Telegraphische berichten. BUITENLAND. De boodschap van den president der Fransehe republiek. Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, overal elders, als toonwerken van den eersten rang, hooge waardeering vinden. De mis die Dinsdag a. uitgevoerd zal worden, ia een van Schubert's laatste werken, in de kracht van zijn mannelijken leeftijd geschreven, die voor hem niet tot in de grijsheid verlengd zou worden, daar hij in 1828, op 37jarigen leeftijd, overleed. Men vindt in dit werk al de groote eigenschappen, door welke Schubert zich onderscheidde en die hem als lieder componist de eerste, in alle andere genres eene eereplaats onder de groote meesters der toonkunst verzekeren. Oorspronkelijkheid, diepe, edele en dichterlijke opvatting, rijke verbeelding, welke hen even ontvankelijk maakte voor de hooge be- teekenis der leerstellingen, die hij in een mis te verzinnelijken had, als voorde liefelijke,gevoelige dwepende tafereelen waarvan zijne liederen de onovertroffen typen zijn geworden, dat alles vindt men in zijne mis van 1827 in volle kracht en schoonheid terug. Der Rose Pügerfahrt van Schumann is hier ter stede het laatst uitgevoerd in 1871 en dus voor vele onzer lezers eene oude bekende. Het werd door Schumann in 1851 geschreven, toen reeds de voorboden der zielsziekte, welke hem later tot vol slagen krankzinnigheid zouden voeren, zich bij hem vertoonden in den vorm van vlagen van droef geestigheid en groote afgetrokkenheid. Is het daaraan misschien toe te schrijven dat de meester zich tot dit weemoedige onderwerp aangetrokken voelde, zeker is het dat de schoone bloemen, met welke hij de dichterlijke schepping van Hom overstrooid heeft, een geur van onvergankelijke frischheid en geen zweem van lijklucht verraden. Deze roos, door de schoonheid der wereld aangelokt, op hare bede door de Elfen koningin in een kind veranderd, des levens lief en leed doorlevende, tot jonge maagd opgroeiend, door de liefde gelukkig gemaakt en na de moederweelde gesmaakt te hebben vrijwillig haar leren weder afstaande aan haar kind, deze roos is eene der heerlijkste bloemen geworden, welke eene dichter- en kunste naarsziel der menschheid tot haar genot en vertroosting heeft kunnen aanbieden. In de zaak van het klooster der kruisheeren te St. Agatha, welke Woensdag bij de rechtbank te 's Hertogenbosch opnieuw heeft gediend, is door den staat geconcludeerd tot niet-ontvankelijkver- klaring, immers en in allen gevalle, dat de vorde ring aan den eischer zal worden ontzegd, met zijn veroordeeling in de kosten, op grond dat het klooster der kruisheeren te St. Agatha als bestaand rechtspersoon niet kan erkend worden en dus de bevoegdheid mist om in rechten op te treden;dat de eischer vel quasi dan ook wel zegt, maar vol strekt niet bewijst, noch bewijzen kan, dat hij de bij dagvaarding bedoelde perceelen bezit, en dat wel bezit pro domino. De eischer verzocht een naderen termijn tot eoncludeeren. (II. Ct.) Onder de gemeente Vier polders bij Brielle woedde gisteren middag te 1 uur een brand, waardoor eene schuur en twee hooistapels in de asch werden gelegd. Twee koeien en een paard zijn omgekomen. IS aar men verzekert is alles tegen brandschade verzekerd. De baron de Vos van Steen wijk heeft eene som van ƒ2500 ter beschikking gesteld van het bestuur van het genootschap tot bevordering van den landbouw in Drente, teneinde die in inschrijvin gen op het grootboek der nationale schuld te beleg gen en door rente op rente te laten oploopen tot f 20.000, wat over 160 jaren het geval zal zijn. Dan moet van het 4/5 van het kapitaal eene Drentsche paardenstoeterij van opgericht worden en de rest belegd blijven tot andere doeleinden in 't belang van den landbouw. De bedoeling is ongetwijfeld goed, maar 't plan heeft toch veel van een wissel opde eeuwigheid De Amsterdamsche afdceling van Multapatiors- bond hield Dinsdag 11. eene vergadering. Waar zooveel gelegenheid bestaat, om het dikwijls zuur verdiende geld te verkwisten, be schouwde men het als de roeping van Multapatiors- bond het sparen aan te moedigen en gemakkelijk te maken. In Amsterdam moge de stadsspaarbank uitnemend ingericht en haar bestuur steeds op uitbreiding bedacht zijn, maar het spaarbankwezen ten onzent heeft toch op verre na niet die ont wikkeling gekregen, waarover het zich elders, met name in Engeland, verheugen mag. Er zijn in de hoofdstad slechts vier bureaux, geen zittingen op Vrijdag en Zaterdag, en het minimum der in te brengen gelden is nog altijd 25 cent. Wenschelijk is derhalve eene nieuwe inrichting, waar men ook 's Zaterdags te recht kan en ook een stuiver wordt aangenomen. Daartoe heeft de vergadering beslo ten, en zoo zal in het midden der stad Woensdag en Zaterdagavond gelegenheid gegeven worden iets, zij het ook een enkelen stuiver, in te brengen. De afdeeling zal alle kosten dragen, op haren naam spaarboekjes uitgeven en tegenover de in leggers aansprakelijk zijn voor het gestorte geld. Dit zal zooveel mogelijk ten name der afdeeling in de stadsspaarbank belegd worden en de rente zal evenveel bedragen als die welke de inrichting uitkeert eu op gelijke wijze berekend worden. Andermaal wordt uit Vlaardingen eene op- 'oeping tot liefdadigheid gedaan; thans echter om een meer buitengewoon, meer uitgebreid doeleinde het oprichten namelijk van een fonds voor Visschers- weduwen en weezen. De aanleiding daartoe is het onheil, dat een der visschersschepen heeft getroffen. De logger het Noorden namelijk is den 26eu 11. bij de monding van den Waterweg vastge raakt; de equipage heeft het schip verlaten en is in een bootje overgestapt, dat echter is omgeslagen, waardoor 13 zeelieden in de golven hunnen dood hebben gevonden. In den loop van dit jaar zijn alzoo veertig kloeke varensgezellen van Vlaardingen in zee omgekomen. Er moet daarom opnieuw een beroep in den lande gedaan worden, om zoo mogelijk eenige verzachting in het lot der nageblevenen aan te brengen. De herhaalde oproeping tot milddadigheid intusschen wordt veelvuldig, mis schien te veelvuldig. Men gaat schromen, telkens de haud uit te steken om nieuwe offers voor éenzelfde doel. Om nu den zeeman eenige zeker heid te verschaffen, dat zijne nagelaten betrek kingen niet geheel onverzorgd zullen blijven, worden pogingen aangewend om een vast fonds op te richten. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten de firma Kutering en Vermandei voor de uitgaaf van het verslag der gemeenteraadszittingen ejn. subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van f 20 per vel druks van 16 bladzijden. De firma Verkerk en Verschoor te Nijmegen is bezig een verbeterde telephon te vervaardigen. De heer J. de Boer te Kralingen, kapitein van de nachtboot van Kotterdam op Amsterdam, kwam eergisteren op jammerlijke wijze te Gouda om het leven. Tusschen de boot en een der bruggen aldaar bekneld rakende, werd hij zoodanig ge wond, dat hij na eenige oogenblikken den geest gaf. De oppassende huisvader laat een vrouw met twee jonge kinderen achter. De directie der spoorwegen in Elzas Lotha ringen heeft een premie van 500 Mark uitgeloofd op de ontdekking van den misdadiger, die in November j.l. tweemaal telkens 3 dynamiet patro nen bij het station Altmünsterol op de rails legde. De voormalige Carlisten-generaal Lizarraga is te Rome gestorven. BINNENLAKB. Tweede hamer. De heer Corver Hooft ontwikkelde het eerste zijner amendementen, om voor de spoorweglijn DordrechtEist slechts een memorie-post uit te trekken, daar de uitgetrokken som in 1878 toch niet verwerkt zou kunnen worden. De minister van waterstaat verklaarde echter dat de onteigeningswet voor die lijn in het vooijaar te verwachten is, zoodat er in 1878 nog een aan merkelijk bedrag verwerkt kan worden. Het financieel bezwaar geldt te minder, daar door de Holl. spoorwegmaatschappij op 1 Maart a. éen millioen gestort moet worden in mindering harer bijdrage in de kosten van het station te Rotterdam. Het amendement werd daarna met 54 tegen 3 stemmen, evenals een van den heer van den Berch om den post voor de lijn Amersfoort Nijmegen voor memorie uit te trekken, met 30 tegen 28 st. verworpen, nadat de heer Geertsema betoogd had dat met dit laatste eene reactie bedoeld werd tegen de in 1875 voor deze lijn aangenomen richting. Nadat de minister verklaard had dat in de onteigeningswet voor den spoorweg Stavoren Leeuwarden de aansluiting naar Bolsward niet opgenomen was en dat voor het kanaal van Sneek naar Stavoren de plannen van den water staat nog in onderzoek zijn, werd de spoorweg- begrooting aangenomen, waarna de discussie over de begrooting van waterstaat hervat werd. De minister beloofde de plaatsing van vrouwe lijk personeel bij het postwezen en zoo mogelijk ook de organisatie der postspaarbanken nader te zullen overwegen. De heeren Goeman BorgeBius en van Delden keurden het gesloten postcontract met de maats. Zeeland sterk afvooral door den langen termijn der overeenkomst achten zij het staatsbelang niet behartigd en het recht van geldelijke controle der vertegenwoordiging verkort. Het contract is een bedekte toelage. Men vroeg of de maatschappij niet verplicht was binnen een bepaalden termijn gereed te zijn en of voorloopig de post niet van de begrooting afgevoerd kon worden. De heer- van der Loeff stelde eene motie van afkeuring voor, dewijl de goedkeuring der staten-generaal bij de sluiting van het contract niet voorbehouden was. Maandag a. voortzetting. Het dezer dagen ingediende wetsontwerp be treffende de Amst. kanaalmaatschappij strekt om uitstel te verleeuen voor de oplevering van het kanaal tot het einde van 1878 en uitstel voor de terugbetaling der van den staat geleende gelden. BUITENLAKD. Versatile». De minister van financiën heeft in de kamer medegedeeld dat de generale raden waarschijnlijk den 21™ zullen bijeenkomen. Het ministerie verzoekt de kamer om 2/12 van het budget en de vier grondslagen der belastingen toe te staan. De commissie voor het budget zal over dit verzoek beraadslagen. De kamer zal waarschijnlijk tot Woensdag verdaagd worden. Londen, Lord Derby heeft in den minister raad een nota medegedeeld, waarin de Porte ver klaart Europa's bemiddeling aan te nemen. De hulpbronnen van Turkije zijn geenszins uitgeput en het land is bereid om alle offers voor zijne onafhankelijkheid te brengen, doch de Porte wenscht een einde aan het bloedbad te maken. Zij doet een beroep op de rechtvaardigheid der mogend heden en protesteert tegen elk denkbeeld tot vorming van zelfstandige staten op haar grondgebied. Petersburg. De Turken hebben Elena ont ruimd, na het in brand gestoken te hebben' Parijs. De République Francaise zegt dat de boodschap van den president in alle gemeenten van Frankrijk met vreugde ontvangen zal worden. De nieuwe ministers hebben de middelen in de hand om meer populair te zijn dan al hun voor gangers. De heeren d'Harcourt, secretaris en d'Abzac, adjudant van den maarschalk, alsmede de prefect van policie Voi3in hebben hun ontslag genomen. De Fransehe rente is tot 108,20 gerezen. 14 Dec. 's av. 11 u. 38 gr. 15 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 m. 44 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Toen de heer Gambetta in zijn bekende redevoe ring te Rijssel den president der Fransehe repu bliek plaatste voor het alternatief van se démettre ou se soumettre ging er in de kringen der reac tionairen een storm van verontwaardiging op. Hij werd vervolgd en veroordeeld; op schitterende wijze is hij door de geschiedenis in het gelijk gesteld. De maarschalk heeft zich onderworpen, en bij het lezen der bewoordingen van zijne bood schap, zon men bijna geneigd zijn verder te gaan en te zeggen „smadelijk onderworpen". Ongaarne en niet dan met aarzeling getuigt men van een man als hij, een soldaat, een grijsaard, het hoofd van een staat, dat hij zelfs de eer niet heeft weten te redden. Indien hij had verklaard„ik kan mij niet vereenigen met de politiek der republikeinen mijne gevoelens zijn in strijd met die der meor- derheid, daarom ga ik heen, ten einde plaats te maken voor iemand die met een eerlijk geweten voldoening kan sehenken aan het land", geheel Europa zou hem achting hebben geschonken. Hij is gebleven en heeft zich onderworpen aan de meerderheid. In alle opzichten heeft hij toe gegeven en hij ontziet zich zelfs niet om tot de vertegenwoordiging eene boodschap te richteu, wier inhoud geheel in strijd is met de handelingen en gevoelens, die hij sedert 16 Mei heeft geuit. Hij erkent de noodzakelijkheid der toepassing van de parlementaire beginselen en van het einde der crisis en verklaart zelfs dat deze crisis niet meer mag worden herhaald. Hij belooft dus tot geen tweede ontbinding te zullen overgaan en bevestigt dit nader waar hij betoogt dat, nu tusschen den senaat en de kamer de overeenstemming is hersteld, zij voortaan ongestoord hun taak zullen kunnen volbrengen. Zonder voorbehoud stemt hij toe, dat het uitvoerend gezag zich moet onderwerpen aan de uitspraak der natie. Hij huldigt volkomen zijn eigen onverantwoordelijkheid en de verant woordelijkheid eu onafhankelijkheid van de minis ters. Eindelijk verklaart hij dat thans een nieuw tijdperk van voorspoed zal aanbreken. Iu alle opzichten dus neemt hij het liberale programma aan en verkondigt juist het tegenovergestelde van de beginselen die hij sedert 16 Mei heeft in practijk gebracht. Geen wonder, dat in den senaat zoowel als in de kamer deze „blijde boodschap" met stormachtige toejuichingen werd begroet en dat de rechterzijde een diep stilzwijgen in acht nam. De parlementaire regeeringsvorm heeft de over winning behaald op het persoonlijk gouvernement; de heer Gambetta heeft gezegevierd over de heeren de Broglie en de Fourtou. Na de voorlezing der boodschap heeft de kamer het onderzoek der geloofsbrieven voorgezet. Waar schijnlijk zal heden iu behandeling komeu een voorstel der regeering in overeenstemming met de commissie voor het budget om voorloopig 2/12 der begrooting en de vier directe belastingen te voteeren teneinde de algemeene raden in de gelegenheid te stellen de departementale begroo tingen definitief te regelen. In overeenstemming daarmede bestaat het voornemen die raden tegen 20 December op te roepen. Is alzoo de crisis in Frankrijk gelukkig geëin digd, ook de hoop op vrede vermeerdert. Uit Berlijn wordt althans gemeld, dat Turkije ver trouwelijke stappen bij de neutrale mogendheden heeft gedaan en haar gevoelen heeft gevraagd over een eventueele mediatie. Zelfs indien men aanneemt dat de militaire kracht van Turkije met nog geen vijfde is verminderd, zooals beweerd is, kan het toch onmogelijk nog langer een krachtigen tegenstand bieden, daar zijn hulpbronnen zijn uitgeput en het door nieuwe vijanden bedreigd wordt, welke geheel frissche krachten te velde zullen brengen. Servië heeft thans moed genoeg om de Turksche grenzen over te trekken en prins Milan heeft eergisteren verscheidene maatregelen betreffende den oorlogstoestand genomen- Hjj heeft zijn land in staat van beleg verklaard, vrijwilligers opgeroepen, krijgsraden ingesteld, de dienstplich tigheid van ambtenaren en geestelijken geregeld, bepalingen gemaakt tegen schending der wetten of agitatie togen den oorlog door ambtenaren van den staat, de autonomie der gemeenten geschorst enz., zoodat een geheel abnormale toestand in het leven is geroepen. Eene discussie in de Italiaansche kamer, betref fende de vrijheid der telegraphische correspondentie eu de bewaring van het geheim van telegrammen, heeft aanleiding gegeven tot het voorstellen eener motie van vertrouwen. Na een langdurig en levendig debat werd de motie met 184 tegen 162 stemmen aangenomen, terwijl 10 leden buiten stemming bleven. De groepen Sella en Cairoli stemden tegen. In de Belgische kamer is de discussie over het wetsontwerp op de middelen voor 1878 ten einde gebracht. Het voorstel van den minister van financiën betreffende de verhooging der belasting op het gedistilleerd is ongewijzigd aangenomen. De zitting van den Franschen senaat werd gisteren te kwartier voor drieën, onder voorzitter schap van den hertog d'Audiffret-Pasquier, geopend. Van de nieuwe ministers waren aanwezig de heeren Dufaure, voorzitter van den ministerraad en min. van justitie, Waddington, min. van buitenl. zaken, Pothuau, min. van marine, Leon Say, min. van financiën, en Freycinet, min. van openbare werken. De heeren de Marcère, Bardoux, Borel en Teis- serenc de Bort, respectievelijk ministers van bin- nenl. zaken, onderwijs, oorlog en koophandel, be vonden zich in de kamer van afgevaardigden. De minister-president Dufaure werd by zijn binnen treden door een aantal senatoren begroet en geluk gewensoht. Hij hield daarna de volgende toespraak Mijne heeren. De president der republiek heeft mijne ambtge- nooten en mij opgedragen u de volgende boodschap aan te bieden „De verkiezingen van 14 October hebben ander maal het vertrouwen doeu zien, dat door het land iu de republikeinsche staatsinstellingen gesteld wordt. Zeer goed, links). „Gehoorzaam aan de parlementaire beginse len, heb ik een kabinet samengesteld uit leden der beide kamers, uit mannen die besloten zijn om SÊ staatsinstellingen te verdedigen en te handhaven, door de oprechte naleving onzer con- stitutioneele wetten. (Zeer goed, links). „Het belang des lands eischt dat de crisis, welke wij doorleefd hebben, eén einde neme. Het eischt niet minder dringend dat die crisis zich niet herhale. Zeer goed, zeer goedlinks). „De uitoefening van het recht van ontbinding toch, is niets anders dan de onderwerping van een geschil aan de uitspraak van eenen hoogsten rechter. Het kan dus niet gebezigd worden als middel om te regeeren. (II ne saurait ètre érigé en systems de gouvernement). Ik heb gemeend van dat recht gebruik te moeten maken en handel nu overeenkomstig het antwoord, dat het land mij gegeven heeft. Teekenen van goedkeuring links). „De grondwet van 1875 heeft eene parlemen taire republiek gevestigd en mij tot onverantwoor- delijken president gemaakt, terwijl zij de gemeen schappelijke en persoonlijke verantwoordelijkheid der ministers heeft vastgesteld. (Zeer goed, zeer goed, links.) „Onze respectieve rechten en plichten zijn dus juist omschrevende onafhankelijkheid der mi nisters is de voorwaarde voor hunne nieuwe ver antwoordelijkheid. (Goedkeuring links.) „Deze beginselen, aau de grondwet ontleend, ziju die mijner regeering. „Het einde dezer crisis zal het begin zijn van een nieuw tijdperk van voorspoed." (Zeer goed, zeer goed, links. Verschillende uitroepen rechts.) Eene stem links„Gij zult het ondervinden". De heer de Lorgeril (van de rechterzijde.) „Wij nemen er akte van." De minister-president, voortlezende. „Alle open bare machten zullen tot deze ontwikkeling mede werken. „De hersteld# overeenstemming tusschen den senaat en de kamer van afgevaardigden, welke thans verzekerd is tot het einde toe de haar door het land verstrekte opdracht te zullen nitvoeren, (teekenen van beweging), zal de gelegenheid aan bieden om de belangrijke wetgevende werkzaam heden te voltooien, die door het algemeen belang gevorderd wordt. (Zeer goed, links.) „De algemeene tentoonstelling is op het punt geopend te worden; handel en nijverheid zullen eeue nieuwe vlucht nemen, en wij zullen der wereld opnieuw het bewijs leveren van de levens kracht van ons vaderland, dat zich altijd heeft weten te verheffen door zijn arbeid, door zijne spaarzaamheid en door zijne onwankelbare gehecht heid aan de beginselen van behoud, orde en vry- heid." (Zeer goed, zeer goed. Langdurige toe juichingen links.) De voorzitter van den senaat. „Ik geef dea heer minister akto van de mededeeling dezer bood schap, die in het proces-verbaal der zitting zal worden opgenomen." De zitting' wordt te 3 uren 20 minuten opge heven.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2