BUITENLAND. De kerkliofquaestie in België. Pruisische kamerdebatten. Ingezonden Stukken. Thermometerstand. Staten-Generaal, Algemeen Overzie ht GRINTWEG Sluis, Zuidzande. Nieuwvliet. I 5 Dee. 's av. 11 u. 42 gr. 6 's morg. 7 u. 39 gr. 'a midd, 1 a. 42 gr. a av. 6 u. 40 gr. CJ ul r a a, o. Bij het afdeelingsonderzoek van de begrooting voor Curasao voor 1878 constateerde men met ingenomenheid, dat zoowel het koloniaal bestuur als de regeering hier te lande de hand heeft uit gestrekt tot leniging der ramp die het eiland in September heeft getroffen en dat eveneens de particuliere weldadigheidszin zich geenszins onbe tuigd heeft gelaten. Sommige leden eener atdeeling zagen in de blijken van sympathie, door het Nederlandsche volk bij deze gelegenheid aan den dag gelegd, het bewijs, dat de natie niet instemt met het ge voelen van hen die, evenals onze Lezittingen op de kust van Guinea, ook onze West-Indische koloniën zouden willen prijsgeven. Hierop werd geantwoord, dat van zoodanig ge voelen omtrent onze W.-I. koloniën in het algemeen, voor zoover men wist, nergens gebleken was, en dat, wat Curasao in 't bijzonder betreft, een iof- waardig betoon van hulpvaardigheid jegens de ingezetenen van dat eiland met de staatkundige vraag, aangaande de wenschelijkheid van zijn behoud voor Nederland, niets te maken heeft. In een afdeeling merkte men op, dat Aruba nog door andere rampeu schijnt te zijn getroffen. Naar men meende te weten, zijn op dat eiland achtereenvolgens twee oogsten mislukt. Wat is hiervan aan? Is er, nadat de eerste oogst mis lukt was, by wijze van voorzorgsmaatregel, iets verricht tot tempering van den nood, die bij een mogelijke mislukking van den volgenden oogst to wachten stond? Ver j aring. Naar aanleiding van de jongste uitspraak van den hoogen raad in deze, heeft de minister van justitie een wetsontwerp, ingediend, houdende nadere bepalingen omtrent de verjaring in straf zaken na een veroordeeling bij verstek. Het voorstel strekt om aan art. 462 wetboek van strafvordering een nieuwe alinea toe te voegen van dezen inhoud: „Is het arrest of vonnis evenwel bij verstek gewezen, dan blijven, zoowel voor de verjaring van de daarbij opgelegde straffen, als, in geval van verzet, voor de verdere vervolging, dezelfde ter mijnen gelden als in de artt. 459 en 460 zijn bepaald, te rekenen van den dag waarop de veroordeeling bij verstek is uitgesproken." Zeenwsche kiesdistricten. De door de regeering voorgestelde wijziging der kiestabel zal op de Zeeuwsoho districten den volgenden invloed hebben. Het district Middelburg telt 105,495 zielen, staat af aan Goes: Hontenisse, Ossenisse, Grauw c. Hengstdijk, Stoppeldijk, St. Jansteen, Clinge en Hulst, blijft fc8,844 zielen. Goes telt 57,838 zielen, waarbij van Breda, Bergen op Zooin, Woensdrecht, Huibergen, Ossen- dreeüt en Putte en van Middelburg de bovenge noemde gemeenten, wordt 90,718 zielen. Breda telt 104,420 zielen, waarbij van Tilburg, Baarle Nassau, Chaam, Gilze en Bijen, Terheijden; het Btaat aan het nieuwe distriet Zevenbergen af: Blundert, Willemstad, Dinteloord en Fijnaart, en aan Goes, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Huiber gen, Ossendrecht en Putte, blijft 86,646 zielen. Het district Zevenbergen bestaat uit de gemeenten van bet district Tilburg: Zevenbergen, Made en Drimmelen, Geertruidenberg, Eaamsdonk, Waspik, Vrijhoeve Capelle, 's Gravenmoer, Sprang, Hooge en Lage Zwaluwe; van het distrct Breda, Blun dert, Willemstad, Dinteloord en Fijnaart, en van het district Gonnchem, Dussen c. a.Meeuwen c. a.Drongeien, Capelle en Besoijen. De positie van den maarschalk Mac Mahon tegenover de republikeinen wordt steeds ongunsti- "•er. Zoo sterk is de invloed van Bonapartisten en Jezuïeten op den president der republiek, dat hij zelfs de eerlijkheid en loyauteit, waarop de militairen zich gewoonlijk, zoozeer verheffen, prijs geeft en zich schuldig maakt aan handelingen die uoen denken aan de toepassing van den regel het doel heiligt de middelen. Tegenover de nota van Havas, waarin de maar schalk meldde dat zijne pogingen tot vorming van een constitutioneel kabmet zijn mislukt, omdat men hem onaannemelijke voorwaarden wilde stel len zijn, na hetgeen daaromtrent eergisteren reeds in de kamer voorviel, officieele verklaringen van de groepen der linkerzijde van den senaat en van te gedelegeerden der meerderheid van de kamer verschenen, dat aan geen lid van de linkerzijde van den senaat of van de meerderheid der kamer opdracht is gegeven, om uit naam van genoemde corporaties de voorwaarden 70or de vorming van p' parlementair kabinet te formuleeron. Bort hierop werd wederom eenenóta van Havas publiek, waarin werd te kennen gegeven, dat de vorige nota geen betrekking had op den voorzitter der kamer, die in de conferentie, welke hij met den maarschalk had gehad, niet heeft gesproken over de voorwaarden waarop een conciliant kabinet zou kannen worden gevormd. In sommige dagbladen was echte- beweerd dat de heer d'AudiffretPasquier eene tweede ontmoeting met den president der republiek had gehad, doch ook dit werd in eene nota van Havas geloochend met de stellige verzekering, dat de voorzittervan den senaat noch Maandag noch Dinsdag op het Elysée was ontboden. Wat was er dan toch eigenlijk geschied De eerste nota van Havas werd door de latere vol- Utrekt niet ingetrokken of weerlegd, zij werd door de regeering gehandhaafd, daar haar latere ver klaringen slechts bepaalde personen aanwezen, die niet uit naam der linkerzijde hadden gesproken. Het raadsel werd gisteren opgehelderd door een brief in de dagbladen van den heer Duclerc, lid van het liukerecntrum van den senaat. De hoofd inhoud van dien brief werd in ons telegram van gisteren avond reeds medegedeeld. Vermelding verdient echter nog, dat de heer Duclerc, op verzoek, zijne denkbeelden schriftelijk had uiteengezet. In dat stuk had hij als zijn p e r- s o o n 1 ij k gevoelen te kennen gegeven, dat het beste middel, om aan de kamer een voldoenden waarborg te geven tegen mogelijk misbruik van het recht van ontbinding en tevens de waardigheid van den president te redden, zou wezen een con gres te houden. Indien hij had kunnen voorzien zegt hij dat zijne nota zou worden beschonwd als een officieele formule van de eischen der linker zijde, dan zon hij haar althans eerst aan de goed keuring zijner partij hebben onderworpen. Daaren boven is hij, gelukkigerwijze, in het bezit der nota en zal haar publiek maken. Voor het geval men hem mocht beschuldigen van gemis aan voorzorg, antwoordt bij eenvoudigwanneer hij alleen in het spel is versmaadt hij voorzorgen. De Temps meldt nog dat aan het slot der nota van den heer Duclerc wordt gezegd, dat met het oog op eene verzoening ieder ander middel dan het door hem aangegevene zon kunnen worden besproken. 't Mag onnoodig worden geacht te willen doen uitkomen hoe oneerlijk de president der Fransehe republiek in deze quaestie heeft gehandeld, terwijl de listigheid zijner raadslieden evenzeer duidelijk in 't oog springt. Men laat den heer Duclerc een schriftelijke nota geven bevattende z ij n particuliere opinie en geeft dat stuk uit voor de ofticieele verklaring van de linker zijde. Meer en meer begint de maarschalk te gelijken op den ridder der droevige figuur. Men beweerde gisteren avond evenwel, dat de verkla ringen der linkerzijde eenige verbetering in den toestand zouden hebben veroorzaakt en dat de weg tot verzoening nu gemakkelijker was. Tot nogtoe werden echter reeds zooveel dergelijke beweringen gelochenstraft, dat er volstrekt niet de minste waarde aan kan worden gehecht. De ernstige verontwaardiging over de bejegening de Parjjsche industrieelen en kooplieden door den maarschalk aangedaan schijnt dezen eenigszins voor zichtiger te hebben gemaakt. Door het geheele land worden in alle eenigszins belangrijke handels plaatsen gelijkluidende adressen geteekend als te Parijs is geschied, en gisteren heeft de maarschalk de leden der linkerzijde Boger-Marvaise en Louis Legrant op het Elyseé ontvangen om zoodanige adressen namens de kamers van koophandel te Bennes en Valenciennes te overhandigen. By die gelegenheid verklaarde hij wel het conflict te betreuren, maar liet zich geen enkele uitdrukking omtrent eenige toenadering ontvallen. Het nieuwe wetboek van strafrecht vindt in den Italiaanschen senaat een gunstige opname. De liberale bepalingen die het bevat worden tot nogtoe alle aangenomen, zoodat thans ook de lijfsdwang voor schulden is afgeschaft en aan vrouwen de bevoegdheid is verleend om zoowel in strafzaken als in burgerlijke zaken als getuigen op te treden. In de kamer van afgevaardigden verwacht men eene interpellatie betreffende de inbeslagneming van twee Italiaansehe schepen in de Zwarte zee doch het blijkt reeds dat dit incident niet van zoo ernstigen aard is als men aanvankelijk had vermoed en dat de Porte recht heeft doen weder varen aan de eischen der Italiaansehe regeering wier antwoord dus van geruststellenden aard kan wezen. In de Oostenrijksche kamer van afgevaardigden zijn verschillende wetsontwerpen van financieelen en militairen aard ingekomen, terwijl de Belgische kamer de behandeling van den eersten titel van het ontwerp-wetboek van strafvordering heeft aangevangen, De toepassing der wet op de begraafplaatsen, zooals die door het vorige liberale kabinet in België werd verordend, heelt aldaar groote onrust verwekt in de gemoederen van tot verschillende kerkgenootschappen behoorende personen. Nog altijd b,estaat de groote quaestie met de katholieke geestelijken, die weigeren de algemeene begraaf plaatsen te wijden, terwijl de geloovigen nu in vrees verkeeren in ongewijde aarde te worden begraven. Somtijds wordt ieder graf afzonderlijk gewijd, enkele priesters zijn toegevend genoeg om het geheele kerkhof te wijden en reeds vindt men een groot aantal Belgen, die zoo verlicht zijn dat zij koel blijven bij het denkbeeld in ongewijde aarde te zullen worden ter ruste gelegd. Voortdurend worden allerlei middelen bedacht om den strijd op te lossen en volgens den Bien public heeft de burgemeester van Lierre, de heer van Cau wen berg, het middel daartoe gevonden, dat door genoemd blad aan alle gemeentebesturen wordt aanbovolen. Volgens het decreet van Prairial an XII moet in iedere gemeente waar verschillende godsdien sten worden beleden, voor ie deren godsdienst een afzonderlijke begraafplaats of althans een afzonderlijk gedeelte der algemeene begraafplaats worden aangewezen, welke gedeelten door hagen, muren of grachten van elkander gescheiden zijn. Daar nu in België bijna alle gemeenten katholiek zijn vindt men meestal overal éen enkele begraaf plaats die feitelijk de algemeene is, maar zoodia er iemand op moet worden begraven van een andere gezindte of een gewezen vrij denker, dan bewe ren de priesters dat de begraafplaats alleen voor de katholieken is en dan heeft men de poppen aan het dausen. Allerlei zeer betreurenswaardige twisten en geschillen zijn daardoor ontstaan, ern stige ongeregeldheden en oproerige bewegingen zelfs, en daarom heeft het vorige liberale kabinet de ernstige toepassing dar bepaling van genoemd decreet bevolen, dat in iedere gemeente een algemeene begraafplaats moet zijn, en het tegenwoordige kabinet 13 daarop niet terug gekomen. Wat doet nu de burgemeester van Lierre? Hij zegtde burgerlijke begraafplaats is verdeeld in twee gedeelten de algemeene burgerlijke begraaf plaats en;de katholieke burgerlijke begraafplaats. Laatstgenoemde is weder verdeeld in drie deelen a, het groote gedeelte, bevat de gereserveerde plaatsen voor de getrouwe katholiekeni is een gedeelte bestemd voor ongedoopt gestorven kinderen, terwijl eindelijk c bestemd is voor katholieken die op zoodanige wijze sterven, dat zij als straf hunner zonden door de kerk van de Christelijke begraafplaats zijn uitgesloten. De eigenlijke burgerlijke begraafplaats is bestemd voor personen die van de katholieke kerk ge scheiden leven en als vrijdenkers sterven. In het geval waarin aanhangers van andere godsdiensten dan de katholieken in Lierre mochten komen zal hen op hun verzoek een afzonderlijk gedeelte worden aangewezen. Voor 'toogenblik zijn er dus geen andere dan katholieken en -toch wordt voor die katholieken de begraafplaats in 4 vakken verdeeld, wat geheel in strijd is met de wet, die slechts dan verdeeling en afscheiding toestaat, wanneer er ook andere godsdienstige gezindten bestaan, maar geen ai- scheiding voor éen zelfde kerkgenootschap. Eene verdeeling van een kerkhof in vier rakken geeft werkelijk een fraai beeld van de eenige alge meene, katholieke Christelijke kerk, en een afdoend bewijs voor den geest van elassiiiceeren van den burgemeester van Lierre. In hoeveel klassen zou hij de burgerij we) splitsen Intusschen zal zijn kerk hof-verdeeling, als in strijd met de wet, niet kunnen worden toegepast en dus niet kunnen strekken tot opheffing van de bestaande geschillen. Daartoe zal waarschijnlijk slechts een geheel nieuwe wetgeving kunnen leiden. Opnieuw is de zonderlinge en onhoudbare poli tieke toestand in Pruisen in den landdag ter sprake gekomen, en wel bij de behandeling van een wetsontwerp tot regeling van den werkkring en de bevoegdheden der administratieve ambtenaren en van de administratieve rechtbanken in stedelijke aangelegenheden, in verband met de Provincial- ordnung van 29 Juni 1875. De minister van binnenlandsehe zaken ad interim dr. Friedenthal ontwikkelde uitvoerig de motieven voor de indiening van dit ontwerp. Bij de behan deling van de wet tot regeling van de bevoegd heden van ambtenaren werden de bepalingen betreffende de stedelijke ambtenaren er uit gelicht omdat men die liever wilde opnemen in de Stcidte- ordnung. Daar nu de staalsregeering in dit jaar niet voornemens is een Stcidte-ordnung in te dienen, achtte zij zich verplicht thans te voor zien in de bepalingen die niet zijn opgenomen in het Competenzgesetz. Het aangeboden wetsont werp heeft een belangrijke beteokenis omdat het sterk ingrijpt in de regeling der gemeentelijke aan gelegenheden en hoeveel belangen daarbij ter sprake komen, hoeveel bezwaren zich daarbij voordoen zal uien zich kunnen voorstellen als men bedenkt, dat in Pruisen verschillende organisaties bestaan. Slechts in vijf provincies zijn de Provincial en Kreisord- nung ingevoerdde andere provincies worden nog door vroegere wetten béheerseht. Een nieuwe Stddte-ordnung moet óf in verband worden gebracht met de voor verschillende provincies bestaande onderscheiden wetgevingen óf men moet de provin ciale wetgevingen herzien en in verband brengen met de communale regeling. Voor 'toogenblik wil de regeering door het tegenwoordige ontwerp niets prejudicieefen op de later voor te stellen gemeentelijke organisatie, in verband met de provinciale regeling, waaraan ijverig wordt gewerkt, cn wel in dien zin dat de minister handelt alsof hij definitief minister van binnenlandsehe zaken is. Op het zonderlinge feit dat er ook nog een andere minister van binnenlandsehe zaken is, wees dr. Hiinel, die de tegenwoordige toestand, met het oog op de noodzakelijkheid om op het gebied der wetgeving volgens een bepaald plan te handelen, onhoudbaar noemdemen verlangt een van beide het regime- Eulenburg of het regime Friedenthal, maar in ieder geval een vast regime. Voor allen belangrijken wetgeveudeu arbeid verlangde dr. Hanel opheffing van het interimhet wordt tijd dat er een einde komt aan den voorloopigen toestand die ook door het aangeboden wetsontwerp, dat slechts als een overgangsmaatregel kan worden beschouwd, zou jvorden bevestigd, en daarom wil hij het verwerpen. Zeer kort, maar vrij scherp betoogde dr. Lasker, dat er eene hervorming van bet gemeente-organisme was aangekondigd; daarover behoefde men dus niet te spreke», De minister bad geen «ehets van die nieuwe organisatie gegeven, dos daarover behoefde men ook niet te spreken, want in deu tegenwoordigen toestand zou ieder debat over hervorming der administratie onvruchtbaar wezen, evenals de geheele zitting onvruchtbaar zal bljjven. De tegenwoordige voordracht is voor geen aanne ming vatbaar zeide de heer Lasker omdat zij eene hervorming van het ambtenaarswezen zou prejudicieeren en alle gebreken van het compe tenzgesetz, met weinig verbeteringen, bevat. Om een tweede beraadslaging te voorkomen stelde hij voor, het ontwerp naar eene commissie te verwij zen, waartoe de kamer besloot. Dezelfde bezwaren ongeveer had men tegen ee* ander ontwerp, nl. tot regeling der gemeenteljka belastingen. Al deze partieeJe regelingen zonder reorganisatie van den grondslag, nl. van geheel het gemeenteorganisme kunnen geen genade vinden in de oogen der kamer, zoodat waarschijnlijk het eene ontwerp evenmin zal worden aangenomen als het andere. Alle lof moet worden toegekend aan de com missie belast met het toezicht over den grintweg hierboven genoemd, daar zij steeds van hare werkzaamheid doet blijken. Doch hoe ijverig ook in uitvoering en nauwlet tend in bezuiniging, toch heeft ook de commissie de vaste overtuiging verkregen, dat de toestand van dien weg, zooals die nu bestaat, bepaald on houdbaar is en ten bewijze van haar streven tot verbetering, hebben gemeente- en polderbesturen de begrooting ontvangen om den geheelen grintweg van Sluis tot Zuidzande en van daar tot Potjes naar Nieuwvliet geheel op te breken en een keiweg daarvoor in de plaats te stellen. Moge dit doel prachtig wezen, de uitvoering is nog ver in 't verschiet, want ook hier is kapitaal noodig en kapitalen zijn voor alle corporatiën niet even gemakkelijk te verkrijgen. Ik hoop, dat de leden der genoemde commissie het mij ten goede zullen houden, wanneer ik da vrijheid neem, niet om eene aanmerking te maken, maar wel om eene opmerking te geven die ik gaarne aan het publiek en aan belangheb benden ter beoordeeling geef. De grintweg Slu'sZuidzande—PotjesNieuw vliet is lang 12,114 meter. Hiervan zijn door te groote onderhoudskosten onhoudbaar in de eerste plaats de weg van Zuidzandenaar Sluis;, ten tweede eischt verbetering de weg van Zuidzande tot Potjes en van Potjes totNieuw- vliet. De zijtak naar Betranchement is mijns inzien3 even goed als andere grintwegen. Aan het ver- leagen van dien weg tot in de kom der gemeente, 't zij met grint 't zij met keien, bestaat b e- paald behoefte. Om alles uit te voeren zooals de commissie zulks nu voorstelt is een kapitaal noodig van f 180.000, en men is, na den aanleg daarvan, niet rijker in wegen geworden met do opoffering van dat groote kapit;.al redt men niemand uit zijn moeilijken toestand, alleen Betranchement ontvangt een eindje weg. Ik onderstel dat het geen onbillijk verlangen zou zijn, indien men voor zulk een kapitaal ook eene meerdere uitgestrektheid van wegen ontving, waarom ik de volgende vraag als opmerking ter neder schrijf. Was het niet meer wenschelijk en zou het alge. meen belang er niet meer bij gebaat zijn, indien men in plaats van den grintweg van Zuidzande füot Potjes en van P o t j e e tot Nieuw vliet op te breken, deze wegen als grintwegen liet bestaan en bij voorkeur een keiweg maakte van Zuidzande naar Nieuwvliet in een veel kortere richting? Bijvoorbeeld, van uit Zuidzande over de dijken tusschen den Eikenpolder, St. Jorispolder, Gras- en Grubeke- polder, Lijsbetpolder en St.Annapolder ten oosten en den Antwerpenpolder, St. Jorispolder en den Mettenijepolder ten westen tot iu Nieuwvlietdit toch is 4e kortste weg van Zuid zande naar Nieuwvliet. De lijn van Zuidzande over Potjes naar Nieuw vliet is lang5404 M. De door mij aangegeven lijn is lang p. m. 4000 M. Er wordt alzoo eene winst verkregen van 1404 M. hetgeen eene besparing geeft van ongeveer tw.ee en twintig duizend gulden. Wanneer men nu voor den geheelen afstand van Sluis tot Nieuwvliet enkel bazalt-keien gebruikte, in navolging van de rijkswegen, dan zullen de kosten per Ma ook nog iets verminderen. Deze keiweg zon dan de g r 0 o t e communicatie- weg worden; de Maiia-weg en de weg van Potjes tot Nieuwvliet, e.enmaal van dien overlast van vervoer ontheven, zullen terugkeeren tot den toe stand van de gewone grintwegen en, evenals het eind Maria-weg van Potjes tot Badzand, steed» goed bruikbaar zijn zonder te groote onderhouds kosten; want alleen Badzand en de. aangrenzende landbouwers zullen dien weg gebruiken. Het benoodigde kapitaal zou aanmerkelijk minder wezen en men zou een weg m e e r hebbenmen zou weer een nieuwe streek uit slijk en klei red-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3