Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. Teiegraphische berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. consulates. Benoemd tot consul der Nederlanden op St. Thomas, buiten bezwaar van 's rijks schat kist, J. A. van Romondt, ter vervanging van J. Cappé, aan wien eervol ontslag uit die betrekking is verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige door hem bewezen diensten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Couturié als consul der Nederlanden te New-Orleans, onder dankbetuiging voor de diensteu door hem in die betrekking aan den lande bewezen, en bij hetzelfde besluit tot consul der Nederlanden te New-Orleans, buiten bezwaar van 's rijks schatkist» benoemd A. Schreiber aldaar. middelbaar onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande middelbaar onderwijs te geven aan Mathilde Catharina Brinkmann, geboren te MüU heim a/R. (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoe. TELiGiiAPuiE. Benoemd tot telegrafist 2' kl. bij de rljks-telegraaf, C. W. Laeyendecker. De hoofdonderwijzer te Bede, de heer F. B. van den Eeckhont, hoopt den leD December dezes jaars zyn veertigjarige dienstvervulling aan de openbare school aldaar te vieren. De gemeenteraad van 's Heer Arendskerke heeft besloten bet schoollokaal te Oudedorp te vergrooten en van nieuwe schoolbanken te voorzien naar Amerikaansch model. Benoemd tot leeraar in de Engelsehe taai en letterkunde aan de H. B. S. te Haarlem, C. Heijman, te Zaandam. Gisteren avond is door den kerkeraad der Nederd. hervormde gemeente te Vlissingen, in de vacature dr. F. L. Rutgers, beroepen de heer C. F. Gronemeijer te Apeldoorn. Bedankt voor het beroep by de N. H. gemeente van Bath en Rilland door den heer J. D. van Spankeren, pred. te Nootdorp, in Zuid-Holland. In een openbare samenkomst van de vereeniging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven te Amsterdam, hield Dinsdag avond de heer P. H. Hugenholtz jr. eene voordracht tot beant woording der vraagin welke verhouding staat de vrije gemeente tot het verledenhet heden en de toekomst. Tegenover het verleden staat zij deels negatief, deels positief. Negatief, in zoover zij de kerk moet afbreken. Positief, in zoover het gebouw der toekomst uit de ruïnen van die kerk moet worden opgetrokken, zoodat de vrije gemeente zich in de iyn der Christelgk-protestantsehe traditie voort beweegt en winst doet met de erfenis van 't voor geslacht. In 't heden heeft die gemeente een heerlijke roeping. Den associatiegeesteigen aan onzen tijd, moet zij toepassen op godsdienstig gebied en daardoor de gevaren van het individualisme bestrijden. Godsdienstig zedelijk leven moet zij wekken door middel van godsdienstonderwijs en godsdienstprediking, en haar religieus karakter sterk doen nitkomen tegenover allen die met den godsdienst gebroken hebben. Spreker schetste de noodzakelijke uitbreiding van het godsdienst- onderwys en de godsdienstoefening voor onzen tijd. Zoo wordt dis vrije gemeente, de gemeente der toekomst om het opkomend geslacht zij het haar allereerst te doen, en jongelieden, die elders door dubbelzinnige vragen en formnlen worden weer houden, neme zij met open armen op in haren kring. Tegenover de gavaren van ultramontanisme en communisme zoeke zij haar kracht niet in de nabootsing van de kunstmatige eenheid der katho lieke kerk, maar in de gewetensvrijheid, die, waar het noodig is alle vrienden van den vrijen gods dienst de handen ineen zal doen slaan. En haar eindideaal zy de vereeniging van alle vrijzinnige kerkgenootschappen, zoodat do verbleekte etiquet- ten van Luthersehen en remonstranten, hervormden en doopsgezinden eens geheel worden uitgowischt, en allen, die de vrge vroomheid willen kwee ken, zich saamverbonden voelen. (HM.) Mejuffrouw Jeanne de Vries, dochter van de beroemde zangeres Rosa de Vries, en zelve eene gevierde prima donna van de Parijsche opera, is Dinsdag te Amsterdam opgetreden met het Haagsche opera gezelschap als Marguerite in Gounod's Faust. Ongelukkig waren de koffers der zangeres niet aangekomen en moest zij dus met een costuum, dat een uur te voren voor haar gemaakt werd, ten tooneele verschijnen. Ofschoon de zenuwachtig heid, waariu zij dientengevolge verkeerd had, aan haar spel en zang merkbaar was, heeft het Am- sterdamsche publiek haar niettemin uitbundig toegejuicht. Aan een bericht van den Nederlahdschen consul te Gent, van 14 November jl.f betrekkeiyk de uitkomsten van den oogst in Vlaanderen, wordt het volgende ontleend: De quaïiteit van de tarwe en rogge heeft niets e wenschen overgelaten, maar^de opbrengst is, zoowel wat graan alsstroobetreft, slechts middel matig g6weest. De vochtige en koude weersgesteldheid van de eerste maanden des jaars heeft veel nadeel gedaan aan de gerst, waarvan de oogst slecht is uitgevallen. Daarentegen is de oogst van haver alleszins bevredigend geweest. Koolzaad wordt weinig verbouwdde meeste landbouwers in Vlaan deren zijn daarvan teruggekomen, dewijl de late nachtvorsten dit gewas zoo vaak doen mislukken. De opbrengst der hooilanden," waarvoor men in het voorjaar beducht was, is overvloedig geweest en het hooi was van goede quaïiteit. Hierdoor en door een ruimen knollenoogst is men van een voldoenden voorraad veevoeder j voor den winter verzekerd. Ook de opbrengst der boekweit is bevredigend. De aardappelen hebben slechts een middelmatige opbrengst geleverd en de quaïiteit laat te wenschen over. Het vlas is over het alge meen goed geslaagd en de quaïiteit is beter dan die van 1876. De prijzen zijn hooger dan in het begin des jaars. De beetwortels zijn niet groot van «tuk, maar van voortreffelijke quaïiteit en zeer rijk aan snikerstof. De boomvruchten hebben een zeer ongelijken oogst opgeleverdop sommige plaatsen is er overvloed, op andere zijn zij geheel en al mislukt. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de proefnemingen op door zee water overstroomde landen, door prof. Adolf Mayer, directeur van het proefstation der rijkslandbouw school. Biykens de Staats-courant van heden zullen tegen Mei a. de volgende garnizoensverande ringen plaats hebben. Het 5e reg. infanterie, le bataljon1* comp. van Heusden naar 's Hertogenbosch, 4" comp., van 's Hertogénboseh naar Hensden. Het 6e reg. infanterie, le bataljon: 3e comp. van Willemstad naar Bergen op Zoom en de 4e comp. van Bergen op Zoom naar Willemstad. Het 1" reg. huzaren, rechter half escadron van het 2e escadron van Amsterdam naar Haarlem. Het regiment rydeude artillerie, 4e battwij van Roermond naar Amersfoort. De Staats-courant van gisteren bevat eene bij koninkl. besluit vastgestelde wijziging van art. 10 van het reglement voor het Koninkiyk Instituut voor de marine te Willemsoord, betreffende het toelatings-examen. Van het instructie-bataljon te Kampen zullen op 20 dezer 28 korporaals naar de regimen ten infanterie vertrekken. Dientengevolge zijn weder ruim 30 aspiranten opgeroepen om na het afleggen van examen als volontair geplaatst te worden. In hooger beroep werd gisteren bij het hof te 's Gravenhage gepleit in de zaak van de heeren van Zeyien en Decker, contra de .verzekerings-maat- schappij Fortuna, te Berlijn. Het gold de verzekering van het schip Susanna Johanna, dat in 1874 met eene lading steenkolen op reis van New-Castle naar Atjeh in volle zee ten gevolge van zelfont branding der kolen was vergaan. De assurantie maatschappij weigerde de betaling, op grond, dat niet voldaan was aan de bij het contract gemaakte bepaling, dat na de belading met kolen een certificaat van goede ventilatie door bepaald daartoe aange wezen deskundigen had moeten zgn opgemaakt en afgegeven. De Rotterdamsehe rechtbank achtte deze verdediging gegrond. Deze uitspraak werd thans bestreden door mr. B. M. Vlielander Hein, die beweerde dat de bepaling niet verhinderde, dat de goede ventilatie nog op andere wijze zou kunnen worden bewezen dan door partijen was overeengekomen. Mr. C. Asser verdedigde het gewezen vonnis en achtte assuradeurs ten deze niet gehouden, omdat de voorwaarde, waaronder was verzekerd, niet was vervuld, door het gemis aan het uitdrukkelijk voorgeschreven voorafgaand onderzoek van het schip door de daartoe aangewezen personen en het daarvan af te geven certificaat. De uitspraak zal op 31 December plaats hebben. (W. B. Ct.) Bij ministerieele beschikking van 20 dezer is ontbonden de commissie belast met het afnemen in Nederland in 1877 van het examen voer ambte naren bij den burgerlijken dienst in Nederl. Indië> ouder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. De gisteren avond door de Onderofficiers- Yereeniging alhier in het Schuttershof gegevon tooneelvoorstelling was druk bezocht. Vele offi cieren en ook de secretaris der gemeente hadden met hunne dames van de hun aangeboden intro ductie gebruik gemaakt. De meeste medewerkers verdienen lof voor hun streven, om zich naa behooren van hunne taak te kwijten. De heer Barendse kreeg wel weder, en niet altijd ten onrechte, het leeuwendeel in de bijvalsbetui gingen van het publiek, maar ook de andere spelers mochten zich meermalen over blijken van waardeering en aanmoediging verhengen. Sedert een paar weken hebben sommige bewoners der Groote Markt te Vlissingen en ook enkele voorbijgangers aldaaraan eene vuile, onaangename baldadigheid blootgestaan. Men vond namelijk des morgens langs de gevels of op de stoepen secreetmest gegooid of neergelegd, terwijl ook soms voorbijgangers daarmede geworpen werden, zonder dat men ontdekken kon waar dat vandaan kwam. Gedurig herhaalde het zich, zoodat het spoedig aanleiding gaf dat eenig volk 's avonds samenschoolde om de bedryvers te ontdekken; maar vergeefs. Natuurlijk moest het nu iets wonderbaars worden, en hoorde men spre ken van zwarte kunst, toovenarij en dergelijke bygeloovigheden, die ook in Vlissingen nog aan hangers schijnt te tellen. Intusschen bleef deze onhebbelijkheid voortgaan totdat de politie zich de zaak ernstig aantrok, en aan het schandaal, naar men beweert uit baldadigheid gepleegd, een einde heeft gemaakt. Dinsdag is een koetsier, die op den Kloeting- schenweg te paard reed, op de hoogte van den z. g. Karnemelksput door een hollenden marktwa gen van Chr. G. uit Schore aangereden, zoodanig dat het paard omver viel en bijna met zijn berijder in de sloot terecht kwam. Het paard is daarbij door de voorwielen en de treê van den wagen aan de aehterpooten zwaar gekwetst, zoodat het onder behandeling van den veearts is. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Gct.) Te Arnhem is voor de oprichting van het Sophia-kinderziekenhuis f 1278.21 bijeengebracht. Zich moeilijk staande houdende, zwaaide een huzaar, met nog een wapenbroeder, Dinsdag avond tegen acht uren, bp stuitende wijze door de Pape straat en Oude Molstraat te 'sHage; de twee dronkaards maakten door hun onzekere bewegingen de passage niet alleen moeilijk, maar lieten ook geen enke le vrouw ongemoeid. Bg de Drie Hoekjes greep een van de dronkaards een gehuwde vrouw aan, die hem met geweld van zich afstootte. Woedend greep hij daarop de vrouw aan en bracht haar, evenals eene zuster, die haar poogde te beschermen, eenige geduchte slagen op 't hoofd toe. Een paar omstanders rukten haar los en gaven den dronkaards voorioopig met interest de uitgedeelde klappen terug, terwijl zij bovendien de politie waarschuwden, die de beschonken krijgslieden tijdeiyk in bewaring nam, om ze later, met een proees-verbaal van 't gebeurde als paspoort, naar de hoofdwacht over te brengen. Vad Te Gorinchem, Vianen, Ameide, en vele an dere plaatsen zijn de prgzen van het vleesch met 10 cent het kilo verminderd. De aanvoer van aardappelen naar Utrecht is in de laatste weken zeer gering, slechts enkele schepen met Geldersche en Zeeuwsche aardappelen kwamen aan; daar echter de handel over 't geheel stil en slap is zijn de prijzen dalende. Volgens het Nieuws- en advertentieblad voor Dedemsvaart enz. moet in de gemeente Avereest zich een troepje gevormd hebben, om voorbggan- gers van bun neus te berooven! Zekere H. G. is o. a. Zondag avond het slachtoffer van deze bar- baarsehe liefhebberg geworden; men heeft hem bijna den geheelen neus afgesneden/ en ware hij niet door eenige personen ontzet en naar huis gebracht, hij zou door het bloedverlies bezweken zijn. Op verzoek van het hoofd der politie te Keulen deelt de Köln. Zeitung mede, dat bij Muhlhafen, district Coblentz, in den Rijn een stoomschip is gezonken, aan boord van welk schip zich bevindt een groote hoeveelheid ratte- kruit. De quantiteit bedraagt niet minder dan 700 centenaars. Naar men mededeelt, heeft de gemeente Wageningen in oud-Wageningen een perceel aangekocht om den toegang naar het proefveld, gelegen achter de rgks-landbouwschool, te verbe teren. De ingang van de stad aan de bergzijde zal hierdoor tevens een beter aanzien verkrijgen. Een bende jonge deugnieten (tien in getal) zag men Dinsdag morgen in den Haag van het bureel van politie op de Nieuwe Haven in den gevangenwagen naar de gevangenis overbrengen. Zij hadden zich in onderscheidene winkels aan diefstal van worst, spek, brood, gebak, vijgen, amandelen, tabak, pijpen en sigaren schuldig ge maakt. Drie hunner waren reeds wegens diefstal veroordeeld. De oudste moet, naar men zegt, den ouderdom van 14 jaren nog niet bereikt hebben. John Stuart Blaekie komt in de Pall Mali Gazette op tegen de insluipende gewoonte om de Grieksche eigennamen te gaan spellen, zooals zij schijnbaar in het Grieksch gespeld worden, in plaats van de gebruikelijke Latijnsche spelling te behouden. Men wil nu „Platon en Sokrates en Kikero en Mykenae" schrgven voor Plato, Socrates, Cicero en Mycene. De schrijver keurt dit af, vooreerst omdat het eene verkrachting is van het historisch verband der talen, daar die eigennamen niet rechtstreeks uit Griekenland, maar door het Latijn tot de nieuwere volken zijn gekomen. In de tweede plaats is die spelling verkeerd, daar de Grieksche ij niet door de Engelsehe (ook niet dooi de Nederlandsche) u wordt weergegeven, en in do derde plaats wat wel overweging verdient bg den klemtoon door de moderne volken toch die der Romeinen wordt gevolgd en niet van Socrates en Aristophanes, maar van Sócrates en Aristóphanes wordt gesproken, zoodat wij, ondanks de Grieksche spelling, toch het Latijnsche karakter van den tegenwoordigen naam erkennen. Een Zweed, Leibsohn genaamd, heeft een wanhopig knutselwerk ondernomen en voltooid, namelijk de vervaardiging van een portret van koning Oscar, dat geheel bestaat uit microscopisch kleine letters, die langere of kortere bijbelteksten en spreuken vormen. Een Zweedsch blad meldt nu, dat Leibsohn een soortgelgk nog kunstiger portret van keizer AYilhelm van Duitschland heeft vervaardigd, dat volgens de Tribline spoedig in Berlijn tentoongesteld zal worden. Het rechteroog bestaat uit fragmenten van de Psalmen, het linker uit stukken van de Spreuken, den Prediker en het Hooglied. Het hoofd geeft deu geheelen Prediker te lezen met een groot gedeelte van het Hooglied en twee Psalmen. Het haar bestaat uit het Hooglied, en de uniform uit de Spreuken van Salomo en de profetiën van Daniël. De naam des keizers ten slotte bestaat uit een Hebreeuwsch gebed voor het keizerlijke huis en uit twee toe- pas3elgke Psalmen. De tegenwoordige keizer van Japan Mouts- Uito, geboren 22 September 1852, is gehuwd met Harou-Ko, geboren 17 April 1850. Tot nogtoe echter bleef dit huweiyk kinderloos, waardoor de quaestie over de troonsopvolging vele gemoederen in beroering bracht. Hoewel tegen zijn zin, zag de keizer zich eindeiyk genoodzaakt toe te geven aan het oude Japanscbe gebruik, om het land 12 andere zoogenaamde „moeders" te geven, een ge bruik waaraan het voornameiyk te danken is dat de dynastie gedurende 3000 jaren steeds recht- streeksche opvolgers had. Een dezer moeders heeft nu eindelijk aan hare roeping beantwoord en den 23en September jl. het land een prins geschon ken. Men verzekert dat het gebruik voor het vervolg zal worden afgeschaftde naleving er van was voor den tegenwoordigen keizer een offer, maar de quaestie der erfopvolging was op 'toogenblik van het hoogste belang voor de natie. binnenland. 1 Tweede fcasnef. Ingekomen een wetsontwerp, bevattende eenige wettelgke voorzieningen betref fende het departement van waterstaat enz. De wetsontwerpen tot regeling der militie en der schuttergen zijn ingetrokken. De afdeelingen der kamer werden vernieuwd en tot voorzitters daarvan gekozen de heeren Geertaema, Wintgena, van Houten, Sehimmelpenninck en van de Putte. De algemeene discussie werd geopend over do Indische begrooting. De heer Saaymans Vader betoogde dat de achteruitgang van Indië niet alleen groote finaneieele offers met zich sleepte, maar het gevolg was van ongenoegzame verspreiding van het Christendom onder de Javanen. De heer Insinger toonde aan dat de kwijning van handei en scheepvaart, van de katoen- en suikernijverheid veroorzaakt werd door eene ongezonde handelspo litiek. De middelen tot herstel zijn niet te zoeken in de uitbreiding der vrye teelt, maar in het herstel der differentieele rechten en in de afschaffing der suikerbelasting. De minister van koloniën antwoordde dat de liberale koloniale politiek ten doel had den Javaan te beschaven en als gelijke te behandelen. Dit is het ware Christendom. De kwijning van handel en scheepvaart is het gevolg van algemeene oor zaken. Zeer onraadzaam zou de minister het achten, de differentieele rechten te herstellen. De algemeene discussie werd hiermede gesloten. Op voorstel van den heer Mirandolle werden de posten voor verhooging der traktementen van de leden van het hoog gerechtshof en voor de reorga nisatie 'van het hypotheekwezen tijdelijk geschrapt. Met 47 tegen 14 stemmen werd een door den minister bestreden amendement van den heer Mirandolle aangenomeu, om den post van 37,800 te schrappen voor toelagen aan de assistent residenten. De heer Bredius vestigde de aandach t op de schandeigke verwaarioozing der gouverne- ments-koffiecultuur in Kedirie, in tegenstelling met do particuliere tuinen. De minister beloofde een onderzoek. De heer Teding van Berkhout kwam op tegen de belemmering van het werk der zendelingen. De minister antwoordde dat de zendelingen niet tegengewerkt worden, doch dat tegen verstoring der rust en orde gewaakt moet wordeD. Een amendement van den heer van Naamen om den post van f 12000 voor verhooging der traktementen van spoorweg-ingenieurs te schrappen, werd met 33 tegen 32 stemmen ver worpen. Het geheele hoofdstuk Uitgaven in Indië werd vervolgens aangenomen. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden: Een huis en erve met tuin op de Houtkaai, wijk H n° 120. Verkocht voor f 4650.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2