Ingezonden Stukken. Réclames. Ze e t ij d i n ge n. De Engelsche pers over den val van Plevna. Handelsberichten. Graanmarkten enz. AcLverteatiSn. 30jarige Echtvereeniging raadslieden van den maarsehalk wisten zeer goed, dat een cabinet d'affaires geen genade zou vinden in de oogen der kamer en dat, alleen een parle mentair kabinet levenskracht kon hebben en een einde kon maken aan de crisis, maar juist om de republikeinen te prikkelen moest een cabinet d'affaires worden samengesteld. De republikeinen bepaalden zich tot eene doodverklaring en bleven overigens kalm en rustig. Ziedaar een tweede teleurstelling voor de reactionaire intriganten. Het kabinet-Rochebouët was eene onmogelijkheid geworden. Een nieuwe kunstgreep om de repu blikeinen in den val der revolutie te lokken was de kabinets-opdracht aan den heer Dufaure. Op het oogenblik dat hij gereed was en waarin men kon verwachten, dat de wenschen der meerderheid van het parlement en der natie zouden worden vervuld werd eene moeilijkheid opgeworpen, waardoor het tot stand komen van een parlementair ministerie werd voorkomen. Zelfs nu bleven de republikeinen kalm en bedaard; zij begingen geen enkele fout, gaven tot geen enkele redelijke klacht aanleiding, hielden hun aanhangers in bedwang; de revolutie brak niet uit. Nog éen middel was mogelijkeen tweede ontbinding te beproeven. Die zou men waarschijnlijk niet zonder tegenstand dulden. Daarom moest de heer Batbie een ontbindingskabinet vormen. De ontbinding bleek onmogelijk te zijn omdat de constitntioneelen in den senaat daartoe hunne medewerking niet wilden verleenen; daarenboven konden de eventueele leden van het ministerie Batbie het niet eens worden en weigerde de heer Pouyer Quertier zooals hij gisteren in de couloirs van den senaat zelf mededeelde uitdrukkelijk de portefeuille van financiën aan te nemen, terwijl hg den maarschalk dringend had aangeraden de onderhandelingen met den heer Dufaure te hervatten. Ziedaar de reactie schaakmat. Dank zij het geduld, de kalmte, het politieke doorzicht en den invloed der republikeinsche leiders is derevolutie niet uitgebroken en het oogenblik daar, waarin men Frankrijk voor gered kan beschouwen. Er moet een ministerie komen dat regeeren kan en om dit te verkrijgen heeft men den maarschalk moeten bewegen andermaal een beroep te doen op de vaderlandsliefde van den heer Dufaure, die zich opnieuw bereid heeft verklaard de samen stelling van een parlementair kabinet op zich te nemen. De quaestie over de benoeming der minis ters van bnitenlandsche zaken, oorlog en marine scheen gisteren avond reeds te zijn opgelost. Hoewel de maarschalk misschien alleen om den schijn te redden dat zijn vorige eisch gemeend was den heer de Banneville wilde handhaven, heeft hij ook op dit punt moeten toegeven. Zelfs de meest gematigde leden van de beide kamers drongen er bij den heer Dufaure op aan, dat hij niet zou toestemmen in het aanblijven van eenig minister. Ook met de heeren d'Audiffret Pasquier en Grévy hield de maarschalk nog conferenties en gis teren middag te 44 uur hield men te Versailles de moeilijkheden voor uit den weg geruimd en werd heden morgen het besluit der benoeming van het volgende kabinet in het Journal officiel verwacht: Dufaure, president-minister en justitie; Marcère, binnenlandsche zakenWaddington, buitenlandsche zakenBardoux, onderwijsBorel, oorlogPothuau, marine; Léon Say, financiën; Teisserenc de Bort, koophandel en Treycinet, openbare werken. Mocht dit kabinet heden optreden dan werd terstond een votum van vertrouwen in de kamer te gemoet gezien. Het grootste gedeelte ham leden wilde vervolgens 2/12 der begrooting voor 1878 bij wijze van credietwet aannemen en de discussie over de begrooting tot Januari verdagen. De ïegeering zal ia de kamer verschijnen met een presidenteele boodschap, waarvan de inhoud gisteren werd vastgesteld. Natuurlijk is hierin een der grootste moeilijkheden gelegen, daar zij eene belofte zal moeten bevatten, dat de politiek van 16 Mei zal worden verlaten. De senaat hield gisteren slechts een half uur zitting; de voorzitter verklaarde de leden bijeen te zullen roepen in het geval eene mededeeling van de zijde der regeering mocht worden gedaan, een bewijs dus dat zij spoedig werd verwacht. De kamer bleef li uur bijeen en behandelde eenige verkiezingen. De discussie over die van den heer de Kerjégu te Brest is tot beden aan gehouden. Bij de gisteren te Bern plaats gehad hebbende verkiezing is de beer Sohenk met 103 van de 147 stemmen tot president van den Zwitzerschen bond voor 1878 verkozen. De heer Hammer is vice-president geworden. Zeker wel in een der gewichtigste oogenblikken in de geschiedenis van Turkije werd gisteren de tweede zitting van het Ottomanische parlement geopend, met een troonrede, die in zeer ernstige bewoordingen gesteld was. Daarin werd geconsta teerd, dat de regeering hervormingen had ingevoerd, doch door een onrechtvaardigen oorlog was ver hinderd daarmede voort te gaan. Tussehen Christenen en Muzelmannen is zoo werd verder gezegd een volkomen eenheid noodig, en daartoe was de invoering eener nationale garde verordend. In de troonrede werd noch melding gemaakt van een eventueelen vrede, noch van eene medetatie door «en der mogendheden. Behalve met Rusland zijn de betrekkingen met alle mogendheden naar wensehi Alle gezanten waren tegenwoordig. Met betrekking tot den val vau Plevna wordt nog gemeld, dat Osman Paeha «enige dagen toor zijn laatsten uitval een parlementair naar groot vorst Nicolaas had gezonden, /die hem verwees naar den bevelhebber van het belegeringsleger, den prins van Bumenië. .Osman Pacha wilde echter zijn degen niet overhandigen aan een vasal van den sultan en daardoor ging de capitulatie toen niet door. De czaar heeft persoonlijk aan Osman Pacha zijn degen teruggegeven. Volgens een opgaaf van Teveren Pacha, chef van den staf van het leger te Plevna, bestaat het krijgsgevangen genomen leger *it 60 tabors met 60 kanonnen, eenige cavalerie en 7 pachas. Gisteren morgen trokken 30 tabors Turksehe troepen de Lom over en vielen het leger van den grootvorst Wladimir aan, voornamelijk bij Metcko. Na een heftigen strijd werden de Turken terug geslagen. De grootvorst-troonopvolger viel de linkerflank der Turken aan. Nu eindelijk Turkije als overwonnen kan worden beschouwd en het oogenblik schijnt te zijn aangebro ken waarop vredesonderhandelingen zouden kunnen worden aangeknoopt, is het belangrijk het oordeel der Engelsehe pers te vernemen. Na het gewicht van den val van Plevna te hebben betoogd, waardoor de Turken even volko men zijn geslagen als de Oostenrijkers in 1866 en de Franschon in 1870, zegt de Times deze verge lijking alleen te maken om te doen uitkomen dat de plaats gehad hebbende gebeurtenis niets nieuws en niet» verschrikkelijks oplevert, daar in de beide genoemde gevallen de nederlaag evenzeer voorzien was als thans. „Te dien tijde zegt de Times waren er ook opgewonden lieden die ons aanraadden ten gunste der overwonnenen tus- sckenbeide te komen, maar met goedvinden van de meerderheid der natie werd besloten, dat het onze zaak niet was om de behulpzame hand te reiken aan zwakke mogendheden. „Wij zullen thans hetzelfde beginsel volgen. De Turken hebben de voorwaarden verworpen waaronder Europa, met inbegrip van Engeland, hen de internationale bescherming heeft aangebo den. De gevolgen daarvan hebben zij reeds door de nederlaag hunner wapenen ondervondenvroeg of laat zullen zij die nog meer ondervinden door inkrimping van hun gezag, zoo niet van hun grondgebied in Europa. Geen Europeesche mogend heid, en Engeland minder dan eenige andere, zal tusschenbeida komen om hen de gevolgen hunner handelwijze te besparen. Indien de Turken nog iets van hun oude politieke bekwaamheden hebben overgehouden zullen zij van hun rampen gebruik maken als van de laatste gelegenheid om zich met den vijand te verstaan. „Hun eer hebbeu zij volkomen gered, en Osman Pacha heeft vooral getoond, dat het Ottomanische gezag berustte in handen van een ras, begaafd met zeldzame militaire talenten. De Russen heb ben hunne overwinningen duur betaald en zullen misschien niet geneigd zijn een tweeden zoo hard- nekkigen tegenstand als die der Turken uit te lokken. „Eene mediatie is dus op het oogenblik moge lijk en de Turken kunnen met den vijand onder handelen. Of zij rechtstreeks of door tusschenkomst van eene andere mogendheid daartoe overgaan doet er weinig toe. Europa zal ieder redelijk voorstel, dat zij doen, ondersteunen. Zij kunnen er niet aan denken door een uiterste en wanhopige poging het overige gedeelte van het rijk in gevaar te brengen, en de Russen kunnen niet voornemens zijn de groote quaesties het hoofd te bieden, die uit de voortzetting van den oorlog zouden voort vloeien. Het oogenblik is daar om de gevolgen van den oorlog aan te nemen zooals ze zijn. Het is te hopen, dat onze regeering alle mogelijke pogingen zal aanwenden om de oorlogvoerende mogendheden te bewegen, dat zij gebruik maken van de gelegenheid die hen thans is aangeboden." Daily Telegraph herinnert, dat Duitschland en Oostenrijk een groote overwinning van de zijde van Rusland noodzakelijk hebben geacht om met hoop op goed gevolg vredesvoorstellen aan Rusland te doen. Indien prins Bismarck en graaf An- drassy het nog eens zijn zullen zij zegt genoemd blad erkennen, dat het thans tijd is voor eene tusschenkomst. Het zou kinderachtig zijn te loochenen dat Engeland voor zooveel hem betreft op geen vriendschappelijke oplossing kan hopen, als men de laatste vredesvoorwaarden, door Rusland aangekondigd, vergelijkt met die welke de Porte het laatst heeft aangeboden. Het is waar, dat Rusland toen nog niet zeker was van de over winning en dat Turkije nog hoop koesterde op een gunstigeu afloop. Het is dus de vraag of de val van Plevna de eischen van Rusland zal wijzigen en de concessies van de Porte ten aanzien van de medewerking der neutrale mogendheden voldoende zullen zijn ter verkrijging van een billij ken en hechten vrede. Daily News is van oordeel, dat de behaalde overwinning den Russen groote moeilijkheden zal veroorzaken, omdat zij 30,000 a 40,000 hongerige Turken zullen moeten voeden, terwijl hun eigen bronnen beperkt zijn. Daarenboven hebben zij 10,000 tot 12,000 gewonde Russen en Turken te onderhouden. „Maar over het algemeen zegt laatstgenoemd orgaan gelooft men, dat wij aan het einde der crisis staan, die tot een vrede moet leiden, welke de vermindering van het Turksehe grondgebied ten gevolge moet hebben door Christe lijke bevolkingen bewoond. Ieder vredestraetaat waardoor aan dit verlangen niet wordt voldaan, zou noodlottig wezen, want daardoor zou een meer of minder langdurig tijdvak van onze kerheid en angst worden in het leven geroepen, waardoor slechts de zekerheid van een nog ver schrikkelijker oorlog, dan wij thans hebben bijge woond, zou worden geboden." De Standard gelooft, dat Rusland gaarne vrede zal sluiten, omdat de oorlog in Rusland niet populair is, terwijl de czaar zich zeker gelukkig zou achten indien hij een einde aan den strijd kon maken, die zoo groote eischen aan de financiën van den staat stelt en tegen zijn persoonlijk gevoelen is ondernomen. En wat de voortzetting van den oorlog betreft: de overtocht over den Balkan door het Russische leger zou den toestand veel ernstiger maken, daar de neutraliteit van sommige mogendheden een einde zou nemen bij het vooruitzicht dat een Russisch leger tot Kon- stantinopel zou doordringen. Indien de oorlog voortduurt zou Oostenrijk verplicht zijn voor zijne belangen te waken, maar ook andere mogendheden touden genoodzaakt zijn andere besluiten te nemen. Mocht Turkije thans geen einde willen maken aan den oorlog, dan vreest de Standard voor de internationale crisis, waarin eigenlijk het groote gevaar van de Oostersche quaestie gelegen isen dat zelfs niet geheel wordt weggenomen indien de Turken thans willen toegeven, omdat de vredesvoorwaarden zoo licht in strijd kunnen komen met belangen van andere dan de oorlog voerende mogendheden. Voor Engeland is dit punt niet het minst belangrijk, daar het bedreigd wordt in de vredesonderhandelingen niet te zullen worden gekend of dat deze zullen worden geba seerd op het beginsel yan het drie-keizersverbond. Niet het minst dringt de Morning Post er op aan dat Engeland thans tusschenbeide zal komen, daar het onmogelijk kan toestemmen in de vernieti ging van het Turksehe rijk en nog minder in zijne onderwerping aan de suzereiniteit van Rusland. Indien Engeland zegt de Morning Post rustig de annexatie van het Turksehe gebied in Azië aanzag, waardoor de Zwarte zee een Rus sisch meer zou worden eu de Bosporus worden opengesteld voor de vloten van den czaar, zon Engeland evengoed den afstand van zijn gebied in Azië kunnen onderteekenen. Aan den anderen kant zou door eene hernieuwing van het traktaat van Unkiar-Skelessi, waardoor de maritime en militaire kracht van het eene rijk ter beschikking van het andere zou worden gesteld, het kanaal van Suez aan den keizer van Rusland worden overgegeven door zijn bondgenoot den sultan van Turkije. Er zijn dus gewichtige belangen voor Engeland op het spel. Door zijn leger en vloot kan Engeland in een oogenblik het evenwicht in Turkije herstellen en het mag daarom niet langer aarzelen eene beslissing te nemen. Uit deze beschouwingen blijkt welk een ge wichtige phase de Oostersche quaestie na den val van Plevna is ingetreden en dat, zooal de oorlog tussehen Rusland en Turkije een einde mocht nemen, het gevaar voor nieuwe botsingen volstrekt nog niet ais geweken kan worden beschouwd. De diplomatie zal. een hoogst gewichtige, maar tevens niet minder moeilijke taak te vervullen hebben. Geachte redacteur. Naar aanleiding van het in uw nommer vau Dinsdag onder de rubriek Landbouw vermelde, zult ge aan het volgende wel een plaatsje willen gunnen. De Nieuwe Kraaiertpolder is een gewone Zeeuw- sche polder, voor wiens uitwatering wel te zorgen is, zonder stoomwerktuigen van hooge drukking, toegepast op een hevel-centrifugaal pomp. Waarom geen compound-machine met surface-condensor die zou bij 't brakke water passen? Van windvijzelmolens maakt men tegenwoordig, bij nieuwen aanleg, geen gebruik meer. Oorzaken en gevolgen moeten uiteen gehouden worden. De te hooge ligging van binnendijksche duikers is geen oorzaak, maar een gevolg van de te hooge ligging van den sluis vloer. Ter verlaging van afwateringduikers, ook al liggen ze onder een spoorweg, behoeven geen eigenaardige boormachines toegepast te worden, als gold het de doorboring van den Mont-Ceni». Met wat medewerking van de spoorwegmaatschappij, die men toch in geen geval ontberen kan, is zulk een duiker-verlaging tamelijk eenvoudig. Peter Simple. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor den eten twee teercapsules vau Guyot, in geval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronchos oï longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teercapsules, 't geen maakt dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siropen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquet, waarop de handteekeniag van den h«er Guyot in drie kleuren is gedrukt Te verkrijgen in de meeste goede apotheeken De mailstoomer „Stad Middelburg" gezagv. Joha, die heden morgen te Vlissingen moest aan komen, was des middags nog niet in 't zicht. Van Queensboro is op aanvrage een telegram ontvangen meldende dat de „Stad Vlissingen", gisteren avond van Vlissingen vertrokken zijnde, de andere boot des nachts op de gewone hoogte is gepasseerd. De Belgische sleepboot Engeland is dezen middag te vier uren uitgestoomd om de Stad Middelburg te gaan zoeken. Heden namiddag is te Vlissingen binnenge komen de Vlissingsehe vischsloep de Zeeuw, met een vangst van 1800 schelvisschen. Gent, 14 December. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 31.rogge ad 100 kilo fr. 21.50; gerst fr. haver fr. 22.50; boek weit fr. 17.paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 35.— lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 2.35 per kilogram; eieren fr. 3.60 per 26 stuks. Vlissingen, 14 December. Boter per kilogram f 1.25 a f 1.15. Eieren f per 104 stuks. Amsterdam, 14 December. Raapolie op zes weken f 42£. Lijnolie f 32). ^rgzen van efTeeien. Amsterdam13 Dce. 14 Dot. fteiterl. Cert. Werk. schuld. 24 pet. 634 Certific. dito dito .3 76§ dito dito dito 4 99| Aand. Handelmaatschappij. 5 104A dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam Blelgië. Gert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen E&nsland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope G\ 1855 6e serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872. dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope& C®. Leen. I860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. ©osSemï'ijfe. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860. dito 1364. Hongarije. Schatkistbiljett, Oblig. Theiss spoorweg Italië, Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 /Lmerika.Obl.Ver. S tat.1904. Obligatiën dito dito 1885. Hlin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul &Pae. Spw. 1' sec dito dito dito 2esec. flrazllië. Oblig. 1863 Obl. 1865 3 3 24 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 4 4 6 5 ±4 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 44 5 63ft 76A 100 104J 1014 1014 9iè 594 724 854 7844 794 140 136 764 58 57| 694 374 1064 864 77 444 80 834 7744 714 49 514 55A 55J 534 524-f 1134 914 113} 91A 59 734 78| 794 142 138 764 694 374 1064 854 764 46 44 804 804 774 714 49 51 554 554 53J 52| 1124 95 1134 684 684 414 134 12 TV 504 74 414 134 124 504 7A 71 1014 62| 824 101 944 704 1014 624 89 83 82§ 89 944 Prijzen van coupons. Amsterdam, 14 December. Metall. 20.95; dito zilver f 22.05Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaansche piasters .71; Amerikaanscbo dollars (in goud) f 2.464. Amsterdam, 13 December. Metall. 21.dito zilver f 22.25; Div. Eng. per 11.90Eng. Russen per f 12.05; Eng. Portugal per Frans. 47.90Belg. 47.80Pruis, f 58.90 Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ1.194Bos sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters .71Spaansche binnenlandsche -.65; Amerikaanschedollars/2.47; papierƒ2.38. van W. CEVAAL en L. JASPERSÉ. Ritthem, 15 December 1877. bonne dankbare kinderen inileinivvdeindeflbn.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3