BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetiidi n ge n. Handelsberichten. Thermometerstand, Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. Belgische brieven, Graanmarkten eni. Een huis en erve in de Spanjaardstraat, wijk E n° 82. Verkocht voor 1625. Een huis en erf in de Nieuwe Oostersche straat, wijk N n° 83. Verkocht voor f 1210. 21 Nov. 's av. 11 u. 47 gr. 22 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd, 1 u. 54 gr. 's av. 6 u. 52 gr. aanvulling. In het verslag der zitting van gisteren, in ons vorig nommer, is onder de zeven leden, die vóór het voorstel van burg. en weth. in zake het adres van C. Polderman e. s. gestemd hebben, verzuimd te vermelden de heer Lambrechtsen van Ritthem- Hoewel Frankrijk ontslagen is van het intri- geerenda en reageereude kabinet-de Broglie-Fourton is in het buitenland volstrekt de vrees niet ver dwenen, dat de heerschende crisis nog een nood lottig einde zal hebben. De Berlijnsche Provincial Correspondenz verklaarde zich gisteren uitdrukkelijk in dien zin. Daar aan de eene zijde de maarschalk zeide het blad vasthoudt aan de volmacht die hij van de meerderheid der nationale vergade ring heeft verkregen en aan de taak die hem tot 18S0 is opgedragen, en aan de andere zijde de meerderheid der kamer met gelijke energie zich baseert op de rechten haar door de republikeinsche constitutie verleend, is een duurzame en vredelie vende oplossing, met het oog op het ernstige verschil tusschen de zienswijze van den maarschalk en de kamer, bijna niet te verwachten. Hoe juist het Berlynsehe orgaan den toestand karakteriseert blijkt nader uit de korte, maar beteekenisvolle rede, waarmede de heer Gtambetta gisteren het voorzitterschap van de budgetcommissie tot welke waardigheid hij, zuoals te voorzien was, met algemeene stemmen werd verkozen heeft aanvaard. Na de betuiging zijner erkente lijkheid voor zijne benoeming wees hij op het buitengewone gewicht der taak hem opgelegd, tengevolge van de ernstige crisis waarin Frankrijk verkeert. De vorige commissie zeide hij had zich zorgvuldig buiten alle politieke qnaesties gehouden en zich bepaald tot ernstig onderzoek van de belangen van den staat. Zij had hoewel haar bestaan slechts kort was bewijzen van voor zichtigheid, gematigdheid en wijsheid geleverd in de behandeling van het ingewikkelde mechanisme van het budget en nooit aanleiding gegeven tot de hersenschimmige vrees, die men met den naam van „sociaal gevaar" heeft gedoopt. Steeds bleet zij op de hoogte van haar taak en dat zij niet meer heeft tot stand gebracht, is te wijten aan de politiek. Na een kort overzicht van hetgeen de commis sie, in overeenstemming met het ministerie dat haar vertrouwen genoot, had tot stand gebracht, ging de redenaar aldus voort„Een noodlottige politiek heeft onze werkzaamheid afgebroken tot nadeel van de belangen van het land, en ik durf zeggen zelfs van de beschaving. Daardoor is in den algemeenen gang van zaken verwarring ont staan. Thans, nu wij zijn teruggekeerd, kunnen wij recht doen wedervaren aan de lasteringen waaraan wij hebben blootgestaan. „Gewapend met de uitspraak der nationale souvereiniteit, die ons heeft gesteund, zullen wij de strengste wettelijkheid handhaven en allen bestrijden, die haar willen te kort doen. „Bij het onderzoek der nieuwe begrooting zullen wij, alvorens rekenschap to houden met de beslui ten der vorige commissie, de onbeduidendheid moeten doen uitkomen van de voorstellen die ons zijn aangeboden alsmede de onbekwaamheid der mannen, die den 16en Mei aan het bewind zijn gekomen. In de tweede plaats zullen wij de reeks van supplementaire en buitengewone credieten moeten onderzoeken, die tijden» de afwezigheid der kamers zijn geopend. Er zal een nauwkeurig onderzoek moeten worden ingesteld naar die maat regelen, die door zooveel bekwame mannen in de pers voor onwettig zijn beschouwd. „In het korthet budget is gereedde open bare diensten zijn verzekerd, de werkzaamheden zijn in gang; Frankrijk weet wat het doen moet, en het zal het doen. De vraag is maar, wat de regeering ten aanzien van het land zal doen." Wat de regeering zal doen Hieromtrent geeft de Temp» eenige nadere inlichtingen. De benoe ming van het nieuwe ministerie zou reeds heden zijn afgekondigd, indien niet door eenige van de nieuwe titularissen bezwaren waren gemaakt tegen de optreding van den heer Welche en wel 1° omdat hij als prefect in het departement du Nord deel had genomen aan den laatsten verkiezings strijd, eene omstandigheid die aan het nieuwe kabinet den schijn zou geven, dat het in het voetspoor van het oude zou gaan 2° omdat de heer Welche zich sedert 16 Mei heeft gecompro mitteerd niet alleen als ambtenaar, maar ook als candidaathij is te Nancy geslagen in weerwil dat hij den steun genoot van de administratie 8° omdat hij secretaris-generaal van binnenland- sche zaken is geweest onder den heer de Fourtou, met wiens tradities het nieuwe ministerie volstrekt niet den schijn wil hebben zich te vereenigen. Hieruit blijkt dus dat de nieuwe ministers zieh even vredelievend willen toonen als hun voorgan gers oorlogszuchtig waren. Zij willen, zoo niet de politiek van 16 Mei zelve, althans hetgeen er uit is gevolgd tot zekere hoogte verloochenen, zoodat de benoeming van den heer Welche nog niet zeker is. De nieuwe ministers komen er rond voor uit, dat zij van stonde aan tegen een eventueele nieuwe ontbinding zijn. Zij moeten zelfs aan den maar schalk hebben verklaard vast besloten te zijn in zoodanig geval hunne portefeuilles neder te leggen. Mocht de benoeming gisteren nog hebben plaats gehad, dan werd heden de mededeeling van het programma van het nieuwe kabinet te gemoet gezienin de kamer door den heer Pouyer Quer- tier, in den senaat door den heer Batbie. Het ministerie zou volgens de Temps ver klaren dat het vertrouwen stelt in den president der republiek, dat het rekent op het vertrouwen van den senaat en dat het hoopt dat der kamer te zullen winnen, terwijl het door zijn handelingen zijn vast voornemen zal toonen om de gemoederen te kalmeeren en voldoening te schenken aan de belangen der natie. Voorts zou het te kennen geven, dat zooal zijne leden vier jaren geleden hebben getracht de monarchie te herstellen, zij thans, na zij het bewind hebben aanvaard, eerlijk zullen werkzaam zijn aan de ontwikkeling van de constitutie, die de grondwet van het land is geworden. Het beste middel om de kalmte in de gemoederen te herstellen zou volgens het nieuwe kabinet zijn om, by de toepassing van een conservatieve politiek, rekenschap te houden met den wil der natie, uitgesproken in de verkie zingen van 14 October, en die voor het ministerie geen anderen zin kan hebben dan getrouwe toe passing der republikeinsche instellingen. Onwillekeurig denkt men hierby aan het: „als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen," maar daartegenover staat, dat er toch ook in Frankryk nog wel mannen zullen worden gevonden, die, doordrongen van het gewicht van het oogen- blik en van het groote gevaar dat hun land be dreigt, door terzydestelling van eigen wensehen en voorkeur, den maarschalk de gelegenheid willen verschaffen allengs terug te keeren van den ver- derfelyken weg, waarop hy door de ministers van 16 Mei is gevoerd. Indien dit kabinet de brug kon worden tusschen den maarschalk en de ge matigde linkerzijde, zou het een onberekenbaren dienst aan Frankryk bewijzen. Daartoe is echter ook toegevendheid noodig van de andere zijde en ontmoedigend in dat opzicht is de taal van de Republique frangaiae, die verlangt dat de kamer de begrooting zal afstemmen indien de regeering niet van politiek verandert. De innemiDg van Kars en de opeisehing van Erzeroum, welks val spoedig wordt verwacht, heeft weder aanleiding gegeven tot vredesgeruch ten. Engeland zou aan Oostenrijk hebben voor gesteld bij de oorlogvoerende mogendheden eene poging aan te wenden om onderhandelingen te openen op den grondslag van neutralisatie der Dardanellen en van den Douau. Uit Weenen worden echter deze geruchten tegengesproken, terwijl, volgens een telegram uit St. Petersburg, prins Reuss, gezant van Duitschland te Kon3tan- tinopel, gepolst over de gevoelens zijner regee ring betreffende een eventueele mediatie, zou hebben verklaard dat de Porte zich rechtstreeks tot Rusland moet wenden. Een voorstel in het congres der Vereenigde staten gedaan om het besluit tot officieele deel neming aan de Parijsclie tentoonstelling in 1878 in te trekken, werd met 133 tegen 86 stemmen verworpen. Brussel, 21 November. Zoo troonrede, zoo adres van antwoord, meende men tot heden te kunnen zeggen, doeh ter elfder ure hebben de zaken een ander aanzien gekregen. De beer Frère Orban heeft een laatste paragraaf op het ontwerp-adres voorgesteld, een amendement, strekkende om te verklaren, dat het niet voldoende is op platonische wyze zyn eerbied voor de grondwet uit te drukken, maar dat het als een heilige plicht moet worden beschouwd hen te bestreden, die anti-constitutioneele theorieën voorstaan, enz. Dit amendement heeft een stormachtig debat uitgelokt. De heer Woeste keerde de stelling van den heer Frère Orban om, door te verklaren dat men hen moet bestrijden, die de herziening der constitutie op het oog hebben. Waarop de heer Defrè, van de linkerzyde antwoordde: „De liberalen stellen den syllabus niet boven de constitutie. Wij protesteeren tegen verdere aanranding van onze instellingen." De heer Woeste, had bij de eerste lezing het amendement overbodig geacht en zeide, dat hij er niet voor zou stemmen omdat het tegen zijn vrienden gericht is. Hij wil slechts de liberalen, die voor,. standers der herziening van de grondwet zijn, een démenti geven. De heer Frère Orban herinnert, dat hij altijd tegen de herziening der grondwet heett geprotes teerd en aan zijn tegenstanders verzocht hetzelfde te doen. Zijn amendement is gericht tegen hen die de instellingen van het ryk aantasten. „Indien wij het eens zijn, welaan aarzel dan ook niet mijn amendement aan te nemen. De eerbied voor de wet moet in al onze scholen van alle graden worden geleerd, en onze instellingen mogen niet langer worden geminacht door onderwijzers die gy kiest." De heer Dumortier stelde de prealabele quaeetie voor en zeide dat men zyne vrienden met siyk in het aangezicht wilde werpen. De heer Frère Orban hield vol niet te willen, dat de openbare machten zullen te kort komen in hunne plichten door de instellingen van het land niet te handhaven. De heer Woeste zeide dat in de conservatieve party slechts het dagblad „la Croix" vijandig is jegens de instellingen. De reenterzijde gaat slechts volgens haar geweten te werk. De heer Frère Orban zeide, dat het orgaan der regeering zelve door een bisschop is beschuldigd, dat zijn aanvallen niet heftig genoeg waren en dat hij de voorkeur gaf aan een blad met krachtiger taal. Gelooft gij dat het land tevreden is? De heer W oeste. Het is zeer voldaan De heer Frère Orban. O, ja! het is voldaan, dat gij hier zyt, gij die slechts het product zijt van de wyze waarop de verkiezingen plaats hebben. Uwo liefde voor de constitutie blijkt uit de plaats die gq inneemt achter de dagbladen die iederen dag de constitutie door het slijk sleurt. Het debat werd nog eeaigen tijd in dien zin voortgezet alvorens tot de stemming kon worden overgegaan, waarbij het amendement van den heer Frère Orban met 58 tegen 35' stemmen werd verworpen. De geheele iinkerzyde stemde vervolgens tegen het adres, dat wtrd aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. Zooals ik had voorzien is ook de zaak van het kanaal naar Terneuzen, waarover in de troonrede het stilzwijgen was bewaard, ter sprake gebracht en een paragraaf betreffende dit onderwerp aan het adres toegevoegd. By de behandeling van paragraaf 9 betreurde de heer Ciuyt het dat in de troonrede, waar sprake was van de uitbreiding der spoorwegen en andere openbare werken, niets was vermeld omtrent het kanaal van Gent naar Terneuzen. Hij stelde daarom een amendement voor van dezen inhoudHetzelfde geldt ook van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, dat naar wy hopen spoedig en geheel zal worden voltooid." De beer de Kerckhove de Denthergera onder steunde dit amendement en drong er op aan, dat de onderhandelingen met Nederland zouden worden hervat. De minister van buitenlandsche zaken vereenigde zich met het amendement en verklaarde, dat in de troonrede dit onderwerp niet was aangeroerd omdat het geen gewoonte was te spreken over ouderhan delingen, die met een naburige regeering hangende zijn. Het is hoven allen twijfel verheven dat de onderhandelingen zullen slagen. Paragraaf 9 werd met het amendement aange nomen. Mynheer de redacteur, in het laatste nommer der Middelburgsche courant wordt door u eene, voor de daarin tot myn leedwezen niet genoemde geneeskundigen weinig vleiende, mededeeling opge nomen uit „het Zuiden", zulks naar aanleiding eener onlangs door de rechtbank alhier uitgesproken veroordeeling van eene vrouw, die onbevoegd ver loskundige hulp had verleend. De uit deze mede deeling getrokken moraal was dat rechters en rechterlijke ambtenaren „de wet in quaestie eenigs- zins milder moesten toepassen." Zulk eene verlangde nog „mildere toepassing" der wet zou eigeniyk in dit geval beteekenen de niet-toepassing der wet. Daardoor zou de rechter lijke macht echter hare verplichtingen niet vervullen. Zijn de wetten slecht, of onvolledig, of onpractisch, men wij te dit niet aan de rechterlijke macht, maar aan de wetgevende macht, en men verlange niet dat de wetten, waar zij eenmaal bestaan, niet toegepast worden. Wel gebeurt dit bij ons te lande met enkele wetten, maar dergelijk systeem verdient ten zeerste afkeuring. Indien om een enkel voorbeeld te noemen de amb tenaren van het openbaar ministerie slechts gedu rende éene maand overal de. nog altyd bestaande onzinnige „Zondagswet" behoorlijk handhaafden en de overtreders vervolgden, zou de wetgevende macht zich wel moeten haasten om dit dwaze overblijfsel uit vroegeren tijd af te schaffen. Die wet zou dan, zelfs aan verstokte voorstanders, onhoudbaar blijken. In het algemeen leidt het „modderen" bij de toepassing en handhaving van strafwetten tot de meest hatelijke willekeur! Het publiek is dikwijls maar al te zeer geneigd om te spreken van een dwaaseen hardeen on- billijk vonnis, in plaats van over eene dwaze, eene harde, eene onbillijke wet. En het gevolg daarvan is dat rechterlijke ambtenaren somtyds verantwoordelijk worden gesteld voor iets, waarvan de geheele verantwoordelykheid rust op de heeren wetgevers. Aangekomen te Vlissingen de mailstoomboot Stad Middelburg, van Landau na van een nieuwen cylinder te zijn voorzien en eenige herstelling te hebben ondergaan. De Engelsche stoomboot Jutland, van Ter Neuzen naar Londen, wegens gebrek aan kolen te Vlissingen bicnengeloopen zynde, is na inname daarvan naar Lo nden vertrokken. Oostburg, 21 November. Bij zeer ruimen aan voer van granen bestond heden alleen vorige vraag voor wintergerst en haver, van welke artikelen de goede en beste monsters tot omtrent vorige prijzen weiden verkocht. Van tarwe is weinig of niet afgedaan, hoofdzakelyk omdat de vraagpryzen niet in verhouding stonden tot de meestal atwykende qualiteit. Hierin, zoowel als in de overige artikelen, bepaalde zich de omzet tot gerieven voor dadeiyk gebruik. Er is besteed voor: Jarige tarwe 13.50, 13 a 12.75; nieuwe 12, /ll, ƒ10 a ƒ8.50; rogge /8.50 a ƒ8; wintergerst 8.15, 8 a ƒ7.75; zomergerst ƒ7,/ 6.75 a f 6.50haver 4.50, 4, 3.50, 3 en 9.50, 9 en 8.50 per 100 kilogram; paardenboonen ƒ8, ƒ7.50 a /7; erwten ƒ10.25, 10, 9 a 8.50; kanariezaad 10 a ƒ8.50 en ook 13.50 a 13 per 100 kilogram. Middelburg, 22 November. De aanvoer nit Waleberen was, van de meeste artikelen, ruim. Uit het provinciaal gedeelte van buiten was byna niets ter beurs. Jarige Walchersche tarwe alleen voor consumtie prijshoudend gekocht. Goede nieuwe Walchersche tarwe 0.10 lager. Geschotene en blauwe niet te plaatsenrogge voor verbruik onveranderd wintergerst als genoteerd verkocht de beste Walchersche zomergerst minder gevraagd en 0.25 lager gekocht; de hardste Walchersche. witte boonen genoten niet veel kooplust, de land lieden' waren ongenegen om tot vorige prijzen af te zetten, doch eindelijk moesten zij beslu.ten om tot 0.25 lager af te geven dito bruine boonen prijshoudend; dito paardenboonen begeerd en slechts 0 05 lager losgemaakt; de beste Walcher sche groene erwti n, die in goede kooksoorten niet ruim werden aangeboden, zyn 0,50 lager afge daan. Geringe dito niet te verkoopen; winter- koolzaad als genoteerd verlatenjarige Walcher sche tarwe ƒ15.60 betaald; de beste nieuwe Wal- ctierscLe tarwe 13 a 13.50; rogge voor ver bruik ƒ9; wintergerst f 8.25; zware Walchersche zomergerst 7 a 7.25; de hardste Walchersche witte boonen zijn 13.50 a j 13.75 gekocht; dito bruine boonen 13.75 a ƒ14; dito paardenbocnen 7.65 a 7.75 betaald; dito groine kookerwten /ll; win ter kool zaad ƒ15.50 a 16 aangeboden. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.05 a f 1.15eieren per 100 stuks /5.70. i®r||aeaa eS'f'eelesa. Amsterdam, 21 Now 22 Nm. Nederl. Gert. Werk. schuld. 24 pet. 64 i 64 4 Certific. dito dito 3 0 774 77A dito dito dito 4 ff 100 100 Aand. Handelmaatschappij. 5 0 103A103X dito exploitat. Ned. Staatssp. 0 107 Loten stad Rotterdam. 3 li 102 101} dito dito Amsterdam 3 n 102 101} België. Cert. bij Rothschild. 24 n 60 Frankrijk. Inschrijvingen3 68| Inschrijvingen 5 Rusland. Oolig. 1798/1816. 5 92 934 Certific. Inscr. 5" serie 5 0 584 584 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 f) 75 74} dito 1000 1861.5 0 854 854 n 774 774 0 78| 784 y Loten 1884. ......5 0 134 132} Loten 1866. ..5 0 129| 129i Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 44 764 764 Certific. dito 4 0 60 534 Inscr. Stieglitz C°. 2e a4L. 4 0 594 59| Obligatiën 186769 4 Ti 69A 69f Certificaten6 0 38} Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 n 105? 1054 Cjiig. dito. 44 0 86| 864 77 Aand. Kiew-Brest 5 0 46 - dito Baltische spoorweg. 3 0 43} 434 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 0 81 81 dito dito Jelez Griasi. 5 0 82 8I4 dito dito Jelez Orel 5 80| 81 dito dito Charkow Azow 5 0 77} 774 Polen. Schatkistobligatiën 4 0 71 704 Aand. Warschau-Bromberg. 4 0 dito dito Weenen. 5 0 48 48 Oostenrijk. Obligatie metal. 554 55} in zilver Januari/Juli. 5 0 Obligatiën dito April/Oet. 5 0 55} - - dito in papier Mei/Nov. 5 0 53 534 dito dito Febr./Aug. 5 0 524 Aand. Nation, bank8 0 116g II64 0 954 954 ditu 1864 0 116} 1174 Hongarije. Sckatkistbiljett. 6 0 Oblig. Theiss spoorweg 5 0 674 Italië. Certific. Amsterdam. 5 0 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 0 41 41 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 0 13 124 Oblig. Binnenlandsehe. 3 0 124 124 Portugal. Obligatiën 3 0 494 494 'furkije. Inschr. Alg. schuld. 5 0 84 8i Obligatiën 1869 6 0 9 0 Obl. 1873 7 0 474 A.inerika.Obl.Ver.Stat.1904. 5 0 Obligatiën dito dito 1885. 6 0 Illin. Cert. Amsterdam 0 72f 71} Oblig. Illinois Redemtion. 6 0 99 994 dito Central Pacific. 6 0 Certific. Chic. N. W7 0 63|4 634 Oblig. Madison Ext7 0 894 894 dito Winona-St. Peter 7 0 83 dito N. W. Union. 7 0 824 dito Union Pac. Hoofdl. 6 0 1014 Obl.St.Paul&Pao Spw.l sec. 7 0 334 dito dito e ito ü'sec. 7 0 Brazilië. Oblig. 1863 44 0 88} 88 0 944

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3