N°. 301. 120® Jaargang. 1877J Vrijdag 21 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiên20 Cent per regel. Geboorte- Tronw- Doodberichten enz.! vanjl—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte; Hoofdagent voor Belgiè en Frankrijk: de firma Hata», Lattitk C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Zij die zich vóór 1 Januari 1878 op deze courant abonneerenontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 20 December, Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kunstnieuws. Rechtzaken, -a: IIÖ2 ..y< -• t r-n-w-r-.n-».c«ge»■- .f-i-.j7--.i- wSS'>€Mifr&^ De Staats-courant van heden bevat de Wöt van den 9en December 1877 (Staatsblad n° 217) tot nadere wijziging van het zevende hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1876. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indië door middel van het stoomschip Wyberton van de Rotter - damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotter dam op den 22™ December a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 21en December, en de brieven den daaropvolgenden dag, des morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Staats-Ct De minister van waterstaat enz. maakt in de Staats-courant bekend, dat in April a. een verge lijkend examen zal gehouden worden voor 12 plaatsen als surnumerair bij het vak der pos terijen. De aspiranten moeten zich vóór 1 Maart bij gezegeld verzoekschrift tot den minister wenden. De daarbij over te leggen stukken en de vereischte kundigheden worden in de Staats-courant mede gedeeld. Naar men met zekerheid verneemtis van regeeringswege aan den kapitein-ingenieur A. J. van Prehn, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen, in de vorige week de opdracht verstrekt tot het opmaken van een ontwerp voor het leggen van een spoorweg tusschen Amsterdam en de haven van IJmuiden. Men schrijft ons uit Rotterdam: Dinsdag avond gaf mej. Elize Baart in het lokaal „Verscheidenheid en overeenstemming" eene dramatische voordracht. Het publiek was gering in aantal. Mej. Baart droeg drie rol len voor nit verschillende tooneelwerkende Ophelia uit den Hamlet, de Mignon uit den Wilhelm Meister en de Betsy uit een onuitgegeven Nederlandsch drama van een onbekenden schrijver. De voordracht van de rol ging telkens vooraf door een kort verhaal van den inhoud van het stuk, waarvan die een deel uitmaakte. Ofschoon de voordracht niet onverdienstelijk was en nu en dan het dramatisch talent van mej. Baart deed uitkomen, had zij maar een zeer matig succe3. Aldus ingerichte voordrachtendie geen geheel vormen, vallen blijkbaar weinig in den smaak van het publiek. Ze zijn ook niet geschikt om al de gaven der dramatische kunstenares tot haar recht te doen komen. Wij hebben hier vroeger mej. Baart als Hanna in „Vorstenschool" leeren waarderen. In die rol heeft zij getoond dat haar natuurlijke roeping het tooneel is, en de voordrachten, thans door haar gehouden, hebben dit, voor zooveel noodig, nader doen uitkomen. Mocht mej. Baart kunnen besluiten zich aan het tooneel te wijden, in plaats van der gelijke voordrachten te houden, dan zou zij zich zelve meer voldoening verschaffenen het Neder landsch tooneel zou eene kunstenares van intelli gentie aannemen, van welke zeer veel te verwachten pou zijn. Tot lid van den gemeenteraad te St. Maartens dijk is gekozen, bij herstemming, de heer L. Groenewege, met 74 stemmen, terwijl op den heer J. Hage JCzn. 57 stemmén werden uitgebracht. De tweede leesbeurt in de Nutsatdeeling te Zierikzee werd gisteren avond op uitstekende wijze vervuld door den heer A. Snellen, van Vlissingen, die een uitroep van zijn vriend besprak „Wat is het toch jammer, dat we de natuur niet meer aanbidden mogen." Eene collecte, te Axel gehouden, voor het Sophia-kinderziekenhuis te 's Gravenhage, heeft opgebracht de som van f 13005. Een buitengewoon talrijk bezoek van leden en geintroduceerden viel gisteren avond ten deel aan de vergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. Nadat enkele huishoudelijke zaken afgedaan waren hield de heer C. H. Verhulst, rijks-telegrafist alhier, daartoe door het bestuur der afdeeling uitgenoodigd, eene zeer belangrijke en van veel studie getuigende voordracht ter verklaring van de samenstelling en werking van den telephon, voorafgegaan door eenige wetenswaardige mede- deelingen omtrent het geluid en het electro-mag- netisme. Na hetgeen reeds vroeger bij herhaling over dit in den laatsten tijd zooveel besproken nieuwe werktuig in dit blad gezegd is, achten wij het overbodig omtrent de rede van den heer Ver hulst hier in bijzonderheden te treden. Genoeg zij het, dat zij met blijkbare belangstelling werd aangehoord en door teekeningen op het bord verduidelijkt werd. In de pauze werd aan alle aanwezigen beurte lings gelegenheid gegeven de werking van den telephon waar te nemen. In de groote zaal van het Schuttershof, waar de bijeenkomst plaats had, had de heer Verhulst een werktuig ge plaatst: de geleidingsdraden liepen van daar uit door den tuin naar een ander verwijderd gedeelte van het gebouw, waar drie gehoor- en spreekbuizen aanwezig waren, zoodat drie personen tegelijk konden hoeren wat uit de grooto zaal gesproken werd. Het gesprokene en ook de tonen eener speeldoos (welwillend door den heer Klein beschik baar gesteld) waren over het algemeen duidelijk waarneembaar, ofschoon door de talrijkheid der aanwezigen de noodige stilte dikwijls ontbrak. Ook bleek het dat een diepe toon duidelijker wordt overgebracht dan een hooge toon. Levendige toejuiching der aanwezigen bezegelde het woord van dank, door den voorzitter der afdeeling den heer Verhuist bij het einde zijner voordracht toegesproken. consuls. Benoemd tot consul der Nederlanden te Barcelona, huiten bezwaar van 's rijks sehatkist, C. E. Fynje, tot dusver vice-consul der Nederlan den te Malaga. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Koewacht, C. P. J. Dierick. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den bij het leger in N. L dienenden korporaal B. M. V. Schleenstein, tot het dragen van het ijzeren kruis 2e kl. en van het Duitsthe herinneringsteeken voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71; beide hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen geschonken, alsmede aan den bij het leger in N. I. dienenden fuselier T. Haug, tot het dragen van de Wurtembergsche krijgsmedaille en van de herinueringsteekens voor de veldtochten tegen Pruisen in 1866 en tegen Frankrijk in 1870/71. Benoemd ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh gedurende het tijkperk van 1 October 1876 tot ultimo Mei 1877, waaronder in 't bijzonder de operatiën tegen Simpang-Olim, met inbegrip der gevechten op de Djamboe-Ayer-rivier (13 en 18 October) en op de Aracoender-rivier (31 October en 14 November)1° tot ridder 4e kl. der militaire Willemsordea van de koninklijke Nederlandsche marinede kapit.-luit. ter zee E. J. van der Sley- dende luit. ter zee le kl. J. G. J. Spanjaard en J. J. Stookerde luitenants ter zee 2e kl. J. H. Wouters, F. Böhtliugk, C. J. de Yriese en G. H. Thomassen a Thtiessiük van der Hoop; de officier van ge zondheid 2e kl. dr. G. A. Haremaker; de machinist 2e klasse H- D. Verwohlt; de sedert tot schie mansmaat bevorderde kwartiermeester H. Hille; de matroos le kl. C. Swanson; en devnurstoker 2e kl. M. L. Meijer; b van de gouvernements marine; de gezaghebber 3e kl. D. Nolles; de le stuurman D. van Batenburg, sedert bevorderd tot gezaghebber 3e kl.; en den in commissie ge stelden 2en stuurman D. Buchell, sedert definitief benoemd; 2° toegekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift aan den luitenant ter zee 2e kl J. H. Beucker Andreae; 3° bij afzonder lijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermeldenvan de koninklijke Nederlandsche marineden officier van gezondheid le kl. J. O. Harthoornde luitenants ter zee 2e kl. B. J. G. Volck en J. C. van Wessemden machi nist le kl. in het vaste korps C. R. van Kooten, den sedert om diensteindiging ontslagen kwartier meester J. T. Windhouwer; den konstabelsmaat G. C. Verhoef; de matrozen le kl. J. Naerebout, sedert om diensteindiging ontslagen, J. J. Timoot de Portoen den sedert tot matroos 2e kl be vorderden matroos 3e kl. H. J. Hemmerig; 6 van de gouvernements-marine: den in commissie gestelden 2en stuurman C. F. F. Amptc van het korps mariniersden sedert tot marinier 2e klasse bevorderden marinier 3e klasse E. Jansen; en 4°. bijzonderetevredenbeid betuigd aan de luitenants ter zee der 2' kl. J. L. M. van Gorkum en H. van den Pauvert. Benoemd ter zake tegen SimpangOlim 1° tot ridder 4e kl. ordede le luitenant der krijgsverrichtingen op 14 November 1876, der militaire Willems der infanterie F. A. le Granden de sergeant der infanterie A. F. D. Schreiber; 2°. toegekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift, aan den majoor der infan terie F. C. Burgersden kapitein der infanterie H. E. Schoggers; en den len luitenant van dat wapen A. G. Popelier; 3° bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol vermeld de korporaal der infanterie A. van der Bijl, sedert bevorderd tot sergeant. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat, o. a. aan G. R. J. A. van Hasselt, ontvan ger der dir. belastingen, ten bedrage van f 1991, aan H. J. D. Graafland, ontvanger der registratie, ten bedr. van f 1403, en aan J. G. Coenen, ont vanger der dir. belastingen ten bedr. van ƒ1858. Om uitvoering te geven aan het besluit van den gemeenteraad van Utrecht, dat op de lagere scholen onderwijs zou worden gegeven in de gymnastiek, werd in het begin van dit jaar aan de openbare school 3e soort aldaar een aanvang gemaakt met het bonwen eener zaal, daartoe noodig. Met primo October zouden de lessen aanvangen. Het groote bezwaar van storend te zullen werken op den gang van het gewoon onderwijs, werd in de eerste lessen weggenomen door de meisjes en jongens, leerlingen der dert'en klassen van de school, te gelijk gymnastiek-onderwijs te geven. Dit onderwijs, aan meisjes en jongens gezamenlijk gegeven, (vroeger voor onmogelijk gehouden) beviel zoodanig, dat er besloten werd hiermede voort te gaan. In de vier hoogste klassen wordt het onderwijs voor meisjes en jongens iets anders, en moet het van tijd tot tijd afzonderlijk worden ge geven. Dit geschiedt echter alweer zonder bezwaar voor den goeden gang van het gewoon onder wijsdaar de zaal door een aangebracht gordijn in twee deelen wordt gescheiden, waardoor de meisjes door den gymnastiek-onderwijzer der school en de jongens door den onderwijzer der klasse alweder in hetzelfde halfuur onderwezen en geoefend worden. De zeven hoogste klassen ontvangen zoo twee maal per week, de zes laagste klassen driemaal per week, later dagelijks, gymnastiek-onderwijs daar de klasse-onderwijzers en onderwijzeressen hunne medewerking toonen en zullen blijven toonen. Op deze wijze is van geen stoornis in het ge woon onderwijs sprake en blijkt nu reeds de lichaams- en geest-ontwikkelende kracht van 't gymnastiek-onderwijs. (17. D.) Te Goes is een dubbel mannen-quartet opge richt onder den naam van „Haijdn," dat Maandag zijne eerste uitvoering gaf. De voordracht der verschillende zangnommers was zeer verdienstelijk.' De gemeenteraad van Amsterdam heeft op een verzoek van den heer A. van Lier, bestuurder van het Grand théatre, te Amsterdam, om een jaarlijksche ondersteuning van f 10,000, afwijzend beschikt op grond dat de gemeente geen schouw burgen geldelijk ondersteunt. De optreding van den Duitschen tooneelspeler Maurice Neville als Othello in Shakespeare's treurspel van dien naam, heeft zoo min te Am sterdam als te 's Gravenhage de verwachtingen van het talrijk opgekomen publiek bevredigd. Als een allerwonderlijkst staaltje van critiek zij hier vermeld, dat een beoordeelaar in een onzer grootformaat-dagbladen schrijft, dat het Duitsch spreken van den heer Neville, in een Engelsch treurspel, tegenover Nederlandsch sprekende mede spelers minder stuitend was, omdathij in het treurspel een Moor had voor te stellen, die in èene handeling gewikkeld is met niet- Mooren Naar wij vernemen zal de voorstelling door het Fransche tooneelgezelschap uit Amsterdam alhier op Donderdag den 3e- Januari a. te geven, bestaan in Tar tuff e, blijspel van Molière. Ten bewijze dat dit gezelschap, na te Amsterdam eerst met de onverschilligheid van het publiek te kampen te hebben gehad, door zijne verdiensten die allengs heeft weten te overwinnen en zich warme vrienden verworven heeft, volgt hier wat het Handelsblad onlangs over een zijner voorstellingen schreef „Er schijnt werkelijk in onze hoofdstad nog een zeker aantal menschen te zijn, dat nog een andere uiting der kunst dan de muziek waardeert. Wij zijn nog niet zoo muzikaal geworden of er bestaat ten minste nog een minderheid, voor wie het een genot is door Fransche acteurs tooneelstukken als die van Dumas te zien opvoeren. Met genoegen bespeurden wij, dat gisteren in een vrij wel bezetten schouwburg le Demi-Monde kon opgevoerd worden. Met veel talent en groote opgewektheid werd deze comedie gespeeld. Wat zijn de Franschen toch geboren acteurs, klonk het hier en daar. Men genoot en waardeerde en warme toejuichingen be groetten mad. Mondelet en den heer Romeal, die la baronne d'Ange en Olivier de Jalin voortreffelijk hadden verpersoonlijkt. „Het doet ons, gelijk wij zeiden, oprecht veel genoegen te kunnen mededeelen, dat de comédit frangaise d1 Amsterdam dus steun begint te vinden." Het Vaderland meldt dat de directeur der vereeniging „het Nederlandsch tooneel" onderhan delingen heeft aangeknoopt met mej. E. Baart, teneinde met haar een overeenkomst te sluiten. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 18 December 11. zijn de navol gende personen veroordeeld M. M., te Arnemuiden, wegens het met opzet toebrengen van schade aan eens anders roerend eigendom aldaar, in eene boete van f 5.50 of twee dagen gevangenisstraf; C. de N. en J. de N., te Arnemuiden, wegens het te zamen en in vereeniging zich aldaar bevinden in kennelijken staat van dronkenschap en wegers, het maken van nachtelijk burengerucht tot ver storing van de rust der inwoners, ieder in eene boete van f 3 en van f 5.50 of twee dagen gevangenis straf voor elke boete L. de R., M. v. B., J. de N., M. S., A. v. E. S, v. d. K., te Arnemuiden, wegens het te zamen en in vereeniging zonder andere omstandigheid rapen van aardappelen op een veld, nog niet geheel van den oogst ontbloot, onder de gemeente Nieuw en St. Joosland, zonder vergunning van den eigen aar of rechthebbende, ieder in eene boete van f 0.50 of een dag gevangenisstraf E. M. en J. M., te Domburg, wegens het te zamen en in vereeniging beschadigen van den helm in de duinen te Domburg, hoewel geen zestien jaren oud met oordeel der onderscheids gepleegd, ieder in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf; A. M., te Domburg, wegens alsvoren, m eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf;

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1