N°. 287, 120® Jaargang. 1877. W oensdag 5 December. Dit blad verschijnt d a g e 1 y k s met uitzondering van Zen- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Gent per regel. Geboorte- Tronw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Hoofdagent voor België en Frankrijke de firma Havas, Lafpiti G°. te Brussel en Parijs. Oprichting eener slachtplaats. Middelburg, 4 December, FEUILLETON-. DE OLM EN DE KLIMOP, MIDDELB GSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij hun besluit van heden aan H. van Baker- gem en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend, óm perceel L n° 165 in het Simpelhuis- straatje alhier in te richten tot stal en slachtplaats. Middelburg, den 3en December 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Men schrijft ons „In de laatstleden Dinsdag gehouden vergade ring van aandeelhouders der Nederlandsche Zuid- Oosterspoorweg-maatschappij, werd o. a. behandeld een contract met den Grand Central Beige, tot exploitatie der lijn na de voltooiing, op denzelfden voet als de staatsspoorwegen door de Exploitatie maatschappij gedaan worden. „Wij meenen dat omtrent de exploitatie der Zuid-Oosterspoorweg-maatschappij ook met de Exploitatie-maatschappij onderhandelingen zijn gevoerd, die zooal» uit bovenstaande zou blijken niet geslaagd zijn. Wij betreuren dit zeer en vooral thans, nu waarschijnlijk eene buitenlandsche spoorweg-maatschappij een lijn gaat exploiteeren, die geheel in ons eigen land is gelegen. Wij achten dit vooral met het oog op de militaire be langen niet zeer wenschelijk. Het groote vermogen eener spoorweg-maatschappij, de beteekenis van haar vertier voor talrijke aandeelhouders en schuldeischers, het groot aantal beambten in de verschillende takken van dienst, geven aan de bestuurders een zeer beduidenden invloed, die nog van grooter beteekenis wordt wanneer de bezit ters van zulk eene macht, zooals hier het geval is, vreemdelingen zijn. Het behoort niet tot de onmogelijkheden, ja er zijn zelfs voorbeelden van, dat de bestuurders en beambten van een spoor weg-maatschappij zich met den vijand van den staat verbonden en dezen op verraderlijke wijze diensten bewezen, door overbrenging van berich ten, toevoer van wapens, het onbruikbaar maken der middelen van verkeer enz. „En eindelijk vooral voor het publiek nog deze belangrijke vraagIs er onder onze Nederland sche spoorwegen eene aan te wijzen, die zoo slecht geëxploiteerd wordt en waar zooveel klachten zijn, als de lijnen RoosendaalBreda en Roosen daalMoerdijk der Grand Central Beige? 32. BIN VERHAAL VAN ANTON GIULI0 BARRILI. Uit hit Italioaneeh. VI. Vervolg.) Percy was werkelijk in een beklagenswaardigen toestand. Mevrouw Perrotti had niets laten uit lekken van die onverwachte verschijning. En hoe zou zij hem daar een wenk van hebben kunnen geven? Zijn betrekking tot mevrouw Argellani was als zoovele anderen in die twijfelachtige maat schappij, die aanhoudend afgebroken en weer aan geknoopt worden. Iedereen wist van hun intimiteit af, maar iedereen moest doen alsof hij het niet wist. Hij kwam bij Louise aan huis evenals zoo menig ander; hij was altjjd waar zij was, en nooit waar zij niet was; iedereen kon er ter zijde over mompelen, maar niemand kon hem voorde voeten werpen: gij zijt haar minnaar. Mevrouw Perrotti kon niet tot Percy zeggen, al had zij hem den vorigen dag gezien, „pas op, mevrouw Argellani zal komen," zonder den schijn aan te nemen van te weten dat er een verkoeling lusschen hen had plaat» gohad, en dat hij zelfs de plichten der Tvellevendhoid jegen» de zieke had verzuimd. „Met hoeveel nadruk en hoe dikwijls is niet aangedrongen op de overname dezer lijn door den staat „Hoe dikwijls is niet aangetoond, hoe belemme rend het voor den dienst is, wanneer de mazen van een spoorwegnet uit verschillende kleinere spoorweg-maatschappijen bestaan, vooral wanneer de lijnen eener zelfde maatschappij niet onderling aan elkander sluiten, en wat zou nu de toestand worden „Men wil van Arnhem naar Middelburg. Dan zal men eerst gebruik maken van de lijn Arnhem Nijmegen (staatsspoorweg), overgaan op den Zuid- Oosterspoorweg van Nijmegen naar Tilburg (Grand Central Beige), verder reizen langs de lijn TilburgBreda (staatsspoorwegen), nog eens overgaan op de lijn der Grand Central Beige BredaRoosendaal, om ten laatste vcor de derde maal gebruik te maken van de lijnen der staats spoorwegen. Dat deze toestand belemmerend op het verkeer moet werken, behoeft wel geen betoog." Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de instelling van schoolspaarbanken alhier aanvankelijk reeds goede vruchten draagt. Van 1 tot 30 November hebben namelijk op de school voor minvermogenden (Langendelft) van de 426 leerlingen 297 eene som van f 115.64 ingebracht; en van de 436 leerlingen op de school voor on vermogenden (Bree) 343 een bedrag van 76.30. Tusschen de koninklijke maatschappij „de Schelde", scheepsbouw en werktuigenfabriek te Vlissingen, en de bekende firma John Elder c° te Glasgow, is eene overeenkomst tot stand gekomen, waardoor voortaan aan de werf te Vlissingen de grootste werken zullen kunnen worden uitgevoerd, en die fabriek niet alleen met de grootere etablissementen in ons land, maar ook met de buitenlandsche zal kunnen wedijveren. De heer W. Pearce, lid der firma John Elder c°, zal als commissaris der maatschappij „de Schelde" optreden, en belast zijn met het technisch toezicht der werken van scheepsbouw en machineriën, die voortaan aan de Vlissingsche werf zullen worden opgedragen. Omtrent den Thoornpolder meldt deGoesehe courant het volgende van Zaterdag jl. De toestand van den dijk verergert niet, maar gaat toch ondanks alle maatregelen weinig vooruit, doordat de afschuiving nog niet geheel uitgewerkt is. De polder is dan ook door de bewoners geheel ontruimd. De commissaris des konings bezocht, zoodra hem het gevaar bekend werd, den bedreigden polder. En waartoe zou dat ook dienen? Mevrouw Perrotti bekommerde zich in het minst niet om de gemoedsrust van dien lichtzinnigen vrouwenaan bidder; zij verheugde er zich op hem de wonden, die hij aan haar ijdelheid had toegebracht, met woeker betaald te zetten. De verwarring die zij hoopte te doen ontstaan zou voor hem even ondankbaar, even onaangenaam wezen, als voor een menigte dames, nieuwe reines de talons, die door de wederverschijning van die vrouw zeker in de schaduw zouden gesteld worden, daar zij optrad als een beeld uit het verledene, met nieuwe bekoorlijkheid, die nog verhoogd werd door de afzondering waartoe zij zich zoo lang veroor deeld had. Lonise wekte bij de sehoone, maar boosaardige Aurelia de herinnering op aan alles wat zij om harentwil geleden had, maar zij kon ook een machtig wapen zijn, dat zij tegen andere vijanden kon gebruiken om zich over latere nederlagen te wreken. En de uitwerking welke dat wapen teweeg bracht was veel sterker dan Aurelia vermoedde. Wat is zij schoon! sprak uit aller oogen, die op de nieuw aangekomene gericht waren. Rondom de andere zonnen ontitond een koude rnimte en er waren vrouwen, die geloofden dat zij bemind werden en die op dat oogenblik voelden dat haar iets ontbrak. Aller bewondering vereenigd« zich daar, de planeten wendden zich allen naar mevrouw Argellani, die er bij zichzelve over lachte. Onder hare lange wimpers fonkelden haar oogen, Door den N. O. wind van Zondag is de toestand weer verergerd. Men heeft heden krachtig door gewerkt, en hoewel de uittevoeren werken pas eergïijtèeon zijn aanbesteed, zijn thans reeds door den aannemer materialen en meer werkvolk van andere streken aangevoerd. Het laatste telegraphische berichtMaandag ontvangen, luidt: toestand niet verbeterd. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij Prov. blad n° 111 de aandacht van burgemeesters en wethouders gevestigd op het volgende. Er zijn burgerlijke instellingen van weldadigheid, bedoeld bij letter a en d van art. 2 der armenwet (instel lingen nl. die door de burgerlijke overheid geregeld en bestuurd worden, óf instellingen van gemengden aard, in welker regeling en bestuur gezamenlijk door de burgerlijke overheid en vanwege eene kerkelijke gemeente of bjjzondere personen of ver eenigingen wordt voorzien), die zonder daartoe door gedeputeerde staten te zijn gemachtigd, uit hunne fondsen bijdragen verstrekken hetzij aan andere dergelijke of kerkelijke instellingen, ter tegemoetkoming in de kosten der armenzorg, hetzij aan gemeenten, tot gemoetkoming in de kosten van het onderwijs of in die der verpleging van behoeftige krankzinnigen. Aangezien zoodanige handeling moet worden beschouwd als eene daad vallende buiten het gewoon beheer, is de bepaling van art. 16 der gemeentewet daarop toepasselijk. Gedeputeerde staten verzoeken daarom, de bestu ren der burgerlijke instellingen van weldadigheid, vermeld onder litt. a en d van art. 2 der armenwet, hierop indachtig te maken en hun aan te bevelen geen zoodanige of andere bijdragen uit hunne fondsen te verstrekken, dan nadat daartoe, op hunne aanvraag, machtiging zal zijn verkregen. Ook bij het onderzoek der rekeningen dier instellingen, welke krachtens art. 19 der armenwet aan de goedkeuring van den gemeenteraad zijn onderworpen, moet daarop gelet worden. Volgens het Vaderland is bij de tweede kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de coöperatie. Te Andel (Noord-Brabant) is gisteren een veerboot omgeslagen, waarmede passagiers van de stoomboot werden afgehaald. Men vermoedt, doch weet nóg niet zeker, dat er eenige personen bij zijn omgekomen. Dit ongeluk is niet te verwonderen, als het waar is, gelijk gemeld wordt, dat in het bootje 18 passagiers plaats hadden genomen. Dat op het beladen van dergelijke vaartuigen maar niet van toorn; de blos op haar wangen sprak niet alleen van herkregen gezondheid, maar van zedige blijdschap over haar zegepraal. Zij drukte mevrouw Roccanera yriendelijk de hand; liet zish eenige vreemde heeren voorstellen en weldra vormde zich een kring van edellieden, in een wedstrijd van complimenten, om haar heen. En wat deed Percy in dien tijd? Hij bleef eenigen tijd onthutst zitten; daarna vatte hij moed als iemand die na een langen strijd tot een besluit komt, dat hem wel niet goed toeschijnt, maar dat toch het eenige is dat hg nemen kan, en ging naar haar toe. Lonise had alles opgemerkt, doch haar kalm gelaat verried niets van hetgeen er in haar omging. Mag ik mevrouw Argellani begroeten? O, zeker mijnheer Percy. Ik heb niemand mijner oude vrienden vergeten. Zij had die woorden zoo beleefd en toch zoo afgemeten uitgesproken, dat geen der ingewijden in de gevaarlijke geheimen van deze samenspraak er een schijn van bijbedoeling in kon ontdekken. Zelfs de dames, die toch zooveel begrijpen, begrepen niets van die oprechte welwillendheid, zij konden ef geen mouw aan passen. Zij had op geen enkel woord eenigen nadruk gelegd, haar antwoord had geklonken als muziek, maar zonder gemaaktheid, of zonder eenige grootspraak. O zoo! zei iemand, die meende dat hij haar doorzag, tot zijn buurvrouw. Zij is nog altijd gecharmeerd van Percy. Ziet gjj die vergeet-mij-nietjos niet? Mevrouw Argellani heeft nog geen wettig toezicht wordt uitgeoefend, met de noodige strafbepalingen tegen overlading, is in een waterland als hét onze onbegrijpelijk. De heer de Vos van Steenwijk, die te Assen in herstemming moet komen met den heer van der Feltz, wordt evenals deze onder de liberalen gerangschikt. Op het volgend programma, dat hij in Februari 1875 van zichzelf mededeelde, valt ten minste nit een liberaal oogpunt niet veel af te dingen. „Ik ben, schreef hij, een beslist voorstander „1° van de openbare neutrale volksschool; „2° van de hervorming van ons belastingstelsel door afschaffing der accijnsen op de eerste levens behoeften belasting van tot dusverre onbelast gebleven artikel van levens genot afschaffing van de patentbelasting en vervanging door eene algemeene lage inkomstenbelasting belasting van het tot dusverre onbelast geblevene roerend eigendom en der goederen in de doode hand, en nog wellicht meer verandering in die richting „3° van uitbreiding van het kiesrecht „4° van groote openbare werken, die strekken kunnen tot bevordering van de algemeene wel vaart „5° van bevordering van landbouw, scheepvaart en nijverheid door wegruimen van hinderpalen, die den bloei dier bronnen van welvaart in den weg staan1 „6° van volledige scheiding van kerk en staat, „en een tegenstander van ons oorlogsbudget, zooals dit thans is opgevoerd en ons in de eerst volgende jaren wordt voorgespiegeld, omdat het m. i. onze financieele krachten te boven gaat en andere nuttige uitgaven tegenhoudt." Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit 's Hage: „Dezer dagen werd in de dagbladen van de hoofdstad over en door de notarissen gekibbeld; men noemde dié heeren inhalig en afzetterig, en een hunner betoogde, vrij natuurlijk, dat die be namingen onverdiend waren. Juist terwijl ik deze polemiek las, kwam mij een stuk, een staatsstuk in handen, dat een merkwaardig licht over het notariaat deed schijnen uit een hoek, waar ik dat allerminst verwachte. Dat stuk was het verslag van de rekenkamer aan den koning over hara werkzaamheden van 1875. Dit rapport leert mij dat notarissen zich niet behoeven te helpen met de tien, twaalf of veertien werkuren van u en mij integendeel, zelfs meer dan 24 vacatiën van een uur „of minder" kunnen zij presteeren. De rekenkamer zegt over de declaratiën van notarissen, die eene groote verkooping voor 's lands rekening hebben bezorgd„Van 19 Mei tot 19 Juni zijn 2114 altijd van zinnebeelden gehouden. Zjj komt om Percy te heroveren. En het zal haar gelukken ook, antwoordde de dame, want mevrouw Bianca heeft al sedert eenigen tijd genoeg van hem. "Weldra was deze opvatting, die van mond tot mond, van groep tot groep ging, algemeen geworden. Percy zelf, zonder iels van die redeneeringen af te weten, begon, toen hij zag dat hij zoo vriendelijk door haar bejegend en tot een bijzonder onderhoud toegelaten werdal bekende hij het zich zei ven nietonwillekeurig diezelfde gedachte te koesteren. De markiezin Bianca was druk aan het dansen en hg maakte van die gelegenheid gebruik om steeds bij Louise te blijven, wel niet en téte a té te, maar in gezelschap van verscheidene anderen, die het gesprek aan den gang hielden. Bij een pauze in het dansen groeide de kring nog meer aan. De hertog di Marana liet zich door de gastvrouw aan mevrouw Argellani voor stellen. Het was een knap man, die hertog di Marana y Cuelva; hij was in de wereld, waar alleen op rijkdom en adel prgs gesteld werd, zeer in aanzien; hij had gezond verstand en veelzpdige kennis, waardoor hij zich bemind maakte bij de meer ontwikkelden, en aangename manieren, die hem tot aanbeveling strekten bij de dames. De voorstelling van den hertog di Marana bracht aan de weifelingen van Percy den genade slag toe. Ei, ei, dacht hij. Werpt hijdie zooeven Bianca het hof maakte, zich nu aan de voeten

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1