N°. 294. 120® Jaargang. 1877j Donderdag 13 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,1 Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van] 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laïfitk C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 12 December, DE OLM EN DE KLIMOP, HIIDDELBUROSGHE COURANT. w De vijfjaarlijkaehe herziening der kiestabel, welke door het vermeerderen van de bevolking des lands telkens noodzakelijk wordt gemaakt, is eene zaak die aan den strijd der staatkundige partyen onmogelijk vreemd kan blij ven. Hoe ernstig de regeering er zich ook op moge toeleggen om de regeling onpartijdig te doen plaats hebben, altijd zal zij blootstaan aan de beschuldiging dat het haar te doen is om haar eigen partij voordeel te verschaffen. Daardoor kon het den minister Heemskerk niet gelukken, in eene vertegenwoor diging waar zijn partij de minderheid had, zijne tabel-herziening aangenomen te krijgen. Daardoor ook heeft het ministerie-Kappejjne nauwelijks een ander herzienings-ontwerp ingediend, of van alle kanten klinken beschuldigingen van partijdigheid, onderdrukking der minderheden enz. Zoo ziet de Tijd in het wetsontwerp alleen „de logica, welke uitloopt op de bevestiging der liberale tirannie." Het katholieke blad wijst daarenboven nog, als op een ander teeken van partijdigheid, op „de brutale haast, waarmede tot de behandeling dezer wet gedwongen wordt," doch het vergeet daarbij dat vóór de optreding van het ministerie- Kappeijne meermalen aan de vertegenwoordiging haar eigen ongrondwettigheid voor de voeten ge worpen werd, omdat zij zich niet haastte, door aanneming van een der ontwerpen-Heemskerk, haar ledental op het grondwettig cijfer te brengen. Al deze redeneeringen vertoonen zoo duidelijk den bril der party digheid waardoor men ziet, dat ze eene ernstige overweging nauwelijks waard zijn. De Tijd houdt zich overtuigd dat van de zes nieuwe zetels er vijf door liberalen zullen ingenomen worden en dat alleen in het nieuwe district Hilversum door de tegenpartij, onder zeer ongunstige kansen nog, gestreden kan worden. Het Handelsblad gelooft daarentegen dat er drie liberalen (te Winschoten, Amsterdam en Rotterdam) en drie anti-revolutio nairen of katholieken (Hilversum, Zevenbergen en Goes) gekozen zullen worden. De waarheid zal wel zijn dat men over de toe komstige verkiezingen in de aanstaande kiesdis tricten niets met zekerheid kan zeggen en dat zelfs de Standaard, specialiteit in de verkie- zings-geographie als zij is, hare onkunde in deze, al ware het slechts voorzichtigheidshalve, zou moeten belijden. Het komt ons echter voor dat er meer kansen bestaan op onpartijdigheid bij een kabinet als het IF'ZBTXXI^IETÖJST.. 38 EIN VERHAAL YAH ANTON GIÜLI0 BARRILI. Uit het Italiaanseh. Vervolg en slot.) X. Ieder die zich willekeurig van zijn vaderland heeft losgerukt, met het vaste voornemen om er nooit meer terug te keeren, kan nagaan hoe Laurenti te moede was. Het is vreeselijk, hartverscheurend zich van het strand te verwijderen en te moeten zeggen dit is de laatste maal dat ik dit alles zie! De zwaluw verlaat het nest dat zij met zooveel zorg aan de balken van het gastvrije huis bevestigd heeft, om verre streken te gaan bezoeken; maar als het jaar verstreken is komt de zwaluw weer met uitgespreide vleugeltjes om het verlaten nest heen fladderen en piepen. Maar de menseh die het vaderland verlaat, dat hem dierbaar is door de gewoonte, door de herinnering, de mensch die op die wijze het fijne weefsel zijner gehechtheid verbreekt, lijdt, dunkt mij, evenveel als een plant die uit den grond gerukt wordt en hare teerste wortels daarin laat zitten. Het hart bloedt en de smart wordt niet gelenigd door tranenop het tegenwoordige, dat reeds in het bezit eener bedui dende meerderheid is, dan onder een ministerie Heemskerk, dat alle krachten had in te spannen om van minderheid zoo mogelijk meerderheid te worden. Een bewijs dezer stelling kan men hierin vinden dat alle ontwerpen-Heemskerk, tegen den sedert 27 jaren gevolgden regel in, er op ingericht waren om het aantal enkelvoudige kiesdistricten te ver meerderen. Het ontwerp-Kappeijne laat dit cijfer daarentegen onveranderd. Tegenover twee nieuwe dubbele districtenGoes en Winschoten, komen twee nieuwe enkelvoudige: Hilversum en Zeven bergen. De meervoudige, Amsterdam en Rotterdam, worden ieder met nog éen lid vermeerderd. Van een logisch standpunt moge deze bestendiging der oude indeeling niet onbepaald goedkeuring ver dienen daar het misschien wenschelijker ware öp den weg der verdubbeling voort te gaan, van het standpunt der onpartijdigheid is er niet veel tegen te zeggen. Van ditzelfde standpunt beschouwd, hebben wij tegen de verandering die ons eigen kiesdistrict ondergaan zal, weinig in te brengen. De 15,000 zielen, welke het district Middelburg meer telde dan het grondwettig cijfer van 90,000, moesten in elk geval, wanneer er geen sprake van kon zijn om het district tot een drievoudig te maken, verhuizen. Die verhuizing wordt nu bewerk stelligd door Hulst, met een zevental andere ge meenten uit het voormalig vijfde district, samen ongeveer 17,000 zielen, naar Goes te laten over gaan, dat bovendien nog met Bergen op Zoom, Woensdreeht, Huibergen, Ossendrecht en Putte vergroot en tot een dubbel district gemaakt wordt. Van kansberekening ten opzichte van dit nieuwe district zullen wij ons onthouden. Het is zeer wel mogelijk dat voortaan, naast den heer Saaijmans Vader, een tweede afgevaardigde de triple-alliantie van conservatieven, katholieken en anti-revolutio nairen namens Goes zal gaan vertegenwoordigen. Het is óok mogelijk dat de Tijd het bij het rechte eind heeft en dat sommige der nieuw bijko mende bestanddeelen in het vergroote district eene keuze in gematigd liberalen zin mogelijk zullen maken. De tijd zal het leeren. Wat de verkleining betreft welke Middelburg ondergaat, deze zal vermoedelijk de stemmen verhouding niet wijzigen. Ons distriet, dat altijd eene liberale meerderheid bezeten heeft, zal die waarschijnlijk behoudeD, wanneer de 1 i.be- ralen willen opkomen. Verzuimen zij dat, dan kunnen hun, nu zoowel als in de toekomst, onaangename verrassingen wachten. gelaat ligt een atrakke kalmte, maar daar binnen koken als gloeiende lava, toorn, wrok en hevige zielesmart. De avond was al ver gevorderd en de stoomboot doorkliefde de duisternis die over de zee verspreid lag. De passagiers, allen menschen die voor hun gezondheid bezorgd waren, waren naar beneden gegaan om geen koude te vatten. Guido alleen zat nog op het achterdek, met het hoofd tussehen de schouders gedoken, tegen de verschansing te leunen en hield de oogen strak op het dek gericht. Genua, al was het nog dicht by, zag men niet meer. De omtrekken der bergen waren verdwenen, in de duisternis en in plaats van het prachtige amphitheater van bonte paleizen en huizen, dat by dag zoo schoon is om te zien, ontwaarde men een fantastisch amphitheater van lichten, die grillig en trapsgewijze op een donkerblauwen achtergrond geplaatst waren. Het geleken sterren en dwaallich ten, die bij honderden boven de oppervlakte der zee hingen. Een der passagiers, die in de kajuit eerste klasse bijeenzaten, vermaakte zich met pianospelen en de vroolijke maat van een wals bereikte het oor van Guido. Maar welke gedachten dansten er voor zijn geest, by het geluid van die muziek? Sombere gedachten; een wilde dans. Waar was Louise op dit oogenblik Hij had er Jacob niet meer naar gevraagd; maar zij was zeker op weg naar Florence. Hij wilde niet aan haar denken en trachtte haar beeld toornig te verjagen; maar dat beeld, het voortbrengsel van een kranken geest, kwam hem telkens weer voor Het overlijden van den heer Schouw Sant voort, leider van den wetsnschappelijken onder zoekingstocht op midden-Sumatra, wordt aan een harikwaal geweten. De zware vermoeienissen, aan zijne werkzaamheden verbonden, zullen wel de naaste oorzaak van den doodelijken afloop dier kwaal geweest zijn. De slag welke hierdoor deze nationale onderne ming treft, is bijna doodelijk. Het behoeft toch geen betoog dat de man, die het zeer belangrijke gedeelte der expeditie op zich genomen had van het onderzoeken en in kaart brengen der rivieren, door welke midden-Sumatra besproeid en toegan kelijk gemaakt wordt, een schat van onherstelbare aanteekeningen met zich in het graf genomen heeft. Door zijne reis dwars door Sumatra heen en het daarvan uitgebracht verslag, had bij reeds de gunstigste verwachtingen opgewekt van hetgeen verder door hem op dit gevaarvolle, doch roemrijke gebied der wetenschap geleverd zou worden. Eerst sedert 10 jaren luitenant ter zee 2' klasse, behoorde de heer Schouw Santvoort tot die keur van jonge zee-officieren, van wie Nederland, zoo wel in 't belang der landsverdediging als in dat der wetenschap, recht heeft nog zooveel te ver wachten. De dood van hem, die reeds zulke ge wichtige diensten bewezen had, slaat aan een belangrijk deel dier verwachtingen den bodem in. Onherstelbaar als dit verlies is, blijft ons slechts éen troost, dat namelyk op het vruchtbare, doch uiterst moeilijke veld der aardrijkskundige ont dekkingen, alleen ten koste van pijnlijke offers voor uitgang mogelijk is. Op de beurs te Amsterdam ia heden ter tee- kening nedergelegd een verzoekschrift aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, om, in verband met den maildienst uit Ylissingen, geschikte sneltreinen tussehen deze haven en Amsterdam te doen loopen. De heer Stieltjes heeft voorgesteld den post op de begrooting van oorlog voor materieel te verminderen met f 1,300,000 en daarentegen te herstellen den oorspronkelijken post van f 225,000 voor aanschaffing en aanmaak van projectielen enz. De Staats-eourant van heden bevat een koninklijk besluit van 8 dezer, Staatsblad n° 201, tot wijziging van het eerste lid van art. 31 van het koninklijk besluit van 4 September 1862, Staatsbi. n° 174, houdende voorschriften ter uitvoering van de wet van 21 December 1861, Staatsblad n° 129, regelende de samenstelling en de bevoegdheid van den raad van state. de oogen en hij trachtte te vergeefs die to sluiten, gelijk een kind bij het flikkeren van den bliksem in een onweersnacht, omdat het licht door de oogleden heendringt en die onaangename gewaar wording toch doet gevoelen. Het was een pijnlijke nacht, veel erger dan de vorigen; alsof hij nu voor het eerst voelde wat wanhoop was. Alles was uit; de laatste banden waren verbroken, in zijn hart werd zelfs geen sprankje hoop op ver anderde kansen meer gekoesterder was ook geen tijd meer voor het grillige noodlot om tot inkeer te komen; het vonnis was onherroepelijk geveld. De dageraad brak aan, de arme veroordeelde zat nog op dezelfde plaats, met wijd opengespalkte oogen, maar zonder iets van het verrukkelijke schouwspel te zien dat het opgaan der zon in volle zee oplevert. De Amerigo Vespucci gleed, gelijk het schip van Jason, vroolijk voort te midden van de pracht die het ontwaken der zeegodin kenmerkt; maar Guido, zeer verschillend van de Argonanten, zag niets, geen schitterenden hemel, geen glinsterende schuimende golven, geen veelkleurigen horizont. Geheel verdiept in zijn eigen leed, lette hij niet op het grootsche schouwspel. De bewondering der natuur zoowel als die der kunst, vordert een kalmen opgewekten geestiemand wiens gemoed bedrukt is, heeft geen waar gevoel voor de indrukken van buiten af, hij leest zonder te verstaan, en kijkt zonder te zien. Hij lette alleen op eenige reizigers, die hunne hutten verlieten om de morgen koelte te komen inademen en dacht dat als de anderen boven kwamen, hij dan naar beneden zou In het tijdperk van vier weken, 4 November tot 1 December jl., zijn, blijkens bij de regeering ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Noord-Brabant 1 rund, in Zuid-Holland 14, in Noord-Holland 2, in Utrecht 1, in Friesland 19, totaal 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren eveneens 37 runderen door die ziekte aangetast. Volgens ontvangen berichten uit het buitenland heeft de heer Target, op verzoek, met 1 Januari ontslag verkregen als gezant van Frankrijk bij het Nederlandsche hof. Zijn opvolger zal weldra benoemd worden. Het volgend woord van welverdiende hulde is ontleend aan het Algemeen Dagblad van Ned.- Indië yan 30 Oct. jl. Een detachement mariniers, sterk 100 man, onder bevel van een officier, is per Madura uit Nederland alhier aangekomen en op het wachtschip geplaatst. Een detachement, van ongeveer gelijke sterkte, is gereed, om in den loop van November Indië te verlaten en naar Nederland terug te keeren. Van 1873 tot op heden nam dat detache ment een werkzaam deel aan de verschillende krijgs verrichtingen zoowel te water als te land, tegen het voormalige rijk van Atjeh. Met het bewustzijn naar eer en plicht voor koning en vaderland gestreden en hun korpsgeschiedenis met menige schoone en roemrijke bladzijde verrijkt te hebben, keeren de mariniers met sterk gedunde gelederen naar het vaderland terug. Bij den grooten Missigit, den Kraton, Pedir, Merbauw, Samalangan, doch meer bepaald bij Lemboe, Kota-alam, Longbatta, Pongey-Blang-Tjoet Lampriet, Lamara-01eyvloe,Lohong, Get jieI,Mibouw Djampit, Ardjoean, Lamhassan, Pakanbadak, bergpas van Blang-kalla, Daroe, Lamperney enz. enz., hebben de mariniers naast hun dappere strijdmakkers van het Oost-Indische leger, door stipte plichtsbetrachting en schoone daden hun alouden roem gehandhaafd. Zij mogen alzoo op de algemeene achting aanspraak maken en kunnen met rechtmatigen trots zeggen: „Wij hebben te Atjeh als brave Hollanders onzen plicht betracht.'! Als bewijs hoezeer dan ook hun diensten bij het Oost-Indische leger gewaardeerd werden, dient, dat de mariniers bij den zegevierenden tocht door het Atjehneesche gebergte onder den ouvergete- lijken en dapperen Pel, door dien generaal dikwerf tot eerewaeht werden verkozen. gaan, want hij wilde zich in den slordigen ver wilderden toestand waarin hij zich bevond, niet vertoonen. Maar toen hij opstond om naar beneden te gaan zag hij aan het einde van het achterdek het hoofd van Jacob verschijnen, die de trap opkwam. Wat? - riep de tuinman, toen hij op Guido's gelaat de sporen van een slapeloozen nacht bespeurde. - Hebt gij niet geslapen, mijn heer Dat is heel verkeerdAls gij zoo voort; gaat als we daarginder zijn, zal het niet lang met u duren. Des te beter, Jacobdes te beterHet leven is niet de moeite waard. Maar kijk een» welk een prachtige morgen. Dat was de eerste blik dien Laurenti op het ontwaken der natuur wierp. Morgenmorgenmocht wat morgenJ bromde de tuinman. Wat prevelt gij daar nu? Och! Ik weet niet wat ik zeg. Reizen is heel mooi en het kijken naar het opgaan der zon is ook heel geschikt voor patrijzenjagers; maar het is vrij wat beter om te slapen als het tijd is. Als God den dag en den nacht geschapen heeft, is dat een bewijs dat hij er zijne gegronde redenen voor had. Wat wildet gij van mij, Jacob? O nu denk ik er pas aanmaar ik durf er eigenlijk niet van te sprekenVerbeeld u mijnheer, dat ik de grootste domheid ter wereld begaan heb en dat gij mij die vergeven moet. Wat? riep Laurenti ontsteld uit.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1