ST. NICOLAAS. Correspondentie. A&vertentiSn. 35jamp AANBESTEDING. de Mbraak S(. Nicolaasétalage Ijzerwinkel Zz. Droogdok. UIT DE HAND TE KOOP Zeetijd'! n ge n. Handelsberichten. Eene Boot verloren, X1ST LOSSIusro- 13. LANTAIN, Uitgebreide collectie Prent boeken op de St. Nicolaas-étalage van J. A. de Heer, Lange Delft. Gebrs. van Schaïk, Fourdraine Jz. VBRWAOHT üPrü&esi wasa effecten. "VEBiHIXJISD Het herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaatswer ken en wegen in Zeeland, met hun onderhond gedurende drie jaren, in te gaan 1 Januari 1878, in 16 perceelen, te weten: van zes en twintig Olmenboomen, HERBESTEDEN het leveren gedurende het jaar 1878 voor het Huis van arrest en bewaring aldaar: de Aardappelen, het Rnndvleescli, Rundvet, Schenkelvleesch, de Gele Erwten, Zoete Melk, Kantine-arti kelen, Bezems en Boenders. Dames Werk-, Thee-, Speel- en Canapé- Tafeltjes, Dames- en Heeren Fauteuils, Vuurschermen, Muziekstandaards, Piano stoeltjes, Hoek-étagères, enz. enz., hij klinkers zoowel als medeklinkersopneemt en medemaaktmaar ook door zijne bewegingen dezelfde slingeringen in den magneet en de rol koperdraad verwekt en langs de leiding naar den versten afstand overbrengt. Nog bewonderenswaar diger ig het, dat hierdoor het magnetisme op het verwijderde station niet alleen veranderingen ondergaat, maar ook aan het plaatje trillingen mededeelt, die op ons trommelvlies dezelfde uitwerk selen hebben als de uiterst kunstige spraakwerk tuigen van onzen mond. Wanneer men de enorm fijne constructie van ons trommelvlies opmerkt en nagaat aan welk een scherpzinnig en nauwkeurig onderzoek professor Helmholtz onze gehoororganen in hun merkwaardige functies heeft moeten onderwerpen, om tot de kennis van het gemelde te komen dan is het een raadsel als men ziet hoe uiterst eenvoudig de nieuwste telephone is samengesteld, die niet alteen iederen klinker en medeklinker volkomen getrouw wedergeeft, maar ook aan het kunstmatig georganiseerde trommelvlies met gelijke werking als het gesproken woord overbrengt. Men kan het inderdaad geen weten schappelijk man ten kwade duiden, dat hij aan de wonderen der telephone niet gelooft zonder er zich persoonlijk van te hebben overtuigd. Spraak werktuigen en gehoororganen, die in de natuur over het algemeen voor twee verschillende functies uiterst kunstig zijn ingericht, worden in de nieuwste telephone op zoo eenvoudige en weinig kunstmatige wijze vervangen, dat men niet weet wat meer te bewonderen, de fijne, samengestelde constructie der natuurlijke organen of de eenvoudigheid van het natuurkundige proces van de telephone. 't Merkwaardigste van alles is wel, dat het metalen plaatje niet alleen de klinkers en mede klinkers overbrengt, maar zelfs den klank der stem, zoodat men den persoon van den spreker herkent en aan den klank der woorden kan ontdekken in welke stemming bij verkeert. Op welke wijze dit door den electrisehen stroom wordt overgebracht is een zoo diepzinnig raadsel dat men er bijna geene oplossing van kan verwachten. De telephone zal niet alleen een voorwerp van dagelij ksch gebruik worden, maar ook voor de weten schap eene aanleiding tot geheel nieuwe onderzoe kingen. Reeds thans kan men aannemen dat door haar waarnemingen kunnen worden gedaan, waartoe tot nogtoe de fijnste instrumenten te kort schoten. Daargelaten nog het hooren en spreken, kan men zich hoogst belangrijke resultaten voorstellen van het feit, dat men in staat is zoo uiterst fijne inductie-stroomen als in de telephone werkzaam zijn, waar te nemen. Hoe gevoelig ook de tegen woordige electrometer moge wezen, op een leiding draad aan een telephone aangebracht blijft hij geheel gevoelloos; zijn fijnste constructie is nog niet fijn genoeg, om de korte stroomingen te verraden. Wat de telephone voor het oor gevoelig maakt kan door de fijnste electrometers niet worden waargenomen. Er bestaan reeds instrumenten die de electrische werking gedurende het -3000e ge deelte van een seconde waarneembaar maken, doch door de telephone komt men tot het besluit, dat een nog oneindig veel kortstondiger beweging op den toestand van het magnetisme en op ons gehoor kan werken. Ongetwijfeld zal vooral de pbysiologie zich de telephone in verschillende vermen ten nutte maken en voor haar doel aanwenden, om met behulp van dit onaanzienlijke instrument de ver- borgenste geheimen van het gehoor en de spraak te doorgronden. De telephone in haar nieuwste gedaante is een phenomeen, dat de werkzaamheid der uatuurvorschers in niet geringe mate zal prik kelen. Dat een zoo belangrijke en hoogst nuttige uit vinding spoedig zou worden toegepast wa3 te verwachten en de Duitsche postmeester-generaal dr. Stephan, die reeds zooveel heeft gedaan ter bevordering en verbetering van het verkeer, heeft ook den stoot gegeven aan de invoering der tele phones. Zij werden eerst ingevoerd tusschen het hoofdpostkantoor en het hoofdtelegraafbureau te Berlijn en voldeden zoo goed aan de eischen van den dienst, dat zij thans ook tusschen de stations Rummelsburg en Friedrichsberg bij Berlijn in gebruik zijn gesteld. Eenige dagen geleden inspecteerde dr. Stephan met den directeur van het telegraaf bureau te Berlijn, de heer Budde, de inrichtingen op genoemde stations, die van de nieuwste en beste telephones voorzien zijn. Het resultaat van het onderzoek was zeer bevredigend, en het besluit is genomen thans een aantal tele- phonische stations op te richten, waartoe verschei den hoofdambtenaren der posterij tot eene confe rentie te Berlijn zijn opgeroepen. Daar de kosten van oprichting van telephonische stations zeer gering zijn en geene kostbare en tijdroovende oplei ding van ambtenaren als voor de telegraphie vereischt wordt, springt het gewicht der praktische toe passing voor het algemeen verkeer duidelijk in het oog. Hoe aanzienlijk de aanvraag naar telephones reeds is blijkt hieruit, dat de inrichtingen van Siemen en Halske voor de vervaardiging van tele graaftoestellen, die zich met den aanmaak van tele phones (of „vérsprekers" zooals de taalzuiverende dr. Stephan zo heeft gedoopt) onledig houden, niet aan alle bestellingen kunnen voldoen. De kosten zijn trouwens zoo gering, dat zij geen bezwaar kunnen opleverenzoodat zeker particulieren spoedig tot den aanleg er van zullen overgaan. De prijs van een enkele telephone bedraagt in genoemde fabrieken 3. Twee toestellen met 25 meter leidingkracht kosten te samen f 6.60, zoodat men zich het genoegen om een „vérspreker" te bezitten al spoedig zal kunnen veroorloven. Prins Bismarck wil er echter nog niets van weten. De heer Stephan had een zijner ambtenaren naar Varzin gezonden om den rijkskanselier met het nut der telephonie bekend te maken, maar hij bedankt hartelijk voor het gevaar ieder oogenblik met praatjes uit Berlijn te worden lastig gevallen H. te M. Het voldoen aan uw verzoek zou een aantal soortgelijke ten gevolge hebben, die wij niet zouden kunnen afwijzen. Wij kunnen er dus geen gevolg aan geven. Ren. Te Vlissingen binnengekomen de Zweedsche brik Margareta gezagv. Landstroom, en het Engeische schip Florence, gezagv. Heans, beiden met verlies van ankers en kettingen en eenige andere schade. Van Vlissingen vertrokken de Franscbe stoomboot Flandregezagv. Cerande, naar Duin- kerke. Het stoomschip Jutland, gezagv. Webb, abusievelijk vermeld als vertrokken, is wegens stormweder blijven liggen en vertrekt heden naar London. Gisteren nacht is op de Suikerplaat, bij Ter Neuzen, gestrand een Pruisisch driemastschip, de Tamerlin, in ballast van Antwerpen gekomenmet het volgende hooge tij, op gisteren namiddag, is het schip door sleepbooten afgesleept en naar Antwerpen teruggebracht, tot voorziening van de bekomen averij. Amsterdam, 23 Nut. 24 Not. Netlerl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oolig. 1798/1816. Certific. laser. 5e serie Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen. 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2®a4L, Obligatiën 1867—69 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Cijiig. dito. dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank. Loten 1860. dito 1864* Hongar||e. Schatkistbiljet!. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Itak spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerlka.Obl.Ver.Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Iilin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacifiè. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul Pac. Spw. 1- sec. dito dito üito 2® sec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 2$ pet. 3 d 4 5 3 3 2$ 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4* 4 4 4 6 5 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4i 5 64 J 64$ 77 77 99j$100 103$ 103J 106 102 102 101} 101$ 931 93A 58$ 58 74A 74$ 85$ 85} 77 j-J 77A 78A 78A 132$ 132$ 129 128 77 77 59$ 59j 69A 68$$ 38$ 38$ 105$ 105 86$ 86$ 77 46$ 46$ 43$ 44 81$ 81$ 82$ 81 81$ 77$ - 70$ 70} 48$ 48$ 56 55A 56$ 55$ 53A 53$ 53 116$ 116 95J 95$ 118 117$ 92 41 41 12$-$ 12} 12$ 12A 49$ 8A 8$ 9 104$} 71} 71} 101$ 101$ 64$} 64$ 89$ 83$ 83$ 83$ 83} loiAioiA 88$ - Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 November. Metall, 21.12$ dito zilver f 22.50Div. Eng. per 11.87$Eng. Poitugal per f Spaansche piasters ,'—.71; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.47. Amsterdam, 23 November. Metall. 21.10dito zilver f 22.50Div. Eng. per 11.87$Eng. Russen per 12.02$; Eng. Portugal per Frans. 47.80; Belg. f 47.80; Pruis, f 58.80; Hamb. Russen 1.19JRussen in Z. R. 1.18Pool- sche per fi. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters .71; Spaansche binnenlandsche f—.65; Amerikaansche dollars/2.47; papier/2.39. van H. G. HAMMACHER Sr. en S. LOYSEN. Groede, 25 November 1877. hunne kinderen. Heden overleed, in den ouderdom van 83 jaren, mevrouw M. W. SERLÉ, weduwe van den heer mr. N. T. MUNTENDAM. Middelburg, 23 November 1877. De Heer en Mevrouw FOKKER—TURK betui gen hunnen dank aan allen die hun belangstelling betoonden bij het overlijden hunner zuster mevrouw M. J. PEEREBOOM VOLLER, geb. Turk. Ten behoevè der ongelukkige Wed. MOORMAN is weder bij den heer P. M. DE LIGNY ingeko men: den 2Gen Nov. uit een vriendenkring f 3.75. Allen die nog iets te vorderen mochten hebben van Mevrouw de Wed. LAMMERTS, worden ver zocht daarvan vóór 15 December e. k. opgave te doen ten kantore van den Notaris VERHEIJ, Lange Delft H n° 7. uit de Laugevieie naar de ISree, hoek Wagenaar- straat, W. E. UURRINk, in Brandstoffen. den 21ea jl. onder Borsselen, gemerkt D D J, van schipper M. ADRIAANSEN. Verzoeke bericht te zenden aan C. ADRIAANSEN te Sas van Gent. De trekking der Loterij zal plaats hebben den 25ea Dec. bij F. CREDÉ, Groote Markt alhier, ,s avonds 7 uren. C. H1LLEBRAND. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend dat, Maandag 17 December aanst., des voormiddaga te iO uien, door een hunner leden, daartoe gecommitteerd, in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat, in een der lokaieu van het gewestelijk bestuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zal worden aanbesteed 1 en 2. De straatweg van Zierikzee naar Zijgt, en de steiger aldaar 3 en 4. De grintweg door Wol!aartsdijk, en de steiger aldaar; 5. De straatweg van Goes naar 's Gravenpolder 6. De steiger enz. te Hoedekenskerke 7. De veerdam, steiger, enz. te Catsche veer 8. De straatweg wederzijds Sluis- 9. De straatweg van den grooten weg bij Breskens naar Groede en die van Groede naar Nieuw vliet 10. De straatweg van Schoondijke naar IJzendijke 11. De straatweg van Oostburg naar Zuidzanie 12. De straat- en grintweg van Ter Neuzen naar Axel-, 13. De straat- en grintweg van Rulst naar Walzoorden 14. De steigerdam, met steiger enz. te Walzoorden 15. De veerdamheuvel en wachthuisje te Camperland 16. De steiger, veerdam, enz. te Kortgene. Deze aanbesteding zal geschieden zoo als in het bestek is bepaald. Dat bestek, hetwelk de voorwaarden bevat, ligt ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland, op het bureau van den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg, bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Breskens, Ter Neuzen, Vlissin gen, Wilhelminadorp en Zierikzee, en verder op de plaatsen waar het gebruikelijk is, in de ge meenten Axel, Biervliet, Breskens, Bruinisse, Colijnsplaat, Cortgene, Goes, Groede, Hontenisse, Hulst, Middelburg, Ter Neuzen, Nieuwvliet, Oost burg, Sas van Gent, Scherpenisse, Schoondijke, Sluis, Stavenisse, Tholen, Veere, Vlissingen, West- dorpe, Wolfaartsdijk, IJzendijke, Zierikzee en Zuidzande. Het is ook verkrijgbaar bij U. F. AUER en ZOON te Middelburg. Op den Maandag en Donderdag vóór de beste ding zal de noodige aanwijzing worden gedaan terwijl aan het bureau van den Hoofdingenieur te Middelburgvoor de werken in het algemeen, en bij de voornoemde Ingenieurs, voor de werken in ieders ressort, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, 16 November 1877. De Gedeputeerde Staten voornoemd, W. SIX, Voorzitter. ARNTZENIUS, Griffier. eeue lading Ruhr Haard- en Hachclkolen, voor de Wed®. A. H. 1NGELSE. BIJ INSCHRIJVING zeer geschikt voor werkhout, staande op de hofstede Carolinenburg in Kieuw SI. «ïoos- land, bewoond door A. DE VISSER. De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van de heeren SPOORS EN SPRENGER te Mid delburg, bij wien de inschrijvingbiljetten franco vóór of op don 6en December 1877 worden inge wacht. De COMMISSIE van Administratie van het Huis van Burgerlijke en Militaire verzekering te Middelburg zal, op Dinsdag den 27 Slowem- ber 1877, des namiddags om half 2 uur, in genoemd Huis in het openbaar Zij die genegen zijn tot levering van het ROfSCrEiSR©©® gedurende het jaar 1878 kunnen zich van af bovenvermelden datum tot en met Woensdag den 4en December a. s, aan genoemd Huis vervoegen, alwaar de conditiën ter lezing liggen. Middelburg, den 24*n November 1877. De Commissie voornoemd, A. W. SNOUCK HURGR0NJE, Voorzitter. E. P. SCLORER, Secretaris. De Notaris A. M. TAK, zal op ZATUBDAG 8 DECEMBER 1877, vooi middags te 10 UEEN, atn de Houtzaagmolens bij het IVleuwland, in het openbaar verkoopen van eenen houten waaronder zware Bindten, PlatenEikenhouten As, Grenen Molenraden, Delen Ribben, enz. Alles 3 dagen vóór de verkooping voor een ieder te bezichtigen. Ontvangen eene groote partij SPEELGOED, waaronder verscheidene artikelen welke beneden fabrieksprijs worden OPGERUIMD. Alles aan geprijsd van heden af te bezichtigen. Markt K n° 8. van af heden, voor een druk en herhaald bezoek mijner geëerde begunstigers beleefdelijk aanbevolen. Middelburg, JL 8TEENMEIJER, Noordstraat. Boek- en Kunsth. Voorhanden soliede Mahonie- en Notenhouten zeer geschikt voor Cadeaux, als: Meubelmakers. Korte Burcht. Ontvangen vele arikelen voor huis- en scheeps- timmermans, landbouwers, smeden, kachelmakers en meer Gereedschappen, Huis- en Keukengerei, alsmede Kachelsehulpen en Hekjes (koper), Zinken Kachelplaten, Zink voor waterbakken en Storm lantaarns enz. enz., tot zeer goedkoope prijzen die nog niet geweest zijn. eene lading Ruhr imce-, Haard- en Ka chelkolen, ook beste blauwe Aardappelen voor redelijke prijzen. A. JOBisE. een zoo goed als nieuw Helderwlnd of Dom mekracht en eenige oude Ramen, by D. BIJL, Timmerman, Wijnbergsche kade K 109, Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3