Telegraphische berichten. TTOHlamT Réclames. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. A&verteatiën. Tweed© kamer. De beraadslagingen werden voortgezet over hoofdstuk V der staatsbegrooting. Thermometerstand. Staten-GeneraaL Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz» 101} 101} binnenland. de afdeeling hooger onderwijs warden het vastgestelde leerplan voor de gymnasia, alsmede het academisch statuut besproken en afgekeurd dooi de beeren Berkhout, Gratama, Idzerda, Moens, Renting, van Naamen, van Nispen, Cremers en van den Berch. De minister antwoordde dat een nieuw leerplan noodzakelijk was. Mocht blijken dat het gymnasiaal onderwijs daardoor niet verzekerd kon worden dan zou eene herzie ning der wet op het hooger onderwijs moeten plaats hebben. Een algemeen plan voor het toe kennen van subsidiën aan gemeenten voor hare gymnasia zal bij suppletoire begrooting worden voorgelegd. De herziening van het academisch statuut kan eerst dan geschieden, als de minister alle noodige wijzigingen overzien zal hebben. De inrichting van het Synodaal onderwijs in de god geleerdheid zal zoo onbekrompen mogelijk plaats hebben, opdat ook de staat zijnerzijds volkomen vrij blijve in de keuze der van rijkswege aan te stellen hoogleeraren. Een langdurig debat werd gevoerd over de werkzaamheden der commissie van adviseurs voor de monumenten van geschiedenis of kunst. Som mige sprekers waarschuwden ernstig tegen over drijving, andere betoogden dat er over deze werk zaamheden soms eenzijdig geoordeeld werd en ze ten onrechte in een bespottelijk daglicht gesteld werden. De minister verklaarde tegen overdrij ving te zullen waken. De nationale kunst heeft hij lief, maar de staat is geen kunstverzamelaar. Morgen voortzetting der beraadslagingen. Met 42 tegen 25 stemmen heeft de kamer op voorstel van den heer des Amorie van der Hoeven besloten, geen gevolg te geven aan het plan der centrale sectie om reeds morgen het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel in de afdeelingen te onder zoeken. De heer Geertsema betoogde hierbij, dat de kamer, in afwachting van de behandeling dei- nieuwe schoolwet, zoo spoedig mogelijk voltallig gemaakt moet worden. buitenland. Parijs. Het Journal des Débats meldt, dat de heer Dufaure van den maarschalk carte Manche heeft gekregen voor de vorming van een parie mentair homogeen kabinet. Siosistantinopel. Suleyman pacha heeft zijn hoofdkwartier te Elena gevestigd. De divisie te Osmanbasar heeft een aanval op Kresreva on dernomen, met dat igevolg dat de Bussen genood zaakt waren die plaats te ontruimen en op Ternova terug te trekken. Parijs. Het nieuwe kabinet zal uit leden van het linkereentrum bestaan. 6 De®, 's av. 11 u. 46 gr. 7 's morg. 7 u. 43 gr. '9 av. 6 u. 46 gr. 's naidd. 1 49 gr. Kiestabel. Bij het nieuw ingediend wetsontwerp tot her ziening van de kiestabel wordt het aantal leden der tweede kamer vermeerderd en wel voor Win schoten, Hilversum, Amsterdam, Botterdam, Goe3 en Zevenbergen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Het ontwerp berust op den grondslag van een bevolkingscijfer van 3,870,000 zielen. Principieele quaestiën worden thans ter zijde gelaten; het komt er nu slechts op aan. zoo spoedig mogelijk tot aanvulling der kamer te ge raken. Daarom is er naar gestreefd, zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de verhouding, die thans tusschen enkele, dubbele en meervoudige districten bestaat. Er worden namelijk twee nieuwe enkele districten ingevoegd, Hilversum en Zeven bergen; twee enkele, Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de oude meervoudige Amsterdam en Botterdam ieder een lid meer toe gekend. Groningen, Drente en Friesland hebben aanspraak op een der nieuwe zetels. Dit geschiedt door toevoeging aan Winschoten vaa eenige Groningsche gemeenten en de Drentsche, gelegen aan deze zijde van bet Stadskanaal. Hierdoor verkrijgt men aldaar een goed afgerond dubbel district. Partij willende trekken van de overbevolking in de oostelijke provinciën, moet men opschuiven naar Amersfoort. Beter echter dan dat tot een drievoudig district te maken en de Veluwe te splitsen, kwam het voor het Gooiland er ,at te scheiden. Op soortgelijke wijze als in vroegere voorstellen een district Loenen, kan daardoor een nieuw district Hilversum worden verkregen. Amsterdam, waarvan de bevolking ongeveer 300,000 zielen bedraagt, heeft thans op een zeven den vertegenwoordiger recht. Teneinde echter niet te ver van het grondwettig normaalcijfer af te wjjken, moet Nieuwer- en Ouder-Amstel er weder worden bijgevoegd. Aan de residentie een derde lid toe te kennen zou het noodig maken aan dat district dorpen toe te voegen, die met den Haag zoo goed als niets gemeen hebben. Botterdam, Kralingen, Delfshaven en Schiedam daarentegen vormen weder, gelijk vroeger ook het geval was, te zamen vereenigd een agglomeratie! door levendige handelsbeweging en voortdurende en nauwe onderlinge aanraking, welke dezelfde economische belangen heeft. Om deze redenen wordt het kiesdistrict mot Schiedam vermeerderd en erlangt een vierde lid. Van de twee nieuwe zetels in het Zuiden moet er een worden opgericht door gebruik te maken van de overbevolking in Middelburg, Goes en Breda. Liever dan een geografisch ai te verspreid enkel kiesdistrict Bergen op Zoom, voege men wat Mid delburg en Breda verliezen, bij Goes en verheffe dat tot een dubbel district. Eindelijk kan in bet zuiden en zuidoosten voor de overbevolking moeielijk een concentratie gevon den worden dan door opschuiving naar het noorden en noordwesten. Hieraan heeft het nieuwe district Zevenbergen, dat gedeelten van Noord-Brabant bevat die ook zeer goed bij elkander passen, zijn ontstaan te danken. Waterstaatszaken. In het verslag der tweede kamer over de be- grooting van waterstaat wordt het gevoelen verduidelijkt en nader aangedrongen, dat het kanaal van Ter Neuzen, dat thans op uur afstanda van Axel, als in 't midden van het land eindigt, tot de Axelsehe sassing mocht worden verlengd. Overleg met de Belgische regeering daarover kan niet te pas komen. Het recht van Nederland om op eigen gebied een zoodanig zij kanaal te graven, dat nog daarenboven van geringen omvang zou zijn en op -verre na de 6 ton, waarvan de memorie van toelichting spreekt, niet kosten zou, is toch wel onbetwistbaar. Enkele leden betuigden hun leedwezen over de verdwijning van den post voor de brug te Vlis- singen. Zij meenden, dat op den staat de zede lijke verplichting rust tot het maken van die brug. Men vroeg wat er zij van het gerucht, dat een der sluizen te Vlissingen in zoodanigen toestand verkeert dat die als niet meter bruikbaar kan worden beschouwd? Sommigen meenden, dat de maatschappij Zeeland de dezen zomer ontstane brandschade aan de gebouwen van het havenstation te Vlissingen moest dragendoch men deed daartegen opmerken, dat de brand door in brand geraakte wagons van den spoorweg is overgebracht. De stellige verklaringen van de linkerzijde en de ophelderingen van den heer Duelerc schijnen de raadslieden van den maarschalk zoozeer in het nauw te hebben gebracht, dat zij geen anderen uitweg weten dan verontschuldigingen te maken en achteruit te krabbelen. Men had zich vergist en gemeend, dat de heer Duclerc uit naam der meerderheid had gesproken, men meende dat aan den heer Dufaure opdracht was verleend tot vorming van een kabinet, enz. enz. In 't nauw gedreven, blijft aan de regeering geen andere toevlucht over dan toegeven, en zij zal dit moeten doen als de republikeinen er in slagen de revolutie af te weren. Tot nogtoe gelakt hen dit, dank zij hunne gematigdheid en inspanning. Zij weten zeer goed dat de maarschalk voor een coup d'état niet op het leger kan vertrouwen, maar geheel iets anders zou het wezen indien de repu blikeinen aanleiding gaven tot den burgeroorlog; dan zal het leger gehoorzamen. Daarom, indien de revolutie niet uitbreekt en de begrooting niet wordt behandeld, moet de regeering toegeven of maarschalk Mac Mahon moet aftreden. Het al of niet slagen der onderhandelingen voor de samenstelling van een nieuw kabinet blijft nog zeer problematiek. Eergisteren is de heer Dufaure weder bij den maarschalk ontvangen, die hem in tegenwoordigheid yau de heeren Pouyer Quertier en Batbie ontving, waaruit reeds bleek dat de maar schalk casu quo niet verder zou gaan dan een kabinet uit het rechtercentrum van den senaat en de kamer. Zonder zich echter daaromtrent uit te laten vroeg de maarschalk den heer Dufaure naar zijn gevoelen over de voorwaarden, die tot de samenstelling van een nieuw kabinet kunnen leiden. De heer Dufaure verklaarde liever schriftelijk zijn denkbeelden aan den maarschalk te willen mede- deelen, die daarmede genoegen schijnt te hebben genomen. Eergisteren avond moet de heer Dufaure zijn politieke vrienden hebben geraadpleegd en vervolgens zijne denkbeelden in schrift hebben gebracht. Men kan wel nagaan wat hij zal hebben gevraagd zegt de Temps: een homogeen ministerie uit de groepen der linkerzijde van de kamer en van den senaatstellige belofte van den maarschalk tegen eene hernieuwing van 16 Mei, volkomen verant woordelijkheid en onafhankelijkheid van het kabinet, en coustitutiOneele onverantwoordelijkheid van het hoofd van den staat. Hieruit zou natuurlijk voortvloeien administratieve vrijheid van bet ministerie ten aanzien van het ambtenaars personeel. Gisteren middag te ruim 3 uren werd uit Ver sailles gemeld, dat de voorwaarden, door den heer Dufaure aangegeven, op het Elysee als onaanne melijk werden beschouwd, terwijl hij had gewei gerd er op terug te komen. De maarschalk wilde •en kabinet uit het mhtereentru® en de heer Bufaure" wil geen leden van 'die groep in het kabinet opnemen. Te 8.20 werd de heer Dufaure andermaal bij den maarschalk ontboden en hoe wel men vreesde, dat de onderhandelingen zouden afbreken, werd toch te 3,30 bet ministerie-Boche- bouöt als demissionair beschouwd. Daar het gisteren avond ontvangen bericht als antêrieur aan het bovenvermelde mag worden beschouwd, bestaat er eenige hoop dat de maarschalk in zijn laatste ontmoeting met den heer Dufaure althans zoodanige concessies heeft gedaan, dat laatstge noemde de vorming van een kabinet op zich heeft genomen. Naar noen verzekert zou dit uitsluitend uit het linkercentium bestaan, daar het reehter- centrum ook heeft geweigerd er deel van uit te maken, doch dit had wel zijn steun toegezegd, soodat de nieuwe ministers op eene meerderheid in den senaat zouden kunnen rekenen, 't Gold nu voor namelijk hen ook eene meerderheid in de kamer te verzekeren," en tot dat einde had het comité der groepen van de linkerzijde het verlangen te kennen gegeven om eene conferentie met den heer Dufaure persoonlijk te hebben. Met het oog op die onderhandelingen hebben de kamers gisteren zeer kalme zittingen gehouden. De senaat heeft de urgentie verleend aan het door de kamer reeds aangenomen voorstel om een crediet van 100,000 franken te openen ten behoeve van de noodlijdenden door den hongersnood in Indië, en keurde vervolgens de rekening voor den senaat over 1876 goed. Vervolgens werd de tweede lezing van den ontworpen Code rural voort gezet. Overeenkomstig de beloften der commissie voor het budget werden gisteren alle rapporten betref fende de begrooting gedeponeerd, doch de behan deling er van werd uitgesteld. De verkiezing van den heer Baynaud te Périgueux werd nietig ver klaard, daarentegen werden die van de heeren prins do Lêon, de Chambrun, Dugné de Faucon- nerie en Gaudin goedgekeurd. In tegenstelling met de Fransebe was gisteren de Pruisische kamer oproerig, tengevolge van eene door den heer Bichtei' Fortschritsparteigedaan voorstel betreffende het Weifenfonds, en wel om de regeering uit te noodigen dat zij aan den landdag mededeele: 1° hoeveel millioen Mark uit de inkomsten van de sedert 18 71 in beslag genomen goederen van den voormaligen koning van Hanover zijn uitgegeven onder den titel van „Kosten" voor maatregelen ter bewaking en afwering van tegen Pruisen gerichte ondernemingen van koning George en zijn agenten2° of voor uitgaven onder den titel ook fondsen aan de verschillende ministeries, spe ciaal ook aan het ministerie van landbouw zijn toegewezen. Eergisteren waren de discussiën over dat onder werp vrij kalm, doch gisteren kregen zij een zeer heftig karakter tengevolge van eene uitdrukking van den heer Windthorst (centrum), die verklaarde dat da heer Camphausen in zijne hoedanigheid van vice-president van den ministerraad geheel anders sprak dan als minister van financiën. Hierover maakte de minister zich zoo boos, dat hij uitriep „Zulke jezuiëtische manieren om anders te spre ken als vice president van den ministerraad dan als minister van financiën, liggen niet in mijne, gewoonte, en ik zal mij nimmer aan iets derge lijks schuldig maken." In den aanvang zijner rede had de heer Camphausen gezegd dat do roerende goederen van den ex koning van Hanover nog eveneens onaangetast zijn als de 5 millioen, die volgens de bepalingen van het traktaat rentege- vend zijn belegd. Aan het slot van zijn betoog, na den heer Windhorst te hebben geantwoord, verklaarde de minister nog, dat de regeering har telijk verlangt naar een spoedig einde van den strijd tegen de katholieke hiërarchie die ook na verwant is met de Welfische agitatie. De verwikkelingen in Oostenrij k-Hongarije onder gaan weinig verandering ton goede. Met ultimo December a. vervalt het bestaande traktaat tus schen de beide deelen der monarchie, waardoor de wederzijdsche betrekkingen geregeld zijn en er is nog geen vooruitzicht dat spoedig een nieuw Aus- gleich gereed zal zijn. Nu heeft de Hongaarsche delegatie geweigerd het budget voor 1878 goed te keuren zoolang het niet door de Hongaarsche kamers is aangenomen, terwijl de Oostenrijksche delegatie geen supplementaire credieten voor den loopenden dienst wil toestaan. Men zou waarlijk gaan gelooven aan de verwezenlijking der woor den van de Genestet: Heel de aarde op een karikel De wereld op een (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wan neer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bronches of lon gen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakke lijker dan 't gebruik der teercapsules van Guyot die alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie capsules in te nemen. Daar elke flacon, zestig teercapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht eenten daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte capsule* heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de capsules te verkrijgen. Van hier naar Vlissingen vertrokken het schoonerschip FranQois, gezagv. de Kijk. Gekt, 7 December. Koode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 30.50 met afslag; rogge op staal ff. 22. gerst fr. haver fr. 2U50; boek weit fr. 17.—-; paardenboonen fr. 18.50; koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 36.50; lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoêken ff. 21.50: boter fr. 2.70 per kilogram; eieren fr. 3.55 per 26 stales. Vlissingen 7 December. Boter per kilogram f 1.25 a f 1.15. Eieren f 6.40 per 104 stuks. Amsterdam, 7 December. Baapolie op zes weke» f 44}. Lijnolie f 32}. i®r||ai©Ea effecten. Amsterdam6 7 las. 2} pet. 63 63} 3 76} 76} 4 99} 99} 5 - 103} 107} ftfesSerl. Gert. Werk. schuld. Certifie. dito dito dito dito dito Aaad. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Gert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Husland. Oblig. 1798/1816. Certifie. laser. 5e serie Obl. Hope C1.1855 6e serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872. dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. .o....oo. Oblig. Hope G°. Leen, I860. Certifie. dito Inscr. Stieglitz C". 2ea4L. Obligation 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. O ./lig. dito. dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltisebe spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobiigatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. ©ostenrijjk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank. Loten 1860. dito 1864. Hongarye. Schatkistbiljet!. Oblig. Theiss spoorweg ïiallë. Certifie. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandscbe. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Ugypte. Obl. 1868. Ooi. 1873 A.merlka.Obl. Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certifie. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl St.Paul Pao Spw1 sec. dito dito dito 2°sec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 3 3 2} 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 u 4 4 4 6 5 4} 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4} 5 102 91A 58 A 72 H 84} 78} 137} 133} 75 57 69 87} 106 86} 77 46 43} 80 79} 78 70} 49} 49} 55} 53} 53 94}} 113} 41} 12} 12} 8 46 92 58f 72} 84} 78} 78} 136 132} 75} 57} 68} 103 86} 77 44} 79} 83 79} 77} 70} 49 55}} 56 53} 53 115 94} 113} 41} 13i\r 12A 50} 8} 70^, 99}} 101} 63 89 83} 82} 73} 63} 89 83 82} 101 - 94} Prijzen van coupon». Amsterdam, 7 December. Met all, ƒ21.-—; dito zilvtr f 22.32}Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaansche piasters f.71; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.47}, Amsterdam, 6 December. Metall. 21dito zilver f 22.32}Div. Eng. per 11.90Eng. Russen per 112.05; Eng. Portugal per Frans, f 47.90Belg. 47.80Pruis, f 58.90 Hamb. Russen 1.19}Russen in Z. E. ƒ1.20Pool- sche per fl. Poolsehe per Z. R. fSpaan sche piasters f.71; Spaansche binnenlandseha f.65; Amerikaanscbe dollars 2.47}; papier 2.39}. Mijn eehtgenoote beviel heden voorspoedig van een Zoon. Middelburg, J. H. WILL. 7 December 1877. Heden overleed na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en fami liebetrekkingen, mijn veelgeliefde echtgenoot, do heer JOHANNES PRUMEES, in den ouderdom van 33 jaren, in leven Ontvanger-Griffier van den Calamiteuzen polder Borssele. Eilewoutsdijk, Weduwe J. PRUMERS, 4 December 1877. geboren Boocaert. Volstrekt eenige kennisgeving,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3