N°. 297. 120® Jaargang. 18773 Maandag 17 December. Dit blsd verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën i 20 Gent per regeK Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van'J—7 regelB f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 15 December, Draagkraclitbclasting. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws, MIDDEL v Ingezonden III. Bijzondere levensomstandigheden kunnen den belastingschuldige drukken. Ouders of andere familieleden kunnen tot zijn last zijn. Krankzinnigheid of andere vreeselijke ziek- tën van vrouw of kinderen kunnen hem tot buitengewone uitgaven dwingen. Dergelijke jaarlijks wederkeerende uitgaven zal hij van zijn inkomen mogen aftrekken. Wil hij zijne ouders, naar sommiger meening, te rijkelijk onderhoudengeen nood, die ouders zullen voor dat inkomen weder in de belasting worden aangeslagen. Ieder vader van een talrijk huisgezin zal, zoo lang zijne kinderen ten zijnen laste zijn, daarvoor iets van zijn inkomen kunnemaftrek- ken bij de berekening van den aanslag; b. v. wanneer hij 3 tot 5 kinderen heeft 1/5 van zijn inkomen, 6 tot 8 1/4, 9 en meer 1/3. Eindelijk zal van de, volgens de voorafgaande gegevens belastbare inkomens eene belasting geheven worden, die progressief is, m. a. w. dat van een hooger inkomen een hooger per centage zal geheven worden dan van een lager inkomen. Wanneer men b. v. iemand met 500 inkomen voor 1 °/0 aanslaat, zal men iemand met 5000 inkomen met 2 °/0 kunnen belasten, iemand met f 25000 inkomen met 3°/o, iemand met f 50,000 inkomen met 4°/0 en zoo vervolgens. Iemand met 500 inkomen die f 5 belasting betaalt, kan die 5 minder gemakkelijk missen (omdat zij een noodzakelijk kleedingstuk of een stuk boter op de boterham vertegen woordigt, dat hij nu zal moeten derven) dan 100 bedraagt voor dengene, die een inkomen van f 10,000 heeft. En wanneer in een progres sief belastingstelsel iemand met f 50,000 in komen f 2000 belasting betaalt, zal hij in verhouding niét zwaarder getroffen worden dan de arme duivel, die van zijn 500 vijf gulden betaalt, ofschoon de belasting van den eerste tegen 4°/o> die van den ander tegen 1 °/0 van zijn inkomen berekend is. Voegt men daarbij, dat voor de maatschappij niets verderfelijker is dan de opeenhooping van groote rijkdommen in een en dezelfde hand, dan zal eene progressieve belasting, voor zoover zij die opeenhooping eenigszins mocht kunnen temperen, daarom zeer zeker eer aan bevolen dan veroordeeld moeten worden. Wanneer onze gemeentewet eene kapitaal belasting toeliet, zou men wellicht het denk beeld eener progressieve inkomstenbelasting kunnen laten varen en naast de inkomsten belasting, geheven volgens de zoo even opge geven grondslagen met uitzondering van de progressie, eene kapitaalbelasting kunnen hef fen, hetzij als eene successiebelasting ook in de rechte lijn voor kapitalen hoven een zeker minimum; hetzij als kapitaalbelasting, waarhij evenzeer een zeker minimum werd vrijgesteld. Zoolang echter de gemeentewet hierin niet voorziet, zal eene progressieve inkomstenbelas ting het eenige middel zijn om de belasting schuldigen meer naar hunne draagkracht te laten betalen, dan tot nu toe in den regel ge schiedt en de mogelijkheid voor gemeentebe sturen daardoor geopend worden, om de inkom sten der gemeenten te verhoogen in evenre digheid tot de behoeften, en niet terug te dein zen om voor de behoeften van het onderwijs en andere belangen, die dringend voorziening eischen, het noodige uit te geven, i Mocht eenmaal ook de staat bij gewensehte afschaffing van zoovele belastingen, die slechts hare basis schijnen te vinden in de behoefte, welke slechts doet vragen, niet„brengt het volk volgens eiders draagkracht op maar alleen„brengt het volk op eene draag krachtbelasting voor het rijk, naast eene kapi taalbelasting in het leven roepen, dan zal mis schien de taak der gemeentebesturen zeer vereenvoudigd kunnen worden, door dat aan hen de bevoegdheid wordt geschonken, door opcenten op die twee rijksbelastingen in hunne behoeften te voorzien. Utopieën hoor ik uitroepen, alsof niet wat gisteren eene utopie was, morgen eene werke lijkheid kan zijn en het in de toekomst zeker worden zal, waar zij berust op rechtvaardig heid. Hoe betrekkelijk kort geleden vonden de gemeentelijke accijnsen de warmste verdedi gers en. wie zou ze nu nog terug willen roepen Hoe vaak is niet het denkbeeld der gemeen telijke inkomstenbelasting, zooals zij thans op de meeste plaatsen geheven wordt, als eene utopie uitgekreten Maar bovendien, er zijn gemeenten waar eene progressieve ffraagkrachtbelasting bestaat, en waar de ingezetenen zich er niet over beklagen. Utopieën, alsof het eene utopie zon zijn om te breken met dat tal van belastingen, welker bestaan door de meest deskundige financieele specialiteiten reeds jaren geleden is veroordeeld geworden; alsof wij ook op het punt van belastingheffing niet vooruit zouden gaan en gedoemd zouden wezen om ten eeuwigen dagen op het rad der onzalige financiekunst te worden geledebraakt, waarbij alle billijk heidsgevoel schijnt te moeten blijven uitgesloten. Zooals bekend is behooren de kazematten en de grachten der voormalige vesting Sas van Gent aan den heer van de Wattijne aldaar, terwijl de staat eigenaar was van den grond onder en boven de kazematten, een toestand die, met opzicht tot de uitoefening van de eigendomsrechten der beide partijen, aanleiding tot verwikkeling kon geven. De vrees voor zoodanige verwikkeling is thans weggenomen; immers, naar wij vernemen, zijn door den notaris Coninck Westenberg te Sas van Gent, namens den staat de grachten en kazematten voor eene som van f 7105 aangekocht en heeft dus thans de Staat de volledige eigendom dier goe deren verkregen. In de gemeente Assenede werd 11. Zondag een herdershond dol, beet verscheidene schapen en honden en ongelukkig ook twee menschen. Een dezer laatsten is dadelijk in bedevaart naar St. Hubert gegaanof nu de man zulk een sterk geloof zal betoonen dat de voorspraak van den jager-heilige hem wezenlijk zal helpen, dan of het waar is dat men aldaar eene geneeskundige kuur, hoofdzakelijk branding moet ondergaan, zal nu misschien uitgemaakt kunnen worden. Dat is zeer wenschelijk, daar men naar het schijnt de eerste voorbehoedmiddelen verzuimt om zich met blind vertrouwen op een kerkelijk voorsehrift te verlaten. De onlangs gewoed hebbende brand in de Wil lemskazerne te Utrecht heeft aanleiding gegeven tot de benoeming eener commissie van vijf leden uit den gemeenteraad, om een onderzoek naar de oorzaken dier ramp in te stellen. Haar thans uitgebracht verslag voert tot de slotsom dat de brand niet in de eerste plaats te wijten is aan nalatigheid der Utrechtscho brandweer, ofschoon deze niet in alle opzichten is wat zij wezen moest. Daarentegen oppert de commissie vele bezwaren tegen hetgeen van militaire zijde geschied of ver zuimd is, zooals: de ondoelmatige inrichting der kazerne, de plaatsing der magazijnen en de nadee- lige omstandigheid dat de sleutels berustende waren bij niet in de kazerne wonende officieren. Verder kan de commissie niet nalaten te wijzen op het dpor 2 officieren uitgesproken gevoelen: 1° dat jleze brand wellicht aanleiding zal géven tof het beramen van betere maatregelen in geval van brand; 2° dat h. i. de brand in de kazerne had kunnen worden voorkomen, indien men tijdig, d. i. onmiddellijk na het ontdekken van den brand in de gr utter ij, al de vensters en ramen, belendende aan het brandende perceel, ten getale van 55, door manschappen had doen bezetten om met natte dekens het indringen van den brand tegen te gaan, liever dan zoo spoedig mogelijk met een deel der goederen het gebouw te verlaten, zelfs met achterlating van open ramen en van patronen. De ambtenaren der gemeentelijke gasfabriek te Arnhem, ambtshalve aangeslagen in de patent belasting, hebben daartegen hun bezwaren aan gedep. staten van Gelderland te kennen gegeven. Deze hebben daarop beslist: 1° dat de gasfabriek door de gemeente wordt geëxploiteerd; 2° dat reclamanten bij die publiek-rechtelijke inrichting zijn benoemd als openbare ambtenaren; 3° dat, zoo zij hun bezoldiging niet rechtstreeks uit de gemeentekas ontvangen, dit zijn oorsprong heeft in de omstandigheid, dat de gasfabriek uitmaakt eene inrichting van afzonderlijk gemeentebeheer; 4° dat deze omstandigheid krachtens de wet is toege laten redenen waarom gedep. staten hebben besloten, den bedoelden aanslag te vernietigen en ontheffing te verleenen van het patent. pensioenen. Een tweede pensioen verleend van 3184 's jaars aan mr. C. T. baron van Lijnden van Sandenburg, gewezen minister van justitie. onderscheidingen. Vergunning verleend aan mr. L. N. graaf van Eandwijck, grootmeester van Zr. Ms. huis, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van den Witten Adelaar, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natunrkunde aan de rijks universiteit te Utrecht dr. W. Kapteyn, thans leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Mid delburg [gisteren reeds onder „Tel. her." gemeld] en tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen dr. J. C. Kapteyn, thans observator aan de sterre- wacht der rijks universiteit te Leiden. middelbaar onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande middelbaar onderwijs te geven aan Ernest Arthur Sunier, geboren te Nods (Zwitserland), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet ge vorderde vereischten voldoe. marine. Gedetacheerd op het schroefstoomschip le klasse Zilveren Kruis de ingenieur 2e klasse bij de marine P. S. C. M. Wijs. leger. Overgeplaatst in rang de le luit. H. W. J. Royen, van het 1' regiment veld-artillerie, bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indie, en de le luit. J. H. ter Spil, van het wapen der artillerie in Ned.-Indie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger hier te lande en ingedeeld bij het 3e regiment vesting-artillerie. Tot leeraar voor de moderne talen en wiskunde, aan de Latijnsche school te Gouda, is benoemd de heer H. W. Knottenbelt, thans te Leiden. De gemeenteraad van Oost- en West-Sou burg heeft de jaarwedde van den hoofdonder wijzer met f 100 verhoogd. De heer C. Rogge, predikant bij de N. H. ge meente te Waterlandkerkje, heeft een beroep ontvangen naar Waarde. Op de eerste uitvoering der Middelburgsche muziekvereeniging, welke gisteren avond plaats had, vernieuwde het publiek de kennismaking met den heer D. Bromberger, vroeger muziek-directeur te Goe», thans te Bremen gevestigd. De talenten, door welke deze pianist zich onderscheidt, gaven ook nu weder reden tot waardeeriugeene bewon derenswaardige kunstvaardigheid, eene geweldige kracht, die niet altijd van overdrijving vrij te plei ten is en die de fijnere gedeelten van sommige der voorgedragen stukken, met name de gedistingeerde salon-muziek van Chopin, niet altijd volkomen tot hun recht laat komen. Het programma van den heer Bromberger bestond uit het concert in Es dur, op. 32 van Weber, Chopin's Nocturne, op. 15 en Balladeop. 23, Waldesrauschen, van Liszt,' Norwegischer Hochzeitszug van Grieg, een recht zangerig en idyllisch nommer, en Valse-caprice van Scharwenka, terwijl de levendige toejuiching van het publiek nog als toegift eene Nocturne van Chopin te voorschijn riep. De heer W.' Kes, uit Dordrecht, liet zich hier voor het eerst als violist hooren. De keus van zijn eerste voordracht, een concert militaire van Lipinski, kon ons niet bijzonder bekoren. Grillige overgangen, motieven, niet van banaliteit vrij, en eene samenwerking met het orkest, die bij meer dan eene enkele repetitie waarschijnlijk in volmaaktheid had kunnen winnen, maakten dit nommer tot een niet geheel onvermengd muzi kaal genoegen. Het schoone Adagio uit Men delssohn's vioolconcert droeg de heer Kes met veel smaak voor en de Polonaise van Wieniawski, door welke hst concert besloten werd, bewees dat zijne geoefendheid op het instrument, dat als het schoonste, doch tevens als het moeilijkste van allen beschouwd wordt, reeds een hoogen trap bereikt heeft en bij voortgezette studiën eene veel belovende toekomst te gemoet gaat. Het orkest voerde de symphonie in D dur van Mozart en de zangerige ouverture Heimhehr aus der Fremde van Mendelssohn loffelgk uit. Jammer dat de stemming der instrumenten, vooral gedu rende het eerste gedeelte van den avond, te wen- schen overliet. De zangvereeniging „Tot oefening en uit spanning" alhier zal aanstaanden Dinsdag hare winter-uitvoeringen openen met twee belangrijke werkende Mis in Es van Schubert en Schumann's Rose Pilgerfahrt. Over dea tekst van eerstgenoemd werk valt uit den aard der zaak weinig te zeggen, daar alle missen, sedert meer dan duizend jaren onver anderd zijn gebleven. De naam mis is eene verkorting van het Latijn sche woord missa en ontleend aan de woorden ite, missa est (gaat heen, de bijeenkomst is afge- loopen), waarmede de godsdienstoefening besloten werd. De verschillende stukken welke gedurende de hoogmis gezongen worden, dragen hun naam naar de woorden waarmede ze aanvangen: 1 Christe eleisón (Christus is opgestaan) of Kyrie eleison2 Gloria in excelsis Deo (God zij de hoogste eer) met het Laudamus te (wij prijzen u), Gratias agimus tibi (wij brengen U dank) Domino Deus rex celestis, (Heere God, koning des hemels),' Qui tollis peccata (die de zonden der wereld draagt) en Cum sanctu spiriiu (Met den heiligen geest). 3 Het Credo, of de apostolische belijdenis des geloofs. 4 Het Sanctus en Hosanna, de lofzang. 5 Het Benedictus (de zegen) en het Agnus Dei (ter eere van het Lam Gods). Vroeger werd van de uitvoering dezer missen in de katholieke kerken veel werk gemaakt en alle groote toondichters, zonder onderscheid van godsdienstige denkwijs, hebben aan de bewerking dezer stukken hunne uitstekendste krachten gewijd. Vandaar dan ook dat iemand, die de groote voortbrengselen op het gebied der toonkunst kennen en genieten wil, de kennis der missen van de beroemdste meesters niet ontberen kan en deze werken, die in katholieke landen uit den aard der zaak druk beoefend werden, in het protestantsche Duitschland, Neder land en Engeland onder de beoefenaars der toon kunst bijna even bekend en geliefd werden. Sedert de tegenwoordige paus echter de medewerking van vrouwen in de kerk-koren te Rome verboden heeft, geraakt de katholieke godsdienstige muziek in katholieke landen op den achtergrond, terwijl zij in protestantsche landen de populariteit en de vereering behoudt, die zij daar altijd om hare kunst waarde bezeten heeft. Zoo worden dan ook de missen, welke Pranz Schubert voor de hoofdkerk te Weenen, waarvan hij organist was, schreef, sedert een tiental jaren iu zijne geboortestad weinig meer uitgevoerd, terwijl zij

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1