie tusschenbeiden kwam en het plein ontruimde. Allengs keerde de rust terug. De Engelsche driemastsehoeuer Florence ge- zagv. Heans vertrok heden van Vlissingen naar zee na geëindigde reparatie, met spoorijzers naar Tunis. Binnengekomen te Vlissingen de stoomboot Beddiek gezagv. Liddie met steenkolen van Sunderland. De N. Rott. cour. meldt dat uit Londen het volgende getelegrapheerd is Thessalia steamer reports that she passed on 14"> instant Wreckage with hales in matsrottans and cabin furniture in Bay of Biscay." Middelburg, 20 December. Wij hadden hedeu uit Walcheren geen ruimen aanvoer en de koop lust was niet groot. Van buiten was er bgna niets. Nieuwe Walchersche tarwe werd in de puikste soort voor consumtie alleen gekocht tot vorige prijzen. Geringe en blauwe dito weinig gezocht. Rogge voor verbruik en wintergerit prijshoudend. De zwaarste Walchersche zomergerst onveranderd gekocht. Walchersche witteboonen in de beste soort hadden minder begeerte en bleven flauw prgshoudend. Dito bruineboonen eender. Dito paardenboonen 40 a 25 cent minder naar qualiteit. Dito groene erwten (goed van kook)die niet veel voorhanden zgnbleven onveranderd in prgs. Winterkoolzaad alsvoren aangeboden. Goede nieuwe Walchersche tarwe f 12.75 a f 13, mindere soort f 12, f 11.50 a f 11 naar deugd rogge f 9wintergerst f 8 Walchersche zomergerst f 7Walchersche wit e- boonen in de hardste soort f 12.75 a 13 gekocht dito bruineboonen ƒ13.50; dito paardenboonen

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2